Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Thans komende tot de uitvoering van de Drank wet, wijst Z. Exc. er op, dat vele than* in debat gebrachte bepalingen reeds in de oude Drankwet stonden en er niet in zijn gekomen bij de wijzi ging, waarvoor spreker aansprakelijk is.; Het door de heeren Regout en Stork aange voerde inzake de ziekteverzekering zal ernstig worden overwogen. Dat wij niet wachten met gezinsverzekering totdat de individueele verzekering eenige jaren heeft gewerkt, zooals in Duitschland werd gedaan, is daaraan toe te schrijven, dat hier het gezins leven zooveel sterker is dan elders. Het streven van spr. bij het maken van zijn ziekteverzeke- rings-ontwerp is geweest, de ziekteverzekering bijna geheel aan het particulier initiatief over te laten, maar waar verplichting tot verzekeren ont staat, is ook noodig dat van Staatswege een uitweg worde geopend voor hen, die bij particulieren niet terecht kunnen of willen. De Werkgevers-risicobank heelt sprekers's volle sympathiewanneer haar verslag verschijnt, zal men alles kunnen zien, wat men wenscht. Het koninklijk besluit nopens de eindexamens gymnasium zal worden gewijzigd. Gerepliceerd wordt door de heeren van V e 1- zen, van Houten, Regout, Vermeulen en van Berckel, waarna de vergadering voor een half uur wordt geschorst. Na de pauze repliceert de heer W o 11 j e r, die bij deze gelegenheid tevens opkomt tegen de be schuldiging van partijdigheid bij benoemingen, aan dit kabinet gemaakt. De heer van Leeuwen houdt in zijn repliek vol, dat zijn opvatting van de Drankwet in overeenstemming is met wat zij imperatief voorschrijft. Ook de heeren Stork, Bevers en van den B i es enrepliceeren, waarna de minister van Binnen 1. Zaken weer aan het woord is, die daarbij o.a. waarschuwt, dat hij volstrekt geen interpretatie van eenig drank wetsartikel heeft ge geven. Hoofdstuk V wordt aangenomen, en aan de orde wordt gesteld hoofdstuk VI Marine. De heer vanWassenaer brengt den minis ter lof voor de wijze, waarop hij is opgetreden tegen een zich in de marine indringenden slechten geest. De minister betuigt zich erkentelijk voor het hier en in de schriftelijke gedachtënwisseling vernomene. Bij hoofdstuk VII B, Financiën, verklaart de minister Harte op een desbetref fende opmerking van den heer Laan, dat de afkondiging van het kohier van de Rijksbelastin gen door den burgemeester niet leiden kan tot schen ding van het geheim, daar het inkomen niet uit het kohier kan worden berekend. Hoofdstuk Vil B wordt dan aangenomen, even als hoofdstuk XI (Onvoorziene Uitgaven). Te ge lijk worden aan de orde gesteld de Vesting- begrooting en hoofdstuk VIII (Oorlog). Nadat de heer S c h o 11 e n hierover het woord heeft ge voerd, o.m. op opheffing van het militair hospitaal te Groningen en het doen verplegen van mili tairen in het Akademisch Ziekenhuis heeft aange drongen, wordt de beraadslaging verdaagd tot heden (Woensdag). Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Bin- nenlandsche Zaken zal op Zaterdag 11 Februari e.k. niet plaats hebben. Loterijen. Eindverslag is verschenen in zake het wetsont werp houdende wettelijke bepalingen betreffende loterijen. Hooger onderwijs. Mede is het eindverslag verschenen omtrent het wetsontwerp houdende wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs. Door de gewisselde schrifturen acht de Commissie van Rapporteurs de openbare beraadslaging van dit en het hiervorengaande voorstel genoegzaam voorbereid. Tariefwet. