Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aan oudgeloovigen geoorloofd zou zijn, eigen scholen te openen, geschriften uit te geven en gemengde huwelijken te sluiten. Verspreide berichten. Telegrammen uit Petersburg melden dat de re geering, wegens de toenemende staking op de spoorwegen, niet meer in staat is, voor een vol doenden spoordienst met behulp van troepen zorg te dragen. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Petersburg meldt: Alle vereenigingen en licha men welke streven naar de invoering van een grondwet, zijn overeengekomen om samen te wer ken en hebben het gemeenschappelijk besluit ge nomen, om in geen geval nieuwe leeningen als te recht bestaande te erkennen, welke nog voor de afkondiging van een grondwet door het te genwoordige régime mochten worden aangegaan. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph seint: De wankelmoedigheid van de regeering duurt voort en verlamt het openbare leven. Den eenen dag heet het dat de Tsaar een volksparlement wil bijeenroepen, den ande ren dag dat hij er niet aan denkt. De zoon van graai Tolstoj heeft, na zijn gesprek met den Tsaar, verklaard dat de Tsaar stellig zeide, geen grondwettelijke regeering te zullen invoeren, niet omdat hij zijn eigen voorrechten, waarmede God hem begiftigd had, niet prijs wilde geven, maar omdat hij overtuigd was dat het Russische volk geen grondwet wenscht. Zulk een grondwet zou trouwens het Russische volk schaden en niet van yoordeel zijn. Inmiddels nemen de teekenen van een onmis kenbare reactie toe. De redacties te Petersburg hebben kort en bondig bevel gekregen zich voor taan te houden aan de instructies Voor de pers van wijlen Plehwe. Tegelijkertijd verluidt dat de Tsaar van plan is den pas afgeschaften post van gouverneur-generaal van Moskou te herstellen. De regeering heeft alle stakende telegrafisten van den spoorweg van Moskou naar Kazan op staan- den voet ontslagen. Er loopen geen passagiers- of goederentreinen op de lijn van Moskou naar Rybinsk. Uit Rome. Het verzoekschrift om de zaligverklaring van Pius IX te vragen dat bij de Congregatie der Riten is ingekomen, bevat reeds 93.117 handteeke- ningen, uit alle landen der wereld bijeengebracht; hieronder zijn niet begrepen de adressen van ver scheidene congregatiën en andere geestelijke lichamen. KRETA. De gezanten te Berlijn van Engeland, Frank rijk, Italië en Rusland hebben aan het Duit- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota aangeboden, hoofdzakelijk een ant woord behelzende op de voorstellen van prins George van Griekenland, aan de mogendheden aangeboden, bij zijn bezoeken aan de voor naamste hoven. De nota, die gericht is aan al de onderteekenaren van hét tractaat van Ber lijn, verklaart uitdrukkelijk, dat de beschermen de mogendheden (Frankrijk, Italië, Engeland en Rusland), de annexatie van Kreta door eenigen staat niet zullen toestaan, zonder toestemming der inwoners. In een andere zinsnede van de nota wordt eenvoudig gezegd, dat de bescher mende mogendheden de annexatie door een an dere mogendheid zullen beletten. ROEMENIë. De verkiezingen voor het eerste college voor den Senaat hebben tot uitkomst gehad dat ge kozen zijn 42 conservatieven en 11 leden van de oppositie. Er moeten 7 herstemmingen zijn. ENGELAND. Redmond's amendement op het adres van ant woord, behelzende een veroordeeling van het be stuur van Ierland, is met 286 tegen 236 stem men verworpen. Campbell-Bannerman verdedig de het amendement; Ierland verdient een beter bestuur, zeide hij. Balfour zeide, dat blijkbaar de beweging voor Home Rule niet dood is (toe juiching van de Ieren), maar een levende en bran dende kwestie. Hij deed daarom een beroep op de unionisten, om hun kleinere onderlinge ge schillen te