Dagblad voor Schiedamen Omstreken. 28ste Jaargang. Maandag 30 Januari 1905. No. 8117. Opgepast Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. IN MANTSJOERIJE. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 421/j cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeetingen '25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden ui ter,st jjb i 1-Jj| lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. ^Postbus no. 39. De Schied. Crt. had in zijn nummer van j. 1. Zaterdag een hoofdartikel over de tot standko- ming van het stembus-bondgenootschap tusschen de Uniemannen en den Vrijz.-Democr. Bond. Het blad jubelt over dit «heuglijk feit" en na een uiteenzetting te hebben gegeven van het hierdoor behaalde voordeel, zegt het «Zulk eendrachtig samengaan kan ook in ons district weer nieuwen moed geven en hoop op de toekomst. vs>^^n candidaat, van welke richting hij zij, mits liberaal, en dan gesteund door allen: Vrijz.- em., Unie-Liberalen en Oud-Liberalen onder een- ze tde programma en leuze vereenigd tegen een zelfden vijand." aar bij de jongste Prov.-Staten-verkiezing, toen 90'^ der kiezers opkwam, duidelijk is gebleken, dat ons district is een beslist Christelijk district en van een liberaal als vertegenwoordiger dus in het geheel niet ge diend is, kan het blad voorloopig zijn moed en hoop wel opbergen. Intusschen weten de verbonden Christelijke par tijen van welken kant de wind waait en zijn zij alvast gewaarschuwd, dat bij de Juni-verkiezing de liberalen alles op haren en snaren zullen zet ten om in dit district hun man in de Kamer te brengen. Maar de strijd begint reeds nu bij de samen stelling van de nieuwe kiezerslijst. Druk wordt er voor den 15en Februari aan de »Kiezerskweek" door onze tegenstanders gearbeid. Opgepast dus, Christelijke kiezers Zorgt, dat uw naam op de nieuwe kiezerslijst komt te staan Van het grootste gewicht is thans dat ons kie zerskorps zoo groot mogeljjk wordt. De mobilisatie van het kiezerskorps geschiedt tot en met 14 Februari. Moe meer krijgers wij in het strijdperk kunnen brengen, zooveel te gemakkelijker wordt in Juni aan onzen kant de strijd. We moeten zorgen voor een volledige kiezers lijst. Hebben wij die niet, dan geeft ons werken in Juni al bitter weinig. Aan onze zijde dezer dagen met kracht aan het werk I 30 Januari. De krijgsverrichtingen der laatste dagen. Generaal Sacharof meldt aan den generalen staf d.d. Vrijdag: Onze troepen hebben de offen sieve beweging tegen Sandepoe vervolgd. Onze artillerie in het noordwesten had ten doel het hoofdreduit der Japanners te vernielen. Toen eer gisteren onze cavalerie de Hoen-ho was over getrokken en zich tien werst ten zuiden van Sandepoe oostwaarts wendde, stiet zij op ver scheiden vijandelijke kolonnes, bestaande uit vier bataljons en zes eskadrons, die van Heikoetai oprukten, tengevolge van onzen aanval sloeg de vijand op de vlucht, zijn wapens wegwerpende en zijn wagens, gesneuvelden en gewonden ach terlatende. Een afdeeling maakte 30 man ge- Vangen. Bij de inneming der dorpen Tsjitaitse en Mamikag zijn 20 man gevangen gemaakt. In het Oosten versloeg een detachement den vij and bij Emandapoetse en bezette een bergreeks. Dertig werst van Choaijensan hadden cavalerie- afdeeilngen ontmoetingen met den vijand. Ojama deelt mee, dat de Russen op den rech teroever der Hoen-ho den 25sten dezer opruk ten. De Japanners drongen den volgenden dag voorwaarts. De Russen werden bij Sjensjiepan Verslagen. Bij Heikoetai duurt de strijd nog Voort. - i Het Russische Telegraaf-Agentschap verneemt uit Sasjetoen van gister: De kolonne, die 26 dezer Sandepoe aanviel vermeesterde 's avonds het grootste deel van het