Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Dinsdag 7 Februari 1905. No. 8124. feuilleton. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. 1)ö oorlog in Oost-Azië. Tegenspraak. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- s raa en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaardérs. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen '25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver tee ren worden mtei lijke overeenkomsten aangegaan. s t b i 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de zeevaart op het navolgend bericht. Schietproef van het Fort v i e n Helder. Derde District. Volgens mededeeling van den Minister van Staat Mmister van Oorlog zal op den acht-en-twintigsten ebiuari 1J05 en zoonoodig op de daaropvolgende agen een schietproef plaats hebben uit een vuurmond, opgesteld in de kazemat van het fort Kijkduin te Den Helder. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van genoemd ort een roode vlag waaien van minstens één uur voor den aanvang der schietproef alsmede gekleurde v aggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en naoij het torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteeken is der gekleurde vlaggen als volgt: een rood en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost wit en roode vlag Zuid. witte vlag West, wit en zwarte vlag Noord-Oost, rood en zwarte vla" L u i d-0 o s t, zwart en witte vlag Z i d-W e s t zwart en roode vlag Noor d-W est. (Zie Nederlandsche Kaart No. 201). Schiedam, 7 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Geven kennis aan de ingezetenen, dat bij hun College is ingekomen een besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 31 Januari m g nQ 6 Februari 538 (ie aid.) G.S. ns. 5/1, waarbij aan bet Ge meentebestuur van Schiedam vergunning verleend is tot uitbreiding der gemeentegasfabriek. Schiedam, den 7den Februari 1905. Bui gemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, V. S1CKENGA. Samenwerking. De afgevaardigde dr. W. Nolens schrijft in een artikel in het Venl. WeeJcbl. over de Juni stem bus Als regel zal m. i. moeten aangenomen wor den, zooals ook steeds aangenomen werd, dat een zittend lid, niet door een ander zonder diens toestemming vervangen worde. En nog veel meer, dat een zetel, die tot beden door een der bondgenooten werd inge- Een Oost-Aziatische vertelling. nomen, niet aan dezen betwist worde. Het is niet onwaarschijnlijk dat liet opvolgen van dezen door „de zuivere rede" aangegeven regel in som mige gevallen en voor sommige gedeelten van een kiesdistrict eenige zelfoverwinning zal kos ten en eenige zeer begrijpelijke gevoeligheden zal opwekken. Maar het is toch niet te veel verlangd van hen, die zich met verkiezingen bemoeien, en daar bij door motieven van algemeen belang geleid worden, dat ze in de tegenwoordige omstandig heden zich in de eerste plaats afvragenhoe wordt de grootste waarschijnlijkheid bereikt, dat de zetel behouden blijft. En dat niet alleen. Een misslag, een toegeven aan persoonlijkhe den of gevoeligheden in éen twijfelachtig district, waar samenwerking onmisbaar is, heeft allicht een nadeeligen weerslag op den gang van zaken in andere districten waar anders alles in orde zou zijn. 29) Maar zelfs indien hij nog aan het bestuur ware geweest, zon ik mijne toevlucht hebben moeten nemen tot geld en wijl ik daar ruim schoots van voorzien was, vreesde ik niet zeer veel hinderpalen op mijn weg te zullen vinden. Ik maakte zooveel haast dat ik aan de hoofdstad kwam, nog vóór de groote klok geluid en de poorten gesloten werden. Ik was eerst van plan geweest, den Brit- schen consul op te zoeken en zou in dat ge val beter nachtverblijf hebben gekregen, dan waarmee ik mij nu - moest behelpen, doch de laatste maal dat. ik hem gezien had was ik, gelijk hijzelf in dienst van het