Op initiatief der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. dranken, afd. Schiedam, is met medewerking van de Nationaal Christen- Geheelonthouders-Vereeniging «Patrimo- aium", Propagandaclub «Groen van Prinsterer", «Internationale Sigaren en Tabaksbewerkersbond", en «Bakkersbond" een Plaatselijk Drankwetcomité opgericht. Gisteren-middag is op advies van een dokter naar het ziekenhuis alhier door de politie overgebracht een zieke dienstbode, die hier zwervend werd aangetroffen en geen huisvesting had. Heden ochtend 7 ure is de 73-jarige C. Heinsbroek, wonende aan de Hoogstraat, doordat hij verkeerd uitweek, aldaar aan gereden door een bespannen melkwagen. De man bekwam daarbij een ontvelling aan het gelaat en een verwonding aan de linkerhand. Heden-ochtend 9 ure is de vrouw van schipper Fr. Zoetmulder, door de gladheid van het gangboord van het lichterschip, liggende in de Voorhaven, te water geraakt en tusschen den wal en de schuit terecht gekomen. Zij werd door haar man met behulp van Coenr. Roelofs en Van Eijk (sleepdienst) op het droge gebracht. Op de 10e groote internationale tentoon stelling van pluimvee en konijnen, gehouden 24, 25, 26 en 27 Dec. te Utrecht, vanwege de vereeniging «Oruithophilia", behaalde de heer P. B. Geriach alhier inzending patrijs leghorns een zeer eervolle vermelding, en de heer W. K. Geriach alhier op zijn inzending zwart Bantams een len prijs. Door de vereeniging «Bouwkunst en Vriendschap" te Botterdam werd 23 De cember 11. bekroond de prijsvraagontwerp voor een electnsche trampaal, ingezonden door onzen oud-stadgenoot, den heer Corn, de Graat, thans ass.-architect te Hengelo, onder 't motto «Toos" met den eersten prijs, zijnde een bronzen medaiije met getuigschrift, benevens f 15, De jury bestond uit de heeren Henri Evers professor aan de polytecnmsche school te Delft, W. Kromhout Czn., archi tect te Amsterdam, H. Walenkamp, archi tect te Amsterdam, A. Ie Comte, hoofdleeraar aan de academie te Rotterdam en P. A. Weeldenburg, architect te Rotterdam. Naar aanleiding van een adres van W. Redert c. s., allen schippers van visschers- vaartuigen, stellen B, en W. van Rotterdam overeenkomstig een advies van de commissie voor de financiën, den gemeenteraad voor, de verordening op het bruggegeld in dezen zin te wijzigen, dat voor de visschersvaartuigen, weiken versche visch ter markt brengen, bij net inkomen aan de Nieuwe Leuvebrug voor het openen in buitengewonen tijd slechts 50 cents (thans t 1.50) bruggeld verschuldigd zal zijn. Op het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam is opgesloten de scnippersknecht E. A. T., die ten nadeele van oen schipper van het tjalkschip Lolumbus, liggende in de Delftsnavensche Schie, een bedrag van f100 aan rijksdaal ders heeft gestolen. Na het plegen van dien diefstal keerde hij aan boord terug, waar hij door de politie werdaangenouden. Op zijn aanwijzing is het gestolene, op een bedrag van f10 na, in het Park terugge vonden, waar hij het geld onder den grond verstopte. Te Cnariois zijn gearresteerd vier inbrekers, 20 en 23 jaar oud, die te zamen en in ver enigiug op 23 Dec. oij een molenaar aan deu Redjjk onder Rnoon inbraak en diefstal hadden gepleegd. Zij hadden brutaalweg een raam met spanning en al uitgebroken en daarna ontvreemd boter, brood, kaas, jenever, sigaren, een scneermes en een bril. Het geld, door den molenaar goed verstopt, konden zij niet vinden. TeRhoon is beden-middag een luchtballon neergekomen. In het schuitje waren vier Duitschers gezeten. Allen waren welvarend. Men schrijft ons uit Maasland Een tamelijk hoog percentage der school kinderen lijdt hier aan adenoïde vegetaties. De gemeentegeneesheer heeft de kinaeren van twee bijzondere en twee openbare scholen onderzocht, te zamen pl. m. 230 leerlingen, en 27 gevallen geconstateerd dat is 11 j der schoolplichtige jeugd. Op de derde bijzondere school kon het- onderzoek, bestaande uit keelkijken en laten uitspreken der klank aa, niet plaats hebben, daar sommige ouders gemoedsbezwaren hadden. Ui N E L A S1) EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 27 December, des middags te half twee uur. Ingekomen verschillende door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Deze wordenverzonden oaardeatdeelingen, welke opnieuw getrokken worden. De leden begaven zich daarna in de afdeelingen tot onderzoek van de spoed- eischende wetsontwerpen en de vergadering werd vervolgens verdaagd tot heden (Dinsdag) 11 uur, o.a. ter behandeling van de Indische