versterkte dorp. Zij verloor hierbij 24 officieren en 1600 dooden en gewonden. Het bleek echter, dat het noordoos telijk deel van het dorp, het sterkst bevestigde, niet had geleden door het vuur der Russen, en de kanonnen en machinegeweren van daaruit op de Russische troepen konden worden gericht. Deze ontruimden Sandepoe daarop en hervatten het bombardement. Reuter's correspondent bij het Russische le ger te Sjefangtai, een kleine 65 K.M. zuidwest van Moekden, seinde ZaterdagDe strijd be gon bij het aanbreken van den dag op den 25sten. De rechterflank der Russen rukte op tegen den linkervleugel der Japanners uit twee dorpen en bleef voortdringen, terwijl de rest van den rechter vleugel iu gevecht geraakte. Het Russische ar tillerievuur was zwaar, maar de Japanners zwe gen. Een Siberisch jagerregiment leed eenigszins zware verliezen. Deii 27sten duurde het gevecht Voort op den rechtervleugel, maar breidde zich niet verder uit. Buitengewone koude belemmert de bewegingen. Het Japansche hoofdkwartier in Mantsjoerije deelde gisteren mede, dat een afdeeling, die Ljoei- tiaukan bezette, eergisteren tweemaal aangeval len is door een overmacht. In den afgeloopen nacht is de vijand volkomen teruggedreven. Een andere afdeeling viel gisteren bij1 het aanbreken van den dag den vijand aan in de buurt van Feithautotse, ongeveer twee mijl noord van Hei koetai en bezette een stelling. De vijand viel onze macht vinnig aan, die Heikoetai vannacht aan had gevallen, maar de vijand werd volkomen teruggeslagen. Gisteren bezetten de troepen de buurt van Heikoetai. De vijand in de richting van Liukraokou en Heikoetai is geheel terugge trokken naar den rechteroever der Min-ho. Onze troepen vervolgden hem nu in de richting Tsjen- tsjiapo en Lakajentai. De vijand deed den af geloopen nacht verscheiden aanvallen, maar werd teruggeslagen. De vijand, die deze punten aan viel, behoorde tot de achtste en tiende korpsen. In de richting Heikoetai bestaat de vijand uit het eerste en gemengde korpsen infanterie met een cavalerieafdeeling onder Mitsjenko. Er zijn 500 officieren en minderen gevangen genomen. De verliezen aan beide zijden worden nagegaan. Generaal Stössel. Generaal Stössel is Vrijdag-ochtend te Saigon aangekomen, waar hij door den gouverneur-gene raal van Indo-China, Beau, en den luitenant-gou verneur van Coehin-China, Rodier, werd welkom geheeten. De gouverneur-generaal noodigde den generaal en mevrouw Stössel uit om in zijn pa leis hun intrek te nemen tot het vertrek van de Australien, maar Stössel nam alleen de uit- noodiging voor het middagmaal en een receptie in het militair Casino aan. Verspreide berichten. Uit Gensan wordt gemeld dat de Russen op Korea, uit vrees voor een aanval van den zee kant, hunne telegraafstations en voorraadschu ren vernield hebben en noordwaarts zijn afge trokken, met achterlating van enkele afdeelin- gen verkenners. Zij trekken terug op den Mants- joeong pas, waar groote voorraden zijn opge slagen. De Chiieensche regeering kenschetst het be richt dat zij oorlogsschepen aan Japan verkocht zou hebben, als valsch. De vreemde militaire attaché's uit Koeroki's kiajmp zijn een week lang in Port Arthur ge weest. Zij hebben er de forten bezichtigd en fotografieën mogen nemen. De Engelsche genees kundige attaché is gebleven, daar er nog dui zenden inenschen aan scheurbuik in de hospitalen liggen. RUSLAND. De Revolutie. Uit Warschau. Het is in het Russische rijk aanmerkelijk kal mer geworden. In Polen schijnt bet evenwel nog niet pluis te zijn. Zaterdag-middag zijn te Warschau tramwagens door troepen arbeiders gedwongen naar de re mises terug te keeren. Het verkeer op straat staat, er bijna geheel