Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Donderdag 9 Februari 1905 No. 8126. feuilleton. AVONTUREN. Officieele Berichten. K e n n i s g e y i 11 g. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en hij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteereu worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. Cool Mz„, om ver gunning tot uitbreiding zijner branderij staande 4 non Aoordvest no. 71 kadaster sectie A no. 13J0 met een stoomwaterketel met een verwar mingsoppervlak van 8 M2 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 23sten Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten"; en at gedurende drie dagen, vóór het tijdstip ïei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. S1CKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam sluhrev9gnei7 If °PfnlTe kTnis> dat b'J raad she' DHArH-rlplaatselijke benaming EEN- DllA LH TSPLEI1S is vastgesteld voor het door de gemeente overgenomen gedeelte grond aan den voormaligen huize Eendracht aan de Tuinlaan. Schiedam, den 9den Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 9 Februari. Koeropatkin. De correspondent van de Echo de Paris meldt uit 1 etersburg dat er een keer in de openbare meening is gekomen, ten gunste van Koeropat kin. Men kent, zegt hij, de omstandigheden van het geschil tusschen den opperbevelhebber en zijn onderbevelhebber thans beter. Men kan de zaken dus onpartijdiger beoordeelen. Het geschil zou hierop neerkomen: Generaal Gripenberg heeft een telegram aan zijne familie gezonden, waarin hij zegt dat hij niet lang te Petersburg denkt te blijven en dat hij Koeropatkin uit het zadel hoopt te lichten. Nu denkt men er echter niet, aan, Koeropat kin die zulke groote organiseerende talenten aan den dag heeft gelegd, terug te roepen, en de fsaai moet dan ook volkomen genoegen nemen met de opheldering die Koeropatkin hem in een vertrouwelijk telegram heeft gegeven. Een Oost-Aziatische vertelling. 31) Zoodra we in hun gezicht, kwamen moesten we onze hoofden ter zijde wenden, als ver blind door de 'heerlijkheid voor ons en de ge nade, ons toegestaan; dan een dozijn stappen links gaan, omkeeren, een dozijn stappen rechts, bij: elke beweging diep buigende en vooruit tre dende met groote Voorzichtigheid en den mees ten eerbied, nooit meer dan twee stappen ach ter elkander, aldus den troon naderende door eene reeks van krabachtige bewegingen, tot wc met diep neergebogen hoofden voor de potenta ten stonden. Mijne Vertaling van al dat moois ontlokte aan juffrouw Hemster teen schaterend gelach, waardoor de eerste minister niet weinig geër gerd scheen. ,,Ik zal me niet storen aan al dien onzin", zeide ze. „Denkt hij dat ik eene vertooning wil maken van mijzelve? Ik zal recht op den keizer toestappen en hem de hand schudden. Als hij daar niet mee gediend is, kan hij heen- loopen. Vertaal dat eens Voor hem, mijnheer Fremürac." I 1 !.i Dat telegram bevatte in hoofdzaak het vol gende: Gripenberg, die belast was met de uit voering van een strooptocht door een sterke krijgsmacht, liet zich in een geregeld gevecht wikkelen, zonder den opperbevelhebber om raad te vragen. Deze die hem geen hulp kon bren gen met het leger van Kaulbars, dat noodig was om de linie van de Sja-ho te bewaken, noch de sterk bevestigde Japansche stellingen in het front kon aanvallen, deed alles wat de toestand hem veroorloofde te doeneen demonstratie uit voeren om zijn onderbevelhebber bij diens terug tocht afleiding te verschaffen. De houding v:an Gripenberg die, blijkbaar, op eigen hand een grooten slag begon, wordt dus thans scherp gehekeld in militaire kringen. Deze erkennen dat hij niet het recht had uit eigen beweging te handelen, terwijl de toestand hem in geenen