Daqblad voor Schiedam en 28ste Jaargang. Zaterdag 7 Januari 1905 No. 8098. EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven I21/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver te er en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 7 Januari. PORT ARTHUR. De buit te Port Arthur. Krijgs gevangen. De Andromeda. Verliezen der Japanners bij Port Art hur. Port Arthur wordt nu door de Japanners versterkt. Hun woord geweigerd. Stössel en Nogi. Stössel naar Rusland. Het belangrijkste nieuws van het oorlogster- rein betreft nog steeds Port Arthur. De buit, die de Japanners te Port Arthur in handen is gevallen, moet van weinig beteekenis zijn. De halfversleten kanonnen daargelaten, be staat hij hoofdzakelijk uit het meel, rijst en steen kolen, die het garnizoen nog over had. Het staat nu vast, dat de Russen alle sche pen en forten vernield hebben voordat de onder handelingen over de overgaaf beklonken waren. Een plaats gehad hebbende telling van krijgs gevangenen heeft uitgewezen, dat krijgsgevangen zijn gemaakt: 8 generaals, 4 admiraals, 75 ko lonels en majoors, 100 kapiteins en komman danten ter zee, 531 kapiteins en luitenants van et leger, 200 luitenants-ter-zee en marine-amb tenaren, 99 leger-ambtenaren, 109 dokters 20 geestelijken, 22.434 minderen van het leger 4500 van de vloot, 3645 non-combattanten van het leger, 500 van de vloot, in het geheel 32.207. De vrijwilligers zijn meest non-cobmattanten. Boven dien zjjn er ongeveer 15.000 of 16.000 zieken en gewonden in de hospitalen. Ook zijn er over geleverd 100 rijpaarden en 1870 trekpaarden. De non-combattanten uit Port Arthur zullen gedeeltelijk per stoomboot naar Tsjifoe worden getransporteerd; van de gewonden zullen er zoo veel mogelijk worden overgebracht naar onzijdige havens, als Tsjifoe, Tientsin, Sjanghai, Wei-hai- wei en Tsing-tao. Wijl de hospitalen daar echter slechts een klei" gedeelte der patiënten zullen kunnen bergen, moe ten er zeer velen te Port Arthur in verpleging blijven. Wonderlijk genoeg is het Engelsche oorlogs schip Andromeda, dat zich dadelijk met een groo- ten voorraad verbandmiddelen en medicijnen naar Port Arthur had begeven en zijn geneeskundi ge staf ter beschikking had willen stellen, door de Japanners teruggezonden. Het heet dat nog geen schepen de haven mogen naderen, vanwege het mijngevaar. Men is hier natuurlijk over deze weigering wat ontdaan en ontsticht, maar maakt „bonne mine a mauvais jeu" door te beweren dat men de voorzichtigheid der Japanners appreci eert en dat de handeling der Andromeda wel of ficieel goedgekeurd was, doch geen officieele daad Van de Britsche regeering insloot, zoodat de Ja- pansche weigering de Engelsche regeering ook eigenlijk niet raakt. De krijgsgevangenen zullen in afwachting van nadere maatregelen in een tijdelijk kampement nabij de Duifjesbaai worden ondergebracht. Daar de voeding en verzorging van zoovele duizenden gevangenen zeer mloeiljjk en kostbaar is, verwacht men dat Japan zoo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen om het gewezen garnizoen van Port Arthur naar Rusland terug te zenden. De Russische zeeofficieren te Tsjifoe houden staande dat generaal Nogi voor Port Arthur veel meer dan 50.000 man, zooals van Japansche zijde wordt beweerd, moet hebben Verloren. Het moe ten er zeker wel 80.000 zijn geweest. He Japansche commandant neemt intusschen reeds maatregelen om van zijn kant de veroverde vesting in zoo sterk mogelijken staat van ver deer te brengen. Daartoe waren te voren reeds groote massa's hout en ander bouwmateriaal van de Yaloe bijeengebracht, terwijl staalplaten en mider versterkingsmateriaal van dien aard in Ja- Pan voor verscheping gereed is. He Japanners zijn van plan Port Arthur zoo mogelijk nog sterker