Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Vrijdag 13 Januari 1905 No. 8103. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. Keukenmeid Ziekenhuis. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. 9) ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1G regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Verpachting van gemeentegrond ter gelegenheid aan de jaarmarkt of kermis. «BHimn<STEI1 EN Wethouders der gemeente 0 p 1 voornemens op Donderdag den ebruari 1905, des namiddags ten twee ure, pac/J 1 'Ze' °Penbare inschrijving te ver- Yijftien standplaatsenvoor Beignets-, Poffertjes-, Wafel- en Gebakkramen, Photographietent, Moomdraaimolens, Gewone Draaimolens, Hip podromes, Bioscopes, Wassenheeldenspellen of dei gelijke inrichtingen, gedurende de aanstaande jaarmarkt of kermis in Juli 1905. ^.voorwaarden van verpachting met de daarbij behoorende teekening liggen van af heden ter inzage op de Gemeente-Secretarie (afd. financiën) en zijn tegen betaling van 25 cents per exemplaar aldaar verkrijgbaar. ..^o gezegelde formulieren voor de inschrijving bij bovengemelde verpachting zijn mede aldaar e bekomen tegen de betaling van 25 cent per exemplaar. r De standplaatsen zullen in loco worden aange wezen op den dag der verpachting, des voormiddags ten tien ure. tot bijwoning waarvan gegadigden zich hebben te vervoegen aan de Stadswaag op deGroote Markt. H Schiedam, den 13den Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Men zij indachtig (lat een plaats aan de Groote Markt (Ietter F) voor een Beignetskraam, en een aan de Gedempte Broersvest (letter C) voor een Schommel, onderhands zijn verpacht. Wegens huwelijk van de tegenwoordige keu- met 1 februari a.s. eene FLINKE KEUKENMEID gevraagd boven de 30 jaar. Loon 1 loO, benevens verval en waschgeld. ^'ch persoonlijk te vervoegen 's avonds tusschen 1 en 9 uur bij de adj. Directrice. De Commissie van adminiscratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam VERSTEEG, Voorzitter. VV. A. v. DOLDER Di.Secr.-Pen. V Minister Kuyper gecritiseerd. In De Kroniek schreef de heer Tak het vol gende „Een figuur als Kuyper imponeert sterk, zoo lang hij in de oppositie is. Maar ze breekt zich zelf af door het macht uitoefenen, omdat naast de erkende, doch door den persoon te univer seel geachte bekwaamheid, stijfhoofdigheid en heerschzucht geen vergoeding geven voor het gebrek aan de innerlijke waarheid, die alleen den voorganger groot en sterk kan maken. Hij heeft gebroken met zijn verleden toen hij de macht had verworven, en dat moet zich wreken." Het Soc. Weekblad merkte op „Wanneer de heer Kuyper zijn demagogische neigingen heeft afgelegd en optreedt als minis- Een Oost-Aziatische vertelling. „Gelijk ge wilt. Doch ge hebt geen sampan noodig. Deze mannen zullen u wel naar den wal roeien. Tot morgen om 10 uur." Juffrouw Hemster was nog aan (lek en wierp me van boven een kushandje toe. „Dank u wel, vazal I" riep ze, toen ik mijn hoed afnam om haar te groeten. IV. Ik liet mij naar land roeien in een toestand van de grootste opgetogenheid en beklom den stijlen heuvel, waarop mijne woning lag, met luidruchtiger schreden, dan dat ik in langen tijd gedaan had. Hoe dikwijls had ik dat pad al niet bewan deld, gedrukt, terneergeslagen, bijna aan de wan hoop ten prooi. Dien avond was Japan voor mij een waar (.oeverland, gelijk zoovele romanschrij vers het geschetst hebben. Ik dacht aan het meisje en aan haar vader en was benieuwd, wat de verplichtingen zouden zijn, aan mijne betrekking verbonden. ter van Binnenlandsche Zaken is hij een heel ander mensch, gemoedelijk en toeschietelijk. Daar bij heeft hij de gave, om letterlijk bij elk on derwerp, dat wordt aangeroerd, een causerie te improviseeren, die altijd interessant is. Bij zijn eigen begrooting hooren wij hem het liefst." De antirev. Rotterdammer legt die twee oor- deelen naast elkander en klaagt: „Wordt uit die critiek nu maar eens wijs." Maar De Standaard, dit alles overnemend, raadt het Rotterdamsche orgaan, „bescheidenlek" aan, daarnaar niet te trachten, „want zulk een soort van critiek wordt niet gegeven met. het doel om er wijs uit te worden." 