deele daartoe noodzaakte. Na een jaar. De Daily Mail geeft uitvoerige statistische ta bellen over het oorlogsjaar dat gister eindigde. Het spreekt vanzelf, dat deze statistiek voor een goed deel slechts op schaftingen, somtijds zeer ruwe schattingen berust, want de ambtelijke rap porten zouden geheel onvoldoende zijn om een eenigszins volledig overzicht te kunnen opma ken. Toch is 't van belang, uit. de becijferin gen van het Engelsche blad het volgende mede te deelen. De oorlog heeft in dit jaar omstreeks 40.000 menschenlevens gekost, wel te verstaan alléén aan gesneuvelden en doodelijk gewonden. Bo vendien zijn een 40.000 man invalide gewor den. In het. geheel zijn 115.000 Japanners en 125.000 Russen gedood of gewond, te saam 240.000 terwijl 600 Japanners en 35.000 Russen krijgs gevangen gemaakt zijn. Men nemen hierbij in aanmerking dat onder het. groote totaal begre pen zijn alle lichtgewonden, die voor het groot ste deel naar het slagveld teruggekeerd zijn, waar velen hunner nog eens of meermalen werden getroffen. De verliezen kunnen onderverdeeld worden als volgt. Veldtocht in Manlsjoerije 57.250 Japanners, 111.000 Russen gedood of gewond, 3500 Russen krijgsgevangen (Kioe-liën-tse 1100 resp. 3000; Kin-tsjou 4200 resp. 3000; Liao-jang 18.000 resp. 15.000; Sja,-ho 16.000 resp. 50.000, Hei-koe-tai (Sandepoe) 7000 resp. 20.000 en 1500 gevangenen. (Vooral deze laatste opgaven zijn echter geheel onbetrouwbaar.) Port Arthur 55.900 Japanners, 11.400 Russen gedood of gewond, 32.000 Russen krijgsgevangen. (Aanval van 1924 Aug.14.000 resp. 1500, 203-meter Berg 10.000 resp. 2000, enz.) Verliezen ter zee 1.799 resp. 2527 Petropavlofsk 550, Hatsoese 450 man, enz.) De sterfte gevallen aan ziekte en tengevolge va,n ontbering moeten hier bijgeteld worden, maar tot duSVer is niet gebleken dat uit dien hoofde het sterftecijfer hij een van beide partijen bij zonder hoog geweest is. Wat de oorlog in materieel opzicht gekost beeft, is nog moeilijker te ramen. De Russen hebben ongeveer 800 kanonnen verloren, de Ja- Tk .bracht, de jonge dame eerbiedig oritler het oog, dat de h'ofetikétte nu eenmaal gemaakt is om in acht te worden genomen en dat we het onszelven gemakkelijk zonden maken met de gebruiken des lands te volgen. Dit heen en weer loopen en buigen was op zichzelf al weinig belachlijker dan ons handjes- schudden of de manier der1 Zuidzee eilanden o,in elkanders neuste wrijven. Doch al mijn redeneeren had geen invloed op haar en ze stond nog Vaster op haar st.uk, toen haar vader mijne zijde koos. Hoerende, dat er geen stoelen waren m de ontvangstzaal, zeide ze er een door den Japan- schen jongen te zullen doen meedragen, opdat zij niet behoefde te staan, terwijl hel keizerlijk paar gezeten was. Ik moest dien sftuiter, ze bedoelde den minister, maar vertellen, dat ze burgeres was van het vrije Amerika en in hare soort evengoed eene vorstin als Hare Majesteit van Korea. „Juffrouw Hemster", zeide ik, „uwe tegen werking zal een groot oponthoud ten gevolge hebben en daarenboven uw vader noodzaken tot aanzienlijke uitgaven. Ik zag dadelijk in, dat ik beter had gedaan niij:n mond te houden. De jonge dame richtte zich op met trotsche waardigheid en wierp mij een blik toe van de diepste minachting. „Ge zult me genoegen doen u met uwe eigen panners (volgens het Engelsche blad) slechts een 15-tal, maar dit verlies vormt slechts een onder deel van de verspilling van munitie, de schade aan het geschut berokkend, het verlies van ge weren en uitrustingstukken, enz. En op wa,t voor bedrag zou het verlies van Port Arthur voor de Russen geschat pioeten worden, indien men de ze uiterst sterke vesting tot het oorlogsmaterieel rekenen will Een Engelschman, die alles on der