Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 28ste Jaargang. Zaterdag 11 Februari 1905 No. 8128. In Honorem Dei. Gemengd Nieuws. Binnenland. Kerknieuws. Faillissementen. Uitlotingen. Agenda 1880—1905. LOTEN STAD ANTWERPEN 2 pet. van 1903. Trekking '10 Febr. Betaalbaar 1 Mei. 17 Serieën. 814 1050 4126 4810 5904 6708 7039 8795 13313 16551 17068 19783 23411 30987 37736 38219 38998 Serie N. fr. Serie N. fr. 6708 13 25000 16551 7 250 28411 1 250 30,987 25 1000 38219 23 500 de volgende ad frs. 200. Serie No. Serie No. Serie No. Serie No 814 5 814 24 1050 2 1050 24 4426 2' 7039 14 7039 16 13313 8 16551 3 16551 12 16551 19 19783 13 19783 -18 19783 19 28411 2 28411 15 28411 23 30987 t 37746 3 38219 22 de volgende ad fr. 150. Serie No. Serie No. Serie No. .Serie No. 814 4 1050 16 1050 23 4426 11 48iO 24 6708 23 8795 10 8795 15 8795 22 13313 12 16551 17 28411 3 30987 8 30987 12 30987 17 3U9S7 23 37730 16 38998 2 38998 20 38998 52 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooi- Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland /'2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- s raa o en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor li er h aal del ij k ad verteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus 110. 39. Het koorgezelschap »In Honorem Dei", verbon den aan de parochie van "0. L. Vrouw van den Rozenkrans, (Singelkerk) viert morgen den 12en Februari, zijn zilveren feest. Gedurende de kwart eeuw van zijn bestaan heeft dit koorgezelschap steeds zijn beste krachten gewijd aan den kerkelijken zang. Onnoemelijk veel heeft het in die periode, door met zijn heer lijke, gevoelvolle gezangen de II. H. Diensten en verschillende plechtigheden te begeleiden en op te luisteren, bijgedragen tot meerdere eer en «doi-ie van den Allerhoogste. Geen wonder, dat het jubelfeest van »In Honorem ei het jubeltij is der geheeie parochie, die heeler-harte deelt in de feestvreugde, welke de eden van het jubileerende Zangkoor op dezen heuglijken dag bezielt. Met blij gemoed zullen de parochianen het zil veren leest van het koorgezelschap medevieren, -ij immers kunnen getuigen van de wonderschoone onen, die bij tal van gelegen heden en gewichtige momenten in hun leven het heilig gewelf ver- ziel art °Pwekten tot godsvrucht en den ziel verhieven tot hooger sfeer. Nadat in het begin van het jaar 1880 de zeer- eerw. heer pastoor van Wees de heeren E. Kra mers, Frans Nieberg en M. L. Honnerlage Grete iad aangezocht om te trachten een koorgezelschap te formeeren, werd den 16en Februari van dat jaar het koorgezelschap vin Honorem Dei" defini tie! opgericht. De vaststelling en onderteekening van het reglement had tevens op dien dag plaats ondei het bestuur van den zeereerw. heer pastoor van Wees en de heeren E. Kramers, vice-presi dent, A. I. van Dijk, penningmeester, en M. L. Honnerlage Grete, secretaris-dirigent. Het doel dat het zanggezelschap in haar reg lement vooropstelde, was: «Den Allerhoogste te verheerlijken met het zingen bij de Godsdienst oefeningen van Liturgische en Gewijde Muziek, volgens den Geest der Kerk en met inachtneming der k e r k e I ij k e wetten."' Aanvankelijk begon het gezelschap zijn moeilijk werk met tien leden, waarvan op het oogenblik nog in leven zijn de heeren M. L. Honnerlage Grete, J. D. Kramers, H. Wendt, Th. E. J. Kra mers en J. Bouman. Den 9en Maart 1880 had de eerste repetitie plaats onder hoogst bekwame leiding van den heer C. C. A. de Vliegh. In studie werden toen genomen de Officieele Gregoriaansche zangboeken. De orgelbegeleiding geschiedde