Dagblad voor Schiedam en Omstreken. SCHELMEN. 27ste Jaargang Vrijdag 11 November 1904. No. 8050. Algemeen Overzicht. FEUILLETO N. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd /on- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per .'S maanden f 1.35, per maand 45 cent en por week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland /'2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauB0TERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor he r h a a 1 d e 1 ij k a d verteere 11 w orden uiterst b i 1 - 1 ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. 10 November. De oorlog in Oost-Azië. VAN HET OORLOGSTERREIN. Port Arthur. Naar de Daily Mail uit Nogi's hoofdkwartier verneemt zou de Russische kruiser Bajan te Port Arthur, getroffen zijn door vijf houwitser- granaten, die op 8 K.M. afstands werden afge schoten. De kruiser moet ernstig beschadigd zijn. Volgens een telegram uit Tsjifoe aan hetzelfde blad zijn de aanvallen op Port Arthur tijdelijk gestaakt. Een poging van de Japanners om het buitgemaakte geschut in de forten te houden, gelukte wegens het hevige kruisvuur der Russen slechts ten deele. De Japanschc vloot handhaaft de blokkade steeds scherper. De Daily Mail verneemt nog uit TsjifoeDe Ja panners hebben het bestormen van Port Arthur opgegeven, daar ook de laatste bestorming slechts gedeeltelik geslaagd is. Er wordt uit Tokio gemeld, dat de Japanners bij Port Arthur de forten Erloengsjan en Soeng- sjoesan volkomen tot zwijgen hebben gebracht. De hoofdaanval is nu tegen Itsoesjan gericht. In Mantsjoerije. De Morning Post verneemt uit Sjanghai, van gisteren, dat het Russische leger aan de Sja-ho voortdurend versterkingen krijgt, en thans 700.000 man telt, met 1200 stukken geschut. Het leger is thans sterker dan het ooit geweest is. Kolonel Gadke meldt uit Moekden, dat in weerwil van den slechten staat der wegen, de automobielen van het Russische hoofdkwartier goeden dienst blijven doen. De inboorlingen uit den omtrek stroomen nog naar Moekden toe, en in het noorden van Mantsjoerije moet de nood hoog gestegen zijn. Verspreide berichten. Reuter's Agentschap te Londen verneemt, dat de inschrijving op de derde Japansche binnen- landsche 5 pet. goudleening van 80 millioen jen, die nu gesloten is, 242 millioen jen heeft opge leverd. De Daily Telegraph verneemt uit Kaopantse, dat in Oost-Azië liggende onttakelde Russische schepen zullen trachten zich bij de Oostzee-vloot te voegen, zoodra deze naderbij komt. Daarom maken zij toebereidselen om zich weer uit te rusten. Admiraal Alexejef wordt heden te Peters burg verwacht. De onderkoning heeft de reis zeer snel gedaan, en zich nergens opgehouden, zelfs niet te Irkoetsk. Het trekt de aandacht dat de Tsaar juist eergisteren vertrokken is, om re servisten te inspeeteeren. In een rede te Guildford heeft de Britsche staatssecretaris voor Indië, Brodick, gezegd, zoo beslist mogelijk te kunnen verzekeren dat de stand der onderhandelingen met Rusland gunstig was. De vier officieren, bij het Doggersbank- incident betrokken, zullen voor de internationale commissie verschijnen, en de Russische regee- Engelsch Volksverhaal uit het begin der vorige eeuw. 34) En hij geleek wel wat op een ruigen beer, die op zijne achterste pooten staat, toen hij den geleenden mantel afwierp en zijn hoed van het, een halve duim lange, borstelige haar nam. Hij bood zijn metgezel een ouden rieten stoel met half versleten zitting aan. „Laat ons met het noodzakelijkste be ginnen," zeide hij. „Vooreerst heb ik behoefte aan eenige uwer gouden napoleons, opdat ik mij in een nieuw Stel kleeren kan steken, want als ik mij blijf vertoonen zooals ik nu ben, zal ik de nieuwsgierigheid der politie gaande maken. Ilavelooze plunjes geven altijd achter docht." „Dat is duidelijk," zeide de Graaf, zijne beurs voor den dag halende en vijf goudstukken op de tafel leggende, „doe uw best er zoo fat soenlijk mogelijk uit te zien." „Vijl! Ik moet er tien hebben. Gij behoeft zoo karig niet te zijn," bromde Pantin. D,e Graaf gaf de verlangde