Stads- en Gewestelijk Nieuws. zijn hartelijke gelukwenschen uitspreekt. Z. H. de Paus prijst Veuiliot en zijn medewerkers warm voor hun ijver en hun gehoorzaamheid en roept 's Hemels zegen over hen allen ai. Den 6n Januari, op den feestdag der H.H. Driekoningen, zal de Paus in de troonzaal op plechtige wijze de heldhaftig heid der deugden erkennen der reeds als eerbiedwaardig verklaarde maagd. Het decreet, dat deze beslissing des Pausen meedeelt zal aan de voornaamste kerken te Rome en van het diocees Orleans worden aangeslagen. Hiermede is de eerste periode van het beatificatie-proces der eerbiedwaar dige Jeanne d'Arc gesloten. Het H. College ran kardinalen. Het jaarlijksch verschijnend overzicht De katholieke hiërarchie heeft op de vaticaan- sche drukkerij wederom het licht gezien. Daaruit blijkt, dat het H. College, na den dood van kardinaal Herrero, bestaat uit 46 leden van welke 'twee Mgr. Merry del Val en Mgr. Callegari benoemd werden door Pius X. Al de anderen behalve de deken, kardinaal Oreglia di Santo Stefano, die door Pius IX werd gegreëerd ontvingen den hoed uit de handen van Leo XIII. Van de kardinalen, benoemd door dezen Paus, is de oudste in waardigheid Mgr. Netto patriarch van Lissabon, terwijl de oudste in leeftijd kardinaal Celesia is, die 89 jaren telt. Het jongste lid van H. College is de staatssecretaris, kardinaal Merry del Val, die pas den leefiijd heeft bereikt van 38 jareR. Van de kardinalen zijn 39 Italianen en 25 buitenlanders. Onder de Regeering van Paus Leo XIII stierven er niet minder dan 164. Kerkmuziek. De Engelsche Catholic Times meldt, dat in het diocees van Salford op last van den nieuwen bisschop Casantelli een lijst wordt opgemaakt, waarin de tot nog in de kerk gezongen muziekstukken in drie categorieën worden verdeeld. En wel als laudabiles, tolerabiles en damnabiles (lofwaardig, te duiden, te veroordeelen). Volgens draadbericht uit Rome is er een motu-propio verschenen van den Paus, gericht aan den kardir.aal-vicaris. Dit motu- propio bevat instructies over de kerkmuziek. De Paus constateert daarin wat de begin selen zijn der echte kerkmuziek en zegt deze beginselen worden gehuldigd in het Gregcriaansch. Z. H. beslist echter niet tusschen de scholen van Regensburg en Solesmes. de belangen van Venezuela bij het Arbitrage. Hof te 's-Gravenhage was opgedragen. Dit nieuws is te Parijs nog niet bekend. Het consulaat-generaal van Venezuela en het fiscolle agentschap van deze republiek in Frankrijk zijn opgegeven. De keizer der Sahara. De Matin verneemt uit Londen, dat Jacques Lebaudy weldra een proclamatie zal uitvaardigen, waarin hij verklaart afstand te doen van zijn familienaam. Voortaan zal hij dan uitsluitend den titel voeren van zJacobus I, keizer van de Sahara." Wereldtentoonstelling te St. Louis. Een perstelegram uit Brussel deelt mede, dat het bezoek van koning Leopold aan de wereldtentoonstelling van St Louis officieel is vastgesteld op het a.s. voorjaar, wanneer Z. M. tevens een reis door de Vereenigde Staten zal ondernemen. De heer G. H. Ten Broek, vice-consul van Nederland te St. Louis, is door de Regeering benoemd tot commissaris van ons land op de a.s. wereld tentoonstelling. De heer Ten Broek verzekert, dat ongeveer 30Nederlandsche handelshuizen besloten hebben, een collectieve inzending tentoon te stellen. Door de politie gezocht. De Fransche politie zoekt een prins en een graaf, beiden verwant aan het Oosten- rijksche hof, beschuldigd van oplichterijen. Zoo hebben zij o. m. een Engeisch kolonel opgelicht voor een waarde van40.000 frank in schilderijen. Op dit oogenblik vertoeven beiden in Zwitserland. Hun uitlevering is gevraagd. Onlusten te New-York. De staking van de koetsiers der lijkkoet sen te New-York kenmerkt zich door groote ongeregelheden. De stakers snijden de strengen van de lijkkoetsen door en vallen de familieleden aan. De Russische joden. De Israëlitische comités van New-York hebben zich tot de president Roosevelt en het Congres gewend met het verzoek tus schen beiden te wiiien komen ten gunste der Russische joden, die tijdens de feesten van het Russische Nieuwjaar te Kischmen aan het gevaar bloot staan, gedood te worden. De oud-consul-generaai Wolff heeft aan het Staatsdepartement een petitie doen toekomen, waarbij de tusscbankomst van hetdepartementwordt gevraagd. Heden wordt hij door Roosevelt ontvangen, wien hij het zelfde verzoek zal doen. Werkstakingen te Parijs. De staking der werklieden van de