Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE De tarcieÉE ra ons Invosr-Tarief. 28ste Jaargang. Zaterdag 18 Februari 1905 No. 8134. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Faillissementen. ABONNEMENTSPRIJS: Dit. blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- stiaat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. raimniifi.HuuniViiibJmimimii'.lliuiiUiiimm PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—8 regels /'0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterstjbil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. II. wij reeds mededeelden, handelt de eer ste brochure van de Tarief-Vereeniging over „Het farief-ontwerp en onze Scheepvaart." Daarin wordt vooreerst gewezen op de ver schillende geschriften en beschouwingen, aan het farief-ontwerp gewijd, meer bepaaldelijk echter °p een adres van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, dat een zakelijk stuk wordt genoemd, menige belangrijke opmerking bevattend, maar niet vrij van eene partijdige beoordeeling; zóó zelfs, dat sommige toch ook in den handel er varen leden dier Kamer getuigden dat het adres van eenzijdigheid niet is vrij te pleiten, en van de gevolgen der tariefwet eene niet te verdedigen voorstelling gaf. Het is duidelijk, dat. door een dergelijke be oordeeling de waarde van het adres niet wordt verhoogd. En als men in zulk een stuk, door een officieel lichaam gepubliceerd, reeds onver dedigbare beweringen leest, is het dan wonder dat men in voordrachten, dagbladen en andere geschriften nog veel overdrevener en nog meer onware voorstellingen te hooren en te lezen krijgt wonder, dat men in een verleden jaar verspreid strooibiljet durfde spreken van volle havens vóór en leege havens na de invoering der ta riefwet?" Sommige Voorstanders van den vrij handel staan blijkbaar voor niets, en, helaas, zoo velen zijn er, die nooit, andere dan hünne geschriften lezen, nooit, de tegenstanders hoo ren. De Brochure zal' echter die voorstellingen niet gaan bestrijden. Zij meent beter te doen door omstandig mede te deelen hoe de toestand nu is, opdat men zelf kunne beoordeelen of er wijzi ging zal komen en hoever die gaan zal, als de nieuwe Tariefwet ingevoerd wordt. Wanneer men voorstanders van vrijen handel hoort spreken, dan schijnt het wel, of men thans niet of bijna. niet. met de douanen of zooals zij hier meer bekend zijn met de commiezen le makenheeft. Het tegendeel is evenwel waar. En vooral bij invoer te water, met name voor Rotterdam van zoo groot, belang, heeft men tal van formaliteiten in acht te nemen, waaraan door de gewoonte en het gebruik echter al de scherpe kanten afgenomen zijn. De artt. 6 en 8 der wet. van 26 Augustus 1822 bepalen„Aan de zeezijde mogen geene goederen anders worden ingevoerd dan langs de eerste wachten," en „alle schippers en stuur lieden zijn gehouden, ten langste binnen 24 uren na hunne aankomst ter eerste wacht tot inkla ring, aldaar, hunne generale verklaring aan de daartoe gestelde ambtenaren, onder vertooning hunner scheeps- en ladingspapieren te doen, al- Vorens te mogen opzeilen." Elk uit zee komend schip moet dus aan de eerst bereikbare haven, de eerste wacht, stop pen en de komst aan boord van de douanen afwachten. Vroeger, toen de schepen en booten te Hellevoetsluis binnenvielen, was deze bepa ling voor Rotterdam in 't geheel niet lastig, want terwijl het schip geschut werd om in het kanaal te komen, werden onderwijl de douaneformali teiten vervuld. Anders werd het, toen de Nieuwe Waterweg werd geopend en de booten uit zee regelrecht naar Rotterdam konden opstoomen. Toen ging het niet meer aan, om, na het maken van een kostbaren open weg naar zee, de schepen te be letten al het voordeel van dien rechtstreekschen weg te genieten, door ze