Dagblad voor Schiedam Omstreken. 28sle Jaargang. Vrijdag 20 Januari 1905 No. 8109. feuTlleton) AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. Keukenmeid Ziekenhuis. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per pk O PPnf TT t*Q n cn nnol 1 ^^l..».,1 AT.-..1 ,.,1,-1.-..! VPi Ir 1 ,ooi w^iucu.uii pci ij nmaiiueu I ï.oo, per mtuiiiu week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen wr straat 50 en bij alle per kwartaal. -*uo OFIIL. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- le Boekhandelaren, Postdirecteuren en Bilevengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. I—IMI" PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 10 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren wo 1 ij ke overeenkomsten a a ng e ga a 11. leu uiterst bil- Telefooniiuinmer 85. Postbus no. 30. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan Til. L. van der Kort en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een Smederij, tevens herstelplaats van stoom- en andere werktuigen, in het pand staande aan de Westvest no. 86, kadaster sectie C. 110. 382. Sch ie dam, den 19den Januari 1905. Burgemeester en Wetlwuders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Wegens huwelijk van de tegenwoordige keu kenmeid wordt met 1 Februari a.s. eene FLINKE KEUKENMEID gevraagd. Loon f 150, benevens verval en wascbgeld. Zich persoonlijk te vervoegen bij de Adj. Direc trice, 's avonds tusschen 79 uur. De Commissie van administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam VERSTEEG. Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz.Secr.-Pen. 20 Januari. Er va.lt weinig nieuws van den oorlog te ver melden. 1 Uit. den omtrek van Moekden is geen enkel be richt ontvangen. De correspondent van de Matin te Tsjifoe seint, dat de commandant van Port Arthur, Sjibaja- ma, met zijn stafchef, alsmede de havencomman dant .vice-admiraal Oejemoera, daar aangekomen zijn. De plaats is reeds weer telefonisch ver bonden met Dalni. Dezelfde berichtgever maakt, melding van zich uitbreidende troebelen in de Chineesche provin cie S jan-si. Het kan beschouwd worden als een leeken dat men in Japan niet de minste vrees meer koestert voor de Russische oorlogsschepen in Wladiwostok, dat. de Japanners den ge re gelden stoomvaartdienst met Gensan, op de oostkust van Korea, hervat hebben. Het derde Oostzee-eskader. De bevelhebber van het derde Oostzee-eska der is thans benoemd. Het is schout-bij-nacht Nebogadof, tot dusver commandant der instruc- tie-aideeling van de Zwartezee-vloot. Hij wordt (gelijk meer -gebeurt bij een gewichtige benoe ming) ons afgeschilderd als een echte zeerob, een ernstig man. Naar hetgeen hij tot heden toe gedaan heeft, moet hij de ware persoon zijn; enz. Het smaldeel dat thans te Li ban voor hem Een Oost-Aziatische vertelling. 15) „Wel, ziet ge mijnheer, ik zou niet gaarne een van die kleine eilandjes van den Archi pel in den grond varen en mij een eisch tot schadeloosstelling op den hals halen. Als er dus geen groote haast bij: is, stel ik me voor, een paar honderd mijlen westwaarts aan te houden en dan noord aan deze zijde van den honderd-en-twee-en- vijftigsten meridiaan." „Washington of Greenwich?" vroeg de ander. „Wel, mijnheer", zei de kapitein, „ik neem het zoo nauw niet zoolang ik maar open wa ter vóór mij heb. Ik heb eens met een Hollander gevaren, die zich' richtte naar den meridiaan van Ferro, het westelijkste punt van de Canarische eilan den. Bij ons houd ik mij natuurlijk aan Was hington, maar op de kaart, welke ik heb van deze streken, is Greenwich de meridiaan. Ik zeg dus den -honderd en-twee-en-vijftigsten „Goed", antwoordde Hemster op emstigen toen. „Ik meende, dat ge een te goed patriot, waart om een anderen meridiaan te gebruiken dan den onzen; en toen dacht ik dat ge Green- in gereedheid gebracht wordt, bestaat, gelijk men weet, uit de schepen Imperator Nikola,] I, een linieschip van oud model,' do pantserschepen voor