Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Dinsdag 4 October 1904 No. 8018. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweeThaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h e r h a a 1 d e 1 ij k a d v e r t e e r e n worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. V Neutrale pers. De Köbiische Volkszeitung bevat een artikel over de vraag, hoe in 't Roergebied de sociaal democratie zulke groote overwinningen kon be halen. Het antwoord is kortde neutrale pers. Deze voedt de menschen op tot onkundige lauwheid in religieuse en sociale zaken, en dan heeft de eerste de beste propagandist vrij spel. Het blijft waar: de slechte pers vergiftigt de menschen, de neutrale doet ze geestelijk van honger sterven, en 't resultaat is 't zelfde. De cijfers der stemmen bij de laatste Rijksdag verkiezing wijzen het uit, dat waar de neutrale pers 't meest gelezen wordt, de sociaal-democra tie de grootste vorderingen maakt. 3 October. B ij M o e k d e n. Er bestaat thans eenige vage aanduiding over de mogelijkheid van een aanvallende beweging van de Russen in de richting van Liao-jang. Deze stad is bezig om zich snel te ontwik kelen tot een belangrijk steunpunt voor de Japan ners, nadat dezen er in geslaagd zijn, den spoor weg tot dat punt om te leggen en bruikbaar te maken voor rollend materiaal, met kleinere spoorbreedte dan het Russische, uit Japan. De oorlogscorrespondent van de Temps seinde Vrijdag-avond uit Moekden: Volgens Chineesche berichten gebruiken de Japanners duizenden Chi neesche koelies, om de versterkingen ten N. van Liao-jang te herstellen, ten einde zoodoende bij een aanvallend optreden van de Russen gemak kelijker verzet te kunnen bieden. Ik ben zoo pas teruggekomen van een uitstapje naar Foe- sjoen. Alles is daar rustig. De in den omtrek ontdekte kolenmijnen zijn van groote beteeke- nis voor de Russen. De Japansche afdeelingen die in het bergachtige terrein ten O. van Tië-leng en Kai-joean gezien waren, zijn maar zwak. Bij het banket, dat is aangericht naar aanlei ding van de uitreiking van het vaandel aan de 9e divisie, hetwelk ik heb bijgewoond, heeft gene raal Stackelberg gedronken op Koeropatkin en tegelijkertijd op het slagen van de beweging tegen Liao-jang. Ook in een telegram uit Moekden aan de Ber liner Lokalanzeiger, wordt gezinspeeld op de her vatting van het offensief optreden aan Russi- schen kant. Daar de verwachte aanval van de Japanners zoo seint deze berichtgever tot dusver is uitgebleven, valt hier een omkeer waar te nemen in de beoordeeling van de sterkte van den vijand. Men schat thans de strijdmacht, welke ter beschikking van maarschalk Ojama staat, niet meer dan 150.000 man met 650 kanonnen, en het Russische legerbestuur zal in overeenstem- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 2). Hij onderzocht de gelaatstrekken van het ge boefte met een doordringenden blik, die in te leurstelling dreigde over te gaan, toen hij den voorover gebukten man in den hoek bemerkte. Hij drong schielijk door de menigte heen en hem een stevigen klap op den rug gevende, zeide hij op een toon van onmiskenbare be vrediging „Eindelijk heb ik u dan gevonden, Jack Plush." De andere sprong verschrikt overeind en de pefsoon, die hem aangesproken had, in het ge laat ziende, ofschoon zijne oogen nu en dan ter sluiks op de onmogelijke sluiphoeken in den vloer staarden, zeide hij met een knorrige en heessche stem: „Ja, mijnheer Leech, gij hebt Jack Plush gevonden; maar wat voert u naar eene plaats als deze om naar zulk een ellendig wezen als ik ben te zoeken?" „Eene zaak, die u voordeel zal aanbren gen; maar wij kunnen hier niet vrij spreken," fluisterde de andere. „Hier zoo goed als ergens anders," mom- ming hiermee handelen. De Japanners bevestigen Baniapoetse aan den bovenloop van den Tsja- ho. De Russen hebben voorloopig den Taling-pas prijsgegeven. Tegenover den Russischen rechter vleugel zijn een Japansche brigade