HELM CACAO Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. levert alle Kantoorbenoortigdheden. VRAAGT -=» kan zijn, waarmede wij genoegen nemen. Dit dient men goed te begrijpen, welke leuzen of fraaie woorden zij ook hebben, wij staan tegenover hen, nooit naast hen, al noemen zij zich dan ook chris telijk (applaus). Vervolgens behoort men, zegt spr., goed te begrijpen wat een socialist beteekent. Men heeft zeker gelezenWie kunnen van de soc-dem. redding verwachtenHierin wordt duidelijk aan getoond, dat noch bezitters, noch niet-bezitters van het socialisme redding kunnen verwachten. Een brochure van de Duitsché St. Bonifasius- Verein, die spr. dezer dagen in handen kwam, herhaalt, dat men niet moet denken, dat soc.-dem. is een economische stelling. Neen, de soc.-dem. is tegen iederen godsdienst. Jos Loopuit heeft het in de Kroniek van Dec. juist gezegd «Nooit zal klassenstrijd met 'net Christen dom vereenigbaar kunnen zijn". Zeer lezenswaardig noemt spr. vervolgens de brochures Allemaal Socialist, Kan een Kath. socia list zijn en zijn eigen prulletje. gelach De socialisten hebben nu eenmaal een pik op al wat godsdienst is. De stem van verbittering, het altijd hameren op het zelfde puntWaarom heeft hjj 1 Uü. OOÜ guldens en ik 100.000 halve centen; waarom hij champagne en ik bier. Het is hen niet te doen om misstanden weg te nemen, want daarvoor vindt men iedereen gaarne bereid. Zjj denken, dat het leven van den mensch uit is aan het graf. Indien dit juist zou zijn, hebben zij gelijk. Maar, als het niet waar is, dan zal er een tijd komen, dat die man met zijn f 100.000 beschaamd zal staan tegenover dien arme en gaarne 10X100.000 gulden zou willen geven als hij in diens plaats kon staan. Dat noemt men aan den anderen kant een wissel trekken ep de eeuwigheid. Maar die zij trekken, worden door een fatsoenlijk mensch niet gehonoreerd. applaus De socialisten en liberalen hebben elkaar de hand gereikt. Tegenover hen staan wij thans. Mr. Kolkman heeft hun samengaan «beginsel-verkwan- selarij" genoemd. Over deze uitdrukking is men boos geworden. Men had van een deftig heer als mr. Kolkman zoo'n uitdrukking niet verwacht. Spr. zou ook dit woord met gebruikt hebben, maar liever gezegd hebbenhet is niets anders dan nul met nul vermenigvuldigen om daarmede het volk rijk te maken. Nul beginselen bij d e liberalen, nul bij de socialisten. hilariteit Eenige wendingen, daarbij passende groote woorden als gemeenschapszin, zedelijke ernst en rechtvaar digheid en okus pokus de toer is klaar, [gelach.) Maar die vijand moet niet worden overscha t. Het is zeer moeielijk voor iemand, die dag en nacht in arbeid doorbrengt, om de scherpe betee- kenis der grootewoorden, die door onze vijanden gebezigd worden, te begrijpen. Spi\ vergelijkt alsnu de Historie, die in Neder - land plaats heeft, met het einde van Gambetta, na de opvoering van Rabaga door Sardou en komt tot het besluit, dat wij allen de vijandelijke stel lingen goed moeten verkennen. Na op het onlangs gesprokene van Dr. Vullings, inzake het deelnemen aan het Kath. openb. leven, te hebben gewezen, beveelt spr. ten zeerste aan de Kath. pers te steunen. Wg hebben, gaat spr. verder, nu eenmaal een constitutioneelen regeeringsvorm. Een feit ts het dat wij ons kath openb. leven moeten toonen met ons stembiljet. Wij moeten van geen laksheid blijk geven. Aan één stem kan dikwijls veel afhangen. De lauwe kiezeis hebben gebrek aan beleid. Be leid en moed dient ons niet alleen te bezielen, maar we behooren ook kracht te bezitten. Er moet geestdrift en initiatief zijn. Het grootste beletsel van een flinke deelname aan het openbare leven is altyd geweest het mensche- l\jk opzicht. Hier