Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Me in M 28ste Jaargang. Woensdag 25 Januari 1905. No. 8113. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. 7ËÜILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. immu;fliu,uwfliuhuu7hniniinnmiiiMinuHin PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent, per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden- uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. 25 Januari. Het jammerlijke figuur, dat de Tsaar gemaakt heeft, door zich zwak te toonen en het tooneel van het. bloedbad, dat op het oogenblik in St. Petersburg en andere steden wordt afgespeeld, te ontvlieden, zal eer achter de revolutionaire beweging kracht bijzetten dan vermindering ver oorzaken. Uit de latere berichten blijkt duidelijk dat men niet. meer van een oproer in Petersburg kan. spreken, maar van een revolutie met al hare verschrikkelijke tafereelen, een tweede Fransche revolutie. In een oogenschijnlijk op goede, intieme ken nis van Russische toestanden berustend hoofd artikel zette de National Zeitung gister uiteen, hoe de energielooze en menschenschuwe Tsaar Nikolaas geheel in handen zijner hofomgeving is, die hem nu uit St. Petersburg wegzond om de vrije hand te hebben. De waarheid is, dat de „clan" der grootvor sten in haar geheel met de voor ingewijden lang zamerhand tot een symbool afgedaalde persoon lijkheid van Nikolaas II de Keizerlijke macht ge heel in handen heeft. Men behoeft slechts de betreffende bladzijde van de Almanach de Gotha op te slaan, om zich van de numerieke sterkte van deze „clan" te overtuigen. Wat men daar niet vermeld vindt., dat is het feit dat de macht van het hoofd der familie in geen vorstelijk ge slacht geringer is dan in dat der Romanofs, wier afzonderlijke leden door zoogenaamde „kei zerlijke apanages" onmetelijke goederen wier opbrengst van, naar schatting, 20 millioen roe bel onder alle prinsen moet worden verdeeld reeds ten tijde van Paul I in hun positie zoo zijn versterkt, dat zij heden ten dage een eigen kaste vormen. In den tegenwoordigen binnenland- schen strijd in Rusland let de Tsaar niet op de kaste der grootvorsten de aangewezen leids man te zijn, hetzij, dat de prinsen zijn zwak heid, waaruit zij tot nu voordeel hebben ge trokken, moet zijn omdat zij aannemen, dat het leger haar moede zou kunnen worden, hetzij dat zij liberale concessies van den Tsaar vree zen. In elk geval hebben zij het gevoel, dat de belangen hunner kaste door dezen heerscher niet genoeg beveiligd zijn. In werkelijk goed ingelichte kringen ziet men derhalve het groot ste gevaar van 't oogenblik in de door de grootvorsten op touw gezette militaire revolutie of in een meer of min vrijwillige abdicatie des Tsaren. Men weet, dat de grootvorstenkaste reeds ze ker is van een aantal garde-regimenten en de kartetsschoten op het Winterpaleis waren de proef op de som, een proef die gelukt is. Of groot vorst Wladimir, die slechts door den Tsaar, den Een Oost-A»iatische vertelling. 49) „Wel, hoe dom ben ik toch", riep juffrouw Hemster. „Hilda", ik heb hem al dien tijd hier o p den arm gehad. Geef u, geen moeite lieve." Juffrouw Stretton bleef even staan, zeide goeden nacht en verdween toen in de trapope- ning. De mannen zijn soms erg dom. Ik wist op dat oogenblik niet, ik vernam het eerst veel later, en toen was het een dame die het mij vertelde, dat dit een vriendelijk afscheid was, even afdoende, als onbemerkt door mij. Ik hielp juffrouw Hemster haar doek omdoen, en we begonnen het dek op en neer te loo- pen, terwijl ze haar stap naar de mijne regelde en even als den vorigen dag, hare hand op mijn arm logde. Ik was min of meer verle gen en zocht le vergeefs naar iets om het ge sprek aan den gang te brengen, toen ze mij voorkwam. „Ge maakt geen gebruik van de gelegenheid welke ik wel zoo goed ben, u aan te bieden," zeide ze. kleinen tsarewitsj en den ongehuwden grootvorst Michael van den troon ia