Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. der Fransche republiek is, die de redevoerin gen, in de Kamer gehouden, leest en goed op de hoogte is van hetgeen er in de politieke we reld voorvalt Die brief wijst op een gevaarlijken gemoedstoestand. Bovendien vergeet de gunste ling van Jaurès, dat er een grondwet is, en dat hrj, als simpel senator, het komend ministerie zijn politiek niet heeft voor te schrijven. Volgens een telegram uit Brest aan de pers hebben de dokwerkers gister-nacht aan het ha venbassin geplunderd. Zij wierpen zekere fus ten te water. De politieagenten deden een charge, de dokwerkers antwoordden met stokken. Zij klommen op stoombooten, waar zij vaten open maakten. Verschillende schuiten en een Engel- sche stoomboot zijn gehavend. De dokwerkers belegerden den politiepost en bevrijdden hun ge- - arresteerde kameraden. ITALIë. Giolitti houdt drukke besprekingen met zijn collega's van Openbare Werken en van de schat kist over de samenstelling van een wetsontwerp tot invoering van staatsexploitatie op alle Ita- liaansche spoorwegen. Dit ontwerp zal einde der maand bij de Kamer worden ingediend. De over eenkomsten met de spoorwegmaatschappijen loo- pen 30 Juni van dit jaar af, behalve die met de zuidelijke. Op de meeste lijnen kan de staats exploitatie dus op 1 Juli beginnen; is zij in volle werkinxg dan zal zij zich uitstrekken over een xnet van 11.000 K.M. ZUID-AFRIKA. De correspondent der Standard te Pretoria ver neemt, dat in Milner's ontwerp van een Trans- vaalsche grondwet een wetgevende vergadering voorkomt van dertig leden, waarvan een derde door de regeering benoemd en twee derden ver kozen worden. De Progress^even zijn tegen dat plan, omdat het huns inziens het land weer in handen van de Boeren zal spelen, temeer waar de grondslag van het kiesrecht op dien van de Republiek gelijkt. Men hoopt de onecnigheid tus- schen de Engelschen die dadelijk volledig zelf bestuur verlangen en de anderen die eerst een beeprkt zelfbestuur willen, bij te leggen. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins heb ben gister-avond, vergezeld van eenige leden der hofhouding, de uitvoering der Christelijke Zang- vereeniging „Hosanna", in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage, bijge woond. Te half acht uur in het gebouw aangekomen werd het Vorstelijk Echtpaar ontvangen door den voorzitter der vereeniging, den heer VV. K. Pou- lusdoor de bestuursleden de heeren K. Heller en H. v. Egmont, en door H. H. graaf van Ho- gendorp, voorzitter van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland. Direct na de komst van het Koninklijk Echt paar ving de uitvoering, die met gebed geopend werd, aan. De Vorstelijke Bezoekers bleven tot den aan vang der pauze, circa te half negen uur, en werden door de denzelfde commissie weder uitgeleid. Vóór het vertrek betuigde H. M. aan den voor zitter der vereeniging. Haar ingenomenheid met de uitvoering en de keus der uitgevoerde num mers, zoomede met de leiding van den directeur, den heer J. Smelik. Op een desbetreffende vraag deelde de voor zitter aan H. M. mede, dat door de vereeniging o.m. ieder jaar een gratis volksconcert wordt gegeven. Dr. Kuyper. Minister Kuyper zou waarschijnlijk heden Ber lijn verlaten, om naar Nederland terug te keeren, nadat de tot dusver plaats gehad hebbende be handeling van professor Lucae voorloopig een be vredigend resultaat heeft opgeleverd. Dr. Kuyper heeft zich hier alleen voor zijn gezondheid opgehouden en zijn bezoek bij den mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Richthofen, was een uiting van beleefdheid zonder bizonderen politieken bijsmaak. Ds. Taltna te Londen. