Vergissing van tactiek. Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. aangaande huwelijksplannen van koning Alphon- ses XIII op «enige waarheid berusten. MACEDONlë. Een afdeeling soldaten, die op een Butgaar- sche bende in een dorp bij Stroemnitza afge stuurd was, is verjaagd met een verlies van tien dooden. Den volgenden dag staken zij het dorp in brand en maakten zich aan wreedheden schul dig. Russische officieren stellen een onderzoek in. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin maakt in de Stct. (no. 44) bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M., den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van zes dagen, ingaande op Dinsdag 21 dezer, wegens het overlijden van grootvorst Sergius Alexandrowitsj van Rusland. De nieuwe ridderorde. De Haagsche correspondent der Opr. Haarl. Ct. weet te vertellen, dat H. M. de Koningin en de Prins van plan zijn een nieuwe orde te creëeren, waarvan de eerste lintjes-regen zal vallen op den aanstaanden verjaardag van den Prins-gemaal, den 19 April. De nieuwe orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, is evenals de Oranje-Nassau-Orde en die van den Nederlanschen Leeuw in 4 klassen verdeeld en bestaat uit een ridderkruis, om welks 4 kwartieren een band is gevlochten met het in schrift „Je maintiendrai", terwijl het geheel de wa pens van Nederland en Mecklenburg-Schwerin vereenigd, vertoont. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal deze week niet plaats hebben. Arbitrage-verdrag. Op 15 dezer heeft te Londen deonderteekening plaats gehad van een arbitrage-verdrag tusschen Nederland en Groot-Britannië. Consulaten. De waarneming van het, ten gevolge van het overlijden van den titularis, opengevallen consulaat- generaal der Nederlanden te Berlijn is tijdelijk opgedragen aan den heer J. George. Afgevaardigde. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. Hankes Drielsma, raadsadviseur bij het departement van Financiën, ontvanger der invoerrechten en accijn zen te Rotterdam, benoemd tot afgevaardigde van Nederland op de conferentie, die 6 Maart te Brussel zal bijeenkomen, om een kwestie in zake de meeting van binnenvaartschepen te regelen in verband met de daaromtrent te Brussel op 4 Februari 1898 tusschen Nederland, België, Duitsch land en Frankrijk gesloten conventie. Een onderzoek. Zooals men zich zal hèrinneren, hield de heer Passtoors bij hoofdstuk V. der jongste Staatsbe grooting een krachtig pleidooi, om met het oog op hun geheel afhankelijke positie, de concierges, boden enz. bij onze rechtbanken en gerechtshoven tot rijksambtenaren te verheffen. Naar Het Huis gezin verneemt, wordt thans vanwege den minister van Justitie een onderzoek ingesteld naar de po sitie van dit personeel, welke alles behalve roos kleurig moet zijn. De liberale Pers. De Nieuwe Rott. Ct. keert over 1904 aan de aandeelhouders een dividend uit van 30 pCt tegen 25 pCt. over 1903. De liberale pers gaat niet slecht. Een motie. Het Volk meldt de volgende motie Het hoofdbestuur van den Bond van Miliciens, vergaderd op 17 Febr. 11., gehoord het feit, dat bij de kasten- en kisten-inspectie in de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam op 7 Februari 11. de luitenant C. H. Wins zich niet ontzien heeft, van zjjn ondergeschikten particuliere brieven te lezen, besloten hebbende hiervan kennis te geven aan den minister van Oorlog, spreekt haar sterke afkeuring uit over dit feit en gaat over tot de orde van den dag. Friesehe Katholieke Boud. De I< riesche Landdag is voorloopig bepaald op 