door een lid van het zangkoor. Na ijverige, nauwgezette studie werd in Mei 1881 bij de inwijding der kerk de eerste openbare uitvoering gegeven. Gezongen werd toen Missa Solemnis (Gregoriaansch,) Credo uit Scholler's 3-stem. Mis In Honor Cordis Jesu. Als organist fungeerde het lid, de heer F. D. van Dijk. Intusschen wist de heer Honnerlage Grete zich zoodanig te doordringen van de ware, echt kerke lijke muziek, dat hij zich liet overreden, om de directie van het koorgezelschap op zich te nemen. De onvermoeide, volijverige directeur ving zijn ambt met zooveel moed, bekwaamheid en tact aan, dat het koorgezelschap met rassche schreden voortging op den ingeslagen weg en spoedig zich een goeden naam wist te verwerven. Den 18en Februari 1884 werd een Jongens- zangklasse, onder leiding van de heeren Honner lage Grete en Th. E. J. Kramers opgericht. Men begreep, dat, wilde men voor de toekomst goede zangers vormen, men met de jeugd moest be ginnen. Op den 30en Juni van het daarop volgend jaar werd de heer Joh. G. van Ette als organist aan het koor verbonden, een ^man om zijn talenten juist passend in dezen kring'18 Maart 1886 had de toetreding plaats tot de Nederl. St. Gregorius Vereeniging, waarvan het koorgezelschap een parochiale afdeeling vormt. Het repertoire van muziek, zoowel voor Man nen- als Gemengd koor, is zeer uitgebreid en bestaat thans uit 37 Missen (twee-, drie-, vier en meer stemmig), waaronder een van den heer J. G. van Ette (eere-lid) ln Honorem Dei, voor Gemengd koor met orgelbegeleiding. Voorts een groote collectie gewijde gezangen, meerstemmige Offertöriums, Communio's, TatumErgo's, Cantates enz. Op het oogenblik telt het Zangkoor 20 perso nen en twee eere-leden de heeren v. Ette en Th. Nieberg, vroeger werkend lid, thans te Rotter dam woonachtig. Ruim 40 jongens zijn in de Jongs- zangklasse, die onder leiding staat van den orga nist, den heer A. Limbach. Het tegenwoordig bestuur is samengesteld uit de heeren M. L. Honnerlage Grete, president, tevens dirigent, B. II. P. Timmerhaus, penning meester, en J. D. Kramers, secretaris. Dat er uitmuntende samenwerking onder de leden bestaat, getuigt het trouwe bezoek der re- petitiën, die geregeld iedere week onder bekwame leiding van den heer Honnerlage Grete plaats hebben. Voorzeker zal morgen menige hartelijke geluk wensch »In Honorem Dei" ten deel vallen. Moge het dit koorgezelschap gegeven zijn vele, zeer vele jaren te zijn en te blijven een der schoonste sieraden onzer kerkelijke corporation en zijne verdienstelijke leden nog tallooze malen hun gezangen doen weerklinken tot stichting der geloo- vigen, ter eere Gods A rmoede. De N. Arnh. Ct schrijft: Verleden week Woensdag bekeurde de politie te Arnhem zekeren M. en zekere vrouw D., die van een bouwland aan den Apeldoomschen weg aldaar prei, aardappelen en andere veldvruchten 'weg namen. Deze diefstal is.blijkbaar uil nooddruft gepleegd en waarschijnlijk zal ook geen vervolging tegen de beide personen worden ingesteld, wat ook met door de eigenaars'van het gestolene wordt verlangd. Het door de politie ingesteld onderzoek heeft hoogst droevige omstandigheden aan het licht gebracht. Men oordeele: M. vertoefde met zijn gezin bestaande uit vrouw en zes zeer jeugdige kinderen ongeveer 14 dagen te Arn hem in een zeer armoedige woning aan de Riet- steeg. Vóór dien tijd reisde hij in een woon wagen verschillende gemeenten af. Wellicht herin nert men zich nog een bericht, waarin werd melding gemaakt van een woonwagen, die in zeer houwvalligen toestand op den Westervoort- schen dijk stond. Deze