te maken dan het te voren Was, hetgeen hun mogelijk is, wijl zij natuurlijk m staat zijn geweest de zwakke punten in de verdedigingswerken te vinden. Ook zullen zij een z°odanjg sterk garnizoen in de vesting leggen en er zooveel voorraad aan ammunitie en le vensmiddelen bijeenbrengen dat de stad zoo noo- dig een tweede beleg van vele jaren zal kunnen doorstaan. Men acht het echter in Japansche mi litaire kringen niet waarschijnlijk, dat een Rus sische legermacht in dezen oorlog nog voor Port Arthur zal verschijnen. De Daily Mail verneemt uit Port Arthur: Het verluidt, dat ettelijke Russische officieren wei geren hun woord te geven, dat. zij niet meer zullen vechten. Liever blijven zij krijgsgevangen. Reuter's correspondent voor Port Arthur seint: De ontmoeting van Nogi en Stössel had plaats eergister-ochtend om elf uur in een landhuisje in het dorp Soeïsji. Zij begroetten elkaar, daar na had een lange conferentie plaats, na afloop waarvan zij elkaar de hand drukten. Stössel be steeg toen weer zijn paard en reed naar Port Arthur terug. Stössel heeft zijn woord van eer gegeven en keert over Nagasaki naar Rusland terug. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Omtrent het Baltische eskader onder Rodjest- vensky komen de meest tegenstrijdige berichten. Bennett Burleigh verneemt uit Japansche bron, dat de Oostzee-vloot haar tocht naar de Chineesche wateren zal voortzetten, en dat de eerste ontmoe ting waarschijnlijk nabij Amoy zal plaats vinden. Uit Amerika komt echter nieuws, dat op het tegendeel daarvan duidt. Een correspondent van de New-York Associated Press seint, dat ofschoon er nog geen officieele orders gegeven zijn, hij toch in staat is voor vast mede te deelen, dat Rod- jestvensky's eskader naar Europa zal worden teruggeroepen. Zulks wordt ook bevestigd door een Petersburg - schen correspondent van den Standard, welk blad intusschen dat mag weieens gezegd worden sedert zij tot de Pearsonsche en Harms worths che sensatiepers behoort, minder vertrouwbaar lijkt. Een telegram uit St. Petersburg te Parijs ontvangen, meldde gisteren dat het slagschip Knjas Soewarof op een rif was geloopen en gezonken. Van andere zijden werd dit bericht bevestigd, maar het ofücieuse Russische telegraaf- agentschap spreekt het bericht beslist tegen. RUSLAND. Gister heeft een vergadering plaats gehad van den ministerraad, waarin de beraadslaging over vraagstukken betreffende de rechtszekerheid, over eenkomstig de oekase van 25 December, tot een einde is gebracht. Daarna is er beraadslaagd over maatregelen tot verzekering van het werklieden- loon in fabrieken en werkplaatsen. Den lOen dezer maand zal er een vergadering plaats hebben, waarin zal worden beraadslaagd over het vraagstuk van het deelnemen door ver tegenwoordigers van de zemstvo's aan de regee- tings aangelegenheden en over de afschaffing van de bestaande beperkingen der vrijheid van druk pers. De socialistische Vorwarts maakte gister een stuk openbaar dat zelfs voor Russische toestanden hoogst merkwaardig is. Het is een lange uiteen zetting van de verschrikkelijke beestigheden, met welke het jongste studentenopstootje te Peters burg gesmoord is. Deze uiteenzetting is, met verzoek om openbaarmaking, gezonden aan de redacties van vier in het buitenland verschijnende revolutionaire Russische tijdschriften en moet uitgaan van en geteekend zijn door 117 journalis ten en medewerkers aan de^Russische burgerpers. Tot de onderteekeningen zouden ook behooren die van den jongen Soeworin, den zoon van den bekenden onlangs geringeloorden redacteur van het Nowoje Wremjaverder van redacteurs van de Prawda, in welk blad kort geleden prins Troebetskoj het willekeurige ambtenaarsregime scherp gegeeseld heeft, anz. De onderteekenaars verzoeken