briSMMfcrü ME UW 8. Rechtzaken. Kunst en Letteren. juaatste iierichten. Handelsberichten. ontslagen deurwaarder der directe belastin gen te Gorinchem, houdende verzoek om alsnog eervol ontslag, nu adressant van het hem ten laste gelegde valschelijk opmaken van een akte van beteekening van dwang bevel tegen een drietal belastingschuldigen, deor het gerechtshof te 's-Gravenhage is vrijgesproken, Oe Standaard een overzicht gevende van de werkzaamheden, die en regeering en kamers in het nieuwe jaar wachten, komt daarbij tot de conclucie dat het volstrekt niet onmogelijk is dat het toch nog noodzakelijk zal blijken de termijn van 1 Mei 1904 fatale datum voor de in voering der gewijzigde drankwet te verschuiven. De vereeniging sDe Loosduinsche Groen- tenveiling" heeft een overeenkomst gesloten met het Noord Hollandsch lacdbouwcrediet te Alkmaar, waardoor de leden bedrijfs kapitaal kunnen verkrijgen tegen 3 pCt. per half jaar, alleen met hun inventaris als onderpand, waar geen andere bank eenig geld op geeft. Doordat bij deze vereeniging echter verplichte veiling bestaat van bloem kool, peen en salade, is de bank toch voor mogelijk nadeel gewaarborgd door het te goed bij den betaalmeester. Met een enkel woord mag er op gewezen worden, dat de dag van gisteren voor de stad Utrecht en voor heel Nederland een merkwaardige herinneringsdag was. Den 28n Dec, 1843, dus voor 60 jaren werd de geregelde dienst tusschen Utrecht en Amsterdam op den Rijnspoorweg geopend met het vertrek van den eersten trein te 9 uur 20 min. uit Utrecht, aankomst te Amsterdam te 10 uur 28 min. De tweede trein UtrechtAmsterdam vertrok te 1 uur 20 min. Zoo reden ook twee treinen da gelijks in omgekeerde richting te 11 uur 20 min. en te 4 uur 30 min. Uit Enschedé meldt men aan de N. R. Ct. Wegens den slechten gang van zaken in de katoenindustrie, zyn da laatste weken bij verschillende werkgevers aldaar talrijke weefgebouwen en machines buiten werking gesteld, en is heden door de voornaamste fabrikanten in de fabrieken aangeplakt, dat er in hunne inrichtingen van 31 December af tot 4 Januari niet zal worden gewerkt. De vereeniging »Oranjedag" te Arnhem heeft besloten bij gelegenheid van het feest van H. M. de Koningin-Moeder een etalage wedstrijd te houden op 22, 23, 25 en 26 Januari. Alle winkels worden daarvoor in in zes groepen ingedeeld. Voor elke groep is er een jury en worden drie geldprijzen en verder medaljes beschikbaar gesteld. Reeds zijn drie gouden medaljes toegezegd. Men leest in de Maas- en Waalbode Bij onderzoek is gebleken, dat de gedwongen winkelnering te Waalwijk en omstreken een zeer ernstig karakter draagt op sommige artikelen werd 209 pet. verdiend. Na er maanden geheerscht te hebben, is thans de febris typhodea te Krimpen aan den Lek geheel geweken. Sterfgevallen aan die ziekte kwamen er niet voor. Misdaad. Maandag-ochtend is het lijk van [zekeren Van Rukven uit Sintoedenrooae te Schijndel gevonden. Blijkbaar is hier een misdaad gepleegd. Drie personen zijn als verdachten gehoord. Van Rukven was gehuwd boeren arbeider en stond met gunstig bekend. Nader meldt de Ndbr. nog De ongelukkige schijnt met knuppels te zijn aangevallen en vervolgens met messteken te zijn afgemaakt. Mogelijk is een en ander het gevolg van een vechtpartij, die wederom haren oorsprong vindt in 't bovenmatig gebruik, of liever misbruik van sterkedrank. Vyf personen, gedeeltelijk