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft1 De heer ds. A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer der S ha ten - G ene raai, hier een paar dagen hebbende vertoefd, hield Dinsdag-avond in een vergadering van de Nederlandsche Werklieden- vereeniging „Eensgezindheid" een zeer mooie voordracht over „Persoonlijkheid en gemeen schap." Onder de ongeveer honderd aanwezigen merkte ik ook den Nederlandschen consul-gene raal op. Het betoog van den heer Talma kwam hierop neer, dat persoonlijkheid en gemeenschap niet noodzakelijk tegenover elkander behoeven te staan en dat men iemand moet zijn om ?iet welzijn van allen te kunnen dienen. De uitvaart van president Kruger. De secretaris der Nederlandsch-Zuid Afrikaan- sche Vereeniging zendt ons het volgend schrijven ter opneming. «WelEdel Gestrenge Heer Vóór het stoffelijk overschot van onzen geliefden Staats-President S. J. P. Kruger naar zijn laatste rustplaats wordt heengedragen, en terwijl dui zenden en duizenden van alle deelen van Zuid- Afrika in Pretoria zijn vereenigd om de laatste eer aan den grooten overledene te bewijzen, ge voelen wij ons gedrongen, mede namens het ge- heele Afrikaner Volk, onze innige gevoelens van groote waardeering uit te spreken aan de Neder landsche Vereeniging in deze vertegenwoordigende het Volk van Nederland. Ons Volk heeft jaren van groote verschrikking en armoede moeten doormaken, jaren die ons on dragelijk toeschenen, maar door de groote liefde van onze staingenooten, daarin voorgegaan door het doorluchtig Vorstenhuis, is die druk in ve lerlei opzichten zeer verlicht geworden Wij hebben het Nederlandsche volk in veel te danken. En door deze laatste daad van sympathie zijn onze oprechte gevoelens van dankbaarheid niet weinig versterkt. Zéér wordt door onze gansc'ne natie gewaar deerd, dat alle deelen van het Nederlandsche volk hebben willen samenwerken om het lijk van onzen geliefden Staats-President terug te brengen naar Zuid-Afrika om daar te rusten te midden van zijn volk. In het bizonder brengt ons volk zijn dank aan de Nederlandsch-Zuid-Alrikaansche Vereeniging en aan U als haren Voorzitter voor de eervolle wijze waarop het stoffelijk overschot werd overge bracht. Mogen wij hiermede den wensch uitspreken, dat gij onzen tolk wilt zijn, om onze diepgevoelde dankbaarheid kenbaar te maken aan onze geliefde stamverwanten Wij hebben de eer te zijn, Wel. Edel Gestrenge Heer, Uw dienstwillige dienaren, Het Hoofd-ComitéLouis Botha, S. W. Burger, J. H. de la Rey, L. C. Beyers, A. D. W. Wolma- rans, J. C, Smuts, P. L. A. Goldman, Secretaris. De Regelings:CommissieDr. M. S. Lingbeek, Isaak van Alphen, J. C. Minnaar, T. W. Beckett, P. G. van der Bijl, S. Meintjes, Jan Joubert, Grobler, D. P. Liebenberg, Ferreira, N. J. de Wet, H. Visscher, F. V, Engelenburg, J B. Wolmarans, L. L. Steen, Secretaris. Onderscheiding. Z. H. de Paus Pius X heeft aan den heer Jos. Jonkergouw, kunstdrijver en graveur te 's-Herto- genbosch, het eerekruis »Pro Ecclesia et Pontifice" geschonken. Ter gelegenheid van het Jubilé der Dogmaver klaring van O. L. V. Onb. Ontv. had de heer Jonkergouw een missaal in zinrijk en zeer kunstig bewerkten band aan Z. H. den Paus doen aan bieden. Dit kunstwerk wordt zeer genoemd wegens de fijne artistieke uitvoering. Nederland en Oranje te Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de IV. R. Ct. seint Gisteren opende de vereeniging Nederland en Oranje haar eigen clublokaal, in de Französische Strasse No. 5ö, met een klein, intiem feest, waaraan de g;zant Jhr. van Tets als eere-voor- zitter deelnam Na vriendelijk dank gebracht te hebben uan ds commissie voor het clublokaal begroette Jhr. van Tets met voldoening het feit, dat de vereeniging eindelijk een eigen tehuis bezat, waarin ook gelegenheid wordt geboden door vaderlandsche lectuur in goede betrekking met het vaderland te blijven, en sprak hij den wensch en de hoop uit, dat de hier woonachtige en de op hun doorreis te