Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. aan Beraadslaging over de vraag of getuigen per soonlijk gehoord zullen worden. In zijn openingsrede liet admiraal van Spaun eergisteren uitkomen, dat een spoedige afdoening van de taak der commissie zeer gewenscht zou zijn. In overeenstemming daarmede verneemt de Matin, dat de commissie zich zooveel mogelijk zal haasten, en zoo noodig iederen dag twee ver gaderingen zal houden. RUSLAND. Het heet weer te Petersburg dat prins Obo- lenski, de gouverneur van Finland, prins Mirsky als minister van Binnenlandsche Zaken zal op volgen. i DUITSCHLAND. In den Rijksdag zou heden een interpellatie van de Duitsch-vrijzinnige partij gehouden wor den over de jongste uitingen van de regeering voor de Pruisische kanaalcommissie over de in voering van scheepvaart tollen, welke uitingen in tegenspraak zijn met de bestaande internationale verdragen met Oostenrijk-Hongar'ije en Nederland. Waarschijnlijk zal de interpellatie echter uitgesteld worden, daar minister Budde zich gisteren we gens ziekte bij den voorzitter van den Rijksdag heeft laten verontschuldigen. In het Senioren konvent heeft Ballestrem de voorzitter van den Rijksdag, meegedeeld, dat er, naar de rijkskanselier hem gemachtigd had te verzekeren, uitzicht is, dat het handelsver drag met Oostenrijk-Hongarije voor het einde de zer week tot stand komt. Voor het drukken zou er dan nog een acht dagen noodig zijn, zoodat het verdrag over een veertien dagen bij den Rijksdag zou kunnen inkomen. Tegelijkertijd zou den dan de andere handelsverdragen overgelegd worden. Volgens te Berlijn ontvangen telegrammen, staken reeds 24.000 kolendelvers in het Roer gebied. ENGELAND. Austen Chamberlain, de minister van Finan ciën, schrijft in een brief, in antwoord op een vraag, dat hij: niet denkt, dat op de aanstaande begrooting de steenkool-belasting verhoogd zal worden. FRANKRIJK. De Kamer heeft haar werkzaamheden hervat. Doumer, tegenstander van het ministerie, is met 265 stemmen tot voorzitter gekozen. Brisson, de aftredende voorzitter, had er 240. Als onder voorzitters werden herkozen Lockroy met 318 stemmen, Etienne met 303, Guillain met. 296 en Gerville-Réache met 248. Daarna werd de ver gadering opgeheven. AMERIKA. Het Venezolaansche gezantschap spreekt met nadruk de alarmeerende berichten van mogelijke verwikkelingen tusschen Venezuela en de Ver- eenigde Staten tegen. De Daily Chronicle verneemt uit Washington van eergisteren: In de samgnspreking die pre sident Roosevelt met de partijleiders van beide huizen Zaterdag heeft gehad, viel Cannon, de Speaker van het Huis van volksvertegenwoordi gers, het vlootprogram aan, dat z. i. de behoef ten des lands verre te buiten ging. De kosten moesten met 36 tot 48 millioen gulden vermin derd worden. Deze som moest in de eerste plaats op de werven bespaard worden. Roosevelt kwam hier krachtdadig tegen in ver zet. De verlaging van het tegenwoordige tolta rief, meende hij, zou door toenemenden invoer en dientengevolge vermeerderde inkomsten uit de tollen de schatkist stijven. Volgens de New-Yorksche Evening Post, zal een vergadering van repubükeinsche politici uit maken, welke wijzigingen in het toltarief steun zouden kunnen vinden bij de meerderheid. Roo sevelt hoopt dat deze vergadering rechttijdig ge noeg zal gehouden worden, opdat hij het Congres in Juni in buitengewone zitting kan bijeenroepen. In elk geval wil hij niet langer wachten dan 15 September, om de tariefkwestie ter hand te nenien. Een koninklijke gift. H. M. de Koningin heeft aan het bestuur der vereeniging »Het Buitenland" te Amsterdam ten behoeve van, en als blijk van belangstelling in de vereeniging f200 geschonken. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik. Het comité voor de volksfeesten te 's-Graven- hage heeft een plan vastgesteld voor de viering van den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Het comité zal daarvoor een beroep doen op de edelmoedigheid van kunstenaren en corpora- tiën. Tot onder-voorzitter van het comité is gekozen de heer L. J. J. Hageraats. Tobaianden. