Naar men aan de Tell meldt, hebben de te Ede de echtelieden A. Hazeleger zich schuldig gemaakt aan kindermoord. Zij hadden 7 kinderen en toen het 8e geboren werd, heel in 't geheim, zonder hulp, werd dit in den beerput gestopt. De vrouw werd echter zóó ziek, dat men den dokter moest halen, die, ontdekkende, wat er gebeurd was, den burgemeester met het gebeurde in kennis stelde. Deze liet den beerput schoonmaken, waarbij het lijkje te voorschijn werd gebracht. Onderzoek bewees, dat het kind geleefd had. Het onderzoek door de politie wordt bemoeilijkt door de zeer ernstige ongesteldheid der vrouw. Nordenskjöld, de bekende Zuidpoolreiziger, gaat den 6en Januari een onderzoekingstocht beginnen, nu naar Peru en Bolivia. Midden Februari denkt hij te La Paz aan te komen, om vandaar uit eerst de streken van het Titicacameer te expioreeren. Kunst en Letteren. Een belangrijk boek. G. Mosmans Zoon, 's Hertogenboscb, heeft een boek uitgegeven, dat zonder eenige overdrijving merkwaardig heeten mag. Geen reclame-roman, geen boek om zyn tijd te dooden is het, maar een boek dat een sieraad is in de hand van ieder katho liek een boek diep ernstig om zijn rijken inhoud, onmisbaar voor meer ontwikkelden.lk zou het willen noemen een catechismus tegen den modernen tijdgeest, die alles, dat zich grondt op het geloof, oud noemt, die ais een onbezonnene het geloof veroordeelt, zonder te weten wat eigenlijk geloof is. Ik zou het willen noemen een kort bestek, maar zoo vol materiaal, dat men den onge- loovige de hoofdlijnen kan toonen der ware vrijheid, en van den waren vrede voor kerk, staat en huisgezin, En wat maakt dit boek zoo belangrijk bij uitstek want daar verschijnt toch meer van katholieke zijde tegen de moderne dwalingen. Dit boek is een testament van hooge waarde. Leo XIII, ofschoon gestorven reeds, spreekt hier tot zijn kinderen, zegt de vertaler. Grondwaarheden des geloofs, verklaard en verdedigd tegen de moderne dwalingen door Paus Leo XIII z. zoo heet dit boek. Belangrijk is dit boek, want de vragen zijn juist de groote vragen van den dag. Leo XIII z. g. leeraart hier over de roeping en de macht des Pausen, de heilige Kerk, over den Staat, Staat en Kerk, de Katholieken, het pausdom en zijn vijan den, het huisgezin, de sociale kwestie, de christelijke democratie, vrijheid en vrijhedenVragen, allen zoo breed van omvang dat zij van zelve vele anderen met zich brengen. bieder hoofdstuk is onderverdeeld in ver- vschillende stellingen, waarvan ieder door Deen et meerdere uitspraken des Pausen worden verklaard, bevestigd of bewezen. »De meeste stellingen worden daarenboven voorafgegaan door aanduiding der dwalin- »gen, reeds door Pius IX z. g. en andere Pausen veroordeeld," aldus de vertaler. Daardoor is de lezing der Encyclieken, enz. veel vergemakkelijkt en biedt zij een rijke stof voor allen, priesters en leeken, tot nuttige bespreking in katholieke vereem- gingen en eigen aandachtige overweging." Het is een keurige bloemlezing uit Leo's zendbrieven, die zoo weinigen geheel en al bezitten nog minder kennen en die aan zeer velen geheel en al onbekend zijn. De zeereerw. pater N. van Hassel heeft werkelijk een weldaad bewezen aan het katholieke Nederland door dr. Schneider's Die Fundamental Glaubenslehre der Ka- tholischen Kirche in onze taal over te brengen. Ieder, die een weinig studielust heeft en op de hoogte wil zijn, op de katholieke hoogte der groote dag-kwes ties leze dit boek, en herleze het. Hier leert men de zuivere katholieke denk beelden op politiek en sociaal gebied die, helaas, zoo menigmaal verwrongen, of in een spotkleed gestoken oi door velen absoluut geminacht