Stads- en Gewestelijk Nieuws. Monument—r. d. Heyden. De commissie Voor het monument ter eere van egneraal K. van der Heyden te Arnhem ontving uit Indië nog f 264.79, zijnde met de vorige be dragen f 1594.05. In het geheel ontving de com missie f 5827.041/2, welk bedrag voldoende is voor het monument, maar niet tevens voor het hek werk er omheen. Atjeh. De correspondent van de Tel. te Kotaradja seint Bij de excursie in de Gajeelanden is aan uitput ting overleden luitenant Beem. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct te Batavia seint Morgen vertrekt resident Brugman met 30 man onder luitenant Davis per Borneo naar Kendari, om den Bonischen prins Pa-Tanfa en 70 vol gelingen te arresteeren te Kendari, waar zij het de bevolking lastig maken. Interview mr. Kolkman. Een medewerker van Het Centrum heeft het Tweede Kamerlid mr. Kolkman geïnterviewd en deelt den inhoud van dit interview in zijn blad mede, waaraan wij slechts enkele punten ontleenen. Over de concentratie van Unie-liberalen en vrjjzinnig-democraten zeide mr. Kolkman sik vind die concentratie, zooals zij tot stand gekomen is, gewoon-weg schandelijk. De heer Borgesius zit nu niet meer in het kattebakje van den verkiezingskaros met de parade-paarden, maar op den bok, waar de heer Troelstra afgedrongen is. De eerlijkheid had gevorderd, dat de heeren Troelstra en Drucker naast elkander hadden plaats genomen. Zij willen grondwetsherziening meteen bepaald doel en krachtens hun beginsel. Maar om het principe schijnt men zich in deze campagne voor een blanco artikel 80 in het geheel niet te bekommeren." Hij hield het er ook voor, dat bij de verkie zingen en vooral bij de herstemmingen al wat links is te hoop zou loopen, en dat de rechterzijde »bloc" tegenover »bloc" moest stellen. Bij de stembus moesten de verschillende fracties der rechterzijde zich zoo vast mogelijk aaneensluiten en tegenover de zittende leden der rechterzijde moesten van die zijde geen andere candidaten ge steld worden. Van de berichten in de bladen, dat sommige leden van het Kabinet in elk geval zouden willen aftreden en zich daarom weder beschikbaar stellen voor een Kamerverkiezing, verklaarde de heer Kolkman, dat hem met zekerheid alleen dit bekend was, dat er niets van bekend was. Van den minister Loeff vernam mr. Kolkman, dat die er geheel onkundig van was, dat hij ergens in Brabant candidaat voor de Tweede Kamer zou gesteld woruen. Wat het wetsontwerp op het lager onderwijs betreft, verklaarde de heer Kolkman, dat daar wel degelijk spoed mede gemaakt werd. Als bewijs daarvoor voerde hq aan, dat aan het verlangen van den heer de Stuers, lid van de commissie van rapporteurs, die ongesteld was en aan den voor zitter dier commissie, den heer Talma, uitstel van behandeling en van vaststelling van het Voorloopig Verslag had gevraagd, door dezen niet was voldaan. Of het ontwerp vóór de verkiezingen nog in open bare behandeling zou komen, dit was, volgens mr. Kolkman een kwestie van tijd en omstandigheden. Er viel nog zooveel te doen Moord. Vrijdag-morgen verspreidde zich, naar de Limb. TL. verneemt, te Nederweert de treurige tijding, dat er in den nacht een moord was gepleegd. In de buurt Hulsen, vlak bij de brug over de Noordervaart, werd het lijk gevonden van den landbouwer Comelis Wijen met een zware hoofd wonde. Naast het lijk lagen pijp en hoofddeksel van den verslagene benevens een paar knuppels. In aan merking genomen de houding van den vermoorde, hij had de handen nog in den zak, moet de nood lottige slag geheel onverhoeds zijn toegebracht en onmiddellijk den dood hebben veroorzaakt. Bij den nachtelijken aanval, welke aan Wyen het leven kostte, is nog de landbouwer P. Veu- gen, buurman van Wijen, ernstig mishandeld. Gister-morgen 5 uur werd hij aan een huis te Ospel gevonden. Een derde kon zich door de vlucht redden. Ongelukken. Met de schaatsen nog aan de voeten is Za terdag in de Ringvaart onder Wijde Wormer door visschers gevonden het lijk van C. van der Aarde, welke persoon, te Zaandam thuisbehoorende, se dert eenigen tijd werd vermist. Te Langerak is Zaterdag-ochtend de voer man W. Scheffers, doordat zijn paard schrikte van een voorbijgaande tram en op hol sloeg, van den bok geslingerd en onder de wielen ge raakt. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij spoe dig overleed. De aanstaande verkiezingen. Gister is vanwege de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", de volgende circulaire ver spreid Het jaar 1905 heeft voor den politieken toe- Hand van ons Vaderland een bijzondere beteeke- nisDe Tweede Kamer der Staten Generaal treedt in haar geheel af. Bij de Verkiezingen in 1901 is door de flinke samenwerking der Christelijke partijkn in de Kamer eene Christelijke meerderheid gekozen. Toen, evenals onlangs bij de Verkiezing der Eerste Kamer en der Provinciale Staten gold de leuze «Voor of tegen den Christus". Die leuze is nog niet veranderdwij moeten haar behouden. Zij is beter dan de nagatieve leu zen, waaronder liberalen en anderen een waar monsterverbond trachten te verkrijgen, om bij de verkiezingen in Juni a.s. de Christelijke meerder heid uit de Tweede Kamer te drijven. En wat voor gevolg zou deze nederlaag hebben Den val van ons Christelijk Ministerie, dat gedurende deze regeerings periode reeds bewezen heeft, voor zijne zware en verantwoordelijke taak berekend te zijn. Dan zou de kans voorbij zijn voor vrij Hooger Onderwijs. Dan behoefde men niet meer te hopen op eene meer rechtvaardige verhouding tusschen bijzonder en openbaar onderwijs. En dit is toch een eerste eisch. Of moet nog langer de onbillijkheid blijven bestaan, dat de christelijke ouders belasting beta len, én voor de openbare school waarvan zij niet gediend zijn, én voor hunne eigene school Gelijkheid moet er komen. Ook en vooral in het belang van den arbeiden de stand is het te hopen, dat God ons de over- winnig' schenke. Want de sociale wetten, die het huidige mini sterie tot bescherming van den werkman wil tot stand brengen, zouden voorloopig wel buiten behandeling blijven. Immers de uitvoering dezer wetten kost geld, en de verhooging der invoerrechten, waaruit deze gelden zouden moeten gevonden worden, vindt bij onze tegenstanders geen genade. Nog ergerMen maakt den werkman bevreesd met dreigementen, dat alles duurder zal worden. Niemand store zich aan deze voorspiegelingen- Vele liberalen willen beslist deze wetten in het belang van den werkman weigeren ze zeggen Als de invoering dier wetten tot invoerrechten- verhooging moet leiden, dan maar geen sociale wetten. Volgt uit dit alles nu niet, dat het een gebie dende eisch is, dat elk Katholiek, elk Christen zijne uiterste krachten inspannen voor het groote doelhet behoud en de versterking der Christe lijke meerderheid in de Tweede Kamer. En deze overwinning kunnen wij behalen, indien ieder zonder uitzondering zijn plicht doet. Die plicht iste zorgen dat men óp de Kie zerslijst komt. Dit moet voor 15 Februari geschieden. Werkgevers: Spoort uwe werklieden aan> zich als kiezer op te geven. W erklieden: Wekt elkander op, opdat niemand nalatig blijve. Het Bestuur der Kiesvereeniging geeft gaarne alle inlichtingen. Daarvoor zal het zitting houden in het Bonds- gebouw op de volgende dagen van 8 tot half 10 's avonds. Maandag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8, Donder dag 9 en Zaterdag 11 Februari. Op Vrijdag 10 Februeri ten 71/2 uur, zal er bovendien in de groote zaal van de Sociëteit «de Harmonie", Nieuwe Haven, eene Vergadering gehouden worden, waarin als Spreker optreedt de Eerw. Pater F. Hendrichs S.J., te Amsterdam, President van Geloof en Wetenschap. Geen enkel Katholiek blijve van deze Vergade ring weg. Wie in het belang der goede zaak iets heeft mede te deelen, of nadere inlichtingen wenscht, verzuime vooral niet zich tot het Bestuur der Kiesvereeniging, of tot een der Districtsbestuurs leden te wenden. Afd. Schiedam en Omstreken ran het Ned. R. K. Secr. van Spoor- en Trampersoneel. In