uit Schijndel, gedeeltelijk uit Gemonde, zyn gearresteerd, en een streng onderzoek heeft voorloopig ïeeds plaats gehad. De vermoorde persoon stond niet in den besten reuk en moet, naar men zegt, ten gevolge van drankmisbruik, vechtpartijen etc., meermalen met politie, justitie en gevangenis zijn in aanraking geweest. Brand. Aan het Noord-Willemskanaal te Gronin gen is afgebrand de bokkingrookerij van den Lichtendaal. De inboedel was niet verzekerd, het gebouw zeer laag. De schade is aanzienlijk. IJs. Men meldt uit Monnikendam Zoover het oog van den vasten wal te Monnikendam reikt, is het ijs. Het verkeer met het eiland Marken is gestremd en heeft alleen plaats met de postschuit. Uit Hoorn wordt aan de iV. R. Ct. ge meld De strenge vorst der laatste dagen heeft reeds veel grondijs in de Zuiderzee doen loopen. Daardoor ondervindt de scheepvaart veel belemmering. De stoombootdienst HoornAmsterdam wordt bij voortgezet vriezend weer morgen gestaakt. Voor de stad is een breede ijsstrook tot ver in zee ziet men slechts enkele open gedeelten. Men schrijft aan de Tel uit Leeuwarden dd. 29 Dec. Strenge vorst. De scheepvaart in de provincie ontmoet, wegens het ijs, vele moeilijkheden. De vaarten op Groningen, Hariingen, Sneek, De Lemmer en Dokkum zijn alleen nog bevaarbaar voor stoombooten en vaartuigen, die gesleept worden. Op de kleinere vaarten is de scheepvaart gestremd. Men verwacht heden van wege het provin ciaal bestuur den last om den bruggen gesloten te houden. Te Kaatsheuvel (N.-B.) zijn tijdens de Kerstdagen ernstige vechtpartijen voorge vallen. Men spreekt van 13 getroffenen, die met messen min of meer gevaarlijk werden verwond. De politie heeft een gestreng onderzoek ingesteld. Een onderwijzeres uit Tilburg, die sedert Dinsdag j.l. spoorloos verdwenen was, is in een boscn onder Kaatsheuvel door een man zwervende aangetroffen. Haar kleeding was gedeeltelijk nat en stijf bevroren. Op de vragen, die haar gesteld werden, antwoordde zij met, zoodat men vermoedt dat zij krankzinnig is. Zij is naar hare onderlijke woning te Waspik vervoerd' Een ruim 8jarig jongentje van G. Damhof, daglooner te Tjamsweer, begaf zich op de Groeve, om zoo over het ijs bij zijne speelmakkers te komen. Helaas I Het kind zakte er door ea men kon het niet meer van den dood redden, hoewel pogingen tot redden ook werden aangewend. Teneinde de gasmeters tegen vorst te beschermen, wordt den gasverbruikers aan geraden den gasmeter te bekleeden of het meterkastje te vullen met zaagsel, zemelen doppen of wol, zoodanig dat de standopname mogelijk blijft, en bij eventueele verminde- rfng van licht, hoofdkraan en meter direct te bedekken met doeken en daarop heet water te gieten. Door de Duitsche justitie is aanhouding verzocht van den 25 jarigen Fritz Linsener, kantoorbediende te Berlijn, die zich met geldswaardige papieren tot een bedrag van Mk. 20,000 uit de voeten heeft gemaakt en zich vermoedelijk naar ons land heeft begeven. Op zijn aanhouding is 500 mark belooning gesteld. Te Bern is in den ouderdom van bijna 92 jaar overleden prof. Karl Emmert, vermoedelijk de oudste hoogleeraar der wereld. Hij gat in 't vorig jaar nog college over gerechtelijke geneeskunde. Dr. K. Emmert deed nog in zijn 80ste levensjaar een werk over zijn hoofdvakGerechtelijke geneeskunde het licht zien. In de Bass-straat, zoo wordt uit Sydney gemeld, zijn bij nevelig weder