Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang. Donderdag 6 October 1904 No. 8020. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Tweede Kamer. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Fesstdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Een zeer belangrijk wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 15 April 1891 Staatsblad no. 87) tot regeling van de brievenposterij is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Voorgesteld wordt een nieuw artikel in te voe gen, luidende: „Het overbrengen van niet gesloten stukken kan worden geweigerd of gestuit, wanneer hun inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Bijaldien de afzender bekend is, worden hem de stukken teruggezonden onder mededeeling van de reden der weigering of stuiting. Is de afzender niet bekend, dan worden de stukken gedurende drie maanden te zijner be schikking bewaard, waarna zij kunnen worden vernietigd." In de toelichting wijst de minister van Water staat er op, dat hier te lande zich, vooral in den laatsten tijd, de wenschelijkheid heeft doen ge voelen, de wet tot regeling der brievenposterij aan te vullen ten opzichte van het verzenden van stukken van zedekwetsenden aard (porno- graphische drukwerken, afbeeldingen en derge lijke zaken.) De postadministratie heeft thans niet 't recht bedoelde stukken van de verzending uit te sluiten. In de leemte wil nu het aangeboden ontwerp voorzien. Moet de bevoegdheid aan de postadministratie worden verleend dergelijke stukken van de ver zending uit te sluiten, de wet behoort naar het inzien des ministers nog een stap verder te gaan. Stukken nl. waarvan de inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van den Staat, de open bare orde of de goede zeden moeten ook kunnen worden geweigerd of gestuit. Ook de verzen ding van boekwerken, van denzelfden aard als omschreven in art. 240 Wetb. van Strafr. moet kunnen worden belet. Door de afzending daar van kan toch tegen de goede zeden worden ge handeld. De verzending behoort te kunnen worden tegengegaan, ook dan, wanneer van in beslag neming of strafvervolging geen sprake kan zijn. De minister wijst ook nog op het volgende: Aan art. 1 van het Kon. besl. van 22 Juli 1848 (Stbl. no. 86), houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen, zoowel binnenlandsche als buitenlandsche, ontbreekt sedert 1 Sept. 1886 de handhaving door middel van de Strafwet, gelijk is beslist bij arrest van den Hoogen Raad van 25 Jan. 1897. Nu wordt ons land overstroomd met gedrukte aanbiedingen tot deelneming aan zoodanige loterijen, zonder dat de postadministra tie het recht heeft bedoelde stukken te weigeren. Het voorgestelde artikel verleent ook hier de bevoegdheid dergelijke niet gesloten stukken te weigeren of te stuiten, als in strijd met de open bare orde. Ten slotte betoogt de minister dat het ont- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. Een natte onaangename mist vulde de stra ten vian St. Giles, toen het diepgezonken paar de kroeg van juffrouw Brewster verliet. De rent meester leidde Jack door verscheidene bijna een zame steegjes in de nabijheid van Holywell- straat, een plek, die voornamelijk bestemd is voor den verkoop van oude boeken en kleeren, die eens betere dagen gekend hebben. Zij hiel den stil voor de deur van een uitdragerswinkel, waar een enorme hoeveelheid van allerlei goe deren was uitgestald, vanaf de militaire uni form met zwart geworden gouden galons, tot de op den draad versleten kantoorjassen toe; van de nog vrij voldoende staatsiedegens met verkleurde kwasten, tot de onherstelbaar afge dragen rijlaarzen ^van een generaal. Sic transit gloria mundi! Hier werden alle voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard heengebracht, als hun laatste bezitters naar het kerkhof gedragen waren. „What bhlieven de heere?" vroeg een kromgeueusd man, die in den winkel stond, en werp alleen bedoelt de zaak administratief te regelen. De bizonderheden, de uitvoering betreffende, moeten naar het oordeel des ministers aan amb telijke voorschriften worden overgelaten. 