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de Tariefsherziening is gister bijeen geweest en zal heden haar werkzaamheden voort zetten. üraadlooze telegrafie. Men deelt het volgende mede Eenige dagen geleden was de telegraphische verbinding van Wieringen met den vasten wal door storing op den onderzeeschen kabel verbroken, tengevolge waarvan voor het eiland Wieringen groot ongerief ontstond. In den winter toch is er op dit eiland veel handel en wordt derhalve in dit jaargetijde van de telegraaf een druk gebruik gemaakt, hetgeen nog toeneemt wanneer de postdienst door ijsgang vertraging ondervindt. Eene spoedige voorziening was dus, mede vol gens het oordeel van het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegraphie, noodzakelijk toen namelijk door de ingevallen vorst het herstellen van den kabel niet mogelijk bleek, heeft het voornoemde hoofdbestuur besloten het stelsel van draadlooze telegrafie toe te passen. Hiertoe werd binnen enkele dagen op den toren te Hippolytushoet eene eenvoudige inrichting aangebracht en met het in de nabijheid geplaatste toestel verbonden. Het nieuwe station voor draadlooze telegraphie werd daarop voor het publiek verkeer opengesteld zoodat thans alle telegrammen, zoolang de storing duurt, worden overgebracht naar het op een af stand van 130 K.M. gelegen station voor draad looze telegraphie te Scheveningen, dat voor de verdere verzending zorg draagt. De bewoners van het eiland Wieringen zijn naar vernomen wordt het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie zeer erkentelijk voor de hulp en stellen dezen tijdelijken verbindingsweg op hoogen prijs. Naar van welwillende zijde wordt medegedeeld, werd de vorenbedoelde inrichting, systeem »Tele- funken", geleverd door de »Gesellschaft für draht- lose Telegraphie" te Berlijn. De toestellen, gemonteerd op wagens, zijn ge makkelijk verplaatsbaar, één wagen bevat een benzinemotor, welke moet dienen voor levering van den electrischen stroom, de andere bevat het seintoestel. Deze verbinding Wieringen-Scheveningen dient tevens om het practisch van het genoemde systeem jian te toonen. De openstelling voor het publiek bewijst vrij zeker dat de resultaten gunstig zijn en aan de verwachtingen, welke men er van heeft gekoesterd, alleszins beantwoorden. Ongelukken. Te Rithem (L.) is de vrouw van den land bouwer Govers door het zolderluik gevallen, met het gevolg, dat zij op de plaats dood bleef. Denkt om de Kiezerslijsten. Tot. en met. Dinsdag 14 dezer kan men zich op de kiezerslijst laten plaatsen. Op het stadhuis kunt ge biljetten om in te vullen gratis verkrijgen. Mr. S. van Houten ischat het aantal met-kie zers, die wel eenig kenteeken, hetwelk op kies recht aanspraak geeft, bezitten of zich kunnen verwerven, maar onverschillig zijn, op 17.500 of gemiddeld 1750 per district. Welken invloed dit cijfer op den uitslag der verkiezingen kan hebben, behoeft geen betoog, zeggen wij met de N. Ct. Gemeenteraad. Bemaling »G o r z e n." Bij het voorstel tot bemaling der Gorzen wordt het eerst het woord gevoerd door den heer Van Westendorp. Spr. juicht het plan-zelf toe maar vindt, dat het openblijven van de Brandsloot niet langer kan bestendigd worden. Hij vraagt of het niet mogelijk is door die sloot een riool te leggen. Hoe lang zal het duren eer daar verbete ring komt? Reeds jaren is men bekend met den onhoudbaren toestand. Spr. acht het noodzakelijk, dat deze kwestie ten spoedigste wordt opgelost. De heer Gouka zegt, dat de Gezondheids commissie meent, dat met het voorstel van B. en W. de eerste stap in de goede richting wordt gedaan en zij wel-is-waar het advies aan B. en W. heeft gegeven om tot rioleering van de Brandsloot over te gaan, maar daar die zaak nog in studie is, zij hierop niet vooruit wil loopen. Spr. is overtuigd van het groote belang van opheffing der Brand sloot en sluit zich aan bij het door den heer Van Westendorp gesprokene. De heer mr. Jansen zegt, dat het antwoord van B. en W. gemakkelijk is te geven. Men is het feitelijk eens. Het werk wordt ondernomen in den geest, zooals de Gezondheids-commissie het verlangt. Dat alles in eens niet kan geschieden heeft zij begrepen. Het begin is er en met bekwamen spoed en ijver zal worden voortgegaan. Geen bezwaar kan er dus bestaan tegen den aanvang van dit goede werk. De heer van Westendorp geeft toe, dat dit het antwoord kan zijn op zijn vraag. Het is echter een te eenvoudig antwoord. Reeds jaren is de toestand bekend en daarom acht spr. het wer kelijk tijd, dat die zaak nu eens ernstig onder de oogen wordt