worden. Dit boek prijzen wij met al onze macht. He groote Leo XIII z.g. leeft nog in zijn Woord en met professor De Groot zeggen wijZijn woord zal blijven groeien tot daden. (Inleiding). Dat is onze hoogste lofLeo XIII spreekt hier zelf. De zeereerw. zeergel. pater J. V. de Groot, de Amsterdamsche hoogleeraar, heeft dit boek bij het Hollandscne publiek ingeleid. Zijn kinderlijke eerbied en liefde voor zijn mannengeloof aan den Paus maakte hem dezen arbeid zoet zijn wetenschappelijk» en practische blik in de groote kwesties dezen arbeid licht. Het boek werd er, zoo mogelijk, belangrijker door. Katholieken, leest dan dit belangrijk boek Uw katholiek weten zal sterker en breeder worden. Uw ziel, zoo dikwijls bestoven door het stof dezer wereld, zal verjeugdigd zich gevoelen door nieuwe geloofsovertuiging, en het stof van ver keerde werelasche opvattingen afschudden. Jongelingen, neemt dit boek ter hand, ziet de waarneden aan met ernst be studeert ze, gij zult katholiek leeren denken, tegenover de wisselende wetenschap der wereld. Wij eindigen met onze dank aan den zeereerw. pater v. Hassel voor zijn hoogst nuttigen arbeid verrijk nog menigmaal de litteratuur der Holiandsche katholieke wetenschap met bloemen uit vreemde gaarde. Daar is nog zooveel hart- en geestverheffends, dat eene vertaling over waard is. Moge uw boek worden een vade-mecum voor priester en leek. G. H. Verheij. o. p. In den ouderdom van ruim 63 jaren is gisteren te Leiden overleden, na een kortstondige ziekte; de heer A. P. M. van Oordt, mede-directeur' van de bekende boekhandel- en uitgevers-maatschappij, Qrma E. J. Brill. De ontslapene was lid van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde en ridder o. m. in de orde van Oranje-Nassau. Bij de firma P. Noordholf te Groningen zal binnenkort verschijnen het eerste deei van een Leerboek van het Nederlandsch Strafrecht van de hand van den Utrechtschen hoogleeraar mr. D. Simons. Het eerste deel bevattende de algemeene leerstukken is bijna geheel gereed. De schrijver hoopt met de bewerking van het bijzondere gedeelte in 1904 gereed te komen. Dit tweede deel ongeveer van gelijken omvang, zal in 1905 verschijnen. kerKnieuws. Het heeft Z. H. den Paus behaagd in den eeretitel van geheim kamerheer te beves tigen de hoogeerw. heeren G. v. Spaanaonck, pastoor der St. Anthomuskerk te Breda, P. v. Oers, pastoor-deken ie 's Pnnsenhage, J. J. Hopstaken, president van het groot seminarie te Hoeven en in dien van eere kamerheer den hoogeerw. heer ing. v. Rooy, pastoor te St. Willibrord. De hoogeerw. heeren mgr. W. H. van Gennip kan. deken en pastoor te Boxtel, mgr. C. J. A. Terwindt, kan. en directeur van het Doofstommen-Instituut te St. Mi- chiels-Gestel en mgr. A. D. Smits, kan deken en pastoor te Tilburg zijn door Z H. Paus Pius X benoemd tot geheim- kamerheer van Z. H.en do hoogeerw. heeren mgr. F, F. L. van der Wee, deken en pastoor te Reuzel, en mgr. W. A. van Doorn, deken en pastoor te Hedel tot eere-kamerheer van Z. H. In de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch werd Zondag het gouden jubilenm gevierd van den terugkeer van het wonderbeeld van Onze Zoete Lieve Vronw van den Bosch. Terwijl het feest 's morgens een aanvang nam met een pontificale Hoogmis, werd 's middags een groote processie gehouden, bestaande uit verschillende groepen waaraan alle Bossche R. K. Vereemgingental van geestelijke en vele militaire on civiele autoriteiten deelnamen. Het feest werd des avonds besloten met een pontificaal Lot met Te Deum. Het koor van St. Jan was voor deze gelegenheid versterkt door »'s Hertogen bosch Mannenkoor". De kerk was voor