Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. een nieuwe regeering te steunen. Tot die voorwaar den behooren kiesrechthervorming, verzekering van het zelfstandige tolgebied na een behoorlijken overgangstijd en nationale hervormingen in het leger. BELGIë. Prinses Clémentine. Uit Brussel wordt aan de Neue Freie' Presse gemeld „In de hofkringen wordt nu algemeen be weerd, da,t prinses Clémentine en prins Victor Napoléon met elkander verloofd zijn. Prinses Cle mentine zou besloten hebben, haar vader langs gerechtelijken weg ite dwingen, tot het geven van toestemming tot (dit huwelijk. Prins Victor, die eergister-avond in Brussel aan kwam, verkreeg de toestemming van keizerin Eugenie. Heden zullen prins Victor en zijne uit den Kaukasus overgekomen broer door den graaf en de gravin van Vlaanderen ontvangen wor den. Ook de koning zal den prins ontvangen. Het Brusselsche jiofblad Etoile Beige spreekt bovengenoemd bericht tegen. Volgens dit blad zouden prinses Clémentine en prins Victor reeds sinds maanden verloofd zijn. Daar de koning echter geen genoegen daarmede wenscht te ne men, zou prinses Clémentine van plan zijn, zich niet tegen den wil haars vaders te verzetten. Verder verluidt het, dat de Russische ge neraal prins Louis Bonaparte in Parijs is aan gekomen, waar hij: de afwikkeling van de na- latenschaps-regeling zijner .tante, prinses Mathil- de, behandelt. In Weenen heeft prins Louis zijn ouderen broe der, prins Victor Napoléon aangetroffen. Naar men zegt, heeft prins Victor in Weenen getracht, den steun van de .Weensche bloedver wanten, in het bijzonder van zijn oom, den aarts hertog Rainer, voor het huwelijksplan te win nen, om aldus koning Leopold te bewegen, zijne toestemming tot het huwelijk van prinses Clé mentine en prins Victor Napoléon te geven. Men houdt vol, dat zij reeds lang verloofd waren en dat prinses Clémentine koning Leo pold voor het gerecht zou dagen, om aldus een „acte van eerbied" te krijgen. In dit geval, zou het gerecht hebben uit te maken, of de weigering van den koning op goede gronden berust. Prinses Clémentine vertoeft op het oogenbltik bij graaf en gravin Bendome in St. Naphael bij Nizza. Gravin Bendome is een dochter van den graaf van Vlaanderen, dus een nicht van prin ses Clémentine. Met de bekende koppigheid waarmee koning Leopold altijd op zijn standpunt blijft staan, zal het zeker moeilijk zijn hem zijne weigering te doen intrekken. De weigering des konings is, naar men zegt, gegrond op politieke overwegingen, daar hij als vriend van de Fransche Republiek, niet den pre tendent van den Franschen troon tot schoon zoon zou willen hebben. De Koning moet nog andere redenen, van mo- reelen aard, hebben. FRANKRIJK. Het ministerie Rouvier, aldus Eugène Veuillot in den Vnivers, heeft van meet af een mooie meerderheid, en uit deze eerste proefneming heeft men algemeen afgeleid, dat het zal kunnen loo- pen. Kunnen loopen is al veel, maar men moet |toch ook weten waarheen, en met beslistheid den eenen of den anderen weg opgaan. Maar nu schijnen de nieuwe regeeringsmannen maar één zaak beslist te willen: aanblijven; voor het overige schijnen zij niet te weten wat zij wil len, noch wat zij kunnen. Vooral de president van den ministerraad schijnt verlegen te zitten met zijn personeel. Was het vage van zijn pro gram, dat handig scheen, derhalve slechts een bekentenis van zwakheid of van onbeslistheid, hetgeen vrijwel op hetzelfde neerkomt? In dat geval zouden wij: geene regeering hebben. In het begin verklaarden de ministers zich homo geen en volmaakt eensgezind. Dit moest wel om een meerderheid te krijgen. Doch nadat dit resultaat verkregen is, beginnen de afwijkende neigingen zich af te teekenen en men moest zich wel afvragen, of de eenige band, die hen verbond, eigenlijk niet de