(I voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Maandag J6 Januari 1905. No. 8105. COMBES, feuilleton. AVONTUREN. de Frnnsclie Minister-President. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: kn,tDl!nila(i r?hiJnt da|el«ks' uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en week 10Jf1?iam per 3 mafnden Per maan.1 45 cent en per week lO cent. Franco per post door geheel Nederland f±— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. str aa t15o" en VA*;61111 Ti da§e!Üks Aangenomen aan ons Bureau: Boter- d 1 oe i'andelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. injiiiiptvnih.i.rnui: PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden ui te ijst lijke overeenkomsten aangegaan. 1» i 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. II. (Slot.) Entile deed nu spoedig aanzoek om de hand van de dochter des burgemeesters, maar deze stelde too0eie eischen in zijn aanstaanden schoonzoon, an die van een leeraar met een middelmatig "t "omenhij weigerde voorloopig, zijne toestem ming tof. eene nadere verbintenis te geven. Emi- e moest dus naar iets anders omzien en zijne eus viel op de medicijnen; hij zou voor dok ter gaan studeeren en hier waren de middelen van den burgemeester hem weer ten steun In korten tijd promoveerde hij aan de Hooge School te Hennes ah geneesheer en spoedig daarna (rad bfl m het huwelijk. Zijne praktijk ging goed, zoo- üat zijne verdiensten ruim vloeiden, en hij bleef ook zijne christelijke gevoelens getrouw. Maar ooi de politiek zou hij van den goeden weg worden afgetrokken. Nadat hij eerst gekozen was tot hd van den Departementsraad, waarvan hij weldra ook voorzitter werd; vervolgens benoemd was tot burgemeester van Pons, werd hij eenigo jaren daarna gekozen tot lid van den Senaat Dit was in 1885. In die jaren was het dat Combes afdwaalde van zijne goede beginselen en alle politieke par tijen doorliep, om al spoedig aan te landen bij de radicalen en socialisten. Maar het is niet omdat Zijne politieke inzichten gewijzigd werden, «at hij dezen weg insloeg; alleen zijne zelfzuch tige berekeningen en zijn hoogmoed brachten hem m die banen, waar zijne zucht naar grootheid en roem bevrediging kon vinden. Door het ge- gewillige werktuig te worden van de vrijmetse laars, op wier voorschrift hij een vervolger dor Congregaties, een vervolger der Kerk werd, kwam bij tot. de hooge positie waarop hij nu staat. Niet omdat, hij het onderwijs der Congregaties niet kon goedvinden vervolgde hij hen, maar omdat hij hooger wilde stijgen, en dit kon doen door de Loge te dienen. Zoo voerde de hoo- vaardij hem steeds verder en verder op den slech ten weg. Niet opeens werd Combes de man die hij nu is. Eerst werd hij vice-voorzitter van den Se naat en in 1895 en '96 was hij onder Bour geois minister van Onderwijs en Schoone Kun sten. In die hoedanigheid sprak hij het in het openbaar uit., dat. alleen in de Loge de grond beginselen der ware moraal te vinden zijn. Over deze woorden bedreigde de afgevaardigde Aynard, v:an de rechterzijde, hem met eene interpellatie in de Kamer; hij beweerde echter, dat de Agencc Haras zijne woorden verkeerd had weergegeven, maar iutusschen had hij openbaarlijk beleden, dat hij de belangen moest dienen van de vrij metselaars, en verried aldus, als een ware Judas, de goede zaak. tombes had ook gesolliciteerd naar eene be trekking in den Raad van beheer der Spoorwagen, Een Oost-Aziati^clie vertelling. 11) „Het spijt me iets gezegd te hebben dat tot misverstand aanleiding heeft, kunnen geven. Het was zeker mijne bedoeling niet." „Neen, heen, ik begrijp het. Ik wensch al leen u den toestand uiteen te zetten; dat is alles. Gertie houdt al veel van u. Ze heeft me verteld wat ge gisteren al zoo gezegd en gedaan hebt en dat is allemaal in orde. Gertie moet ge weten, is gewoon geweest te verkeeren in de hoogste kringen. Ze geeft om niets anders en gij hebt al dadelijk een goeden indruk op haar gemaakt. Ik zelf houd met Vim die fijne gezelschappen. Ik ga lie ver om met mannen van zaken, daar gevoel ik mij beter op mijne plaats. Maar met Gertie is dat