Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 7860 Er is geen minuut te verliezen om de twee be grootingen aan te nemen. Alles doet verwach ten, dat dank zij de eenstemmigheid der beide Kamers, de wet tot vermindering van den dienst plicht tot twee jaren er door zal komen. Het ministerie zal doen wat het kan om de her vormingen te bewerkstelligen van den bijstand aan ouden van dagen en ongeneeslijken. Vérder de afschaffing van de wet-Falloux, do instelling der inkomstenbelasting, de scheiding van Kerk en Staat, het pensioenfonds voor ouderdom. Bui tenslands zal het ministerie de staatkunde voort zetten, welke, dank zij den verlichten steun van het parlement en de blijkbare instemming dei- natie, door den ingrijpenden invloed van Frahk- rijk's bondgenootschap en de verwezenlijking van nuttige toenaderingen, Frankrijk's positie in de wereld heeft versterkt en van het land in ge vaarlijke ©ogenblikken een bevorderaar van de internationale eendracht heeft gemaakt, naar wien werd geluisterd. Voor dit werk van vrede, van hervorming, van vooruitgang vraagt het ka binet den vrijen en eerlijken bijstand van alle republikeinen. Rouvier verklaarde, indien hij niet een zuiver republikeinsche meerderheid verkrijgt, onmiddel lijk te zullen heengaan. Allard noemde Rusland e e n 1 a n d vanmoor de naars. Delcassé verzet zich met kracht hier tegen. De gebezigde taal zal drukken op wie haar gebruikte. Men kan de gebeurtenissen der laatste dagen betreuren maar men moet zich tot de vraagstukken der menschelijkheid beperken. „Gij zijt geen rechter en gij moet een volstrekte onzijdigheid in acht nemen. Ook mist gij de ele menten voor een onpartijdig oordeel." De rech terzijde jouwt Jaurès uit, die aan Delcassé ver wijt, zich tot den advocaat van 't buitenland te maken. Delcassé antwoordde, de advocaat der belan gen vair zijn land te zijn, welke door Jaurès slecht worden gediend. Het verbond met Rus land heeft Frankrijk veiligheid gegeven en in staat gesteld belangrijke overeenkomsten te sluiten. Met 410 tegen 107 stemmen heeft de Kamer een motie aangenomen van Sarrien, waarmede de regeering genoegen had genomen, en waarin het vertrouwen werd uitgesproken dat de regee ring de neutrale, democratische en sociale her vormingen zal bewerkstelligen. Met 536 tegen 18 stemmen zijn twee voorloopige twaalfden toe gestaan. In den Senaat heeft Chaumié de ministe- rieele verklaring voorgelezen, welke door de lin kerzijde vrij koel is ontvangen. Rouvier zegt daarin, dat hij, door den president van de re publiek geroepen, zijn best heeft gedaan een ka binet van de linkerzijde te vormen. Hij denkt te regeeren met de linker meerderheid, die hij zoo -mogelijk zal vergrooten. De regeering denkt de scheiding van Kerk en Staat erdoor te krij gen met eerbiediging van aller gewetensvrijheid Zij vraagt de Kamer de beraadslaging over de begrooting te beëindigen en dan de wet op den dienstplicht, die betreffende de scheiding van Kerk en Staat en de inkomstenbelasting te be handelen. Ook werd er nog gerept van de ver klikking en deze afgekeurd. Om deze dingen, die het land in rep en roer hebben gebracht, heeft de regeering het noodig geacht generaal Peigné en andere hoofdofficieren te straffen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Van 212 districten is de uitslag der verkiezing bekend. Gekozen zijn UI liberalen en 101 van verschillende groepen der oppositie. De liberale kiezers te Nyaradszered werden Nader wordt geseind aangevallen door de oppositie-kiezers. De troepen kwamen tusschen beiden. Drie militairen en 30 burgers werden gewond. Volgens den tot nu toe bekenden uitslag van 366 verkiezingen werden 143 liberalen en 47 leden van de Kossuth-partij gekozen. De overige stemmen zijn verdeeld over de andere groepen der oppositie. Jules Andrassy is gekozen te Olas- zliszka. SPANJE. Het nieuwe Kabinet is als volgt samengesteld Villaverde, minister-presidentBesada, Binnenl. Zaken; Villarutia, Buitenl. Zaken; Ugarte, Justi tie; Lacierva, Onderwijs; Cobian, Marine; Marti- tequi, Oorlog; Vadilla, Landbouw; Garcia Alix, Financiën. ZUID-AFRIKA. CherreyEmmet,schoonvader van generaal Botha, is eergisterennacht te Pretoria overleden. Toen mevrouw Botha te Pretoria in de duister nis de straat wilde oversteken, om nog even haar vader te zien, viel zij in een opening, die in de straat gemaakt was, en