gescheiden, en thans het. middelpunt is van de Petersburgsche groote wereld, of grootvorst Sergius, die zijn aanhang voornamelijk te Moskou heeft, de vrachten zou den oogsten van een „revolutie van boven", kan thans niemand met zekerheid zeggen. Ook in den boezem dezer bevoorrechte kaste bestaan natuurlijk tegenstanders en mededingers, maar niets zou meer verkeerd zijn, dan den eenen prins voor meer reactionair, dan anderen voor min der reactionair te willen aanzien. Reactionair zijn ze allemaal, moeten ze allemaal zijn. Zij hebben de banier der reactie thans ontplooid zooals Gapon die der revolutie. Zij houden re kening met de noodzakelijkheid, dat. zij zich uit hun midden een meer geschikten voorvechter voor hunne belangen moeten kiezen, dan de humane, welwillende pn teerhartige Nicolaas II is onder het parool „Caesar nihil" trekken zij te velde tegen de geweldige overmacht van het Russische volk, welks beste krachten thans in „hun" oor log verloren gaan. Want ook het Oost-Aziatisch avontuur is een oorlog van deze kaste, en zoo als de slechte keer van den oorlog hun aanzien deed tanen, zoo zoude een al te „vroegtijdige" vrede hun ondergang bewerken. Wie overwin naar zal blijven in den binnenlandschen wor stelstrijd, hangt alleen af van het leger. Voor de waarschijnlijke houding van het leger is ech ter de omstandigheid, dat het opgecommandeerd worden naar het krijgstooneel opgevat wordt als een verplaatsing voor straf, wellicht van meer beteekenis dan het feit, dat het in de straten van Petersburg niet terstond den eersten dag is bezweken. HET GEHEIM COMITÉ. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Daily Telegraph breidt de omwenteling in Rusland zich snel uit. Een kleine commissie van schrijvers en journalisten, waartoe de ver- lichtste menschen van Rusland behooren, is binnen een paar dagen een talrijke vereeniging geworden, een soort van jacobynenclub, waaruit straks mis schien de kern van een voorloopig bewind kan voortkomen indien de omwenteling slaagt. Het bedoelde comité - welks samenstelling voorals nog geheim gehouden wordt gaf den corres pondent den tekst van een motie waarin het comité, hoewel ten volle Rusland's verplichtingen tegenover het buitenland erkennende, toch waar schuwt dat het alle buitenlandSche leeningen, na 22 dezer gesloten, als ongeldig beschouwen zal, omdat geen buitenlandsche natie thans te goeder trouw geld kan leenen aan de Russische regee ring terwijl men weten kan dat het Russische volk en de autocratie strijd voeren over de opper heerschappij. De Fransche republikeinen mogen de Russische regeering geld bezorgen, maar het Russische volk is evenzeer gerechtigd, verplich tingen die daaruit mochten voortvloeien, te ver loochenen. Mocht een volksparlement de autocratie vervangen, dan zullen de parlementsleden een mandaat van gelijke strekking ontvangen. „Welke gelegenheid?" vroeg ik verwon derd. „De gelegenheid om verschooning te vragen. „Verschooning Met uw welnemen, waar voor?" „Hoe stomp van begrip zijl gij Engelschen toch", hernam ze ongeduldig. „Dat geef ik toe. Maar ge wilt u niet over mij erbarmen en mij verklaren, waarmee ik u beleedigd heb en waarvoor ik verschooning moet vragen „Ge hebt aan mijn vader gezegd, dat ge geert vriend zijt van den Mikado." „Zeker. Dat ben ik ook niet. Hoe zou ik dan zoo iets beweren?" „Och!" riep ze uit met. een gebaar van minachting. «Ge speelt den George Washing ton?" „Hoe zoo?" „Wel, begrijpt- ge dat niet? Die kon geen leugen vertellen." „Ha, juist. Maar ik doe veeleer als Mark Twain. Kan wel liegen maar wil het niet." „Zelfs niet voor mij?" vroeg ze, met haar innemend glimlachje naar mij opziende." „Oh, als ge het zoo stelt, vrees ik, niet sterk genoeg te zijn om vol te houden." Zé had mijn arm wederom genomen en ik hoopte ten minste gedeeltelijk in haar gunst hersteld te zijn. „Ge hebt me gisteren te kennen gegeven, dat ge een vriend waart van den Mikado." DE OPSTAND IN