gouvernement en ik schaamde mij1 bij hem te komen in de hoedanigheid van huurling van een millionair, zooals zijne dochter dat zoo stekend had uit gedrukt. Den volgenden dag verschafte ik mij1, door geld natuurlijk toegang tot den toenmaligen eersten minister en herkende in hem Hun Woe, dien ik vroeger reeds in eene ondergeschikte betrekking ontmoet had. Na onze begroetingen ging ik recht op het «loei af en vertelde jaap. Schoolwet. Het Voorloöpig Verslag is verschenen omtrent het wetsontwerp tot herziening der wet op het Lager Onderwijs. Uit dit stuk blijkt o. a. dat zeer vele leden niet konden inzien dat tegen dit ontwerp uit grondwettig oogpunt bezwaren zouden kunnen wordetn ingebracht. Terwijl verscheidene leden betoogden dat door dit ontwerp in de positie van het bijzonder onderwijs een ingrijpende verandering zal worden gebracht, ontkenden zeer vele leden ten stelligste dat liij dit voorstel zou worden teruggekomen op de in 1889 tot. stand gekomen pacificatie. De vraag kwam ter sprake, of het niet ligt op den weg van den gemeentewetgever, op het punt der schoolgeldheffing de gemeentebesturen wat meer te binden. Verscheidene leden konden zich niet, zeer vele leden daartegen wèl véreenigen met aard en strek king van dit ontwerp. Men kwam op tegen de voorstelling dat op ongeoorloofde wijze van kerkelijke, meer bepaald van R. K. zijde, invloed wordt geoefend op liet zenden Van kinderen, vooral ook van bedeelden naar de bijzonder© school. Enkele leden aanvaardden het wetsontwerp, hoewel zonder sympathie en hadden liever het denkbeeld verwezenlijkt gezien dat de Overheid niet zelf onderwijs heeft te verschaffen, maar liet slechts heeft mogelijk te maken dat de ouders door eigen inspanning het onderwijs aan hun kinderen kunnen gevten. Een aantal leden achtten de waarborgen tegen verkeerde aanwending van het Rijkssubsidie in dit ontwerp onvoldoende. Tegen de techniek van het ontwerp werden van verschillende zijden bezwaren ingebracht. Betoogd werd en bestredon dat, er aan leiding bestaat bij het verlcenen van Rijkssub sidie onderscheid te maken tu'sschen orde- Hun Woe, dat ik de vertegenwoordiger was van een heer en zijne dochter, thans te Che mulpo, die wenschten een afzonderlijk onder houd te hebben met. den keizer. Ik liet ook zoo terloops merken, dat de eerste minister er geen schade bij zou hebben, indien hij mij daarin helpen kon. Hun Woe verzekerde mij, met talrijke knie buigingen, dat de eer mij van dienst te zijn hem meer dan genoeg zou beloonen voor de moeite, welke de zaak hem kosten zou, terwijl hij zijne aanspraak besloot met te vragen, hoeveel van het slijk, der aarde de heer te Che mulpo wel op de tafel zou willen leggen. Ik noemde ongeveer het vierde gedeelte der som, welke ik gedacht had, er voor over te moeten hebben. De oogen van den staatsman schit terden en hij maakte allerlei gebaren met ar men en schouders, terwijl hij mij beleefd wees op zijne opkomst in de wereld, sedert we el kander het laatst gezien hadden. Een bedrag, hetwelk in die dagen voldoende ware geweest, was thans niets minder dan eene beleediging. Wat hemzelf betrof, hij zou van het geld geen enkel stukje behoudenmaar het hof te Seoul dacht, er anders over en hij zou met milde hand moeten uitdeden, indien mijn doel zou bereikt worden. Ik zuchtte en schudde het hoofd, terwijl ik opstond en mijn spijt betuigde, dat ik het ge noegen zou hebben iels hij; le dragen tot den rijkdom van. een oud vriend, waarop Hun Woo broeders of ordezusters die hun krachten wijden aan het onderwijs, en leeken-onderwijzers. Tegen het voorstel om de minima-jaarwedden te regelen naar het aantal schoolgaande kinderen rezen van verschillende zijden bezwaren. Vele leden hadden ook bezwaren tegen het door de Regeering gewilde stelsel van subsidieering der gemeentelijke en bijzondere kweekscholen