Binnenland. lijksten reactionair van alien, die losweg eenige concessies toezegt, enkel om zijn eigenlijke doel te bereiken, dat is: zijn persoonlijke oppermach tigheid. üe berichtgever van de Daily Mail geeft ver slag van een onderhoud dat het comité van mi nisters met de hoofdredacteurs van de voornaam ste bladen heeft gehad, hetwelk een teleurstel lend beloop had. De ministers wilden alleen eenige verzachting van de censuur toezeggen, terwijl de persmannen aandrongen op volledige vrijheid van drukpers en afschaffing van de censuur. Een hunner riep uit: „De pers is even machtig als de ministers!", welke uiting Witte sterk mis haagde. Hij antwoordde de persmannen weinig hoop te kunnen geven dat hunne wenschen zou den worden ingewilligd. De man van de Standard te Petersburg ver neemt dat Witte's vriend, de referendaris Cutler, Mirsky zal opvolgen aan Binnenlandsche Zaken. Volgens berichten uit Bakoe, gaan de werk stakers daar voort met muiten en brandstich ten. Zij hebben de magazijnen van Nobel en anderen vernield, verder dertien boorputten enz. De Standard verneemt uit Odessa, dat de Russi sche regeering den staat van beleg heeft afge kondigd in Bakoe, Balachani en Bibleybat. Te Czentochau hebben de socialisten den 8sten straat betoogingen op touw gezet door met een roodc vlag voorop en revolutionaire liede ren zingend rond te trekken. Toen de militaire macht optrad vuurden eenige betoogers revolver schoten af. Een onderofficier der gendarmie, die de vlag wilde wegnemen, werd gedood. Bij den persoon, die het schot had afgevuurd, werden bij zijn aanhouding gevonden drie revolvers, der tig patronen en proclamaties. De betoogers wer den verstrooid. DUITSCHLAND. !>e staking in het Ruhrgebiedo De afneming die Zaterdag in het aantal werk stakers viel waar te nemen, kan een gevolg zijn van betere maatregelen tot bescherming van de tot werken gezinde arbeiders. Misschien ook is het getijde reeds aan het ebben. In elk geval wijzen de laatste berichten uit het Roergebied op een eenigszins verzoeningsgezinder geest dan in het begin en het midden, van de vorige week. Zoo wordt uit Essen gemeld dat de Zaterdag middag gehouden vergadering van het bestuur van het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndikaat, waaraan ongeveer 30 mijneigenaars deelnamen, tot een besluit is gekomen, waarbij niet een be slist afwijzende houding ten aanzien van de eischen van de kolendelvers werd aangenomen. Overigens werd de uitkomst van de gedachten- wisseling geheim gehouden. Niet onmogelijk heb- -ben de heeren van het syndikaat oen zachten wenk van de regeering gekregen. In den Pruisischen Landdag is graaf Bülow Zaterdag-middag ook over de staking komen te spreken. Hij zeide dat de Pruisische regeering eensdeels op handhaving van de orde, ander deels op billijke toepassing van de wetten (wat weieens in het nadeel van de werklieden is ver zuimd) bedacht zou zijn. De overheid zou te vens alle krachten inspannen, om een verzoe ning tusschen patroons en werklieden te bewer ken, in het belang van den socialen vrede, den bloei van de nijverheid en de welvaart van de arbeiders. De werklieden dienden zich van bui tensporigheden te onthouden, maar aan den an deren kant verwachtte de regeering ook van de patroons dat zij tegenover de klachten en ver langens van de arbeiders tegemoetkoming zou den toonen. (Teekenen van instemming bij de vrijzinnigen.) Graaf Bülow besloot met den wensch dat kalm overleg aan weerskanten de overhand zou behouden en tot een minnelijk ver gelijk zou mogen leiden. De steenkoolvoorraad van de syndikaatmijnen en hun opslagplaatsen bedraagt, volgens een be richt uit Essen, ongeveer twee millioen ton. Intusschen lijden verwante industrieën nog steeds onder de mindere voortbrenging van steen kool. In het Bochumsche district zullen ook ver schillende gieterijen en staalfabrieken hun werk tijd beperken, en uit Osnabrïtck en omstreken komen dergelijke berichten. De Georgsmarien- hütte aldaar heeft reeds een hoogoven getem perd en met andere ovens zal men spoedig het zelfde moeten doen. De beweging in het Roerbekken heeft in het Saksische bruinkoolgebied een terugslag uitge oefend. Ook daar vertoonen de werklieden, tot bedinging van hoogere loonen, neiging tot staken. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. Combes treedt af. Zaterdag heeft de Fransche Kamer de beraad slaging naar aanleiding van de interpellaiiën over de algemeene politiek hervat. Reuter seint hierover het volgende Dejante haalt de burgelijkerepubliekeinsche partij over den hekel. Minister Combes verklaart, dat de regeering de aanbrenging afkeurt en besloten heeft de ge heime conduitelijsten af te schaffen. De regeering is niet verder verantwoordelijk, voor haar is die geschiedenis nu uit. De ridders van het legioen van eer, die strat voor de aanbrengers eischen, behooren meerendeels tot de oppositie. Het is een beweging van de clericale reactie. De kwestie van de hervormingen boezemt de oppositie geen belang inzij wil kiemen van tweedracht zaaien in de regimenten en een beroering wekken, die gunstig is voor een staatsgreep. Combes herinnert aan de uitvoering van de wet op de vereenigin- gen en de opheffing der kloosterorden. Dit is de gewichtigste daad geweest van de regeering, als men in aanmerking neemt aan welke gevaren het leger der republiek bloot stond, want de gees telijke orden hadden zich meester gemaakt van staatsambten en staatsposten. De minister brengt in herinnering, welk een stroom van vuilen las ter tegen hem werd uitgestort. Combes vestigt er de aandacht op, hoe hij zijn ontwerp wijzigde in gematigden zin. Hij ver klaart, dat het voor den Staat gevaarlijk zou zijn de kwestie van de scheiding onder handen te nemen in een geest van onverdraagzaamheid. Hij toont aan, dat de Kamer den tijd zal hebben, de aangekondigde hervormingen tot stand te brengen. Van nu tot 15 Juli zal de Kamer de beraadslaging voleindigd kunnen hebben over al die hervor mingen, en de Senaat eveneens. De meerderheid bestaat inderdaad. Men zegt van niet. Maar het is onmogelijk, de getalsterkte op te maken uit een geheime stemming, die de toe vlucht is voor alle zwakke broeders. Maar de stemming die straks zal plaats hebben in het openbaar en voor mijn aangezicht. De tegen mij gevormde coalitie steunt op het ongeduld der eerzuclitigen, die een nieuwe meer derheid willen samenstellen, waarin de progres sisten de socialisten zullen vervangen. Combes gelooft niet, dat een nieuw ministerie met dien steun zal kunnen leven zonder concessies te doen aan de rechterzijde. De Kamer zal er zich over uitspreken, of zij de tocht wil voortzetten, of wel zich door de zwakkelingen laten leenen tot het dienen van de reactie. Combes neemt gelukwenschen in ontvangst van verscheidene Kamerleden. De vergadering: wordt geschorst. Com bes gaat na heropening der zitting voort en zegt, dat men hem verweten heeft, dat hij de hervormingen ten bate der arbeiders vergeet en men beweerde dat hij de dissidenten uitbande. Dat is onjuist. Hij betreurde hun afvallen, maar uitbannen deed hij niemand. Ik had gewild, dat er gezwegen was over de verdeeldheid onder de republikeinen. Men zegt, dat het werk onvolledig is, omdat de monniken en nonnen zich laten seeularireeren en weer scholen openen. Welnu, de regeering heeft nagelaten die personen voor de rechtbanken te brengen, maar de rechtbanken waren ontwapend, omdat de Senaat geweigerd heeft de voorgestelde wet aan te nemen. Maar als wij slechts geduld hebben, zullen zij niet buiten schot blijven. Men heeft mij gisteren gebrek aan methode en aan leiding verweten, men zegt mijuw plicht is de groepen te besturen, niet ze te volgen. In waarheid, zoo vervolgt Com bes, is mijn methode gegrond op de innige ver standhouding tusschen de groepen van de meer derheid