laten rusten. CANADA. Gisteren diende Laurier in het Canadeesche parlement het wetsontwerp in tot instelling van de noordwestelijke provincies Saskatchewan en Alberta. De voorloopige hoofdsteden zullen zijn Regina en Edmonton, die elk ongeveer 80.000 inwoners tellen. De provincies krijgen een par lement van 26 leden, waarvan elk 10 leden naar het Canadeesche parlement zal afvaardigen. Het Canadeesche parlement is het wetsontwerp goedgezind, behalve wat de bepalingen op het schoolwezen betreft, dat Laurier katholiek wil houden. Daartegen verzetten zich de protestan ten, die zeggen dat de nieuwe provincies hun onderwijs zelf moeten regelen. Het ministerie is over deze kwestie verdeeld. Het is daarom waar schijnlijk dat de minister van Binnenlandsche Za ken zal aftreden. De Canadeesche regeering houdt de noorde lijkste territoriën onder hare controle en heeft Manitoba's Verzoek om uitbreiding van zijne grens in westelijke richting van de hand gewezen. BELGIë. De internationale conferentie voor zeerechten tot vaststelling van een uniform reglement betref fende aanvaring en redding hield gisteren te Brussel haar eerste bijeenkomst. Aan de confe rentie namen deel: afgevaardigden van België, den Congo, Spanje, Ver. Staten, Frankrijk, Ita lië, Japan, Rumenië, Noorwegen, Nederland, Por tugal, Rusland en Zweden. Uit Brussel wordt van 21 Febr. gemeld: Vooral in het bekken van Charleroi is de toe stand er niets op verbeterd gisteren. Het getal der stakers steeg tot 33.30G Een duizendtal werk lieden méér hebben dus het gereedschap neer gelegd. In de Borinage werd nergens de arbeid her nomen. De socialisten hadden in dit district Zondag niet minder dan veertien meetings ingericht; overal werd tot voortzetten van de staking aan gemaand en dat wel in de meest opgewonden termen. Te Dour verzekerde zelfs een redenaar dat de socialistische coöperaties en syndicaten in staat zijn om de stakers te ondersteunen tot den lsten Mei toel j Natuurlijk is dat zuiver bluf, maar op de naïeve arbeiders mist het toch zijn uitwerksel niet. In de Borinage werden in de laatste dagen rzóóveel aanslagen op de arbeidsvrijheid gepleegd, |dat honderden werklieden, die geen lust tot sta nken hebben, niet meer naar de groeven durven fgaan. Zondag a.s. zal te Charleroi oen algemeen mijn- jwerkerscongres plaats hebben. Goed met den toestand vertrouwde personen Iverzekeren, dat daar tot opheffing der staking |zal besloten worden. Intusschen komen Fransche en Duitsche kolen bij honderdduizenden tonnen ons land binnen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Julius Juste, van de Kossuth-partij, candidaat der gecoaliseerde oppositie, is tot voorzitter der Kamer gekozen. Tot vice-presidenten werden gekozen Bolzar, dissident, en Rokocszky, demo craat. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat de Commer cial Gabel Company eerlang een vijfden kabel zal leggen tusschen Nova Scotia en Ierland, kostende 450.000. De Engelschen zullen den kabel leggen, tot verdriet van de Amerikanen. Maar de president van de maatschappij zegt dat de Engelschen dit vooralsnog beter kunnen. Spr. wil een wetenschappelijke voorstudie aan de universiteit (er is hier sprake van juristen) dan een praktische vorming en een stage, waarop dan het examen zou volgen een andere groep van juristen, zij, die de wetenschap beoefenen om haar zelfswil, zou de wetenschappelijke studie dadelijk kunnen voortzetten. De splitsing zou onmiddel lijk na de algemeene wetenschappelijke voorstudie moeten geschieden. Spr. zal aan het slot van het debat een voorstel doen in dezen geest. De heer Schokking zegt een amendement van hem en eenige andere afgevaardigden toe, strekkende tot het reconstrueeren van de theo logische faculteit in dien zin, dat