brak haar beide enkels. Officiëele berichten. Bij Kon. Besl. is de heer E. von Haxthausen erkend en toegelaten als consul-generaal van Duitschland te Amsterdam. Het oude Loo. Men schrijft aan de Tel: De restauratie-werken aan het oude Loo in het Koninklijk Park te Apeldoorn vorderen geheel naar wensch. De ronde poort van het ridderslot is in stijl bijgemetseld en de fundeering voor de valbrug gereed. Het geheele gebouw is verder aan de benedenzijde van kleine gemetselde steenen voorzien om het binnendringen van het water te beletten. Ook de walbeschoeiing tegenover bet kasteel is nagenoeg voltooid. Geheel in overeenstemming met de oude tee- keningen is vóór het Loo een eilandje aangelegd (op deze plek staat een schoone, eeuwenoude den met neerhangende takken), ongeveer op dezelfde plek waar dit oudtijds werd aangetroffen. Voorloopig wordt nog geen water in de diepe grachten gelaten, men wacht daarmede tot de valbrug is gelegd. Toch is het overvloedige beek water reeds door de wallen heengedrongen, zoo dat men genoodzaakt werd aan de achterzijde een hulpbrug te leggen. Het belangrijke werk, waardoor een onzer oudste kasteelen, tevens het eenige landelijke slot, dat door de meeste oranje-vorsten werd bewoond, in zijn vroegeren staat wordt hersteld, zal zeker niet vóór den zomer van 1906 gereed zijn. Tuberculeuse runderen. De minister van Waterstaat heeft ter kennis van de burgemeesters doen brengen, dat de on kosten, verbonden zoowel aan het vervoer van de door het rijk overgenomen tuberculeuse run deren binnen de gemeente van herkomst en naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam bij voor schot uit de gemeentekas te voldoen zijn en ver volgens aan zijn departement in rekening gebracht zullen kunnen worden op dezelfde wijze als met de andere uitgaven van veeartsenijkundigen aard het geval is. Voor het vervoer der overgenomen runderen per schip of spoor wordt geen gelei der noodig geacht. Runderen, welke mochten ster ven alvorens op de aanvrage van overneming eene beslissing genomen is, blijven ter beschik king van den eigenaar. Rijksverzekeringsbank. In verband met het bericht als zou Leiden de regeering aangeboden hebben om bij eventueele verplaatsing van de Rijksverzekeringsbank een bouwterrein beschikbaar te stellen, benevens voor een deel aan de bouwkosten bij te dragen, teneinde de bank daar tc zien gevestigd, deelt men uns mee, dat ook van de gemeente Arnhem een soortgelijk verzoek is ingekomen. Het moet echter het voornemen der regeering zijn de bank niet te ver van Den Flaag te vesti gen, waar zij zeer waarschijnlijk uit Amsterdam weggenomen zou worden. In dat geval zou Leiden eerder in aanmerking komen dan Arnhem. Wat ook nog voor de gemeente Leiden zou pleiten is de omstandigheid, dat de huurprijzen der woningen er niet hoog zijn. Voorst zou wel licht een der vele universitaire gebouwen voor een gebouw der bank kunnen worden ingericht. Prov. Staten. Bij enkele candidaatstelling is in het district Brielle bij de verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature rnr. Goekoop) gekozen verklaard L. P. van den Blink, notaris te Brielle. Complot van mijnwerkers. Een nader telegram omtrent het complot van mijnwerkers op het eiland Banka, gister-middag uit Batavia door het Ilbld. ontvangen, meldt 5)Het plan der onlusten is uitgegaan van het Drievingeren-verbond, Er zijn troepen naar de beide districten gezonden. Als oorzaak der onte vredenheid worden genoemd de zware dagtaak der mijnwerkers en slechte voeding. Spoorwegpersoneel. De minister van Waterstaat, gezien zijne beschik king van 25 Juni 1904, lit. F., sifdeeling spoorwe gen, waarbij tot *1 Februari 1905 werd verlengd de goedkeuring, respectievelijk vaststelling van bepalingen en bijlagen betreffende de dienstvoor- waarden van spoorweg-personeel, welke bij de aldaar nader aangeduide beschikkingen heeft plaats gehad heeft goedgevonden bedoelden ter mijn andermaal te verlengen, thans tot 1 April 1905. üe moord in de Scheveningsche iïoschjes. Naar men verneemt, hebben de heeren psychi- atero Dr. Reeling Brouwer en Dr. Rozenstein, die door den rechter-commissaris belast waren met een onderzoek naar de geestvermogens van Marius Brouwers, den verdachte van den moord in de Scheveningsche Boschjes, hun rapport aan dien magistraat uitgebracht en moet daarin als hunne conclusie