Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Binnenland. Kunst en Letteren. Faillissementen. (C.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitgesproken: BELGIë. JJe internationale conferentie voor de aanvaring en redding op zee, vereenigd in een algemeene vergadering te Brussel is het gister eens geworden over het protokol, dat heden geteekend zal worden door alle afgevaardigden ter conferentie. Als datum voor de aanneming voorgoed van het stuk is vast gesteld 1 September. De akte zal een dertigtal artikelen omvatten. Zij stelt de redding van men- schenlevens op zee verplichtend, mits het reddende schip volstrekt geen gevaar loopt. Dit artikel is door alle afgevaardigden aangenomen. FRANKRIJK. Aan het einde ran de eergisteren gehouden vergadering van de commissie voor de schei ding van kerk en staat hebben een paar leden van de oppositioneel© minderheid een brief aan Buisson, den voorzitter van de commissie gericht, verzet aanteekenende tegen de haast waar mee de commissie het regeeringsontwerp afdoet. Zij zeggen dientengevolge geen tijd te hebben, om de beraadslagingen en besluiten van de com missie behoorlijk te volgen. Donderdag is Z. D. H. d© bisschop van Agen (Lot et Garonne) overleden. Zijn dood ver hoogt het aantal onbezette bisdommen in Frankrijk tot elf. strijd is; bovendien ongewenscht met het oog op den al gemeen en toestand des lands. De kans, dat de eerste termijn van deze leening werkelijk aan de markt zal komen, is hierdoor zeer veel verminderd. Tweeduizend Boeren hebben de Potchefstroom een hartelijk welkom gebracht aan de generaals De la Rey en Smuts. Terwijl de generaals over den Boerenbond en over zelfbestuur spraken, zakte de tribune ineen, maar gelukkig werd niemand gekwetst. Volgens de Daily Chronicle onthult het ver slag van het onderzoek naar den toestand in de gevangenissen op den Rand zulke verschrikkelijke dingen, dat de bladen waarschijnlijk geen verlof zullen krijgen tot openbaarmaking. ZWITSERLAND. De Simplou doorboord. Eon telegram uit Gondoi, in Walliserland, meldt dat gister-ochtend om tien minuten voor half acht de laatste scheidswand in de Simplon-tun- nel doorgestooten is. Om technische redenen kon dit niet met de plechtigheid geschieden, welke anders bij tunneldoorboringen gebruikelijk is. Want de mineurs uit het Zuiden en het Noor den kunnen elkander nog niet in de tunnel de hand reiken. Pas na weken zal dit mogelijk zijn. Dit. verschijnsel is aldus te verklaren: Het werk aan de gang aan den noordkant moest, nadat zij 809 M. voorbij het culminatiepunt was doorgetrokken, gestaakt worden, omdat het niet meer mogelijk was, het warme lekwater te ver wijderen. Er is toen een 240 M. lange bij- gang geboord, die zich met water vulde en voors hands onvoltooid moest, blijven. Zij is door een ijzeren beschot gesloten. Het water in deze bij gang zal nu, nadat de twee tunneleinden sa mengekomen zijn, naar den Zuidkant wegloopen. Gedurende dien tijd zal in de Zuidelijk© tunnel gang niet gewerkt kunnen worden. Bovendien zal het een paar weken duren, voor de plaats waar de doorstooting is uitgevoerd, op het profiel van de tunnel verwijd is en de 240 M. lange bijgang, welker bodem bij de plaats van doorstooting 2 M. hooger ligt dan die van de Zuidelijke gang, ver diept kan worden. Al dit werk moet eerst klaar zijn, voor het mogelijk is, van den Zuidkant af het begaanbare einde van de Noordelijke tunnel te bereiken. De werklieden uit het Zuiden en het Noon den zullen elkander dus pas na eenige weken een hand kunnen geven, men spreekt van de tweede helft van Maart. Dan kunnen ook pas nauwkeuriger mededeelingen gedaan worden over het samentreffen van de assen van de twee tun nels. Ook kan pas nagegaan worden, inhoever de noordelijke en de zuidelijke tunnel in de breedte en de hoogte afwijkingen vertoonen, wan neer de plaats van doorstooting tot het profiel van de tunnel verwijd is. De voornaamste feestelijkheid waaraan vele ver tegenwoordigers van Zwitserland en Italië zul len deelnemen, zal eerst zijn, wanneer de tun nel klaar is, om door den spoor in gebruik te worden genomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Nu het plan voor de vorming van een ca binet d'affaires in Hongarije voorgoed mislukt is, zal graaf Andrassy thans moeite doen voor een ministerie van coalitie uit de partijen van de linkerzijde. Daartoe is echter noodig dat zoo wel de Kraan als de Onafhankelijkheidspartij niet al te stijf op hun stuk blijven staan. Graaf An drassy is Donderdag-avond naar Weenen ver trokken en gisteren door den Koning ontvangen worden. ITALIë. Uit Rome. Een bericht uit Rome aan de Débats te Parijs luidt: »Men bevestigt, dat de Paus sedert eenige tijd aan een chronische hartaandoening lijdt. Dr. Lap- poni beveelt den Paus zijne krachten te sparen en meer te wandelen zoodra het mooi