gemeenschappelijke be geerte was om aan het bewind te komen. De zen wilden minister worden, genen wilden het blijven: daarom vereenigden zij zich. Later zou men zien, hoe elkander te verstaan of te ver raden, om aan te blijven. Wie aldus zijn zijn oordeel samenvat, doet nie mand van hen eenig ongelijk aan. Het geeft in derdaad de meening van ieder hunner over de anderen weer en in hun midden wordt het door iedereen bevestigd. Kan men er anders over denken, wanneer men onbevangen nagaat, wat zij in het verleden waren en nu zijn. Allen maakten deel ujt van het combistisch „bloc" en zij bleven er deel van uitmaken tot het einde tqe. Met dit Verschil, dat niet allen op het oogen- blik van de crisis, al stemden zij gelijk, gelijke gevoelens hadden. De eenen aanvaardden en juich ten zelfs toe het geheele program van den rene gaat en gingen brutaalweg door met de volle en haastige uitvoering er van; anderen, bepaal delijk meerdere collegaas Van „Vadertje", gaven heimelijk te verstaan, dat zij hem met weerzin volgden en zich voorbehielden om op een ge geven octgenblik den ellendeling den voet te lich ten. Zoo geschiedde. Thans zijn de getrouwen en de Verraders sa men minister. In een belangwekkend hoofdartikel van den Vnivers bepleit de bekende katholieke abbé Gay- raud zoowel het nut als de onvermijdelijkheid van de scheiding van Kerk en Staat. Die schei ding, zoo redeneert hij, zal zeker doorgaan; zij zal komen met ons of tegen ons; laten we daar om de handen ineenslaan ten einde de voor waarden, Waaronder ze tot stand komt, voor ons zoo gunstig mogelijk te maken. Abbé Gayraud wil zich dus niet alleen passief houden, maar aan de scheiding, welke hij onder de gegeven om standigheden vöor het tegendeel van een ramp aanziet, positief medewerken. Men weet, dat ve len er anders over denken. SERVIë. Het Kabinet blijft aan. AMERIKA. De Senaat heeft zich naar het Huis Van af gevaardigden begeven, om in allen vorm de stem men te tellen, uitgebracht Voor de verkiezing van een president en een vice-president van de Vereenigde Staten. Roosevelt en Fairbanks, de republikeinsche can- didaten voor het presidentschap en het vice-pre- sidentschap, hadden 336 stemmen elk; Parker en Davids, de democratische candidaten, 140 stemmen. Senator Fïye Verklaarde daarop Roosevelt en Fairbanks verkozen voor de nieuwe periode. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Februari, Staatsbegrooting. Daar de minister van Oorlog, wiens begrooting aan de orde is, nog steeds ongesteld is, zit de minister van Marine, de heer Ellis, aan de regee- ringstafel, teneinde deze begrooting te verdedigen. De eerste spreker, de heer Van Houten, vangt zijn rede aan met een betuiging van leed wezen daarover en het uitspreken van de hoop, dat heer Bergansius spoedig moge hersteld zijn. Hij begeeft zich vervolgens in een uitvoerige beschouwing over de werking van de Militiewet van 1901, aan welke wet hij hier geen blijvend leven voorspelt zij is een compromis tusschen de beide stroomingen in ons land bestaandevóór en tegen een volksleger. Spr. hoopt nog eens, zijn systeemeen volksleger, te zien zegevieren, ook met het oog op de positie der officieren. De heer Van der Feltz dringt aan op een uitvoerige nota van den minister van Oorlog inzake het gebeurde met de officierenclub te Assen. Deministervan Mar i n'e antwoordt o.a.,dat gen. Bergansius nog geen kennis heeft genomen van het lijvig dossier in deze zaak, doch spreker heeft opgedragen te zeggen, dat de overplaatsing van den betrokken officier geschiedde buiten mede weten van den minister van Oorlog en alleen op grond van het belang van den dienst, buiten eenig verband met de debatingclub. Uitvoerige mededeelingen zullen ongetwijfeld volgen. Hoofdstuk VIII wordt aangenomen, evenzoo de Vestingbegrooting. Aan de