de kustverdediging General-Admiral Apraxin, Ad miral Senjawin en Admiral Ocsjakof, en den kruiser Wladimir Monomach. Zes torpedojagers zullen daarbij gevoegd worden. Nacht en dag wordt, gewerkt aan boord van deze schepen 0111 ze volkomen zeewaardig te maken voor de lange reis, en vooral voor de artillerie te zorgen. Naar 't heet, is de in 't buitenland verspreide meening, dat. die kust-pantserschepen slechts geringe waarde hebben, geheel ongegrond. Al de schepen krijgen voorts radiografische toestellen meê. RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: De hervormingspartij aarzelt, zich aan le slui ten bij de arbeidersbeweging, die zich te Pe tersburg en elders in toenemende stakingen open baart. Zij wantrouwt de beweging, vreezende dat het een streek van de politie is. De jonge priester Gapon, die de arbeiders leidt, is een bekende vriend der regeering, en een beruchte agent-provocateur spreekt de stakers toe en moe digt hen aan. De correspondent der Standard echter, die eenige vergaderingen van stakers heeft bijge woond, verzekert, dat. de stakersbeweging ontegen zeggelijk uitgaat van de liberate partij. Op de vergaderingen worden, behalve hervormingen voor de arbeiders, politieke hervormingen geëisclit. Volgens den correspondent is Gapon een pries ter van 35 jaar on bezit, hij het volle vertrou wen der arbeiders. Gapon komt op de vergade ringen steeds in zijn priesterkleed, en draagt zijn kruis, waarmee hij, naar het heet, de politie ont zag inboezemt. De Westminster Gazette verneemt ook uit Pe tersburg, dat de werkstakingen ongetwijfeld van polilieken aard zijn. De stakers eiscben o. a., dat er onmiddellijk met Japan vrede wordt ge sloten. De regeering zendt veel troepen en po litie naar de plaatsen, waar er een staking is. De stakende arbeiders zullen een verzoek schrift laten teekenen, waarin zij maatregelen verlangen om een einde te maken aan de recht loosheid en de armoede van het Russische volk en de verdrukking van den arbeid door het ka pitaal. Uit die hoofdeischen leidt het verzoek schrift o. a. de volgende bizondere eischen af waarborg voor de persoonlijke vrijheid, vrijheid van het woord en van vergaderen, vrijheid van. geweten, leerplicht en onderwijs op staatskos ten, volksvertegenwoordiging, gelijkheid van al len voor het gerecht, verantwoordelijke minis ters, kwijtschelding van de achterstallige schuld der boeren, goedköoper krediet, algeheele ver deeling van staatsdomeinen onder het volk, een inkomstenbelang. Voor de nijverheidsarbeiders verlangt het verzoekschrift in het bizonder: wet telijke bescherming van den arbeid, vrijheid van vereeniging (o. a. voor verbruiksvereenigingen), een werkdag van acht uur, vrijheid voor den wich naamt om een compliment te maken aan mijnheer Fremorne hier. Houdt gij u maar aan den meridiaan met de minste eilanden in de buurt en de minst 'hooge golven, dan zal ik tevreden zijn." De eigenaar zei dat alles met het droogste gezicht van de wereld en ik bemerkte, dat het hem niet ontbrak aan een zeker gevoel van humor, wat ik hem in het eerst niet zou toe geschreven hebben. De kapitein lachte en ging de trap op. Mijn heer Hemster en ik eindigde ons maal in stilte, waarna wij1 aan dek gingen en koffie en si garen kregen. Alhoewel hij wijn en likeuren liet komen, gebruikte hij die nooit zelf. Ik was in staaf, daarin als plaatsvervanger voor hom op te treden, gelijk hij eens droogjes op merkte. Het was een der schoonste avonden, wel ke ik ooit heb beleefd. Er was geen bewe ging op het water, behalve de zachte rimpe ling, veroorzaakt door de vaart van het jacht. De zee was als glas en de volle maan stroomde er haar zilveren licht over uit. Mijnheer Hemster verwijderde zich al vroeg, gelijk zijne gewoonte scheen te wezen, maar of het, was om te gaan werken in zijn kan toor, of te slapen in zijn bed heb ik nooit te weten kuufien komen. Hij scheen geen an dere uitspanning te hebben, dan het onophou delijk rollen van zijn sigaar