Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Maandag 23 Januari 1905. No. 8111. Oproer te Petersburg. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12'/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. *Voor h e r h n a Idol ij k d y e r t o o r o 11 vv o r d o n ti i t e t bil- 1 ij ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 23 Januari. VOOR DEN SLAG. PETERSBURG, 22 Jan. (8 uur 's morgens.) De staking omvat thans 320 fabrieken met 140.000 werklieden. Behalve het Politieblad verschijnt geen enkele courant. Maxim Gorki gaf 4000 roebel aan de weer- standskas der stakers. Te Lodz trokken de stakende arbeiders met ontplooide Poolsche vlaggen door de stad. De Vereeniging van kooplieden te Moscou zal het vrije vestigingsrecht voor Joden te Moscou vragen. In het Winterpaleis is een regiment ulanen opgesteld. In den tuin staan enkele kanonnen. Op voorstel van Gappon besloten de stakers het Winterpaleis te bestormen en de stad in brand te steken als dc Tsaar hen weigert te ontvangen. Vier regimenten hebben reeds verklaard niet op de stakers te zullen schieten. In de stad heerscht overal rust. I)e regeering is op het ergste voorbereid. Nergens worden de druk bezochte vergaderingen der arbeiders door de politie verboden of bewaakt. De sta kers verklaren nog minstens veertig dagen den strijd te kunnen volhouden. Het algemeene ge voelen is hier dat de strijd op ontzettend tragische wijze zal eindigen. Men voorziet een verschrik kelijk bloedbad. Zoo juist rukten vier regimenten ter versterking van het garnizoen de stad binnen. Alle troepen zijn van scherpe patronen voor zien. Reeds nu zijn tal van straten afgezet. De tocht der arbeiders naar het Wintérpaleis zal belet worden. IN DEN VROEGEN MORGEN. PETERSBURG, 22 Januari. Met het oog op te verwachten opstootjes worden de fabrieken door de troepen bewaakt. Bij de Narwaer Poort, die naar de Putelo-fabrieken leidt, staan even eens militairen. In den vroegen morgen werd het garnizoeh versterkt; een deel werd bij de politie ingedeeld. Op de Newa-werf en op de Schluesselburger Chaussee zijn een compagnie soldaten opgesteld. Tegen 10 uur 's morgens trokken van de werf ongeveer 15.000 arbeiders naar de stad; zij werden echter een uur later door twee kozakkensotnies, die den weg bezet hielden, tegengehouden. De kozakken losten drie schoten in de lucht, waarop een deel der arbeiders op het ijs in de Newa vluchtte. Een deel bleef staan. De commandant der kozak ken zond om versterking en gaf bevel de ge weren met. scherp te laden. Opnieuw werden eenige schoten in de lucht gedaan. Daarop sloegen de kozakken er met hun zweepen op. De stoomtram rijdt niet meer. Om 8 uur ruk ten drie kozakken sotnies naar het Winterpa leis. Even over tienen rukten ook bereden troe pen daarheen. In verschillende straten zijn infanterie- en cavalerie-afdeelingen opgesteld, een 100 tot 150 man sterk. Artillerie is nergens te zien. EEN NIEUWE BEDE TOT DEN TSAAR. De leider der' arbeiders, Gappon, richtte het volgende adres tot den Tsaar: Heerscher, ge loof niet, dat uw ministers u de volle waarheid over den toestand zeiden. Het geheele volk vertrouwt u en besloot morgen-middag te 2 uur voor het Winterpaleis te komen, om u met zijn nooden bekend te maken. Wanneer gij, wankelmoedig, niet voor het volk verschijnt, dan verscheurt gij den zedelijken band tusschen u en uw volk, het vertrouwen in u zal verdwijnen, omdat onschuldig bloed tusschen u en uw volk stroomen zal. Verschijn morgen voor uw volk, neem ons verzoekschrift met moedigen geest in ontvangst. Ik, vertegen woordiger der arbeiders, en mijn dappere ka meraden staan u borg, dat uw persoon niets zal geschieden. DE ARBEIDERS KOMEN BIJEEN. (12 uur 's middags.) In de Wassiliostrowdistric- ten verzamelen zich de arbeiders. Politie is niet Ut zien, wel echter nUnen-patrovnltes. Bij