5 October. In en om Moekden. Het oorlogsnieuws is vandaag al bizonder schaarsch. De oorlogscorrespondenten houden zich thans bezig met het leveren van allerlei beschouwingen, maar eigenlijk nieuws valt er voor hen niet te melden. Generaal Koerópatkine moet dezer dagen in een gesprek met den correspondent van de lloeskoe-Slovo ronduit gezegd hebben, dat de toestand van het oogenblik niet weinig bemoei lijkt wordt, zoowel door de noodzakelijkheid om zich in het vreemde land alles aan te schaffen wat noodig is, als door de vijandige houding der Chineezen. Bovendien zijn den Russischen generaal feitelijk de handen gebonden door ver schillende overeenkomsten, vroeger met de Chi neezen gesloten. Koeropatkine is en blijft ove rigens de krachtige man van vast inzicht en van ijzeren wilskracht. Hij verzuimt geen ge legenheid om zijn troepen, de noodzakelijkheid van geduld-oefenen voor oogen te houden en telkens geeft hij zijn onwankelbaar vertrouwen te kennen in de eindzege der Russen en het vernietigen van den vijandEene dergelijke houding is zeker suggestief en men moet alle achting hebben voor de geestkracht van dezen merkwaardigen bevelhebber. Zeer belangrijk is hetgeen de Petersburgsche correspondent Marcel Hutin weet te vertellen. Ilutin is bij een generaal van den staf inlich tingen gaan vragen over hetgeen er nu toch in de buurt van Moekden eindelijk gaande is. De Tsaar, zoo zeide de generaal, heeft Maandag ochtend, toen hij te Peterhof terugkwam een tele gram van Koeropatkin ontvangen, met de mede deeling dat de kozakken verscheidene jonken met levensmiddelen en schietvoorraad voor de Japan ners in den grond hadden geboord. Verder zijn er eenige onbeteekenende voorpostengevechten geleverd. Gelooft gij dat er een groote slag ophanden is? vroeg Hutin. Gij kunt, antwoordde de ander, binnen vijf of zes dagen een ernstigen slag verwachten. Dat blijkt uit de door Z. M. ontvangen telegrammen. Te Moekden of te Tiëling? Ten Oosten van Moekden, tusschen Fooling en Foesjoen. Kijk maar op de kaart. Koeropat kin houdt de lijn Moekden-Foeling-Foesjoen-Sin- tsiatin bezet. Onze voorposten ontplooien zich op 20 werst ten Z. van Moekden, in een kring van 50 KM., terwijl de Japanners een front van 100 werst ontwikkelen. Ik ben zeker dat een wiens uitspraak verried, dat hij of een zoon van Israël of erg verkouden was. „Kunt gij mijn vriend hier in een half uur tijds in een fatsoenlijk pak steken?" vroeg mijnheer Leech. „In 't zwart," voegde Jack er bij, „dat staat deftiger." „Nathierelijk," antwoordde de koopman schielijk, "en zoo'n khappe heer van 'm mhakc, as sen heige inhoeder 'm niet meer sou khenne... in een half uur?. in thwee thellens." Jack werd nu achter een soort van scherm geplaatst dat zeer vernuftig uit een hoogen stoel en een pak kleeren was samengesteld en daar begon hij de taak om zichzelf eens recht mooi te maken. Nadat hij zes of zeven pakken gepast had, bepaalde hij zijne keus op een broek, vest, en een paar laarzen, die vroe ger nooit door een en dezelfden persoon ge dragen waren, en toen hij weer te voorschijn kwam in het schemerlicht, dat tusschen de mou wen, lijven en jaspanden door van het ven ster in den winkel drong, was den uitwendigen mensch ontegenzeggelijk veel in zijn voordeel veranderd. Toen kwam het voornaamste ge deelte van het veranderingsproces, want de jas maakt den man. Zij, die deze kleedingstukkcn, welke het best bij zijne gestalte pasten, vroe ger gedragen hadden, hadden het zeker beter gehad dan de arme Jack, want alle jassen waren hem te wijd. Nadat hij ei' wel twintig had gepast, wist Mozes met een slimmen streek ernstige, beslissende slag bij Foesjoen zal ge leverd worden, want de Japanners bedienen zich van Jentai als voornaamste steunpunt voor hun bewegingen, terwijl Beniapoetse, ten O. van Jen tai, de wegen beheerscht, die gaan in de richting van Moekden, van