Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Onder Kleurlingen. 27ste Jaargang. Zondag 11 December 1904. No. 8076. EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. FEUILLE TON. De oorlog in Oost-Aziö. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35. per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland per k wartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekbandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1regels /'0.77 met inbegrip van bewijsnummer. F.lke regel daarboven 12i/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor be r h a a I d el ij k a d verteer en worde n lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst b i 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 10 December. Port Arthur. Te Petersburg is men, begrijpelijkerwijze, zeer onder den indruk van de jongste voorvallen bij Port Arthur: de verovering van den Hoogen borg (zoo wordt de Berg van 203 M. in een Japansch rapport genoemd, en de naam is zeker te ver kiezen boven den anderen, die een al te hoog denkbeeld geeft van de nauwkeurigheid der topo grafische kennis van die streek) en vooral, van den ondergang van het eskader. Een officier heeft, aan den correspondent van de Petit Pa- risien gezegd, dat de Japanners niet in staat geweest zouden zijn, den Hoogen Berg te gebrui ken voor hun verdere plannen, indien de nabu rige forten goed bewapend en voldoende bezet waren. Een ander hooggeplaatst militair wees nog eens op de omstandigheid, dat de verde digers van Port Arthur wel voorraad van aller lei aard, zelfs munitie, binnengesmokkeld kunnen krijgen, maar geen manschappen. Elke honderd man die de Russen verliezen, zijn honderd dap pere verdedigers minder, terwijl duizend gesneu velde of zwaar gewonde Japanners binnen een week vervangen kunnen worden. Op den duur wordt dit nadeel voor Stoessel en de zijnen wel licht noodlottiger dan al het overige. In het algemeen schijnt men nu te Petersburg zwartgallig gestemd te zijn ten opzichte van Port Arthur. De omstandigheid dat een zoo belang rijke stelling als de Hoog - berg blijkt te zijn, niet door de Russen heroverd is kunnen worden, wijst, voor 'teerst gedurende het beleg, op verslapping in de krachten der verdedigers. Reuter's correspondent bij het derde Japansche legerkorps seint via Foesan ln den morgen van 2 December gaven de Russen verlof aan de Ja panners om hun dooden en gewonden die geval len zijn in het gevecht van den 26sten November, weg te halen van den oostelijken heuvelrand. Eergisteren is dezelfde concessie door de Russen gevraagd op den berg van 203 meter en toegestaan. Heden is zij ingetrokken. In bet gevecht van 30 November is de tweede zoon van generaal Nogi gesneuveld op den berg van 203 meter. De oudste zoon viel bij Nansjan. Nogi is nu kinderloos. De regeering te Tokio heeft gister een lijst openbaar gemaakt met de namen van 30 officieren die gesneuveld, en 58 die gewond zijn, naar men vermoedt te Port Arthur. Bij Moekden. De correspondent van de Lokal-Anzeiger te Moekden seint, dat ©en algemeene aanval van de Japanners op de Russische stellingen aan de Sja-ho hoe langer hoe onwaarschijnlijker wordt. Uit het Duitsch.) 3) „Nog al prettig, Charley! Wij hebben na tuurlijk van zulke lui niets te vreezen, maar... ik geloof, dat wij met. hen niet kunnen onder handelen; ik ken niemand onder ons, die hun taal verstaat." De stuurman duwde een verbazende bonk gezouten vleesch tusschen de tanden en brab belde koelbloedig: I6^ta ,ze heel goed, kaptein!" hebben y aar zoudt ge dat geleerd „De menscheneters spreken alleen met zóó een Hij stak het. mes in de hoogte, trok het bar ste gezicht, dat hem mogelijk was, en maakte een beweging met den arm, als wilde hii iemand m tweeën snijden. Vttrshial. toch geen Maleisch, Charley?" vroeg de kapitein. van wieti*' .l i' ^en', Charley was steeds de man, alles wist of kende6 Rob°rts &'"loofde' da' hÜ „De waarheid is, kaptein, dat ik me voün- rende mijn verblijf op Sumatra en Malakka in