het Italiaan- sche schip Fortunato Figari en de personenstoomboot Coogec uit Melbourne in botsing gekomen beide schepen leden groote schade. De kapitein van de Coogec en een matroos werden gedood. In Poat-Adelaide richtte Zaterdag een cycloon groote schade aan. Moordaanslag te Schiedam, {Slot.) Getuige Ment v. d. Zwan hield in tegenspraak met bekl. vol, dat hij de revolver vasthield, toen bekl. afschoot. Hij zag, dat bekl. de hand in den zak stak en de revolver er uit haalde. Onder het schieten zei bekl.»Houd je hem vast, dan moetje deze ook nog in je bliksem hebben." Get. had geen last meer van de schotwond. Bekl. kende de uitwerking van de revol ver, daar hij bij de marine had gediend, waar hij met vuurwapens leerde omgaan. Hi) was min of meer opgewonden door drift, vermoedelijk wegens woede op Jac. v. d. Zwan, broeder van den vorigen getuige. Get. Dijkhuyzen beweerde, niet gezien te hebben, dat bekl. op v. d. Zwan had gemikt. Get. Verbrugge stond met nog eenige vrouwen en Pieter Bokhorst naar de ruzie te kijken. Bij het eerste schot zijn zij uit elkaar gestoven. Kort daarop had zij Bokhorst gezien m de branderij van den heer Honnerlage Grete, waar hij spoedig is overleden. Men dacht eerst, dat 't gevolg was van den schrik. De politie-agenten v. d. Berg en Putters ontdekten, toen zij het lijk per brancard naar huis hadden gebracht, bij het ontkleeden een wonde aan de borst en bevonden, dat zijn kleederen doorboord waren. Het openbaar ministerie wees er op dat, indien deze jonge man niet in het bezit was geweest van een revolver, hij hier niet zou terecht gestaan hebben voor twee ernstige misdrijven. Beklaagde heeft bekend het op Jacob gemunt te hebben gehad en door tusschenbeide treden van broeder Ment, dezen getroffen te hebben. Hij had de schoten gelost in de richting van de borst van Ment en bad dus de bedoeling gehad dezen van het leven te berooven. De bedoeling had echter de gewenschte uitwerking niet gehad. Dat door een der schoten Bokhorst het leven heeft verloren, staat mede vast. Een ernstige straf moet voor deze feiten opgelegd worden, en wel ter zake van poging tot doodslag en doodslag, eene gevangenisstraf van vijfjaar. De v er de di g er, mr. A. Slob, wees erop, dat het gebeurde weer het gevolg is geweest van het misbruik maken van sterken drank, de verpestende gevolgen ervan en ongelukkige ioop der omstandighe den. Beklaagde had wrok ïu het hart tegen Jacob van der Zwan, wegens beleedigingen hem, zijn meisje en haar ouders aangedaan. Hij heeft het zelf hier erkendhij wilde Jacob te lijf. Niet bewezen achte pleiter de poging, beklaagde ten laste gelegd, tot opzettelijke ievensberooving van Ment van der Zwan. Deze getuige achtte pleiter zeer onbetrouwbaar, niemand heeft gezien dat hij de hand van beklaagde heeft vast gehad en evenmin dat de richting van den revolver is geweest op de borst van Ment. Alleen achtte pleiter bewezen mishandeling van Ment, waarvoor verschillende verzachtende omstandigheden aanwezig zijn. Dat hij opzet heeft gehad, Bokhorst van het leven te berooven, achtte pleiter evenmin be wezen. Mocht de rechtbank echter een ander gevoelen zijn toegedaan, zoo verzocht pleiter ten slotte de oplegging van een veel mindere straf, daar beklaagde mede kostwinner is voor zijn ongelukkige moeder en acht broertjes en zusjes. De rechtbank bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. Voor de