stil. In de Kalischstraat is de locomotievenloods der tram beschadigd. De stallen der paardetram worden door militai ren bewaakt. De werkstaking breidt zich uit tot t <Uv spoorwegwerkplaatsen. Na uitbetaling van het loon begon gisteren-avond de werkstaking in alle fabrieken. De betoogers trokken troepsgewijze door de straten. Er hadden echter geen bot singen plaats, 's Avonds om zes nur werden de winkels gesloten. Ook de scholen zijn ge sloten. De rustverstoringen onder de werkstakers na men gister-avond toe, terwijl bij het invallen van den nacht in vele straten de gaslantaarns wer den uitgedraaid. De meeste groote winkels in de Marschalkofskajastraat zijn geplunderd. De stakers drongen verder binnen in de depots van het staatshrandewijnmonopoliezij plunderen voorts fabrieken en werkplaatsen. De schouw burgen zijn gesloten. Er hadden botsingen met de politie en de militaire macht plaats. Het pu bliek is zeer verontrust. Uit de Provincie. Volgens den correspondent van de Echo de Paris, is men in regeeringskringen danig onge rust over de woelingen in de provincie, als be wijs van de algemeen verbreide ontevreden heid. In de hoofdstad kon men de onlusten baas worden met behulp van beproefde en trouwe troepen, maar in de provincie zijn wegens den oorlog veel minder soldaten en dan nog niet van de beste. In den Rijksraad zou een sterke partij voor het denkbeeld zijn, om iets te doen tot bedaring van de gemoederen. Ongelukkigerwijs is de for mule moeielijk te vinden. De autocratische Tsaar weigert hervormingen toe te staan, onder den dwang van de vrijheidsbeweging. Hij meent dat zijn manifest van 25 December al heel ver gaat met beloften en dat het Volk eerst op de ver wezenlijking daarvan dient te wachten. In den boezem van de keizerlijke familie is veel be raadslaagd dezer dagen, en hot is mogelijk dat binnenkort ernstige besluiten worden genomen. Maar zoolang de troebelen duren, moet men niet veel verwachten. Alles zal zich wel bepalen tot vaderlijk vermanende proclamaties, de oproerlin gen aan het afkeurenswaardige van hunne han delwijze herinnerende. Uit Petersburg. De Zondag is in de grootste kahnte voorbij gegaan. De geruchten, dat er dien dag opstootjes zouden plaats hebben, bleken onwaar. Gisteren had een bijeenkomst van rechtsge leerden plaats, die beraadslaagden over de on dersteuning, die aan de slachtoffers der jong ste gebeurtenissen onder de bevolking zal wor den verstrekt. Hierbij werd een motie aange nomen, luidende, dat de uitweg uit den tegen- woordigen toestand zou zijn de bijeenroeping van volksvertegenwoordigers van alle standen, wier taak zou zijn wettelijke toestanden in 't leven te roepen. Het hoofd van de oppercensuur Soeref legt dezer dagen zijn betrekking neer, maar blijft se nator. Uit Moskou. De stad is rustig. Van volksverzamelingen is niets te merken. De politie neemt uitgebreide veili gheidsmaatregelen. Uit Ho mei. De handswerklieden, winkelbedienden, apothe kersbedienden, bankklerken en dienstboden heb ben den arbeid neergelegd. Het ongeluk bij het feest der Newu-wijding. De commissie van onderzoek naar het onge luk bij het feest der Newa-wijding op 19 dezer heeft vastgesteld, dat de eerste garde artillerie- brigade op den 17den oefeningen had gehouden met zes stukken geschut. Na afloop daarvan werden van het tweede en derde paar stukken de loopen gereinigd en met vet ingesmeerd en voorts de doppen voor de mondingen geplaatst. Bij de twee eerste stukken verzuimde de plaats vervangende onderofficier de reiniging en deed alleen de doppen op den vuurmond. Op den 19den vóór het uitrukken werden de stukken alleen van buiten door de gezamenlijke kommandanten en onderofficieren