de kwistig met groen versierde groote zaal van «Musis Sacrum", waar ook het vaandel was opgesteld, vierde gister-avond de afdeeling Schie dam en Omstreken van het Ned. R. K. Secreta riaat van Spoor- en trampersoneel onder patronaat van den H. Joannes den Dooper, haar 2e-jaarfeest Een buitengewoon talrijk publiek, waaronder verscheidene eerw. heeren geestelijken en broeders, vulde de zaal. Nadat het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" een vroolijken marsch ten gehoore had gebracht, opende de Voorzitter, de heer J. Kempeneers, de vergadering. Het was hem aangenaam dit tweede Jaarfeest van deze zoo dierbare afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond te mogen openen, en bracht den aanwezigen dank voor de groote op komst, waardoor zij toonden belang te stellen in ons Kath. Sociaal leven. Hartelijk dank bracht spr. ook voor de tegenwoordigheid van de zuster verenigingen van Leiden, Rotterdam en Delft. Allen heette hij hartelijk welkom, inzonderheid de nog niet bij de afd. aangesloten R. K. Spoor wegmannen. Meer in het bizonder nog de dona teurs, door wier flinken financieelen steun de afd. meer in bloei en groei kon toenemen, alsmede den eerw. heer Mutsaers, den aanvoerder in onzen katholieken strijd {applaus). Bij een terugblik op het afgeloopen jaar welt uit spr. borst op de eerste plaats vreugde bij het aanschouwen van het symbool van liefde en trouw, waaronder wij ons zoo gaarne scharen, evenals sol daten zullen wij onder ons vaandel, waarop wij heden een kruisje hebben geplaatst, in den strijd volharden. Verder gewaagde spr. van den groei en bloei van het Secretariaat in het algemeen. Het is een verblijdend teeken. dat de pers melding maakt van talrijke nieuw opgerichte afdeelingen, die als paddestoelen uit den grond komen. Men loopt ons na en verzoekt ons overal om een afdeeling op te richten. Door onze hulp zijn in vele plaatsen afdeelingen opgericht. Heden werden in Amers foort en 's-Gravenhage afdeelingen gesticht, ter wijl in Haarlem op 19 Februari een propaganda- vergadering zal plaats hebben en reeds vele spoor wegmannen zich als lid aanmeldden. Vooral in Haarlem is de oprichting eener afd. hoog noodig, omdat daar in de werkplaatsen het werkvolk wordt opgeruid. Moge de banieren geplant worden van N. tot Z. van O. tot W., wij zullen medewerken en gij zult zien, dat onze afd. in de voorste gelederen van het Secretariaat zal strijden. Toen hierna het orkest Ouverture Nabuchodo- nosor van Verdi had gespeeld en een kwartet, uit leden van de zangvereeniging »St. Cecilia" be staande, eenige zangstukken op zeer verdienste lijke wijze had uitgevoerd, gaf de Voor zitter het woord aan den spreker van dezen avond, den weleerw. heer A. Mutsaers, van 's-Bosch, algemeen geestelijk-adviseur. Toen in de maand Maart van het revolutiejaar 1848, aldus sprak de gewijde redenaar, een opge- ïuide menigte het Parlementsgebouw te Frank fort wilde bestormen, vielen er verscheidene doo- den aan de zijde van het volk. De woede be daard zijnde, werd aan het jongste lid van het Parlement, baron von Keppeler opgedragen aan de groeve der slachtoffers een lijkrede uittespreken Men verwachtte algemeen, dat hij een heftige phi- lippica tegen het volk zou houden. In plaats van een afstraffing te geven, zeide hij«Neen, niet zij, wier lijken hier liggen, zijn de schuldigen, maar bevinden zich onder u en daarbuiten, zij, die hun het geloof, de eerbied voor het gezag en de liefde voor de overheid hadden ontnomen. Maar het is aan God om de misdadigers te zoeken. Bid voor deze dooden, opdat God hun geve de eeuwige rust". Dikwerf zijn spr. deze woorden voor den geest gekomen bij het denken aan de eerste maanden van 1903, toen onder de spoorwegmannen van Nederland een revolutie was uitgebroken en velen zich aan een misdaad schuldig maakten, Van verschillende rijden werd daarna eveneens verwacht, ook toen spr. geroepen werd als adviseur op te treden, dat men een stem van bestraffing zou doen