dc Nikolaibrug is infanterie opgesteld om de arbei ders den doortocht te beletten. In twee straten van genoemde wijk staat het verkeer stil. Bij de Academie van Kunsten en Wetenschappen zijn verschillende troepenafdee- lingen opgesteld, zoowel cavalerie als kozakken. In het Wyborgerdeel der stad is het tramver keer gestremd. In de straten in de nabijheid der brug verzamelen zich de arbeiders. Zij wor den bij twee en drie tegelijk doorgelaten. Op de brug staan uhlanen. De arbeiders zijn zeer kalm. De bereden garde staat gereed de Wassi- liostrow-wijk binnen te rukken. Na een rede van een arbeider, waarin deze zijn kameraden aan maant in de grootste orde naar het Winterpalleis te trekken, zetten ettelijke duizenden arbeiders zich thans in beweging en trekken naar de Ni- kolai-brug. NIET SCHIETEN (12 u. 30.) De arbeiders uit de Wassiliostrow- wijk, die naar de Nikolai-brug trekken, worden daar door de uhlanen en kozakken tegengehou den. De arbeiders verzochten den soldaten niet te schieten. Eenigen lieten daarop hun geweer zakken. Toen drongen de uhlanen en kozakken op de menigte in én sloegen er met de blanke sabel op los. Enkelen weiden gewond. GAPPON AAN HET HOOFD. (12 u. 40.) Een troep arbeiders, die uit den Alexandertuin bij den Admiraliteitstuin naar het plein vóór het Winterpaleis wilde trek ken, werd door de militairen tegengehouden. Het volk nam bezit van de achter de Moskauer Poort gelegen petroleuni-pakhuizen. Op het plein vóór het paleis verscheen de priester Gappon, in gezelschap van twee geestelijken. (12 u. 45.) Van de Lihinibrug trokken de arbeiders weg om zich te vereenigen met de bij de Sampsonjebrug verzamelde menigte. In de nabijheid van het derde Russische arbeiders clubgebouw richtte een der arbeiders het woord tot de menigte en verzocht haar 's middags om 2 uur vóór het Winterpaleis te komen. Den menschen werd op het hart gedrukt zich kalm te houden, wat met een hoera werd beant woord. Daarop trok de stoet over de Sampsonje- brug in de richting der Troizkibrug, om zoo op het plein vóór het. paleis te komen. De troe pen lieten den stoet kalm passeeren. Aan de Petersburger zijde werden 4000 arbeiders door de uhlanen in twee troepen gesplitst; het mee- rendeel der arbeiders trok verder. Het kleinste deel nam snel in aantal toe en trok kalm ach ter het eerste deel aan. Toen zij de Troizki brug bereikt hadden, stieten zij op de infante rie en de uhlanen. Het signaal „oprukken" klonk. De menigte bleef een ©ogenblik beslui teloos staan. Toen wierpen de ruiters zich met de blanke sabel op het volk, dat hier een 9000 man telde, en dreef het terug. Velen wer den gewond. De teruggedrevenen snelden de omliggende straten in, achtervolgd door de cavalerie. Een tweede menigte drong op haar beurt naar de Trojtzkibrug, waar de cavalerie haai' met de blanke sabel ontving. De pries ter Gappon werd door de politie gevangen ge nomen. (1 uur.) Het aantal gewonden is zeer groot. De toegangen tot het paleis zijn bezet. De Tsaar blijft te Tsarkoeselo. (1 u. 30 m.) In de buurt van het Winterpaleis neemt de beweging toe. De troepen trekken de sabel en houden de menigte met moeite in be dwang tot zij versterking ontvangen. (1 u. 50) Het tumult neemt toe. De manifesta ties nemen een dreigend karakter aan. De sol daten schoten. Er vallen dooden en gewonden. (2 ,u.) Een uit duizenden bestaande volksme nigte trekt naar het plein vóór het Winterpa leis. Zij worden gestuit door de troepen. Er vallen 150 dooden en tal van gewonden. 