Berlijn vertoevende landge- nooten zeer vl jtig gebruik zouden maken van de behagelijke inrichting. De voorzitter der vereeniging, Dr. Jansma-Ploeg, aan wiens initiatief vóór achttien jaren de stich ting der vereeniging hoofdzakelijk is te danken geweest, legde nadruk op den grooten steun, welken de vereeniging altijd van den gezant en diens eehtgenoote mocht ondervinden. De secretaris Polak schilderde de uitnemende verdiensten, die de heer Jansma-Ploeg zich door langjarigen arbeid jegens de vereeniging had ver worven, enz. Ook een bevallige rij van dames der Nederland sche kolonie woonde de opening bij. Bovendien waren o.a. tegenwoordig consul-generaal Willekes Macdonald, generaal Morees, de gezantschapssecre taris Jhr. van der Goes en de attaché Vollen hoven. Van buitenaf waren een aantal telegrammen met gelukwenschen ingekomen, o.a. van de Ham- burgsche zustervereeniging, die hare vreugde be tuigde, dat de Nederlandsche vereeniging te Berlijn nu ook eindelijk over een eigen tehuis kan beschikken. De Onderwijs-novelle. De Kath. Onderwijzer meldt, dat het bericht, als zou in Februari door de Tweede Kamer een aanvang worden gemaakt met de openbare be handeling der onderwijsnovelle onjuist is. Het blad schrijft Eerst komt aan de orde het arbeidscontract, daarna misschien nog de pensioneering der onderwijzers en hunne weduwen en weezen. Be denkt men nu, dat met Mei de Kamer voor goed naar huis gaat, dan komt in deze periode de onderwijsnovelle niet meer gereed. Laten wij de zaken flink onder de oogen zien en ons best doen dat de nieuwe Kamer dezelfde samenstel ling behoude. liet vprkiezinge-compromis. In eene uit-duitend voor leden toegankelijke vergadering van de nieuwe vrijzinnige kiesveree- niging »'s Gravenhagen, gister-avond onder leiding van haar voorzitter mr. Goeman Borgesius gehou den, heeft de vergadering met 62 tegen 3 stem men hare instemming betuigd met het verkie- zings-compromis door de besturen van de Liberale Unie en den Vrijzinnig Democratischen Bond aangegaan en dat a.s. Zaterdag in de algemeene vergaderingen van beide lichamen zal aan de orde komen. Tot afgevaardigen naar de algemeene vergade ring de Liberale Unie werden van wege »'s-Gra- venhage<t benoemd de heeren M. M. Couvée Jr., dr. Wiers, uit liet bestuur, mr. D. van Blom, J. C. Jansen en mr. De Kanter, uit de leden. Nationaal Historische Partij. In de gister-avond gehouden vergadering der kiesvereeniging «Vaderland en Koning" te 's Gra- venhage is besloten zich aan te sluiten bij de Nationaal Historische Partij. Een aantal nieuwe leden is tot de kiesvereeni ging toegetreden. De periodiek aftredende leden van het bestuur zijn herkozen, terwijl tot nieuwe bestuursleden zijn benoemd de heeren, staatsraad generaal Den Beer Poortugael en mr. dr. baron Van Vredenburch. Districtsdag. Men schrijft uit Alfen De algemeene vergadering van Katholieken in het district Alfen, uitgeschreven door de R. K. Centrale Kiesvereeniging heeft een zeer groot succes gehad. Daartoe hadden trouwens alle mannen van invloed in het district hun mede werking verleend. Uit alle gemeenten waren afgevaardigden tegenwoordig, te zamen meer dan vierhonderd, die hier kwamen om elkaar te zien, te spreken en te sterken voor den komenden strijd. De moord te Giunekeu. De justitie uit Breda heeft v\ oensdag haar onderzoek voortgezet in de zaak van den waar schijnlijk plaats gehad hebbenden moord op het achtjarig knaapje van den kermisreiziger N. te Ginneken. De sectie, ingesteld door de officieren van gezondheid Butner en Deknatel heeft, naar men ons mededeelt, aangetoond, dat het kind een geweldadigen dood gestorven is. N. blijft echter alle schuld ontkennen en zegt, dat het kind uit den wagen gevallen was en op de plaats dood bleef. Het lijtje van het kind is Woensdag-avond onder algemeene deelneming ter