Dagblad voor Schiedam en Omstreken. II in Brielle. 28ste Jaargang Zaterdag 4 Februari 1905 No. 8122. EERSTE BLJÜ. Ofïicieele Berichten. Kennisgeving. afgesloten. Stad s-Z iekenhuis. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. IN MANTSJOERIJE ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per wee 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. trnworden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- en J a 'e Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. iniimitiiimmiiiffliniiiirii t fifmw KunmtaróaiB PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12t/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor h e r h a a 1 d e 1 ij k adverteeren worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengën ter algemeene kennis, dat van 6 Februari ên het nai n a,afnkondlSlnS de Kortlandstraat en het „edeelte Manastraat vanaf de Vriend- metPr\\aT t0t de Korllandstraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn Schiedam, den 4den Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Rekeningen 1904. semeldCXTenLe AdmmiStratie voor boven 0emem Ziekenhuis verzoekt ieder, die noe iets van die Inrichting over 1904 te vorderen heeft daarvan vóór 15 Februari a.s. een rekenmg in te zenden aan de Adjunct-directrice. De Commissie voornoemd VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOL DER Dz., Secr. Penn. Dö uitslag der gister in het kiesdistrict Brielle gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers enen dodo Aantal uitgeb. geld. stemmen. 5335 H. Roodhuizen (lib.) verkreeg. 2915 st. Ch- VeStel (antir.) 2440 st. Gekozen De heer A. ROODHUIJZEN, (lib.) ij de eerste stemming op Woensdag 25 Jan. werden uitgebracht 5062 geldige stemmen, waar van 2518 op den heer A. Roodhuizen (lib.), 2254 op den heer H. Ch. Vegtel (antir.) en 290 op den heer L. M. Hermans (soc. dem.). Uit deze cijfers blijkt, dat er van weerskanten buitengewoon ijverig is gewerkt. De anti-revolutionair bekwam 196 st., de libe- raai 387 meer. Onder de 387 stemmen, die de liberaal meer ieeg, moeten die van den sociaal-dem. gerekend worden, die bij de vorige stemming 290 st. ver kreeg. Het voornemen van de S. D. A. P. was eerst zich van stemming te onthouden, doch op het laatste oogenblik veranderde het plan van het fe deratiebestuur, naar het Volk verneemt, op advies van het partijbestuur en werd aanbevolen den li- be raai te steunen. De liberaal heeft dus eigenlijk maar 97 stem men meer kunnen behalen. Dat de liberaal de overwinning zou verwerven was te verwachten, maar dat hij bij de herstem ming slechts 97 stemmen meer zou bekomen en de anti-rev. 194 meer, hadden de liberalen zeker met gedacht. V De haven van Schiedam. Het kan zijn nut hebben voor hen, die met het bestuur van onzen stad zijn belast, eens het oog te richten op hetgeen te Zaandam zooal voor de verbetering der zeehaven wordt gedaan. Door het aagelijksch bestuur dier gemeente is thans voor de verbetering der haven een crediet van f 800.000 aangevraagd. Als wij eens nagaan wat te Schiedam voor de verbetering van onze havens wordt verricht dan komen wij tot de conclusie dat dit al zeer wei nig is. Op de begrooting van 1905 stond op de post Kosten voor havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken slechts f 26,150.—. uitge trokken Onder dit bedrag zijn begrepen de salarissen van het daaraan verbonden personeel en talrijke uitgaven, die niet direct de groote havens be- t rellen. Dezer dagen werd ons nog van deskundige zijde gewezen op circa 200 M. kade aan de Voorhaven nabij de Ruitensluis, in volkomen staat van verval verkeerend, alsmede op den slechten toe stand van het Westerhoofd, de aanlegplaats van talrijke passagiersbooten. Waar een plaats als Zaandam zulke groote geldelijke offers brengt om zijn havenwerken steeds in uit muntenden staat te houden, daar mag zeker Schie dam, wiens nieuwe toekomst van de zijde der Maas wordt verwacht, niet achter blijven. 