het stuk openbaar te maken in Duitsch- land, omdat het in Rusland niet mogelijk is. - De werkstaking in Bakoe houdt aan. In Balas- janau had Woensdag een botsing plaats tusschen arbeiders en kozakken, waarbij zes arbeiders en een kozak gedood en velen gewond werden. DENEMARKEN. Den 24en December jl. heeft de minister van oorlog aan den minister president den wensch meegedeeld af te treden. Naar Ritzau's bureau verneemt, hebben nu ook de ministers van Eere- dienst, van Landbouw, van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hun verzoek om ontslag ingediend. BELGIë. Te Antwerpen is een staking uitgebroken in de werkplaatsen van de Bell-telephoon-maatschap- pij, omdat de directie weigerde vijf ontslagen werk lieden weer in dienst te nemen. Het aantal sta kers bedraagt 700, mannen en vrouwen. OOSTENRIJK-HON GARI JE. Het Parlement is ontbonden. De verkiezingen zijn bepaald op 11 Februari. Het nieuwe Parle ment is tegen 23 Februari samen geroepen. ITALIë. Uit Rome. De Capitale deelt mede, dat gravin Montignoso onder den naam van prinses Mural vier dagen te Rome heeft vertoefd. Zij was naar Rome gekomen om Z. H. den Paus zijn bemiddeling bij het Sak sische hof te vragen. Z. H. de Paus zou haar woorden van troost en medelijden hebben toege sproken, maar zijn bemiddeling tot een verzoening met den koning van Saksen niet hebben beloofd. De gravin zou zeer teleurgesteld en ontmoedigd in haar hotel zijn teruggekeerd. MAROKKO. Het landgoed van den Britschen consul buiten Tandzjer is door bandieten aangevallen. Deze wer den echter verdreven door de wachters. VENEZUELA. Reuter's correspondentschap verneemt, dat in het begin van December de gezanten van Italië en van Duitschiand te Washington aan Hay een gezamenlijk protest hebben overhandigd, waarin den Vereenigden Staten verzocht werd, aan te dringen op onmiddellijke vervulling door Venezuela van de verplichtingen voortspruitende uit de akte van Februari 1903 en op eerbiediging van de eigendomsrechten der Italiaansche en Duitsche onderdanen, in Venezuela verblijvende. Den 31en December heeft de regeering der Vereenigde Staten een telegram aan die van Venezuela gericht dat de draagkracht had van een ultimatum en waarin verklaard werd, dat indien aan de daarin gestelde vorderingen niet volledig werd voldaan, er na zestig dagen een vloo t zou worden uitgestuurd om beslag te leggen op de douanekantoren van Laguayra, Peurto Cabello en Maracaibo. Er is grond om aan te nemen, dat, zoo het noodig mocht blijken dusdanig op te treden, dit geschieden zou door een sterk eskader onder admiraal Dewey en dat er tevens een legermacht zou worden gericht op Caracas zelf. De gestelde vorderingen houden ook in de ver vulling der verplichtingen krachtens de akte van 1903, en voldoening wegens de verbanning van Amerikaansche burgers uit Caracas en wegens onwettig beslag op de bezittingen der Ameri kaansche Asphalt-Maatschappij. Tegelijkertijd hebben de Engelschen krachtige vertoogen tot de regeering te Caracas gericht met het oog op verschillende Engelsche grieven. Private telegrammen tot van Donderdag toe stellen Castro voor als voortgaande in de politiek van uitvluchten. Ook is het bekend, dat Venezuela zijn kust versterkingen versterkt en weder bewapent. Offlciëele berichten. Bij Koninklijk besluit is aan W. Steen, amb tenaar ter gemeente-secretarie te Velsen, de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend. Bij Koninklijk besluit zijn, ter belooning van officieren en militairen, beneden dien rang van het leger in Nederlandsch-Indië, die zich hebben onderscheiden bij; de krijgsverrichlingen in het eerste halfjaar 1904 lo. benoemd tot ridder 4de klasse in het Mi litaire Willemsorde, de tweede-luitenants der in fanterie D. B. W. van Ardenne en G. Badings; 2o. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Ned.-Indië als in Nederland, eervol zullen wor den vermeld de eerste-luitenant. II. B. Townsend en de ad- judant-ondeeofficier G. R. G. Müssig (algemeen stamboek no. 42996), beiden van het wapen der infanterie 3o. benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de adjudant-onderofficier kwartiermeester J. van der Sluis, (algemeen stam boek no. 54618). Bij Kon. Besl. is benoemd lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de met den tilel van referendaris bij het departement van Ko loniën werkzaam gestelde» Oost-Indische ambte naar met verlof J. B. van der Houven van Oordt. Het Staatsblad no. 261 bevat een Kon. besluit van den 23sten December 1904, tot het toeken nen van vrijdom van belasting voor ijsazijn en azijnzuuranhydrid, benoodigd bij het vervaardigen van chemische producten. Het Staatsblad no. 262 bevat een Kon. besluit van den 23sten December 1904, houdende nadere bepalingen nopens den vrijdom van het invoerrecht op houtgeest. ii. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder vereerde gister-avond de laatste voorstelling van de bruiloft van Kloris en Roosje door de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel in den Haagschen schouw burg met hare tegenwoordigheid. H. M. kwam tijdens de eerste acte van het blijspel «Mijnheer de Senator". Zij werd eerbiedig begroet door het publiek de zaal was uitver kocht dat van de zetels oprees. Met zichtbaar genoegen volgde H. M., die van een talrijk gevolg vergezeld was, het oud-Hollandsch zang- en dansspel en lachte meermalen hartelijk om de actualiteiten uit de nieuwjaars wensch ,van «Nardus". Een zeer geestdriftige ovatie werd Baar door het publiek gebracht, toen Pieternel in dien wensch het feest herdacht van de huldiging van Koningin Emma, toen het een kwart eeuw gele den was, dat Zij als Koningin in Holland kwam. Zeer gevoelvol werd dit gedeelte vooral ook de herinnering aan het feit, dat II. M. toen begeerde, dat 't huldefeest aan Oranje-Nassau- Oord ten goede zou komen voorgedragen door mevrouw Van KorlaarVan Dam, die zich daar bij tot H. M. richtte. Toen Pieternel gereed was, barstte een lang aangehouden handgeklap los, dat niet ophield vóór H. M. allervriendelijkst met hoofdbuiging had bedankt. Niet minder werden stormachtig toegejuicht de wenschen van Pieternel en Thomasvaêr (den heer Kreeft) voor de Koningin en voor Koningin Emma en den Prins in den eigenlijken heil- groet. De wensch op de Koningin was in den rhythmus en den vorm van het Wien Neêrlands bloed en eindigde met den kreetLang leev' de Koningin Toen werd onder daverend applaus, luidde hoera geroepen. Na het uitspreken van den wensch, verliet H. M. den schouwburg. Aan den heer De Wijs president van den Raad van Beheer betuigde II. M. dat Zij zeer veel genoegen had gesmaakt. Onderwijswet. Naar wij vernamen, verwacht de regeering, dat binnenkort het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der onderwijswet het licht zal zien. Het zou dan haar voornemen zijn dit verslag zoo spoedig mogelijk te beantwoorden, zoodat de Kamer, als zij in Februari weder bijeenkomt, onmiddellijk het ontwerp in openbare behandeling zou kunnen nemen. Men verzekerde ons, dat minister Kuyper met het oog op dezen mogelijken loop van zaken, zijn voorgenomen reis naar het buitenland zou uitge steld hebben. (IV. v. N.) Anti-alcoholisch onderricht. Doof eene commissie der St. Michael-Orde (ver eeniging van R.-K. geheel-onthouders) is een re kwest gericht tot H. M. de Koningin, het ver zoek bevattende, te willen bevorderen, dat aan gevangenen „anti-alcoholisch onderricht" worde gegeven, opdat zij bij hun terugkeer in de maat- S3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1