wagen behoorde aan li Het Burgerlijk Armbestuur zorgde voor herstel ling van het voertuig, doch spoedig werd het weer defect en moest M. een woning zoeken, die hij in de Singelsteeg vond. De man is stoelen- matter van beroep, in drie weken tijds heeft hij geen andere inkomsten gehad dan 65 cents, op een dag verdiend. Hoe de toestand in de wo ning is, laat zich moeilijk beschrijven, maar hij is allertreurigst: de kinderen half gekleed, geen bed om op te slapen, het geheeie huisraad be staande uit, een kachel, een oude tafel en twee defecte stoelen. Ook heden-morgen was er geen voedsel in huis. De vrouw D., die met M. is aangehouden, woont, in de Rietsteeg, en voorziet in haar onderhoud met het maken van papieren bloemen. Met de schamele inkomsten daarvan ondersteunt zij ecnigszins het gezin van M. Doch ten slotte had zij zelf niets meer. Met M. is zij Woensdag een week geleden uitgegaan en heeft, om wat voedsel voor het gezin te verkrijgen, met hem wat. veldvruchten weggenomen. Het Bur gerlijk Armbestuur heeft het. gezin wat negotie gegeven, om het wat te steunen, maar dat is niet voldoende. Geconstateerd is, dat er geen sterkedrank wordt, gebruikt. Oude munt. Te Ommeren is door J. H. v. Z., tuinmafl bij de Herv. pastorie, een zeldzaam oud Romeinsch geldstukje gevonden. Het is een kleine zilveren munt. Aan de eene zijde een borstbeeld der keizerin met „Fausina Augusta" als rand schrift. Aan de andere zijde een staande vrouwen figuur met een schaal in de rechterhand, in haar linkerhand houdt, zij een stal. Het randschrift is niet meer duidelijk leesbaar. Er hebben twee keizerinnen van dien naam geleefd in de tweede eeuw, van wie de eerste Overleden is in het jaar 145 en de laatste in het jaar 175 na. Chr., zoodat deze munt ruim achttien eeuwen oud is. Bloedvergiftiging. De arbeider M., werk zaam hij den vilder R. te Lochem, kreeg de vorige week een puistje op zijn hand. Al spoedig be gon die hand er bedenkelijk uit te zien, zoodat bloedvergiftiging geconstateerd werd, waaraan hij Donderdag is overleden. V a 1 s c h e munter s. Te Zwolle is gister ochtend gevankelijk binnengebracht zekere J. D., koopman te Zwartsluis, verdacht van het ver vaardigen van valsche munt. Eenige valsche gul dens en enkele primitieve werktuigen werden bij hem gevonden, terwijl ook verzilverde halve cen ten en centen in beslag werden genomen, blijkbaar bestemd om als dubbeltjes en kwartjes aan den man te worden gebracht. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, R. W.F. Koopmans,hoofdambte naar der Nederlandsch-Indische Spoorwegmaat schappij, te Semarang. Ned.-lndië. De correspondent te Batavia van het Hdlb. seint »Er is een verbod uitgevaardigd tegen de ver spreiding door de drukpers, van berichten omtrent bewegingen van troepen en schepen." Drankwettoepassing. Het is den minister van Binnenlandsche Zaken gebleken, dat onderscheidene gemeentebesturen met toepassing van artikel 5, 2de lid der Drankwet, eene vergunning voor den kleinhandel in sterken drank verleenen, vóórdat de intrekking der vergun ningen, waarvan afstand werd gedaan, onherroepe lijk is geworden. Ook wordt meermalen met toe passing van voormelde bepaling eene vergunning verleend alleen op grond van de verklaringen van afstand van twee vergunningen, afgescheiden van de intrekking dier vergunningen. In verband met een en ander vestigt Zijne Exel- lentie de aandacht op het Kon. besluit van den 2den Jan. 1905 tot vernietiging van artikel 5 2de lid der Drankwet eene vergunning is verleend, welke vernietiging is geschied op grond 0. m., dat intrek king