De Italië is Mand De oorlog In Oost-Azië. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Speciale dienst van de Nieuwe Schiedamsche Courant. De gemeenteraad herkoos heden met 113 tegen 10 stemmen den vroegeren burgemeester, prins Galitzyn. OPSTAND TE RIGA. Spoorwegverkeer PetersburgMoscou gestaakt.De soldaten weigeren op te rukken. PETERSBURG, 24 Januari. Bij het gister-avond plaats gehad hebbend samentreffen tusschen de troepen en de menigte zijn 76 personen gedood en 233 gewond. De ruiten van het paleis van Grootvorst Sergius zijn ingegooid. De Keizerlijke Bank is gesloten. Het spoorwegverkeer op de lijn Peters burgMoscou is gestaakt. In de stad Riga is oproer uitgebroken. Het regi ment weigerde naar de provincie op te rukken. De toestand is zeer dreigend. Door een gat in het ys verdwenen. Een bom ontploft. Groote opgewondenheid. PETERSBURG, 24 Januari. Er zijn 2126 ge wonden terwijl vele dooden verdwenen zyn door een gat in het ijs Van de Newa. Velen verlaten Petersburg. Er zijn gisteren weer vijftien winkels geplunderd. De politie ziet het werkeloos aan. De Tsaar blijft met de keizerin weduwe te Tsarkoje Selo. De troepen vonden gister-avond op den hoek van de Gadovolestraat een Bom. Eer zij het kon den verhoeden, was de bom gesprongen en doodde een groot aantal soldaten. Twee regimenten vuurden op elkander. Bommen werden geworpen tegen de kozakken. De dagblad-uitgevers hebben besloten de bladen te laten verschijnen buiten de censuur om de Novoje Wremja, de Bourse Gazette en de Swiet doen hieraan niet mede. Te Odessa lieerscht groote opgewondenheid. Er staan 12,000 reservisten gereed. WERKSTAKING TE KOWNO. Eergister hebben te Kowno de werklieden aan al de fabrieken en spoorwegwerkplaatsen den arbeid gestaakt. Het Petersburgsch Telegraaf-agentschap meldt van gister dat de arbeiders aan de fabrieken der firma Tilman het werk staakten zij eischen ver andering van eenige in de fabriek bestaande voorschriften en loonsverhooging. Het antwoord op hunne eischen hebben zij niet afgewacht. Op aandringen van de arbeiders der firma Til man legden voor en na de werklieden van alle andere fabrieken den arbeid Jneer. Heden zijn alle winkels gesloten. Rustverstoringen van de zijde der arbeiders kwamen niet voor. WERKSTAKING TE WILNA. WILNA, 24 Jan. De arbeiders alhier hebben het werk neergelegd. In de stad is het rustig. DE TOESTAND TE BAKOE. PETERSBURG, 24 Jannari. De Telegraphen Agentur verneemt van heden uit Bakoe, dat de arbeid in de naphtawerken wegens de sneeuw ongeregeld geschiedtandere fabrieken hervatten gedeeltelijk den arbeid. ADMIRAAL BIRILEFF NAAR KROONSTAD. L1BAU 24, Januari. Admiraal Birileff is naar Kroonstad afgereisd. (Staat dit soms in verband met het aanstaand vertrek van den Tsaar? Red.) Van de Kozakken. Generaal Koeropatkin heeft nu een vrij uit voerig rapport aan den Tsaar gezonden over de verrichtingen van MisjtsjenkoTs ruiterij ten wes ten van den spoorweg naar Nioe-tsjwangover het doel van die verrichtingen laat hij zich ech ter niet uit, wat ook begrijpelijk is. Den lOen dezer, zoo seint Koeropatkin, deed de vijand, die anderhalve compagnie telde, een aanval op het dorp Oetswata, juist toen de Rus sische vrijwilligers en kozakken aanvallenderwijs te werk gingen tegen de flank en de achterhoede van de Japanners. Dezen vluchtten voor de ko zakken en bezetten de fabriekChantsjim in het dorp. De kozakken onder Essaul en Nekrasof naderden den muur van de fabriek, maar Ne krasof weid door een bajonetstoot aan het hoofd gewond en daarop met twee geweerschoten af gemaakt. Ook de Fransche luitenant Bertin (vrij williger bij de