orde is hoofdstuk IX (Waterstaat, Handel en Nijverheid,) De heer Boschvan Drakensteyn bepleit een betere verzorging van de afwatering in de Vechtstreek. De heer W i 1 i n g e hoopt op een spoedige tot stand-koming van de lijn CoevordenAsselte— Nijeveen. De heer Van Velzen betuigt instemming met 's ministers gebleken streven, de belangen van de schatkist niet uit het oog te verliezen. Hjj bepleit de uitbreiding van de Zondagsrust door inkrimping van het aantal treinen. Dezelfde afgevaardigde vraagt bevordering van den aanleg van den spoorweg SchoonhovenGouda, toezicht op de zeewaardigheid van vaartuigen, en bespreekt naar aanleiding o. a. van een artikel in de Haagsche Courant het visschen met den kuil in de Zuiderzee, waardoor z. i. de zeevisscherij zeer achteruit gaat. De heer Brouwers vraagt bevordering van het werk der bevaarbaar-making van de Maas in Limburg. De heer van Limburg Stirum betoogt het nut van de tuinbouwschool van de maatschappij van weldadigheid. De heer Reekers acht een verbod van vis schen met de» kuil niet gemotiveerd. De heer Bultman uit de klacht, dat de afdeeling »Landbouw", van het departement van Waterstaat te weinig zelfstandig kan handelen. De heer de Jong bespreekt met waardeering het werk van de Nederlandsche consulaire ambte naren ten-opzichte van den export van onze landbouwproducten. De heer van Nierop bepleit de invoering van carnets voor de rente bij de Rijkspostspaar bank. Wel is reeds lang geleden een wetsontwerp in deze zaak toegezegd, maar als dit nu eerst aan het einde van deze zittingsperiode geschiedt vreest hij, dat het ontwerp eventueel door een ander ministerie zal worden ingetrokken, zooals zoo vaak gebeurt. De heer van den Biesen roept »Maar dit ministerie treedt niet af." De heer van Nierop acht dit een stoute be wering. De minister van Waterstaat, de ver schillende sprekers beantwoordend, zegt o. a., dat hij zich tot taak heeft gesteld, steeds de belangen van de schatkist in het oog te houden. Hij be treurt evenwel, op deze begrooting veel nuttige zaken te moeten achterwege laten, die, daar echter het volgend jaar op zullen komen. Nopens den toestand van de afwatering in de Utrechtsche Vechtstreek verklaart Z. Exc., dat de zaak nog technisch wordt onderzocht. Ingevolge het verzoek des Voorzitters breekt de minister hier zijn rede af, om haar beden (Donderdag.) voort te zetten. Militairen en Ongevallenwet. Vermits gebleken is, dat onzekerheid bestaat over de beantwoording der vraag of militairen en onder het Departement van Oorlog ressorteerende burgerlijke ambtenaren vallen onder de bepalin gen van de Ongevallenwet 1901, heeft, naar het Hbld. meldt, de minister van Oorlog aan de auto riteiten der landmacht het volgende doen kennen Zoolang militairen militairen dienst in den strikten zin des woords verrichten, staan zij in een geheel andere verhouding dan die van den werkman tot den werkgever, en vallen zij dus niet onder de bepalingen der genoemde wet. Wanneer echter hun werkzaamheden niet het karakter van militairen dienst dragen, maar van dien aard zijn, dat zij vatbaar blijken om in dienst van een privaat persoon verricht te wor den, zullen zij niet van de verzekering zijn uitge sloten, wanneer zij n.l. werkzaam zijn in een be drijf, dat verzekeringsplichtig is te achten. Evenzoo moet ten aanzien van burgerlijke ambte naren, die in de onder het Departement van Oorlog ressorteerende verzekeringsplichtige bedrijr ven werkzaam zijn, nl. wanneer die bedrijven door den Staat als werkgever worden uitgeoefend, worden aangenomen, dat zij staan in een dienst betrekking, die verzekeringsplicht ten gevolge heeft. Tan Kol en de Tsaar. Het Kamerlid Van Kol heeft te Oldenzaal een een politieke rede gehouden, waarbij hij ten slotte verklaarde, op een desbetreffende vraag, dat