som zonder te spreken. ring heeft nadrukkelijk beloofd dat ook andere officieren, die op de een of andere wijze schul dig bevonden mochten worden, hun straf niet zullen ontgaan. Engeland en Rusland. Duitschland en Rusland. Lord Lansdowne aan het woord. Tsaar Nicolaas en de Duitsche Kei zer. Thomas Barclay te Berlijn. Reuter seint heden-nacht uit Londen: Aan het feestmaal van den nieuwen Lord Mayor in de Gildenhal heeft heden-avond Lord Lansdowne, de minister van Buitenlandsche Zaken, in dezer voege gesproken Het voornaamste belang dat de City van Lon den bij de buitenlandsche betrekkingen van het rijk heeft, is de vrede. Op hot oogenblik hebben wij het niet ovér het beloop van den vreeslijken strijd tusschen twee wakkere en dappere vol ken in het verre Oosten. Wij kunnen ons geen verschrikkelijker straf denken dan de wroeging van een minister of van ministers, die door ver lies van zelfbedwang of wensch naar populariteit of door den tegenstander mis te verstaan, over hun land den geesel en de ramp van een noode- loozen oorlog brengen. Op dezen feestelijken dag van 's konings ver jaring, ben ik in staat u te zeggen, niet alleen dat de vrede van ons land onverbroken is, maar dat er, zoover als ik zien kan, geen reden is, waarom hij niet onverbroken zou blijven. Niet alleen hebben wij het geluk gehad een oorlog te vermijden, maar door strikte onzijdigheid en wijze internationale' schikkingen hebben wij het goede ding gedaan om het gebied der vijande lijkheden te beperken. Engeland is des ondanks niet geheel aan de vrees voor een grooten oor log ontsnapt. In de laatste dagen hebben wij gestaan voor een gebeurtenis, die het. volk van dit land bewogen heeft als weinig gebeurtenissen hebben gedaan. Op den 21en October is nl. op de Noordzee een aanval gedaan op Engelsche burgers en is de Engelsche vlag beleedigd. Er is geert sprake van, dat dat opzettelijk geschiedde. Wij willen liefst niet aan de gevolgen dun ken, ware het met opzet gebeurd. Het was een betreurenswaardige, een onverantwoordelijke mis slag. Wij zijn verplicht daaraan toe te voegen, dat ons laatstelijk gebleken is, dat de Russische re geering te goeder trouw geloofde, dat de fei ten zich geheel anders toegedragen hebben dan wij veronderstelden. Beide partijen waren over tuigd van de rechtvaardigheid van hun zaak. Wij hebben toen den eenigen weg gekozen die ons open stond en er in toegestemd, de zaak te onderwerpen aan een onafhankelijk, onpartijdig hof, overeenkomstig de gedenkwaardige, hoogst nuttige Haagsche conventie. De commissie van onderzoek zal alle omstan digheden van de ramp nagaan, daaronder be grepen de verantwoordelijkheid en den graad van „In orde!" zeide Pantin, het geld in den zak stekende. „En nu ter zake. Waar woont het heerschap? Waar en wanneer moet hij ver moord worden?" De graaf antwoordde langzaam en duidelijk: „Hij heet doctor Guij O'Discoll, en prac- tizeert met professor O'Mara in de gasthuizen." „Ik zal den man wel vinden," zeide Pantin, losweg. „Doch hoeveel zal ik hebben als ik hem een kop kleiner heb gemaakt." De graaf dacht een oogenblik 11a. Zijne ge dachten betroffen het geld, dat hij van Jin- gel Marks geleend had om zijn huwelijk met Augusta tot stand te brengen. Heel veel kon hij niet missen. „Ik zal u negen duizend francs geven," zuide hij, „en geloof, dat dit wel is." Pantin lachte schamper. „Jammer dat gij hem niet naar zijn eigen schatting verkoopen kunt, want gij taxeert hem zeker te laag; maar ik ben op zwart zaad en moet tevreden zijn met hetgeen gij mij biedt. Geef mij een geschreven overeenkomst. Do Graaf werd bleek bij het bewijs, dat zijn handlanger in het bagno zijne sluwheid niet verloren had en hij aarzelde. Pantin had reeds pen en inkt op de wit houten tafel gezet, die hij met zijn hand schoon veegde, terwijl hij zeide „Schrijf het volgende: De ondergateekende neemt aan te betalen, op den dag van de be grafenis van Doctor Guij O'Discoll, aan toon der dezes, de som van „negen duizend francs" schuld van hen,- op wie de verantwoordelijkheid blijkt te rusten. Ik