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint De controleur van Toba rukte met honderd militairen naar het vijandige landschap Si Ma- noelang. Het hoofd versterkt de kampong. [De onderafdeeling Toba wordt bestuurd door een controleur met standplaats Baligé (Zuidzijde van het Tobameer). Met het landschap Si .Manoelang is bedoeld het gebied, bewoond door de manga (stam) der Si Manoelang, gelegen ten Zuidwesten van het Tobameer en behoorende tot het margacomplox Si Radja Oloan. De hoofdplaats van dat gebied heet ook Si Manoelang en is blijkbaar versterkt door het mar- gahoofd. De plaats Si Manoelang werd o. a, ook bezocht door dr. A. Neubronner van der Tuuk op zijn terugreis van Bakara (Zuidzijde van het Tobameer) naar Baros. Het detachement militairen zal wel geleverd zijn door het garnizoen van Taroetoeng. Uit het versterken van de kampong blijkt, dat de bevol king op tegenweer bedacht is en wij ons doel wel niet zonder offers zullen bereiken. Met hel oog hierop zal het detachement ook zoo sterk ge mankt zijn. Wat de aanleiding tot deze excursie is weten wij niet; maar nu het bestuur in de Tobaian den krachtig optreedt zullen wel meer van der gelijke krachtsuil ingen onzerzijds te wachten zijn. Controleur van Toba is volgens den Regeerings- almanak van 1904 de heer F. M. Dekker.] Kamerverkiezing. Mr. H. Verkouteren te Amsterdam zal in het district Brielle van Chr. Hist, zijde candidaat worden gesteld voor de Tweede Kamer. Reorganisatie. Men schrijft aan de Avondp.: Toen in 1903 in de Tweede Kamer de regeling der periodieke traktementsverhoogingen voor kler ken en bedienend personeel bij de departementen van algemeen bestuur en hooge colleges van staat werd behandeld, verklaarde de minister van Binnenlandsche Zaken, dat dit een eerste stap tot verbetering was. Thans verneemt, dat binnenkort nieuwe voor stellen zullen worden gedaan, waarbij o.a. zullen worden afgeschaft de rangen van le- en 2e-klerk en van hoofdcommies. De eerstgenoemde catego rieën zullen dan kortweg klerken worden genoemd, die een traktement van f 400 tot 1500 's jaars genieten, terwijl de adjunct-commiezen van 11600 tot f 2200 en de commiezen van f 2300 tot 2900 's jaars zullen genieten. De referendarissen krijgen dan een aanvangssalaris van f 3000 's jaars. Dringend werk. Naar men aan De A vondpost mededeelde hebben op 1 Januari jl. van alle departementen de jongere ambtenaren en schrijvers bij het departement van Buitenlandsche Zaken werkzaamheden moeten verrichten in verband met onze neutraliteit in Oost-Indië. Voor het op Zondag dienst doen bestaat het voornemen vanwege laatstvermeld departement aan die jongelieden een extra be looning toe te kennen. De moord in Den Haag. Men meldt nader uit den Haag: Tusschen den dader Floris Koudijs en den ver- slagene den 34-jarigen kellner Jac. Scholten be stond reeds geraimen tijd een minder goede ver standhouding. Herhaaldelijk reeds was 't tusschen beiden tot een woordentwist gekomen. De zoon wenschte dat zijn moeder haren commensaal uit het huis zou verwijderen. De moeder echter, wier man in eene Rijkswerkinrichting is opge nomen, stemde daarin niet toe, omdat zij de inkomsten niet missen kon. Ook gister-morgen was 't tusschen de beide mannen weder tot een vechtpartij gekomen. Eerst hadden zij op een klein binnenplaatsje in het poortje naast de woning in de Zuilingstraat, met stokken op elkaar ingeslagen. Eensklaps was Koudijs op Scholten toegeloopen en had dezen met een mes een steek in de hartstreek toe gebracht. De verwonde strompelde nog het on geveer 4 meter lange poortje uit, maar toen viel hij dood neer. De dader nam kort afscheid van zijne moe der, die ooggetuige van het misdrijf was geweest, en nog pogingen had aangewend om het te voor komen. Daarop ging hij heen, zeggende zich zelf bij de politie te zullen aangeven. Buren, die de misdaad hadden zien plegen, had den inmiddels geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Noë, die spoedig ter plaatse was, kon echter slechts den dood constateeren. De hoofdcommissaris van politie, de heer Ver steeg, en de afdeelings-commissaris, de heer Oli vier, bevonden zich kort na het plegen van den mooFd op de plek van het misdrijf en stelden een voorloopig onderzoek in. Een allerdroevigst tafreelde vrouw, reeds op leeftijd, zittend in het kleine woonvertrek naast het op den grond liggende lijk van den verslagene, aan de politie mannen vertellende, dat haar kind de moorde naar was. Snikkend kwamen haar de woorden over de lipepn. Een klein uur later reeds kwamen de rech- ter-commissaris, mr. Van Rees en de subst.-of ficier van justitie mr. van Geuns hetzelfde woon vertrekje binnen, waar even later ook tusschen een paar politie-agenten de dader werd binnen geleid. Daarna had de confrontatie plaats. Met tra nen in de oogen legde Floris Koudijs eene vol ledige bekentenis af en snikkend viel hij zijn moeder om den hals uitroepende dat zij het had kunnen voorkomen, dat hij thans een moordenaar was geworden. Na de confrontatie werd het lijk van den ver slagene naar het Gemeente-ziekenhuis vervoerd, en werd de dader weggeleid naar het Huis van Bewaring. Het afscheid van den jongen man van zijne moeder was alleraandoenlijkst. Langzaam verspreidde zich op straat de me nigte. Buren vertelden dat de dader als een zeer oppassend persoon bekend staat. Na het plegen van zijne misdaad had Koudijs zich begeven naar de woning van zijn meisje, aan het Kortenbosch, waar de politie hem op spoorde. Ongelukken. Te Yelp (G.) had Zondag-avond het volgend ongeluk plaats. Het dienstmeisje van den heer T., 'met. de tram van tienen uit Arnhem ko mende, sprong, daar de tram reeds een eindje voorbij hare woning was gereden, van het voor balkon, voordat volkomen gestopt was. Het meisje viel langs de tram en werd opgenomen met een ontzettende wonde over het aangezicht va,n het voorhoofd tot aan de kin, waarschijnlijk veroorzaakt door de treeplank. Bovendien was een schouderblad gebroken. De toestand van het meisje is zorgelijk. Te Haarle (gemeente Hellendoom) was Zon dag een zekere J. bezig met een geladen geweer. Plotseling ging het schot at en trof zijn 14-ja- rigen broer in het voorhoofd. De dood volgde onmiddellijk. Maandag stelde het gerecht <*en onderzoek ter plaatse in. Aan de Zuiderzeekust, onder dè gem. Doorn spijk, is Maandag-morgen aangespoeld liet lijkje van een ongeveer 3-jarig kind. Hoogstwaarschijnlijk is het kind afkomstig van het met balken geladen vaartuig »Tijd leert alles", dat bij den jongsten storm nabij Elburg verging, Uit Elburg meldt men: Alhier is gestrand een vaartuig van de Binnen landsche Scheepvaartmaatschappij, gevestigd te Zwolle, met balken van William Pont te Zaan dam naar Zwolle, voor de firma Schaapman en Russell, zetschipper D. Schuurman, te Meppel, die met kind en knecht, misschien ook vrouw, is omgekomen. Schiedam, 11 Januari 1905. Gemeenteraad. Spoorwegverbinding met de Maas. Bij de ingekomen stukken was gister o. in. een adres van de glasfabriek »De Schie", de firma v. Deventer Co. en de firma Joh. de Kuyper en Zn., houdende verzoek om, zoo daar tegen geen onoverkomelijke bezwaren bestaan, het plan tot aanleg van spoorwegverbinding met de Maas, zoodanig te wijzigen dat dezen zou komen langs den bestaanden Groenendijk. B. en W. hadden voorgesteld het in hun handen te stellen, ter behandeling overeenkomstig art. 8 der Onteigeningswet. De heer De Groot wenscht aan het verzoek van adressanten tegemoet te komen en zou ongaarne zien dat het volgens liet voorstel van B. en W. zou worden behandeld. De heer Van Westendorp meent, dat er wel een weg is te vinden om aan liet bezwaar te gemoet te komen en verzoekt een advies van B. en W. Den Voorzitter komt het voor, dat men zich heeft te houden aan de in 1898 genomen beslissing. Het gaat toch moeielijk om de plannen omtewerken. Wordt er gehandeld zooals B. en W. voorstellen dan komt het bezwaar onder de