Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. schede) de aanbieding van tusschenkomst niet gelukkig is geweest; 2o. dat het aannemen van de tusschenkomst door de arbeiders eerder getuigt van hun vertrouwen in de goede gezindheid van Z.Exc., dan van hun overtuiging, dat hij een o n- partij dige uitspraak zou geven 3o. dat in beide gevallen de werkgevers terecht de be middeling afwezen, en 4o. dat de Regeering ver standig zal doen, in het vervolg zich van derge lijk aanbod te onthouden, wanneer niet beide partijen de arbitrage vragen. Krachtig verzet hij zich tegen de meening van den minister van Waterstaat, dat de Nederland- sche nijverheid geheel machteloos zou zijner bestaan hier heele industrieele familiën in het land, waarvan spr. eenige noemt. Ten opzichte van het gebruiken van hetzelfde woord in twee beteekenissen houdt hij vol, dat dit kan leiden tot misverstand, dat nooit verkie selijk kan zijn. lie ontbinding van de Eerste Kamer blijft hij betreuren. Dat er een georganiseerd verzet zou zijn geweest tegen de regeering noemt hij seen flaagsch praatje". De heer Hovy dringt nog eens aan op de instelling van een centrale arbitrage van over heidswege voor alle arbeidsgeschillen. Het ant woord van de regeering inzake demping van de Zuiderzee heeft hem teleurgesteld. De heer Vermeulen geeft toe, dat men veel goeds heeft te danken aan de liberalen, maar niet aan eenig liberaal of revolutionair beginsel: de liberalen waren - zeker ten onzent beter dan hun beginsel. In de tijden van de Fransche Re volutie heeft men wel wat anders gezien dan verdraagzaamheid... De heer Van Houten: »Ik heb niet gespro ken van de Fransche Revolutie, ik begon bij wat hier gebeurde in 1795". De heer Vermeulen gaat voort, de gruwelen van de Fransche Revolutie in het lichttestellen. Dat de Sillabus voor ons land, dat sedert eeuwen bewoond is door een gemengde bevolking, gevaarlijk zou zijn voor de vrijheid van drukpers en van godsdienst, wordt ten stelligste ontkend elke regeering die hier te lande de verdraagzaam heid en rechtvaardigheid voorstaat, zal de Katho- ken aan haar zijde vinden. De heer Breebaart hoopt op een gunstige wending van de openbare meening inzake de Zuiderzee. De heer Van Houten zegt, naar aanleiding van den aanval van den heer van den Biesen en anderen, dat zijn geheele politieke loopbaan daar is om te bewijzen, dat hij nooit iemands recht te kort gedaan, nooit bevoorrechting van eenigen groep in den Staat heeft willen dulden. Maatrege len als nu in Frankrijk tegen de congreganisten worden genomen, zijn van de Nederlandsche libe ralen niet te vreezen, maar men vraagt van hen wat anders, namelijk met Staatsgeld het geestelijken onderwijs steunen. De kerkelijke schoolbeweging is trouwens niet zoo spontaan onder de bevolking ontstaanbij de Katholieken kwam het mandement der bisschoppen, bij de unti-revolutionnairen zijn het vaak de materieele voordeelen (armenzorg o.a.) die de ouders de slechter ingerichte bijzondere school vaak doet verkiezen boven de beter ingerichtte openbare. Wat den Syllabus betreft, weet men toch dat de Katholieke godsdienst een zeker einddoel heeft, dat geen vrijheid van geweten duldtmen accepteert den hier bestaanden toestand, doch alleen zoolang dit noodig is Zoolang de Katholieken hier de macht hadden, waren de Calvinisten rechteloos, toen dezen de macht hadden waren het de Katholieken. Eerst na de Bataafsche revolutie in 1795 kwam er rechts gelijkheid. Inzake Overijsel houdt de afgevaardigde vol dat de minister van Binnenlandsche Zaken het bekende advies van den Commissaris der Koningin aan H. M. had behooren voor te leggen. De regeering heeft hier te beslissen, niet de minister alleen en deze mag dit recht evenmin negatief als positief aan zich trekken. Minister Kuyper verdedigde zich nader tegen het verwijt van den heer Willinge over de weinige activiteit van het Kabinet op wetgevend gebied en critiseerde scherp de conclusiën van den heer Stork inzake de door de Regeering aangebo den tusschenkomst bij arbeidersgeschillen en ver