in Nederland vooral. Er was steeds een zeker gevoel uit de verte, omdat we bang waren onverdraagzaam zullen te worden. Wij moeten ook verdraagzaam zijn, maar in den goe den zin van het woord. Verdraagzaamheid moet waarheid zijn. Dat wij, «Katholieken", verdraagzaam z\jn blijkt uit de brochure van Ds. Buitendijk. Uit diens brochure geeft spr. voorts eenige ge tuigenissen, dat de katholieken op elk gebied vol strekt niet in de minderheid zijn. Daarna behandelt spr. terloops de neutrale school en stelt het goed recht der bizondere school in het licht. W(j kunnen met eere laten zien wat wjj in een eeuw gedaan hebben. Wat de anderen ge zaaid hebben is werkstaking, onrust en wrevel. Wij hebben gezaaid de kern van een kath. leven. Wij moeten elkaar bijstaan en gaarne een offertje brengen om deel te nemen aan het kath. openb. leven, opdat men ons niet onthouden wat van den Christus is. (applaus). Het leven is een kracht en een harmonie. De harmonie vindt men het beste terug in het kath. openb. leven. Daar is ook veelheid van tijd en omstandigheden. Veelheid van personen en karak ter, verschil in fortuin en aanziendit alles moet gebracht worden tot een groote eenheid, wil men hebben een groot katholiek bestaan. De Kath. kiesvereeniging geeft u hiervan het beeld. Verschillende klassen en standen zijn er tot een groot geheel vereenigd. Het is als met het gebed, waarvan Christus gezegd heeft«waar twee of meer vergaderd zijn, ben Ik in hun midden". Christus is dus ook in uw midden, waar Hij U, indien noodig, zal beschermen, (applaus). Evenals de boom iets moet afwerpen om zijn groei te bevorderen, moeten wij een offer brengen daar waar het noodig is. Wilt ge z(jn man van het vol kath. openb. leven dan moet ge uw plicht doen met uw stembiljet. Wie spr. goed gevolgd heeft, zal begrepen heb ben, dat zijn betoog niets anders beoogde dan liefde op te wekken voor het kath. openb. leven, omdat dit samenvalt met den kiezersplicht, niet als eenling uitgeoefond, maar als één geheel, één troep solidaire mannen één phalanx, waar de vijand niet kan doortrekken. Waar dan ook een offertje van ons gevorderd wordt, moeten wij dit gaarne geven. Wanneer dit alles door ons in 't oog wordt ge houden, dan acht spr. het kath. openb. leven te Schiedam in alle toekomende tijden veilig; dan zal het den vijand niet gelukken ons van het bolwerk, waarop wij onze vaan geplant hebben, te verdrijven, (applaus) Spr. eindigde zijn schoone rede met te wijzen op de woorden van Paus Leo XIII, dat het voor ons allen plicht is deel te nemen aan het kath. openb. leven. De zeereerw. heer p a s t o o r J. M. Lange- wen bracht den eerw. spreker den dank der aanwezigen. Hij noemde de rede een vruchtbaar zaad, gestrooid op vruchtbare aarde en gaf den eerw. spreker de verzekering, dat wij diens woord nog dikwijls (zullen gedenken, vooral in den strijd die voor of tegen Christus wordt gevoerd. Als één man zullen wij dan opstaan om ons Christel, ministerie te steunen. Als Katholieken zullen wij leven en strijden tot aan den laatsten snik van ons leven. Nadat de heer Th. J. Mo u w e n s nog eenige inlichtingen aangaande de kiezerslijsten enz. had gegeven, werd de vergadering door den V o o r z i t- ter, onder dank voor de flinke opkomst, gesloten. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 11 Februari 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor een koffiehuis. Leerling-tuin bouwvak. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht, Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende.Kantoorbe dienden. Reiziger. Depóthouder. Houtkoo- persknecht. Bakker. Boerenknechts. Boe renjongens. Koetsiers. Vrachtrijder. Smids knechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stoker. Machinist-bankwerker-stoker, Machinist-bankwerker. Mouter. Branders knechts. Distillateursknecht. Gistbewerker. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metse laar. Ververs. Schoenmakers. Schoen makersjongen. Tuinmansknechts. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manufacturenvak, Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie Een kinderhemdje, een meisjeszak, 2 koperen ge wichten. Terug te bevragen aan de volgende adressen Een handschoen en zakdoek, bij de wed v. d. Berg, Kreupelstraat 24eenig geld, bij W. H. P. F. L. Overbeeke, Schie 64; een steunijzer met schroefgaten, J. Tieleman, Noorderstraat 50 een slagersschortje, bij W. v. d. Brink, Grofbaan 65 een werkschoen, bij A. Bijlsma, Nieuwe Haven 6312. De Neder 1. Tooneelvereeniging van Amsterdam zal Dinsdag-avond in de S. O. V. De Wonderdokter, blijspel in 4 bedr., van H. Heine- man geven. Het moet een zeer aardig en onschuldig stuk zijn. dat in tal van plaatsen reeds veel succes is ten deel gevallen. Steun voor de Russische arbeiders In het jongste nummer van het weekblad van den A. IV. D. B. deelt de heer Henri Palak mede, dat het resultaat der inschrijving onder de diamant bewerkers voor steun aan de Russische arbeiders uiterst poover is geweest. Er kwamen nog niet zooveel tientallen guldens in als de voorzitter dui zendtallen had verwacht. De heer Polak had na melijk gemeend dat de minste der 8000 bondsle den een gulden zou hebben gegeven. In een hoofdartikel spoort hij hen thans tot grootere mildheid aan. Een aardige herinnering. Bij den ver bouw van »Kennemeroord" b(j Haarlem, is, naar de Opr. II. Ct. meldt, voor den dag gekomen een roode steen, waarup het volgende staat gebeiteld Het scheyt van de Duyne van Heemstede ende vant Gasthuys binnen de Stadt Haarlem 1651. Deze steen is aan de wegzijde weer in den muur ingemetseld en daardoor is eene aardige herinnering aan lang vervlogen tijden bewaard gebleven. 't Woord «Scheyt", verklaart de Oprechte, beteekende en wordt nog wel als zoodanig ge bruikt «grensscheiding". De stranding van de Alba. Men schrijft uit ZandvoortDonderdag-morgen is door den burgemeester dezer gemeente van de firma W. Ruys Co. te Amsterdam een bedrag van f750 ontvangen, bijeengebracht door de equipage van het gestrande stoomschip Alba, aangevuld met een aanzienlijke gift der reederij. Het bedrag is toegezonden om verdeeld te worden onder de bemanning van de reddingboot alhier en van die te Noord wijk. Zooals bekend is zijn door de reddingboot van hier 8 tochten naar het gestrande schip ondernomen en door die van Noordwijk twee. Door den burgemeester is daarom aan de beman ning van de reddingboot van Zandvoort 3/B ge deelte en aan die van de Noordwijksche redding boot 2/B gedeelte gegeven. Maneschijnbaden. Zonnebaden zijn lang bekend onder de heilmiddelen, waardoor de mo derne menschen moeten genezen worden van hunne moderne kwalen. De Amerikanen, die altijd «iets anders dan een ander" moeten hebben, voegden er de maneschijn baden bij. Deze vormden in het afgeloopen seizoen de nieuwste nieuwigheid in de deftige badplaatsen Newport en Atlantic-City. De elegante bezoekers van deze badplaatsen maakten uit, dat het vulgair, banaal en bepaald ouderwetsch was, zich te baden bij het zonlicht, en ze kwamen overeen slechts te baden bij het romantisch schijnsel van de maan. De liefhebbers vereenigden zich in groepjes van tien paren, dames en heeren. De mannen droegen een badcostuum van zijde, in verschillende kleu ren, de vrouwen een fantastisch gewaad, niet ongelijk aan dat der serpentine-dapseressen, met een kap om de haren te beschermen. Als de baders gereed waren met