Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Woensdag I Februari 1905 No. 8119. feuilleton. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. IN MANTSJOERIJE ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 'ïaa u en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven '121/3 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mëdedeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver teer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. 1 Februari. Uitvoerige rapporten over de gevech ten aan de Hoen-ho. Tot den te rugtocht gedwongen. Japanners op de vlucht. Teruggetrokken. Van Grippenberg. 2 dagen duurde de strijd. Afgeslagen. Misjts- jenko en Kondratowitsj gewond. 1200 lijken van Russen. Koeropatkin en Gripenberg hebben uitvoeriger rappoiten gezonden over de gevechten aan de Hoen-ho, in de laatste dagen. Daaruit blijkt o. m. t at ook generaal Kondratowitsj licht gewond is. Den 28en, 's avonds om zeven uur zoo meldt Koeropatkin vielen de Japanners ons aan lei weerszijden van den spoorweg; na een uur werden zij door artillerie- en geweervuur tot den terugtocht gedwongen. Onzerzijds sneu- ve<en diie soldaten, terwijl 3 officieren en 32 man gewond werden. Tegelijkertijd rukte de vij and langs den mandarijnenweg naar Sandioza op zonder echter deze beweging door te zetten. Dienzelfden dag werden, na een voorbereidend artillerievuur, Santaitse geheel en Labatai voor de helft ingenomen (deze plaatsen liggen len zuiden van Ho-kon-tai). Onze verliezen waren onbetekenend, de houding der troepen was uit stekend In de schemering trokken onze afdeelin een, na hun taak vervuld te hebben, op Chouandi terug. De Japanners vervolgden ons niet. Den 27en stiet een van onze koJonnes bij Khei- gutai op vijandelijke infanterie, ctAs 'haar beschoot De Japanners trokken als 'tware vluchtende, naar het zuidwesten terug. Wij vervolgden hén en dwongen hen, eenige dorpen te ontruimen. Daarna trok onze kolonne naar Bandugu, dat door een afdeeling Japanners met artillerie bezet was. In den strijd die zich toen ontwikkelde, vielen de Japanners een onzer batterijen onder het vuur dei artillerie aan. Een cavalerie-regiment, viel de Japanners aan, en trok het vijandelijke infanterie- en artillerievuur tot zich. Wij kregen verster king, en trokken daarop terug. Volgens een telegram van Gripenberg aan den Tsaar van 29 Januari gedagteekend, waren ge deelten van het tweede Mantsjoersche leger den 2oen dezer tegen den linkervleugel der Japan ners opgerukt; zij veroverden eenige versterkte dorpen, en om elf uur 's avonds werd na een bloedig gevecht Kheigutai door de Russen bezet. Den 28en bezetten wij Santaitse en Labatas, het gelukte ons echter niet, Sandepoe te nemen, daar te Japanners met versterkingen aanvielen. Op de geheele linie tusschen Kheigutai en Sandepoe duurde de strijd 'twee dagen achtereen voort; alle aanvallen werden afgeslagen door onze troe pen, wier dapperheid boven allen lof verheven is. De generaals Misjtsjenko en Kondratowitsj zyn hebt gewond; de houding der troepen is uit stekend. Het Japanschü gezantschap te Londen maakt Een Oost-Aziatische vertelling. 24) Toen barstte ze uit in een vloed van tranen en ik liet hare polsen los, gereed echter, ze weer te vatten, indien ze de hand mocht uit strekken naar den revolver. Allengs werd de tranenstroom minder, het hevigste van den storm was over en thans hoorde men alleen nog van tijd tot tijd een zenuwachtig gesnik afgewisseld door een klagend geween, als van een kind, dat straf heeft gehad. Het was meer gemaakt., dan ernstig en toch kon ik zien, dat het den vader aan het hart ging en dat mis bruik maken van de innige liefde van den ouden man voor haar deed mijne verachting voor het bedorven schepsel nog toenemen. Zoodra de kalmte eenigszips hersteld was, nam ik de lade op, deed er de verschillende voorwerpen, die overal verspreid lagen weer in, en schoof ze in de plaats, waar ze behoorde. Toen raapte ik de revolver van de grond. „Ik zal dat ding bewaren", zeide