hij in de vergadering te Amsterdam den Tsaar van Rusland gescholden had voor een ellendeling en karakterloos mensch, en dat hij verzocht had aan des verslaggever van Het Volk deze uitdrukkingen op te nemen, om een aanklacht der justitie uit te lokken, wat dan ook was geschied. Wat de heer Van Kol hier zelf zegt is dus in strijd met de officieuse mededeeling, die de bladen dezer dagen ontvingen, dat geen aanklacht was geschied. (Vad.) Kamers van Arbeid. Men meldt aan Het Volk Wegens door de Rekenkamer geopperde bezwa ren, heeft minister Kuyper aan de Kamers van Arbeid gemeld, dat de kosten van vermenigvuldi gen en verspreiden van adressen aan de Kamers der Staten-Generaal niet meer door hetRijk wor den betaald. Ver. van Ned. werkgevers. Te Amsterdam zal op 23 dezer eene buitenge wone ledenvergadering worden gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, waarin o. m. zal worden behandeld een voorstel van het bestuur om het te machtigen een commissie te benoemen ten einde een studie te maken van de werking van werkgevers-vereenigingen in het bin nen- en buitenland. Verder zal in deze vergadering de secretaris een rede houden over de voornaamste bepalingen der ontworpen Ziekteverzekeringswet en wijziging der Ongevallenwet, Staatshuishoudkunde en Statistiek. Het bestuur van de Vereeniging voor de Staat huishoudkunde en Statistiek deelt mede, dat ter behandeling in de algemeene vergadering in Oc tober te Rotterdam te houden, aan de orde is ge steld de vraagwelke regeeringsmaatregelen no pens de nijverheid op Java zijn in het belang der inlandsche bevolking te nemen De uitnoodiging om als prae-adviseur over dit onderwerp op te treden is aanvaard door de heeren J. Homan van der Heide, H. H. van Kol en mr. P. Maclaine Pont. Het bestuur hoopt in staat te zijn deze praead- viezen omstreeks Mei aan de leden der vereeni ging rond te zenden. De Militaire G-ids. Naar wij vernemen is met 1 Januari jl. de Militaire Gids geschrapt van de lijst der tijd schriften, die op de officieren-bibliotheek te Assen ter lezing liggen. Als gevolg daarvan wordt het exemplaar, dat op de groote Sociëteit aldaar aan wezig is, bijna stuk gelezen. (Ass. Cf.) Ongelukken. Gister-avond is het 3-jarig zoontje van den bleeker Majoor te Bussum in de haven gevallen. Hoewel hij spoedig uit het water werd opgevischt, kon dr. Van Driel slechts den dood constateeren. Te Kessel is gister-ochtend een leidekker bij het verrichten van zijn werkzaamheden, van een dak gevallen, met het gevolg dat hij kort na den val is overleden. De knecht van schipper R. te 's-Graveland had de onvoorzichtigheid met een open wondje aan de hand zijn gewone werkzaamheden te ver richten. Niet lang duurde het, of hand en arm zwollen op, zoodat de ontboden geneesheer zijn opneming in 't ziekenhuis noodig oordeelde. Het heeft echter niet meer mogen helpen de man is tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Gister-ochtend is te Deventer een 13-jarige jon gen in de vleeschfabriek van den heer Hunink van een 5 meter hoogen zolder op den beganen grond gevallen. Alhoewel hij nogteekenen van leven gaf, is zijn toestand hopeloos. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer- naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstel ling hooren, dat de Singer-Maatschappij op Maan dag 27 Februari 1905 in onze stad weder 'n vol- ledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduurwerken onder wezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordb»rduren,monogramborduren, Smyrna-bordu- ren enz, enz., en vestigen wij daarom de attentie van bezitters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer- machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wensc'nen te profitee- ren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer Maatschappij, Hoogstraat