hun toilet, verlieten ze het groote paviljoen met de kleedka mer en schreden hand in hand de golven tege moet. Het nachtkoeltje, dat hun tegenwoei, gaf heerlijke rillingen, en nog heerlijker was de koele aanraking van het water, dat eerst deed klapper tanden maar weldra vermanden zich de koene zwemmers en sloegen dapper armen en beenen uit. Om het romantische te verhoogen, werden in middels door de bedienden op het strand vuren aangelegd, en daaromheen verzamelden zich de baders, gehuld in badmantels. De heeren rookten cigaretten, de dames veroroerden groote hoeveel heden gebak en men verkortte den tijd tot na middernacht met het vertellen van romantische geschiedenissen. Natuurlijk zijn er in Amerika wel geneesheeren te vinden die deze «maneschijnbaden" aanprijzen ze varen er niet slecht bij er wordt menig koutje bij gevat. 25 cent per regel. HOOGSTRAAT 70. DE OUDSTE INWONER ONZER STAD kan zich het oogenblik niet herinneren, dat nier ziekte niet heerschende was. Zoo was het ook te Katendrecht, totdat een geneesmiddel ontdekt werd, dat door openhartige verklaringen gelijk de volgende aan lijders aangeboden wordt. De heer C. H. de Zeeuw, wonende Breede Hil- ledijk te Katendrecht meldt ons: Het is nu reeds twintig jaren dat ik aan de nieren geleden heb. Ik had gedurig pijn in de lenden en den rug en was 's morgens bij het opstaan meer vermoeid dan den avond bij het naar bed gaan. Dit lamme, afmattende gevoel verliet me den geheelen dag niet en was mij buitengewoon hinderlijk in mijn werk. Door de hevige pijn in den rug was ik zelfs menigmaal gedwongen mijn werk geheel neer te leggen. De urine kwam lastig en was veelal troebel. Dikwijls kwam het voor dat ik plotseling moest zweeten, ik had dan benauwd heden en ofschoon ik reeds verschillende ge neesmiddelen gebruikt had, was er niets wat mij baatte. Ik ben blij dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen kennis maakte, want reeds na twee dagen gaven ze mij een aanmerkelijke verlich ting. Ik voel me veel opgewekter, sterker en vlugger, en de pijn is bijna g.eheel weg. Ik ga thans nog eenige dagen voort de pillen in te nemen, ten einde mij van een voortdurend her stel te verzekeren. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen be kend, wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rug pijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dik wijls voor een andere kwaal gehouden wat in- tusschen de nierziekte tijd geeft, zich te ontwik kelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft., dezelfde die de Heer de Zeeuw gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de Heeren Kappeihof Hovingh, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. (47) DE OORLOG IN OOST-AZIË. LONDEN, 11 Febr. De Daily Telegraph ver neemt uit Tokio, dd. 3 Febr., via Shanghai, het volgende bericht Japan bestelde vier slagschepen van hetzelfde type als de laatste Engelsche sche pen en bestelde tevens voor 500,000 pond ster ling geschut in Engeland. Zoodra het strenge winterweer voorbij is, zal het beleg van Wladiwostok het hoofddoel van de Japanners worden. Naar men meent zal Kamimoera trachten de land-verbindingen van Wladiwostok af te snijden, tijdens den verwachten slag aan den Sjaho. Uit Rusland. Nieuwe troebelen. PETERSBURG, tl Februari. Omstreeks vijf duizend werklieden van de Poetiloffabriek zijn gisteren naar de stad getrokken om in andere fa brieken de staking door te drijven. Op het Sabal- kanskiprospect stootten zij echter op een cordon van troepen en verstrooiden zich. Eenige groe pen beproefden hierna in fabrieken binnen te dringen, wat hun niet gelukte. Tot bescherming van den arbeid zijn de noodige maatregelen ge nomen. In