dedigde nogmaals zijn standpunt ten aanzien der Kamerontbinding. De minister betreurde de heftigheid der oppositie, die de regeering zelfs als een v(jand betitelt. De minister beweerde dat de heer Van Houten door het bekende communique nogmaals te releveeren niet den minister maar het corres pondentiebureau aantast. Waar het Kabinet met dat bureau op goeden voet staat, komt de minis ter tegen de verdachtmaking van dat bureau op. De minister van Waterstaat voert den heer Stork tegemoet, dat hij zich verheugt over den bloei van onze nijverheid in enkele streken van ons land. Dat het openbare gevoelen in zake het Zuider- zee-vraagstuk zal kunnen verkeeren, geeft spreker toe, hij meent dan ook sleehts, dat vooralsnog het ondernemen van het werk niet aan te beve len isde voordeelen, die de droogmaking zou met zich brengen worden door hem dan ook niet ontkend. Hoofdstuk II van de Staatsbegrooting wordt aangenomen. Bij hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) dringt de heer van Weideren Rengers aan op spoed in zake het Vredespaleis, daar het gebeurde ten deze niet heeft gestrekt tot verhooging van ons aanzien in het buitenland. De heer van Wassenaer van Rosande waarschuwt er tegen, dat een vredesgebouw oor zaak worde van een scherp conflict tusschen het gemeentebestuur van 's-Gravenhage en de hooge Overheid. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Melvil van Lynden, zegt, dat reeds dadelijk bjj de Regeering vast stond, dat de grond voor het gebouw gratis moest worden afgestaan en dus ging men dadelijk zoeken naar een geschikt terein. Het bleek echter, dat dit niet gemakkelijk was en de overeenstemming werd verkregen met de gemeente 's-Gravenhage. De Regeering houdt nog steeds haar aandacht gevestigd op de voorziening, doch kan omtrent onderhandelingen tot aankoop van terrein enz. hier geen meedeel ing doen. Het terrein aan den Benoordenhoutscheweg heeft de Regeering wegens het verloopen van den termijn niet meer in handen. Hoofdstuk III wordt aangenomen. Bij hoofdstuk IV (Justitie) dringt de heer van den Biesen aan op vereenvoudiging van de formaliteiten (overlegging van papieren) bij het huwelijk. De vergadering wordt daarna verdaagd tot heden (Vrijdag). Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Bij een huisonderzoek in de gampong Aloedoea in Samalangan is de luitenant Dijkhoff gesneuveld. De correspondent van de Tel. te Kota Radja seint Het tijdelijk bivak te Meurandeh-Paja in Telok Semawé is uitgemoord. Aan onze zijde zestien dooden. Van Kol en de Tsaar. Uit Den Haag wordt gemeld De mededeeling, voorkomende in het Parijsche blad Le Matin, volgens welke een strafvervolging zal worden ingesteld tegen het Kamerlid Van Kol, wegens een in een openbare vergadering te Am sterdam tegen den Tsaar gebezigde uitdrukking, vond nog geen bevestiging. Het bericht wordt ook onaannemelijk geacht, omdat het gebruik medebrengt, dat dergelijke vervolgingen worden ingesteld op klachte van den bevrienden Staat, M^ens souverein de woorden golden. Men verneemt, dat door de Russische legatie alhier daartoe echter tot dusver geen stappen zijn gedaan. De Concentratie. De N. Rott. Ct. is tegen het blanco artikel 80, maar zij schrijft over herstemming te Brielle, dat niet in ijver mag worden verflauwd voor de ver kiezing van den secretaris der Liberale Unie. Het Volk heeft met het blanco artikel erg den spot gedreven, maar spoort toch ook met nadruk zijn geestverwanten aan op denzelfden Unie-man te stemmen. De oud-liberale N. Rott. Ct. en het socialistische Volk, in hetzelfde gelid strijdend voor een candi- daat als de heer Roodhuizen, is dit niet een spre kend bewijs van een concentratie-geest, die in de groepen der linkerzijde gevaren is Visschers. Er is een beweging op touw gezet, om in alle visschersplaatsen aan de Zuiderzee adressen te doen rondgaan, ten einde aan den minister van Binnen landsche Zaken te verzoeken zoodanige schikkingen te treffen, dat ook de visschers aan de stemmingen kunnen deelnemen. Het adres luidt aldus Ondergeteekenden, allen