150 DOODEN. In het Wassiliostrow-district werpen de arbei ders barricaden op. Telephoonpalen worden om gehakt. De arbeiders zijn met sabels en werk tuigen gewapend. (2 u. 30.) De arbeiders, die samenscholen in den Alexandertuin, trachtten over het hek te klimmen, om zoo op het plein vóór het paleis te .komen. Zij werden echter door de troepen daarin verhinderd. In de Wassiliostrow-wijken vielen ook dooden Hier kwamen ongeveer 18.000 arbeiders bijeen, nadat zij van de brug waren teruggedrongen. Uit de ramen van het arbeidersgebouw werden proclamaties op de straat geworpen. Een arbei der, staande in een der ramen, sprak de me nigte toe en wees zoowel op de gewelddadig heden der troepen als op de houding van den Tsaar. De menigte nam de rede zeer sympathiek op. Een der arbeiders riepWeg met de alleen heerschappij 1 Toen op de Schluesselburger Chaus see het eerste schot in de lucht werd gelost, drong de menigte met kracht op. De kozakken sloegen er in den beginnen met hun zweep en het plat van hun sabel op, waardoor tal van arbeiders gewond werden. Daarop knielden de in de voorste rijen staande arbeiders neder en smeek ten de kozakken hen tot den Tsaar door te la ten. Zij riepenWij strijden niet tegen den Tsaar, wij willen hém zelf de geheele waarheid zeg gen. Weest ons genadig, laat ons tot den Tsaar! Hun smeeken had echter geen uitwerking. Toen drong de menigte opnieuw op, waarna de troe pen drie salvo's losten. 80 SLACHTOFFERS. (2 u. 30.) In de botsing met de troepen zijn 80 betoogers gedood of gewond. De leiders der be- toogers riepen de menigte toeOp naar het pa leis om daar te stervenDe menigte juichte. (2 u. 35.) De menigte en de soldaten vech ten met elkaar in de omgeving van het paleis. De soldaten kunnen de menigte niet terugdrij ven. De troepen trekken voortdurend terugde menigte roept hoera! De priester Gappon is door de politie gear resteerd. Op het Soewarow-plein bij de Tizkibrug los ten de troepen drie salvo's op de van de Pe- tersburgsche zijde komende arbeiders. Vijf wer den gewond en in huurrijtuigen weggevoerd. Te 2 uur knallen voor het Winterpaleis twee salvo's een in de richting van het paleis, het andere in de richting van het Newski Prospect. (2 u. 50 m.) De toestand wordt dramatisch. De politie requireert sleden voor het vervoer der gewonden. In de sneeuw teekent zich een lang bloedspoor af. GAPPON GEWOND. (3 u. 30 m.) De toestand wordt van oogenblik tot oogenblik erger. De soldaten schieten, 150 dooden en gewonden. Te 2 u. 50 m. zijn door de charges der kozakken bij de Troitki-brug 30 man gewond. De troep schiet opnieuw, vijf lijken wor den weggesleept. Het paleis is thans van de volks menigte bevrijd. De troepen vervolgen de mani festanten. Gappon is gewónd, een hoofd-commis- saris van politie en een kozak zijn gedood, een officier gewond. Op het Newski Prospect een nieuw gevecht, waarbij 30 dooden vallen en vele gewonden. De menigte week terug. Het grootste deel trok naar den overkant der Newa, het kleinste deel bleef staan en werd daarop door de bereden troepen uiteengejaagd. Een 30 peisonen weiden gewond. De stemming der arbeiders is ïustig en gedrukt. EEN VREESELIJK SCHOUWSPEL. (3 u. 30 m.) In het gevecht met de menigte vielen er op het plein van het Wmterpaleis ongeveer 150 dooden. Op het Senaatsplein, nabij het Winterpaleis, hielden de arbeiders een automobiel van de St. Petersburgsche Telegraal-agentuur aan, trokken er de inzittenden uit, verbrijzelden het rijtuig. De wachtende menigte riep bij het voorbijrijden van officieren: »grijpt ze vast!" Omstreeks halt drie was de menigte van het plein voor het Winter paleis vërdwenende troepen vervolgden de op roermakers, die zich in de aangrenzende straten verspreidden. Het was een vreeselijk schouwspel, toen de gewonden en afgrijselijk verminkte duoden, waaronder zich vrouwen en kinderen bevonden, over het Newski-Prospect getranspor teerd werden. PRIKKELDRAADVERSPERRINGEN. (3 u. 45 m.) Een groot aantal arbeiders, die uit de Wassiljewsky-Ostrow-wijk over de Niko- laasbrug naar het Winterpaleis wilden voortdrin- gen, werden bij die brug teruggedrongen waarbij vier personen gewond, een kozak gedoo 1 en ook een officier