deze van een faculteit van godsdienstwetenschap er een worde van godgeleerdheid. De minister van Binnenlandsche Zaken houdt vol, dat dit ontwerp volkomen ligt in de lijn van de vrijmaking van het onderwijs, die in 1848 is begonnen en waaromtrent geen verschil bestond bv. tusschen Groen van Prin steren en Thorbecke. Het bezwaar, dat een deel der studenten thans door hun eigen leermeesters wordt geëxamineerd, een deel dit voordeel mist, schept wel degelijk een ongelijkheid, die niet mag blijven bestaan, zegt spr. Aan het diepgaand verschil in overtuiging nopens het onder havige vraagstuk, wordt, naar spreker's oordeel, door de linkerzijde niet de noodige aandacht gewijd. De Staatsexamens denkt ook spr. zich als sup pletoir bij de universitaire examens deze moeten hun zuiver wetenschappelijke beteekenis blijven behouden, de Staatsexamens moeten, door mannen van de praktijk afgenomen, zich ook uitsluitend met de praktijk bezighouden een stage zou daar van niet kunnen worden afgescheiden. Wat de theologische faculteit b\j de openbare universiteit betreft, spreker heeft die nooit willen grieven, door hetgeen hij bij de eerste behande ling van het ontwerp heeft gezegd. De bezwaren van den heer Schokking acht spr. vooreerst nog niet weg te nemen. Gerepliceerd wordt door de heeren R e 1 1, Bos en Schokking, waarna ook minister K u y p e r nog eens het woord voert. De beraadslaging wordt daarna verdaagd tot heden. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, woonden gister-avond in den Konink lijken Hollandschen Schouwburg te Den Haag de opvoering bij van het Indisch blijspel van J. B. Schuil sGedeballoteerd". JJelasting-kiezers, Wij herinneren er aan, dat zjj, die nog niet hun belasting over liet afgeloopen dienstjaar hebben betaald, dit alsnog vóór of op 1 Maart a. s. kunnen doen. Heelt men op I Maart zjjn belasting niet voldaan, dan wordt men van de kiezers- 1 ij s t geschrapt en kan men dus niet deelnemen aan de dit jaar plaats hebbende verkiezingen. Goor het te 's-G ravenhage gehou- den examen in nuttige handwerken is gisteren o.m. geslaagd Mej. E. J. M. Vurtheim, alhier. Het centraal comité van liberale kiesvereenigingen in het district Schiedam pro clameerde tot candidaat de heer M. C. M. de Groot, te Schiedam. Gister-middag is het 7-jarig doch tertje van J. Putters, wonende Slop van Makkers, in de Buitenhaven gevallen en daaruit gered door J. v. Woerkam, wonende Hoofdstraat, en W. Ravens, wonende Villastraat. Het kind bekwam geen letsel. Geurige koffie! Men deelt aan Het Volk mede, dat eenigen tijd geleden te Rotterdam een groote lading koffie aangekomen is, die meer dan verrot is. De verzender heeft getracht die te Lon den te lossen, doch de Engelsche autoriteiten hadden gevoel genoeg voor de volksgezondheid om dit te weigeren. Eene Hollandsche firma uit het Zuiden heeft echter van deze koffie, die in staat van gisting is, niet minder dan 100.000 K.Ö. gekocht. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. ITALIë. De ministers Tedesco en Luzatti dienden bij de Kamer een voorstel in betreffende de exploi tatie van spoorwegen door den Staat, waarbij de Staat de exploitatie op zich zou nemen van de lijnen Middellandsche Zee, Sicilië en Adria- tische Zee, met uitzondering van de lijnen in beheer bij de Maatschappij der Zuiderspoorwcgen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 21 Februari. Hooger Onderwijswet. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het H. 0. wordt ingezet door den heer van der Vlugt, die zijn bezwaren, bij de eerste behandeling van het ontwerp ontwikkeld, handhaaft, en de nieuwe argumenten, in de Eerste Kamer door de Regee- ring geopperd, doch door den heer Boneval Faure ter zijde gelaten, bestrijdt. Die argumenten waren een uitlating van Thorbecke ten gunste van het bijzonder L. O., en een van spreker's ambtgenooten, nopens de moeilijkheid van het examineeren van niet-leerlingen. Daartegenover staat echter een andere uitspraak van Thorbecke, zeer ten nadeele van het bijzonder onderwijs, en spreker's besliste ontkentenis, dat de faculteiten voor de studenten aan de openbare universiteit niets hoogers dan examencommissies zouden zijn. Spr. bljjft de gelijkstelling tusschen de bijzondere en de openbare universiteit een schromelijke begunstiging van eerstgenoemde achten. Ten aanzien van de invoering van Staatsexamens verklaart de afgevaardigde zich tegen zoodanige, die de universitaire examens vervangen, doch hij heeft geen bezwaar tegen invoering van Staats examens, die zich zuiver bepalende tot het onderzoek naar de praktische vaardigheid van de candidaten een aanvulling zouden z(jn van de universitaire examens. Overigens zullen de Staats examens niet strekken tot tempering van den strijd tusschen de beide richtingen op het gebied van het Hooger Onderwijs. De heer R e 1 brengt een seeresaluut" aan die liberale leden der Eerste Kamer, die met den politieken dood voor oogen, het door hen afgekeurde ontwerp afstemden. De vraag, of de bijzondere universiteit voldoende waarborgen biedt voor wetenschappelijkheid, kan spr. slechts ontkennend beantwoorden, evenals trouwens de heer de Savornin Lohmen, zegt spr. De heer Bos, eveneens zijn bezwaren tegen het heele ontwerp handhavende, bespreekt voorname lijk het vrijlaten van de bijzondere gymnasia ten opzichte van de vakken, waarover het eindexamen niet loopt. Hij acht die vrijheid een ernstig euvel. Ook deze spreker blijkt, evenals de vorige, ten aanzien van de Staatsexamens aan de zijde van den heer van der Vlugt te staan. De heer de Savornin Lohman ver klaart, zijn bekende motie omtrent de invoering van Staatsexamens alleen te hebben ingetrokken" om de behandeling van het H.O.-ontwerp niet te bemoeilijken, doch nu meent hij reden te hebben er op terug te komen, zonder daarom overwegend bezwaar tegen 't thans voorgestelde te hebben. Post- en telegraafdienst. De minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft het verlangen te kennen gegeven, dat de door zijne ambtsvoorgangers uitgevaardigde verbodsbepalingen tegen het zoogenaamde kermis- en nieuwjaarwenschen door beambten der poste rijen en telegrafie, niet langer zullen worden gehandhaafd. Dientengevolge werden, bij beschikking van den directeur-generaal van 18 dezer, alle bepalingen op dit stuk ingetrokken, doch zal voortaan niettemin verboden blijven, het lastig, dringend of afpersend vragen van fooien ter gelegenheid van nieuwjaar, kermis, zomer of dergelijke. Worden te dezer zake door het publiek ge gronde klachten ingebracht of blijkt, dat het niet geven van fooien met minder gedienstige bestel ling of dienstverrichting door de beambten wordt beantwoordt, dan zal dit streng gestraft worden. Het wenschen of vragen van fooien gedurende de bestellingen of andere dienstverrichtingen blijft eveneeens verboden. De oudste inwoner van Gouda, Ja cobus Schep, provenier in de Werkinrichting, viert heden zijn lOlsten verjaardag. De oude man is nog helder van geest en gezond. Zeer dikwijls maakt hij nog eene wandeling, onder geleide. Een revolverschot. Een zoon van den arbeider O. te Hoogezand heeft den werkman B. aldaar door een revolverschot hoogst gevaarlijk gewond. Schoolverzuim. Eene commissie tot we ring van schoolverzuim in de gemeente Schoterland informeerde naar de redenen voor het geregeld verzuim van een 12-jarig meisje. Het antwoord luidde: »dat het meisje als huishoudster diende." Een kalf. Bij den landbouwer v. E. te Mau- rik is een kalf geboren met één oog en één neus