28 Mei. Onderwerpen ter behandeling op den Landdag, met opgave van den inleider, aan den secretaris, den heer Theod. v. d. Loos te Blauwhuis, kunnen worden opgeven tot en met 15 Maart e.k. Broedermoord. In de Gogsche steeg op den Zeedijk te Utrecht heeft zich Zondag-middag een afschuwelijk dra ma afgespeeld, dat groote onsteltenis in die buurt heeft verwekt. De broeders C. J. W. en Th. W. en weder- zijdsche gezinnen, wonende in genoemde steeg, leefden reeds sedert geruimen tijd met elkaar in onmin. De directe oorzaak hiervan was een derde bewoner van genoemde steeg, zekere B., wiens patroon een anoniemen brief had ontvangen, waarin allerlei lasterpraatjes van B. verteld werden. Dit had ten gevolge dat de broeders W. elkaar beschuldigden den afzender van dit schrijven te zijn. Zulks verwekte natuurlijk wrok, die tot een steeds meer gespannen toestand aanleiding gaf. Door verschillende onbeteekende voorvallen werd het vuurtje geregeld aangewakkerd, totdat het eergisteren eindelijk tot een uitbarsting zou ko men. Dien middag had Th. W. ten huize van den bewusten B., met wien hij heel goede maatjes was, vriendschappelijk doorgebracht. Zooals het bij dergelijke gelegenheden de gewoonte is werd de jeneverflesch flink aangesproken. Bij de daarbij gevoerde gesprekken ging C. J. W. natuurlijk her haaldelijk over de tong. Toen eindelijk aan de slempartij een einde was gekomen en Th. W. het huis van B. verliet, trof hij in de steeg zijn vrouw aan een eerste hel leveeg tusschen twee haakjes die onder een vloed van scheldwoorden C. J. W. uitnoodigde naar buiten te komen. Th. W. aldus opgehitst, voegde spoedig zijn stem hierbij, en het gevolg was, dat C. J. W., die zijn middagdutje had ge daan, inderdaad naar buiten kwam en Th. W. toevoegde Broer, moet je mij hebben Th. W. greep hierbij een stoffer, die in een bloembakje voor het raam lag en antwoordde »Als je me aanraakt, sla ik je met den stoffer in je nek." De daad bij het woord voegende, sloeg de spreker vervolgens op den geheel onthutsten C. J. VV. los en trof hem waar hij hem maar ra ken kon op schouders, hals en hoofd. Instinktmatig draaide C. J. W. zich om en wag gelde de woning binnen, alwaar hij plotseling in elkaar zakte en dood neerzeeg. De ander wilde hem volgen, doch werd hierin tegen gehouden door de dochter van den verslagene. Van het binnenshuis afgespeelde treurspel was toen nog niets gemerkt. De politie was inmiddels ten tooneele versche nen. Zij ging de woning van C. J. W. binnen en vond daar den verslagene languit op den grond. Met spoed werden daarop de noodige maatregelen getroffen. Het eerste werk was Th. W. arrestee ren die van niets ernstigs bewust, kalm zijn wo ning was binnengegaan. Vervolgens werd de commissaris van politie, de heer Dammers, en voorts dr. Vrijheid gewaar schuwd, waarop ter plaatse een voorloopig onder zoek werd ingesteld. De dader en het lijk van zijn verslagen broeder zijn daarop naar het hoofd bureau overgebracht, waarop onmiddellijk het verhoor is aangevangen, waarbij tevens de subst. oft. van justitie, baron v. d. Feltz, tegenwoordig was. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Het lijk draagt geen uiterlijke teekenen van ge weld en is ter schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Doodslag. Zondag-avond is te 's Heerenberg onder Azewijn zekere Hendrikus Wegers bij een vechtpartij dood geslagen. Door de marechaussee zijn Zondag-nacht de vermoedelijke daders, B. v. K. en Th. K., in hunne woning gearresteerd. Verschillende getuigen zijn reeds opgespoord en het lijk wordt door de politie, in afwachting der komst van het gerecht, bewaakt. Het lijk vertoont een gapende wonde aan het achterhoofd en is vermoedelijk schedelbreuk de oorzaak van den dood. Moord te Tilburg Naar wij vernemen, is de Justitie uit Breda Zaterdag wederom te Tilburg gearriveerd, om een nader onderzoek in te stellen naar de verdachte wijze van. overlijden van de vrouw van P. v. G. In hoeverre een en ander in verband staat met den verdachten man is tot heden nog onbekend. Ongelukken. Ie Hilversum is gistermiddag een vierjarig knaap je in de Bussumerstraat door een wagen, met steenen beladen, door een ongelukkig toeval over reden. Deerlijk gekneusd is het naar de zieken verpleging vervoert en daar overleden. De 44-jarige Jan Sikkens, meester-bakker aan de broodfabriek »De Hunze" die den 26sten Januari 11. door het vallen van eenige steenen uit den ge «el van een perceel aan het Schuitendiep te Groningen zeer ernstig aan het hoofd werd verwond en in deerniswaardigen toestand in het ziekenhuis werd opgenomen, is gisteren aan de gevol gen van deze verwonding overleden. Sikkens laat eene weduwe met eenige kinderen achter. f 141.63 en de uitgaven f58.02, zoodat de reke ning sluit met een batig saldo van f 83,61. Door twee leden werden de bescheiden geveri fieerd en accoord bevonden, waarna de vergade ring den penningmeester décharge verleende. Door den Voorzitter werd vervolgens me degedeeld, dat van de Directie der Schied. Tram weg Mij. bericht is ontvangen, dat deze week antwoord wordt verwacht op de aanbieding om de reclames in de tramwagens uitsluitend dispo nibel te stellen voor de Schiedamsche winkeliers. Daar er slechts 2 aanvragen zijn ingekomen, kan op de aanbieding niet worden ingegaan en zal het gevolg zijn, dat door de Directie aan een Rotterdamsche firma de reclameruimte wordt verhuurd. De Voorzitter zegt vervolgens, dat hij als bestuurslid wenscht af te treden en met hem het geheele bestuur. In verband hiermede en met het oog op de geringe belangstelling der leden heeft het bestuur gemeend te moeten komen met het voorstel tot ontbinding der vereeniging. Daar thans niet de helft der leden aanwezig is, kan niet tot ontbinding der vereeniging worden over gegaan en stelt spr. voor alsnu een nieuw bestuur te kiezen. De heer Levy zou het treurig vinden, indien de Winkeliersvereniging werd opgeheven en zegt, dat de oorzaak van de slechte opkomst der leden z.i. te zoeken is in het feit, dat de directe be langen der winkeliers door het bestuur niet be hoorlijk worden behartigd. De Voorzitter ontkent, dat het bestuur de belangen niet naar behooren behartigt, wijst op hetgeen door het bestuur zooal is verricht en zegt, dat bij, tal van vereenigingen te dezer stede de opkomst in vergaderingen zeer gering is. De heer Levy noemt verschillende aangelegenhe den waarvoor de Winkeliers-vereeniging zich had moeten interesseeren. De heer L i s s a meent dat de groote fout zit in de geringe belangstelling der leden. Dat de vereeniging er moet zijn, bewijst hetgeen er, buiten de vereeniging om, door winkeliers wordt gedaan, o.a. de uitgifte van spaarzegels, de behandeling van de stoepenkwestie enz., zaken die toch in de Winkeliers-vereeniging thuis behooren. Nadat door verschillende leden nog het woord was gevoerd, werd op voorstel van den heer Levy, die nogmaals de noodzakelijkheid betoogde van het instandhouden der vereeniging, en meende, dat tengevolge van de geringe opkomst der leden, ook niet tot verkiezing van een nieuw bestuur kan worden overgegaan, besloten 6 Maart