dit feest met bloemen versierd, terwijl de inwoners van Noord Brabants hoofdstad door het uitsteken der vlag een feestelijk aanzien aan de stad hadden gegeven. Zondag-avond had te Gemert een treffend sterfgeval plaats. De zeereerw. heer J. Vermeer, sedert 1885 R. K. pastoor in het naburige »Mertei", bracht een bezoek aan den burgemeester. Nauwelijks binnengetreden, gevoelde zijneerw. zich onwel en alvorens gezeten te zijn, zakte hij ineen en was binnen een kwartier een lijk. Z.eerw. heeft dus de voltooiing der nieuwe kerk, welke na enkele maanden in gebruik zal worden genomen, niet mogen beleven. Een bericht uit Weenen aan de Koln. Zeitung meldt, dat door kardinaal Gruscha tot de H. Congregatie der Ritten het verzoek is gericht, de zaligverklaring te willen in leiden van Adolf Kolping, den stichter der katholieke Geze llen-vereenigingen. Laatste Berichten. Moordaanslag te Schiedam. Voor de arrondissements rechtbank te Rotterdam stond heden-middag terecht de 21-jarige visscher A. C. O., wonende te Schevemngen. Hem werd ten laste gelegd a te Schiedam op 15 September gepoogd te hebben M. van der Zwan opzettelijk van het leven te berooven, althans dezen opzettelijk lichame lijk letsel toe te brengen door op hem, die slechts een paar passen van hem verwijderd was en met bet gezicht naar hem toegekeerd stond, drie schoten te lossen uit een met scherpe patronen geladen revolver, die hij gericht hield op de borst van v. d. Z. Uitvoering hiervan werd niet voltooid, omdat v. d. Z. de revolver met zijn hand vastgreep en uit de richting drukte, zoodat een der schoten hem een paar schramp- wonden boven het linkeroog toebracht, een ander terecht kwam in zijn recnter- arm, waar de kogel afstuitte op de ellepijp zonder deze ernstig te treffen en bet derde schot hem voorbijging, althans door niet voldoende juistheid te mikken alleen verwondingen te hebben veroorzaakt, b opzettelijk P. Bokhorst van het leven te hebben beroofd, doordat een der schoten bovenbedoeld terecht is gekomen in de borst van gemeldenB., waarbij de kogel een richting heeft gevonden door de buik holte, waardoor verschillende organen in de buikholte verwond zijn geworden, hetwelk een inwendige verbloeding heeft veroorzaakt, waarvan de dood het gevolg is geweest althans moet aan zijn schuld te wijten zijn de dood van B. door, met op v. d. Z. te schieten, B. te raken met het bekende gevolg. Beklaagde, door den president ondervraagd, verklaarde omstreeks 3 uur aanboord van den logger SCH 248 Argo te zijn teruggekomen na met zekere D. J. v. Doorn te zijn uitgeweest. Aan boord is er ruzie ontstaan, waarbij bekl. naar beneden is gegaan om een revolver te halen. Met een revolver in den zak is hij aan wal gegaan waar hij den 44 jarigen M. v. d. Zwan is tegengekomen met wien hij ruzie kreeg. Zekere Dijkhuizen waarschuwde v. d. Zwan, dat bekl. een revolver bij zich had maar v. d. Z. zeide»kom maar op met je revolver". Bekl. baalde toen zijn revolver voor den dag en loste daarmede drie schoten op v. d. Zwan, met het bekende gevolg. Hij is toen op de vlucht gegaan en werd achter griend- hout in de buitengorzen aangenouden door den politieagent A. de Haan en een burger. Door O. werd op een desbetreffende vraag verklaard, dat hij een wrpk tegen v. d. Z. had, omdat deze hem en zijn meisje had beleedigd. Als getuige n-d eskundigen waren opgekomen dr. de Niet uit Schevemngen, dr. Simon Thomas uit Rotterdam endr.N. Elzevier Dom uit Schiedam, die omtrent hun deskundig onderzoek verslag uitbrachten. De heer A. W. Kreyfelt, geweermaker te Rotterdam, verklaarde, dat de revolver met voldoende juistheid schoot en er op 5 M. afstands iemand mede kon gedood worden. De zitting duurt voort. H. M. de Koningin heeft heden den nieuwbenoemden Belgischen gezant bij ons Hof, baron Guillaume, ontvangen ter aan bieding zijner geloofsbrieven. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins maakten heden-voormiddag een rijtoer naar den huize Raaphorst, waar het déjeuner werd gebruikt. Van een vrachtwagen van den heer De Bruyn uit Vlaardingen is heden-middag te 27* uur op de Groote Markt alhier het paard gevallen, waarbij het tuig brak. Nadat het paard weer op de been was geholpen en het tuig was gerepareerd, kon de reis voortgezet worden. (S. Cf.) Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 29 Dec. 1903. Oificieele noteering van de Commissie uit de Kamer "an Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 29 Dec. Moutwijnf lls/*-per Hectoliter cont., zondei fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de notemng F. W. Pants. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 12.50 Jenever f 16.50. Amst. proef 118 Prima Graanspiritus f18—187,- S?oeuhg f2. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco f Rogge, p. Dec. Jan. (Spirit, p. Dec. Jan./Feb. Maïs 53'/*. I 15.10 15.— 2250 22.50 54V,. 15.— 15.- 22.25 22.25 f.) New-York. Amsterdam. 28 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. 29 Dec. Rogge op lev. zonder noteermg. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 28 Dec. 1.83 cM. 29 Dec. 1.72 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04£ Disc. 4 pCt. Parys -47.90 3 .4 ntwern. - 47.77^ 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 29 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 54 paarden, veulen, ezel, 602 vette runderen, 801 magere dito, 132 vette kalveren, 144 nuchtere en graskalve ren, schapen of lammeren, varkens 48 biggen, bokken of geiten. Koeien en. ossen 23 tot 35 c., stieren 25 tot 30 c., kalveren 45 tot 57£ c. per 4 kilo. Melkkoeien f140 a 265, kaltkoeien f175 tot f 320 stieren 155 a 185 graskalveren f a pinken t a vaarzen f 70 a 145, alles mager vee; biggen f 3 a 10 paarden f 35 a 95. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.a 11. fok- f 12 a 18. Door kleineren aanvoer was de handel in vette runderen vluggerde beste spoeling- koeien werden 2 a 3 cent boven noteering verkocht. Vette kalveren 'werden eveneens door minderen aanvoer duur verkoont. Op de magere markt was de handel vooral in kalf- en versche koeien zeer geanimeerd er werd veel voor België gekocnt. Op de botermarkt werden aangevoerd 35/8 en 47/16 vaten en 392 stukken a kilo. Prijs le kwal. f 60, 2e kwal. f 56,3e kwal. f52. Per 4 kilo 70 a 75 c. Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 'D/s 7o Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal i1/, 7. Turkije G 7 7o China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asaban Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deii Konrnk. Petrol My Moeara Emm Common Schibaifi, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri 2& Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. j Union Canadian Prolongatie 29 Dec. 7974 1011/a 39V8 587, 483 917, 687, 307* 177s 601/, 21»/* 797, Leo Xfil z. g., die van Romes heuvelen de wereld overzag en kerk en maat schappij doorschouwde met al hun lief en leed zijn tijd door en door kende en met de kracht van een Paulus brieven richtte tot de heidenscne wereld van zijn tijd en haar durfde vermanen wiens woord weerklonk in paleizen en hoven, in fabrieken en werkplaatsen, is erkend als een reus op wetenschappelijk en sociaal gebied. 28 Dec. 29 Dee. 24 Dec. (z. 28 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3