Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 27ste J aars. Vrijdag 8 Januari 1904. .No. 7795. Bureau Beterstraat Telefoon Ne. 85. PB IJS TIN DIT BI A Dl ?*oi Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Januari 1904. Rusland en Japan. De berichten in de beide laatstverloopen dagen in zake de Oost-Aziatische kwestie ontvangen, luiden zoo tegenstrijdig mogelijk. Wij geven ze hier onder, zooals ze door Reuters agentschap uit de verschillende Europeesche hoofdsteden worden geseind In dato 5 dezer werd uit Berlijn, naar Reuter uit Parijs seinde, aan het Journal des Débats geseind Volgens inlichtingen hier uit vertrouwde bron te St. Petersburg ®n Londen ontvangen, heeft de toestand 2ijn hachelijk karakter verloren en schijnt alle gevaar van een oorlog uit den weg geruimd. Japan zou, om elke oproerige beweging van de Koreanen te voorkomen, zekere punten op de Koreaansche kust bezetten en Rusland zou die bezetting niet als een casus belli beschouwen. Reuters agentschap te Londen, heeft daarentegen bij navraag aan het Japanscbe gezantschap aldaar vernomen, dat het °njuist ï3 te zeggen, dat de onderhandelin gen een gunstigen keer hebben genomen, aangezien, zoover aan het gezantschap hekend is, de onderhandelingen eenvoudig gebleven zijn op het punt, waar Japan het antwoord van Rusland verwacht. In een particulier telegram uit Tokio te Rarijs ontvangen, wordt het Japansche standpunt bij de onderhandelingen met Rusland uiteengezet. Japan stelde Rus land voor, de kwestiën, betreffende hina en Korea en Japan's rechten in Mantsjoerije te regelen overeenkomstig de bestaande vragen. Rusland weigerde, de Mantsjoerysche Westie te overwegen en stelde voor, een onzijdige strook af te bakenen, waardoor «en derde deel van Korea aan Japan's invloed onttrokken zou worden; daarmede 0n Japan zich niet vereenigen. Aan de Londensche Standard wordt uit °kio Vftn eergisteren geseind, dat officieuse 'aden nu de breuk met Rusland als van Zelf sprekend beschouwen. Oorlogstoerustin gen zyn druk aan den gang te Wladiwo stok. In een buitengewoon Staatsblad, eergis- er°n te Tokio verschenen, wordt het openbaar maken van alle nieuws over ew®gingen van troepen en oorlogsschepen Van stonde aan verboden. u Va«r vertrouw')are zijde verneemt men it Wladiwostok, dat het Russische smal- ®e^ aidaar zich slagvaardig maakt. •olgens een ander bericht was een ussische kruiser met een kleine ianding- °ep aan boord van Port Arthur vertrok- en, men wist niet waarheen, waarschijnlijk u&ar Tsjemoelpo. Io verband waarschijnlijk met dit bericht Tin wr.het Russisctl Telegraafagentsehap Wladiwostok wordt geseind, dat volgens Particuliere berichten uit Moekden, tenge- oge van in Korea ontstane geschillen usschen Japanners en Koreanen, het tweede ogiment Russische jagers ter bescherming van Russische belangen naar Korea uitgerukt is. De militaire treinen hebben geen verstoring, maar wel van groote vertraging. Ook reizigerstreinen, die eveneens bijna dagelijks rijden, hebben last van vertraging. Bedoeld agentschap verneemt uit Port Ar- turIn verband met de werklieden-onlusten te Mosampo gaat het gerucht, dat Japanners in Korea onlusten willen wekken, om een voorwendsel te hebben voor troepenzending naar Tsjemoelpo. Een draadbericht uit Seoel meldt nog Twee Russische, twee Engelsche en een Amerikaansche kruisers liggen te Tsje moelpo, De Koreaansche regeering kan niet instaan voor de tucht van haar troepen. Alle Russiscne oorlogsschepen te Wladi wostok hebben thans, volgens te Tokio ontvangen berichten, het anker gelicht, vermoedelijk met bestemming naar Port Athur. Rusiand's antwoord is nog niet ontvangen, In Japan is