een uur of langer aan de eerste wacht te Maassluis te doen stoppen. Er werd daarom voor Rotterdam een uitzondering gemaakt en men stond toe, dat niet meer te Maassluis - de eerste wacht - werd ingeklaard, maar dat dit te Rotterdam zou ge schieden, alsof dat de eerste haven is a an uit zee. Er moet echter eenige controle zijn, ome a de weg lang is, en daarom komt te Hoek van Holland een ambtenaar aan boord of wordt een bewijs afgegeven, dat men aldaar heeft gestopt. Dit stoppen moet altijd gebeuren, het behoort tot de verplichting van den loods. Betreft, het passagiersbooten, zooals die op Amerika of Lon den, dan wordt de bagage onderweg gevisiteerd en zoo noodig invoerrecht ontvangen, zoodat de reizigers te Rotterdam dadelijk aan wal kunnen gaan, zonder eenig oponthoud te hebben. Dat stoppen aan den Hoek, hetwelk meer bestaat in wat langzamer varen, en het aan boord komen van een ambtenaar, gaat zoo eenvoudig en zoo vlug, dat de passagiers er vaak niets van be merken. Al wordt nu het. tarief uitgebreid of voor som mige artikelen verhoogd, dan zal dit in de be handeling der zaak geen verschil maken. Er zijn thans reeds vele soorten van goederen belast, dus of ejr wat meer zijn, dan wel of sommige wat hooger zijn belast, toch moet altijd tegen smokkelen gewaakt wo,rden, maar de faciliteiten zullen dezelfde kunnen blijven. Is een schip of een boot. te Rotterdam aan gekomen, dal moet. het daar worden ingeklaard, onvejrschillig of de lading vrij1 is of belast; wat te Maassluis had moeten gebeuren, gebeurt nu daar-. Dat inklaren bestaat hierin, dat een ve rificateur der invoerrechten, vergezeld van een paar lagere ambtenaren en meestal een carga doorsklerk van het. kantoor waaraan het schip geadresseerd is, aan boord gaat en de scheeps- en ladingspapieren vergelijkt met de voor de douane gemaakte vrachtlijsten, waarop de goe deren post voor post zijn vermeldvan die lijs ten was e;r een bezorgd in de sectie (het veri- ficateujrskantoor) en een op het ontvangkantoor. Verdei' wordt .inzage gevraagd van den zee- brief, een legimitatiebewijs waaruit de nationali teit van hel, schip blijkt en waardoor o. a. wordt helet dat. een zeeroover binnenvalt. Heeft men zulk een bewijs niet, dan wordt het schip niet ingeklaard en desnoods aangehouden. Ook de meetbrief wordt ingézien, ter bepa ling Van de zeehavengelden, naar de inhouds- ruimte berekend. En van Nederlandsche sche pen wordt ook de monsterrol gelezen, aangevende welk diploma de schipper, de stuurlieden en ma chinisten bezitten. Vervolgens worden de „ladingspapieren" on derzocht, 0111 te zien of er ook goederen aan boord zijn waarvan de invoer verboden of slechts voorwaardelijk toegelaten is, zooalsammunitie en buskruit, rundvee, schapen, bokken, geiten,- versche huiden, versch vleesch, worst, hoornen, planten, druiven, dynamiet, phosforlucifers enz., enz. Deze goederen worden aangehouden; zijn er speciale vergunningen voor den invoer ver leend, dan wordt gezorgd dat de gestelde voor waarden nageleefd worden. Een afzonderlijk artikel is nog de scheepspro- visie. Daarvan worden geen rechten geheven, ais zij ten minste bij de binnenkomst aange geven zijn. Bij Kon. Besluit is bepaald, hoe veel zout, wijn, zeep, bier, azijn, suiker, vleesch en gedistilleerd voor elk der opvarenden vrij is. Bevindt zich méér aan boord, dan wordt dit in een kast of kist geborgen, welke de ambte naar verzegelt. Bij onvoorzien langer verblijf kan de gezagvoerder die provisie-kast doen ontze gelen en weer een gedeelte tot zich nemen, waarvoor dan evenwel belasting betaald moet worden. Nadat nu verder 0111 elk stel vrachtlijsten een omslag is geslagen, generale verklaring genaamd, waarop de geheele hoeveelheid en ook de vrij gelaten provisie vermeld wordt, gaat daarvan een exemplaar