cijfers brengt, beeft gezegd, dat Port Ar thur 50 millioen waard was, maar er schijnt geen reden te zijn waarom men geen 25 of 100 millioen zou zetten. Zeer gevoelig is voor de Russen het verlies van hun oorlogsschepen. Met inbegrip van de onttakelde komt men tot 7 slagschepen, 2 ge pantserde en 7 pantserdek-krujisersj 7 kanonneer- booten en 2 mijnschepen, ongerekend de torpe dobooten, en tal van andere schepen, zoodat het verlies voor de Russische zeemacht op 16,000,000 geschat kan worden. Voor Japan slaat daar tegenover een verlies van een slag schip, 4 pantserdekkraisers, en 2 kustverdedi gingsschepen, ter waarde van misschien 4.000.000. Wat heeft de oorlog aan rechtstreeksche juit- gaven gekost? Ook op deze vraag kan geen nauwkeurig antwoord gegeven worden, maar tot zekere hoogte geeft het geld dat beide partijen geleend hebben, een aanwijzing. Japan heeft in 't land zelf 28 en in Rngeland en Amerika 22 millioen pond geleend, tesamen 50.000.000; Rusland buitenaf 57, door uitgifte van schat kistbiljetten ten minste 15, tesamen 72 mil lioen pond. Germain, de onlangs overleden di recteur van het Crédit Lyonnais, schatte de kos ten door Rusland gemaakt in het jaar 1904 op 88, die van Japan op 48 millioen, wat niet veel van de voorafgaande opgaven verschilt; met inbegrip van de verliezen aan oorlogssche pen komt men dan reeds tot 160 millioen, voor de gezamenlijke kosten, d. w. z. twee mil liard gulden. En het eind is pog niet te zien. Verspreide berichten. In Gripenberg's plaats, moet generaal Tser- pitski benoemd zijn tot bevelhebber over het twee de legercorps. De Russische correspondent Dantsjenko heeft deze veelzeggende ontboezeming gedaan„De da- gelijksche treinen die troepen en voorraden naar Mantsjoerije voerden, waren niet voldoende voor do éischen van den toestand." Op de klacht van Japan dat er geregelde Chineesche soldaten aan Misjtsjenko's stroop tocht hebben deelgenomen, heeft het Wai-woe- poe te Peking geantwoord dat die manschap pen Choenchoezen waren en geen Chineesche sol daten. De officieele Inwalid meldt dat een aan tal nieuwe hamers, die onlangs volgens con tract Voor oorlogsgebruik waren geleverd, ble ken te bestaan uit een dun ijzeren busje dat geheel hol was, zoodat de hamers volkomen on bruikbaar waren zaken te bemoeien", snauwde zij. „Uw plicht is het bevelen te gehoorzamen en niet er aanmerkingen op te maken." Hierop was natuurlijk niet te antwoorden ik boog dus en wendde mij tot Hun Wóë, die beurtelings dan den een, dan den ander van ons aanzag, klaarblijkelijk niets begrijpende van ons gesprek. Ik legde hem zoo goed ik kon uit, wat juffrouw Hemster gezegd had, terwijl ik met nadruk wees op de hooge positie, wel ke de jonge dame in naam van haar eigen land, waarmee hij hoewel eerste minister, in het geheel niet bekend was. „Indien de keizerin van China", zoo besloot ik, „te Seoul kwam, zóu ze ongetwijfeld door Zijne Majesteit als eene gelijke worden ontvan gen en niet gedwongen zijn zich te houden aan al dat ceremonieel. Deze prinses nu acht zich honger in rang dan die Chineesche vorstin en wordt door haar eigen landgenooten be schouwd, ver boven haar te staan." Hun Woe schudde plechtig het hoofd en scheen niet op zijn gemak. „Haar vader", aldus ging ik voort met een ernstig gezicht, „heeft een grooter vloot dan China bezit en zijn eigen oorlogsbodem thans in de wateren van Korea, is prachtiger dan een schip, hetwelk ooit aan het keizerrijk heeft toe behoord. Zijn gebied is uitgestrekt. Duizenden, ja millioenen betalen hem schatting. Hij' heeft op zijn gebied oorlog gevoerd tegen geduchte tegenstanders en hen overwonnen. Zijn inko- RUSLAND. Een hooggeplaatst Russisch ambtenaar heeft den Petersburgschen correspondent