Dagblad 'Ivoor Schiedam en 28ste Jaargang Maandag 6 Februari 1905 No. 8123. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Binnenland. l)e oorlog in Oost-Azië. IN mantsjoerije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. nrami umu... - PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden utter 1 ij ke overeenkomsten aangegaan. t bil Telefoonnummer! 85. Postbus no. 31). De Burgemeester van Schiedam, ■iJhwo art.' 15 der wet van den 26sten Mei v .(Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grond vesting, brengt ter kennis van de daarbij be- anghebbenden, dat de staat, aanwijzende de uit komsten van de metingen en de krachtens art. der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen innen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie (afdeeling A) is nedergelegd. b h bil? jliei7?,n afkondiging geschied, waar het °ort) den 6den Februari 1905. De Burgemeester van Schiedam VERSTEEG. 6 Februari. Een berichtgever in Okay's hoofdkwartier seint nog eenige bijzonderheden over de gevechten aan de Hoen-ho. De poging om de linkerflank der Japanners om te trekken, mislukte geheel, zoo zi gt hij. Aangezien ook de jongste beweging der Russische ruiterij gefaald heeft, zullen de Russen nu waarschijnlijk een aanval der Japanners af wachten. De aanval op de Japansche stellingen werd noch door aanvallen, noch door een bombarde ment op andere punten van het front ondersteund door een optreden der cavalerie aan den uiter sten- vleugel der Japanners; van den aanvang af was het daarom zeker dat de aanval zou mislukken. De Russen beschikten bij Heikoetai ovter vijf divisies, maar minder dan twee Japansche divisies slaagden er in, deze terug te drijven. Een 100,000 man namen aan liet gevecht deel. Deze correspondent schaf het verlies der Russen op niet meer 4000 man, al zeggen krijgsgevange nen dat één Russisch regiment geheel vernie tigd is. De Japanners verloren hier slechts on- ge\ eei 200 man, daar zij in goede stellingen bkvtn, terwijl de Russen moesten stormloopen over een vlakte waar zij, wegens den bevroren grond, geen verschansingen konden opwerpen. Ook hadden de Russen het nadeel dat de aanvallers tegen den met sneeuw bedekten grond duidelijk zichtbaar waren. Dit laatste nadeel hadden later op hun beurt de Japanners bij den tegenaanval op Hai-koe-tai die met de herovering van dat dorp eindigde. Generaal Koeropatkin meldt onder dagteeke- mng van 3 dezer, dat Sjantonohenan, na een Voorafgaand gevecht, geheel door de Russen is bezet. Om vijf uur 's morgens begonnen zij met de verkenning van de door de Japanners be zette dorpen Fantsjen en Poedzora, twee werst ten zuiden van Linditong. Na eenige salvo's dron gen Russische jagers Fantsjen binnen en dood den er vele Japanners. Japansche traepen, die Een Oost-Aziatische vertelling. tot versterking aanrukten, werden met geweer vuur en bajonetaanvallen afgemaakt. De overige Japanners, ter sterkte van ongeveer twee batal jons, trokken daarop terug. Toen evenwel de Japanners uit de rondomliggende loopgraven op de Russische jagers begonnen te vuren, trok ken dezen terug met meevaering van alle doo- den en gewonden ten getale van dertig en een gevangene. Een Russische officier werd gewond. Op den rechtervleugel lieten de Japanners hon derd dotoden achter, van wie er 83 door de Rus sen werden begraven. Generaal K o, e r o p a t k i n. In Petersburg loopt het gerucht, dat generaal Koeropatkin, geheel ontmoedigd door zijn voort durende nederlagen, zelf zijn terugroeping beeft verzocht. 