hooren. Heden wil spr, er op wijzen, dat de grootste misdadigers waren zij, die jaren lang het geloof uit de harten hadden weggerukt en het gezag en den eerbied, die daar in het algemeen belang en de veiligheid heerschten, ondermijnden. Ziedaar de aanleiding van de oprichting van het Ned. R. K. Secr. van Spoor- en Trampersoneel. Toen voelde men hetgeen was geschied, men begreep waar de ware oorzaak schuilde en die oorzaak moest worden weggenomen. Alvorens zijn rede te vervolgen achtte spr. het een plicht een woord van hulde en dank te brengen voor de krachtige propaganda, die van Schiedam is uitgegaan en aan den heer Kempe neers, die te midden van vele moeilijkheden steeds ijverig heeft gearbeid. Dit alles had niet kunnen gebeuren zoo niet een machtige hand, die van uw beschermheer, den heer A. C. A. Nolet, zich over U had uitgestrekt. applaus Alsnu met zijn rede voortgaande, zegt spr., dat nooit wellicht het Ned. volk zóó verrast heeft opgekeken als op den 31 Jan. 1903 toen de spoor wegstaking te A'dam uitbrak en die stad van de gemeenschap was afgesneden. Nooit heeft het Nederl. bloed zoo snel door de Nederl. aderen gestroomd als tusschen 30 Januari en 6 April, nooit heeft men met zooveel belang de Regeering gadegeslagen als in die dagen. Opgewondenheid heerschte overal in het land toen op 6 April de mare ging dat de spoorwegstaking een -feit was geworden. Verschillende personen hebben toen hierover een oordeel uitgesproken en daarover verschillend geoordeeld. Spr. is het met Dr. Nuyens in deze eens, die zeide dat wanneer duizend menschen het zelfde feit zien, ze allen verschillend er over denken. Zoo geschiedde ook toen. De ultra-conservatieven noemden de stakers een troep schurken, anderen, die aan de tegenover gestelde zijde staan, konden nauwelijks hun vreugde verbergen. Toen alles waargenomen was, waren er ernstige mannen, die durfden vragenMaar van waar dit alles. Er moet een diepere oorzaak te vinden zijn. Het is aan de geschiedenis gegeven met behulp van het rijke dossier van de enquête-commissie de oorzaken te noemen. Maar éen oorzaak wil spr. noemen, dat er ver scheidene goedgezinden, die de macht van vereeni- ging beseften, in een verkeerde vereeniging waren aangeland. Zij, die dat spel begonnen, wisten het gevaar lijke daarvan. Spr. trachtte dit met de woorden der leiders van de spoorwegstaking, eenige citaten van het in die dagen door Dr. Kuyper en de Savornin Lobman gesprokene aan te toonen. Jhr. de Savornin Lobman zeidekracht is niet hetzelfde als macht, maar kracht was het en die vond zijn oorzaak in de vereeniging. In den breede zet spr. uiteen de kracht, die van de vereeniging uitgaat en hoe de spoorweg staking heeft getoond, dat goed geordende ver- eenigingen hulp en steun kunnen brengen aan de orde en het gezag. Vereeniging is een. kracht, maar een kracht die ook misbruikt kan worden als men zé tot een verkeerd doel aanwendt en zich niet omgeeft met datgeene wat de voorzich tigheid gebiedt. Robespierre had reeds gezegd «De menschen loopen nooit zoover dan als ze nietweten waarheen te gaan". Zoo gaat het ook met de neutrale vereenigingen. De tijd der halfmenschen is voorbij. De wereld is verdeeld in twee kampen, aan de eene zijde wordt geroepen «Weg met het geloof" en aan den anderen kant des te luider: «Credo", «Credo", ik geloof, ik geloof. Wanneer wij vereenigingen gaan stichten dan plaatsen wij boven onze vaandels het Kruis en nemen onze Katechismus als grondwet in onze hand. Wij willen Kath. vereenigingen, daarin ligt onze kracht. Als iemand gelooft moet hij propagandist voor zijn geloof zijn. Onze missionarrissen gaan uit om het II. Geloof te verkondigen, terwijl socialistische missionarissen onder ons volk trachten ons dit geloof te ontrukke». Laten wij voor ons missio narissen zijn door die wakkere spoormannen te steunen in hun strijd tegen het socialisme. Wij zullen strijden voor de zelfde 'verlangens als de socialisten, maar met onze Kath. beginse len, wetend dat het socialisme