Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De schipIreÉ op Kerstavond. 26ste Jaars. Donderdag 31 December 1903. No. 7/90. Bofean Beverstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJ 8 T A I DIT BLABi VMt Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummerst PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels'..li ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NIEUWJAAKSWENSCHE.V van I tot 6 regels worden in het nummer dat Donderdag-avond 31 December verschijnt, geplaatst k 50 cent. OFFICIEELE BERICHTEN. Belemmering Scheepvaart. Burgemeester er Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belang hebbenden dat door bet uitlaten van water door de Beurssluis, de scheepvaart vermoe delijk belemmerd zsi zijn op Dinsdag 5 Januari a.s. tusscben 10 en 4 uur. Schiedam, 30 December 1903. Burqemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 December 1903. Busland en Japan. De meening van het Europeescb publiek, dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten aandachtig volgt, dobbert nog steeds tusscben hoop en vrees. Maar terwijl men van den eenen kant de vrees door herhaalde berichten omtrent krijgstoerustingen steeds versterkt, tracht men van de andere zij toch de hoop op eene eindelijke minnelijke schikking der diepgaande kwestie immer levendig te houden. Vooral de dagblad correspondenten in de Europeesche hoofd steden schijnen zich aan laatstbedoeld weik te wijden. De correspondent van de Daily Mail te Parijs zegt vernomen te hebben, dat oe Bntsche gezant te Tokio op last van Lord Landsdowne, de aandacht van den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken gevestigd heeft op de stijgende ongerustheid, die zich ter zake van de Oost-Aziatische kwestie van Europa meester maakt, tengevolge van de berichten die iederen Feuilleton. (i Het was op Kerstavond 1864 dat het kloeke zeilschip het Gulden Zeepaard kra kend en steunend werd voortgejaagd door een zwiepende West-Zuidwesten wind, die als een weeklagende lijkzang door het tuig vloot. Het Gulden Zeepaard was een echt mo del oude kraak en vergeleken met een modern klipperschip was het lomp en zwaar gebouwd. »Vier glazen" (6 uur) waren juist geslagen op den avond, waarvan we spreken, toen kapitein Bidgoed in zijn gele oliejas aan dek verscheen. Het was bitter koud dien avond, terwijl een jacht van fijnen hagel en sneeuw door de lucht joeg. Na een enkele vluchtigen blik op het kompas, liep hij met groote stappen naar het voorste deel van net halfdek, en zijn officier ziende, riep hg hem toe dag over Japans krijgstoerustingen worden verspreid. Minister Komoera zou geant woord hebben, dat noch het leger noch de vloot op voet van oorlog waren gebracht, en dat de bewegingen der Japansche oorlogsschepen, die zooveel opspraak gewekt hebben, geheel overeenkwamen met de verplaatsingen van verleden jaar. Een dergelijke stap, te St. Petersburg gedaan moet de verzekeriug hebben uitge lokt, dat de Russische regeering vredelie vend gezind is, en dat de Tsaar zich voor behield in de thans hangende kwestie zelf het beslissende woord te spreken. Van daar ook de vertraging in Rusiands antwoord aan Japan. De juistheid van deze mode- deeling behoort natuurlijk geheel voor reke ning van het Engelsche blad te worden gelaten. De Berlynsche correspondent van de Standard heelt »op grond van betrouwbare inlichtingen" verzekerd, dat de onderhan delingen tusscben Rusland en Japan na Kerstmis hervat zouden worden. De Petersburgsche correspondent van de Kölnische Zeitung zendt een telegram, dat mede ae strekking heelt, de vrees voor het uitbreken van een oorlog te