28) „Juist. Een aantal van uwe begrippen over mijne landgenooten waren verkeerd, gelijk ik de vrijheid heb genomen, u gisteren-avond te doen opmerken." „Dat is zoo. Maar daden spreken duidelijker dan woorden en uit. uwe daden maak ik mijne gevolgtrekkingen. Vraag juffrouw Hemster. Ik geloof, dat zij: u aan zal nemen en ik ben zeker, dat eene verbintenis met u, haar geluk zal zijn. Haar vader zou geen tegenwerpingen maken. Hij is u alreeds genegen en hij zal zich ongetwijfeld nooit verzetten, tegen iets, dat zijne dochter wil." „Ik bedank u voor uw raad, maar duid me ten goede, dat ik geen enkel oogenblik denk, er gebruik van te maken." „Kom nu, waarom niet. Juffrouw Hemster is zoo kwaad niet van aard, wanneer ze maar anders opgevoed was. Gij zoudt haar wel tem men. Ik ken niemand zoo geschikt voor een moaernen Pétruchfo als gij en ik boiid genoeg van liet drama om een nieuwerwetsche op voering toe te jujehen van „De Helleveeg getemd." RUSLAND. Uit Petersburg. De meeste intellectmels zitten nog steeds in de Peters -en - Pauls -v es tin gwaar zij gevangenis- k tee ren aanhebben en gevangeniskost eten. Maar zij hebben nu toch tenminste hun familie mo gen zien. De werkliedenpartij is zeer verbitterd, omdat de meesten naar de dorpen terug zijn gestuurd, ofschoon zij liet werk wilden her vatten. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg De staat van zaken blijft maar verward. I re- pof zegt, dat zijn dictatuur slechts van korten duur zal wezen. De officier van justitie heeft, de gevangen intellectuals trachten uit te hooren, maar zij wilden niet antwoorden. Het heet dat Gapon's werkinansverbond mag blijven bestaan, onder andere leiders. Uit Moskou. Vrijdag-avond werd reeds eenige onrust waar nomen onder de beambten van de tram. Za terdag is op alle stedelijke lijnen de dienste ge staakt. De vergadering der edelen te Moskou over weegt drie ontwerpen van een adres aan den tsaar, hen ervan bevat een krachtig protest te gen de schending van de hervormingen, die Alex ander II had ingevoerd, door den tegenwoordigen Tsaar. Een ander dringt krachtig aan op her vormingen. Dit vindt den meesten steun. Hon derd edelen hebben het dadelijk geteekend en het za,l zeker aangenomen worden. Men twijfelt er echter niet aan, of de bijeenkomst van edelen zal daarna ontbonden worden. De staking in Polen. In het district Sosnowice staken 30.000 werk lieden. De staking heeft zich uitgebreid tot de spoorwegen, en de particuliere scholen. De werk lieden houden zich kalm. Te Kalisch duurt de staking op de fabrieken en de schoten voort. De winkels zijn heden her opend. Daar en te Warschau hebben de sta kers het spoorwegstation en de waterwerken be schadigd. De couranten in Warschau en Lodz zijn weer uitgekomen. In alle brandewijnstokerijen in Po- „Ze zal nooit door mij getemd worden." „Dat is ze al. Maar gij 'hebt uwe Tes be dorven door uwe pnnoodige verontschuldigingen. Ge moet u wachten, nogmaals eene dergelijke vergissing te begaan. Indien ge hadt volgehou den met uw afstand te bewaren en een boos gezicht te zetten, zou de lieve Gertrude u wel dra opgezocht hebben, met. mooie woordjes en vleiend en innemend gelijk ze zijn kan. Dan was (uwe kans schoon geweest en ze is het nog. Morgen zult ge me dankbaar zijn, dat ik weiger, van uwe zwakheid gebruik te ma ken." „Daar ,zal ik u nooit voor danken en ik ver zeker ji, dat ik evenmin ooit juffrouw Hemster vragen zal." „De meeste mannon, die haar zien, vragen haar; ge moet dus niet denken, dat ze met onverschilligheid bejegend is geworden. Ik zou ook volstrekt niet zeker zjjn van mv slagen, in dien niet alle mannen, die ze tot nu toe heeft ontmoet, haar gevleid hadden, terwijl gij de teekenen van uwe vingers op hare polsen hebt !