Een frontaanval op die stellingen kan niet het minste succes hebben. Binnen een dag of acht verwacht men, vol gens een ander bericht, dat het ijs in de rivier sterk genoeg zal zijn om zware vrachten te dra gen. Maar het is zeer twijfelachtig of ook dan een aanvallende beweging door een der beide partijen uitgevoerd zal kunnen worden. En, naar de Petersburgsche berichtgever van de Echo de Paris te verstaan geeft,, begint men in Rusland in te zien dat het voortduren van dezen toe stand van werkeloosheid bij Moekden voor de Russen nadeeliger is dan voor de Japanners, aangezien de eerstgenoemden lederen dag de kans geringer zien worden, Port Arthur nog te ontzetten. Verspreide berichten. Generaal Sacharof seinde eergisteren aan den generalen staf te Petersburg, dat hij dien dag geen rapporten ontvangen had over botsingen met den vijand. Generaal Gripenberg, de bevelhebber van het tweede Mantsjoersche leger, is te Moekden aangekomen. Prins Chilkof, de minister van Verkeers middelen, zal in Januari weer een reis maken naar Siberië. Bij een gedeelte van de onlangs in Rusland gemobiliseerde regimenten worden maxim-compag- nieën ingedeeld. De Standard verneemt uit Sjanghai Het Chi- neesch wachtschip, dat bet Russische oorlogsschip Askold moest bewaken, is weggegaan. Naar 't heet, maakt de Askold daarvan gebruik om zich weer uit te rusten en kolen in te nemen ten einde te ontsnappen en de Oostzee-vloot tegemoet testoo- men. RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg Moerawjof, de reactionaire minister van Justitie, heeft ook aan den Tsaar zijn ontslag aangeboden. Meer en meer blijkt, dat de Tsaar Mirski's her vormingsplannen steunt, maar deze schijnen te staan tusschen Plehwe's absolutisme en de her vormingsplannen van de uiterste vrijzinnigen. Mirski toch wil wel vrijheid van pers en woord toestaan, maar geen radicale verzwakking van het gezag van den Tsaar, derhalve geen parlement naar West-Europeeschen tranteer een parlement dat raadgevende een gewijzigden staatsraad zou bij staan. DUITSCHLAND. Uit den R ij k s d a g. Bij de voortgezette behandeling der begrooting en van de militaire wetsontwerpen zegt de secre taris der schatkist Stengel, dat bepaalde voor stellen tot versterking van 's rijks inkomsten eerst gedaan kunnen worden nadat de belangrijkste handelsverdragen lot stand gebracht zijn, en de tarieven, waarover men het eens kan worden, gemakkelijker te overzien zullen zijn. Graaf Stollberg, conservatief, houdt een warm het eigenlijk Maleisch, dat in den geheelen Au- stralischen archipel de gewone handelstaal is, wat geoefend heb. Het Kawi, de Maleisch3 priester- en schrijftaal, ken ik niet. Toch ge loof ik mij duidelijk te kunnen maken bij de bewoners van de Tahiti en Marquesas- ei landen." „Dan zijt, ge geen goed Duitscher meer, maar een echt Polynesiër." „De zaak is zeer eenvoudig: men kan zich gemakkelijker in een vreemde taal uitdrukken naarmate men in zijn schooljaren een goeden tilologischen grondslag gelegd heeft. Bij de be keering der west-maleische volksstammen tot de leer van Mahomed heeft hun taal zeer veel overgenomen van het Arabisch en wordt heden nog met arabische letters geschreven. Daar ik nu het Arabisch versta, zoo is het, licht, te be grijpen, dat. mij een overzetting in het Maleisch niet veel moeite kost." „Dan moet. gij ons als tolk behulpzaam we zen, wanneer wij een samenkomst hebben met de Polynesiërs." „Ahoi-iiiih I" klonk 't van de hoogte naar beneden. Bob moest bepaald iets bemerkt hebben en gaf ons dit te kennen met den gewonen zeemans- roep. „Ahoi-iiiih!,, antwoordde de kapitein. Wat is 't, timmerman?" „Een zeil in 't zicht 1" „Waar?" pleidooi voor de militaire wetsontwerpen. Hij hoopt dat de Rijksdag ze met groote meerderheid zal aannemen, ook om den indruk dien dat ma ken zal over de grenzen. De sociaal-democraat v. Vollmar begeeft zich in een twistgesprek met Bülow. Hij spreekt tegen vermeerdering van het leger. Daarvoor kan geen bedreiging uit het wes ten, noch uit