temperen. In ambtelijke en welingelichte kringen hier ter stede, zoo heet 't, is men overtuigd, dat er geen reden bestaat om een botsing onvermijdelijk te achten. Japan's antwoord is naar den vorm hoffelijk. Er wordt niet in gevraagd of Rusland zijn voorsteilen herzien wilintegendeel, er wordt alle gelegenheid gegeven voor verdere onder handelingen. Reuter's correspondent te Jokohama mankt melding van de opvatting, welke in Japan zou bestaan, dat de Japansche troepen onverwijld een inval in Korea zouden kunnen doen ter beschikking van Japans belangen aldaar, zonder dat dit nog tot een oorlog met Rusland zou behoeven te leiden. Volgens draad bericht uit Tokio is er >Op geen van mijn reizen heb ik nog ooit zulk een helsch tuk weer gehad als nu. Ik wou, dat er nu maar eens een ster voor den dag kwam." Maar er scheen geen enkele kans op te bestaan, dat de lucht zou opklaren. Toen de eerste officier naar beneden was en de kapitein zijn oog over het tuig liet gaan, zag hij, dat de marsbramzeilen het met zouden kunnen uithouden, daar ze te veel vaart liepen. Hij liet ze daarom weg nemen. Nu was hij zeer zeker niet iemand, die zenuwachtig was, maar integendeel wat men noemt ijzeren zenuwen bezat. Indertijd had hij meermalen met »wenden" gewacht tot op gaen halve kabellengte meer te klippen onder zijn »lij" waren, zonder dat hij daar een spier om vertrok, met de meest mogelijke kalmte integendeel. Hij voerde zeil zooals geen ander, en wanneer dan een van zijne officieren angstig naar hem toeging om te vragen, of ze ook zeil moesten minderen, dan ant woordde hij op een toon van volkomen zelf vertrouwen »Het geheim, meneert om zeilen te voeren, bestaat daarin, dat de juist weet, wanneer je ze weg moet nemen." eergister-avond laat een buitengewoon kei zerlijk besluit verschenen, waarbij aan de regeering een zoogoed als onbeperkt creaiet verleend wordt voor 's lands verdediging. Nog drie andere besluiten zijn uitgevaardigd. Bij het eerste wordt de spoorweg Seoel Toesan onder nauwletten der ambtelijk toezicht geplaatsthet tweede reorganiseert den grooten staf voor het geval van een oorlog het derde stelt een oorlogsraad in. Deze maatregelen voltooien Japans kiijgs- toerus tingen. De Russische gezant te Peking heeft volgens een bericht uit Shangai aan de Daily Mail aan prins Tsjang gezegd, dat de Russische regeering de Mantsjoerijsche kwestie niet weer ter sprake kan brengen, voordat admiraal Alexejef te St. Petersburg geweest is. Intusscben heeft de Chineesche gezant te St. Petersburg bericht gezonden, dat Alexejef hoegenaamd geen plan heeft, naar Petersburg te vertrekken. De New-York Sun vestigt de aandacht op het onlangs tusschen de Vereenigde Staten en China tot stand gekomen verdrag, om te betoogen, dat de handelsbetrekkingen der Vereenigde Staten gevaar loopen bij een conflict in Oost-Azië. Indiër, te bewijzen is, zegt bet blad, dat Rusland zijn best doet om te verhinderen, dat ons concessiëo worden verleend, dan moeten wij ons toch ernstig afvragen of het met onze nationale belangen in over stemming te brengen is, dat wij onzijdig blijven bij een botsing tusscben Rusland en Japan. De correspondent van de Daily Mail te Peking beeft een onderhoud gehad met een lid van het ministerie van buitenland sche zaken. Deze zeide, dat de onderhan delingen nog niet afgebroken waren, maar alles afmng van de houding der Russen. De Macedonische kwestie. De Turksche regeering schijnt thans Maar op deze merkwaardige Kerstavond was kapitein Bidgooa totaal de kluts kwijt, hij was zich-zelt met, en hjj wist hethg had een stellig voorgevoel van naderend onheil. Beneden onder de