gezien. Hij dringt voorts aan op het noemen van een zekeren t\jd, waarop het verlengen van het riool kan worden tegemoet gezien. De Brandsloot acht hij een gevaar voor de omgeving. De Voorzitter kan onmogelijk een tijd bepalen. Met spoed zal de zaak worden onder zocht. Maar, daar nu nog moeilijk kan worden uitgemaakt hoe er gehandeld dient te worden, kan er van een tijd bepalen geen sprake zijn. De heer Gouka heeft na het antwoord van den voorzitter een anderen kijk op de zaak ge kregen. De Brandsloot mag geen open riool blijven met het oog op de volksgezondheid. Daar de zaak in studie is genomen kan het nog wel lang duren eer men op de een of andere wijze een oplossing heeft gevonden. Hij blijft aandrin gen op bepalingen van een tijdstip en hoopt dat het niet zal worden een zoete rust voor jaren. De heer Smit merkt op, dat toen het plan tot bemaling der Gorzen werd vastgesteld, aan den directeur van gemeentewerken werd opge dragen een volledig plan van rioleering samen te stellen. Hij begrijpt niet waarom nu zoo'n sterken drang op bepaling van den tijd wordt uitgeoefend. Het college van B. en W. zal toch eerst het rapport van den directeur moeten afwachten. De heer Gouka dankt den heer Smit voor de gegeven inlichtingen. De heer Van Westendorp zegt, dat er tusschen de opdracht en uitvoering nog een groote spanne tijds ligt. Het kan zijn nut hebben dat door den Raad bij B. en W. op spoed is aangedrongen. De Voorzitter merkt den heer Goaka op, dat er voor zijn verwijt van langzaam werken van het College van B. en W. geen grond bestaat. B. en W. kunnen toch onmogelijk met niet goed bestudeerde plannen bij den Raad komen. Boven dien kan spr. uit de brieven van de Gezondheids commissie niet opmaken of zij al dan niet het dempen van de Brandsloot verlangt. Het ligt natuurlijk, wanneer er wordt gesproken van bekwamen spoed, op den weg de zaak zoo vlug mogelijk tot oplossing te brengen. Indien er 2 jaren zouden verstrijken voor deze zaak ten einde werd gebracht, zou men recht hebben zoo te spreken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Uitgifte van grond. De heer Gouka maakt bij het voorstel tot uitgifte van grond achter het Kamp de opmerking dat er in de weerlegging van het rapport van den heer Paul door de commissie de meening wordt voorgestaan als zou de lieer Paul zijn humor hebben laten werken. Hij acht dit niet in overeenstemming met de waardigheid der commissie en komt op tegen dien toon, dien spr. getroffen heelt. Hierna worden beide voorstellen betreffende uitgifte en verkoop van grond aagenomen. Onbewoonbaarverklaring, van twee woningen, resp. aan de Prinsensteeg 22 en Rotterd. dijk no. 101 wordt, nadat de heer P. C. M. Jansen er op had gewezen, dat het naast perceel 22 in de Pj'insensensteeg staande huis ook wel in aanmerking kon komen voor on bewoonbaarverklaring en de heer G o u k a had verklaard, dat er nog tal van woningen waren die nog eerder in de termen zouden vallen, conform het voorstel van B. en YV. goedgekeurd. Teeken van onbewoonbaarverklaring. De heer Lager wey wenscht in art. 1 der verordening onbewoonbaar verklaarde «woning" te veranderen in pand. De Voorzitter merkt op, dat op grond van art. 7 der Woningwet, dat spreekt van woning, dit niet kan veranderd worden. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu goed gekeurd. Spoorwegverbinding. De heer De Groot zegt, dat bij onteigening twee perioden bestaan lo. wat geschiedt vóór de wet tot verklaring van algemeen nut tot stand is gekomen en 2o. hetgeen daarna volgen moet. De algemeene richting moet bij de wet bepaald worden. Nu wijkt de tegenwoordige richting nog al af van die in hoofdpunten is aangegeven. Hij vraagt of hiervan toch afgeweken kan worden. De Voorzitter antwoordt, dat het juist is, wat de heer De Groot omtrent de perioden ver klaarde. Het is niet voor de eerste maal, dat bij een ontwerp van wet aa de tervisielegging veran deringen werden aangebracht. Het is ook geschied bij den spoorweg van Schiedam naar Vlaardingen. Om zich te overtuigen