tusschen zijne lippen. strijd van den arbeid tegen het kapitaal, arbei dersverzekering van staatswege. Particuliere berichten uit Moskou zeggen, dat een tachtig Moskousche schrijvers en jour nalisten bij den minister van Binnenlandsche Za ken hebben geprotesteerd tegen de misdadige uit tarting, waarmede de politie en de militairen bij de jongsteis traatbetoogingen tegen de studenten en bet publiek zijn opgetreden. Achter het beest achtig optreden van politie, gendarmes en ko zakken zat grootvorst Sergius, die als gouver neur-generaal bevolen had de uiterste gestreng heid te gebruiken. Sergius en zijn werktuig Tre- pof kregen eindelijk ontslag, daar de minister tegenover den Tsaar voor 't vervolg elke verant woordelijkheid voor eventueele oproeren te Mos kou van zich afwierp, als die twee geen ontslag kregen. Gaston Dru, de Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris, die tot dusver over 't geheel goed ingelicht, gebleken is, blijft zijn be richten over Mirski's ontslag'volhouden. De des betreffende besluiten zullen den 22en verschij nen, zegt hij. Jermolof, minister van Landbouw, zal met Mirski heengaan, en opgevolgd worden door prins Kotsjoebej. Do correspondent geeft intusschen de mogelijkheid toe, dat. Mirski nog korten lijd aanblijft. DUITSCHLAND. De werkstaking in het Ruhrgebie<L De Bhein. Westf. Zeitung meldt van gister: Heden loopt de termijn van drie dagen ten einde, waarna de stakers volgens het arbeids reglement geschrapt worden van de lïjsl der mijn werkers. Alvorens weer aan '1 werk le gaan, moeten zij volgens verordening oer mijnoouw- poiiTie zien op nieuw aan een geneesKuncng on derzoek onderwerpen of zij lijdende zijn aan wormziekte, Voor zoover men kan nagaan, pas sen de meeste mijnen het arbeidsreglement toe. Op de mijnen „Erin", „Viktor" en „Schwerin" werden de onderkruipers aangevallen en mis handeld. Wanneer zij niet voor hun leven be- vreest waren, zouden verscheidene arbeiders in andere mijnen weer aan 't werk gaan. Het werk aan de Bochumer smeltovens is aanmerkelijk be perkt. De „Bochumer Verein." zoekt nu uit mijn per soneel gewezen mijnwerkers uit, die, wanneer de staking voortduurt, in de mijnen zullen wer ken om kolen te delven voor eigen gebruik. On geveer 400 man meldden zich aan bij de „Union". Be fabriek „Nachrodt" is weer in staat, door kolenaanvoer uil het buitenland het werk te her vatten. De hoogovens van den „Hochofen-Verein" te Hollen Limburg zijn uitgedoofd. De ijzerfa brieken te Hohen Limburg werken gedeeltelijk door. Uit Postdam wordt geseind: Toen de kroon prins gister-ochtend 0111 elf vur met zijn dogkar dien hij zelf bestuurde, de Chariottenstrasse bij den Bassinplatz passeerde, viel zijn paard. De Ofschoon er een goede bibliotheek aan boord was, heb ik hem nooit eenig boek ter hand zien nemen of belang stellen in iets, wat litteratuur of kunst betreft. Het is vreemd, doch ik had min of meer medelijden met hem, terwijl ik er niet aan twijfel, of hij koesterde hetzelfde gevoelen om trent mij. Ik ging naar voren en vroeg den kapitein of het geoorloofd was, op de brug te komen, waarop hij mij hartelijk uitnoodigde, mij bij hem te voegen. Hij had een houten stoel, die met den rug tegen de achterste leuning van de brug helde. Daar zat hij: op met de beenen over elkander op de voorste leuning en in die gemakkelijke hou ding bestuurde hij 't schip. Ik praatte wat met hem en luisterde naar zijne anecdotes, die altijd geestig waren en ter snede. Ik zat op de voorste leuning tegenover hem met den rug naar den boeg, en zag op eens eene dame boven aan de kajuitstrap ver schijnen, even in hot rond kijken en toen eene wandeling beginnen, het achterdek op en neer. Ik zei den kapitein goeden nacht en klom de brug af. De dame bleef staan, toen ik haar naderde en ik dacht een oogenblik, dat ze zich verwijderen wilde. Doch ze deed het niet. Ik had besloten bij eene volgende gelegenheid tot juffrouw Hemster te spreken, alsof er niets was