Dagblad Ivoor Schiedam en 28ste Jaargang Vrijdag 17 Februari 1905 No. 8133. AVONTUREN. Officieele Berichten. Een aansporing. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. (Wordt vervolgd.), ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen,"en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f:2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. ininniihiüuhiimuiiiiiJ/rfninim PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst] bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. -jPostbus no. 30. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op 2 Maart a.s. aan te besteden ue levering van straatkolken, putranden, meerpalen en paal- mutsen. Bestek en teekening liggen ter inzage op de gemeentewerf en zijn a f 0.75 ter gemeente-sec retarie (Afdeeling A) verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, fijn voornemens op Donderdag 23 Februari a.s. aan te besteden het wwr van gemeente materialen. tiet Bestek ligt ter inzage op de gemeentewerf en fO-15 verkrijgbaar ter gemeente-Secreta rie (Afdeeling A.) 127 85 Ons kiezerskorps is thans gemobiliseerd. Aan onzen kant is hard gewerkt om de nieuwe kiezerslijst zoo volledig mogelijk te maken. Men leeft terecht begrepen, dat feitelijk vóór de sa menstelling van de kiezerslijst over het lot van het kabinet wordt beslist. De partij immers, die het grootst aantal krijgers in zijn gelederen telt, kan bij den stembusstrijd rekenen op de overwin ning. Niet alleen aan onze zijde is er met grooten ijver gearbeid, ook onze tegenstanders, liberalen en socialisten, hebben niet stilgezeten. ^rgelijkt maar eens de volgende cijfers: In 1904. Amsterdam 4910 nieuwe kiezer Utrecht 2000 Arnhem 1127 Tietjerksteradeel 1000 Almele 793 Groningen 693 Kampen 650 Haarlem 346 In Schiedam zijn, zooals we gister reeds meld den, 795 nieuwe kiezers, tegen 138 in 1904. Naar verhouding der bevolking had men hier zoo'n hoog cijfer allerminst verwacht. Het loont de moeite met het oog hierop ook onderstaande cijfer* eens aandachtig te bekijken-: Haarlem 66.870 inwoners 346 nieuwe kiezers. Groningen 66.600 693 Schiedam 27.069 795 Men kan veilig aannemen dat in tal van dis tricten een geheele ommekeer heeft plaats gehad, want de socialisten en liberalen zijn overal met niet geringen ijver aan net skweeken" van kie zers bezig geweest. Met bovenstaande cijfers voor oogen, belmoren wij in Juni ook in ons district alle zeilen bijte- zetten om onzen man in de Tweede Kamer te krijgen. Christelijke kiezers, onthoudt deze cijfers, ze kunnen in Juni uitstekend dienst doen om de Mauwen" op het groote gewicht van hun stem te wijzen Een Oost-Aziatische vertelling. 38) Juist toen we den muur bereikten bij den weg, naar Chemulpo, begon de groote klok te luiden, welke eiken avond het sein gaf tot slui ting der poorten. De groote deuren gingen lang zaam toe terwijl wij naderden en nu gaven de twee Japanners een schitterend blijk van hun moed. ,1 Ze galoppeerden voorwaarts en bevalen den wachters de poort wijd open te gooien. Toen deze tevenwei aarzelden, schoot de voor ste Japanner een hunner neer, waarop de an deren Vluchtten. Wij drongen naar buiten en de Japanners stelden voor de poort achter ons te sluiten, om elke vervolging onmogelijk te maken. Dat bleek echter ondoenlijk, daar de deuren van binnen bevestigd werden en wij aan de andere zijde niets konden aanbrengen, om ze tegen te houden. Er zat dus voor ons niets anders op, dan naaf Chemulpo te rennen, een afstand van 'zeven en twintig mijlen. Eer we •no-g een goede twintig ellen op weg waren, bad het gedrang, dier menigte de poort geheel 17 Februari. Aan de Sjaho. Uit Petersburg komt nu bevestiging van het bericht, dat de Japanners in den laats ten tijd onder de Russische troepen aan de Sjaho blaad jes verspreiden waarin de jongste troebelen in Rusland worden verhaald, allicht niet op ge matigden toon