onze Kerk niet zal, dooden ja eerder te neergeslagen aan haar voeten zal liggen. Wij hebben died plicht voor onze overheid, jegens de kerk, ons zelf en onze kinderen. Na op die plichten nadruk te hebben gelegd, doet spr. een beroep op de vrouwen, die door hun mannen ia hunne vereenigingen hun weg te laten gaan, het vereenigingsleven bevorderen en heil voor hunne kinderen in de toekomst bezorgen. Het doel van bet Spoorwegsecretariaat verkla rend, zegt spr., dat dit beoogt de stoffelijke, zedelijke en godsdienstige verheffing van den kath. spoor wegman te bevorderen. De stoffelijke belangen wil de vereeniging bevor deren door overleg met de directies en van onze christelijke regeering verwacht zij medewerking tot verkrijgiag van nieuwe arbeidsvoorwaarden en instelling van een scheidsgerecht. Dr. Nolens zeide »het algemeen belang eischt een transport wezen, waarbij mannen werkzaam zijn, waarop men ten allen tijden zal kunnen rekenen en zij dienen goede arbeidsvoorwaarden voor hun dien sten te hebben". Voor de bereiking hiervan dient de vereeniging, maar zij heeft tevens een hooger doelbevordering van het geestelijk, godsdienstig vereenigingsleven. De vereeniging strijdt ook voor Zondagrust en tegen het drankmisbruik onder het personeel. Zij wil geen oppermachtig hoofdbestuur, maar een opgewekt vereenigingsleven in de afd. onder voorzichtige leiding van een hoofdbestuur en van hen, die met de geestelijke belangen zijn belast. Zij aanvaardt steeds gaarne den steun van de Bisschoppen, en de leden toonen waardige zonen te zijn der Kath. kerk, ook in het vereeni gingsleven. Toen spr. nog op de gewichtige plaats, die de geestelijk-adviseur inneemt, had gewezen, ver klaarde spr. dat hij met opzet dezen avond niet over de zich christelijk noemende vereeniging «Recht en Plicht" heeft willen spreken en eindigde met een krachtige opwekking om steeds als ijverige katholieke vereenigingsmannen werkzaam te blijven, waarmede aan het vaderland een grooten dienst wordt bewezen en een plicht jegens de Kerk vervuld, De geestelijk-adviseur der Bondsafdeeling, de weleerw. heer A. G. v. d. Be r g, bracht daarna in gevoelvolle woorden den weleerw. heer Mut- saerts hartelijk dank voor zijn indrukwekkende rede. Hij bood hem het eere-lidmaatschap der afdeeling aan en sprak den wensch uit, dat Zeerw. nog vele jaren met dezelfden ijver voor den bloei aan het Ned. R. K. Secretariaat van Sp. en trampersoneel werkzaam zal mogen zijn, en de afd. Schiedam steeds een sieraad van het Secretariaat zal mogen blijven. Met een «Leve de eerw. heer Mutsaers", waarmede alle aanwezigen met een daverend applaus instemden, besloot adv. zijn dankwoord. Vervolgens werd het overige deel van het programma, bestaande uit een zangstukje Hét scheepje van Petrus, komische voordrachten van J. M. Voorhuijzen en eenige orkestnummers, uitge voerd door St. «Ambrosius", afgewerkt. Aan het slet van dezen feestavond bracht de voorzitter den aanwezigen dank voor hun flinke opkomst en aan de dilettanten voor hun uitste kende en welwillende medewerking. Inbrekers ontdekt. Dank zij de nasporingen van den inspecteur W. Blom, is de politie 'tp Rotterdam erin ge slaagd, de daders te ontdekken van de in braak in den nacht van 20 op 21 Januari in het kantoor van het graanpakhuis van het Ne- derlandsche Veem „De Eersteling", in de Pau- wensteeg. Ontvreemd werd destijds f250, voorts postzegels, plakzegels, sleutels enz. De aandacht viel op de beide werklieden J. Haris en R. H. J. Fennema, die grove verterin gen maakten 11a de inbraak. Zij werden aange houden, en het bleek dat F. een postwissel van f 100 uit Amsterdam had ontvangen, volgens zeg gen van zijnen broeder, aldaar. De inspecteur, de heer Blom, begaf zich da delijk naar Amsterdam, en ontdekte dat F. den postwissel aan zich zelf naar Rotterdam gezon den had, uit Amsterdam. In een bierhuis aan de Oudezijds Armsteeg werden door beide aangehoudenen met den ka&-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2