13 Januari. Ontstemming. De toestand in Mantsjoerije. Het derde eskader. Van Folkersahn's smaldeel. Wat de oorlog van Rusland kost. De Peterburgsche correspondent van de Echo de Paris, Gaston Dru, meldt uit Petersburg aan zijn blad, dat daar over het Mantsjoerijsche leger allerlei geruchten loopen. Sommigen bewe ren dat Koeropatkine niet over 200.000 man- be schikt, anderen dat hij eene legermacht van 500.000 bijeen heeft. Van welingelichte zijde werd de correspondent van het Parijsche blad verze kerd, dat Koeropatkine een maand geleden nog maar 175.000 man infanterie had, en dat is, zooals men weet, het eenig wapen, dat van wer kelijke kracht kan zijn in den oorlog, die in de bergstreek moet gevoerd worden en welke kan dienen voor eene omtrekkende beweging of om Liaoyang te heroveren. Ook wordt te Petersburg gezegd, dat de Russische commandant niet genoeg berggeschut bezit. Een Russisch officier deelde den correspondent van de Echo de Paris mede, dat de cijfers betreffende de verliezen der Russen bij Jjiaoyang en de Sliahrivier veel aanzienlijker zijn dan men heeft durven melden. Deze zegsman bleek van oordeel, dat, met de sinds zes weken gezonden versterkingen, Koeropatkine niet meer dan 200.000 man beschikbaar heeft en dat hij veel te weinig berggeschut kan gebruiken. Voorts deelt de Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris mede, dat men in de Russische hoofdstad zeer onstemd is over Koero- patkine's lijdelijke en werklooze houding gedurende den wintertijd. Zelfs wordt volgens Gaston Dru gesproken over Koeropatkine's vervanging en wel door generaal Soekhomlinoff, leerling en vriend van Dragomiroff, wiens plaats hij in het district Kieff heeft ingenomen. Gaston Dru zelf blijkt weinig aan deze geruchten te hechten. Het pessimisme, dat thans te Petersburg overheer- schend is geworden moet men zegt hij beschouwen als een natuurlijk gevolg van Rus land s nederlagen te land en ter zee. Toch bestaat er aanleiding voor, want de jongste rapporten, door den generalissimus, aan den Tsaar uitge bracht, luiden voegt Gaston Dru er aan toe Indien deze dag er een voorproefje van was dan had ik inderdaad een paradijs gevönden. Ik had aan, mijnheer Hemster gezegd, eeni- gen tijd noodig te hebben voor hef koopen van allerlei benoodigdheden, doch daarvoor behoef de ik met. naar veel winkels te gaan. Ik had te Nagasaki een groeten koffer van de soort, zooals men die in. Amerika gebruikt, met ver scheiden pakken kleeren. Dien koffer had ik in pand gegeven aan den winkelier, die mij een crediet had geopend, dat nu reeds lang geëindigd was. Ik wist evenwel, dat ik alles in volkomen goeden staat zou terug vinden, zoodra ik met het geld kwam. Zulks bleek dan ook den volgenden dag, het geval te zijn. liet was een pleizier voor mij, Yan- san terug te zien, die voor mij boog, alsof ik inderdaad een millionnair was. Ik had mij dik wijls afgevraagd, wat. het ventje wel doen zou, indien ik genoodzaakt zou zijn, hem te vertel len dat ik hem niet betalen kon. Gelukkig be hoefde zijn goede natuur niet op de proef te werden gesteld. Ik kon mij natuurlijk weer houden zijn beide handen te vatten en met hem in het rond te dansen in de schamele woning, welke hem toebehoorde en die mij zoo lang tot schuilplaats had gestrekt. Vansan", zei ik echter op tamelijk bedaar den toon tegen hem, mijn schip is aangeko men en als ge me nu die rekening wilt bren gen, met fouten en aj, zal ik u driemaal het bedrag betalen." verre van gunstig. Het slot ervan is steeds eene aanvraag om belangrijke versterkingen en Koerapatkine verzuimt nooit er