het oosten meer als beweegreden opgegeven worden. De spreker beroept zich op het streven naar vrede en arbitrage, in de Haag- sche conferentie tot, uiting gekomen. De sociaal democraten verlangen geen tusschenkomst in Oost-Azië, slechts onzijdigheid, maar dan een werkelijke onzijdigheid, en niet in naam. De Kei zer, zoo ging v. Vollmar voort,, heeft in zijn telegram aan Roosevelt zijn bewondering uitge sproken voor de Amerikaansche unie; wij kun nen van Amerika, leeren, hoe een volk zijn eigen lot bepaalt. Bülow, die vervolgens liet. woord nam, waarbij zijn rede telkens door bijval en gelach werd af gebroken, bestreed de houding der sociaal-demo- mocratie. Van de revisionistische sociaal-demo craten zeide hijzoolang zij zich niet van Bebel kunnen afscheiden, hebben hun betrekkelijk ge matigde beschouwingen slechts een academische waarde. Bülow spreekt do beweringen van v. Voll mar tegen ten aanzien van Duitschland's verhou ding tot Rusland. Wij nemen, zegt de rijkskan selier, ten aanzien van Rusland een volkomen loyale onzijdigheid in acht, overeenkomstig de betrekkingen, die wij altijd met deze mogend heid onderhouden hebben, zonder dat wij aldus aan de andere mogendheden, die met ons ver bonden zijn of in vriendschappelijke betrekking tot ons staan, eenige gegronde reden willen geven tot wantrouwen of protest. Het ware te wenschen dat de pers en de openbare meening bij alle par tijen dezelfde gedragslijn volgden. Onze groote bladen hebben ten aanzien van den oorlog in Oost-Azië een lofwaardige bezadigdheid in acht genomen; maar ik kan tot mijn spijt datzelfde getuigenis niet geven aan onze humoristische persevenals deze tijdens den oorlog in Zuid- Afrika op Engeland smaalde, zoo vervolgt zij thans de Russen met spot en hoon, wat te meer te betreuren valt, omdat de Russen zich zoo dapper gedragen, ln het buitenland geeft dat aanleiding tot, ophitsing tegen Duitschland, en de natie moet de glazen betalen, die haar pers ingooit. Bülow gaat voort: Vollmar heeft er vagelijk op gezinspeeld dat wij tegenover Rusland ge bonden zouden zijn door een of ander geheim verdrag. Voor de groote meerderheid van deze vergadering behoef ik wel niet 'te zeggen dat zulk een verdrag niet bestaat. Vollmar vond den toestand tegenover het buitenland zoo vredelie vend, dat wij onze weerbaarheid niet behoefden te versterken. Ik zegwij hebben geen reden om te twijfelen aan de oprechtheid der vrede lievende verzekeringen, die de regeeringen der groote mogendheden herhaaldelijk gevende re geeringen, vorsten en staatslieden, zijn naar ik i „Zuid ten Ooisten!" „Wat voor een?" „Geen schip, maar een vaartuig!" De zeeman is gewoon alleen driemasters sche pen te noemen. Bob had den kijker weer voor het oog geplaatst en staarde nogmaals oplet tend naar de verte. Zich naar ons wendend, berichtte hij„Het is een schuit of zoo iets, met een zeil, gelijk ik er nog nooit een ge zien heb!" „Zou 't. ook een Maleischc prauw zijn voerde ik aan. „Laten wij eens gaan zien om ons te overtuigen, kaptein!" De anderen moesten achterblijven, en wij lie pen naar boven. Toen wij daar aan kwamen, was het zeil intu.sschen met, het blooto oog zichtbaar. Ik nam Bob's verrekijker over, zag er door en gaf hem dan aan den kaptein. „Zie eens, kaptein! Het is een soort boot, gelijk er op de Gezelschapseilanden zijn. Ziet ge dien boom op zij? Deze moet zeker voor omslaan behoeden, dat misschien licht plaats kan hebben, wijl het lange, smalle vaartuig al leen breed genoeg is voor één man en een ronden bodem beeft." „Ik geef u volkomen gelijk, CharleyMaar kijk daar eenseen, twee, vier, vijf, zeven, acht, tien, twaalf, dertien, veertien zeilen daar achter!" telde Roberts. „Zij liggen heelemaal buiten den gezichteinder en zijn niet grooter dan oen rijksdaalder. Hier, pak den kijker eens!" geloof, allen bezield door den hartelijken wensch, den vrede te handhaven, en ook zijn de bond genootschappen, door de mogendheden gesloten, meer en meer gebleken het behoud van den vrede te