ik, want er is niets zoo gevaarlijk als een pistool in de handen van eene vrouw die niet schieten kan. een telegram van Ojama, dd. gister, openbaar waarin staat, dat er sedert den 25en in de rich- ling van'Litagenten, van Klintsjikpar en van Hei- kotai niet minder dan 1200 lijken van Russen op het, veld zijn achtergelaten. Verspreide berichten. Het Russische transportschip Irtisj is in zui delijke richting uit Suez vertrokken, vermoedelijk naar Dzjiboeti. Eergisteren heeft de eigenaar van den traw ler Costclla getuigenis afgelegd voor de interna tionale commissie voor het Noordzee-incident. Voor het bombardement, zoo zeide hij, had hij een zwart voorwerp gezien, dat hij eerst voor een torpedoboot hield; later echter herkende hij het hospitaalschip. Over deze verklaring ontspon zich een uitvoerige beraadslaging. Het bleek toch, dat de getuige eerst acht dagen later te weten kwam, dat het „zwarte ding" door hem gezien in den noodlottigen nacht, het hospitaalschip Al pha geweest was. De Crane was het niet, want want deze lag achter een, andere visschersboot, zoodat hij de lichten van de Crane niet zien kon. Twee visschers van de Costella spraken over dezelfde zaak. De eene, Steirke genaamd, meen de 'na, het bombardement een torpedoboot te zien, ma,ar vóórdat de Russische oorlogsschepen scho ten zag hij geen boot zonder licht. De Russische commissaris maakte de opmerking, dat, dit getui genis in strijd was met de verklaring, door dien- zelfden getuige voor de kamer van koophandel afgelegd. Gisteren zouden de Russische officieren aan het woord komen. De Japanners hebben Maandag hij Jezo het Engelse,he stoomschip Wgefield met contrabande voor Wladiwostok vernieesterd. Japan heeft een vertoog rondgezonden, waarin het. Rusland's verwijt dat het de on zijdigheid van China heeft geschonden, afwijst. De Kölnische Zeitang verneemt uit. Tokio, dat de ree 111 ten die op 1 November in dienst gesteld werden, voor een deel reeds bij' het leger te velde ingelijfd zijn, na zich een maand lang ge oefend te hebben. Bij elk linie-regiment is nu behalve het reeds aanwezige aanvullings-bataljon van vier compagnieën, nog een bataljon gevoegd. Het groote gebrek aan officieren is verholpen door inlijving der kadetten van de oudste studie jaren, en door bevordering van onderofficieren. Deze berichtgever weet ook te vermelden van de verwoestingen die de beri-beri onder de Ja- pansche troepen aanricht. RUSLAND. Tsaritsaen t ro onsopvolger. De Daily Mail verneemt uit Warschau, dat volgens ooggetuigen de Tsaritsa en de troonsop- Volger zeer welvarend zijn. Uit Petersburg. Volgens den Petershurgschen correspondent van de Standard heeft het onderzoek der justitie vas't- De uitwerking van deze woorden was oogen- hlikkelijk. Ze hief plotseling het betraande _ge- zicht op, dat weer hoogrood werd gekleurd door een nieuwe vlaag van drift. „Jou, leelijke aap!" riep ze uit. .,,Ik kan be ter schieten dan jij." Ik sloeg er geen acht op, doch begaf mij aan dek. IX. Ik wandelde alleen op het dek heen en weer, den revolver in mijn gordel gestoken alsof ik eon echte zeeroover ware, en inderdaad, mijn uiterlijk had op dat oogenblik wel iets van die helden die zoolang de schrik der wateren zijn geweest. Doch een zeeroover, minder voldaan met zichzelven dan ik, heeft er zeker nooit bestaan. Het. gaf mij geen troost, dat ik het meisje verhinderd had door te schieten. Welk recht had ik om tusschen beiden te komen'? Waarom had ik niet dadelijk gehoorzaamd, toen ze me beval de piano te verlaten, zonder in dwaze verklaringen te treden? Al het gebeurde was te wijten aan mijn on verstandig pogen om een toestand te rechtvaar digen, die voor geen rechtvaardiging vatbaar was. De piano was van liaar. Ik had evenmin het recht er ,op te speten, als ik bijvoorbeeld hare iuweelen had mogen dragen. Mjjp eerste opwelling was, aan. land te gaari, gesteld dal Zondag 22 dezer ten minste 600 men- schen gedood zijn. Het Ingenieurs-verbond heeft een motie van afkeuring van het bloedbad