PETERSBURG. PETERSBURG, 24 Jan. Heden-morgen werden in hechtenis genomen de journalisten en gemeen teraadsleden Kedrine, Schnitnikolf, Mwkotine, Hessen, Pechekhonofï en Annesky. De «Vereeniging van Russische kooplieden" besloot als leden te royeeren de officieren der garde. De oud-politie-prefect van Moskou, generaal Trepow, is tot prefect van Petersburg benoemd met de rechten van generaal-gouverneur. Trepow vertegenwoordigt de conservatieve partij. De staking duurt voortde magazijnen in de hoofdstraten zijn gesloten. Kozakken doorkruisen de stad en verbieden alle samenscholingen. De staking der advokaten staat vast. De prefect van Petersburg, generaal Toulon, is tot generaal gouverneur van Warschau benoemd. PETERSBURG, 24 Jan. De werklieden in de groote ketelfabriek van Buri hadden heden den arbeid hervat. Daarop drbngen werklieden van de electriciteitswerken de fabriek binnen en eischten, onder bedreiging met geweld, het staken van den arbeid. In de fabriek werd daarop het werk stop gezet. In de voorstad Simonofl', die bijna geheel door arbeiders bewoond wordt, is 't rustig; de werklieden verzamelen zich in groepen en veroor zaken geenerlei verstoring der orde. PETERSBURG, 24 Jan. De middelen in de vveerstandskassen der arbeiders zijn onbeduidend. Slechts in de afdeeling Narva, het dichts bij de Poetiloff-fabriek, zijn 15000 roebeis in kas. la- worden aan hen, die onderstand behoeven, slechts zeer beperkte sommen uitgereikt. In ontwikkelde kringen worden de inzamelingen van gitten voor de gewonden voortgezet. Arrestatiën uit arbeiders kringen zijn nog niet voorgekomen. De leiders der arbeidersbeweging bevinden zich op vrije voeten. Wassilieff, die als vertegenwoordiger van eene afdeeling der arbeidersclubs Gapon Zondag jl. vergezelde, is gedooddrie aanhangers van Gapon zijn gewond. Gapon zelf houdt zich ver scholen. PETERSBURG, 24 Jan. De arbeiders-vereeniging is door den prefect van politie ontbonden. Jessen, hoofdredacteur van de Trava (of Rava) is in hech tenis genomen. PETERSBURG, 24 Januari. Het werk op het centraal-station van de Belgische eleetriciteits maatschappij is gestaakt. Bij deze maatschappij waren de meeste abonnementen voor verlichting aangesloten. PETERSBURG. 24 Jan. 4 uur namiddags.) De kozakken achtervolgen een troep arbeiders en slaan er met de sabel op in. Eenige werklieden zijn gewond. PETERSBURG, 24 Jan. ('s av. 5.30 ure.) Op het Newsky-prospect en in de belendende straten is de houding der menigte onrustig. Alle ven sters aan de straatzijde zijn door latten versperd. GAPON TE MOSKOU. PETERSBURG, 24 Jan. Daar heden geen nieuws bladen zijn verschenen is het publiek niet bekend met den omvang van de revolutionaire beweging „Dan ben ik te laken, want ik had zeker geen recht zulks te zeggen." „Ge hebt beweerd, hem verscheidene malen gezien en met hem gesproken te hebben." „Ja, maar dat geeft me nog geen aanspraak op eenige onderscheiding van den kant van Zijne Majesteit." „Wel, ge hebt me nog maar twee- of drie maal gezien, en het is zeker, dat ge weet, da,t. ik eene vriendin van u ben." „Mejuffrouw, het maakt me gelukkig dat te hooren. Indien de Mikado zoo iets had gezegd, zou ik voor de geheele wereld op zijne vriend schap geboogd hebben." „Dan is er nog iets anders hetwelk ge ge zegd hebt. eri waarop'gij misschien ook terug komt. Ge beweerdet een volgeling van mij te zijn, een aanhanger, een vazal of' zoo iets. En ik, arm, onnoozel meisje, geloofde u," „Inderdaad, juffrouw Hemster, daar had ge het volste recht toe. Wanneer de gelegenheid zich voor mocht doen zult ge een warm verdedi ger in mij vinden." „Oh, ja, heel mooi gezegd; maar als het er op aankomt, trekt ge terug. Ge hebt gehoord wat mijn vader zeide. Uit zijne woorden hebt ge kunnen opmaken, dat mijne bedoeling was U te doen verklaren, dat ge bevriend Waart met den Mikado. En nu ge kans hadt, mij te helpen vielt ge mij af." „Mijn waarde juffrouw Hemster, waarom hebt te Moskou en