visschers, kiezers in de gemeentehet betreurende, dat zij bij de meeste stemmingen voor leden van de Tweede Kamer en de Provenciale Staten van hun, door de wet hun verleende, rechten geen gebruik kunnen maken doordat zij zich van Maandag tot Zaterdag op zee begeven, komen bij dezen tot U.E. met het vriendelijke, doch niettemin dringend verzoek eene schikking te treffen, dat ook zij in de gele genheid gesteld worden, om van hun rechten gebruik te maken. Spoorwegpersoneel. De enquête-commissie betreffende de toestan den onder het spoorwegpersoneel heeft 13 Juni van het vorige jaar een „nader advies" uitge bracht, waarvan zij verklaarde, dat zij er prijs op stelde dat dit haar advies, evenals haar verslag, zou worden openbaar gemaakt. Bij de behandeling der begrooting van Waterstaat voor 1905 in de Tweede Kamer hdhft de minister echter verklaard, dat hij publicatie niet wenschelijk achtte. In Het Volk deelt nu de heer J. Oudegeest mede, -dat het hem dezer dagen gelukt is het bedoelde advies te bemachtigen; dat het een ge drukt stuk is van 40 pagina's groot formaat, en uit drie afdeelingen bestaat: lo. dienst- en rusttijden, 2o. reglementen omtrent de dienstvoor- waarden, en 3o. loonregelingen, door bestuurders der spoorwegdiensten aan de goedkeuring der mi nisters onderworpen. Aan den inhoud van het stuk worden nu in Het Volk verschillende mededeelingen ontleend, die nader zullen worden voortgezet. De eerste onderzeesche torpedoboot. Wij vernemen uit de beste bron, dat de eerste onderzeesche torpedoboot, type Holland", die te Vlissingen onder toezicht van den luitenant ter zee Koster, wordt gebouwd, na haar voltooiing niet naar Indië zal gaan, maar ter ampele beproeving in de Nederlandsche zeegaten zal wor den in dienst gesteld. Eerst wanneer de geschikt- en bruikbaarheid van het kleine scheepje afdoende zal zijn bewezen en meerdere zullen zijn gebouwd, zal Indië in het bezit van dit nieuwe verdedigingsmiddel wor den gesteld. De Rijksverzekeringsbank. Zooals gemeld, is een wetsontwerp ingediend, om de regeering de bevoegdheid te verleenen, de Rijksverzekeringsbank elders dan te Amsterdam te vestigen. Reeds heeft de gemeente Arnhem een terrein en de gemeente Leiden een terrein voor een eventueel gebouw en een tegemoetkoming in de bouwkosten aangeboden. Tot de indiening van de bedoelde wijziging is de regeering geleid door de overweging, dat de Rijksverzekeringsbank thans op zeer bekrompen wijze gehuisvest is. Reeds heeft de Bank zes huizen in gebruik, twee aan de Keizergracht, twee aan tie Prinsengracht, met de eerste twee in ver binding staande, nog een huis aan de Keizers gracht, en een in tie Wol venstraat, en mep staat voor de noodzakelijkheid, nog een zevende huis te huren. Versnippering van den dienst over verscheiden gebouwen, veroorzaakt ongetwijfeld ongerief. Bo vendien is de huisdeur zeer hoog. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er aan de Rijksverzekeringsbank thans, met inbegrip van het tijdelijk personeel, al 520 ambtenaren en beambten werkzaam zijn, is liet duidelijk, dat Am sterdam er groot belang bij heeft, deze instelling te behouden. Van terzijde vernemen wij dan ook dat de gemeente reeds grond voor een nieuw ge bouw, groot genoeg, om er alle bureaux der in stelling te herbergen, heeft aangeboden, Hierbij dient er op gerekend, dat er alle kans bestaat, dat dit personeel nog aanzienlijk uitge breid moet worden, wijl opneming van het land bouw- en ook van het visschersbedrijf in de on gevallenverzekering waarschijnlijk niet lang meer zal uitblijven. Bij het ontwerpen van plannen voor een nieuw gebouw zal men daarmede reke ning moeten houden. Wij willen hierbij nog in herinnering brengen, dat in het oorspronkelijk ontwerp van de Onge vallenwet, 's Gravenhage als zetel van de Rijks verzekeringsbank was aangewezen en door aanne ming van een amendement van professor mr. Drucker, het ontwerp in dier voege werd gewij zigd, dat de instelling haar zetel te Amsterdam kreeg. Ook de tegenwoordige premier, toen afge vaardigde ter Tweede Kamer voor Sliedrecht, verdedigde vestiging te Amsterdam. En dan nog een vraag Zou het terrein, waar thans de Parkschouwburg op afbraak wacht, niet een geschikte plaats zijn voor lief nieuwe gebouw der Bank. (Tel.) Protestmeeting der Zouaven. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Zouavenbond is op voorstel van den afgevaardigde uit Breda, den heer Blokdijk, bepaald, dat de jaarlijksche Protestmeeting in September ditmaal te Breda zal worden gehouden. Zet uw adres op de euveloppen. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft onlangs bij de brievenbussen strooken doen aanplakken met het opschrift: Verzoeke uw naam en uw adres op de achterzijde van uwe brieven te ver melden." Dat deze maatregel niet overbodig is, blijkt duidelijk uit het groote aantal brieven én briefkaarten, we^ke om een of andere reden niet kunnen worden besteld en, na eenigen tijd be waard te zijn, vernietigd worden, omdat zij, bij gebrek aan de noodige aanwijziging, niet aan de afzenders kunnen worden terugbezorgd. Zoo werden dezer dagen 13033 brieven en 15048 briefkaarten, dus ruim acht-en-twintig-duizend stuks, vernietigd alle ter post bezorgd in een zelfde tijdvak van niet meer dan 3 maanden. Wie er prijs op stelt zijn brieven terug te be komen als zij door onjuiste adressen als anders- zinds, niet kunnen worden besteld, doet dus wel, met dezen wenk van het Hoofdbestuur der Pos terijen ter harte te nemen. Voor de Russische slachtoffers. Men meldt uit Amsterdam De bondsraad van den Algemeenen Nederland- schen Diamantbewerkersbond heeft f250 beschik baar gesteld voor de Russische arbeidersbeweging en de vrouwen en kinderen der slachtoffers. Boven dien heeft Henri Polak een inschrijving geopend onder de leden. Ongelukken. Aan het Oostelijk viaduct te Amsterdam is een machinebankwerker door een binnenkomenden trein gegrepen. De rechtervoet werd hem afge reden. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam. op Dinsdag 7 Februari 1905 des namid dags ten 2 ure. Vaststellen notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken. Agenda 1- Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van pensioensgrondslagen van leeraren aan het Gymnasium. 2. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van pensioensgrondslagen van leeraren bij het Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 3. Vaststelling suppletoire kohier no. 4 van de Inkomstenbelasting 1904/5. 4. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de be grooting van inkomsten en uitgaven dienst 1904 en 1905. 5. Ontwerpbesluit tot wijziging van de be grooting van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding. 6. Ontwerp-besluit tot wijziging van de be- grooting voor het pakhuis „de Nederlanden," 7. Adres van G. Montfoort om eervol ont slag als marktmeester; met advies van B. en VV. 8. Adres van A. Dekker, om ontheffing voor een jaar van de verplichting hein opgelegd bij ajri. 7 der pensioenverordening om ontslag te vra gen als .stalknecht bij den reinigingsdienst; met advies van B. en W. 9. Adressen van A. C., Linschoten en C. Doets, leeraren aan de Burgeravondschool om dispen satie van de verplichting van in de gemeente wonen dj> grond van art. 2 dor tractementsrégeling leeraren Mi i lil. Onderwijs; met advies van B. én W. 10. Ontwerp besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven voor het Stads-Ziekenbuis dienst 1904. 11. Rekening over 1904 van de administra teuren van de fondsen herkomstig van de ver nietigde gilden; met rapport van de Financieel® Commissie. 12. Adres van do afdeeling Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers, houdende ver zoek om gelden beschikbaar te stollen om ge durende den winter 1904/5 voedsel en kleeding te verstrekken aan die schoolgaande kinderen welke het noodig hebbenmet advies van B. en W. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een gedeelte sloot, behoorende tot het perceel ten kadaster bekend Sectie M no. 867, aan de firma Hasekamp Co. 14. Adres van J. Maan om afstand van den open gemeentegrond aan de Groenelaan tusschen de rooilijn en zijn perceel kadaster sectie L no. 1709; met advies van B. en W. 15. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan straten. 16. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot bemaling der Gorzen. 17. Voorstel van B. en W. tot het uitgeven van gemeente-terreinen achter het Kamp. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan A. v. d. Meer en D. Vink. 19. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van woningen aan de Prinsensteeg no. 2*4 en Rotterd. dijk no. 101. So. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening ter vaststelling van de wijze waarop het kenteeken van onbewoonbaar ver klaring op eene woning is te plaatsen. 21. Adres van de Directie van de Glasfabriek „de Schie" e. a. met verzoek tot wijziging van de geprojecteerde richting van den spoorwegver binding van de rivier de Maas met bet station Schiedam; met advies van B. en W. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op het havengeld. Herstemming Brielle. Onmiddellijk na de ontvangst van het telegrafisch bericht, omtrent den uitslag der herstemming tusschen de heeren V e g t h el (Anti-rev), enRood- h.uyzen (Lib.), zal dit heden-avond aan ons bureau worden bekend gemaakt. Onteigening Havenspoorweg. In de vorige Raadszitting werd het adres van de Glasfabriek de Schie c.s. inzake den spoorweg aanleg aan de Maas, in handen gesteld van B. en W. om advies. Waar B. en W. meenden dat adressanten be doelden gebruik te maken van art. 8 der Ont eigeningswet, en zich dus verkeerdelijk tot den Raad richtten, hebben zij hun naar hunne bedoe- ling gevraagd. Het bleek dat zij zich in dezen niet juist rekenschap hebben gegeven van hun handeling. Dat zij bedoelden gebruik te maken van art. 8 der onteigeningswet bewezen zij door B. en W. onder dagteekening van 19 Januari een verzoek van gelijken inhoud te doen toekomen. Zij gaven overigens te kennen, het meest prak tisch te achten zich zoowel tot den Raad, als tot B. en W. te wenden. Ter voldoening aan het voorschrift van art. 8 zenden B. en W. nu de onteigeningsstukken terug onder bijvoeging van hun advies over de door adressanten ingebrachte bezwaren. B. en W. geven in dat advies te kennen, dat inderdaad de omstandigheden zijn veranderd, nu de gemeente na de indiening der onteigenings plannen eigenares is geworden van den Groenen dijk, en dat het niet onmogelijk is dat het thans de voorkeur verdient dien dijk te volgen. Dat evenwel nu niet is uit te maken of vooral met het oog daarop een wijziging in den door den spoorweg te volgen weg behoort te worden gebracht. Dat het bezwaar zich immers niet richt tegen de verklaring van het algemeen nut van de spoorwegverbinding van de rivier de Maas met het station Schiedam, doch enkel betreft een onderdeel van den te volgen weg. Dat der halve naar de meening van B. en W. deze vraag niet eerder tot oplossing behoeft te zijn gekomen dan wanneer tot de aanwijzing der te onteigenen perceelen na de gewenschte totstandkoming der wet wordt overgegaan. Dat door B. en W. dan ook de verzekering wordt gegeven, dat onverwijld een nauwkeurig en volledig onderzoek zal worden ingesteld, opdat de zaak na verklaring van alge meen nut geen vertraging behoeft te ondervinden. Dit advies moeten B. en W. ook den Raad geven. Zrj stellen derhalve voor het adres aan te houden in afwachting van den uitslag van het onderzoek Mercurius. Door een Voorloopig Comité, bestaande uit de heeren K. Rovers, H. v. d. Mark en J. J. Zwalje, waren de Schiedamsche kantoorbedienden opge roepen ter bijwoning van een vergadering, ten einde te geraken tot oprichting van een afd. Schiedam van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden «Mercurius". Gister-avond had in het «Volkshuis" bedoelde vergadering p'.aats onder voorzitterschap van den heer Sanson, lid van het Hoofdbestuur. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, zette hij het doel der bijeenkomst stichting van een Schiedamsche afdeeling, uiteen j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2