No. 15, alhier. ':'1 De kermis. Heden-middag werd door Burgemeester en Wethouders in het openbaar verpacht 15 stand plaatsen op de in Juli a. s. te houden kermis en wel een plaats voor een draaimolen op de Ged. Broersvest, nabij den molen »De Eendacht" voor stoomdraaimolens, hypodromes of dergelijke inrich tingen op de Broersvest, plein van den voormali- gen molen »De Witte", op het plein van den voor- maligen molen »De Dubbele Arend" voor dezelfde inrichtingen of voor Bioscopes op het Overschie- scheplein. Voor beignets, poffertjes, en wafelkramen op de groote Markt, Broersvest en bij het plein van »De dubbele Arend", voor gebakkramen op de Broersvest plein molen »De Witte" en Lange kerkstraat en voor een photografie-tent op de Broersvest. De volgende plaatsen zijn gegund Draaimole n (Broersvest), ingek 7 biljetten, Joh. Appel, Amsterdam f265.80; Hypodrome (plein molen »De Witte"), ingek. 3 biljetten, wed. J. A. Van Bergen, Roermond f471. Stoom-carroussel. (Plein molen »Dubbele Arend") ingek. 4 biljetten, hoogste f1057.niet gegund Bioscopes (Overschiescheplein) ingek. 5 biljetten 2e. ged. gegund aan H. Hommerson te Amsterdam voor f 310.50. Poffertjeskramen (Groote Markt). Gegund B. v. d. Linden Utrecht, f 101.plaats H. (Broersvest) F. Koning en Co. R'dam f220,01plaats J. (Broersvest) C. J. VisserVerschaaik R'dam, f250.plaats K. (plein «Dubbele Arend"), C. de Haan Utrecht, f 201. Wafelkramen plaats L. («Dubbele Arend.") C. Heijstek R'dam, f75.plaats M. («Dubbele Arend") P. Heijstek R'dam f 150.Gebak kramen plaats N. (molen »De Witte") W. Steen beek Rotterdam f32.plaats P. (Lange Kerk straat) H. Stam Amsterdam 166. 4 plaatsen werden niet gegund. E e n a c t i e. De oud-wagenvervoerder W. van Raaden van de E. N. E. T., te Haarlem, heeft een actie tot schadeloosstelling van f5000 inge diend tegen de E. N. E. T., omdat deze hem zonder noodzaak zou hebben ontslagen uit een betrekking, waarin hij geplaatst was, na in 1900 door een botsing op de Leidschevaart tusschen twee trams ongeschikt te zijn geworden voor wa genvoerder. Schildwachten voor ruïnes. Men schrijft aan het Hbld »In de Lange Conrad- straat te Amsterdam wandelen drie zegge 3 schildwachten nacht en dag op en neer voor een hoog ijzeren hek. Achter dat hooge ijzeren hek staat een reus achtig historisch leegstaand gebouw 's Rijks Lijnbaan. Die lijnbaan is een toonbeeld van schromelijk verval: ontzaglijke duistere, vochtige, stinkende, lekkende ruimte, die op twee plaatsen ingestort is en overal op instorten staat. Waarom moet dit ontzaglijk terrein waardeloos blijven liggen, en het gebouw verrotten Is dit terrein in 't hartje van oud-Amsterdam, door het militair beheer niet rentegevend te maken Deed men 't maar over aan de gemeente. Het is onver klaarbaar, dat 't militair bestuur dezen toestand handhaaft onder bewaking van 2 schildwachten. Aan 't eind van 't terrein staat de moderne goed ingerichte militaire bakkerij, maar waarom ter wereld is voor dit altijd in gebruik zijnd ge bouw een schildwacht noodig Hoe stellen een groote broodfabriek als de «Ceres" en die der Maatschappij voor Meel- en Broodfabrieken het dan wel zonder eene dergelijke militaire bewaking Drie schildwachten voor een ruïne en eene miniatuur militaire broodfabriekHoe staan ze zich te vervelen, hoe wandelen ze naar elkaar toe en van elkaar af twee lange uren aan een stuk, en hoe stellen ze zich schadeloos door zich in contact te stellen met knappe meisjes in de huize aan de overzijde, die medelijdend kopjes koffie brengen en vriendelijk terug koekeloeren Dagelijks trekken 3 X 3 9 mariniers of infanteristen daarvoor op wacht (of komen er 's nachts extra posten b(j noodeloos missen ze daarvoor hun nachtrust; noodeloos staan ze om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2