aarde besteld. Een vreeselijk drama te Giunekeu. Een vreeselijk drama is gister-ochtend te Gin neken afgespeeld op het buitengoed Luchten burg. Dat buiten wordt bewoond door drie verschillen de gezinnen, waarvan een is de tuinman Sluyk, vrouw en een kind. Sluyk had in den iaatsien tijd verscheidene boeken en brochures gelezen over de melaatschheid, welke lectuur zoodanigen indruk op hem gemaakt, dat hij voortdurend vreesde ook door die ziekte te worden aangetast. Deze auto-suggestie was oorzaak dat de oppassen de en ijverige man zwaarmoedig weid, welke toe stand meer en meer verergerde. Ümstreeas vier uur in den morgen ontwaakte zijne vrouw, doordat haar man met zijn linker hand haar achter in den nek greep en met de rechter haar poogde te worgen. Zij beproefde zich los te maken uit zijn greep, maar Sluyk drukte beide handen steeds vaster dicht, zoodat zij het bewustzijn verloor. Sluyk, meenenae zijn vrouw gedood te lieuben, begaf zich daarop naar een der benedenvertrekken, nam daar een groot dubbel loops jachtgeweer, dat hij met een kogel laadde, plaatste den loop tegen den linkerslaap en drukte at. De kogel verbrijzelde den schedel, drong door de hersenen en verliet het hoofd aan de achter zijde. Sluyk was onmiddellijk dood. De buren, door het schot gewekt, snelden ter hulp en vonden Sluyk badend in zijn bloed en zijne vrouw bewusteloos. Dokter H. J. Paul werd ijlings gewaarschuwd en dezen mocht er in slagen de levensgeesten bij de vrouvy. weder op te wek ken. Hoewel in zeer overspannen toestand, is deze thans buiten gevaar. De justitie stelde een onderzoek in. Nadat dokter Paul het lijk van Sluyk geschouwd had, is toestemming gegeven tot teraardebestelling. Ongelukkeu. Gister-morgen is te Delft de 63-jarige schip persknecht Vermeulen, terwijl hij bij den bakker Rook een baal meel naar den zolder bracht, van de trap gevallen. Hij was dadelijk een lijk. Schiedam, 20 Januari 1905. Bemaling der Gorzen. B. en W. zeggen in hun voorstel inzake be maling der Gorzen Onder dagteekening van 18 November jl. werd door den Directeur der Gemeentewerken naar aanleiding van in het eind van 1903 door de Gezondheidscommissie bij ons ingezonden rap porten, welke wezen op een slechten toestand ten opzichte van waterstand en waterafvoer in de Gorzen, een plan tot voorziening door bema ling bij ons ingediend. Dit plan door ons in handen gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken, werd door deze Commissie zeer gunstig beoordeeld en ten krachtigste aanbevolen. Het plan is aangegeven op een bij de stukken gevoegde kaart. Daarop zijn alleen aangegeven die riolen, waar van de besteksteekeningen nog te vinden waren of die op het terrein te zien waren, of bij vroe gere opgravingen gevonden werden. Door het ontbreken van teekeningen die den toestand na uitvoering der werken te zien geven, is van de verder op de riolen aangesloten loozingen niets met zekerheid te zeggen en zijn deze weggelaten. Deze zijn overigens voor de thans voorgestelde voorziening van weinig belang. In het hierbij overgelegd verslag van de sub commissie benoemd ter onderzoek van den toe stand der woningen in de „Gorzen", speciaal wat betreft den stand van het grondwater, de water afvoer en de vochtigheid, gevoegd bij het mede overgelegd aan ons gericht schrijven van de Ge zondheidscommissie van 31 October 1903, wordt de aandacht gevestigd op den hoogen stand van het grondwater aldaar. Gelijk de Commissie opmerkt is deze hooge stand van het grondwater te danken aan de on voldoende verharding der straten n.l. met kool- asch, die het water gretig opneemt; en is de toestand verergerd door het dempen van de sloot in de Groenelaan en het verhoogen van den keerdam in de Havensloot loopende langs den Frankelandschen dijk. Wel is in de Groenelaan een riool gelegd, doch de draineerende