Foeling, van Foesjoen, van den Taling en van Sintsiatin. Foesjoen is een belangrijk punt, want van Jentai af loopt een weg in een rechte lijn op Tiëling aan. Foesjoen zal moeten dienen om den vijand tegen te hou den; dientengevolge zullen wij, indien wij te Foes joen den slag verliezeh, verplicht zijn, om Moek den te ontruimen, dat dan zijn belang verliest. Indien wij hem winnen, zal Moekden echter geen voorname rol spelen. Maar in elk geval zal de slag ten 0. van die stad geleverd worden. Heeft Koeropatkin een omtrekkende bewe ging te vreezen? vroeg de journalist verder. Wel mogelijk, meende de generaal, dat Koeroki de Russen tusschen Foeling en Foesjoen zou trachten om te trekken, maar in elk geval had men zich daarop voorbereid. In geval van een Russischen terugtocht zou Tiëling van niet veel nut zijn. Tiëling is namelijk wegens zijn natuur lijke ligging een gevaarlijk punt voor de Russen. Het. ligt op een pas van 8 werst lang en 2 werst breed, tusschen een berg en de rivier Lankhe in het oosten en het gebergte Chamaling in het westen. Het is dus een gevaarlijk punt om voorbij te trekken. Met het oog daarop hebben de Rus sen de passen in het Chamaling-gebergte ver sterkt. Verspreide berichten. Generaal Grippenberg, de commandant van het tweede Mantsjoersche leger, is gisteren te St. Petersburg aangekomen. De Standard verneemt uit Tokio: De gou verneur van de bank van Japan is het met andere financiers eens geworden over de uitgifte van een derde binnenlandsche leen»g van 80 mil- lioen jen, rentende 5 pet. Zij zal eerstdaags uit gegeven worden tegen dezelfde voorwaarden als de vorige, namelijk tot den koers van 99, en aflosbaar zijn binnen 7 jaar. De Kölnische Zeitung verneemt uit Ham burg, dat twaalf stoomschepen van de Ilamburg- Amerika-lijn naar verschillende punten, waar de Oostzee-vloot op weg naar Oost-Azië langs komt, steenkool zullen brengen. Generaal Romanof, vroeger bevelhebber over de 6de Russische divisie, heeft zich in een inter view met de Nowosti Dnja wijs en bedachtzaam uitgelaten. De groote oorlog, zei hij, is pas be gonnen met Liao-jang. Wij mogen nu een reeks van bloedige gevechten verwachten en, naar mijn mcening, zal de thans komende periode van den Russischen opmarsch de ingewikkeldste en moeilijkste helft van den veldtocht blijken. De generaal erkent verder vrijmoedig dat het bergachtige terrein, hetwelk de Russen bij de verdediging tot dusver van zooveel nut is ge weest, dan niet meer Rusland's bondgenoot zal wezen, maar integendeel van voordeel voor den vijand zal worden. Hij geeft toe dat de Japan den knoop door te hakken, door den jas in het midden van den rug met de eene hand naar achteren te trekken, terwijl hij met de andere hand de knoopen van voren vastmaakt, en het zoodoende den schijn gaf, alsof hij volmaakt paste. 1 „Killaar is Ivhees," zei Mozes triomfante lijk, terwijl hij er wel voor zorgde den jas in den rug steeds goed vast te houden, ,,'t staat meneer as of 'tvoor meneer gekhnipt was; meneer khan den jas hopen drage, as nou in de mode his, en as meneer 'm thoeknoopt, sthaat ie sthrak om meneer's leif." Van dit laatste overtuigde Jack zich door zijn eigen oogen, en gaf toen zijn besluit te kennen om den jas open te dragen. Terstond maakte Mozes de knoopen los, liet toen den rug vrij, en raadde een hoogen hoed met breeden rand aan. Wij gevoelen ons hier verplicht dezen waar- digen uitdrager recht te laten wedervaren, door het verzwijgen eener daad van groote edelmoe digheid. Toen de rekening betaald was stopte hij Jack een shilling in de hand, als vergoeding voor zijne oude kleeren, die hij achterliet. Wij moeten ingelijks vermelden, dat hij den heer Leech ook het voorstel tot aankoop van een nieuw pak deed, en blijk gaf van zijn schran- deren koopmansgeest, toen hij. bespeureiioe uai de kleeren van dien heer nog zoo goed als nieuw waren, zeide, meneer's oude rommel tegen een goede som te willen inruilen. Maar mijn- ners tot dusver, betrekkelijk gemakkelijk