kozakken) sneuvelde. Om de Ja panners, die zich achter de sterke muren der fabriek verschanst hadden, te verdrijven, moest artillerie aanrukken. Deze opende op 400 pas sen granaatvuur. Daarop namen de Japanners de wijk en werden deels gedood, deels krijgsge vangen gemaakt. De verliezen der Russen waren 2 officieren en 7 soldaten gesneuveld, 7 officieren en 33 soldaten gewond. Vóór den aanval op het station Jin-kou op 12 dezer kwam een trein uit Ta-tsji-tsjiao met zes wagens vol Japansche infanteristen aan. De trein werd beschoten door vrijwilligers die onze linkerflank dekten, en door artillerie. De locomo tief werd later vernield tengevolge van de be schadiging der lijn bij Jin-kou. De aanval (der Russen op Jin-kou) mislukte omdat de Japanners hun versterkingen met ijzerdraadversperringen omringd hadden. In den nacht van 14 dezer kwam het bericht, dat een dorp op 4 K.M. van ons kamp door de Japanners bezet was, en dat een andere vij andelijke kolonne uit Jin-kou naderde. Onze ko- lonne kreeg 's ochtends bevel, naar het noord westen op te rukken (lees: terug te trekken), om onze bewegingen te dekken. Kozakken wer den uitgezonden tegen den vijand, die twee ba taljons telde, deze opende het vuur, maar werd met verlies teruggedreven. Een andere afdee- ling kozakken beschoot het door de Japanners bezette dorp, dat ook nog door een afdeeling van onze artillerie beschoten werd. De voorhoede der vijandelijke kolonne weid, toen zij het dorp ver liet, door de onzen vernietigd. Onze verliezen bedragen in 't geheel 7 officie ren en 71 soldaten gesneuveld, 32 officieren en 257 man gewond. ITALIe. Een officieuse mededeeling van de Agenzia Stefani luidt, dat de Italiaansche regeering bij de hervatting van de parlementaire arbeid tegen het einde dezer maand, bij de Kamer wetsontwerpen zal indienen tot reorganisatie van de spoorwegen en de invoering van rijksbeheer. De geruchten betreffende verlenging der contracten met de spoorwegmaatschappijen heeten ongegrond. Officiëele berichten. Bij Koninklijk Besluit is aan I. C. Sluijk, tuin man bij mr. H. W. E. baron v. d. Borch, bur- gem. te Ginneken, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons toegekend en is aan H. Kreek, meesterknecht in de zwavel- en terpen- tijnfabriek onder de firma Moll en Gudde te Am sterdam, de eere-medaille der Orde van Oranje- Nassau, in zilver. Yan de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder vereenigde gister avond aan een diner verschillende leden van de Hofhouding van H. M. de Koningin, met hunne dames. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen Maandag den 30en Januari a.s., des avonds te 8£ uur, bijeengeroepen, Nederlanderschap. De motie, den Hen dezer met algemeene stem men aangenomen op de protest-vergadering van Nederlanders te Londen en aandringende »op eene wijziging der wet (op het Nederlanderschap en ingezetenschap), waardoor het onrecht, den Ne derlanders in den vreemde aangedaan, hersteld worde", is ter kennisie gebracht van den minister van Binnenlandsche Zaken en den minister van Justitie, door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Londen, en aan de leden der Staten- Generaal. Onderscheiding. De Nieuwe Courant verneemt van haar Lon- denschen correspondent, dat de stadsraad van Edinburg Lord Reay (mr. D. baron Mackay van Ophemert) tot eereburger der stad benoemd heeft, en met hem den hertog van Connaught, broeder van koning Eduard, en den heer A. J. Balfour, eerste-minister van Engeland. De Scheveningsche haven. Bij hoog water zjjn gister-middag tusschen vieren en vijven tien bomschuiten binnengesleept in de Scheveningsche haven. Er