anders. Ze is opgevoed op de beste scholen en later zijn we geheel Europa door geweest, waar we de grootste lui van de beide werelddeek']i outmost hebben. Gertie gevoelt zich thuis in die gezelschappen. Ze beweegt zich er volkomen op haar gemak. Ais we gedurende onze reizen aan de voor- Uaaibsia tsT'os d'hote tear.; n, we i rr g,n waaraan een flink salaris was verbonden. Aan den Directeur schreef hij daarbij, dat, zoo hij niet benoemd werd, zijne groep de toevlucht zou nemen tot parlementaire middelen. Combes werd evenwel niet benoemd en hij nam daarover wraak, toen hij minister was. De Directeur der Staatsspoorwegen werd ontslagen en de Raad van Beheer opgeheven; de benoeming van de hooge posten kwam nu aan den minister van Openbare werken, die ze voor zijne politieke vrien den bewaarde. De brief, door Combes aan den Directeur der Staatsspoorwegen geschreven, werd spoedig door bet dagblad de Figaro openbaar gemaakt, en Combes kwam daardoor in zulk een kwaad dag licht, dat liet ministerie, waarin hij toen zit ting had, hem had moeten verloochenen en hij dus met schande moest aftreden; maar het mini- sterie-Rourgeois, dat kwestie had met den Senaat, viel in April 1896 en trad alzoo in zijn ge heel af. Ook uit een ander geval bleek nog, hoezeer Combes op den penning was. Nadat hij tot lid van den Senaat was gekozen en zijne woonplaats Pons verlaten had, liet hij van uit Parijs door een kantonrechter zijne achterstallige doctersreke- nirigen innen. Bedenkt men, dat het zeker niet de meest welgestelde», maar veeleer de behoef- tigen zijn die hunne rekening van den dokter niet, spoedig betalen, dan bemerkt men wel, dat deze rijke Senator een weinig menschlievend ka rakter bezit. De Vrijmetselaars hebben anders don mond nogal eens vol over humaniteit enz. In Juni 1902 werd Combes belast met do vorming van een nieuw ministerie, waarin o. a. Vallé, Pelletan en Rouvier, resp. als ministers van Justitie, Marine en Financiën zitting kre gen; deze drie ministers, en nog een drietal an dere, zijn alien Vrijmetselaars, evenals Combes. Van zulk een stel mannen, met een Combos aan hel hoofd, kon men een forschen strijd te gen de congregaties verwachten, een strijd die lot het uiterste zou doorgedreven worden. Ja, als men den socialist Vaillant in de Ka mer tot Combes hoort zeggen: „Wij zullen al tijd met U stemmen, daar wij den godsdienst willen uitroeien", dan kan men wel begrijpen, dat deze minister-president een man, is naar het •hart van de kerk- en godsdienstvervolgers! En Combes heeft die verwachting niet be schaamd gemaakt. Men weet het, hoe bitter en tegen recht en wet in dikwijls, de congregaties zijn vervolgd; hoe honderden en honderden scho len en zelfs ook seminaries zijn gesloten, hoe honderdduizendenden kinderen van onderwijs zijn beroofd. Zonder genade werden de mini- sterieele besluiten uitgevoerd, en hoewel op vele plaatsen hetzij een lijdelijk, vaak zelfs, een daad werkelijk verzet werd geboden, allen moesten wijken voor de overmacht. Zóó behaalde hij de overwinning op hen, die hem vroeger jarenlang hadden welgedaan. En de herinnering daaraan werd hem op stekende wijze onder den neus geduwd, toen bij het opnoemen der autorisatie- oog, dat zich niet naar haar toewendde en ze is altijd het middelpunt aller belangstelling ge weest in de grootste hotels, die bestaan, in welke plaats ook en hoe prachtig ze ook zijn ingericht. J Ik gaf als mijn gevoelen te kennen dat ik volkomen geloofde, wat hij zeide. „Ja, en ge behoeft alleen niet op mijn woord af te gaan", vervolgde mijnheer Hemster met trots. Ge kunt het aan iedereen vragen dié cr geweest is. Of het Britsche lord of' een Fransche graaf of een Duitsche baron of een italjaansche prins was, ze waren allemaal dezelfde. Ik moet bekennen, dat. sommige van die adellijke beeren niet heel veel schijnen te be- teekenen. Doch dat tot daar aan toe. Gertie echter was spoedig niet meer tevreden met haar gezelschap en daar ze eerzuchtig is en eene echte dame, besloot, ze naar hooger te streven. Toen we dus dit jacht gekocht hadden en weer op reis gingen, zei ze, zich met