uit 's Rijks schatkist, terwijl velen onoverkomelijke bezwaren hadden tegen het denkbeeld om het geen de gemeenten krachtens het nieuwe art. 45 meer zullen ontvangen, in te houden op de uiikeering aan de genieenten krachlens de wet van 1897. Een aantal wenschelijike geoordeelde wijzigin gen, in het ontwerp niet voorgesteld, werden aan gegeven. Het Voorloopig Verslag telt 62 pagina's. 7 Februari. Koeropatkin seinde eergisterenEen van onze al'deelingen is opgerukt tegen Santaitse, op 12 werst ten Z. O. van Sifontai, zij verdreef de Japansche infantrie uit Santaitse en Sodameng. Onze verliezen waren onbeteekenend. Voorts meldt Koeropatkin nog i De Japanners zijn tot den aanval overgegaan van Hawantse en Tatao uit. Zij brachten verscheiden batterijen naar voren. Onze 'artillerie opehde het vuur en dreef •ten vijand terug. Uit Tokio wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat in den slag bij Haikoetai (Sande- poe) 24 Japansche officieren gesneuveld zijn, 10 zwaar ge\vond (waaronder generaal-majoor Ta- nabe) en 17 licht gewond. Admiraal Togo is Zaterdag in gehoor ontvan gen door den Keizer, de admiraal keert naar de vloot terug. Generaal Matsoemara, die. het hevel voerde hij de bestorming van den Hoogen berg bij Port Arthur, is aan een beroerte overleden. De Times verneemt uit Tokio dat de Rus sische troepen die in het noorden van Korea staan, zich hoe. langer hoe meer naar de noordelijke grens terugtrekken. Een correspondent van de New-York Herald geeft een beschrijving van een door hem bij- gewoonden merkwaaxdigen tocht, door een ko- zakkenafdecling gedaan in het laatst van Decem ber van het vorige jaar; merkwaardig niet zoo zeer om de uitkomsten dezer verkenning, als omdat die Tocht zelf bewijst hoe de Russen, nog voordat zij een rondschrijven aan de mogend heden richtten over de schending van China on zijdigheid door de Japanners, zelf die onzijdig heid zeer beslist geschonden hebben. De expe ditie bestond uit 200 kozakken, onder bevel van kolonel Platoewinzij vertrok den 21en Decem ber, trok de Iloen-ho en vervolgens de Liao over, strekte haar tocht tot op korten afstand van mij: verzocht, weer te gaan zitten en na ecnig over en weer praten eene som noemde, welke meende hij, toereikend was om alle onkosten te dekken. Daar ze minder dan de helft be droeg, da.n waarop ik gerekend had, werden wij het spoedig eens. Dat loven en dingen in het begin was noo- dig, niet alleen om het zuurverdiende geld van mijnheer Hemster niet weg te werpen, maar ook om den hoogen beambte in het denkbeeld te brengen, dat hij het zaakje op sluwe ma nier behandelde. Ik betaalde het bedrag in klin kende munt aan liun Woe en zei hem, dat er zeker nog wat zou overschieten, indiéiT hij .snel en tot aller voldoening het verlangde on derhoud aan de belanghebbende personen ver schafte. De eerlijke staatsman was daarmede zeer in zijn schik en ik moet zeggen, dat hij in alle opzichten zijn best. deed, om mij te helpen. Dienzelfden namiddag bezorgde hij mij eene audiëntie bij Zijne Keizerlijke Majesteit, en zoo stond ik dan voor de derde of vierde maal in mijn leven voor den beheerscher van Korea. Ik weet niet of hij mij herkende of niet, doch het was duidelijk dat de reuk van jfoud in de lucht, hing en de keizer liet het niet lang ui twijfel, dat hij dacht, zooveel van 'dat edele metaal machtig te worden als 'de gelegenheid hem zon toelaten. Bij wijze van'inleiding en om te toonen, dat ik van plan was, de zaken naar behooren te behandelen, plaatste ik een. zak vol van het veel hegeerde op de tafel voor hem, terwijl ik Nioe-tsjwang uit, en bracht een bezoek aan het station Ta-ho-sjan, aan den spoorweg van Hsin- ming-ting naar Kao-pan-tse (en Tiëntsin). Het ar tikel van den correspondent bevat verscheiden fototgrafieën, op een daarvan ziet men de kozak ken bij het Chineesche station. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Daily Chronicle heeft een gesprek gehad met Trepof. Deze zeide, dat. de omwentelingsbeweging vol komen geëindigd is. Hij noemde de omwente lingspartij overigens onbeduidend en machteloos, ook tegenover het leger. Daarom gelooft hij. dat de krachtigste revolutionaire propaganda in het leger zonder invloed zal zijn. Volgens Trepof is de crisis geheel van oeconomisclien aard, en daarvan heeft Gapon partij getrokken. Zulk een oeconomisclien crisis kan zich ongetwijfeld weer Voordoen, in Rusland gelijk elders. Trepof ont kende, dat hij in de censuur over telegrammen betrokken is; dat behoort geheel tot het werk van den minister van Binnenlandsche Zaken, Den opvolger van Mirski noemde hij een eerlijken en krachtigen vaderlander, geen reactionair. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: Witte had, door Germolof uit naam van den Tsaar daartoe uitgenoodigd, reeds een manifest van den Tsaar aan het volk opgesteld, hetwelk uitsluitend de gebeurtenissen van Zondag den 22en Januari Uètrof. Daarin werden deze drie dingen beloofd: een onderzoek van staatswege, bestraffing van de schuldigen en schadevergoe ding voor de slachtoffers. Toen de Tsaar het manifest zou teekenen, kwam de hofpartij tus- schenbeide. Zij beduidde hem, dat de belofte van bestraffing der schuldigen staatsgevaarlijk was,, omdat het onderstelde, dat de officieren strafbaar konden zijn, waar zij hun plicht had den gedaan met de troepen op het. volk te la ten schieten, en verder was het manifest over bodig. Op raad van de hofpartij gaf de Tsaar daarop het stuk ongeteekend terug. G a p o n. Gapon is nog onvindbaar. De correspondent der Daily Chronicle verneemt, dat hij aldoor te Petersburg schuilt, telkens verhuizend en slechts 's nachts uitgaande, waarbij hij steeds door een sterke lijfwacht vergezeld is. Het Telegraafagentschap maakt het volgende bekend. In den laaisten tijd verschijnen in de Engel- sche pers tal van telegrammen over onlusten in Rusland, .waarbij de gebeurtenissen heizij valsch voorgesteld, of de berichten uit de lucht gegrepen zijn. Zoo is bijv. het bericht van de Daily Chro nicle uit Petersburg, dat 6000 reservisten in op stand gekomen zijn en eerst door de tusschen- komst van andere troepen tot rust gebracht kon den worden, een verzinsel. De toestand is in Rusland tegenwoordig niet van dien aard, dat dergelijke voorvallen mogelijk zouden zijn. aan Zijne Majesteit verzocht, dat aan te ne men als een voorproelje vair meer, hetwelk volgen zou. Hij schudde het goud uit en liet het door zijne handen glijden met het genot van den echten gierigaard. Zijn uiterlijk was er niet op verbeterd, sedert ik hem den Iaat- stcn keer had gezien. Sporen van een onmatig leven vertoonde zich op zijn gelaat en zijn glimmende kleine oogen drukten nog meer hebzucht en wreedheid uit. dan weleer. Het voorstel, om aan boord van het jacht te komen, werd dadelijk afge wezen als. onmogelijk. Zijne Majesteit wilde de hoofdstad niet. verlaten en bovenal zich vol strekt niet wagen op een vreemd stoomschip.^ Hij was echter wel zoo goed .mijtte ..vjerstaan te geven, dat hij zijn bezoekers eenige ver trekken in het paleis zelf zou laten aanwijzen, zoodat mijnheer Hemster de eer zou hebben de gast van Korea te zijn, om zoo te spre ken. Ik verbeeldde mij, dat zulks even goed zou staan in de kolommen van de New-York Herald, als dat de keizer aan boord van het jacht ware gekomen, ik méénde dat een paar regels onder de rubriek„Berichten uit de groote wereld" en van ongeveer den vol genden inhoud, niet nalaten zou indruk te ma ken te Chicago. „De heer Silas K. Hemster van hier cn mejuffrouw Hemster bewonen eene reeks van vertrekken in het paleis te Seoul, als gasten van den keizer van Korea." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1