naar de sectie en het andere naar het ontvangkantoor. Maansverduistering. Zondag a. s. valt er een gedeeltelijke maansverduistering waar te nemen. Om 6.13 u. des namiddags treft de schaduwke- gel van de aarde het eerst de maan. Het midden der eclips is om 7.20 u. en het einde om 8.26 u. De verduistering duurt dus 2.13 u. De grootte der verduistering bedraagt 0.41 in deelen van de maansmiddellijn. Behalve in Europa is de eclips ook zichtbaar in de westelijke helft van den Grooten Oceaan, in Australië, Azië en Afrika. Brutale die v en. Er is al vaak gewaar schuwd tegen de praktijken van dieven, maar telkens vinden de heeren weer wat nieuws uit. Zoo vertelt de Avondpost nu, dat er in de laatste dagen te 's-Gravenhage een paar mannen, bij voorkeur in stille straten, aanbellen met de bood schap »kompliment van meneer Die, en of meneer en mevrouw lust hebben morgenavond een par tijtje te komen maken De meid naar binnen, meneer en mevrouw beraadslagen of ze gelegenheid hebben, geven de boodschap mee, dat ze ^gaarne van de uitnoodiging gebruik zullen maken", doch dan vindt de meid de gang leeg. De mannen zijn weg, en hebben al wat hun gading is uit de gang meegenomen. Een andere truc is, dat de mannen vragen sof meneer dezen sigarenkoker ook in De Witte heeft laten liggen". Meneer bekijkt den koker nauw keurig, mevrouw ook, en inmiddels hebben de dieven gelegenheid hun slag te slaan, waarvan ze dan ook dankbaar gebruikmaken. Of wel ze doen de boodschap, »dat mevrouw Die tot haar spijt Tanavond mevrouw niet ontvangen kan." Mevrouw snapt niets van de boodschap, peinst en overlegt, en eenige minuten later is de fiets uit de gang verdwenen. Op die manier zijn deze week uit een huis aan de Koninginnegracht een koperen kanonnetje en bij een bewoner der Jan van Nassaustraat de fietsen van meneer en van mevrouw, jaseen en parapluies gestolen. Een waarschuwing om 's avonds vooral niet al te goed van vertrouwen te zijn. Een jassend ié f. Door den rechercheur van politie Van Vliet is te 's-Gravenhage een jongmensch aangehouden, op het oogenblik dat deze een huis van verkoop enz. aan de Helmers- straat binnenging, om een jas, welke, zooals later bleek, door hem uit de gang eener woning was gestolen, te beleenen. 't Schijnt dat de politie door het aanhouden van dezen persoon een goeden slag heeft geslagen, want bedoeld jongmensch wordt tevens verdacht de dader te zijn van de in den laatsten tijd in verschillende stadsgedeelten voorgekomen diefstal len van kleedingstukken uit gangen van woon huizen. Op deze wijze zouden door den thans aangehoudene 0. a. niet minder dan dertien jassen zijn gestolen, die voor 't meerendeel reeds in ver schillende verkoophuizen zijn teruggevonden. Een v e r makel ij k gesprek is hier te Deventer gister-ochtend gevoerd tusschen een ambtenaar ter gemeente-secretarie en een boertje. BoerKank mien hier ook angèven veur 't kiezen AmbtenaarNeen, daarvoor is 't te laat. Boer: Kank d'r ook kwaod mee Ambtenaar Hoe bedoelt u Boer: Jao, kan mien dat ook geld kosten, of kunt ze der mien ook veur in de kaste zetten Ambtenaar Neen, dat nietmaar ge kunt dit jaar niet kiezen. BoerDank oe wel, mieneerdat kan mien niét schèlen. Boertje af Jade uitstekend voldaan. Hij is eerst gebruikt, 0111 de sterk verzande vaargeul van de Jade weer voor linieschepen bevaarbaar te maken. De mo len kan eiken dag 24.000 kubieke meters bag ger ophalen. De kosten bedragen slechts 3 pfen nig per kubieken meter, tegen 50 pfennig bij de oude molens. Vermist. Te 's-TIertogenbosch is sedert 2 Febr. j.l. de 26-jarige dienstbode van de familie Schevichaven, een meisje, dat reeds eenige jaren bij genoemde familie in dienst was, spoorloos verdwenen. De vader van de vermiste, N. van Dijk, te Kerk-Driel, looft f25 belooning uit aan