liggen nu, behalve de kleine vaartuigjes, een SOtal loggers en bom men in de binnenhaven. Ongelukken. Te Breukelen is een 9-jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Een treurig ongeval heeft gister-middag te Zutphen plaats gehad. Ondanks den sterken dooi waagden velen zich nog op de ijsvlakte. De 14-jarige E. v. G. uit de Barlheze heeft het met zijn leven moeten bekoopen. Achter 't Ziekenhuis zakte hij door het broze ijs en pogingen om hem te redden faalden. Het lijk is naar het ouderlijk huis vervoerd. Te Lekkerkerk heeft Zondag-middag een acht jarig meisje, tengevolge van een val op het ijs, een hersenschudding gekregen. Haar toestand is zeer zorgelijk. Schiedam, 25 Januar 1905. Met ingang van 16 Januari zyn ver plaatst de telefonisten C. N. J. de Jager van Schie dam naar Rotterdam en F. W. Wolff van Zutphen naar Schiedam. H e d e n-m iddag had de 8-jarige J. Cremer, wonende Groenelaan, toen hij op een in de Buitenhaven liggende schuit aan 't spelen was, het ongeluk te vallen en te water te geraken. Door Chr. Osephius werd hij echter spoedig gered. Tijdens een vechtpartij heeft men gister-avond van pand 188 aan deja Singel een spiegelruit vernield. Gister nam id dag is het paard, ge spannen voor een mestwagen, die bestuurd werd door P. V., op den Vlaardingerdijk op hol gesla gen. In de Kethelstraat werd het dier door den sla ger T. Groenendaal gegrepen en tot staan gebracht. In de rijwielfabriek van de firm'a Kema aan de Willemskade heeft heden-morgen de 23-jarige knecht J. v. d. Horst, wonende Gas- straat, de onvoorzichtigheid gehad olie in een brandende petroleumlamp te doen. De vlam sloeg in de peer en door de groote vlam kreeg v. d- II., ernstige brandwonden in het gelaat. Na ge- geneeskundig behandeld te zijn, werd hij naar zijn woning gebracht. Krachtig strijdmiddel. Zoo ooit, dan is het thans, nu ons ministerie het bijzonder onderwijs wil gaan opbeuren uit de langdurige verdrukking, dat er door de mannen der z.g. neutrale school al het mogelijke wordt gedaan, om de bijzondere school haar recht van bestaan te betwisten. Onvermoeid zijn de po gingen van genoemde mannen, om de meerder heid der bevolking vóór de openbare school te winnen. Openbare vergaderingen worden gehou den brochures verschijnen, ja, zelfs werd kort geleden een nOudersnummer" van »De Volksschool" bij duizenden exemplaren verspreid. Inderdaad, wij gevoelen ons gedrongen, onze bewondering uit te drukken over zóóveel actie, zoowel bij de tegenstanders van ons huidig ministerie in 't al gemeen, als bij de mannen van het z.g. neutraal onderwijs in 't bijzonder. Echter, deze bewondering zal ons tevens 't oog doen slaan op onze eigene positie en ons nopen de vragen te stellen Wat hebben wij, katho lieken, gedaan tegenover de verschillende aan vallen op ons onderwys Wat hebben wij ge daan, om ons katholiek bijzonder onderwijs eene goede toekomst en daardoor onze katholieke jeugd eene opvoeding in den geest onzer H. Moederkerk te verzekereu T Beschamend is het voor ons, te moeten bekennen, dat wij totnogtoe lijdelijk ble ven toezien. De naaste toekomst echter zal ons leeren, dat het hierbij niet mag blijven en dat ook wij, katholieken, onze strijders hebben. Binnen kor ten tijd n.l. zal een geschrift verschijnen ter weerlegging van de brochureMaakt front voor de openbare school". Ook zal spoedig een »Oudersnummer" van ~»De Katholieke Onderwijzer" het licht zien en bij duizenden exemplaren gratis over het geheele land worden verspreid. Het nut van beide aan te toonen, ligt niet in onze bedoeling, wij meenen echter het doel met een enkel woord te moeten aangeven, om