een tactiek die haar uitwerking moeilijk missen kan op het moreel van den Rus- sischen soldaat. Het Telegraafagentschap verneemt uit Hoen- sjan: Sedert een week of drie werpen de Ja panners brieven in onze stellingen, waarin zij met sterke overdrijving mededeeling doen van de gebeurtenissen in Rusland, terwijl zij den toestand in Japan prijzen en de soldaten aan sporen, zich over te geven. Ook prentbriefkaarten uit Japan worden er bijgevoegd, om te laten zien hoe goed de Russische krijgsgevangenen hei maken. Om daaraan een eind te maken, zenden de Russen nu brieven aan de Japanners, waarin gezegd wordt: Wij verbazen er ons over, dat gij zulke onmilitaire middelen aanwendt: wij ken nen maar één middel: den strijd. Wat de krijgs gevangenen betreft, kunt gij1 gerust zijn, zij ma ken bet best bij ons en denken er niet aan, naar u terug te keeren; zij gaan liever naar Rusland, terwijl de krijgsgevangenen die in uw handen gevallen zijn, geen oogenblik zouden aar zelen om naar Rusland terug te keeren. Wij wil len ons niet mengen in politieke aangelegenheden, wij vervullen onzen plicht tegenover onzen kei zer en ons vaderland. Reuter seinde eergisteren uit het Russische hoofdkwartier: De Japanners bombardeerden eer gisteren den Poetilotborg met achtduimskanon- nen, die projectielen van 250 pond wierpen. Dit bewijst, dat de b e 1 e g e r i n g s k a, n o n n e n van Port Arthur in de Japansche linies zijn op gesteld. De bevelhebbers van het Russische cen trum worden daardoor voor een nieuwen toe stand geplaatst. Een ambtelijk Japansch telegram van de Sja.-ho meldt, dat de Japansche artillerie den 14den Choensoenmoepaotzoe bombardeerde en het dorp in brand schoot. De vijandelijke artillerie ant woordde. Een afdeeling Russische artillerie viel Wai-toeo-sjan aan op 14 en 15 dezer. Reide aan vallen werden afgeslagen. Vijfhonderd man Rus sische cavalerie rukten in den morgen van den löden op naar Santaitzoe van uit Sjengtsaimen, drie mijl noordwest van Sjitaitzoe. Een andere strijdmacht rukte den 14den zuidelijk op langs den rechteroever van de Hoen-ho. Een er op afgezonden Japansch detachement verdreef den vijand, die in noordelijke richting terugtrok, ach terna gezet door de Japanners, die hem eenige verliezen toebrachten. De sterkte des vijands was ongeveer tien escadrons cavalerie met artil lerie. geopend, en nu stroomde bet huilend gepeu pel er door met onweerstaanbaar geweld. ik stelde thans het gezelschap in orde en verzocht mijnheer Hemster, voorop te gaan, ter wijl ik en de beide Japanners de achterhoede zouden dekken. De Korea an is lang van gestalte en heeft bée- nen, die uitnemend geschikt zijn voor een lan gen wedloop. Bloodaards, reder afzonderlijk worden zij ge vaarlijk, in de massa en ik spoorde de onzen aanhoudend aan, spoed te maken, teneinde een goeden voorsprong te krijgen en den troep te beletten, ons op beide zijden in te sluiten. Gedurende de eerste drie mijlen hielden onze revolverschoten de vervolgers op eerbiedigen afstand, doch nadat we vijf of zes mijlen had den afgelegd, en de menigte geen teekenen gaf van. vermoeidheid, terwijl onze ammunitie be gon te verminderen, begreep ik iets te moe ten doen om de overigen te redden. De twee Japanners op hun post latende, galoppeerde ik naar mijnheer Hemster, wien ik mijn plan mede deelde. Hij wilde er echter niet van hooren, vóór ik hem verzekerd had, bij1 de uitvoering er van voor mijn persoon geen gevaar te loopen. Haastig afscheid nemende van de dames ging ik wederom naar de achterhoede. Een der Ja panners had aan zijn teugel een touw gebon den, waaraan een ponney werd geleid, bela den met de strengen koperen en ijzeren mujnt- Een spoorweg opgebroken. Een telegram van Sacharof geeft nadere bij zonderheden over het opbreken van den spoor weg hij Moekden. Den 12en, zoo seint hij, werd de brug tusschen .Toeapoelin en Fantsetoen aan gevallen