4 Februari. Nieuwe gevechten, Afgeslagen. Heroverd. Een artillerie-aanval afgeslagen. In andere stellingen. Tegen den linker-Japanschen vleugel. Het Telegraafagentschap verneemt uit Sache toen van Vrijdag Op den uitersten rechtervleugel duurt het ar tilleriegevecht voort. Ook hebben nog verschei den kleine botsingen plaats gehad bij eenige dor pen. De gevechten bij Sandepoe hadden tot uit komst dat de voorposten op onzen uitersten rech tervleugel oprukten tot aan de dorpen Holontai, Foetsjatsjiantsi, Tsintsjaloen en Beitadsi. Door het bezetten van deze stellingen werd het on zen troepen mogelijk, het geschutvuur saam te trekken op de versterkingen van Sandepoe en Lidiatoen. In onze nieuwe stellingen worden bat terijen opgesteld. De laatste gevechten golden het bezit van het dorp Tsjantan-henan, op den linkeroever van de Hoenho. Een aanval (der Ja panners) werd 's nachts om een uur met aan zienlijke verliezen afgeslagen. Ons verlies be droeg omstreeks 100 man. In den loop van den dag beschoten de Japanners het dorp en be zetten het, zoodaj wij teruggedrongen werden, maar wij heroverden het grootste deel van het dorp. Het geschutvuur houdt aan op den uiter sten rechtervleugel, op andere punten is het rus- lig. De Japansche artillerie beantwoordt in de laatste dagen ons vuur ten oosten van den spoor weg bijna, "niet. Volgens berichten van Koeropatkin aan den I saai, hebben de Japanners in den nacht van 1 op 2 dezer Tsjan-tan-he-nan aangevallen, aan den linkeroever van de Hoenho, tegenover Sjan- tan. Zij namen het dorp, doch werden er na groote verliezen weder uit verdreven. De Rus sen verloren meer dan honderd man. Tenge volge van de genomen maatregelen zijn winter- builen, in weerwil der koude zeldzaam. Naar het kwartier te Moekden zijn tot nu 132 ge vangenen en 2 ongekwetste officieren gebracht. Ik bezocht seint de bevelhebber heden onze laatste gekwetsten. Hun stemming was uit stekend. Zij werden goed verzorgd. De meerder heid der kwetsuren is veroorzaakt door schoten van kogels. Dd. 2 dezer bericht Koeropatkin: Volgens in gewonnen tijdingen hebben de Japanners, na daar een sterke beschieting aan te hebben doen voor afgaan, met de artillerie onze afdeeling te Tsjan- tan-he-nan in het front aangevallen. Des mid dags ontving ik opnieuw bericht, dat onze troe pen eerst hadden moeten terugtrekken, doch daar na het dorp opnieuw veroverden. Slechts enkele hoeven waren nog in handen van de Japanners. Onze Verliezen waren onbeteekenend. In andere stellingen is de nacht rustig voorbij gegaan. In een telegram van Ojama dd. Donderdag wordt bericht da,t de Russen de bedrijvigheid dien dag hadden hervat tegen den linker Ja- panschen vleugel en dat er aan het front van beide legers stage schermutselingen plaats heb ben. Ook is de artillerie hevig aan het werk geweest. De Japanners beschuldigen de Russen opnieuw, gewonden te hebben mishandeld. Het Nowoje Wremja verneemt uit Moekden generaal Misjtsjenkoidaar is aangekomen; de wond aan zijn been is ernstig. Generaal Kondratowitsj gaal. goed vooruit, Behalve deze twee generaals is bij Sandepoe nog gekwetst (ernstig) de chef van den staf der divisie van Mistsjenko, kolonel Andrejef. De correspondent meldt nog dat 3500 gewon den naar Moekden overgebrachtzijn, hun toe stand wordt als gevaarlijk beschouwd, daar het bevriezen der wondopeningen licht aanleiding geeft tot koudvuur. Generaal Gripenberg. Het Telegraafagentschap verneemt: Generaal Gripenberg heeft om gezondheidsredenen het op perbevel over het tweede Mantsjoerijsche leger aan den legercorpsbevelhebber, generaal Mylof, overgedragen. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Admiraal Dobrotofski is met 4 kruisers, 3 tor pedobooten en 19 Duitsche kolenschepen van Dzji- boeti naar Madagaskar vertrokken. Lloyd verneemt uit Port Louis op Mauritius dd. gisterde Lismore, komende van Diego Suarez bericht, dat de volgende kolenschepen daar den 27en Januari waren Abessinia, Alexandria, Arte misia, Badenia, Batavia, Bengalia, Belhania, Frisia, Hermann, Hoerde, Maraholb en Sccunda. De Russische vloot lag voor anker op de reede Nossi Bé. Het kolenschip Trisca is den 28sten te Diego Suarez aangekomen en twee uur later vertrokken om Kaap Amber heenvarend, met belangrijke be richten. RUSLAND. Een wachtwoord. Water in den mijn. Tegenspraak. Gorki Ga- pon. De hervormingsplannen. Tolstoj. Weer een deputatie bij den Tsaar. Een officieele dooden- lijst. De Petersburgsche dagbladcorrespondenten schijnen een wachtwoord gekregen te hebben om de verwachtigen ter zake van hervormingen niet hoog op te schroevenzelfs de correspondent van de Standard acht het noodig, water in zijn wijn te doen, en zegt dat bij het gesprek van den Tsaar met Jermolof het bijeenroepen van een volkspar- lement en het geven van een grondwet niet ver meld zijn. Ook spreekt deze correspondent tegen dat Gorki in vrijheid gesteld is hij vermeldt echter dat Gapon in Zwitserland is aangekomen. Intusschen handhaaft de correspondent van de Daily Telegraph i» hoofdzaak zijn voorstelling, er bij voegende dat het minister-comité reeds bezig is, hervormingsplannen uit te werken, maar het publiek wordt daarvan onkundig gehouden. De regeering streeft er ook ernstig naar, de verbitte ring, door de voorvallen van den 22en Januari opgewekt, uit te wisschen. Het offlcieuse Telegraafagentschap verneemt De buitenslands verbreidde geruchten over eene wijziging van het Kabinet van ministers tot een met een premier-minister als voorzitter, zijn on gegrond. Evenzoo het bericht in buitenlandsciie bladen over liet bijeenroepen van eene rijksvertegenwoor diging. De regeering heeft deze vraag nooit over wogen. Wordt hier nu maar uit wijs I De correspondent van de Daily Telegraph zegt niets van Gorki, maar bevestigt de vrijlating van eenige mannen van staatkundig aanzien, onder wie Dessen en Karejef. De correspondent van de Standard is graaf Tol stoj gaan opzoeken te Toela. Tolstoj vertelde hem dat hij binnenkort een manifest zal openbaar ma ken, waarin hij de Russen aanspoort, geen bloe dige omwenteling te beproeven, welke toch vruch teloos zou zijn, en waarvoor de Russen overigens niet geschikt en voorbereid zijnzij moeten tot een vredelievende omwenteling geraken door zich zelf te ontwikkelen, en vooral in godsdienstig op zicht voor hun ontwikkeling te zorgen. De Tsaar heeft te Tsarkoje Selo vijf vertegen woordigers ontvangen, gekozen door het perso neel in de drukkerij van staatspapieren. In te genwoordigheid van den minister van Financiën en vaxi den bestuurder der inrichting prins Go- litzei heeft de Tsaar de werklieden uitvoerig on dervraagd naar den aard van hun werk en den duur van den arbeid. Hij dankte hen voor hun trouwe plichtsvervulling en verzocht hen in zijn naam hunne kameraden te danken. Ook stelde hij een bezoek aan de inrichting in uitzicht. UIA De menschen mochten ten slotte het groote paleis zien en kregen er te eten. Gisteren is de officieele lijst openbaar gemaakt van de menschen, gedood bij de onlusten van den 22en Januari of in de hospitalen te Peters burg aan de verwondingen overleden. In het geheel zijn er 130 dooden, onder wie er slechts 11 niet. zijn herkend, zoodat men hunne namen