en de regeering. Het is mij onverschillig of een denkbeeld afkomstig is van de regeering of van de groepen der meerderheid, als het denk beeld maar goed is. Die wijza van werken was on misbaar om ontwerpen te maken die levenskracht hebben. De wetsontwerpen die de regeering aan de Kamer heeft voorgelegd zijn voorstellen, die zij volgens de inspraak van het geweten wenscht, dat zullen worden aangenomen. Wij hebben een wetsvoorstel ontworpen tot opheffing van de orden van barmhartigheid in den tijd van vijf jaren. Het ontwerp wacht op de goedkeuring van den minister van Financiën. Hij hoopt dat hij een meerderheid zal vinden om het aan te nemen. Het hangt van de meerderheid af de volgende hervormingen tot stand te brengen in 1905 de begrooting, de belasting op het inkomen, de mi litaire wet, de belasting voor de arbeiderspen sioenen. Bij dit programma komt nog een gewich tig vraagstuk, de scheiding van kerk en staat. Het is van belang, in deze zitting dat ontwerp bij het parlement in behandeling te brengen. Na eenige incidenten en verscheiden redevoe ringen wordt de beraadslaging gesloten. De Voorzitter deelt mede, dat er 7 moties bij hem zijn ingediend. Een van Vazeille, waarin de achterstand betreurd wordt in de hervormingen en de regeering niet in staat wordt genoemd, die hervormingen tot stand te brengen. Een motie van Breton spreekt vertrouwen uit in de regeering voor het tot stand brengen der hervormingen. Voorts 3 moties, ongunstig voor de regeering en ten slotte die van Bienvenu Martin, waarvan de tekst reeds bekend is. De Kamer verwierp het voorstel van Collin om tot de orde van den dag over te gaan zonder meer, welke motie Combes van de hand gewezen had, met 291 tegen 277 stemmen. Baudry d'Asson nadert den minister president met een lepel soeppedels en kamer leden komen tusschen beiden en verwijderen hem. Combes bestijgt de tribune om er over te kla - gen dat hij niet beschermd wordt en verklaart, dat hij heen zal gaan. De linkerzijde roept de mission, démission, terwijl zij naar den voorzitter Doumer wijst. In het halfrond ontstaat een vecht partij tusschen Berry en Gérault Richard. Men scheidt hen. Doumer stelt voor, den censuur toe te passen tegen Baudry d' Asson. Dit voorstel wordt aangenomen. Een nieuwe motie van Bienvenu Martin heeft den volgenden tekst: De Kamer, haar goedkeuring hechtende aan de verklaringen en het programma van de regeering, besloten.de dwarsdrijverij tegen te gaan, elke bijvoeging verwerpende, enz. Deze motie wordt door Combes in stemming gebracht. In de couloirs van de Kamer zeide men, dat voor de stemming plaats had, overschillig wat de de uitslag van de stemming mocht zijn, het mi nisterie zijn ontslag aan zou vragen. De kamerleden, die den minister-president hebben opgezocht tijdens de schorsing van de vergadering, zeggen, dat Combes hun verzekerde, dat hij besloten is, zijn ambt neer te leggen, zelfs wan neer hij een motie van orde verkrijgt. Le andere leden van het Kabinet laten zich uit in denzelfden geest. De Kamer neemt de geheele motie van Eienve- nu Martin, welke Combes heeft aanvaard, aan met 289 tegen 279 stemmen. KHET4. De Temps bevat den tekst van een aan mi nister Delcassé gerichte memorie, waarin prins George van Griekenland, de Hooge Commissa ris van Kreta, nogmaals betoogt, dat de inlij ving van het eiland bij Griekenland de eenige oplossing is van de Kretenzer kwestie. Mochten tie beschermende mogendheden twijfelen aan de gezindheid der Kretenzers zelf, dan stelt prins George voor een plebisciet uit te schrijven on der controle en leiding der mogendheden. Ol'llciëele berichten. Bij Kon. Besl. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. L. Bleekrode,, te 's-Gravenhage, lid der ontbonden commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van een telegraphi. sche gemeenschap tusschen het lichtschip Maas en eenig kantoor op den vasten wal, bij den ingang van den Rotterdamschen waterweg. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder 4de klasse in de Militaire Willemsorde, de resident van Timor, F. A. Heckler, wegens de bijzondere en belang rijke diensten door hem, gedurende zijn bestuur over dat gewest, aan den lande bewezen, De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Rijksmiddelen. De cijfers, die het overzicht van de maand De cember ons brengt, spreken van een vermeerde ring. Tegen f 13.065.130.52 van dezelfde maand in 1904, stegen de middelen thans tot f13,581,336.49^ Er is dus een vooruitgang van f516,206, terwijl het bedrag der raming met ongeveer vijftien ton is overschreden. De opbrengst over de twaalf maanden van 1904 bedroegf 149.574.261.47, tegenf 147,828.508.39 van het vorig jaar, zoodat het totaal der middelen ruim zeventien ton is gestegen. Bij de algemeene beraadslaging over de staats- begrooting voor 1905. op 10 December jl., raamde de minister van Financiën het tekort op de zoo genaamde gewone uitgaven voor 1901 op 2 mil lioen gulden. Hij ging daarbij echter van de ver onderstelling uit, dat de gewone middelen AL in 1904 zouden opbrengen 148 millioen. Nu de opbrengst in werkelijkheid 149| milioen is geweest, moet het geraamde tekort dus met 1£ millioen verminderd worden en daalde het tot milioen. Daar de minister nu bij de aanbieding der staatsbegrooting voor 1905 zijne aangekondigde belastingverhooging verhooging van den accijns op het gedistilleerd tot f70 per H. L. een heffing van 5 opcenten op de bedrijfs-, enj op de ver mogensbelasting baseerde op een geraamd tekort, op den gewonen dienst van 1904, van ongeveer 3.4 milioen, is het niet waarschijnlijk dat hij deze voorloopig teruggehouden belasting verhooging in dit zittingjaar andermaal aan de orde zal stellen. Motorwet. De hoefijzer-correspondent van het Ilbld. meldt In sommige afdeelingen van de Eerste Kamer heeft zich nog al ernstige tegenstand geopenbaard tegen het ontwerp-motorwet. De tegenstand geldt de snelheidsbepaling waartegen bezwaar is geop perd op grond van het ontbreken van een maximum snelheid. Men zal zich herinneren dat zulk eene bepaling aanvankelijk in het ontwerp voorkwam, doch bij de behandeling in de Tweede Kamer eruit is ver dwenen. Legerzaken. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Tel. Aan het departement van Oorlog is in bewer king een wetsontwerp tot verhooging van de be grooting voor '1905, in zake de aanschaffing van nieuw geschut voor de bereden artillerie. Daarbij wordt overwogen tevens gelden aan te vragen voor aanschaffing van geweren, in verband met de legeruitbreiding. Over dit ondeiwerp moet nog met hoofden van andere departementen overleg worden gepleegd. Grafelijke Zaal. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de gelegenheid tot bezichtiging van de Groote Grafelijke Zaal op het Binnenhof tot nadere aan kondiging niet meer zal bestaan. (St. Ct.) Atjeh. De correspondent te Kotaradja van de Tel. seint: sToekoe Keumangan. de hoofdleider van het verzet in Seunangan, heeft zich onderworpen De legercommandant in Indië. De correspondent te Batavia van de N. C. seint De legercommandant, de luitenant-generaal Y\'. Boetje zal 11 Mei a.s. repatrieeren. Kofficultuur en irrigatie wezen. De correspondent te Batavia van deiV. C. seint, dat aan het lid van den Raad van Ned.