vermeld staan, dat zij Brouwers toere kenbaar achten voor de door hem gep leegden daad. Bredasche Katholiekendag. Naar het Dagbl. v. Noordbr. verneemt, is in een vergadering der Commisie van Advies beslo ten, dat er dit jaar geen Katholiekendag zal worden gehouden in het Bisdom van Breda. Ongelukken. De kippenkoopman S. uit den Ham ging Don derdag met een wagen beladen met eeu paar manden met kippen, konijnen en eieren langs het Almelosche kanaal naar de markt te Almelo. Bij het passeeren van een anderen wagen, kwam hij te dicht bij den kant van het water en doordat het paard schrikte, viel de wagen met het paard onderstboven in het kanaal en zakte door het ijs. De koopman S. kwam onder den wagen terecht Door den schipper G., die toevallig in de buurt was, werd hij ongedeerd onder den wagen heen gehaald en ook het paard werd gered. De kippen en konijnen waren echter op één kip na verdron ken en de eieren waren alle gebroken. Gisteren-middag is op het stationsemplace ment te Winterswijk een Duitsche remmer tusschen de buffers van twee wagons geraakt en verpletterd. Te Finkega (Fr.) is de 20-jarige W., een oppasend jongeling, door het ijs gezakt en ver dronken. Het ijs in Friesland is al zeer zwak, er zijn nu overal gaten en wakken. - Gister-avond schoot J. de K. in het Noord einde te Waddingsveen, ter gelegenheid van een bruiloftsfeest, een dubbel geladen geweer in de lucht af. Het geweer barstte echter, waard ooi- een der handen van K. totaal werd verbrijzeld. R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde. Gister-avond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" hare jaarvergadering in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. De Voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Door den heer Th. J. H. Mouwens werden hierna, wegens ontstentenis van den secretaris, de notulen Voorgelezen van de vorige vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Vervolgens werd door hem het jaarverslag uitgebracht. In het verslag werd o. m. gewezen op het succes, da,t. de Chr. partijen bij de laatste verkiezing van een lid der Prov. Staten in dit district hebben verkregen, bij welke gelegenheid 90 o/o der kie zers waren opgekomen, een percentage, dat in geen ander kiesdistrict werd bereikt. In het af- geloopen jaar had nog plaats een verkiezing voor een lid van den gemeenteraad en leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De kiesvereeniging trad toe tot den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. Aan het slot van het jaarverslag betoogt de secretaris dat dit jaar vooral flink voor'"het aanwerven van kiezers voor de nleu,we kiezewlijst behoort te worden gewerkt. Het verslag werd onder dankbetuiging voor ken nisgeving aangenomen. Door den heer Herman Jansen werd, we gens afwezigheid van den penningmeester, reke ning en verantwoording gedaan van het finan cieel beheer. Uit het verslqg bleek, dat er een nadeelig saldo is van f lOGbH/a- De heeren H a, m en Lagerwey werden be noemd voor het nazien der bescheiden en ad viseerden tot goedkeuring. Door de vergadering werd toen den penningmeester décharge verleend. De Voorzitter spoorde in verband met hot nadeelig saldo de leden aan hun contributie te verdubbelen, opdat hierdoor het tekort zou kun nen worden gedekt. Verder deelde hij mede, dat een strooibiljet zal worden verspreid met het oog op de nieuwe kiezerslijst. Het bestuur wil hierdoor de groot© noodzakelijkheid van de plaat sing op de kiezerslijst onder aller aandacht trach ten te brengen. Het bestuur stelt zich voor dit jaar een geheele week in het Bondsgebouw zitting te houden voor het verschaffen van inlichtingen aan hen, die op de kiezerslijst wenschen te wor den geplaatst. Bovendien zal binnenkort een propaganda-vergadering worden belegd, waarin de weleerw. pater Hendrichs uit Amsterdam, als spreker zal optreden en uiteen zetten dat kiesrecht is kiesplicht. Hierna werd de verkiezing van twee bestuurs leden, de heeren A. C. A. Nolet en Adr. Zoet mulder, aan de orde gesteld. Beiden werden bij acclamatie herkozen. Op een vraag van een der leden deelde de V oor zifter mede, dat de kiesvereeniging voor nemens is het aftredend lid van de Tweede Ka mer, den heer Van Limburg Styrum, in Juni Wieder candidaat te stellen. Nadat nog door verschillende aanwezigen eenige wenken waren gegeven in verband met de sa menstelling der nieuwe kiezerslijst, werd de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Statistiek. Graanaanvoer. De volgende Staten geven een overzicht der in het jaar 1904 hier aangevoerde hoeveelheid graan, vergeleken met 1903 en 1902. Granen per zeeschip aangevoerd -1904. 