verscheidene fabrieken, waarin tot nu gearbeid is, heeft men wederom gestaakt; in twee, omdat de eigenaars weigerden het loon voor den tijd van de staking te betalen. PETERSBURG, 11 Februari. In den omtrek der Poetiloffabriek breidt de staking "zich uit. In ongeveer 15 werkplaatsen met 17.000 werklieden is de arbeid gestaakt. Slechts in twee wordt er doorgewerkt. Nergens is de orde gestoord. De staat van beleg afgekondigd. PETERSBURG, 11 Februari. Blijkens bekend making is de versterkte verdedigingstoestand (staat van beleg) ingevoerd in de gouvernementen Kalisch, Radom en Koetais en het district Nowo Senaki. Uit Warschau. WARSCHAU, 11 Februari. In verscheidene fabrieken, waar de arbeid hervat was, hebben de stakers tot wedernederlegging van het werk weten te dwingen. Uit L o d z. LODZ, 11 Februari. Donderdag is het hier op nieuw toternstige werkstakings-voorvallengekomen. Stakers trokken naar de fabrieken en verlangden afrekening. De fabrikanten weigerden te betalen. Toen de militairen kwamen, volgde er een botsing. Bij de fabriek van Ctieibler zijn 4 menschen gedood en 68 gekwetst. Bij die aan Markus Cohn zijn er. 7 gedood en 40 gekwetst. LODZ, 11 Februari. Vertoornd over de hou ding weigerden zoolang de stakers niet het werk hadden hervat, was er een menigte menschen saamgeloopen vóór de fabriek van Geyzer. De soldaten verhinder den den stakers in het gebouw binnen te dringen. De stakers begonnen hierop uit ramen van belenden de huizen op de soldaten te schieten, die antwoordden door op de menigte te vuren. Volgens het officieel bericht, zou er een werkman gedood en zouden er vier gekwetst zijn, maar een niet-officieele lezing gewaagt van twintig dooden en vijftig gekwetsten. Er is groote opgewondenheid in de stad. Het officieele bericht van Sosnrwice gewaagt van twintig stakers, uie gedood, en een-en-twintig die gekwetst zijn bij de botsing me. de gewapende macht van gisteren. Uit Moskou. MOSKOU, 11 Februari. Gister-avond had een vergadering van den Adel plaats tot verkiezing van een nieuwen gouvernements-adelsmaarschalk. Prins Troebetzkoi weigerde beslist weder als candidaat genoemd te worden, daar hij geen kans meer ziet de door hem voorgestane eenheid vaR den adel te kunnen tot stand brengen. Daar alle vroegere gouvernements-en districts-adels- maarschalken eveneens weigerden een benoeming te aanvaarden, kon de verkiezing niet doorgaan. Onder die omstandigheden mout prins Troebetzkoi zijn ambt blijven waarnemen, tot dat een nieuwe verkiezing heeft plaats gehad. Geboren: 9 Eebr. Adrianus, zoon van A. Groeneveld en J. E. Bouwman, Proveniershuis. Cornells Johannes, zoon van J. de Ridder en J. C. Schot, Hoflaanstraat. 10. Anna, dochter van J. Feqen en C. van Dijke, Grofbaan. Overleden: 10 Febr. Elisabeth Ris, oud 8 maanden,' Dam. Schiedam, 11 Febr. Aangek, ss. Ethelbert, kap. Bunkewitz, van Amble met 600.000 K.G. steen kolen. Schiedam, 11 Febr. Vertr. ss. Gelderland,kap. Tiscar, naar Sunderland. BEVRACHTINGEN, ss. Amisia 1900 tons van Garngemouth naar Rotterdam/Amsterdam/ of Schiedam 4 sh. 3 d. Officieele opgave van heden-middag van de filiale inrichting van het Kon. Met. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor heden morgen 8 u. 1.3* C. Er ligt een kleine depressie over het vaste land met kleine verschillen. De barometerverschillen zijn vrij groot, met krachtigen wind. De temperatuur is weinig veranderd, evenmin de barometers heden-morgen. Voor onze streken duidt de algemeene toestand op Zuid Westen wind. Temperatuur te Rotterdam te 11 u. 30 m. 5.2* C. Hoogste temperatuur heden-morgen 8 u. 3.1° C. Laagste:.!npjrittar gHtv-mi.-g! i 8 a. 0.i° C*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2