ruiterij en een regiment voetvolk bij Tsjangtau den Hoen-ho overgetrokken. Ten slotte seint Reuter's correspondent nog uit Moekden: Er is een groote verandering in den toestand gekomen. De Japanners schijnen er ten zeerste op bedacht te zijn, om voortaan verdedigend te werk te gaan. Zij hebben een stelling ten NW. van Jen-tai versterkt. De ge- heele sterkte van Koeroki bedraagt, naar het heet, 76 bataljons, 18 eskadrons en 276 stukken van Okoe 66 bataljons, 26 eskadrons en 252 stukken; van Nodzoe 44 bataljons, 9 eskadrons en 120 stuk ken. Te zamen zouden dus tegenover Koeropatkin 144.000 man infanterie, 6380 ruiters en 648 ka nonnen staan. Sacharof maakt uit Moekden melding van scher mutselingen, waarbij een Japansche voorposten- afdeeling tot aan het station Jen-tai werd terug gedreven. De kozakken maakten bij die gelegen heid munitie en levensmiddelen buit; twintig Russen werden gedood of gewond. De verkenningen van den 29en brachten aan het licht, dat de sterkte der Japansche troepen op het front vermeerderd was. Tusschen het station Jen-tai en de kolenmijnen en ook ten zuidoosten daarvan, in de richting van Ben-si- koe, worden sterke afdeelingen Japanners saam getrokken. Een belangrijk vraagstuk opgelost. Reuter's correspondent bij Okoe's leger seint zonder dagteekening via Foesan, vanwaar het bericht 25 'September is verzonden: Het werk om den spoorweg om te leggen is klaar tot op tien mijl afstands van Liao-jang. De eerste trein wordt daar verwacht binnen drie of vier dagen. Er hebben dagelijks schermutselingen in noor delijke richting plaats, maar de algemeene toe stand is onveranderd. Reuter seinde Zaterdag uit Foesan een tele gram zonder dagteekening uit Okoe's kamp over van den volgenden inhoud „De eerste Japansche trein js vanmiddag te Liao-jang aangekomen. Binnen enkele dagen zal er een geregelde dienst zijn ingesteld. De loko- motieven en wagons zijn uit Japan gekomen. De voltooiing van den spoorweg maakt een eind aan het vraagstuk, hoe de voorraden en ammunitie moesten aangevoerd worden. De eerste treinen hebben reeds een groote hoeveelheid schietvoor raad, telegraafbenoodigdheden, spoorwegmaterieel en mondkost aangebracht." Hieruit blijkt dus, dat de Japanners met be- wonderingswaardige snelheid dezen spoorweg heb ben voltooid. Een groote moeilijkheid is dus overwonnen, zoodat het Japansche veldleger zich thans zeer groote voordeelen door dezen spoorweg kan be zorgen. pelde Jack, met een erbarmelijke poging om de ongerustheid, die zoo duidelijk op zijn ver vallen gelaat zichbaar was, onder een glim lach te verbergen. „Kom met mij mede," zeide zijn bezoeker op bijna gebiedenden toon. „Niet voordat ik weet, wat er gaande is," antwoordde Jack vrij beslist. „Gij moet met mij meegaan, I Ik ben hier bekend, wij kunnen een vrij kamertje krijgen en samen praten, zonder vrees van beluisterd te worden." De beide mannen zaten spoedig daarna in juffrouw Brewster's achterkamer. „Janl" zeide de vreemdeling tot den knecht, die 's morgens het huiswerk verrichtte en 's avonds als kellner dienst deed, „breng een flesch van je besten rum met wat er bij hoort om een ferine kom punch te maken en wat eten ook." „Asjeblieft, meneer." Jack Plush glimlachte met dat eigenaardige genot, dat het uitzicht op een lekker maal steéds bij uitgehongerde menschen opwekt. Toen het bestelde gebracht was en de ge dienstige geest de kamer verlaten had, riep de vreemdeling, die al deze toebereidselen met ongeduld had aangezien „Nu, ouwe jongen, nu kunnen wij vrij pratenl" Plush was te veel met een gebraden eend bezig, dan dat. hij zijne toestemming anders als door een hoofdknik kon te kennen geven, Verspreide berichten. De Tsaar is Zaterdag-voormiddag te Tiras pol aangekomen en heeft daar de troepen van het 8ste legerkorps, welke naar het oorlogsveld zullen vertrekken, geschouwd. De Standard verneemt uit Moskou dat een mobilisatie der troepen aldaar, ten getale van 50.000 man, ophanden