of het standpunt, waarop spr. zich in de vorige vergadering plaatste, ten opzichte van art. 8 der Onteigeningswet, heeft,hij zich naar het ministerie van Waterstaat begeven, waar men zijn meening juist noemde. Men achtte het zelfs gevaarlijk om vóór de ter visielegging in te gaan op het adres van de glasfabriek »De Schie" c.s. Men zou anders alle teekeningen moe ten vernieuwen. Men wachte dus het advies van B. en W. af. Het is aan den minister van Waterstaat gezonden. Eerstdaags zal de minister het ontwerp van wet gereed maken, dan volgt de ter visielegging en zitting vaa Ged. Staten en dan nog kan er ge- gelegenheid worden gevonden om een andere richting te nemen op den eenmaal aangenomen weg. De heer De Groot dankt den voorzitter voor diens mededeelingen. Verordening op het Havengeld. In een uitvoerig betoog komt de beer R i s op tegen de meening van B. en W., dat Urquiola niet had kunnen worden behandeld volgens art. 4 der verordening. Hij dringt aari om de onbillijk heid alsnog goed te maken. jTeneinde in het vervolg «en conflict tusschen B. en W. te voor komen wenscht hij opneming van een bepaling in de nieuwe verordening, waarbij bij rijzing van geschillen beroep op den Raad wordt toegestaan. De heer De Groot acht deze bepaling in strijd met de gemeentewet en geeft den lieer Ris in overweging zich neer te leggen bij de van B. en W. De heer Ris blijft bij zijn meening. De V o o r z i 11 e r zet bet standpunt van B. en W. uiteen en acht, evenals de heer Ue Groot, op neming van de bepaling van hooger beroep on wettig. Nadat de heer Ris, De Groot en de Voor zitter nog het woord hebben gevoerd, wordt de verordening zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Schiedamsche Huishoudschool. Uit het jaarverslag 1903/1904 van genoemde inrichting blijkt, dat het aantal leerlingen voor de cursussen met 39 is toegenomen. Een cursus tot opleiding voor de akte Nut tige Handwerken werd opgericht onder de be- langelooze leiding vain mej. R. van der Velden. Voor f 25 per jaar ontvangen de leerlingen 5 uur per week leis. Naast de vermeerdering van het getal der leer lingen staat een sterke toeneming van het aan tal lesuren: het steeg van 411/2 uur tot 72i/2 uur per week. Van deze 31 uur meer, komen er 5 voor rekening van den cursus voor akte N. H).2 voor een 2den strijkcursus en niet min der dan 24 voor den dagcursus. De verklaring van dit verschijnsel is de volgende: Voor den 2-jarigen dagcursus worden 2-maal 's jaars nieu we leerlingen gezamenlijk in één groep vereenigd. Terwijl het vorig jaar een splitsing in 2 klas sen noodig is geweest, moest dit jaar wegens het toenemend aantal kinderen deze splitsing voortgezet worden tot een verdeeling in 4 klas sen van een half jaar. Dat hierdoor de leerlingen in veel gunstiger toestand verkeeren, behoeft geen betoog; het. onderwijs droeg dan ook meer vrucht. Door dezen maatregel werden eenige getuig schriften meer uitgereikt. Kwam daarvoor ver leden jaar slechts één meisje in aanmerking, dit jaar waren er vier. Niemand ontving echter een getuigschrift voor alle vakken. Een getuigschrift van de 2de kniples verwierven drie leerlingen; 4 van de 2e kookles; 2 voor glans en gew. strij ken enj 2 voor gew. strijken. tegenover de groote onkosten in 1902, ver oorzaakt door de verbouwing van de keuken, werd dit jaar f 600 huur betaald. Tengevolge van de vermeerdering van het aantal lesuren, zal dit jaar ruim f 500 aan sa larissen meer betaald moeten worden, terwijl de gift van f 1000 (4-maal ontvangen) met 1 Oct. 1904 vervallen is; zoodat men staat voor een tekort van f 1618.26. De cursus voor avondstrijkles telde 10 leer lingen meer. Een opgewekt uitstapje werd door 31 meis jes Van bespaard geld, onder geleide van eenige dames, naar Haarlem gemaakt. Do openbare les mocht 'zich in een talrijk be zoek verheugen. Drie leerlingen van buiten de stad volgden de verschillende cursussen. Door de gemeente werd aan de inrichting opgedra gen het onderwijs in koken en voedingsleer aan de meisjes der herhalingsschool. Het