door honderd Japansche ruiters en twee honderd Choenchoezen. Het gebeurde 's nachts om half vier. De spoorwegtroepen sloegen den aanval af, en verdreven enkele Japanners die, van de brug af, den spoorweg trachtten te ver nielen. Een 70-tal Japanners ten zuiden van de brug omsingelden echter de wachters, die terug trokken naar Fantsetoen, waarop de Japanners vijf rails vernielden en met melinietpatronen twintig telegraafpalen wilden omwerpen. Onze troepen kregen versterking en de vijand werd verjaagd, nadat één telegraafpaal vernield was. Nieuwe Japansche torpedojagers. Woensdag zijn te Tokio in dienst gesteld de torpedojagers Arialcè en FoeboeM, die 29 mijl loopen en beide in Japan zijn gebouwd. De tor pedojager Arare i s eveneens klaar en zal de zer dagen te Jokohama te water worden gelaten. Generaal Gripenberg. Generaal Gripenberg is, naar de Petit Parisien uit Petersburg verneemt, uit Irkoetsk vertrokken en langs Tomsk gekomen. Het heet nu waar schijnlijk dat hij voor den krijgsraad gedagvaard zal worden, omdat hij zijn hevel heeft neergelegd, voor hij daartoe gemachtigd was. Een telegram van heden-nacht meldt, dat Gri penberg te Moskou is aangekomen en onmiddel lijk naar Petersburg is doorgereisd. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Een telegram uit Kopenhagen van gisteren meldt Twee Deensche torpedobooten wachten bij Gjedser op het derde smaldeel der Russische Ooistzeevloot, om het door de Deensche wateren te begeleiden. Generaal Stössel. De Konstantinopelsche correspondent van de Standard heeft te Port Said met generaal Stös sel aan boord van de AmtraUen gesproken over de beschuldiging die de Times tegen hem heeft ingebracht. Stössel wees ze alle verontwaardigd af en weerlegde ze. Hij zeide o. a., dat de sterkte van de bezetting van Port Arthur al tijd zeer overdreven was opgegeven. Zij telde nooit 25.000 man. Ook ontkende hij, dat ooit jonken geregeld en ruimschoots mondvoorraad hebben aangevoerd. Dat er bij de overgave nog massa's munitie waren was ook onwaar. Er wa- reil nog wel een menigte granaten, maar alles was Voor het Russische geschut onbruikbaar. Ten stelligste loochende Stössel het bestaan van een tweede verdedigingslinie. Generaal en mevrouw Stössel, in gezelschap van vier generaals,165 andere officieren en 323min- deren, zijn te Port Said overgegaan aan boord van het Russische stoomschip St. Nicholas, dat dade lijk naar Odessa vertrokken is. stukken. Ik maakten de paardjes los en be- Val de Japanners vooruit te rijden en, daar ze bewoners van Chemulpo waren en den weg goed kenden, het gezelschap zoo spoedig mo gelijk in veiligheid te brengen. Het troepje ga loppeerde thans Voort, mij op het midden van den weg achterlatende met drie paarden bij mij. Do huilende menigte, klaarblijkelijk Verrast door deze handeling en een Valstrik vreezende, hield stand. Die lieden hadden geen moed genoeg om zelfs één man aan te vallen, hoewel ze mij alleen door samen te dringen onschadelijk had den kunnen maken. Een der twee handpaarden droeg zoo on geveer twintig duizend sek. Dat geld, gelijk ik reeds gezegd heb, bestaat uit ijzeren of bron zen stukken met een vierkant gat in het mid den en aan strengen geregen van vijfhonderd ieder. De strengen zijn van knoopen voorzien, zoodat het geld weer in honderden is afge deeld. Ik nam mijn zakmes, sneed den eer sten knoop dóór, nam beide einden van het koord in handen, zwaaide het rond mijn hoofd en liet toen het doorgesnedene gedeelte los, waarop de honderd muntstukjes de lucht in vlogen, met de snelheid van een vuurpijl. De menschen zijn gelijk kinderen, met twee sterk sprekende eigenschappen, aanleg tot wreedheid en on ver zaad bare hebzucht. De laat ste karaktertrek is de heerschende en hierop had De generaal ziet er, naar men zegt, verouderd, maar welvarend uit. Mevrouw Stössel werd be groet door een deputatie van dames van ver schillenden landaard. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Daily Chronicle beschrijft in bizonderheden drie plan nen, die den Tsaar Voor het bijeenroepen van een volksvergadering voorgelegd zijn. Het eer ste is Tolstoj's plan, het tweede het oorspron kelijke plan van Ignatjef, dat klaar lag toen Alexander II vermoord werd. Het Notvoje Wremja blijkt dit plan te steunen, maar de Daily Chro nicle zegt, dat het derde het beste is en ook het meeste kans heeft. Een bekend schrijver heeft het uitgewerkt. Volgens dat plan zou het Russische Rijk in tien provinciën verdeeld wor den: Finland, de Oostzee-provinciën, Polen, de Krim, Klein-Rusland, de Kaukazus, Midden-Rus land, Noord-Rusland, Siberië en Midden-Azië. Elke provincie zou onderverdeeld worden in vijf dis tricten. Elk district zon een districtsraad kie zen, bestaande uit vertegenwoordigers van gees telijkheid, adel, kooplieden, grondeigenaars en boeren. Die raden zouden wetsontwerpen betref fende het district kunnen aannemen, waarna die wetsontwerpen ter afdoening aan de volksvergade ring te Petersburg gezonden zouden worden. Deze volksvergadering zou bestaan uit vijf afgevaar digden van eiken districtsraad. Eergisteren zijn fabrikanten van Warschau en uit den omtrek bijeengekomen om middelen te beramen teneinde het lot der werklieden te ver beteren. Om aan de werkstaking een einde te maken werd o. a. voorgesteld, de arbeiders op den middag van den len Mei vrijaf te geven. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger constateert, dat de werksta king in het Roergebied in 't algemeen als af- geloopen kan worden beschouwd. Nadat eergister-morgen aan de ochtendploeg nog slechts 2176 man ontbraken in de mijn streek Ratibor, waren er gisteren in 't geheel niet meer dan 2636 stakers. ENGELAND. Tijdens de debatten over het amendement op het adres van antwoord op de troonrede, dat door Asquith werd voorgesteld en waarbij wordt gevraagd om onverwijld de fiscale kwestie aan het oordeel van het volk te onderwerpen, zei Chamberlain, dat ontbinding van het parlement voor hem persoonlijk niets schrikw^ikends had en hoe eerder het gebeurde hoe beter. Maar hij betwistte het recht der minderheid om ont binding te vragen op zuiver fantastische gronden en hij hoopte, dat de regeering haar taak niet zou, neerleggen enkel omdat de oppositie aan het bewind wenschte te komen. Een uitspraak van het Huis of zelfs van het land tegen de fiscale voorstellen zou de kwestie niet oplossen en zelfs een nederlaag zou hem niet weerhou- ik mijne berekening gemaakt. Thans volgde de zonderlingste strijd, welke ooit tusschen menschen is gestreden; eene wor steling welke zeker mijnheer Hemster's belang stelling zou hebben gewekt, omdat hij die zoo duidelijk had meegemaakt in zijn eigen land; een gevecht, waarin één man met geld stond tegenover de groote menigte. Zoodra de regen van honderd muntstukken was neergekomen op de hoofden van het ge- peupcll ontstond er een tooneel, dat de wildste verbeelding zich niet zou kunnen scheppen. Ik sneed den tweeden knoop door en wierp het geld naar links, daarop den derden, die we der naar den rechterkant ging. Nog voor de eerste streng weg was, waren mijne metgezel len uit het gezicht verdwenen. Natuurlijk had die troep heidens zich dadelijk van mijn ge- heelen schat meester kunnen maken, door een voudig vooruit te dringen; doch dat denkbeeld kwam niet bij hen op, of waren ze te laf, om het ten uitvoer te brengen. Zoodra de munten waren opgeraapt, waarbij om het laatste stukje soms tusschen vijf of zes hunner gevochten werd, steeg er een ge joel op uit de bende, die naar meer verlangde. En zoo speelde ik David tegen Goliath, tot ik begon te vreezen, dat mijn arm, die zoo dik wijls met alle kracht die strengen moest zwaaien, door uitputting mij den dienst zou weigeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1