koekoek en onder de zwaaiende lampen, die telkens als het schip overhaalde, met een ruk in de ringen heen en weer slingerden, zaten twee menschen. De één, een oud heer met zilverwitte haren en gebogen rug, en de ander een jong meisje naar gissing achttien of negentien jaar oud. Zij was van dek af door de glazen van den koekoek gezien beeldschoon. Hare donkerblauwe oogen hield zij gericht op den ouden man over baar. Vanavond juist twaalf maanden geleden zaten we in ons gelukkig tehuis te St. Kitts. Wat waren we samen gelukkig 1 En och, wat is er sedert ai niet geleurdje moeder dood de zaken verkeerd en ik een geruïneerd man." »Ach vader, spreek daar toch niet van, om Godswil met die arme lieve moeder 1" kreet zy en liet daarbij baar hoofd in bare banden vallen. Zy gingen met hun beiden naar Enge land terug en waren de eenige passagiers, aau boord. Meneer Madison had een twiu- onder den drang der Europeesche mogend heden ernstig de hervormingen in Macedonië na te streven. Een ministerieele commissie, Zaterdag op Jildiz Kiosk vergaderd, heef1 ^«sloten, de benoeming aan te bevelen van Italiaanschen generaal voor de hervor ming der gendarmerie in Macedonië. De ministerraad van eergisteren heeft zich eenstemmig daarmede vereenigd, en men verwacht r>u een iradé in dezen zin. De Fransche begrooting. Om een uur gisteren-nacht heeft de Fransche Kamer eenige wijzigingen in het begrootingsontwerp door den Senaat aan gebracht goedgekeurd,terwijl andere werden verworpen. Het ontwerp moet derhalve weer aan den Senaat worden teruggezonden. Frankrijk en Busland. De nieuwe Russische gezant Nelidof, zijD geloofsbrieven ais Russisch gezant bij president Loubet indienende, zeide gisteren, dat de Tsaar hem oevoien had, al zijn zor^ te wijden aan het behoud en de ontwikke ling van ae mmge banden tusscben ae twee landen, wier verbond bun politieke belangen waarborgt en tegelijk een kost bare waarborg is voor de hanahaving van den vrede. Loubet antwoordde: De regeermg. die de gevoelens van Frankrijk kent, zal werken aan de ontwikkeling vaa het innig verbond, waarin de twee lauden de veiligheid van bun belangen en de wereld bet voor haar evenwicht hoodige element gevouuen hebben. Uit Borne. Ter gelegenheid van den bijna voltooiden 60u jaargang van de Univers heelt de H. Vader een breve gericht aan de hoofd redacteur, den heer Eugene Veuillot, even lang aan het genoemde Fransche katho lieke hoofdorgaan verbonden, waarin hij tig jaar geleden Engeland verlaten en met zijn zaken op St. Kitts veel voorspoed ge- bad, maar was door gewaagde, slecht spe culaties ïen laatste aan lager wal geraakt. Daarenboven bad een slechte suikeroogst hem geruïneerd en toen ai zijne bezittingen verkocht waren, bleet hem niets anders over dan om passage te nemen naar Engel land voor zich en zijn eenige dochter en een land te verlaten, waar zijn voorspoed ter elfder ure vernietigd was geworden. Hilda Madison was op dit zonnige eiland geboren en was er al heel jong verliefd geworden op een ryken jongen planter. Onnoodig te zeggen, dat deze liefde volkomen werd beantwoord door Claude Hamilton en dat hunne aanstaande scheiding hun zooals zij daar onder de palmen nadden heeif weer gewandeld op den laatsten avoml diep bedroefde en oneindig hard viel. Beste Hilda" zei Clauae »ik kan er niet toe besluiten om van je te scneiden op zoo'u manier en de kans te loopeu van je misschien nooit weer te zien. En je weet niet hoe'n voorgevoel ik er van heo, datje een of ander ongeluk zal overkomen. Ga toch met mee ïmaar blijf liever nier bij mij." {Slot volgt) NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1