nadeelig saldo van f81.54 klom tot f 118.26. De Ooievanrsbrug, Gister heeft het schip Catharina Theodora vier keeren tusschen de Ooievaarsbrug vast gezeten. Na verschillende vergeefsche pogingen gelukte het eindelijk het door de brug te krijgen. Heden-morgen is wederom een ander schip, de Christina, tusschen de brug beklemd geraakt. Nadat herhaaldelijk tevergeefs was getracht het schip door de brug te brengen, werd het met geweld weder terug gesleept. Vermoedelijk liggen er op den bodem onder de brug vele groote steenen, die noodzakelijk moeten worden opgeruimd. Hoe lang moet die toestand daar nog voort duren Donderdag 16 Februari a. s. zalhet vijf-en-twintig jaar geleden zijn dat Herm van der Most als verver in dienst trad bij de gemeente. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 8 Februari 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) JoDgen bekend met kleedennaaien. Jongen voor een koffiehuis. bouwvak. Dagmeisje. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht, Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende.— Kantoorbe dienden. Reiziger. Depóthouder. Houtkoo- persknecht. Bakker. Boerenknechts. Boe renjongens. Koetsiers. Vrachtrijder. Smids knechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stoker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-bankwerker. Mouter. Branders- knechts. Distillateursknecht. Gistbewerker. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metse laar. Ververs. Behanger, (halfwas.)- Tuin mansknecht. Schoenmaker Pakhuisknecht, Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manufacturenvak, Schoon maaksters. Wasschen aan huis gevraagd Dienstbode. De jassen van 5 notabelen gesto- 1 e n. Maandag-namiddag werden de leden van de Sociëteit «Eendracht maakt Magt" te Kralingen minder aangenaam verrast, doordat, toen zij de sociëteit wilden verlaten, dat van niet minder dan vijf notabelen de jassen waren gestolen, waaronder zeer kostbare. Onmiddellijk werd door de politie alles in het werk gesteld om het gestolene op te sporen, met het gunstig gevolg, dat reeds 's avonds drie der jassen konden in beslag genomen worden. Diamanten-diefstal. Men meldt uit 's-GravenhageBij den commissaris van politie der 4e afdeeling, den heer Wulffers, is aangifte gedaan, dat ten nadeele van een dame hier ter stede door haar broer, lid van een eertijds hier welbekende familie voor een aanzienlijk bedrag aan sieraden ontvreemd was. De zaak had zich als volgt toegedragenDe dame, die tijdelijk uit de stad zou gaan, had hare sieraden, geborgen in een ijzeren kistje, te be waren gegeven aan een familielid, bij wien het bedoelde jongmensch in den kost was. Het kistje werd in een valies op zolder geborgen, waar hij1 dikwijls kwam. Toen nu de reis afsprong, werd het kistje aan de eigenares teruggegeven, die, toen zij een harer sieraden wilde aandoen, bemerkte dat het slot van het kistje verbroken was en de inhoud, een waarde van ongeveer f 3000 vertegenwoordigen de, Verdwenen was. Aangifte werd gedaan en dank zij de activiteit van den rechercheur van politie, v. Gigh, werd het. jongmensch, dat onmiddellijk Verdacht werd en reeds vroeger met de justitie in aanraking was geweest, wegens verduistering van gouden kettingen, spoedig na de aangifte in een koffie huis aan de Wagenstraat aangehouden. Voor den commissaris van politie legde hij een volledige bekentenis af. De gestolen sieraden had bij voor ongeveer f800 beleend in de Bank van Leening, terwijl de lom bardbriefjes weder voor f 100 bij een pand jeshuishouder verpand waren. Voor het ontvangen geld had hij o.m. sieraden gekocht voor een zangeres in een klein café- chantant hier ter stede. Gister-ochtend werd hij naar het huis van be waring overgebracht. i Verduistering, Te Roswinkel is aange houden zekere L., woonachtig te Emmer-Compas- cuum, verdacht van de firma Baarda Sc Co., han delaren in ijzererts te Mainz, een bedrag van plm. f6000 te hebben verduisterd. L. wa» gedurende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2