geloof, dat dit de commis sie in staat zal stellen, op grondige wijze een onderzoek naar de aansprakelijkheid in te stel len. Eén zeker aantal Russische officieren zijn te Vigo achtergelaten. Men heeft zijn verras sing te kennen gegeven dat die officieren zoo klein in aantal zijn. Maar het was niet aan ons om de verantwoordelijkheid te aanvaarden van hot uitkiezen dier officieren. Het ware een groote misslag geweest, Rusland van die ver antwoordelijkheid te ontheffen. Wij hebben de laatste paar dagen de uitdrukkelijke verzekering ontvangen, dat de officieren, die achtergelaten zijn, degenen zijn, die bepaaldelijk bij het ge val betrokken waren. Is de uitkomst van het onderzoek, dat nog andere officieren schuldig zijn, dan zullen ook zij behoorlijk gestraft worden. Den toestand samenvattende, vroeg Lansdowne: Was het voor Ilr. Ms. regeering mogelijk meer te verkrijgen dan verkregen is? Nooit heeft een partij in geding meer vertrouwen gehad in de rechtvaardigheid van haar zaak dan wij. Het was een geheel onverwacht en door niets uitge lokt voorval. Van andere lastige en ontstemmende voorval len uit den oorlog sprekende, zeide de minister: ln een oorlog hebben de oorlogvoerenden rech ten, die wij allen erkennen. Het zou ongelukkig zijn, als wij nu eenig voorrecht van oorlogvoe renden verloren die wij, indien wij zelf in oor log zijn, zouden wenschen uit te oefenon. Ik ben hoopvol genoeg vervolgde de minis ter om te zeggen, dat, er uit dezen oorlog waarschijnlijk iets goeds zal voortkomen. Het is mijn hoop en geloof, dat deze vreeslijke oor log een prikkel zal geven voor den wensch, die reeds bestaat, naar e e 11 minder lompe en brutale manier om geschillen tus schen volken uil te maken. De wensch is, geloof ik, wijd verspreid, dat arbitrage de mode wordt. Engeland heeft in de laatste drie jaar acht of negen lastige gevallen aan arbitrage onderworpen. Ik zelf heb vijf arbitrage verdragen geteekend en over twee andere wordt onderhandeld. Choate, de Amerikaansche gezant, vroeg mij nog giste ren, of wij niet bereid waren een dergelijk ver drag met Amerika te teekenen. Wij hebben ook het verzoek van president Roosevelt om aan een tweede Haagsche conferentie deel te nemen niet afgeslagen. Is het niet beter, de zaken zoo te regelen, dat er in het geheel geen geschillen rijzen? In dit verband herinnerde Lansdowne aan de overeenkomst met de bevriende Fransche Repu bliek. Hij geloofde, dat er daardoor tusschen Engeland en Frankrijk betrekkingen van den in- nigsten en hartelijksten aard gevestigd zouden worden en een betere politieke atmosfeer ge schapen zou worden. De twee landen zullen er door in staat zijn, een nuttigen invloed ten bate va,n den vrede op andere mogendheden uit te oefenen. Wij hebben daarvan de laatste dagen en onderteeken „Leo, Graaf van Canonburij en Baron von Feldersheim." „Zijt gij krankzinnig, Jerome Pantin?" riep de Graaf. „Dan zou ik u de bekentenis in handen geven, dat ik de beramer van een moord ben." „Gij vergist u," zeide Pantin, „het is niets anders dan eene geldelijke overeenkomst, een soort van verzekering op hot leven eens derden." „Ik wil het niet docnl" riep de Graaf, vastbesloten. „Zool" grinnikte Pantin. „Ik heb echter tegenwoordig de gewoonte aangenomen, zeker heid van mijne zaken te nemen. Op mooie woorden of beloften doe ik geen zaken meer; men kan daar te weinig staat op maken; en gij kent mij genoeg om te weten, dat gij mij volkomen vertrouwen kunt. 