Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Zaterdag 11 Februari 1905. No. 8128. EERSTE KLAD. Algemeen Overzicht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.-— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b 11 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. 11 Februari. Koeropatkin. De Kolnische Zeitung schrijft over de geruch ten, die in den laatsten tijd over de aanstaande terugroeping van Koeropatkin liepen, het vol gende Bevestigd zijn de berichten nog niet, maar men moet wel in aanmerking nemen, dat ook in do Russische pers laatstelijk allerlei verwijten tegen Koeropatkin gericht zijn. De opperbevelhebber heeft in de hoogste militaire kringen veel vijan den, en de afzetting van een heele reeks van generaals moet er toe bijgedragen hebben, de stemming te zijnen opzichte nog ongunstiger te maken, tot dusver heeft hij ook nog nipt het geluk gehad, een overwinning te behalen; maar wanneer men zonder vooringenomenheid de om standigheden overweegt, waarmede Koeropatkin rekening moet houden, dan moet 't hem als een verdienste aangerekend worden dat hij grootere onheilen voorkomen heeft. En vooral ligt het vermoeden voor de hand, dat bevelen en aan maningen uit Petersburg zeer schadelijk op de lei ding der krijgsverrichtingen op het oorlogsterrein gewerkt, hebben. Oogenschijmlijk heeft voorts de samenwerking van de commandeerende generaals met den opperbevelhebber vaak alles te wen- schen overgelaten; „wrijvingen" ontbraken niet, ze komen overigens voor in de geschiedenis van iederen oorlog. Zelfs een zoo goed georganiseerd hoofdkwartier als het Duitsche in 1870/71 is er met vrij van geweest, en alleen aan de in drukwekkende persoonlijkheid van Wilhelm I ge lukte het, de bevelhebber tot voortdurende en goede samenwerking te brengen. Ten slotte schijnt Koeropatkin ook Gripenberg weggezonden te hebben, nadat deze de krijgs verrichtingen aan de Hoen-ho geleid had. Men beweert dat deze laatste aanvallende beweging- mislukt is omdat het centrum en de linkervleu gel der Russen Gripcnberg's afdeeling niet be hoorlijk ondersteunden, zoodat maarschalk Ojama in staat was, een aanzienlijke troepenmacht af t© zonderen ter versterking van zijn bedreigden linkervleugel. Dit verwijt zou zeer ernstig zijn voor Koeropatkin, indien men als bewezen mocht aannemen, dat hij ernstige operatiën tegen den westelijken vleugel der Japanners in den zin had maar op het beslissende oogenblik deze niet vol doende heeft gesteund. Men kan echter ook aannemen dat Gripenberg verder gegaan is dan zijn instructies toelieten of wenschelijk maakten. Bovendien moet men in 'acht nemen dat mogelijkerwijs de Japanners, Vertrouwende op hun sterke stellingen in het bergachtige gedeelte van hun front (d. w. z. in het centrum en het ooisten) er geen gevaar in gezien hebben, deze stellingen ten deele te ont- blooten ten gerieve van hun linkervleugel, toen deze door de R.u,ssen in het nauw gebracht werd. En ten slotte vergete men niet dat de val van Port Arthur nu al meer dan een maand geleden is: het grootste deel der belegeringstroepen zal toch wel naar het noorden gezonden zijn met den spoorweg van Dalni naar Liao-jang, die vol gens opgaven van den Russischen kant tien trei nen daags in beide richtingen vervoeren kan, zoodat nu reeds drie divisiën ter versterking van Gjama's macht aangekomen kunnen zijn. Het is dus zeer goed mogelijk dat die nieuwe troepen bij Okoe's leger gevoegd zijn, en het voor maar schalk Ojama niet eens noodig was, zijn overige stellingen te verzwakken, toen de aanval der Rus sen bij de Hoen-ho begon. De oostzeevloot met kruisers versterkt De Petersburgsche correspondent Van deEclio de Paris meldt: „Men heeft zoo even vernomen dat. de zeven kruisers die van Argentinië gekocht zijn, in