op te wijzen, dat de Japansche stellingen «buitengewoon krachtig" zijn. De Sviet verzekert dat men thans alle krachten inspant om het derde eskader zoo spoedig als 't maar eenigszins kan naar Oost-Azië te zenden. Van uit Kroonstad zijn naar Libau tal van inge nieurs en werktuigkundigen gezonden, terwijl de marine-werkplaatsen te Sebastopel en te Niko- laïeff, evenals die van de vrijwillige vloot, vele duizenden arbeiders hebben beschikbaar gesteld voor het nieuwe eskader. De Nijni-Novgorod, Saratoff en Kostroma van de vrijwillige vloot, zullen er aan toe worden gevoegddeze laatste schepen zullen te Sebastopol kolen laden. Te Petersburg verklaart men dat de uitzen ding van het derde eskader van de Oostzeevloot tusschen 15 en 18 Januari (O. S.) zal geschie den. Het eskader dal drie kustverdedigingsvaar tuigen en verder den Imperator Nikolaj I en den kruiser Wladimir-Monomach zal omvatten, zou tegen einde Februari in den Indischen Oceaan aankomen. Men heeft Rozejstwenski geseind om hem te vragen, of hij het eskader in den Indischen Oce aan wilde opwachten dan wel zijn reis voort zetten. In het laatste geval zou het derde eska der zich onderweg bij hem voegen. De Daily Mail verneemt, dat admiraal Fölker- sahn verklaard heeft, hoe hij een aanval dei- Japanners in de Indische Zee wachtte. Hij vroeg den kapitein van de Oxus, van de Messageries Maritimes eene kaart van de haven Diego- Suarez. In het Russische blad Slavo verlustigt zekere heer Belamar zich, ter stichting en aanmoediging van het Russisch publiek zeker, met eene nauw keurige berekening van wat alleen reeds aan oorlogsbodems de krijg thans reeds aan Ruvland gekost heeft. Van 27 Januari tot de overgave van Port-Arthur rekent deze patriot voor zijn er twee-en-twintig schepen verloren gegaan. Dat maakt een sommetje van 93,533,876 roebel (een roebel heeft de waarde van circa f2,Wanneer men nu alle verdere verliezen aan schepen etc. samentelt, dan komt men tot het bedrag van 1Ö0 millioen roebel. Dat is dus totaal om en bij de 150 millioen guldenDat het pessimisme, hetwelk nu te Petersburg overheerschend heet, door derge'ijke bespiegelingen niet verminderd wordt, zal ook de nauwkeurige heer Belamai wel inzien. RUSLAND. De Standard verneemt uit Petersburg: Naar men zegt, neemt de afkeer, dien de Tsaar van Witte heeft, toe. Liever zou de Tsaar een grond wet toestaan dan Witte aanvaarden. DENEMARKEN. Minister Christensen heeft in een vergadering van de linker-hervormingspartij medegedeeld dat De oude man viel op de knieën en raakte met zijn voorhoofd den vloer aan. „Uwe Excellentie is altijd veel te goed voor mij geweest," sprak hij. Ik zocht den goeden ouden man over te halen, het avondmaal met mij te gebruiken, doch hij was te zeer onder den indruk, mij ner grootheid en deed niets dan buigen en buigen en mij: bedienen. Na het avondeten ging ik de stad in, loste mijn kofter, kocht ecnige noodzakelijke dingen en gaf orders, dat alles den volgenden ochtend aan boord van het jacht moest bezorgd worden. Daarna ging ik naar een theehuis, gebruikte er iets en dacht na over de wonderlijke gebeurtenissen van dien dag. Het viel mij hard, den volgenden morgen af scheid te moeten nemen van Yansan en ik geloof, dat hij ook spijt had mij te zien ver trekken. Bij de baai gekomen, riep ik mijn bootsjongen, die zich haastte mij naar boord te brengen. Het jacht was klaarblijkelijk ge reed om hét anker te lichten. Al het scheeps volk was aan dek. De kapitein wandelde heen en weer op de brug en een dunne rookkolom steeg op uit den schoorsteen. Mijnheer Hemster zat al weer in zijn vo rige houding in zijn bamboezen stoel met den rug naar Nagasaki, naar welke stad hij geloof ik, geen enkele maal had gekeken, zoolang zijn schip in de haven lag. Hij groette mij slechts met een hoofdknik, ik vroeg den Japanschen hij, behalve het minister-presidentschap in het