is. De Tsaar zal die troepen inspecteeren als hij van zijn reis naar het zuiden terugkeert. Zoolang de mobilisatie duurt, moeten alle tapperijen gesloten blijven. Dinsdag zal de Tsaar Reval bezoeken, ten einde afscheid te nemen van de Oostzee-vloot. Reuter seinde gisteren (Zondag) uit Tsjifoe: Volgens een Chinees, die den 30sten September uit Port Arthur vertrokken was, zijn er op den 28sten en 29sten September op het westelijke strand van Liao-ti-sjan bij de Duivenbaai hevige gevechten geleverd, waarin de Russen de aanval lers waren. De Russen deden blijkbaar een poging om zware kanonnen, die de Japanners in die buurt hadden opgesteld, te vermeesteren, maar zijn daarin niet geslaagd. Uit Frankrijk PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent In vacantietijd. Vrijmetselarij in Frankrijk. Het katholicis me. Vrijdenkerscongres. Or ganisatie. Onbehagelijke toe standen. Parijs, 30 September 1904. De vacantietijd, gelukkig voor velen dagen van verademing in de vrije lucht en dus eene nood zakelijke opbeuring der- vermoeide lichaams- en geesteskrachten, was ook gewoonlijk den van ouds bekenden komkommertijd op staatkundig gebied. Dit jaar echter is dit gedurende den prachtigen zomer, welke in een schoonen herfst schijnt over te gaan, voor vele landen helaas niet het geval geweest. Terwijl in het Verre Oosten de Rus en de Japanner elkander verdelgen en menschenbloed vergieten alsof zij de Geele in de Roode Zee willen veranderen, werd ook hier de noodlottige strijd tegen alles wat tot heden de fondeering vormde, waarop de maatschappij gebouwd is, op eene boosaardige, doch geheel nieuwe wijze voortgezet. In alle beschaafde Staten beheerschte tot nu toe de regeering de uiterste en revolutionnaire partijen, waar zij als een hevig en soms zeer gevaarlijk element bestreden en in toom gehouden wordt. Hier in het heerlijke Frankrijk is dit langzaam aan juist omgekeerd geworden. Met het opnemen van twee socialisten in zijn ministerie opende Waldeck Rousseau, treuriger gedachtenis, de periode van strijd tegen God, tegen het Vaderland en het recht en sinds die fatale rich ting ook de leus werd der republiek in Frankrijk, kan men in dit uitverkozen land dagen te gemoet hetgeen zijn medgezel echter voldoende scheen te zijnwant op bedaarden en duidelijken toon en als bewaakte hij de uitwerking van ieder woord, ging hij voort „Gij weet, Jack, dat ik altijd uw vriend geweest ben, een welmeenend, oprecht vriend, zelfs dan, wanneer uwe eigene dwaasheden mij noodzaakten mij voor u verborgen te houden. Toen gij het horloge en den armband van de Gravin gestolen. ik wil zeggen: u toege ëigend had, kon ik geen verderen omgang met u houden, maar mijne gevoelens jegens u ble ven dezelfde. Dit vereischte mijne positie als rentmeester van den graaf, en ik was de slaaf der omstandigheden zelfs toen gij in de gevan genis zat. „Mijnheer!" riep Jack, driftig opsprin gend, „durft gij in deze plaats, waar. gij vol strekt niet behoort, te komen, mij beleedigingen naar het hoofd werpen en uwe oogen, die sinds gij mij gevonden hebt niet ophouden mij aan te 'staren; u, te verlustigen in mijn verdriet, door mij dingen te verwijten, die reeds lang tot het verledene behooren, en die ik geboet heb?" De oogen van Jack schoten bliksemstralen als van een tijger, die zijne prooi beloert, en zijne hand kneep het hecht van het tafelmes in bangelijke opgewondenheid. De rentmeester beschouwde zijne stille be dreigingen met de uiterste kalmte, ofschoon hij elk zijner bewegingen goed in het oog hield. „Gij hebt gelijk!" zeide hij. gaan, die niemand vijf-en-twintig jaren geleden nog mogelijk zou geacht hebben. Midden in de vacantiedagen hield de minister-president een staatkundige rede, waarin hij zelf de scheiding van Kerk en Staat en de opheffing der begrooting van Eeredienst in het vooruitzicht stelde. Een paar weken geleden, vergaderde het Convent der Broeders Vrijmetselaars en nu ten slotte hield