gewond werd. De menigte besloot ge- wapenden tegenstand te bieden en maakte in de vierde linie in de Wassiljewski-Ostrow-wijk ver sperringen van prikkeldraad. Een gedeelte van de oproerlingen trok voort om wapenen te halen. Aan voorbijkomende officieren werden de degens afgenomen. Voor de menigte, die van de Pobilow- werken kwam, liep de priester Gappon met een kruis in de hand naast hem liep een boer, met een doorschoten beeltenis van den Tsaar. Gappon was ook gewond. Onder de dooden bevinden zich assistenten van den opzichter der stadswijk en nog een ander stedelijk beambte. Om vier uur hielden de troepen het plein voor het Winterpa leis bezet, waar op vervoerbare keukentafels een middagmaal voor hen bereid werd. In de Wassijewski-Ostrow-wijk vernielen de oproerlingen de telegraafdraden, werpen barri cades op en wapenen zich met sabels en werk tuigen. MOORDENAARS (4. u. 50. m.) Om half vier heden-middag verstrooiden de militairen op het Newski-Prospect in de nabijheid van het admiraliteitsgebouw, de opeen gedrongen menigte door drie salvo's, waar door dertig personen gedood en velen gewond werden. In het centrum der stad is de menigte zeer verbitterd op de officieren de menigte scheurt hun de epauletten van de schouders, slaat hen en roept hun toe moordenaars! Toen de gewonden voorbij werden gedragen ontblootte het volk het hoofd en riep hoera! Het gerucht, dat de priester Gappon in hech tenis is genomen, is niet bevestigd. De politie arresteerde bij vergissing een ander, die ze voor Gappon aanzag. 4 u. 30 m. Hét volk bereidt zich op gewapenden tegenstand voor en spant prikkeldraad dwars door de straten om de cavalerie-charges te beletten. Barricades worden op het eiland Vassiüe opgericht. De menigte werpt met steenen naar de officieren. OP DE BARRICADEN. (6 u. 10 m.) Bij liet vallen van den avond ver minderen de samenscholingen in het centrum der stad. De cavalerie en infanterie bivakkeeren op het plein voor het Winterpaleis. Sterke bereden afdee- lingen doorkruisen de straten. In het Wassiljevysky Ostrow-stadsdeel wordt nog gevochten. De troepen losten ook vier salvo's op de barricades. Nietegen- staande de daardoor ontstane verwarring week het volk niet. Op andere plaatsen worden geen groote samen scholingen meer gezien. DE STRIJD DUURT VOORT. (9 u. 30.) Ofschoon de staking van de arbeiders op de spoorlijnen naar Warschau en Moskeu voortduurt, heeft nog het personen- en goederen verkeer plaats, al gaat het met moeilijkheden ge paard. Op het Newski-Prospect is een groote menigte bijeen. Het volk beproeft de straten met banken en traliewerk voor de cavalerie te versperren. EEN DYNAMIET FABRIEK GENOMEN f PETERSBURG, 22 Januari. Een juiste schat ting van het aantal dooden en gewonden, ten ge volge van het gevecht van heden, kan nog niet worden gemaakt. De rapporten van drie hospitalen vermelden 123 gewonden en 23 dooden maar vele gewonden zijn in huizen opgenomen, en de dooden naar de lijkenhuizen gebracht. Een groep werklieden marcheerde naar Tsarkoe selo, waar de Tsaar verblijf houdt. Zij werden door de troepen na bloedige botsingen terugge dreven. Het Vassiliostrofl'-kwartier was hedenavond in duisternis gehuld. De winkels zijn geplunderd. De werklieden wa penen zich voor de hervatting van den strijd op morgen. Het gerucht loopt dat zij een dynamietfabriek hebben genomen en ook, dat 30 a 40.000 stakers uit Kolpino, zestien mijlen van Petersburg, ge wapend naar de hoofdstad opmarcheeren. {Nadere berichten onder Telegrammen.) De oorlog in Oost-Azië. Een aanvallende beweging. De correspondent van de Echo de Paris seinde gisteren uit Petersburg: Ik ben in staat u opnieuw te bevestigen dat Koeropatkin al zijne toebereid selen heeft getroffen en dat hij op het punt staat trachtig tot den aanval over te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1