begrooting en van het ontwerp betrekkelijk het Bankoctrooi. De Staatscourant bevat thans het Koninkijjk besluit van 24 dezer waarbij aan jhr. mr. R. A. A, E. von Pestel, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van Hr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister bij de hoven van België en Luxemburg, en als zoodanig is benoemd jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, thans in gelijke hoedanigheid bij het hof te St Petersburg. Uit Den Haag meldt men aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen, zal vermoedelijk baron Gevers, thans gezant van Neder land te Washington, wijlen den heer Westenberg opvolgen als Hr. Ms. gezant bij het hof van Italië. H. M. de Koningin heeft den heer F. E. de Bille, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Denemaiken bij ons hof, het Grootkruis der Orde van Oranje-Nassau verleend. Men meldt aan de Iel. uit Apeldoorn Z. K. H. de Prins wordt in de volgende maand of begin Februari voor eenige dagen op het Loo verwacht in verband met aldaar uit te voeren nieuwe werken. De nieuwe vijver in het koninklijk Paleis op het Loo zal vermoedelijk in Januari geheel voltooid zijn. Dezer dagen is de vijver in tegenwoordigueid van Vorstelijk Eechtpaar beproefd en bleek deze voldoende waterhoudend. Overeenkomstig den wensen van den Prins is de vijver eenter weder droog gelegd, daar m de omgeving eerst nog andere werkzaamheden verricht moeten worden. Met het graven en verbeteren van springen in het Park, eqn werk, waarmede auizenden guldens gemoeid gaan, is men nog steeds ijverig bezig. De gewone audiëntie van de ministers van Justitie, Oorlog en Koloniën, op resp. 30, 31 December en 1 Januari, zullen niet plaats hebben. Op last van den Minister van Justitie zullen zoo spoedig mogelijk in de meeste huizen van bewaring, naar gelang van de besemkbare ruimte, eenige cellen worden ïngencnt voor bijzondere preventief gedeti neerden. Het verschil zal hoofdzakelijk daarin bestaat dat er groote vensterramen in gemaakt zullen wordeu, alsmede in plaats van steenen witbepleisterde muren en ander meubilair. Uit de berichten van den waarnemenden consul-generaal te Pretoria, blijkt dat het aanbod van werkkrachten in deu Transvaal de vraag overtreft. Wie geen zekerheid bezit er spoedig vaste bezigheden te vinden, behoort er dus op bedacht te zyn, dat hij zeer lang zonder werk kan zijn, en dat de levensbehoeften in Zuid-Atrika tegenwoordig duur zijn. Naar het Vad. verneemt, is het plan voor de inrichting van de «ridderzaal" op bet Binnenbol, voor de plechtige vereemgue zittingen oer beide Kamers van de Staten- Generaal, door ae regeering, in overleg met de huishoudelijke commissiën der beide Kamers vastgesteld. Het plan zou bestaan om den troon voor H. M. de Koningin aan den rechterzij wand te plaatsen, in het midden der zaai. Daartegenover komt een verhevenheid, waarop de voorzitter der vereenigde vergadering met de leden van het bureau zuilen zijn gezeten. Voor dat bureau, zullen de ministers, boofaen der departementen van algemeen bestuur, hun zetels krijgen. De zaal wordt overigens in vier rondombuigende vakken, met fraaie banken, verdeeld. De twee groote vakken aan de voorzijde der zaal worden voor de leden van Eerste en Tweede Kamer, de beide andere vakken voor de leden van den Raad van State, de Rekenkamer en andere hooge collegiën van Staat en voor het corps diplomatique bestemd. Boven de voorste vakken wordt een tribune aangebracht voor een vrij talrijk publiekdeze wordt in vakken gescheiden, waarvan er éen door de pers is gereserveerd. In hoogen ouderdom is te 's Gravenhage overleden de gepensioneerde kolonel der artillerie jhr. D. C. M, Hooft, die vele jaren gouverneur is geweest van wijlen Prins Alexander, later Prins van Oranje. Sedert 1873 was hy aajudant in buiten gewone dienst eerst van wijlen Koning Willem III, vervolgens tot aan zijn dood van H. M. de Koningin. Zondag 24 Januari zal ook in de Groote Kerk te 's-Gravenhage het 25 jarig verblijf van H. M. de Koningin-Moeder in ae Residentie plechtig berdaebt wordeu. Bij de godsdienstoefening, bij te wonen door H. M. de Koningin-Moeder met gevolg, zal de hofprediker ar. G. J. J. Van der Flier voorgaan, terwijl de Cnristehjke zangver- eenigiug «Excelsior" drie gewyde koornum- mers zal zingen, met bet orgel begeleid door den heer A. N. Koopman. Deze piecnugneid zal, ais gewone gods dienstoefening, voor een ieder toegankelijk zijn. Men meldt uit Deu Haag dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank zijne inter pre- tatie van artikel 8 dei Ongevallenwet 19D1 beeft herzien en alsnu besloten heeft voortaan de door den minister van bmnen- iandsche zaken gehuldigde interpretatie te volgen. Deze veranderde opvatting zal terugwerkende kracht geven ten aanzien van ongevallen, die zich vroeger hebben voorgedaan. Zooals men weet, betreft dit de uitkeering aan volontairs bij tijdelijke ziekten. De Ned. Schildersgezellenbond heeft o p beide Kerstdagen te 's Hage zijn jaarlijks congres gehouden, waarbij verschillend e reorganisatie-plannen ter sprake zijn ge bracht. Op beide Kerstdagen heeft de jaarver gadering plaats gehad van den Ned. Bakkersgezellenbond in «Zomerzorg" te Leiden. Elf afdeelingen waren vertegenwoor digd. In zijn openingsrede deelde de voor zitter mede dat pogingen tol oprichting van afdeelingen te Schiedam, Middelburg en Zutten, waaraan veel geld werd besteed, zijn mislukt. Te Amsterdam werd eersten Kerstdag een congres gehouden van den Landelijken Bond van Gemeentewerklieden, onder leiding van den heer J. G. van Zalm. Een motie werd aangenomen waarby de wettelijke instelling van scheidsgerechten in het ontwerp-gemeente wet onvoldoende wordt verklaard en het H.B. wordt opgedragen zich tot de Regeering te wenden om daarin aanvulling te verkrijgen. Tevens werd het H.B. opgedragen een agitatie daarvoor te verwekken. Te Amsterdam heeft een 4-daagsch congres plaats gehad van den Intern. Sigarenmaker en Tabakbewerkersbond. De voorzitter deelde mede dat het ledental met 3000 was toegenomen. Voor uitsluitingen stakingen en slacht offers werd in 1902 uitgegeven rond f 17,000* Voor 1903 werd dit bedrag geraamd op f 30.000. Gisteren werd te Amsterdam het elestrisch verkeer geopend op de lijnen Dam— Linnaeusstraat. en Dam—Koninginnenweg- De eerste lijn had het den geheelen dag verbazend druk en moest gedurig met bijwagens rijden het scheen wel of heel de dichtbevolkte Linnaeuswijk op ontdekking naar Amsterdam uitging. De Nederiandsche Hotelhoudersbond te Amsterdam heeft aan den minister van Bin- nenlandsche zaken een adres gezonden, waarin instemming wordt betuigd met het adres van den Nederlandschen Bond van Hologemakers, betreffende de eenheid van tijd. Te Bols ward heeft de gemeenteraad met overgroote meerderheid van stemmen besloten niet over te gaan tot het afschaffen van de kermis. Het is niet onmogelijk dat eerlang een voorstel bij den raad zal worden ingediend om de kermis te doen houden op andere dagen, zóó dat de Zondag vrij blijft. Men schrijft uit Maastricht Hoofdagenten van politie alhier hebben opgespoord een dievenbende, bestaande uit een achttal knapen van 14 tot 20jaren,die in den laatsten tijd hun beroep er van maakten, om de daken van huizen van het lood te ontdoen. Ook de dakgoten en andere zaken waren van hun gading. Hoe gevaarlijk die klanten waren, kan blijken uit het feit, dat zij van de daken der stichting De Stuers, welk gebouw zeer hoog is en waarvan de daken erg steil zijn, het lood, dat nauwelijks daarop was gelegd, ontvreemden bij hoeveelheden van meer dan 100 kilogram tegelijk. Brand. Zondag morgen had te Lemselo bij den landbouwer G. Schepers onder treurige mstandigheden een noodlottig brand plaats. Terwijl het lijk van den ouden vader boven aarde stond en eenigen van de huisgenooten naar de vroegkerk waren, brak er door een onbekende ooizaak een hevige brand uit. Het ujk werd door eenige buurlui uit het reeds krachtig brandende perceel gered, benevens een paard, maar twee koeien, twee varkens en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. Huis en inboedel waren verzekerd by de onderlinge assurantie voor brandschade te Weerseio. brJEJEMtxU -NJLEL WS. Te Leur by Breda zal een standbeeld worden opgericht voor den moedigen Leurschen turfschipper Adriaan van Bergen. Een ernstig ongeluk heeft gister ochtend nabij Loosduinen plaats gehad. Een paard en wagen, komende van den Leiweg, kwam in botsing met de Westlandscae stoomtram met het noodlottig gevolg, dat den voerman beide beenen werden afgereden en hef paard gedood werd. De voerman is inmiddels overleaen. Een bewoonster van het Groeneweegje te 's-Gravenhage, is Vrijdag-middag in beschonken toestand van de trap harer woning gevallen. Buren die onmiddellijk toeschoten vonden de ongelukkige reeds dood. Het gerucht, als zou de vrouw door haren man van de trap zijn geworpen, is geheel onjuist, want de vrouw was een alleenwonende weduwe. I 1 - .i.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2