1903. 1902. Gerst 130 last 560 last 1410 last. Rogge 950 Lijnzaad 250 90 350 Maïs Te zamen 380 last 1600 last 1760 last. Granen per riviervaartuig van elders aangevoerd 1904. 1903. 1902. Gerst 13350 last 14100 last 15270 last. Rogge 9560 8070 9920 Maïs 7740 9130 7860 Tarwe 1250 1100 740 Te zamen 31900 last 32400 last 33790 last. In het geheel aangevoerd per zee- en riviervaartuig 32280 last. 34000 last. 35">50 last. Van het per zeeschip aangevoerde graan we rd in het afgeloopen jaar een hoeveelheid van 280 last alhier gelost, welke voor buitensteedsche impo-C- teurs bestemd was, tegen een hoeveelheid van 600 last in 1903. Van de totalen aanvoer van 32280 last werd slechts 100 last voor Schiedamsche importeurs per zeeschip aangebracht. De aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt 1904. 1903. 1902. Last Last Last Gerst p. zees. 130 560 1410 rivier vaartuig van elders 13350 14100 15270 Te zamen 13480 "Rogge p. zees. rivier vaartuig van elders 9560 '14660 950 8070 9020 16680 9920 9920 Te zamen 9560 Maïs p. zees. rivier vaartuig van elders 7740 9130 Steen k o len. In 1904 werden er alhier per zeeboot uit zee aangevoerd 40 ladingen gas- en stoomkolen tegen 25 ladingen in 1903 en 23 ladingen in 1902. De uit die zeebooten geloste hoeveelheid steen kolen bedroeg 49700 ton tegen 33850 ton in 1903 en 31700 ton in 1902. Van de hier over zee aangevoerde hoeveelheid steenkolen was 8200 ton voor hier bestemd en 41500 ton werd transito overgeladen voor elders bestemd, tegen ruim alles transito in 1903 en 86 pet. in 1902. Hout. Met houtladingen kwamen hier in 1904 uit zee binnen 1 stoomschip en 1 zeilschip, tegen 4 stoom schepen in '1903. De aanvoer per zeeschip bedroeg in het afgeloo pen jaar 1787 M3. netto tegen 8150 M3. netto in 1903 en 2710 M3. netto in 1902. Van de per zeeschip aangevoerde hoeveelheid hout werd 517 M3. netto voor elders bestemd hier overgeladen tegen 4000 Ms. in 1903. Zout. In 1904 kwamen alhier 4 zeebooten met 5540 ton ruwzout aan, waarvan 740 ton, voor elders be stemd, werd overgeladen, tegen 6 zeebooten met 5iOÜ ton ruwzout iu 1903 en 2 booten met 1480 ton in 1902. Afd. Schiedam van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel. Met genoegen verwijzen wij naar de in ons nummer van heden voorkomende aankondiging van het 2e jaarfeest der afdeeling Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel op Zondag 5 Febru ari e.k. Waar die kranige vereeniging van Spoor- en Tramwegrnannen met voldoening kan terugzien op de beide genotvolle avonden van haar le Jaar- en Vaandelleest, daar twijfelen wij niet of ook deze feestavond zal bierbij niet ten achter staan. Wij behoeven slechts te wijzen op den weispre kenden redenaar kapelaan Mutsaers van 's Bosch) wiens verdiensten voor zijn energiek en rustloos ijveren voor de belangen van den spoor- en tram wegman reeds zijn erkend door 11. M. de Koningin, door hem tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau te benoemen. Niet minder getuigt het verdere van liet welgekozen programma hoe het nuttige en leerzame samen kan gaan met het aangename. Totaal 966, Totaal 23 Bevolking. Aan het bureau van den burgerlijken stand en de bevolking alhier zijn gedurende het jaar 1904 aangegeven Geboren. Mannelijk geslacht. 488 Vrouwelijk x> 478 waarvan 12 tweeling-geboorten (wettig), hiervan waren bij de aangifte in leven Mannelijk geslacht. 14 Vrouwelijk 9 en levenloos Mannelijk geslacht1 Onecht. Mannelijk geslacht. 5 Vrouwelijk »-*.... 4 Overleden. Mannelijk 236 m Vrouwelijk227 j otaal 463 Mannelijk 162 Vrouwelijk '142 Mannelijk 55 Vrouwelijk 39 In weduwen- i Mannelijk 19 Totaal Ongehuwden Gehuwden Totaal 304 94 Totaal 65 i tviai staat Vrouwelijk 46 Levenloos aangegeven (wettig.) Mannelijk10 m Vrouwelijk7 taal 17 Onecht mannelijkTotaal 1 Aantal Huwelijken. 197 Echtscheidingen1 Woonplaatsveranderingen. Inschrijving in het bevolkingsregister. Mannelijk732 Vrouwelijk775 Totaal 1507 Afschrijving van het bevolkingsregister. Mannelijk772 Vrouwelijk882 j totaal 1654

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2