niet kent. Het openbaar maken van deze lijst dient om een einde te maken aan al de berich ten, waarin het cijfer van de slachtoffers der onlusten op 22 Januari is overdreven. Uit verschillende d e e 1 e n van het Russische R ij k. Naar het Russische Telegraaf-agentschnp ver neemt, is officieel geconstateerd dat in geheel Rusland de orde terugkeert en de werklieden den arbeid hervatten. De betoogingen op straat hebben opgehouden. Moeilijk blijft de toestand alleen nog in het Weichsel gebied, maar de kri tieke tijd voor Warschau is voorbij. Langzamer hand gaat ook daar alles weer zijn gewonen gang. Uit Warschau. Het Telegraafagentschap verneemt uit Warschau Volgens besluit van de districtsrechtbank zullen tot nadere beslissing geen wisselprotesten worden aangenomen. Het diseonto comité der staatsbank heeft besloten, de in de laatste dagen opgemaak te protesten als niet gedaan te beschouwen. Óp het telefoonbureau is sinds een week de dienst dagelijks verricht door het personeel van de telegrafie, dat uitsluitend de bureaux der overheid en ambtenaren met elkander verbindt. Het hoofd der politie maakt bekendTenge volge van buitengewone maatregelen hebben de rustverstoringen opgehouden en is de orde vol komen hersteld. Men hoede zich tegen geruchten, welke door kwaadwilligen worden verbreid om den ingezetenen angst van te jagen. Men luistere niet naar de eischen, gesteld door misdadigers, die in den naam van niet bestaande organisatiën in woningen en in de kantoren van industrieelen zijn doorgedrongen. Men keere voorts tot zijn gewone bezigheden terug teneinde tot het herstel der normale levensomstandigheden bij te dragen. Er valt niet aan te twijfelen, of de werklieden zullen, onder den invloed der genadige woorden van den Tsaar, den arbeid hervatten en hunne gezinnen ontlasten van de zware schade, die de werkstaking brengt. Een nauwgezette uitvoering van de maatregelen door den gouverneur-generaal genomen en een stipte naleving van de politiebe- palingen zal de rust verder handhaven. Volgens een politiebericht zijn er tijdens de onlusten 17 menschen gedood of aan opgeloopen kwetsuren gestorven. Onder dezen waren 6 vrou wen en 5 kinderen. Gisteren was de stad rustig. De dagbladen ver schijnen; 9545 werklieden hebben den arbeid hervat. In alle Poolsche suikerfabrieken en in de kolenmijn Dombrewa is het werk gestaakt. Het kolenvervoer is gestaakt. De kolenprijzen hier te Warschau stijgen. Uit Moskou. De gister gehouden vergadering van den adel heeft drie adressen aangehoord, welke zijn voor gesteld om aan den Tsaar te richten. Heden zal besloten worden welk adres men zenden zal. Uit Odessa. De lessen aan de hoogeschool voor vrouwen zijn gestaakt wegens studenten-onlusten. Uit K i e 1 c e. Op het gymnasium hier is de orde verstoord. De leerlingen van de hoogere klassen hebben van den directeur onderricht in de Poolsche taal ver langd, de benoeming van uitsluitend Poolsche leeraren en de intrekking van de bepaling, welke Joodsche leerlingen uitsluit. De leerlingen zijn in grooten getale naar de meisjesschool getrokken en hebben staking vanhet onderwijs verlangd. In de stad heerseht gi oote opwinding. De winkels zijn gesloten. Uit Krakau. Volgens een bericht uit Krakau is daar gis teren een groote meeting tegen den Tsaar ge houden diens portret werd verbrand. De politie werd met steenen en stokken bestooktzij trok toen van leer en in de ernstige botsing die volgde vielen verscheiden gewonden. Uit L o d z. Gisteren-ochtend zijn te Lodz, waar 250,000 man liet werk staken, ernstige onlusten uitge broken. Een deel der minnen uit Keller's kant- fabriek trachtte den arbeid te hervatten, dit werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1