bevorderen. Hoezeer dat geldt van het drievoudig verbond, heb ik hier meer dan eens uiteengezet; maar ook het Fransch-Russisch ver bond is gebleken, den vrede te willen handhaven, en wij hopen dat evenzoo de toenadering tusschen Frankrijk en Engeland gunstig zal werken op het behoud van den vrede. Maar er bestaan in Europa ook stroomingen die tot oorlogszuchtige verwikkelingen kunnen leiden. Als gij denkt aan de zucht naar weerwraak in Frankrijk, aan de onlangs door mij aangeduide ophitsing van ze ker deel der Engelsche pers, en aan vele der gelijke verschijnselen die aan Duitschland vijan dig zijn, dan zult gij toegeven dat er in de we reld nog geen gebrek is aan brandstof voor een oorlog, en evenmin aan menschen die daar den brand in zouden willen steken. Dit is zeker: zoo Duitschland sedert een menschenleeflijd bet middelpunt geweest is van het streven naar vrede en een bolwerk van den vrede, dan heeft het dit slechts te danken aan zijn kracht,. Een ver zwakt Duitschland zou dadelijk de begeerten en de oorlogszuchtige neigingen van anderen op wekken. Een zwak Duitschland zou niet alleen voor ons zelf een gevaar zijn, maar ook voor den vrede in Europa en in de geheele wereld, den vrede dien wij allen oprechtelijk willen hand haven. (Luide toejuichingen.) Nadat verder nog een onbelangrijk debat gevoerd was, werden de beraadslagingen tot heden (Zaterdag) verdaagd. FRANKRIJK. Uit de Fr an s c h e Kamer. In de Kamer bracht, terwijl van overgroote belangstelling bleek, Brisson hulde aan de nage dachtenis van Svveton. Men dient interpellation in over de circulaireCombes aan de prefecten betreffende de verklikking. Ribot opent het debat. Combes verklaarde, in antwoord aan verschil lende sprekers, dat de coalitie minder wijziging van het kabinet dan wel van de politiek beoogt. Men maakt er het ministerie een grief van, dat eene circulaire is uitgevaardigd, waar in andere tijdsomstandigheden niemand op zou gelet hebben. Mijne circulaire zei de premier sluit van de politiek uit de administratiën, die geen politiek karakter hebben, en men zal toch aan de regee ring niet het recht willen betwisten om zich te vergewissen van de politieke zienswijze van alle civiele en militaire ambtenaren. Het middel daar toe is het inwinnen van inlichtingen bij den pre fect, die verantwoordelijk is en die bij de arron dissementsraden en burgemeesters nadere inlich ting kan vragen. Wij willen een stelsel van verantwoordelijkheid en van een eerlijkheid grondvesten. Ribot heeft mij toegevoegd, dat bet mij bovenal om mijne portefeuille te doen is. Neen, mijne heeren, maar achter mijn persoon is de politiekindien ik verdween in de parlementaire coali ie, dan zou Jk overtuigde mij, dat hij goed gezien had. De meeste stippen werden grooter. Wij had den met vijftien vaartuigen te doen, die, naar den bouw te zien, ieder met een man bezet waren. „Kom achter dit rif!" zei ik. „Wij weten niet, wat, zij in hun schild voeren en hebben geen reden om ons zoo bloot te geVen." „Zou de eerste man ons al niet gezien heb ben?" vroeg de timmerman. „Neen", antwoordde Roberts. „Wij staan, wel- is-waar hoog tegen den gezichteinder in zijn oog, maar alvorens wij zijn boord niet nauw keurig kunnen opnemen, kan hij ook ons niet zien. Overigens moet hij een zeer ervaren en krach tig zeeman zijn. Zie eens, Charley, hoe glad hij voor den wind en met de riemen van ei ken golfslag gebruik maakt! Hij komt bepaald met voile stoom dichterbij en werkt, op mijn eer, alsof hij vervolgd wordt." „Dat schijnt ook werkelijk het geval te zijn, kaptein. Ik kan hem met den kijker zeer dui delijk onderscheiden en zie, dat hij zich soms opheft, om achterwaarts te staren." „Wal moeten wij doen, Charley?" „Wij inoefen de zaak onderzoeken, eer de anderen in het oog komen. Zij mogen hem vervolgen of niet, zij mogen ons vriendelijk of vijandig gezind zijn: wij moeten ons in elk geval voorbereiden, als hadden we een aanval te wachten." (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1