oogen van het betrokken Departement. De heer G o u k a meent, dat de belangen van de gemeente en adressanten parallel behooren te gaan met het oog op den ter plaatse aanwezigen gemeentegrond. Hij vraagt of het niet mogelijk is door een kleine uitbreiding aan het plan te geven aan de wenschen van adressanten tegemoet te komen. Spr. vraagt verder den heer de Groot of hij niet een voorstel zou willen doen om het adres in handen te stellen van B en W. om advies. De heer De Groot zegt dit moeilijk te kunnen doen, evenwel betwijfelt hij of de richting door B. en W. ingeslagen, de juiste is. De heer R i s betoogt, dat men het adres heeft op te vatten als een verzoek en het betrokken artikel 8 spreekt van bezwaren. De heer Van Westendorp dringt er bij B. en W. op aan de zaak nog eens onder de oogen te willen zien. De Voorzitter antwoordt, dat hij in zijn interpretatie van art. 8 ook kan dwalen en kan, indien het gewenscht wordt, een advies van B. en W. in een volgende vergadering worden te gemoet gezien. Het adres wordt alsnu in handen gesteld van B. en W. om advies. Ki nder-voed i n g en -k 1 eed i n g. Dit punt gaf stof tot uitvoerige discussies. De heer G o u k a zegt een poging te willen doen om die subsidie te doen verleenen. Hij be toogt de noodzakelijkheid van het verleenen der subsidie en is van meening, dat door de bepaling, dat ook aan de behoeftige kinderen der bizondere scholen voedsel en kleeding behoord te worden verstrekt, de subsidie van 33'/3% nog niet veel zal helpen, omdat door den grooteren toevloed van kinderen de uitgaven naar verhouding grooter worden. De heer R i s vrargt of het rapport niet is in gekomen van de Commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Smit zegt, dat hij zijn stem aan dit voorstel niet zal geven zoolang hem niet gebleken is, dat door het particulier initiatief niet in den nood kan worden voorzien. Hij wijst er verder op, dat het hem heeft bevreemd, dat door de hoofden der bijz. scholen geen behoefte aan kinder-voeding en -kleeding wordt gevoeld en wel door die der openb. scholen. Het komt hem voor dat hier gedacht moet worden aan meerdere of mindere offervaardigheid. De heer Van Westendorp merkt den heer Smit op, dat hij het vreemd vindt er in het schrijven van de St. Willibrordus-Stichting wordt gezegd »Het bestuur meent dan ook, dat op dien grond, van wenkelijkheid of noodzakelijkheid tot ver strekking van voedsel en kleeding op dit oogen- blik moeilijk sprake kan zijn. Echter zal het een noodzakelijkheid worden, zoodra een bedrag daar voor van gemeeetewege wordt toegestaan, daar alsdaan zooals de Directeur der St. Jozef scholen schrijft verscheidene zich zullen aan melden om in aanmerking te komen.". Hieruit blijkt, dat wanneer er geld beschikbaar wordt gesteld, men het wel noodig acht. Spr. weet trouwens dat er verscheidene kinderen der bizondere scholen het hard noodig hebben. Hij raadt dan ook ten sterkste aan de subsidie te verleenen. Spr. heeft echter bezwaar tegen 33'/3%, dit cijfer zou liever doen vervallen. De heer R i s zegt, dat uit woorden van den heer Smit valt afteleiden, dat de armoede beter gelenigd wordt van de zijde van de bizondere dan van den kant der openbare school. Dit behoort niet onvoorwaardelijk te worden geloofd, omdat bij de Yacantiekolonies het tegendeel bljjkt. Hiervan wordt meer gebruik gemaakt door leerlin gen van de bizondere scholen,hoewel zij grootendeels worden in stand gehouden door de giften van voor standers der openbare school. De tegenkanting heeft hier echter een dieperen grond, omdat men er per se tegen is en niet wil gelooven dat er werkelijk behoefte aan is. De heer Honnerlage Grete, wethouder van Onderwijs, ontwikkelt zijn persoonlijke mee ning, en zegt dat hij aanvankelijk huiverde voor deze zaak. Na in den laatsten tijd het onderwerp ernstig te hebben onderzocht is spr. tot een andere conclusie gekomen en is thans voor kinder-voeding en -kleeding. In het rapport van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden werkelijk eenige gevallen van schoolverzuim wegens armoede ver meld. Dit en nog een ander feit lieten bjj spr. de schaal doorslaan. Nadat hier verklaard was, dat zich geen gevallen op de Biz. school voordoen, kwamen er op 20 Dec. vanwege een hoofd eener Bizondere school eenige kinderen met een briefje bij de Commissie om spijs. Spr. zegt verder dat men geen beginsel-kwestie van dp zaak moet maken. De Haagsche Raad heeft ook metmede werking der Antirev. leden voor een dergelijk voorstel gestemd. Wij doen het beste om subsidie aan de bestaande vereeniging te geven. Spr. wijst nog op art. 35 der Leerplichtwet, dat den Raad de bevoegdheid geeft subsidie te verleenen aan kinderen van de openb. en biz. scholen. Noodwendig behoort dus de Commissie te zorgen voor beide categoriën. Ten slotte betoogt spr. nog, dat door de Com missie alleen aan hen, die het werkelijk noodig hebben, voeding en kleeding behoort te worden verstrekt. De heer Smit zegt, dat hij gaarne het advies van de Comm. t. w. van schoolverzuim bjj de stukken had gezien en blijft bij zijn meening, dat zoo lang door het particulier initiatief voldoende in de behoefte kan worden voorzien, van gemeente subsidie geen sprake kan zijn. De vergelijking die gemaakt is met groote steden, o.a. Den Haag, gaat voor Schiedam niet op. De heer G o u k a antwoordt den heer Smit, dat men in Zaandam in 1902 f 500.subsidie ver leende, Hoorn gat f180.rechtstreeks, evenals Groningen f5484, die bovendien f1841 aan sub sidie schonk. Hieruit blijkt, dat kleinere gemeenten Schiedam in deze voorgingen. Spr. geeft voorts een verhaal van het gebeurde met eenige kinderen van een bijz. school, die bij de Commissie 'gekomen waren met verzoek om voedsel. Spr. heeft het Hoofd der school verzocht het Schoolbestuur met de zaak in kennis te stellen. Toen het Schoolbestuur het vernam, heeft het dank betuigt voor de verleende hulp, maar tevens te kennen gegeven, dat het overtuigd was zelf voortaan in die behoefte te moeten voorzien. Dit zegt spr. ter aanvulling van het door den heer Honnerlage Grete medegedeelde. Ten slotte betoogt spr., dat de vereeniging alleen in bizondere omstandigheden optreedt en men daaruit dus niet mag afleiden, dat zij, die door haar worden geholpen, bedelen. En doen zich toch herhaaldelijk gevallen voor o. a. in tijden van werkeloosheid, dat kinderen tijdelijk worden geholpen. De heer Klein is van oordeel, dat het hier werkelijk een zaak is van beginsel. De heer R i s ontkent dit. De heer vV ittkampf vraagt waarmede de Raad zich door toekenning van deze subsidie ver bindt. De heer Honnerlage Grete zouhet nuttig vinden indien een zeker percentage werd behouden. Wanneer de gemeente 33'/3 geeft, zal door particulieren allicht meer worden bijgedragen. Dit jaar zal echter 33'/3 worden gegeven tot hoogstens f 250. De voorgestelde subsidie geeft de gemeente slechts voor dit jaar. De heer Van Westendorp stelt voor33'/3 te doen vervallen en daarvoor in de plaats te lezen f250. De heer G o u k a dringt aan op aanneming van dit amendement. Het amendement Van Westendorp wordt alsnu in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 98 stemmen. Vóór stemmen de heeren De Groot, Van der Schalk, Dirkzwager, Kranen, Van Westendorp, Ris, Visser, Gouka en Loopuyt. Tegen stemmen de heeren Smit, Lagerwey, Beukers, Bender, Wittkampf, mr. Jansen, Hon nerlage Grete en Klein. Daarna wordt het gewijzigde voorstel van B en W. aangenomen met 116 stemmen. Vóór stemmen de heeren Gouka, Loopuyt, De Groot, Van der Schalk, Dirkzwager, Kranen, Van Westendorp, Wittkampf, Ris, Visser en Honner lage Grete. Tegen stemmen de heeren Smit, Lagerwey, Beu kers, Bender, mr. Jansen en Klein. Arbeidsbeurs. De heer De Groot bespreekt de tegenwoor dige inrichting der Arbeidsbeurs. Zij verheugt zich niet in groote belangstelling bij de burgerij, een bepaalde voorwaarde voor den bloei van een Arbeidsbeurs. Spr. is van oordeel, dat een commissie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2