op Zondag .aange nomen, nog krasser gesteld dan de protest-motie der advocaten. Een aantal zemstvo's hebben stormachtige vergaderingen gehouden, waarin be sloten werd, adressen te verzenden aan den Tsaar, 0111 het voorval te Petersburg af te keuren, en te vragen om constitutioneele rechten voor het volk. Gisteren hervatten de arbeiders aan de Nefski- machinefabriekaan de jutefabriek Ledebef; aan de fabriek Sampsonjef; aan de fabriek James Beek en de machinale schoenenfabriek het werk. In de Poetilof-fabriek werkt meer dan de helft van het personeelin kleinere werkplaatsen meer dan driekwart. In de labriek van Nicolaï na men heden meer dan 1000 man den arbeid weer op, maar lieten spoedig daarop het werk weder om in den steek. Nog 20.000 arbeiders uit par ticuliere fabrieken staken. In de Petersburgsche spoorwagenfabriek eindigden de arbeiders heden het werk een uur vóór den vastgestelden tijd en Verklaarden dat zij morgen een uur later zouden beginnen en een uur vroeger uitscheiden. Gister-avond heeft de politie te Petersburg een vergadering van stakers in een herberg overvallen Zij schoot, en doodde een meisje en verwondde vier personen. Uit Warschau. De Daily Mail verneemt uit Petersburg dat volgens opgaaf van het hoofd der politie aldaar 75 personen, waaronder 15 agenten en soldaten, gedood zijn. De poli tie-chef bevestigt dat de opstandelingen uniformen en nieuwe model-revol vers hebben; feitelijk zouden zij beter gewapend zijn dan de politie. Driehonderd menschen zijn in hechtenis genomen wegens plundering en brandstichting; honderd vijftig wegens oproerig heid, zestig wegens anarchisme. Alle drankwin kels zijn leeggeplunderd of in brand gestoken. Naar 't heet, onderhandelt het Russische ma- rinebestuur met twee buitenlandsche scheepswer ven voor den bouw van vier oorlogsschepen die tesaam 36 millioen gulden zou kosten; ze zou den echter door Russische werklieden uit. Rus sische grondstoffen gebouwd moeten worden. De Warscliawsky Dnewnick meldt Den 27en vatten de arbeiders in fabrieken hier het werk op den gewonen tijd op, maar reeds 0111 7 uur 's morgens legden zij het opnieuw neer. De stakers drongen vervolgens groepsgewijze andere fabriekén binnen, waar op hun eisch het werk ook gestaakt werd. Door de geruchten over een dreigenden opstand ontstond er onder de burgerij een paniek. Men vreesde voor gebrek aan levens middelen en water. De bakkerijen waren ras uit verkocht. Op straat werden broodwagens leegge plunderd. Om drie uur 's middags stond in de meeste fabrieken het werk stil. Het werkvolk trok door de straten. Om de orde te bewaren werden politie en troepen ontboden. Alle her- hergen werden gesloten. Om vier uur verzamel- zoodra we ergens het anker zouden laten val len en vader of dochter nooit weer te zien. Doch na ©enig nadenken moest ik daarvan wel terugkomen. Ik was reeds diep in de schuld van den ouden heer, niet alleen voor het geld, dat hij mij had voorgeschoten, maar ook voor d© groote vriendelijkheid, welke hij mij van den aanvang af, had betoond, en waarvoor ik hem had vergolden met ongemotiveerde inmenging in zijne familiezaken. Nooit had ik zoozeer de vloek der armoe- gevoeld, zelfs niet in mijne dagen van hon gerlijden in Nagasaki. Het was mij ten eenen- male onmogelijk een cent van het geleende geld terug te betalen. De eenige vergoeding, waar toe ik mij in staat bevond, was hem eerlijk te dienen. En thans had ik mij het verblijf op het jacht onmogelijk gemaakt. In de groot ste neerslachtigheid wandelde ik het dek op en neer, tot mijnheer Hemster de trap op kwam, zijn gewone plaats opzocht, de boenen over de borstwering legde tegenover hem en de punt van eene sigaar afbeet. Ik was thans thans besloten, mijn gemoed te ontlasten van hetgeen er oplag en daarom trad ik op hem toe. „Mijnheer Hemster", zeide ik, „eene veront schuldiging is een goedkoope manier om te po gen verschooning te vinden voor iets wat on vergeeflijk is; maar ik moet u toch zeggen, hoe zeer ik spijt heb over mijn. gedrag van daar even. Ik weet, dat ik 11 het geld niet kan terug den zich een duizend arbeiders in de Cholodnaja- straat, wierpen de politie met steenen en schoten op haar. Deze loste enkele schoten, waardoor twee stakers gedood werden. Op het aanrukken van de troepen verspreidde zich de menigte. Een poging ven het volk om zes mannen, die in hechtenis waren genomen, te bevrijden, mislukte. 