elders. Men verwacht het uitbrei den van onlusten te Warschau. Over Gupon's doen en laten is weinig bekend, maar volgens de laatste geruchten is hij ontsnapt naar Moskou, van waaruit hij de beweging, leidt. De bronnen der stakers zijn beperkt. Zoover men weet zijn geen arbeiders in hechtenis geno men. De politie-prefect gaf aan de winkeliers den raad hunne winkels te barricadeeren. Overal zijn wachtposten van infanterie uitgezet. I)E TOESTAND TE MOSKOU. MOSKOU, 24 Jan. Het Russische Telegraaf- agentschap verneemt dat de stemming in arbeids- kringen hedenochtend zeer geprikkeld wastegen den avond werd 't kalmer. Een der grootste ty pografische inrichtingen, waar vier bladen gedrukt worden, hoopt met de arbeiders tot een regeling te geraken, zoodat de ai beid aanstonds zal kun nen hervat worden. De bakkers, de koetsiers, de dienstboden houden zich rustig. MOSKOU, 24 Jan. In een der voorsteden van Moskou verzamelden zich iu den loop van den namiddag kleine groepen arbeiders. In het cen trum en bij het Kremlin heerscht vooralsnog kalmte. De houding van het publiek en de gang van zaken is normaal. MOSKOU, 24 Jan. Tot 's middags twaalf uur waren er hier 10.000 stakers. In de drukkerijen werd in den loop van den middag het werk neergelegd, zoodat verscheidene kranten morgen niet zullen verschijnen. De stakers van de lederfabrieken houden zich rustig. Op bevel van de politie zijn uil de wiu- keiuitstallingen van wapenhandelaren de wapens verwijderd. De meeste wapenhandelaren sloten hun winkels. MOSKOU, 24 Jan. Dezen middag trokken hoo- pen arbeiders van andere fabrieken naar de fa briek van Hopper om de arbeiders tot staken te dwingen. De werklieden drongen met geweld in de fabriek en dwongen de arbeiders tot het neerleggen van het werk. Op de fabriek werken 500 mannen. Ook in de heele buurt in de Daneloffstraat, in de fabrieken van Jaquot, Schoestoff, Hiwar- toffski, Lichtermann e.a., is het werk gestaakt. MOSKOU, 25 Januari. Het Petersburgsche tele- graafagentschap meldtOp de Beurs werd gister door de fabrikanten een vergadering gehouden, waarin men echter tot geen besluit kwam, daar de arbeiders geene eischen hadden gesteld. De arbeiders staakten hier enkel uit sympathie voor hun Petersburgsohe makkers. De fabrikan ten kwamen overeen verdere gebeurtenissen af te wachten. Blijkens opgaven omvat de staking 15 20 fabrieken en ongeveer 10.000 arbeiders. Overal ziet men dezelfde tooneelen. Zij, die willen wer ken worden gedwongen het werk neer te leggen. De kozakken dreven verscheiden ma len de arbeiders in de voorsteden met hun 11a- gaiken uiteen. In de stadswijk Iwanow was ook infanterie en cavalerie op patrouille. De stakers verklaarden met zekerheid dat zij geene grieven hadden. ge me uwe wenschen niet kenbaar gemaakt? Als ik geweten had, er u genoegen mee te doen, zou ik mijzelf een broeder van den keizer heb ben verklaard. „Ik was niet aan dek toen gij aan boord kwaamt. Doch indien gij mij niet geheel ver geten waart, zoudt ge uit mijns vaders woor den hebben opgemaakt, wat ik wenschte dat ge zeggen zoudt." „Ja, ik zie het nu wel, maar het is le laat.' Gelijk ge gezegd hebt ben ik zeer langzaam van begrip en zou altijd zulk een schoone ge legenheid moeten hebben om mij in te lichten als thans het geval is. Ze lachte. „Oh, ik zal u vergiffenis schenken,- zelfs al biedt ge me uwe verontschuldigingen niet aan." „Maar dat doe ik wel. Van gansclter harte 011 op de onderdanigste manier." „Goed, dat is in orde. Misschien is het, al les wél beschouwd mijn schuld geweest, daar ik u niet gewaarschuwd heb. De volgende, maal als ik wederom uwe hulp noodig heb, zal ik-allés netjes laten opschrijven en u het papier vier-en-twintig uur van té voren doen ter hand stellen." „Dat zou zeer vriendelijk van u zijn, juf frouw Hemster en daarbij zoudt ge zwart op wit, bewijs hebben van de domheid van een Engelschman." (Wordt vervelgid.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1