fabrie ken van voedingsmiddelen te Parijs is geëindigd. Alle werklieden-syndicaten gisteren-nacht vergaderd, hebben gezien de houding van Kamer en Senaat, besloten onmiddellijk de werkstaking te doen eindigen. De taalstrijd in België. Het kader van de afdeehng jagers ver kenners der Leuvensche burgerwacht heeft zijn ontslag ingediend, omdat de officieren, onderofficieren en korporaals de bevelen niet in het Vlaansch willen geven, zooals bij de wet gelast is. Alleen de commandant is niet afgetreden. Koning Christiaan. De koning van Denemarken moet, wegens de lichte ongesteldheid waaraan hij lijdt, zijn vertrek uit Gmünden nOg eenige dagen uitstellen. De toestand blijft gunstig. Mislukte Yenezolaansche leening. Een particulier telegram, uit Caracas te New York ontvangen, meldt, dat de Velu- tino, doordoor den Venezolaansche regeering naar Parijs gezonden om een leening te sluiten, hierin niet slaagde en teruggeroepen is en vervangen door dr. Jesus-Paul, wien «enige weken geleden de verdediging van Schiedam, 30 December 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 30 December 1903.) Gevraagde Arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een koperslager. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een ktiiper (bekwaam). Een kuiper (halfwas). Een gasfitter (halfwas). Een luijongen voor een windmolen, In een fabriek een jongen, bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moes tuin. Een dienstbode voor meid-alleen. Een dagmeisje. Een keukenmeid. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Drukkers. Winkel bediende. Kantoorbediende. Distil lateursknecht. Boerenknechts. Tuiniersknecht.—Koetsiers.Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een houtzagerknecht. Bakker. Een machinist-bankwerker stoker. Een benanger (halfwas). Een smidsjongen. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoorjongens ter opleiding iu smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstmeisjes voor heele en halve dagen, Het aandeel voor deze gemeente voor de lichting der nationale militie voor dit jaar bedraagt 103 lotelingen, waarvan 73 voor volledigen en 30 voor 4 maanden dienst. In het begin van het volgend jaar zullen van hier een aantal loggers, vermoedelijk 25, op de beugvisscherij uitgaan. De schepen worden thans daarvoor in gereedheid gebracht. (R. N.) Gister-avond omstreeks 6 uur is schipper A. Kootjes, die met zijn aakschip door de Noordvest voer, door de gladheid van het dek, gevallen en met zijn rechterhand door de ruit van de roef terechtgekomen. De man kwam twee ernstige wonden aan zjjn pols, zoodat dr. A. Koene genees kundige hulp moest verleenen. Naar het huis van bewaring te Rotter dam zijn eergisteren-avond overgebracht krachtens bevelschrift van den burgemeester van Rhoon D. Noordtzij en A. Struivenberg, als zijnde de hoofddaders der inbraak in den molen aan den Reedijk. Twee medeplichtigen zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. In verband met een gepleegde verduiste ring van een vrij aanzienlijke waarde, is door de politie een onderzoek ingesteld ten huize van een fabrikant, woonachtig aan de Rotte, onder de gemeente Hillegersberg. Die verduistering moet plaats gehad hebben in een trein, komende uit het Noorden, ten nadeele van een reiziger uit Keulen, waarbij diens valies, een belangrijke waarde bevat tende, is verwisseld met een ander, uitwendig hetzelfde aanzien hebbende. Gister-morgen ontspoorde van de stoom tram Rotterdam-Zuid-Hollandsche eilanden even voordij Klaaswaal, de achterste wagons en een watertank, inhoudende 10.009 liter water. De weg geraakte hierdoor in beide richtingen versperd, doch ongelukken hadden niet plaats. Op de lijn Dordrecht Rotterdam had Zaterdag een ernstig ongeluk plaats, 't welk bewijst, dat een klein beetje meer voor zichtigheid zoowel bij de passagiers als conducteurs voortaan wel zou zijn aan te bevelen. Toen een conducteur op de gebrui kelijke wijze bij Zwijndrecht de portieren der eoupés sloot, werd daardoor den heer Z., uit Dordrecht het bovenste lid van een der vingers geheel afgeklemd. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 December. Indische Begrooting. De heer Van Alphen wilde de Regee ring steunen in haar plannen tot leniging van den nood van Indië en verklaarde zich dan ook met te zullen verzetten tegen het renteloos voorschot en de bestemming aan de gelden te geven. Te meer nu dit voor schot is losgemaakt van nadere voorstellen, die hij, bij afzonderlijk wetsontwerp, gaarne spoedig zag ingediend. Den toestand op Atjeh besprekende, dien spreker bemoedigend achtte, nu Panglima Polem en andere hoofden zich onderworpen hebben, bracht hij hulde aan generaal Van Heutz. den gouverneur-generaal, dr. Snouck Hurgronje en het dappere Indische leger. Verschillende plannen der Regeering juichtte hij toe, eveneens dat de Solovallei- werken voorloopig zullen blijven rusten en drong in het belang der defensie o.m. nog aan op het in het leven roepen eener krachtige legerreserve en voorts op inkrimping der Indische Militaire Marine. De heer VanderDoes deWllebois hoopte, dat de Regeering spoedig een einde zal maken aan de serieuse griel, die bestaat over de weigering tot toelating van den bisschop in de Minahassa en over het verbod tot oprichting van een school door Roomsch- Katholieke liefdezusters te Tomokou. De heer Stork verlangde dezelfde voorschriften betreffende de veiligheid voor het stoomwezen in Indië, als hier te lande bestaan. Met den Minister meende hij dat opneming van bepalingen betreffende minimum-loon en maximum arbeidstrijd in de bestekken vanwege het Departement van Koloniën niet mogeljjk is. Dergelijke bepalingen zouden de opkomst van de Nederlandsche industrie beiemiheren en ontwikkeling eener nieuwere industrie beletten. De heer Van der Biesen den wei' nig rooskleurigen toestand van Indië besprekende, wees ep de ontzettende stijging der uitgaven, vooral voor militaire doelein den, terwijl de verdediging van Java toch een onbegonnen werk is. Als oorzaken van de vermindering der draagkracht van de inlandsche bevolking op Java, door spreker toegeschreven aan onze eigen schuld, noemde hij de toelating van de opium-regie en van de Chineesche dobbelspelen, het niet ver bieden der bedevaarten naar Mekka en de afschaffing der gouvernementscultures- Wederinvoering van het cultuurstelsel iD vrijen of gedwongen arbeid achtte hij bet eenig redmiddel. De heer Hovy bepleitte ter vergemak kelijking van de zending, wjjziging jvan het Regeeringsreglement, inzonderheid van art. 123. De Minister oordeelde, dat aan meer katholieke scholen in de Miuabassa geen behoefte bestaat en meende evenals de heer Van Leeuwen, dat definancieeie toestand niet onrustbarend is voor de toekomst. De begrooting is daarna aangenomen. H. M. de Koningin heeft gisteren-namiddag ontvangen de in de residentie en omstreken wonende dames en heeren, de burgerlijke ambtenaren en officieren van de land- en zeemacht en van het koloniale leger, die audiëntie of voorstelling hadden aangevraagd. H. M. de Koningin-Moeder ontving gister avond in audiëntiebaron Guillaumei nieuwbenoemd gezant van België bij ons Hof- Naar men verneemt, zal de nieuwbe noemde commissaris der Koningin in Drente zijn ambt aanvaarden op den 1 Januari a.s- Teugevolge van de benoeming zal in het kiesdistrict Assen de verkiezing moeten geschieden van een lid der Staten in de plaats van mr. Linthorst Homan, die in 1907 zoude aftreden, en zal door de Pro vinciale Staten een lid van Gedeputeerde Staten moeten worden gekozen. Blijkens een telegram van den gouverneur van Nederlandsch-Indië, van 25 dezer, wordt de gouvernements-kotfieoogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 293,000 pikols. De heer A, R. Mees, vice-consul der Nederlanden te Glasgow, is overleden. Het vice-consulaat wordt waargenomen door den heer Alex Denham. (Stct.) De gewone audiëntie van de minister van Marine zal op Vrijdag 1 Januari 1904 niet plaats hebben. De Stct. no. 304 bevat een staat van nalatenschappen, berustende bjj de wees kamers te Batavia, Samarang, Soerabaja, Padang en Makasser, die door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departement van koloniën. Men meldt aan de N. Ct.: Op last van den minister van Justitie zullen zoo spoedig mogelijk in de meeste huizen van bewaring, naar gelang der be schikbare ruimte, eenige cellen worden ingericht voor bijzondere preventief gedeti neerden. De verandering zal hoofdzakelijk daarin bestaan, dat er groote vensterramen in gemaakt zullen worden, alsmede in plaats van steenen, witgepleisterde muren en ander meubilair. Volgens de Avondpost zal in de hoogere rangen der ambtenaren bij de departementen van Oorlog en Financiën binnenkort een belangrijke promotie plaats hebben. De Tweede Kamer heeft besloten ter inlichting aan den minister van Financiën te versenden een adres van A. M. J. Drentb,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2