's Avonds werd uit verscheidene herbergen brandewijn en geld geroofd en werden er winkels vernield. Achttien schuldigen werden gevat. Ande ren trachtten telefoongeleidingen door te snijden. Onder bedreiging met gewelddadigheden dwongen zij de zetters op drukkerijen tot staken, 's Avonds staakten er 15.000 arbeiders. Patroeljes trokken door de stad. Den volgenden ochtend hield de menigte zich aanvankelijk tegenover de troepen kalmer. Later werden voertuigen aangehouden. Een kolenwagen werd geplunderd. De winkels werden gesloten. De patroeljes soldaten waren niet sterk genoeg om overal op te treden, 's Middags was het aantal rustverstoorders aanmerkelijk grooter en werden veel erger buitensporigheden bedreven. De paarde- trams werden tot staan gebracht en de reizigers gedwongen uil te stappen, liet tramverkeer werd daarop gestaakt. Verscheiden herbergen werden ook geplunderd. In eenige werd brand gesticht. Bij het naderen van troepen liepen de rustver stoorders weg. Die weerstand boden werden met de wapenen uit elkaar gedreven. Op enkele pun ten gaf de menigte een salvo op de politie af. Om zeven uur 's avonds werd er een barrikade van kisten opgeworpen. Van daar werd er op de troepen geschoten. Deze verstrooiden echter de aanvallers. Bij het invallen van de duisternis werden de onlusten in de slecht verlichte straten erger, op eenige punten was de stad slechts ver licht door de kleine vuurtjes, die de politie bran dende hield. Het volk sloeg in winkels de ruiten 111 en wierp de goederen op straat. Vrouwen en kinderen brachten ze dan in zakken weg. In zes hoofdstraten en vier zijstraten zijn er winkels verwoest. Nu heerscht er weder kalmte en het werk wordt hervat. Een telegram van gister-avond uit Warschau meldt Op bevel van het hoofd van politie blijven de buitendeuren der huizen gesloten. Alleen de bewoners mogen er in. Er zijn twee regimenten voetvolk en twee regi menten dragonders aangekomen. In de Maarschalkstraat is er gisteren een enorme volksoploop geweest, die echter kalm uiteen ging. Daarna kwam het op enkele punten met de politie en troepen tot een handgemeen, waarbij eenige menschen gedood en velen gewond zijn. Wegens het verbreken van het telefonische verkeer konden de verslaggevers niet vernemen hoe groot het aantal slachtoffers is. Uit Moskou. De arbeiders in de spinnerijen en weverijen te Moskou hebben verscheiden eischen gesteld, maai den arbeid niet gestaakt. Ook elders wordt weer algemeen gewerkt. geven, hetwelk ge me voorgeschoten hebt. Toen ik voor het eerst het genoegen had, kennis met u te maken, heb ik u mijn toe stand blootgelegd en die is er natuurlijk niet op verbeterd. Van nu ai, 'Lot we in gezicht van den wal komen, zal ik leven met de be manning op het voorschip en niet achter komen, tenzij op uw bevel. Zoodra we Korea bereiken, hen ik geheel ter -uwer beschikking. Wenscht go het plan uit te voeren, waarover we ge sproken hebben, dan zal ik u daarin naar mijn beste vermogen helpen. Zoo niet, dan beloof ik u het geld terug te geven, wanneer ik het verdiend heb." „Ga zitten", zeide hij bedaard en toen ik zulks gedaan had, bleef hij een heele tijd lang in de verte staren, zonder iets te zeggen. Einde lijk sprak hij, met dezelfde zachte eentonige stem, welke hem altijd eigen was. „Ge zijt op dit oogenblik een beetje opge wonden, en daarom maakt gij u een overdre ven voorstelling van de zaak. Denkt ge, dat iemand aan dek dat pistoolschot gehoord heeft?" „Ik weet het niet, maar ik zou het niet den kon. Niemand scheen anders dan gewoonlijk, toen ik bovenkwam." Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1