geïnspecteerd. De commissie houdt het daarom voor waarschijnlijk, dat in den loop van een kanon van het eerste paar vuur monden sedert den 17den een oefeningskartets is blijven zitten. Dit wordt gestaafd door de verklaringen der soldaten van het andere stuk, dat na het eerste schot hun kanon twee pas terugliep. De commissie komt dientengevolge tot het besluit, dat het projectiel uit het tweede kanon afkomstig was. Ter vaststelling van pile omstandigheden en de mate van schuld van elk der personen, die bij het voorval zijn betrokken geweest, is nu een instructie geopend. DUITSCHLAND. De handelsverdragen met België, Italië, Oos- tenrijk-Hongarije, Roemenië, Rusland, Zwitserland en Servië zijn Zaterdag openbaar gemaakt. De werkstaking in het Ruhrgebied. In een te Buchum gehouden openbare verga dering van metaalbewerkers, die zeer druk be zocht was, verklaarde men zich solidair met de stakende mijnarbeiders, en beloofde ruime finan- cieele ondersteuning. De maatschappij Westfalische Stahhverke moest haar bedrijf wegens gebrek aan steenkolen sta ken en zal van de volgende week af het werk gedurende drie dagen in de week voortzetten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Van de 391 districts-verkiezingen zijn er 147 ten gunste der liberalen, 158 van de partij van Kossuth, 73 van de oppositie-partij. De onderscheidene liberale fracties verliezen 58 zetels. Het gerucht loopt, dat Tisza ontslag zal ne men en dat hij den keizer zal aanraden Andrassy te belasten met de vorming van een kabinet. SPANJE. Het nieuwe Spaansche kabinet wordt te Ma drid als onbeduidend en zwak beschouwd, vooral omdat Maura slechts zeer voorwaardelijk zijn steun heeft beloofd. Yillaverde zal de Cortes voorloopig niet bijeenroepen, om eerst rustig een nieuwe begrooting en tariefhervorming uit te werken. ITALIë. In de Kamer werd Zaterdag de civiele lijst behandeld. Een voorstel-Mirabelli, om de dis cussie te verdagen ter benoeming van een com missie om een onderzoek in te stellen naar de domeinen en koninklijke paleizen werd met zit ten en opstaan verworpen. Langdurig applaus). Alleen een twintig leden der uiterste linkerzijde stemden voor de verdaging. ZUID-AFRIKA. Milner zal volgens een bericht uit Johannes burg in April na de benoeming van zijn opvolger naar Engeland terugkeeren. Een telegram van 28 dezer uit Pretoria meldt Sprekende tot een drukbezochte, belangrijke bij eenkomst in verband met de vestiging der nieuwe Boeren politieke organisatie „Het Volk", gewaag de Botha van het voornemen der Imperiale re- geering, om op 'toogenblik alleen vertegenwoor digend gouvernement in Transvaal in te voeren in plaats van verantwoordelijk zelfbestuur, dat bij het verdrag van Vereeniging is beloofd. Hij veroordeelde dit als een teeken van wantrouwen, waarvoor de Boeren geen aanleiding hebben ge geven. De Boeren konden met zulk een regeering niets hebben uit te staan; zij zouden zich van alle politiek onthouden tot zij den eenigen voor hen aannemelijken regeeringsvorm hadden gekregen. Als Groot-Brittannië verwachtte om door de Boeren vertrouwd te worden, dan moest het hen vertrouwen. AMERIKA. De marine-commissie uit het Amerikaansche lfuis van afgevaardigden heeft besloten slechts aan te bevelen om twee slagschepen van "het grootste type, elk van 16.000 ton, aan te bou wen. Deze schepen zullen de zwaarste pantsering en geschut van 't grootste kaliber krijgen. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Waterstaat, Justitie en Oorlog zullen resp. op 31 dezer, 1 en '2 Febr. niet plaats hebban. Buiten], Zaken. Het Vad. schrijft Wat een zonderlinge toestand er Ueerscht op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1