van de Daily Telegraph verzekerd, dat een volksparlemenl in den een of anderen vorm er zeker komen zal, vermoedelijk slechts om te beraadslagen over een hervormingsprogram voor bijzondere aangelegen heden; natuurlijk zou dat geenszins gelijkstaan met een grondwettelijke instelling; daarop is vol strekt geen kans. Dezelfde berichtgever verneemt, dat de fa briek van Poetilof een groot aantal werklieden die den arbeid wilden hervatten, teruggezonden heeft. Een ongenoemde dame is toen te hun nen behoeve tusschenbeide gekomen en de di rectie nam daarop een aantal werklui terug, maar een duizendtal hebben nog geen werk. Verscheiden weduwen van slachtoffers en ve len die op den 22en Januari gewond werden, hebben ondersteuning uit het fonds, door den I Tsaar gevormd, afgewezen, zeggende dat zij zulk een bloedgeld niet begeerden, maar gaarne gel delijke hulp van de doema zouden aannemen. In de Fransch-Russische fabriek te Petersburg is het werk gestaakt; de koperfabriek op Was- sili-Ostrof waar 2000 man werkten, is afgebrand, vermoedelijk is de brand aangestoken. ZWEDEN en NOORWEeEN. Aangezien koning Oskar tegenwoordig door ziekte verhinderd is, regeeringszaken af te doen, heeft hij de regeering van de vereenigde ko- koninkrijken in handen gesteld van ueii Kroon prins. DUITSCHL AND Het Huis van afgevaardigden heeft in derde lezing het kanaalontwerp met 244 tegen 146 stem men aangenomen. Vorst Ferdinand van Bulgarije is gister te Berlijn aangekomen en ontvangen door prins Hen drik en prins Frederik Hendrik. Een compag nie bewees hem militaire eer. De vorst heeft intrek genomen op het koninklijk paleis. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In bet Huis van afgevaardigden heeft Welsers- heimb gezegd dat do stemming over de recru- tenwet afgescheiden moest blijven van de vraag, of er een gemeenschappelijk leger zou zijn of niet. De staat heeft een sterk leger noodig. De mogendheid die den inval van de vredesconfe rentie en van beperking van krijgstoerustingen heeft gehad, is gewikkeld in een vernielenden oorlog. Dit bewijst dat een machtige staat ne derlagen kan lijden tegenover een kleineren te genstander, indien hij niet beschikt over een krachtig leger dat berekend is pp alle gebeur lijkheden. Met groote spanning verwacht men in poli tieke kringen in Hongarije de uitkomst van het gehoor dat Andrassy gisteren b(j den Keizer-koning heeft gehad. Andrassy zou mededeelen onder welke voorwaarden de vereenigde oppositie gezind zou zijn men is meer dan het dubbele van al hetgeen Korea opbrengt. Zijne eenige dochter is de erfgename van al zijne bezittingen. Ik verzoek n dus, den toestand duidelijk bloot te leggen voor den keizer en beloof u, dat uw rijkdom aanmerkelijk zal vergroot worden, als liet u gelukt, ons van ai die lastige plichtplegingen te ontslaan. Deze aanspraak scheen nog al indruk te ma ken op den minister, die herhaaldelijk boog tegen mijnheer Hemster en de jonge dame, ter wijl ik voortging, 's Meisjes drilt was even snel verdwenen als opgekomen en ze sloeg ons beiden aandachtig gade, terwijl ze in het eerst scheen te twijfelen, ol ik hare woorden wol nauwkeurig vertaalde. Maar tóen ik aan het einde van mijn uiteenzetting was gekomen en de eerste minister al vriendelijker en vriende lijker werd was ze overtuigd, dat ik ten min ste mijn best deed. De oude heer hield de schrandere oogen on der zijne borstelige wenkbrauwen op ons ge slagen, doch de heele coniedie scheen hem wal een beetje te vervelen. Hij verlangde er klaar blijkelijk naar dat alles maar gauw afgeloopen mocht zijn en hij naar zijn jacht kon terug- keeren, iets waarin ik volkomen met hem in stemde. Wordt vervolgdA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1