der vergunningen, waarvan afstand was ge daan. niet onherroepelijk was geworden; toen de vergunning verleend werd. De gemeentebesturen zijn voorzoover in hunne gemeente het aantal vergunningen het vastgesteld maximum overschrijdt, en dus art. 5 lid 2 der Drankwet toepassing zou kunnen vinden, hiermede in kennis gesteld en namens den minister uitge- noodigd, bij eventueele toepassing van voormelde bepaling, rekening te houden met dit Kon. besluit- Middelstandsbond, Het hoofdbestuur van den Nederlandsehen Mid denstandsbond vergaderderde gistermiddag te 1 uur in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht. Onder de verschillende mededeelingen was ook deze, dat zich wederom 4 vereenigingen bij den bond hebben aangesloten. Wat de besluiten der vergadering betreft, kan worden gemeld, dat deze per communiqué aan de pers zullen worden meegedeeld. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Vereeniging van den Han- deldrijvenden en tndustrieëelen Middelstand, zal zich lieden ter bestudeering van middelstands- vraagstukken, in het bijzonder op het gebied van het vakverenigingsleven, voor eenigen tijd naar Parijs, Berlijn en Hamburg begeven. (Utr. Crt.) De weleerw. heer A. F. De Kleijn, R. K. pries ter, vertrekt 18 Februari,"met nog een Nederlandsch priester, de laatste uit Gorinchen, alsmissionnaris, uit het Seminarie Weert naar China. Alvorens zich in te schepen naar het missiegebied, gaan beide missionnarissen naar Rome, waarna het embarkemont van hen en 12 missionaarissen te Napels plaats heeft op 2 Maart aan boord van het stoomschip Eitel Fritz. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Roermond, 9 Februari. J. Nieskens en W. Jüli- clier, aannemers, te Swalmen. Curator mr. F. Rolsius. M. Vermulst, landbouwer, te Aarle-Rixtel. 7 Februari. M. Hoesakkers, bierbrouwer, te Beek en Donk. Rechter-commissaris in de drie faillissementen mr. E. Gompertz. Curator in de beide laatstemr. G. J. van Dungen. Amsterdam, 8 Februari. H. G. IJzerman jr. vroeger bouwondernemer, thans zonder beroep, aldaar, en de boedel van wijlen N. P. Louwerens, in leven bouwondernemer, aldaar. Rechter-com missaris mr. P. J. Bijleveldcurator mr. A. C. Mulder. Middelburg, 8 Februari. M. J. Minderhoud, we duwe J. Simonse, te Zoutelande. Rechter-commis saris mr. J. H. van Bel; curator mr. P. Dieleman, adv. en proc. Arnhem, 6 Februari. G. C. van Rossum, tapper, te Wageningen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de vVillebois curator mr. D. L. Leccius de Ridder, te Wageningen. Opgeheven: W. van Krieken, winkelier en herbergier te Helmond. F. A. Kuypers. bakker en winkelier te Hel mond. Geëindigd: F. J. Christiani, te Amsterdam. Vernietigd: Z. J. de Rooy, broodbakker en winkelier te Leiden. der publieke vermakelijkheden, concerten, ten toonstellingen, vergaderingen enz. SCHIEDAM: S. O. V. Dinsdag 14 Febr. 8 u. Nederl. Tooneelvereeni- ging »De Wonderdokter." Woensdag 22 Feb. 8 uur. Uitvoering »Gemengd Koor." Verkooplokaal. Maandag 20 Jfeb. 8} u. Vergadering Wmke- liersvereenigin'g. ROTTERDAM: proote Schouwburg. 11 Febr. 7£ u. Kunstavond. 12 Febr. 8 u. Het Rotterd. Tooneelgezelsch. Filip Forsberg. 13 Febr. 8 u. Les Affaires sont les Affaires. T i v o 1 i Schouwburg. 11 Febr. 8 u. Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel. Wist hij 't Dolle Fien. 12 en 13 Febr. Een Zondares. 12 en 13 Febr. 8 u. Anistels Toon. v. h. Grand Théatre te Amsterdam. Zaza. Gebouw v. Kunsten en Wetensch. -1Febr. 8 u. Populair Concert door Wolff- Verhey-Bo u man

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5