-Indië, den heer C. J. de Jaager is opgedragen dienstreizen te doen in het belang van de opheffing der kof fiecultuur en van het irrigatiewezen. Vredespaleis. Uit Den Haag verneemt men, dat in beginsel besloten zou zijn de Carnegie-stichting in de Maliebaan te bouwen. Bij een weldra in te die nen wetsontwerp zou toestemming worden ge vraagd om over het terrein, als zijnde domein grond te beschikken. Bij de regeling dezer zaak moet tevens zeker heid zijn verkregen, dat het Haagsche Bosch on aangetast blijft daar geen enkele boom daarvan ten behoeve der uitvoeridg van het bouwplan behoeft te vallen. De heeren H. W. Mesdag, D. F. Scheurleer, S. M. S. de Ranitz, M. W. du Tour van Belline- have, jhr. van <ardenbroek van Bergambacht Van Beusekom, Marc. Emants, Corn. Hofstede de Groot, C. A. Eckstein, A. A. Knyver, Van den Brandeler, J. Mardagant, Gjjsberti Hoden- pijl, H. A. C. de la Bassecour Caan, Bredius, C. van Ermel Scherer, J. van den Kasteele en W. P. van Stockum Jr. hebben zich tot den Gemeen teraad van 's-Gravenhage gewend met het verzoek de vereischte toestemming tot verandering der bestemming van het Malieveld niet te verleenen, maar al zulke maatregelen te nemen als hij wenschelijk zal achten om die te beletten. Adres santen motiveeren hun stem als volgt. Al wordt door den bouw van het Hof van Ar bitrage slechts een deel van het Malieveld ge bruikt het overige niet meer zal voldoen voor de verschillende doeleinden waarvoor de burgerij het placht te bezigen. Er zou bovendien een gevaarlijk presedent ontstaan voor elke inbreuk op de inte griteit van het »Bosch en de warande van den Hage (hetwelk) sal blijven tot alsulcken gebruyeke ende service alst van den ouden herkommen heeft gestaen", Het ruime veld met zijn fraaie omlijs ting van hoog geboomte zou aan natuurschoon veel verliezen, en het heeft door de historische herinneringen er aan verbonden, alle aanspraak erop, om ongeschonden behouden te worden. De verkiezing in distriet Brielle. In het hoofdkiesdistrict Brielle zijn officieel candi- daat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-Goekoop) de heerA- Roodhuyzen, secretaris van de Liberale Unie te Enkhuizen, G. H. Vegthel, anti-rev. te 's-Gravenhage, en L. M. Hermans, soe.-dem., te Rotterdam Door het districtsbestuur der Christelijk-Histo rische Kiesvereenigingen te Brielle, is besloten de candidatuur van den heer Vegthel te steunen. Prof. Dr. H. Dehrens. -}- Men meldt uit Delft Vrijdag-avond is Prof. Dr. H. Behrens ontsla pen. Hoewel de gezondheidstoestand van den hoogleeraar doorloopend minder goed was, is de dood toch nog betrekkelijk bij verrassing inge treden. Wijlen prof. B. werd 23 Januari 1842 geboren. Het ambt van hoogleeraar in de minéralogie, aardkunde en mijn-ontginning aanvaardde hjj 1 Januari 1875, terwijl hij sedert 1899 microchem ie doceerde. Van zijne hand zagen enkele wetenschappelijke geschriften het licht. Arbeidswet. Het rapport in zake het ontwerp-Arbeidswet 1904, uitgebracht door het centraal-bestuur en de afdeelingen van het Algemeen Nede'rlandsch Werklieden-Verbond, komt o.a. tot de volgende conclusiën a. dat dit ontwerp door zijn uitgebreidheid en velen omslag voor de arbeiders een uiterst moei lijk uit te voeren wet wordt en daardoor niet licht ingeburgerd zal zijn; b. dat de uitsluiting van de bedrijven van land bouw, boschbouw, tuinbouw en veehouderij niet gemotiveerd wordt, terwijl die arbeiders zeer ze ker ook wettelijke bescherming behoeven; c. dat, wil de wet niet verslapt worden, noodig is de bevoegdheid des ministers te beperken ten aanzien van het verlof verleenen tot niet-nale- ving van vele voorschriften; d. dat de vele maatregelen van bestuur wor den vervangen door nadere omschrijving der ar tikelen ter voorkoming van het waardeloos wor den van vele artikelen ten aanzien van betref fende bedrijven. Wat den kinderarbeid betreft: art. 62 behoort den arbeid te verbieden van kinderen, die den 14-jarigen leeftijd nog niet voleindigd hebben. In sterke mate zal het succes met de regeling van het leerlingwezen afhankelijk zijn van de plaatselijke commissiën, die den burgemeester van advies zullen dienen omtrent de intrekking eener vergunning. Met de bestaande regeling wordt geen enkele waarborg geleverd. Papierindustrie. Het jaar 1904 was voor de Geldersche papier industrie zeer gunstig. De verschillende soorten papier, ook het pakpapier, hadden veel aftrek, O O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2