arrondissementrechtbank te Rotterdam werd gisteren nog behandeld de volgende zaak ln den avond van den 14den N.ovember is J. J. B,, 47 jaar, kuiper te Schiedam, aldaar in een slop gegaan, waar hij wist, dat A. van der Hoeven in een hok konijnen hield. Hij heeft er twee uitgenomen en die den volgenden morgen voor een gulden verkocht. Zeven dagen later heeft hij uit een loodsje achter een woning aan den Raam te Schiedam, een konijn weggenomen, dat toebehoorde aan J. H. Mak. Hij is toen door een agent van politie aangehouden en naar het politie-bureau overgebracht. In de maand Mei van dit jaar was beklaagde wegens diefstal tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Ter zake van den diefstal van konijnen werd zes maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. H. J. F. Heijman, pleitte verzachtende omstandigheden. Zaterdag 9 Januari zal voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden de zaak tegen den ontslagen commies der eerste klasse der posterijen J. v. H., beklaagd van verduistering van aan de post toever trouwde brieven. Dc krijgsraad te Haarlem veroordeelde gister-middag den milicien J. i». Terwey, wegens dienstweigering tot 3 maanden militaire gevangenisstraf, ingaande 9 December. Het Centrum verneemt, dat dr. G, Brom rector van de St. Joannes de Deo te Utrecht', wegens zijn verdiensten op wetenschappelijke gebied door de universiteit te Leuven, honoris causa is benoemd tot doctor in de philosohie en Ietteren. De New-York American weet mede te deeien, dat keizer Wilhelm een telegram heeft gezonden aan den tenor Klaus, die in de Parsival van Wagner, welke op het oogenblik, na de bekende procedure, in New-York wordt gegeven, mede zingt, waarbij hem verboden wordt in de opera tc New-York op te treden. Naar wij vernemen, zal de H. IJ. S. M met ingang van 1 Januari 10 nttenkaarten uitgeven voor net afleggen van 10 ritten, 5 in elke rienting, tusscnen Rotterdam D. P. en Schiedam. De prijs bedraagt f 1.75 le klasse fl 2e Klasse en f 0.75 3e klasse. Naar de S.Ct. melat,is heden-ochtend 91/, uur het 7-jarig doentertje van Van der Oever, inde zgn. Bakkersouurt achter deHoogstraat, doordat het, bij even afwezig zyn der moeder, te dicht bij de reguleer-vuikacnei ging staan, met haar rokje of scnortje in aanraking gekomen met 't gloeiend interieur der kacnel. Op haar angstkreten snelde de moeder naar 'beneden. Door de buren genolpeu, doofde de moeder, wier nanden met oraud- wouden overdekt werden, het vuur bij ue arme kleine, die inmiddels over bet geneeie lichaam met brandwonden overdekt was. Nadat de wonden met doeken met lijn olie waren omwikkeld, is het kind naar net ziekenhuis gebracht, waar naar verder hulp werd verleenden zij ook in oenandeiing zat blijven. De toestand schijnt ernstig te zijn. BiiURS VAN SCHIEDAM. 30 Dec. 19U3. Wegens besloten water geen noteering. S sauna f2. 29 Dee. 30 Dec. Bekujn. Pakijs. Spiritus m loco Kogge, p. Dec. Jan. Hamb P* Dec- Jan./Feb. Maïs 28 Dec. 54»/.. I 15.— 15.- 22.25 22.25 (z. 29 Dec 53'/,. 14.90 14.90 2225 22.25 f.) New-York. Amsterdam. 29 Dec. Rogge op lev. zonder noteering, 30 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnüoogie Keuien ('s morg. 11 uur) 29 Dec. 1.72 cM. 30 Dec. 1.83 c.Vl. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort i 12.04 Disc. 4 pCt. Parys - 47.90 3 Antwerp. -47,80 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3