een nieuwe vergadering te beleggen en dit punt alsdan aan de orde te stellen. Daarna werd de vergadering gesloten. Maandag 27 Februari zal hier ter stede een vergadering plaats hebben, waarvoor verschillende katholieke vereenigingen zijn uiige noodigd, teneinde te geraken tot de oprichting van een plaatselijk comité van Ivath. Sociale Actie. De brandersknecht J. Peek, wonen- de in de Nieuwstraat, stootte gisteren-middag in de branderij van den heer J. F. Werxsel tegen een waterkraan, waardoor hij heet water over een der voeten kreeg en daaraan brandwon den bekwam. Na voorloopig verbonden te zijn, is hij naar huis gegaan. Brand. Gisteravond te 8 uur brak te Haarlem brand uit in het perceel hoek Kruisweg en Rozen straat, waar op de bovenverdieping de dames Van Oorschot een atelier hebben in damesartikelen. De brand is op dit atelier begonnen en greep daar om zich heen, dure veeren, fluweel en japon nen vernielende. De politie wist met haar slangenwagen het gevaar spoedig te stuiten maar de waterschade is zeer groot. De dames waren voor 8900 verzekerd, veel te laag, daar alle voorraad voor het a.s. seizoen reeds aanwezig was. Inbraak. Op het Phoenixterrein te Haar- lem is ingebroken in eene bollenloods. Behalve bloembollen, zijn tal van voorwerpen van waarde ontvreemd. "Gevraagd een schipper, groot 40 50ton, om vlas te varen naar Z.-Holland." Zoo'n advertentie leest men in een plaatselijk blad in onze provincie. Volksbadhuis. In de week van 13—d9 Febr. 1905 werden geno men 193 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 12 kuipbaden 32 regen 8 regen 127 school kinder 3 ct 14 Schied. Winkeliers-Vereeniging. Gister-avond vergaderde, onder voorzitterschap van den heer F. J. Smit, in het Verkooplokaal aan de Lange Haven de Schiedamsche Winkeliers- Vereeniging. Nadat de notulen der vorige vergadering onge wijzigd waren goedgekeurd, bracht de penning meester, de heer J. Zoetmulder, verslag uit over het afgeloopen boekjaar. De ontvangsten waren Twist. Na atloop der godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk te Holysloot (N.-H.), ontstond er twist tusschen den notabel B. en den president Kerkvoogd K. Het liep al spoedig zóó hoog, dat D- op K. toevloog, en hem een blauw oog sloeg; er is b(j de politie een klacht ingediend. Voor het te laat was. In de gemeente Ambt-Doetichem zou Vrijdag het huwelijk vol trokken worden tusschen een weduwe en een weduwnaar. Daags te voren kwam echter de bruid den bur gemeester waarschuwen, dat Z.E.Achtb. niet be hoefde te wachten daar zij met zoo'n kerel niet van plan was te trouwen. De bruidegom, die elders woont, kon dan ook onverrichter zake terugkeeren. M. G., kaashandelaar aldaar, verdacht van bedrie- gelijke bankbreuk. Gisteren werd de verdachte ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-IIertogenbosch. Een goede vangst. Door den majoor van politie Wijnen en den agent Kas pari werd te Venlo aangehouden zekere C. Teuwen,; oud 29 jaar geboren te Alstaden, die in December 11. uit de gevangenis te Duisburg, waar hij in voorarrest, zat wegens diefstal van vier paarden, wist te ontsnappen. I hans kwam hij hier met een paard en wagen, eveneens van diefstal afkomstig. Bij zijne fouillee ring bleek hij in het bezit te zijn van een belang rijk bedrag aan geld, een scherp geladen revolver, tien scherpe patronen en een dolkmes. Naar men verzekert moet deze persoon deel uitmaken van de bende, waarvan er kortelings daar aok twee gearresteerd werden. Een goede vondst. De heer v. B. te Bergen-op-Zoom heeft op zijne hoeve een