de wateren van Mozambique zijn aange komen, om zich bij het smaldeel van Rozjest- wenski te voegen. „Aan den staf van de marine logenstraft men het bericht. „Het is mij echter uit goede bron medegedeeld. Aan den anderen kant weet ik dat admiraal Rozjestwenski te Libau meer manschappen en schietvoorraad aan boord heeft genomen, dan noodig waren Voor zijn smaldeel." Met allen eerbied voor de „goede bron" van den dikwijls goed ingelichten berichtgever der Echo de Paris, blijft het een ongelooflijk bericht. Opmerkelijk is alleen dat Argentinië inderdaad zeven moderne kruisers bezit: de drie gepant serde kruisers Pueyrredon (1898), Garibaldi (1895), General Belgrano (1897) en San Martin (1896), tezamen metende 28.300 ton; en de pant- serdekkruisers Buenos Aires (1895), Nueve de Julio (1892) enVeinte y cinco de Mayo (1890), tezamen metende 11.200 ton. Onmogelijk is het bericht dus niet maar dat is het beste wat er van te zeggen valt. Overigens spoken al lang Argentinische kruisers rond in allerlei geruchten uit. Petersburg en elders. In Mantsjoerije. De Russen hebben het beschieten van Ojama's centrum en den uitersten linkervleugel Woens dag voortgezet. Donderdag hebben zij de uiter ste rechterzijde gebombardeerd. Kleine afdeelin- gen Russische infanterie hebben Woensdag-nacht aanvallen gedaan en zijn teruggeslagen. De toe stand is niet veranderd. RUSLAND. De correspondent van de Daily Chronicle te Pe tersburg zegt Van een gezaghebbend man ver nomen be hebben, dat Witte gezegd heeft: Wij moeten tot iederen prijs vrede sluiten met Japan, indien Japan met de volgende hoofdvoorwaarden genoegen neemt. China's oppergezag over Mants- joerije wordt erkend. Het schiereiland Liao-tong wordt door China aan Japan verpacht voor 99 jaar. Rusland behoeft geen oorlogsschatting te betalen De revolutionaire partij in Rusland bereidt, naar men zegt, een algemeene omwenteling voor tegen den 19en Februari, verjaardag der ophef fing Van het lijfeigenschap. Niettemin zou de T:sa,ar toestemmen in het bijeenroepen van een volksparlement tegen 1 Maart. De metropoliet te Petersburg heeft Gapon op geroepen om voor de Heilige Synode te verschij nen, ten einde zich te verantwoorden. Naar de Standard uit, Odessa verneemt, heeft de gouverneur een besluit van de doema, om 5000 roebel beschikbaar te stellen voor de slacht offers te Petersburg, vernietigd. Volgens den Pe- tersburgschen correspondent van de Daily Tele graph hebben werklieden van Poetilof's fabriek een gehaten opzichter gedood en den directeur dreigbrieven gezonden. DUITSCHLAND. De mijnwerkersvergaderingen die gisteren in tal van plaatsen van het district Dortmund zijn gehouden, hebben zich, op enkele uitzonderingen na, verklaard voor de nakoming van het gis teren te Essen aangenomen besluit betreffende hervatting van het werk. De leden van de commissie van zevenen zijn eergisteren te Essen op straat uitgejouwd. Men schold ze uit voor verraders en omgekochten. Sachse, die s avonds te Bochum sprak in een ver gadering van 8001 mijnwerkers, zeide dat hij te Essen uitgescholden en zwart gemaakt was als nog nooit in zijn leven. Onder de mijnwerkers heerscht nog groote ver deeldheid. Maar Maandag zal de kalmte wel terug gekeerd zijn en de overgroote meerderheid aan het werk gaan. Prins Carlos van Bourbon, is gister-avond om half elf vertrokken, na hartelijk afscheid te hebben genomen van den Keizer en de Kei zerin. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf. Andrassy, die gisteren weer bij den Kei zer geweest is, heeft dezen den raad gegeven, wegens het gewicht van de krisis, nog een aan tal staatkundige personen en invloedrijke partij hoofden te raadplegen alvorens hem met de sa menstelling vajt een ministerie te belasten. Het heet dat ook Frans Kossuth een uitnoodiging zal krijgen. FRANKRIJK. In de Kamer heeft Morlot de regeering geïn terpelleerd over hare staatkunde tegenover de kerk. llierop antwoordende, heeft de minister van Onderwijs en Eeredienst, Bienvcnu Martin, erkend, dat de toestand van het bisdom Dijon abnor maal is en om verbetering roept. De oplossing zal zijn de scheiding, welke de regeering zoo spoe dig mogelijk wil doen aannemen. De motie van Sarrien, waarmee de regeering genoegen ha4 genomen en waarin verklaard wordt„De Kamer constateert, dat de houding Van het Vaticaan de scheiding van Kerk en Slaat noodzakelijk heeft gemaakt en rekent op de re geering om de beslissing hiertoe van het Parle ment te vragen, onmiddellijk na de begrooting en de legerwet" is aangenomen met 386 tegen 111 stemmen. BELGIë. Uit Charleroi werd gister geseind dat de sta king in de Belgische kolenbekkens zich opnieuw heeft uitgebreid. Het aantal stakers is geklommen tot 28,682, d. i. 2614 meer dan gisteren. De ver meerdering is vooral waar te nemen in de mijnen van Boubier en Carabinier te Chatelet, van Mar- cinelle-Nord, Amercoeur en Dormont te Farcien- nes. .Gister is aan verschillende mijnen het loon uitbetaald Er viel niets bijzonders voor. Heden, lotingsdag, verwacht men een algemeene staking. Ook te Luik komen meer stakers. In het heele district waren er gisteren 5000. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Daily Chronicle te Johannesburg doet ©enige verrassende mededee lingen over kuiperijen van de imperialisten op den Rand, strekkende om verdeeldheid te zaaien tpsschen de Boeren en de Boerengezinde Engel- schen. Hun kwaadstoken schijnt echter niets uit gewerkt hebben, want de volksvergadering, gis teren te Johannesburg gehouden, is rustig af- geloopen. COLUMBIë. Naar de Amerikaansche bladen melden, heeft Columbië aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington laten weten, dat het de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Sta ten wenscht te hervatten. Rede van pater Hendrichs. Gister-avond had in de groote zaal van de so ciëteit «Harmonie", die dicht bezet was, een door de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde' uitgeschreven vergadering plaats, waarin de wel- e e r w. pater F. Hendrichs S.J., presi dent van «Geloofen Wetenschap" te Amsterdam, als spreker optrad. De Voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, opende de vergadering en zeide, dat in de ver vergadering der Kiesvereeniging, in Januari ge houden, was besloten een vergadering uit te schrijven, waarop alle katholieken zouden worden uitgenoodigd en waarvoor een spreker zou worden gevraagd om de belangen van de Kath. zaak en dientengevolge de kiezersplichten uiteen te zetten. Spr. hoopte, dat de groote opkomst voor den spreker van dezen avond het bewijs zal mogen zijn, dat diens woord op allen invloed zal uitoe fenen. Hij stelde daarna den weleerw. pater Hendrichs als aan de vergadering voor. Pater Hendrichs, alsnu zijn rede aan vangend, zegt, dat toen hem de uitnoodiging be reikte om een spreekbeurt te Schiedam te komen vervullen, twee gedachten bij hem waren opge komen Allereerst had spr. zich afgevraagd V\ at ga ik eigenlijk in Schiedam doen Een plaats die onder alle districten uitmunt op politiek gebied, waar men stemt als leeuwen. Wat ga ik er doen Ik ga daar feitelijk een openstaande deur open- loopen. Vervolgens, in wat voor wespennest ga ik mijn vingers steken. Ik heb nog nooit een verkiezingsspeech gehouden en zou ik er daar mee voor den dag komen Neen, dacht spr., een politieke rede zal ik niet houden, maar over een onderwerp spreken, dat nauw de politiek en ons hart raakt. Een mensch eet niet als hij bijna dood is, maar men eet om niet ziek te worden. Zoo is het ook met den geest. Men moet dien opwekken, wan neer de