de Libre Pensee haar God tergend congres in Rome zelf. Het eene voltooide het andere. Het zijn dezelfde programma's, dezelfde impertinente wenschen en razende declamatiën tegen de Kerk van Christus, de brutale oproeping van het gespuis om het katholieke geloof te treilen en uit te roeien. Als aanvoerder dier troepen hebben de beruchte conventisteri en congressisten een waardig opperbevelhebber in Combes gevonden, die met zijn meerderheid van blocards den begon nen strijd moet voltooien. Overal tracht men zooveel mogelijk de belangen van den Staat met die van den godsdienst te doen samengaan. Tegenover het revolutionnaire socialisme, dat de openbare rust en den vrede bedreigt, begrijpen de regeerders, dat het gods dienstig gevoel nog alleen de kwade hartstochten kan tegenhouden en tevens dat instinct tot opstand kan beteugelen. Men kan zelfs in enkele landen het gelukkig feit contstateeren, dat het vooral aan den katho lieken godsdienst is, waaraan de regeeringen de meeste gunsten toestaan, wel wetende dat het katholicisme, die groo.te school van gehoorzaam heid en respect, aan het volk zijne plichten voor houdt en tegelijk zijne rechten beschermt. In Engeland, Duitschland, de Vereenigde Staten, Belgie en zelfs in Italië en overal, waar de Staat zich rekenschap geeft der nood zakelijkheid om tegenover de anarchistische leer stellingen den godsdienst te stellen, laat hij een groote vrijheid van handelen aan de geestelijken en katholieken. Velen vooroordeelen| zijn verdwenen en men waardeert den moraliseerenden en leidenden in vloed der katholieke propaganda en het gods dienstig onderwijs op de groote menigte, zoo voortdurend bestookt en geëxploiteerd doop de sectarissen der revolutie en het athëisme. Alleen in Frankrijk leggen de Staatshoofden, met een onvergeeflijke lichtzinnigheid zich er op toe, de godsdienstige overleveringen te bestrijden en haar instellingen te doen verdwijnen, welke toch de grondvesten van elke maatschappij vor men en er de waarborgen van zijn. De vrijdenkers, uit alle landen naar Rome gereisd, hebben dit zoo goed begrepen dat zij met een waar enthousiasme moties van bewondering zonden aan den nieuwerwetschen staatsman Combes, den eersten minister, die zich zoo onbeschaamd tot het demoraliseeren van zijn land leende met er den godsdienst aan te vallen, het leger te socialiseeren en het recht met voeten te treden. DeFransche katholieken weten wat hun te wach ten staat, zij hebben bladen slechts als de Laterne en de Humanité te lezen, om te weten, wat de „Waarin heb ik gelijk?" vroeg Jack, met heesche stem. „Wel, dat ik niet goed deed -met u die geschiedenis te herinneren, waarvan gij de leven dige bijzonderheden zeker nog niet zult ver geten hebben." „Vergeten, vergeten!" mompelde Jack, thans door de hevigheid fijner drift zelf be teugeld; „ik weet, dat ik slecht deed, maar de voorwerpen lagen zoo aanlokkelijk voor mij op de tafel, alsof zij mij uitnoodigden om ze op te nemen. Het overige weet gij. Ik werd ge vangen genomen. Ik zou hebben willen sterven om aan de gevangenis te ontkomen. Ik viel den Graaf te voet, vertelde hem mijne geschie denis de geschiedenis die gij blijde zijt dat ik mij herinner, alsof ik er ooit ook maar een greintje van kon vergeten! en smeekte hem mij als zijn slaaf aan te nemen, mij naar hartelust te kastijden, mij zoo diep mogelijk te vernederen, maar mij niet over te leveren aan de publieke gerechtigheid, welker ambte naren reeds op het kasteel waren. Zelfs de edele jonge Gravin deed, door medelijden be wogen, een goed woord voor mij. Ik zal dat, en hetgeen volgde, nimmer vergeten. Maar zeide hij, zijn verhaal plotseling afbrekende, „om weder op onze zaken te komen: Wat is uw oogmerk."wat verlangt ge van mij?.... waartoe hebt ge mij noodig?want ik ben niet gek genoeg om te gelooven, dat gij enkel hier gekomen zijt om naar mijn welstand te vernemen! ha! hal" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1