werking die de sloot gaf, is opgehouden. En door de verhooging van genoemden keerdam werd het water uit de Brandsloot belet zich naar den pol der te verspreiden. Is de toestand van de riolen in particuliere straten, waar zelfs afvoerriolen dikwijls ontbre ken, treurig, ook die van vele riolen in de ge meentestraten voldoet niet aan billijke eischen, zoowel wat inrichting als wat gangbaarheid aan gaat. Wat dit laatste betreft, oefent de koolasch die door regenval van de straten door de kolken in de riolen wordt gevoerd, een verstoppende werking uit. Wanneer hier wordt geconstateerd, dat de toe stand der gemeentestraten niet is gelijk behoort, dan moet daaruit niet worden geconcludeerd dat daarin terstond moet worden voorzien. Dit zou naar ruwe schatting een bedrag van f25000. vorderen. Geleidelijk kan tot verbetering wor den overgegaan, gelijk door ons in de memorie van antwoord bij de begrooting van 1905 werd te kennen gegeven. De waterafvoer van de Gorzen, waaronder te verstaan het eiland begrensd door Spuikanaal, Wester-, Nieuwe- en Voorhaven en de rivier de Maas, heeft plaats langs de Brandsloot en ver der door een riool naar de Voorhaven. Telkens met laag water wordt uitgelaten, terwijl door gespoeld kan worden door inlaten thans aanwe zig aan de Westerhaven en de Nieuwe Haven. Ook deze inlaat van de Nieuwe Haven is niet wat zij zijn kan, daar blijkt dat het riool om een gasthuis die het moet kruisen, is heen ge legd, zoodat deze door het riool heenloopt. De natuurlijke loozing is in hoofdzaak doch niet in alle omstandigheden voldoende. Het op zetten van het buitenwater valt al tijd samen met den regentijd en door het niet of onvoldoende kunnen spuien, rijst de grondwaterstand. Daarom moet de natuurlijke loozing worden ge holpen door een bemaling die zorgt voor een constanten normalen grondwaterstand. In de laatste vergadering van den Gemeente raad werd bij de beraadslaging over ons voor stel tot aanleg van straten achter het Kamp de meening - vernomen dat de bouw in dit stads kwartier te kostbaar zou worden, bij een op hooging tot het door ons voorgestelde peil. Werd deze gedachtengang door ons goed begrepen, dan zou men niet het stratenpeil naar den grond waterstand, doch den grondwaterstand naar het stratenpeil moeten regelen. Zij het dat dit in enkele deelen van de oude stad, waar door de ophooging de huizen er te diep onder zouden worden gebracht, als noodmaatregel wel eens kan worden toegepast, in het algemeen kan dit o.i. niet opgaan. Men heeft den normalen grond waterstand tot grondslag te nemen, en moet daarop een behoorlijk stratenpeil vaststellen. Bedenkt men dat de bemaling moet geschie den met kostbare hulpmiddelen, terwijl de óp- hooging geschiedt eenvoudig met zand, dan zal het duidelijk zijn, dat 'de kunstmatige verlaging van den grondwaterstand jaarlijks aan kosten van rente, afschrijving en exploitatie per M2. bouw terrein en straat, meer kost dan de ophooging. En dan bedenke men dat die kosten van be maling zouden drukken enkel op de Gemeente kas en door belastingen zouden moeten worden gevonden, om de eigenaren van gronden, die de waardevermeerdering genieten, in evenredigheid geringer kosten te besparen. Verder is toch een ophooging met zand tot zekere hoogte onder de woning noodig en ook in de tegenwoordige bouw verordening voorgeschreven (minstens 0.75 M.) Het peil van de Groenelaan (0.65 M. -f- N. A. P. dan), is te laag om voor nieuwe straten aan te nemen. Door ons werd dan ook voor ge noemd stratenplan achter het Kamp voorgesteld dat peil geleidelijk te doen oploopen, zoodat hjj den 20 M. breeden weg 1 M. is bereikt. Dat is met het oog op den grondwaterstand vol doende. Het plan van den Directeur bestaat nu daarin: de gasmotor, die de Gemeente indertqd heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2