niets anders meer te willen inlaten dan met konin genZoo hen ik dan sedert maar steeds op de koningenjacht met haar geweest en om u de waarheid te zeggen, het heeft me een bom geld gekost en het haalt niets uit. Gertie's be doeling is niet eene gewone voorstelling aan het hof, iedereen kan die verkrijgen. Wat zij wenscht is een koning of keizer hier aan boord van liet jacht Ie b. bh n om dm ren Ai vragende Congregaties een lid der Kamer hem vroeg: „Was dii niet de Congregatie waartoe U vroeger behoorde?" Men kan zich afvragen, hoe ver men in Frank rijk waar de Jood vrij is en waar de vrij metselaars hunne geheime, lichtschuwende bij eenkomsten mogen houden met de vervol ging der Kerk zal kunnen gaan, hoe lang nog Combes en zijne bende zullen triomfeeren; maar het antwoord daarop moet men schuldig blijven. Zeer waarschijnlijk echter, zullen deze handelin gen van eene overheerschende dwingelanden-partij aan vele gdedgezinden in Frankrijk de oogen doen opengaan, en hen doen zien dat de tijd van han delen, de tijd van eendrachtig samenwerken voor hen aanbreekt, en zal zoodoende ook hier uit het kwade het. goede worden geboren '16 Januari. De Japanners in Port Arthur. Tegenspraak. Japunsche gevan genen. De Japansche- verliezen hij Port Arthur. Een aanvallende beweging te verwachten. Rus sische ruiterij. De Daily Mail verneemt van Vrijdag uit Tokio: Vanochtend om 10 uur zijn de Japanners op plechtige wijze Port. Arthur binnengerukt. Een afdeeling voetvolk, ruiterij en geniesoldaten rukte van het Noorden uit in breede marschformatie, onder geschal van hoornen, door de Oude en Nieuwe Stad. De manschappen waren diep be wogen, toen, de stuk geschoten en met bloed bevlekte regiments-vaandels voorbij hen werden gedragen. De Russische en C'hineesche bewo ners zijn vreedzaam tot hun dagelijksch werk teruggekeerd. De correspondent van de Times seint uit Tokio dat generaal Nogi en zijn staf de opvatting be strijden, als zouden de Russen oneerlijk gehan deld hebben, toen zij de oorlogsschepen in de haven van Port Arthur vernielden. Het geheel© aantal Japansche gevangenen dat men te Port Arthur heeft aangetroffen, bedraagt maar 76. Men is daar in Japan over ontdaan, omdat men aanneemt, dat de Russen honderden Japanners die na de gevechten binnen de Rus sische linies waren gebleven, hebben laten om komen. Uit Port Arthur wordt gemeld dat de Japan ners sedert den slag bij Nan-sjan, dus bij de eigen lijke gevechten om Port Arthur, 55.000 man heb ben verloren, van wie een vijlde gedeelte ge sneuveld is. Het Nowoje Wremja bevat een telegram uil Hoean-sjan dd. 11 dezer, meldende dat maar schalk Ojama, volgens loopende geruchten, te Jingkou is, om Japansche troepen te ontvangen en te inspecteeren. Er worden versterkingen ten getale van 50.000 man met artillerie verwacht. Ook komen er troepen van de Lioe-kioeeilanden thee te drinken of wat ook en intiem met hem te kunnen praten, juist gelijk ze deed met die adellijke heeren. Dan wil ze een paar kolom men in de New-York Herald hebben en het zoo in geheel Amerika doen bekend maken. Ziet ge, ze is het eeniga kind dat ik heb. Hare moeder is reeds vijftien jaar dood en Gertie is alles wat ik op de wereld bezit. Daar om moet ik wel doen, wat ze begeert, of het inij aanstaat of niet. Maar ik begin niet gaarne iets, zonder kans te hebben om te slagen. En in deze zaak is ons alles tot nu toe mislukt. Ik weet niet veel van koningen en vorsten af, doch ik geloof, dat ze al net zijn als andere dingen in de wereld. Als ge met hen om wilt gaan, moet ge hen bestudeeren. Het is alsof ge op een trap klimt. Wanneer ge boven wilt komen, moet ge bij de onderste trede beginnen. Als ge met één stap op den overloop wilt geraken, loopt ge kans leelijk te vallen. Ik zei aan Ger tie, dat het nergens toe dienen zou dadelijk met den Duitsehen keizer aan te vangen, maar dat we ons eerst moesten gewennen aan vor sten van lageren rang en ons allengs opwerken. Ze wilde er echter niet van hooren en ik moest haar maar weer haar zin geven. Ik betaalde aan een Duitsehen baron een mooie som om den keizer aan boord te