gat. Op de plaats van de ontbrekende vindt men aan den scheefstaanden kop slechts eene indeuking- Het beestje schjjnt niettegenstaande dit gebrek, schik in zyn leven te hebben. Motie—van Kol. Wij vernemen, dat het in het voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer ligt, na de be handeling der Hooger Onderwijswet aan de orde te stellen de motie—v. Kol betreffende den acht- urigen werkdag in de mijnen. Troelstra. Mr. P. J. Troelstra heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld dat hij tot de laatste helft van Maart voor herstel van gezondheid naar het buitenland vertrekt en dus de zittingen der Kamer niet kan bijwonen. En dat wel, naar Het Volk meldt, om treurige redenen. De zieke van de vrouw van mr. Troelstra, die het grootste deel van zijn tijd in beslag nam, heeft in de laatste maanden een ongunstigen keer genomen. Daardoor is hijzelf zoo geschokt in zijn zenuwgestel, dat hij geen geestelijken arbeid kan verrichten zonder zich te overspannen, en dat hij aan slapeloosheid lijdt. De inoord te Azewijn. De Vermoedelijke daders van den te Groot Aze- wijn gepleegden moord blijven, ondanks pertinente getuigenverklaringen, ontkennen. De sectie op het lijk heeft aangetoond, dat de dood onmiddellijk is ingetreden door een slag op den schedel. Een der verdachten, zekere B. v. IC., is gisternacht uit het arrestantenlokaal in het gemeente huis te'sHeeren- berg ontsnapt. Een zeldzame vergissing werdver- leden week in de onmiddellijke nabijheid onzer stad (Breda) gepleegd. Nabij Heiningenhoef, gelegen nabij den spoor weg Tilburg Breda, werd kaderoefening gehouden door de kaderschool van het 6e regiment infante rie. Een sectie werd gemarkeerd door een roode vlag, zooals gebruikelijk is, die zich opstelde nabij de spoorlijn, waar deze een vrij sterke kromming heeft. Daar komt opeens de expres Amsterdam Brussel den hoek om met de bekende éclair snel heid. Maar binnen den afstand van 75 Meters stond hij stil. De machinist zag deze vlag aan voor een waar schuwend sein van een spoorvvachter, hetwelk beveeltonmiddellijk stoppen. De conducteurs vlogen uit den trein, de reizi gers staken in benauwenden angst de koppen buiten de portieren. Het was slechts een vergissing Na een 5-tal minuten was de trein weer uit 't gezicht verdwenen. Ongelukken. Te Maarn is eergisteren bij het stellen of ver plaatsen van een drijfwiel (3500 K.G. zwaar) dat wiel uit een takel gevallen. Het sleepte een der werklieden, v. R. uit Austerlitz, in zijn val mede en verpletterde hem. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Een aanslag op een sneltrein. Dicht bij Aalst heeft een baanwachter op de rails drie ijzeren buizen gevonden, die met elkaar verbonden waren door een staaldraad. De buizen bleken een zeer gevaarlijke ontplofbare stof te bevatten. Men schijnt hier te doen te hebben met een aanslag op den sneltrein BrusselOstende, die gelukkig bijtijds verhinderd is. Inbraak. In de Grosze Frankfurterstrasse te Berlijn is Zondag-namiddag ingebroken in den grooten goudsmidswinkel van Georg Grünbaum. Er moet voor minstens f 35.000 mark aanjuwee- len en gouden voorwerpen zijn gestolen. De diefstal werd eerst Maandag-ochtend ontdekt. De inbrekers bleken in den winkel gekomen te zijn door een gat, dat zij in den zolder en het plafond hadden gemaakt. Zondagnamiddag onge veer 5 uur hebben menschen twee mannen uit den winkel zien komen. De eene droeg een hand- tasch, die openging en waaruit eenige gouden horloges op de straat vielen. Dat had men wel wat vreemd gevonden, maar omdat het klaarlichte dag was en de beide mannen in alle kalmte de horlo ges opraapten, had men er in het geheel niet aan gedacht, dat het wel inbrekers konden zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2