nieuwe kabinet, ook de portefeuille van Oorlog en Marine zou aanvaarden. Hij zette zijn mee ning over 's lands verdediging en andere vraag stukken uiteen. De partij sprak met algemeene stemmen, op acht onthoudingen na, hare instem ming uit met het program van Christensen. DUITSCHL AND De staking in het Rnhrgebied. Voortdurend nieuweuithreiding. Voortdurend nieuwe uitbreiding der staking; in 47 mijnen is nu het werk neergelegd, het aantal der stakers bedraagt reeds meer dan 70000 en het. is te verwachten, dat vandaag ot morgen dit aantal nog wel grooter zal worden. Op de straten, vóór de mijnen, is overigens niets bijzonders te bemerken. Wel zijn hier en daar eenige posten uitgezet, doch van rumoerige arbei ders geen spoor. De stakers hebben tot dusver de rust geheel en al bewaard. Ook buitengewone politiemacht is nergens te bemerken, de stedelijke besturen leggen de vrij heid van vergaderingen geen enkele moeilijkheid in den weg. I11 alle vergaderingen worden de arbeiders dringend gewaarschuwd voor het ge bruik van alcohol. Alle bladen wijzen er op, dat de lieele beweging voor de mijnwerkers zonder resultaat zal blijven. Zij hebben geen geld om de staking vol te houden. Indien de staking tot de mijn Bruchstrasze beperkt was gebleven, was het oen ander geval geweest, thans zijn de middelen geen veertien dagen toereikend. Hoe grooter het aantal stakers wordt, des te spoediger zal er een ■ind aan de beweging moeten komen. Bleef het bij het totdusver bereikte getal, dan was er voor een week of drie, bij een onder steuning van 10 mark per week, reeds meer dan 1.5 millioen mark noodig. Dat geld is niet voor handen en evenmin bijeen te krijgen. Hut procent goorganiseerden onder de stakers is zeer klein en de niet georganiseerden zullen waarschijnlijk van de bonden in 't geheel geen onderstand ontvan gen. Zij zullen het eerst den strijd moeten op geven. De staking is nu ook geheel of gedeeltelijk uitgebroken in de mijnen Hamburg, Franziska, Ringeltaube, Bommerbauker, Tiefbau, Bergmann, Hasewinkel, Dahlhauser, Massen I, Krone, Gottes- segen en Wiendahlsbank. In eenige mijnen echter groeit het aantal arbei ders ook weer aan. Tusschen arbeiders van de mijn Felicitas, die het werk voortzetten, en vreem de stakers kwam het tot een gevecht, waarbij een aantal personen gewond werd. Vijf werden er gevangen genomen. De toestand in het Ruhrgebied zal van twee kanten in het parlement ter sprake gebracht worden. De sociaal-democraten zullen in den Rijksdag den kanselier betreffende deze kwestie interpelleeren, terwijl het Centrum van plan is, in het Huis van Afgevaardigden een interpellatie er over aanhangig maken. jongen, of mijn goed was gekomen en nadat hij mij bevestigend geantwoord had, ging ik naar den heer Hemster toe en wenschte hem goeden morgen. Hij wees alleen maar naar den jongen Japanner, zeggende: „Hij zal u uwe ka juit wijzen." Ik volgde dus den knaap de kajuitstrap af. Het jacht was, gelijk ik reeds gezegd heb, zeer groot. Het voornaamste salon besloeg de ge ilede breedte en was zoo ruim, als de eetzaal op een Oceaanboot. Mijne kajuit was luchtig (ii frisch en heter gemeubeld dan ik mij had voorgesteld. Ik verwisselde mijne kleeding voor een pak, dat mij eenigszins het uiterlijk gaf van een zeeman en zette een matrozenmuts op het hoofd. Toon ik weer aan dek kwam, bekeek de oude heer mijne uitrusting met een alles behalve goedkeurenden blik. „Wel", zeide hij, „ge hebt u voorbereidt op een kruistocht, is niet? Eene sigaar?" „Ja", antwoordde ik, „er een uit namende, en gij staat op het punl een kruistocht te beginnen Waar gaat ge heen, als ik vragen mag „Dat weet ik zelf nog niet, hernam hij op onverschilligen toon. Ik heb nog geen besluit genomen. Ik dacht, dal gij soms die kwestie zoudt kunnen beslissen." „Ik?" vroeg ik met verwondering. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1