}ozet en haar gedreigd haar om de ooren te zullen slaan. Dat geeft u een aanmerkelijk voor deel, indien ge er maar gebruik van weet te maken. Ik geef u dus in bedenking mijn raad voor alsnog te volgen en daarna wensch ik u goeden nacht." Z- stak me lachende hare hand toe, welke ik met innigheid drukte. len is het werk gestaakt. De staking breidt zich ook over de dorpen uit. De staking te Windau i.s geëindigd rustversto ringen zijn niet voorgekomen. De staking op de Russisch-Poolsche grenzen breidt zich steeds meer uit. Het aantal stakers wordt op ongeveer 70.000 geschat. Het spoor wegverkeer over Sosnovici is van Duitsche zijde gestremd. Uit. Kief. De colleges aan de hoogeschool die 2 Februari herval, zijn, zijn opnieuw gestaakt daar voor Za terdag de studenten een staatkundige betooging voorbereidden. Hervormingen: De in de zitting van den ministerraad van den 6en Januari genomen besluiten betreffende de 'uitvoering van het vierde punt van de Kei zerlijke oekaise van 25 December, over de on middellijke invoering van een staatsarbeidersver- zekering werd den 29en Januari door den Kei zer goedgekeurd. De Petersburgsche berichtgever van de Stan dard heeft van een ongenoemd minister vernomen dat de Tsaar wel degelijk aan bet ministercomité had opgedragen eenige hervormingen uit te wer ken, die piet Vervat waren in zijn oekas van December. Maar die hervormingen hebben niets Uitstaande met de staatsinstellingen. Ook de bij^ eenroeping van een parlement is niet aangeroerd. Maxim Gorki. De Petersburgsche correspondent van de Lolcal Anzeiger seinde Vrijdag-avond laat: Het beden hier verspreide gerucht van Maxim Gorki's vrijlating is 'tot dusver niet bevestigd. De dichter bevindt zich nog ste-eds in de Peter- en-Pauls-vesting, maar er bestaat toch kans, dat hij spoedig wordt in vrijheid gesteld. BELGIë. Het mijnwerkerscongres te Charleroi besloot niet groote meerderheid van stemmen de alge- meene staking in de vier kolenbekken te pro- clameeren. De staking begint, heden. VENEZUELA. Een telegram uit Willemstad meldt, dat met zekerheid kan worden aangenomen, dat in Vene zuela de revolutie aanstaande is. Een revoluti- onnair agent kwam uit Columbia aan, óm met geld en wapens te steunen. ARGENTINIë. De opstand. Volgens een Havasbericht. uit Buenos-Ayres is daar een poging tot. opstand begonnen. Verschil lende politieposten werden door groepjes, onge veer dertig man sterk, aangevallen. Deze wer den echter overal uiteengedreven. Eveneens werd een aanslag op het arsenaal, door een onbetee- kenend troepje oproerlingen, afgeslagen. De aan vallers werden gevangen genomen. Een officieel bericht aan „Havas" uit Buenos- Aires meldt dat de ministerraad den staat van XI. Den volgenden ochtend werd ik wakker door het geratel van de ankerketting en bemerkte dat het jacht stillag, terwijl de werking der machines opgehouden had. Uit het kleine, ron de venstertje kijkende, ontwaarde ik de stad Chemulpo, welke aanmerkelijk scheen vergroot te zijn, sinds ik ze het laatst gezien had. Daar achter verhieven zich de bergen van Korea golts- gewijzo op elder, alsof ze daar door een vul kanische uitbarsting waren opgeheven. Mijnheer Hemster en ik gebruikten samen het ontbijt, waarna wij ons aan dek begaven, „De kapitein heeft ons veilig tot hiertoe ge bracht, zonder een eiland in den grond te va ren", zeide hij. „De volgende zet in het spel is aan u. Wat denkt ge te doen?" „Ik zal dadelijk aan land gaan, paarden bu ren en eenige bedienden, een zekere hoeveel heid zilver omwisselen voor strengen van sek en dan zoo spoedig mogelijk op weg gaan naar de hoofdstad." i.J „Wat zijn dat, strengen van sek?" „Dat zijn bronzen, ijzeren of koperen munt stukken met een vierkant gat in het midden, zoodat ze aan een koord van st.roo kunnen geregen worden. Ze zijn samengevoegd in stren gen 'van vijfhonderd. Sek is goed om te han delen met inboorlingen, doch in de