den- gene, die inlichtingen omtrent zijne dochter kan geven, die tot ontdekking zullen leiden van haar of van haar lijk. Men vreest dat haar eenig on geluk zal zijn overkomen. Parken. Men heeft in Londen wat voor par ken over. Nu wil men in het Zuiden een buiten van 10 H.A. daarvoor aankoopen. Het heet Sander's Estate, Denmark-Hill, en zal Ruskin Park gedoopt worden. Ruskin heeft er in de buurt gewoond. De raad van Camberwell, een van de zuidelijke Londensche gemeenten, heeft pas besloten 10,000 tot de koopsom bij te dragen. De grootste baggermolen ter we reld, dien de werf van Schichau voor de Duit- sche marine heeft gebouwd en die bestemd is voor Swakopmond, heeft in den mond van de Anecdote van den koning van It a- 1 i Eens op jacht zijnde ontmoette de koning een boerenvrouw die hem eieren te koop bood en die hem voor een van zijn bedienden hield. De koning nam de eieren en betaalde met een frank. De vrouw hield het geldstuk op en zei: »ik zal je het terug geven als je me den koning aan- wijst.« »Ik ben de koning«, zei Victor Emmanuel. De vrouw keek hem achterdochtig aan, en schud de haar hoofd. »Gij kunt de koning niet zijn,zei ze, »gij zijt veel te leelijk; ik heb de koningin gezien die is mooi, die zou zeker nooit een man getrouwd hebben als gij. De koning nam de zaak quasi ernstig op en antwoordde: »Dat kan ik niet helpen.Toen een goudstuk uit zjjn zak halende, gaf hij dat de vrouw zeggende: «Kijk naar het portret daarop, dan zult ge zien dat ik inderdaad den koning ben.« Een schoolgebouw in brandgesto- k e n. Te New-York, in de Grovestraat, gelegen in de vreemdelingenwijk, is Dinsdag een schoolge bouw van vier verdiepingen afgebrand, even nadat 1800 kinderen het gebouw verlaten hadden. Men vermoedt, dat de school in brand is gestoken door leden van de geheime afpersersbende de sZwarte Hand". In December hadden sommige ouders hun kinders al van deze school genomen, uit vrees voor de dreigementen van de bende, dat het schoolgebouw in vlammen zou opgaan, als de Ita- liaansche oudars aan de leden der bende geen schatting betaalden. De onderwijzers en de scho lieren, die moesten schoolblijven, konden zich nog redden door uit de ramen te springen in hoopen sneeuw, die er op straat lagen. Aan de R.-K parochie van den H. Johannes den Dooper te Zutphen is door wijlen J. M. Th. Del- lemijn, na aftrek van legaten, zijn nalatenschap vermaakt, geschat op een geldswaarde van pl.m. f2800. Wijlen A. van Aalten heeft aan het pastorie fonds van de R.-K kerk te Huissen besproken haar nalatenschap, ter vermoedelijke geldswaarde van f 4000. Het gerucht, als zouden reeds alle plaatsen voor de a.s. uitvoering onder Perosi te Rotterdam verkocht zijn, is onwaar. Tot geruststelling van velen kunnen wij mededeelen, dat er nog vele plaatskaarten verkrijgbaar zijn. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Amsterdam, 16 Februari. De handelsvennoot schap onder de firma P. Heijink en Co., hande lende in meel, granen, enz., gevestigd te Amster dam, onder welke firma in genootschap wordt gehandeld door den heer B. Heijink en door de weduwe J. A. Heijink, geboren A. C. J. Tappé, beide wonende te Amsterdam. Mr. F. N. L. Aber- sonrechter-commissariscurator: mr. N. A. Mensing van Charante. Dordrecht, 15 Februari. A. A. van Bree, mole naar te Dordrecht. Jhr. mr. T. J. de Maiees van van Swinderen rechter-commissaris curator mr. A. H. Nebbens Sterling. Opgeheven: Amsterdam, 46 Februari. C. J. H. van der Sloot, journalist, te Amsterdam. Vernietigd: Het vonnis der arrondissements-rechtbank te Dordrecht, waarbij D. J. Breedveld, steenhouwer te Dordrecht, werd verklaard in staat van failli- sement. Amsterdam, Geëindigd: P. M. Brombacher, winkelier te Goes. K. Helfferich, te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5