pot ge vonden met ongeveer 200 Zeeuwsche zilveren munten uit de 17e en 18e eeuw. EJen terechtstelling afgelast. Te Munchen is veel opzien gewekt door het afgelasten van een terechtstelling. De valbijl was al in orde gebracht, om het hoofd af te houwen van zekeren Allramseder, die op aanwijzingen schuldig was was verklaard aan den moord op een vrouw. Op het laatste oogenblik betuigde hij zijne onschuld en verklaarde dat de mandenmaker Huber de moordenaar was. Hij zelf heeft slechts mee gedaan aan het stelen van kostbaarheden. De justitie doet thans moeite om Huber in handen te krijgen. Allamseder, wacht zeer gelaten af, wat er verder over hem beslist zal worden. Hij bidt zeer veel en leest druk in godsdienstige boeken, die de direc teur van de gevangenis hem heeft laten geven. De ontdekking der Röntge n-s t r a- 1 e n, 10 jaren geleden, zal worden herdacht door het houden van een congres voor radiologie, dat van 30 April tot 3 Mei te Berlijn bijeen zal komen. Het voorzitterschap zal door prot. Röngten waargenomen worden. Groote brand. In het dorp Monthey, mooi gelegen aan den voet van den Montblanc in het Zwitsersche kanton Walliserland, zijn Zaterdag meer dan honderd huizen en enkele fabrieken af gebrand. De brand was onstaan in een molen. Bij het bluschwerk werden drie brandweermannen ernstig gewond. Hoe leett men lang? Eenige Engelsche oudjes beantwoorden deze vraag in het Grand Magazine als volgt Lord Gwydr, 95 jaren oud Niet rooken, licha melijke oefeningen in de frisehe lucht, matigheid. Lord Grimthorpe, 88 jaren oud Niet rooken matigheid in eten en drinken. Earl Nelson, 82 jaar oudNiet rooken, vroeg opstaan, matigheid, geen geneesmiddelen. Sir Huggins, 81 jaar oudNiet rooken, wei nig vleesch, veel melk. Sir Drinkwater, 92 jaar oud: Niet rooken, lichaamsoefeningen in de frisehe lucht, zeven uren slaap. Professor Mayor, 81 jaar oudNiet rooken streng vegetariër zijn, geen lichaamsoefeningen. Dr. George Deïth, 86 jaar oud Twee maaltij den dagelijks, drie sigaren, een eetlepel whisky en geregelde lichaamsoefeningen. H. G. Davis, 82 jaar oud Niet rooken, drie goede maaltijden, geregelde lichaamsoefeningen. Sir Iladen, 86 jaar oud Zeven uren in bed, weinig wijn. 25 cent per regel. Bedrieglijke bankbreuk. Door de marechaussee te Osch werd aangehouden zekere Door de Pink-Pillen niet terstond te nemen om eene maagziekte tegen te gaan is eene vergissing van tactiek die U duur te staan kómt, dat wil zeggen U zal doen lijden. Zulks is aan juffrouw Maria Heitkamp te Holten overkomen, die als zij begonnen was met dat waarmede zij geëindigd heeft, dat wil zeggen, met de Pink-Pillen te nemen, dan zou zij zich van vele jaren lijdens gevrijwaard hebben, gedurende welke jaren zij een menigte geneesmiddelen had aangewend die haar veel geld gekost hebben en haar niet verhinderd hebben wa- re martelingen te doorstaan. Juflrouw Maria Heit-Haar echtgenoot verklaart kamp volgens portret ons in een schrijven dat zij ne vrouw gedurende een vijftal jaren aan vree- selijke hoofd en maagpijnen geleden had, het le ven was haar gedurende dien tijd ondraaglijk. Ik heb dan ook niets ontzien om haar van deze aan doeningen te verlossen. Ongelukkiger wijze al het uit gegeven geld hiervoor was verloren want niet een der talrijke behandelingen die zij gevolgd had heeft haar genezen, slechts eenige hebben haar gedurende eenige dagen wat verlichting ge geven, maar dat was ook alles. Zij verviel telkens in denzelfden toestand, zij had na eiken maal- •-üi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2