mensch daarvoor nog in staat en het gemoed voor opwekkende woorden nog ontvan kelijk is. Op het oogenblik-zelf is zoodanige opwekking veor ons misschien niet noodig, toch zal zij, wanneer het gesprokene wordt verbreid, voor ons overvloedige vruchten dragen. Vrij zal hij spreken, overtuigd als hij is, dat allen van huis uit het met hem eens zijn. Hij zal dan spreken over het Katholiek open bare leven in de prakt ij k. Het gaat niet over een zaak, die eigenlijk buiten ons omgaat, dan zou spr. wel een rede kunnen houden over het groote nut van verrekijkers in de prak tijk, over een artillerie-batterij. Het katholiek openbaar leven in de praktijk u dezen avond te toonen raakt u allen en mij, vervolgt spr. Het is niet over hetgeen in Frankrijk, Italië ot Oosten rijk plaats vindt, dat ik wil spreken, maar wan neer ik spreek over het kath. openu. leven dan is het ieis uit praenjk. Paus Leo Xiii neeti met kiem 111 zijn ency cliek over de curisieujite inneming uer fetalen iedereen op het nart geuruKt om ueei ie nemen aan het katholiek openuare leven, tiet uoel van deelneming aan het kath. openu. leven, dat H\j aangeeft ismeer en meer de Christus in de maatschappij te doen herleven. De Paus zegt ons met welke kracht wij onze heiangen moeten behar tigen en wijst op hen mvioeu, uie üe eerste Chris tenen in het openuare leven hebben gehad. Leo XIII roept in genoemde encycliek alle katholieke mannen op om in de maatschappij door te drin gen, opdat dan ook het kath. leven aan invloed en macht zal winnen. Niet alleen Z. H. Paus Leo XIII zegt dit alles, maar ook Pius X heeft in zijn Molu Proprio van 13 Dec. 1903 in 19 stellingen alles wat Leo XIII heeft geschreven, bekrachtigd. Hieruit blijkt duidelijk, dat wij allen geroepen zijn om deel te nemen aan het openbare leven. Het is den beslisten wensch van Leo XIII, door Pius X bekrachtigd«Alles hernieuwen in Chris tus." Vervolgens gaat de gewijde redenaar spreken over het kath. openb. leven in de praktijk. Hij beantwoordt de vragenWat bedoeld men met de woorden: «in de praktijk". Hoe moet ons kath. openbare leven zijn ingericht Waarom dit Kath. openbare leven Wat beteekend «leven" in de praktijk In gloedvolle woorden schetst spr. dan het plantenleven, meer in het bizonder het leven van den eik, zijn ontwikkeling en wasdom. Dit brengt spr. dan in verband met het kath. leven, zooals wij dat 111 ons dragen. Daarin moet zqn een kracht en harmonie. Het beleid van den boom moet men, evenals het harmonisch geheel terug vinden in den mensch. Het Kath. openb. leven in de praktijk heeft ook die kracht en harmonie. In de praktijk moet er z\jn groot, practisch en tactisch beleid. Men moet in onze dagen een goed begrip heb ben van den toestand. Bjj het lezen van de bro chure Katholiek of Soc.-Dem. is het niet te ontkennen, dat wij op het oogenblik in een gevaarlijken toestand leven. Wij moeten die n goed onder de oogen zien. Allereerst dient men een goed begrip te hebben van het Liberalisme: Het Liberalisme toont zich nu in een geheel andere gedaante als 40 a 50 jaren geleden. Wat zijn de liberalen veranderd I Ds. Tal ma zeide van hen Ze begrijpen ons niet meer, ze zeggen even christelijk te zijn als wij. Wjj hebben dogma's, maar zij rechtvaardigheid, zede lijken ernst en gemeenschapszin. Veertig a v.jttig jaren geleden was er van chris tendom bij hen geen sprake. Ze waren neutraal in den tijd van Kapeyne en in de eerste tjjden, toen zij hier heerschten. Is het thans beter dan in de tijden, toen ze neutraal heetten Spr. heeft liever te doen met een vijand, dan met een valschen vriend. Dr. Vermeulen en mr. van Waterschoot v. d. Gracht hebben het in de Eerste Kamer zoo juist gezegd, dat hun christendom voor ons nooit ieta

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1