krijgen, doch er kwam niets van. Toen zeide ik tot Gertie, kind, we moesten liever naar Indië gaan of naar het een ol and i e r 1. waar koning- a g -J..o p zijn aan. Men verwacht dat de Japanners opnieuw aanvallend zullen optreden. Er zijn aanwijzingen van een samentrekking van troepen ten O. van den spoorweg tot Womy- tan toe, waar veel troepen staan. Het Japansche leger schijnt zwakker in zijn flanken. Het heeft batterij-platformen, gepant serde motorwagens en machinekanonnen met zes artilleristen voor elk stuk gekregen. De Japanners koopen een groote hoeveelheid bouwmateriaal om hun stelling te bevestigen. Zij oefenen zich en hebben vergeefs verschei dene beschietingen en nachtaanvallen onderno men, om de Russen te verjagen van de Poetilof- en Novgorod-bergjes. In militaire kringen te Londen heeft men niet opgekeken van het bericht dat de Russische ruiterij een poging ondernomen had, om de verbindingslijn van Ojama te bedreigen. We gens de massa's ruiterij waarover de Russen be schikken, had men dergelijke pogingen al eerder verwacht. Volgens overeenstemmende berichten uit To kio, Tientsin en Sjanghai had de vliegende ko- lonne van de Russen een grooten omweg naar het Westen over Chineesche gebied gemaakt. De Times en Daily Telegraph maken de opmer king dat dé klachten in de jongste circulaire van do regeering te Petersburg vermoedelijk be doeld zijn als een verklaring of rechtvaardiging van die beweging. Men herinnert zich dat Japan vroeger reeds over een schending van de onzij digheid in het gebied in kwestie geklaagd en verklaard had dat, wanneer Rusland zich niet door de onzijdigheid gebonden achtte, het Ja- i-arische legerbestuur in overeenstemming daar mee zou handelen. RUSLAND. De tsaar heeft grootvorst Sergius het por- rel van Alexander III, op de borst te dragen aan hel lint van de St. Andriesorde, geschonken. Dé assistent van den minister van Buitenland- sclie Zaken, prins Obolenski, heeft de Ncfski- oixle met briljanten gekregen. De Westnik maakt een onlangs uitgevaardigd keizerlijk bevel openbaar, dat de reservisten, die hebben meegedaan aan de uitspattingen gedu rende de mobilisatie, ook in die streken, waar niet de krijgswet is afgekondigd, voor den krijgs raad moeten worden gebracht. Op voorstel van den minister van Justitie is dit bevel nu ver zacht in dier voege dat reservisten, die zicli slechts schuldig gemaakt hebben aan meedoen aan do opstootjes, enkel disciplinair zullen worden ge straft. De correspondenten van Engelsclie bladen te Petersburg gaan voort met het zenden van te genstrijdige berichten over ,den binnenlandschen toestand. Sommigen beschrijven Witte als den eenigen man die in staat zou zijn om liberale hervormingen in te voeren en manmoedig te strijden tegen de reactionaire ministers en bu reaucraten, anderen noemen hem den gevaar- en met hem de proef nemen. Eerst was ze er tegen; eindelijk echter slem- re ze toe en we gingen naar Egypte, waar we mi veel moeite hadden met den Khedive. Maar dal. was niet genoeg. Gertie zei, dat hij geen elite koning was en zoo gingen we maar heen, hel kanaal door, tot we hier in Japan k^vamen. .Nu bedacht ik, dat in Korea een koning woont, di; juist geschikt zou wezen voor ons doei urn. mee te beginnen. Ik zei er iets van aan Gertie en toen ik u zag en hoorde, dat ge liet Oosten goed kent. hesloot ik u tot mijn secretaris te nemen en zoo een heele last van mijne schouders te schuiven. Denkt ge in slaat ie zijn ons te helpen „Wel", gaf ik aarzelend ten antwoord, „ik I; n er niet zeker van. Doch zoo ik u ergens van dienst kan zijn, dan is het in Korea, ik bén er twee- of driemaal geweest en heb Ik ens pen audiëntie bij den koning gehad." Waarom noemt go hem Koning? Is hij dan g en- keizer?" „Wij hebben hem altijd koning genoemd, doch sommigen geven hem den titel van keizer." In de Amerikaansche bladen slaal hij altijd zoo vermeid. Denkt ge dus hel te kunnen klaar spelen?" „Ik geloof niet, dat we er heel veel moeite mee zullen hebben. Ge weet natuurlijk, dat hij een halve wilde is U redt txri Aytl.J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1