men zeer algemeen geneigd om te twijfelen aan de geruchten betreffende de vermeerderde verzoeningsgezinde geest van het antwoord. Volgens bericht van de North China Daily News wordt er in China met kracht en goed gevolg een auti-Russiscne propaganda gevoerd, waarschijnlijk uitgaande van Japan. De Japansche bladen meiden, dat er dag en nacht door Russische troepen aankomen te Port Arthur en Dam. Volgens de Asahi zijn in Japan de leger reserves van de tweede divisie onder de wapens geroepen. De regeering koopt massa's steenkool te Saselo, Karatsoe en Nagasaki. De Londensche Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat de Japansche regeering overweegt of zij den zetel der regeering en het hoofdkwartier van leger en vloot naar Hirosjima zal overbrengen. De Macedonische kwestie. De Bulgaarsche regeering moet een nota gezonden hebben aan de Porte, verklarende dat de belofte van de Porte aangaande samenwerking met Bulgarije tot bevrediging van Macedonië nog steeds ijdelo woorden zijn en de behandelingen van de Turksche overheidspersonen in strijd zijn met de verzekeringen van de Porte. De Bulgaarsch e regeering legde nadruk op de mishandeling van Bulgaren in Turkije en op andere grieven, er bijvoegende dat de Porte allen bijstand van Bulgarije zou ontvangen bij het beYredigingswerk, maar dat het enkel van de Porte afhangt om met het werk van vrede en menschelijkheid een begin te maken. De omwenteling in Uruguary. De toestand wegens de omwenteling in Uruguay is ernstig. Het telegrafisch ver keer is gestoord. Op bevel der regeering mag niemand zonder paspoort Uruguary verlaten. Alle landstroepen zijn het binnen land ingezonden. Men gelooft, dat deze opstandelingen hulp krijgen uit Brazilië. Naar luid van een telegram uit Moute- vidio is er in het departement Flores een gevecht geleverd tusschen de Blancos en Colorado?. Er vielen zeven dooden en een aantal menschen werden gekwetst. Beide partijen maken aanspraak op de ovenwin ning. De censuur is zoo buitengemeen streng, dat men de kranten verbiedt, om met een woord van de omwenteling te reppen. De nieuwe nuntius te Weenen. De nieuwe nuntius ih Weenen, mgr. Granito di Belmonte, stamt uit een Napoiitaans vorstelijk geslacht en heeft zich een naam gemaakt door den moed, dien hij als priester betoonde bij de aardbeving in Casamicciola en de cholera in Napels. Door zijn arbeid op sociaal en liefdadig gebied werd de aandacht van den Paus op hem gevestigd. Militaire insubordinatie. De Hongaarsche minister van Lands verdediging heeft in het Huis van afgevaar digden gezegd, dat de berichten over de wanordelijkheden te Bilek overdreven zijn. Het is intusschen bewezen, dat de insubor dinatie het gevolg is van een soort komplot tusschen zestig soldaten. Er zuilen er echter slechts zestien krijgsreebterlijk vervolgd worden. Men zal daarbij verzachtende om standigheden in aanmerking nemen Samenzwering tegen koning Peter. Uit Budapest word aan de Patrie gemelat, dat aldaar een samenzwering zou zijn ontdekt tegen het leven van koning Peter van Servië. Twee personen, Serviërs van geboorte, zijn, onder verdenking tot het komplot te behooren, gevangen genomen. Onbruikbaar maken van alcohol. De Russische minister van Financiën deelt mede, dat hij 50.000 roebels zal doen uitbetalen, aan wie het beste middel ontdekt om alcohol te denatureeren. Aziaten in Afrika. Blijkens draadbericht uit Pretoria is het ontwerp van de verordening tot regeling van den invoer van Aziatische arbeiders verschenen. Het bevat zeer zorgvuldig opgestelde bepalingen nopens het onderzoek en de repatriate van ingevoerde arbeiders en hun uitsluitend gebruik in de mijnen. De