voorgevallen. Met deze bedoeling trad ik op de dame toe. Zoodra ik dichter bij kwam ech ter, zag ik, dat het niet Gertrude Hemster was, kroonprins en zijn koetsier werden door den schok uit liet rijtuig geslingerd zonder zich echter ook maar in 't minst te bezeeren. De kroonprins stond dadelijk op, het paard werd op de been gebracht en welgemoed besteeg de kroonprins het rijtuig weer en zette zijn rit voort. BELGIë. De toestand in de Belgische steenkolenbekkens. In de groote Belgische kolencentra is tot dus ver alles rustig. De arbeiders volgen met groote belangstelling het verloop van de staking in het Ruhrgebied, maar houden zich kalm. Er werden nog geen vergaderingen gehouden. Het uitbreken van de algemeene staking zou aan de Belgische arbeidersfederatie nog niet officieel door de Deut sche kameraden zijn medegedeeld. Indien de staking aanhoudt en de Duitsche kolenvoorraad daardoor opraakt, is het niet on mogelijk, dat de Belgische mijnwerkers eveneens den arbeid neerleggen, 0111 op deze manier hunne wenschen er door te krijgen. Vóór een paar weken kwamen in de Borinage stakingen op kleinere schaal voor wegens loons vermindering, doch daar er groote kolenvoorraad is, konden de arbeiders niets bereiken en werd het werk spoedig weer opgenomen. FRANKRIJK. De wanhopige pogingen der socialisten 0111 het „bloc" bijeen te houden en Brisson er voor te spannen, schijnen te zullen mislukken. Wan neer de teekenen, niet bedriegen, is er een si roo ming voor de zoogenaamde republikeinsche con-" centra tie, waarvan Rouvier de man zou zijn. Hij zwijgt tot dusver als het graf, maar toch weet ieder zijn program. Bovenaan zou staan de ouder- domsverzekering, waarvan hij het ontwerp reeds in zijn zak heeft, naar beweerd wordt. Ver volgens zou de Kamer kunnen beraadslagen over de inkomstenbelasting. De scheiding van Kerk en Staat zou verdaagd worden tot 11a de eerst volgende verkiezingen, wanneer het land zijn ge voelen over deze kwestie zou kunnen uit spreken. Naast Rouvier wordt Cléinenceau als minister president genoemd. En Cleinenceau's eerste werk zou zijn de „verklikkers" te straffen, hen uit de lijsten van het Legioen van Eer te schrap pen, op voorwaarde, dat de officieren, die zich 111 Tie Dreyfuszaak gecompromitteerd hebben, ex en- eens geschrapt worden. De socialisten Sembat en Gérault-Richard moe ten zich uitgelaten hebben, dut niets aan een ministerschap van Millerand in den weg staat, nu Bouvier de ouderdomsverzekering als eerste punt op zijn program plaatst. In de oppositie-pers gaat men Combes te lijf over zijn afscheidsbrief, waarin hij nog eens uit eenzet, welke motieven hem tot weggaan gedre ven hebben en welke houding zijn opvolgers heb ben aan te nemen. „Zoo'n verwaten ventje!" zegt de Echo de Pa ris; is hij vergeten, dat er nog een president doch Hilda Stretton. „liet is een heerlijke avond", juffrouw Stret ton", zeide ik, „en het doet ine genoegen u aan het dek te zien om er genot van te heb ben." Ik ben hier gekomen om een luchtje le schep pen", antwoordde zij tamelijk koel. Ik begreep als bij instinct, dat ze liever alleen wikle zijn en dat het beter zou wezen, aan haar wensch gevolg te geven. Doch, of het door den glans van het maanlicht kwam, haar gelaat scheen mij aantrekkelijker dan toen ik haar voor 't eerst gezien had. Ik zeg dit alleen maar ter verontschuldiging van mijn blijven. „Als ge er niet tegen hebt, juffrouw Stretton, zou ik u gaarne gezelschap houden op uwe avondwandeling." „Het dek is voor u even goed als voor mij," was het antwoord, „en ik geloof u te moeten zeggen, dat ik Slechts de bezoldigde dienst bode ben van den eigenaar." Ik lachte, meer 0111 haar zichtbare verlegen heid te verdrijven, dan wijl er eene rede was tot vroolijkbeid. Ik heb opgemerkt dat een lach soms de gespannen stemming iu een gezelschap kan doen ophouden en dikwijls eene uitwerking heeft, welke men van woorden niet kan ver wachten. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1