'Wilt gij nu de schuldbekentenis teekenen, ja Man neen?" Lord Canonburij nam de pen, die hoorbaar over "het papier kraste, toen hij Guij's doodvonnis schreef en onderteekende. Jerome "Pantin las het nauwkeurig over en stak het met eene uitdrukking van tevredenheid en vastbeslotenheid in zijn borstzak. XIII. Het sterfbed van een ongeloovige. Sedert geruimen tijd hebben wij geen mel ding gemaakt van Jack Flush, dewijl er, sinds iets gezien in de hulp, die wij van de Fransche regeering gekregen hebben om het tusschen En geland en Rusland tot een vriendschappelijke schikking te brengen. Uit oogenschijnlijk volstrekt vertrouwbare bron verneemt de Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt, dat Keizer Wilhelm en Tsaar Nikolaas elkaar reeds zeer spoedig op Skir- newit.se, het jachtslot van den Tsaar, zullen ont moeten. De Tsaar, zoo heet het verder, heeft last gegeven, da,t de ontvangst van den Duitschen keizer op het door vroegere samenkomsten tus schen Russische en Pruisische vorsten beroem de jachtslot buitengewoon hartelijk ingericht moet worden, ofschoon er slechts een jacht en een troepenschouwing zullen plaats hebben. Te Petersburg wordt er, naar het schijnt, in regee- ringskringen groote politieke beteekenis aan de samenkomst gehecht. De redactie van het Tage blatt orakelt zelfs, alsof er bij die samenkomst gesproken zal worden over bemiddeling tot den vrede. Ondanks de groote beslistheid, waar mede het bericht van het Tageblatt optreedt, wordt er in politieke kringen hier vooreerst sterk aan de juistheid getwijfeld. Naar aanleiding van het bezoek aan Sir Tho mas Barclay, dat te Berlijn verwacht wordt, zegt de Vossische Zeitung o. a.In Duitschland bestaat er slechts verspreid eenige vooringenomenheid tegen Engeland, terwijl er in de kimgon, v, aan Barclay zich wenden wil, sleed» u-e opr..en. ste wensch geweest is, 0111 met migoiaad betrekkingen te onderhouden. Slechts 111 een op zicht gaat Sir Thomas een teleurstelling tege moet: tot een inmenging in den Russisch-Japan- schen oorlog zal hij in Duitschland nergens ge legenheid vinden. Rusland heelt gezegd, dat het stappen in die richting als een onvriende lijke daad zou opvatten. L/aarmede is voor <ms dit vraagstuk opgelost, al hebben wij niet min der levendig dan anderen den wensch, dat er aan het bloedvergieten spoedig een einde komt. l)e verkiezingstijd in Amerika. Roosevelt's overwinning. De thans in de Ver. Staten gehouden verkiezing, welke Roosevelt zulk een schitterende zege ver schatte, strekte zooals men weet om de »electoren" aan te wijzen, die den tweeden Maan dag van Januari tot de eigenlijke presidents-keuze zullen overgaan. Natuurlijk is dit laatste slechts eene formaliteit en komt het aan op hetgeen de kiezers thans hebben uitgemaakt. Theodoor Roosevelt blijft nu tot 1908 meester op het Witte Huis. Den 4en Maart 1905 treedt de nieuwe president feitelijk, krachtens zijne ver kiezing, in functie. President Roosevelt is den 27en October 1858 te New-York geboren, en in 1880 aan de Har- vard-universiteit gepromoveerd. Reeds in het vol gende jaar werd hij gekozen tot lid der wetgevende macht van den Staat, maar toen hij zich in wij hem te Homburg verlaten hebben, weinig meer van hem te zeggen was, dan dat hij ge regeld maandelijks zijn geld van mijnheer Leech ging ontvangen, hetwelk even geregeld bijna tot den laatsten penning reeds van te voren verbruikt was, gelijk dit steeds eene eigenaar dige gewoonte van de familie Plush in het al gemeen was geweest. Deze ontvangsten wer den altijd even geregeld gevolgd door een druk bezoek van juffrouw Brewster's inrichting, waar hij zich dagelijks aan spijs en drank tegoed deed, totdat zijne fondsen sterk verminderd waren, als wanneer deze juffrouw, schijnbaar tegen naar eigen belang 111, maar inderdaad omdat zij niet van openstaande rekeningen hield, hem zuinigheid aanraadde totdat de maand weder verstreken was, en zijne middelen hem het in willigen zijner gastronomische lusten weder ver oorloofden. Juffrouw Brewster toch had gedu rende hare veeljarige ondervinding de overtui ging opgedaan, dat borgen wel-is-waar geen kwijtschelden is, maar in den regel toch op geatverlies uitloopt, en daarom een spreekwoord ui praktijk gebracht, luidende: „Betaal vandaag, 11 borg morgen," en zij bevond er zich wel uij. Zij zeide dat liet opvolgen van deze regel voor alle partijen het beste was, en zij had geiijk. Voor mijnheer Plush wilde zij evenwel, mits het niet al te hoog liep, wel eene uit zondering maken, hetgeen alweer een bewijs, is voor de bewering dat er geen regel zonder uitzondering is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1