de Rus sische vleugels zijn omgetrokken en vraagt dan pessimistisch: „Hoe zullen wij den vijand over vleugelen of omsingelen met een leger van 300.000 man?" Natuurlijk gelooft hij in Rus land's zegepraal, maar al winnen wij het, zoo zal de oorlog toch ernstig wezen, aangezien de vijand zich zeer bekwaam en dapper getoond heeft." Het Japansche gezantschap te Londen heeft het volgende telegram uit Tokio ontvangen, gister verzondenOngeveer vijftig man Russische ruiterij waren den 30en September bezig jpnken van inlanders op de Hoenho te verbranden. Door het geweervuur van Japansche troepen op beide oevers werd het werk gestuit. Het Russische bericht, dat zij zeventien jonken, met Japansche munitie geladen, verbrand hebben, is geheel on juist. Men gelooft, dat het bericht als veront schuldiging moest strekken voor de onverantwoor delijke vernieling van jonken, om te beletten, dat de Japanners ze zouden gebruiken. In haar halfmaandelijksche circulaire schrijft de firma H. E. Moss Co. te Liverpool o. in.: De vele aanvragen inzake aankoop van schepen voor Russische rekening hebben voor zooverre bekend, slechts geleid tot den verkoop van een Britsche stoomboot van 10.000 ton, terwijl daar entegen de Duitschers eenige hunner snelvarende stoombooten en een half dozijn cargo-booten aan Rusland verkocht hebben, en onderhandelingen over nog meerdere gaande zijn. De Japanners hebben echter ca. 60 booten gekocht, meestal oude en van middelmatige afmetingen. Uit Uuitschland. Het garnizoen van Lippe-Detmold heeft nog niet den eed van trouw aan den nieuwen regent afgelegd. Men waagt het nog niet, in afwachting der beslissing omtrent graaf Leopold's aan spraken. De Duitsche bondsvorsten wenschen naar de Berl. Lokal-Anzeiger verneemt zelfstandig te beslissen, en Lippe zal, totdat de eindbeslissing is gevallen, niet in den bondsraad vertegenwoor digd zijn. De Oldenburger Landdag heeft in de kwestie der troonopvolging uitspraak gedaan ten gunste van den hertog van Sleeswijk-Holstein-Sonder- burg-Glücksburg. Het protest van hertog Ernst Günther van Sleeswijk-IIolstein heeft dus op het besluit van den Landdag geen invloed uitgeoefend. Uit Frankrijk. Een te Parijs ontvangen telegram uit Rome meldt, dat de voormalige minister-president onder het keizerrijk, de académicien Emil Olivier, door den Paus ontvangen is in langdurige audiëntie. Onder den indruk daarvan zou Olivier zich tegen over een berichtgever van den Temps aldus heb ben uitgelaten, dat de Fransche Regeering zich wel driemaal mag bedenken alvorens met zulk een Paus den strijd aan te binden, daar Pius X zich tegen elke poging om de rechten van den heer Leech was in Schotland geboren, het eenige land waar de Joden geen handel drijven, om dat zij tegen den nationalen geest niet zijn opgewassen. de sluwe oosterling kan de Noordsche diamant niet bekrassen; en mijnheer Leech knipte bijgevolg met zijne oogen, schudde het hoofd ontkennend en waagde de opmer king, dat hij gewoon was vroeg op te staan, en beval Mozes in zijn eigen belang aan het zelfde te doen. Zij verlieten den uitdrager om hem gelegen heid te geven dit gratis advies op zijn gemak te overwegen, en vervolgden hun weg in de lichting van het strand, door een der voor naamste straten van Londen, die op de Teems uitkomen. En zoo bleef Mozes in het bezit van de ellen dige kleedingstukken van den in een heer ver anderden schooier; van de tot op den draad veisleten lompen, die, »met hunne stomme mon den" eenmaal tegen hun laatsten eigenaar zou den hebben kunnen getuigen. Jack Plush was zich, in zijne tweede-hands deftigheid, genoeg van zijne eigenwaarde bewust, om in het mid den der straat te durven loopen en de bede laars de vragende hand voor zich te doen uit steken; de kleeren maken immers de man. De eigenlijke, de zedelijke man was lager gezonken; hij droeg de overtuiging van schuldvergrooting in zijn binnenste, de ellendeling versmoorde zijn geweten. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1