beider ontvangst voor te bereiden. Eerstge noemd geschrift dan, zal het goed recht der bij zondere school verdedigen tegenover de brochure i>Maakt front enz." Het »Oudersnummer" van de Katholieke Onderwijzer" zal deze verdediging, hoewel beknopt, ook geven, het zal de lezers op wekken tot strijd voor de aanhangige wetsont werpen, die de financieele ellende onzer katholieke scholen zullen wegnemen,terwijl het tevens meer dere samenwerking zal pogen aan te brengen tusschen ouders en onderwijzers. Vooral laatstge noemd doel is o. e. van 't grootste belang. Het spreekt vanzelf, dat zich bij de uitvoering van een zoo groot plan, als de uitgave van genoemd »Oudersnummer" vele, vooral financieele bezwaren opdoen. Reeds hebben Katholieke organisation, alsook vele H. H. geestelijken en leeken getoond, met dit plan te sympathiseeren, door financieelen steun te verleenen. Onze katholieke dagbladen openden giftenlijsten en dat niet zonder succes. Echter de voorzichtigheid verbiedt, dit »reuzen- werk" te beginnen, vóór het benoodigde bedrag daarvoor aanwezig is. Katholieken van Schiedam, Uwe offervaardigheid is ons bekend en daarom achten wij het over bodig, daarop een beroep te doen, vooral nu het geldt een krachtig middel om voor de belangen van Uwe kinderen te strijden. Maar wij vragen niet enkel Uwen financieelen steun, wjj vragen uwe aandacht voor het spoedig verschijnende »Oudersnummer" waarvan wij de verspreiding op ons zullen nemen. Wjj dringen er op aan, dat niemand het ongelezen ter zjjde zal schuiven, maar dat elkeen de inhoud ervan tot zijn eigendom zal maken. Dan alleen zal het groote doel worden bereikt, n.l. alle katholieken van Nederland te vereenigen tot één machtig geheel, om krachtiger te zijn in den strijd voor de belangen van ons katholiek bijzonder onderwijs, voor de belangen der katho lieke jeugii C. E. M. Jagers, Onderwijzer aid St. Josephsscholen. Schiedam 251'05. 25 cent per regel. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te genezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waar heid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onderstaande verklaring, die aanduidt dat verlichting en genezing van ziekten afhan gen van een oordeelkundig gevolgde behandeling. Mejuffrouw de wed. van Lith, 76 jaar oud, Gerard Doustraat 105 te 's Hage, zegt; onsGe durende langen tijd heb ik veel aan de nieren geleden, welke mij vreeselijke pijnen veroorzaak ten in de lenden en in den rug. Speciaal wan neer ik me bukken moest was de pijn bijzonder hevig. Het slapen werd mij moeilijk en 't scheen me toe alsof ik 's morgens bij het opstaan meer vermoeid was dan den avond te voren bij het naar bed gaan. De urine kwam branderig, was immer donkerrood en troebel. Ik beklaagde mij over duizeligheid en schemeringen voor de oogen, terwijl ik zonder oorzaak soms plotseling moest transpireeren. Ik was zeer ontmoedigd want alle tot toen gebruikte medicijnen bleven zonder goede uitwerking. Ik besloot Foster's Rugpijn Nierenpillen te probeeren en moet U eerlijk zeggen dat deze mij een weldaad bewezen. Na anderhalve doos geregeld gebruikt te hebben, gevoelde ik een beduidende beterschap, mijn pijnen zijn veel minder, ik slaap weer gerus ter en mijn geheelen toestand voel ik met den dag vooruitgaan. Ik ga nog voort «enigen tijd Uw pillen in te nemen, die mij tot nu toe reèds zooveel goed gedaan hebben en zal hel mij een plicht rekenen ze aan nierlijders te reeóm- mandeeren. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's nierpillen. Dit ge neesmiddel verlicht en geneest volkomen de nie ren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een eenig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die mej. van Lith gehad heeft. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de Hoeren Kappelhof Hovingh, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Er in g e 1 o o p e n. Door de rijksveldwachters Kijnder en Bos, respectievelijk te Halfweg en Haar lemmermeer gestationeerd, zijn, terwijl zij bij den opkooper Meijer een onderzoek instelden naar een konijnendiefstal, de vermoedelijke daders daar van gearresteerd. Deze kwamen juist bij dien opkooper met gestolen kippen aan, en vermoed den in het nachtelijk uur géén onraad. Heden zijn zij met den opkooper gevankelijk naar Haarlem gebracht Een groot ongeluk voorkomen. Op de lijn GroningenN. Schans, is door de activiteit van het spoorpersoneel, een groot ongeluk voor komen. Een wagen, bespannen met twee paar den en beladen met ijzer, brak op den over weg te Hoogezand, terwijl de locaaltrein van 5 uur 30 naderde. Gelukkig kon nog tijdig worden gestopt. De locaal kwam met. een half uur vertraging te Winschoten aan. Pamfletten. Te Haarlem is door de po litie proces-verbaal opgemaakt tegen personen, die colporteerden met pamfletten, beleedigentl voor minister dr. A. Kuyper. Men meldt ons uit Rotterdam Als gevolg van de staking der kolenmijn- werkers in het Ruhrgebied, waardoor thans geen waggonladingen Duitsche steenkolen hierheen ko men, zijn thans reeds 30.000 ton Engelsche kolen naar de Rotterdamsche haven onderweg of reeds ten deele gearriveerd, om van hier per scheeps gelegenheid of waggonlading naar Duitschland te worden vervoerd. Bovendien brengen ook de wekelijksche beurt booten op Engeland, die anders slechts stukgoe deren medebrengen, thans grootte hoeveelheden steenkolen aan. EEN VERSCHRIKKELIJK BLOEDBAD. PETERSBURG, 25 Januari. (11 uur v.m.) R. T. A. Te Radow (Polen) heeft een botsing plaats gehad tusschen de troepen en arbeiders. Er zijn, volgens een voorloopige opgave60 soldaten en 100 arbeiders gedood. Het moet een verschrikke lijk bloedbad zijn geweest. UIT HELSINGFORS. HELSIGFORS, 25 Januari (10.30 v.m.) R. T. A. Er hebben hier verschillende betoogingen plaats gehad. 1000 arbeiders zijn in optocht door de stad gegaan en hebben van verscheidene openbare gebouwen de ruiten stuk gegooid. DE RUSSISCHE TROONOPVOLGER LIGT OP STERVEN. PETERSBURG, 25 Januari. (12 uur) R. T. A. Naar gemeld wordt, ligt de Tsjarewitz te Tsjarkoje Selo ernstig ziek. Het kind lijdt aan longontsteking. Zijn toestand is levensgevaarlijk. OP DE VLUCHT. PETERSBURG, 25 Januari. (3. uur n.m.) R. T. A. Het Anichkof-paleis wordt thans nog alleen bewoond door grootvorst Michael Alexandrowitsj. De Keizerin-Weduwe is naar Kopenhagen vertrokken. ONTSLAGEN. PETERSBURG, 25 Januari (3 uur 15 min.) R. T, A.Luit.-generaal VonjToulon, commandant van St. Petersburg, is op zijn verzoek van zijn post ontslagen. UIT DE PROVINCIE. BERLIJN, 25 Januari. Ook uit de Russisch- Poolsche fabriekstreek bij Lodz, een der grootste van geheel Rusland, komen hoogst bedenkelijke particaliere berichten. Te Lodz zelf vreest men voor een algemeene staking. Bloedige botsingen tusschen de troepen en arbeiders zijn er in den laatsten tijd reeds herhaaldelijk voorgekomen. De bezetting is nu versterkt en men verwacht een ernstig treilen, aangezien er op de berichten uit Petersburg een verhoogde onrust in dearbeiders- wereld gevolgd is. In Radow, een stad met 24,000 inwoners aan den spoorweg Dombrowo-Iwangororod, zijn er reeds straatgevechten geleverd tusschen troepen en politie eenerzijds en samengerotte reservisten en arbeiders (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2