theaterbrand te Chicago. Verscheidene bladen te New-York melden, dat de catastrophe in het Iroqois-theater te wijten is aan de veilheid van de gemeente-administratie van Chicago. De directeuren namen niet de minste voor zorgen en de inspecteurs waren omgekocht om het stilzwijgen te bewaren. Verscheiden theaters en zalen zouden in hetzelfde geval verkeeren. Spoorwegramp te Willard. Volgens draadbericnt uit Topeka (Kansas) is er gisteren oentend een botsing geweest te Willard op den spoorweg van Cmcago naar Rock Island tusschen oen personen- en een goederentrein. De eerste werd geheel vernield. Bijna alle reizigers zijn gedood of gewond. Een reiziger geeft het aantal dooden op als dertig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Januari 1904. Eerste Antirev. Partydag. De eerste antirevolutionaire partijdag in het kiesdistrict Schiedam, uitgesenreven door het iocale kiescomité en verschillende be sturen van antirevolutionaire vereenigingen, werd gisteren aihier gehouden. Ih »Musis Sacrum" werd gisteren de ochtend-vergadering gehouden.Ds.Meiningen, van Overschte, voorzitter van het kiescomité, opende ze en deelde mede, dat oen telegram van hulde aan dr. Kuiper was gezonden. Hierop verkreeg ds. Cs W. J. van Lummel, van Deift, net woord om te spreken over »Oaze beginselen in de Regeeringsprsktijk". Spr. stond eerst stil öij de vraagZijn onze beginselen met veranderd zijn zij wel berekend op de praktijk Daarna oesenreef hij den toestand van het ministerie en het verscUii tusscnen dr. Kuyper als leider der antirevolutionairen en als minister-president Uitvoerig hesprak hij de verschillende door het ministerie ter nand genomen werk zaamheden als Zondagrust, loterij - en drank wet, tariefherziening, koloniale eu sociale kwestie, om deze in verband te brengen en te vergelijken met verschillende artikelen van »ons program". Aan het eind merkte hij op, dat in Juni 1905 de oorlog eerst zal uitbreken, en nu slechts voorpostengevechten worden gevoerd. Om tegen den tijd van den grooten strijd gereed te zijn, moet nu reeds het werk ter hand genomen worden, om in den volgenden winter krachtig te worden voortgezetde tegenpartijen houden zich nu rustig, doch bij de verkiezing zal het spannen en dan moet de regeering kunnen rekenen op krachtigen steun van de geheele antirevolutionaire partij. Met een opwekkend woord sloot de Voor zitter de vergadering. Om half drie opende de Voorzitter de miadag-vergadering en deelde mede, dat in antwoord op het 's morgens verzonden tele gram het volgende antwoord van de oochter van dr. Kuyper was inge komen ^Centrale antirev. kiesvereemging Nederland en Oranjs. Mijn vader, die buitenlands is, zal zeker uw hartelijk tele gram ten zeerste waardeeren H. S. S. Kuyper." De heer mr. P. A. Diepenhorst kreeg daarna het woord en verdeelde zijn rede sSocialisme en liberalisme" in drie deelen a. het socialisme, b. de zwakke positie der liberalen tegenover het socialisme, c. hoofd punten van den strijd tegen het socialisme. De wapens voor den strijd tegen het socia lisme moeten in de H. Schrift gevonden worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door den heer De Heer uit Viaardmgen, terwijl aan dr. van Leeuwen, als introducé aanwezig, als met-geestverwant het woord geweigerd werd. Ia de avondvergadering, die in de groote zaal van de S. O. V. ten 7 ure werd genouden, trad prof. mr. D. B. D. Fabius uit Amsterdam, als spreker op mat het onderwerp Wezen en praktjjk der vrij zinnigheid". Door ds. W. W. Meiningen werd de vergadering geopend, waarna de heer H. v. d. Drift in 't gebed voorging. NIEUWE SCHIEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1