hoofdstad heb ik zilver en goud noodig. Zoodra ik de noodigc beschikkingen te Seoul gemaakt beb, beleg voor geheel Argentinië gedurende 30 da gen heeft afgekondigd. Bevel is gegeven tot mo bilisatie van de nationale garde. De troepen die aan de regeering trouw zijn gebléven gaan de opstandelingen tegemoet die op Buenos-Aires aan rukken. Tot dusver is de stad kalm. Enkele tram lijnen zullen het verkeer staken. In verschillende steden der provincie is een oproerige beweging uitgebroken. Een Havas-bericht uit Buenos-Ayres meldt, dat de regeering nog altijd in het Roode Huis ze telt. In de stad is bet. rustig, de banken zijn geopend en de publieke dienst gaat zijn gewo nen gang. Uit officieele bron wordt verzekerd, dat de revolutionaire beweging vermindert. De regeering heeft alle maatregelen genomen, die de toestand eisclit, en toont een volkomen ver trouwen in haar kracht en in de publieke opinie, die den opstand ten sterkste veroor deelt. De berichten uit Mendoza, Cordoba en San- ta-Fé spreken elkaar tegen. Men spreekt van muiterij bij het regiment artillerie te Rosario. Later: De samenzwering van Dijo zou onderdrukt zijn. De regeering zetelt nog in het Roode Huis. De banken zijn geopend, de openbare dienst is niet gestoord. De regeering hoopt dat deze beweging, een on populaire poging, flink onderdrukt is. De politie van Santa-Fé onderdrukte de om wenteling te Rosario. De minister van Binnen- landsebe Zaken verklaarde namens den president Quintana, dat binnen 24 uren de opstand in de provincies Mendoza en Cordoba onderdrukt zou zijn. In de overige provinciën van de republiek is het rustig. Een telegram uit Buenos-Ayres dd. 5 Februari meldt; De orde is geheel hersteld te Buenos-Ayres en in de provincie Santafé. Aanzienlijke troe- penafdeclingen zijn gezonden naar de provincies Mendoza en Cordoba. Men gelooft, dat de in- surgenten tegenover de verpletterende overmacht zich zonder strijd zullen moeten overgeven. Alle bladen laken de beweging. Officieele berichten. Bij: Koninklijk besluit is de heer F. Smid, con sul der Nederlanden te Buenos-Aires, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Koninklijk besluit is de heer F. Smid, op zijn .verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrek king van consul der Nederlanden te Buenos-Aires. Bij Koninklijk besluit is jonkvrouwe J. J. Quar- les van Cf ford, presidente van het bestuur der Diaconessen-inrichting te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Üranje-Nassau. zal ik naar Chemulpo terugkeeren en u den uitslag mededeelen." „Kunnen we de Michigan niet de rivier op brengen? Hoe heet ze ook weer, de Han?" „Ik geloof van niet, mijnheer Hemster. Een schip van deze grootte zou al spoedig vast raken. En de afstand te water is het dubbele van dien over land." „Zouden we er niet kunnen komen met de de sloep?" „Ik vrees van neen. Ik heb nog nooit op de Han gevaren, doch ik weet, dat ze gevaarlijk is. Vol wendingen en ondiepten. Zoo kan het gebeuren, dat we halverwege bleven si eken, nog verder van de hoofdstad verwijderd dan nu, op een plek, waar geen paarden of bedienden te krijgen zijn. Ik raad u ten sterkste aan, hier te blijven, tot ik terugkeer, dan zal ik misschien ook meer omtrent de rivier kunnen zeggen dan thans.' Mijnheer Hemster stemde toe en ik ging wel dra aan land. Chemulpo bleek een echte handelsplaats te zijn, en ik had geen moeite, te vinden, wat ik zocht. Tot. mijne ontsteltenis, niet zoo zeer tot. mijne verwondering, vernam ik, dat de eer ste minister, die ik weleer gekend had en pp wiens hulp ik rekende, afgezet en onthoofd was, terwijl zijn geheele familie was uitgeroeid of tot slavernij verwezen. (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1