weer wordt." Z. H. de Paus heeft den aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Goossens, in audiëntie ont vangen. Madeira. De Portugeesche regeering heeft een besluit in getrokken waarbij vrijheid van belasting verleend werd aan een Duitsch syndicaat, dat consessie verkregen had voor een gezondheidskolonie op Madeira. Men vermoedt dat de Engelschen hier achter zitten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 24 Februari. Hooger Onder w ij s wet. De heer Schokking zegt, dat de motie, te-gelijk met het amendement ingediend door hem en den heer de Visser, alleen ten doel had, ruime gelegenheid te geven tot besprekingen van de beteekenis van het amendement. Dit doel bereikt zijnde, trekt hij de motie in. Het amendement wordt gehandhaafd met een kleine wijziging, zoodat het thans luidt«Binnen drie jaren na het in werking treden van deze wet wordt een wetsontwerp ingediend, waarbij het bepaalde om trent de vakken, onderwezen in de faculteit der godgeleerdheid, wordt herzien." De minister zegt in een uitvoerige, histo rische beschouwing, dat de faculteit der godge- leeidheid in de vorige eeuw onder den invloed van de wijsgeerige evolutie van de tijden geheel en al van karakter is veranderd. Zoo is zij van faculteit der godgeleerdheid geheel en al faculteit van godsdienstwetenschap geworden, waarin ver scheidene vakken even goed door een niet Protes tant als door een Ned. Hervormde zouden kunnen worden oneerwezen. Een faculteit van godsdienst wetenschap nu - zoo betoogt hij heeft inder daad geen zin zij is geen theologie en ook geen deel van andere wetenschap. Daarom en omdat de voorstellers van het amendement geen vragen stellen omtrent de wijze, waarop zij de herziening willen, doch dit aan den toekomstigen wetgever overlaten, kan spr. meegaan met het amendement. De heer Goeman Borgesius verklaart er voor te zullen stemmen, doch alleen voor het amendement, uitdrukkelijk los én van de inge trokken motie én van de door den heer Schokking gegeven toelichting. De heer Ter Laan verklaart niet te kunnen stemmen vóór het amendement, om haar dogma tisch godsdienstig karakter. Bij de verdere replieken zegt de heer de Vis ser o. a.. dat de heer Borgesius door zijn voor stemmen erkent, dat zijn geestverwanten in 4876 dus een leugen in de wet hebben gebracht, waar tegen de heer Borgesius onmiddellijk krachtig protesteert, o. a. met het argument, dat to- n ook tal van anti revolutionnairen hebben meegewerkt aan de tot-stand-koming van de wet. Het amendement wordt aangenomen met 59 tegen 13 stemmen (die van socialisten, vrijzinnig- demokraten en de heeren Rink, Tydeman en Lieftinck). De eindstemming over het gansche ontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats grijpen. De conclusie van de commissie in zake het adres van de Staten van Overijssel, nopens verplichtingen van den Staat ten-opzichte van werken aan eenige rivieren in die provincie, wordt na een kortdung incident z. h. s. aangenomen. De conclusie tot dankbetuiging aan den mini ster van Financiën, voor zijn inlichtingen op een adres van de Rotterdamsche Slagersvereeniging nopens de wijze van accijnsheffing, geeft den heer Passtoors aanleiding tot de opmerking, dat de slagers telkens slachtoffer worden van het schromelijk gebrek aan vakkennis bij de commie zen, die de bevoegdheid hebben, het vee eventueel te beuaderen. De minister van Financiën betoogt daarop, dat veekennis op geen enkele school wordt onderwezen, het schatten van vee schijnt een gave te zijn, die uit den aard der zaak niet ieder commies is aangeboren. Commiezen, die hun plicht verzaken, worden wel degelijk gestraft. De conclusie wordt hierop aangenomen. De conclusie van de commissie voor het adres van den eervol, wegens lichaamsgebreken, ontslagen brievenbesteller Gerlot Visser, te Groningen, wordt na een opmerking van den heer ter Laan met 31 tegen 20 stemmen aangenomen. Ook de be langen van den ex-sergeant P. Messie. die verlen ging van tijdelijk pensioen vraagt, worden door den heer ter Laan voorgestaan. In dit geval wordt de conclusie van de com missie (mede neerlegging ter griffie) met 33 tegen 49 stemmen aangenomen. Ook een klacht van Gezina Klein, militair waschvrouw, wordt door den heer Ter Laan gesteund. Besloten wordt tot aanneming van de conclusie van de commissie met 40 tegen 44 stemmen. Het adres van den ex-kapitein-luitenant ter zee Vreede, die zich beklaagt over onrechtvaardige behandeling, wordt besproken door den heer Verhey. Aangezien de Kamer niet meer voltallig is en dus niet kan stemmen, wil de commissie zich niet verzetten tegen opzending naar de Regeering om inlichtingen. De Voorzitter verklaart dit voorstel niet te kunnen accepteeren. De beslissing wordt ergo uitgesteld tot Dinsdag-morgen. 2.730,000 aan pensioenen. Men schrijft ons Wanneer ik zoo dagelijks, 's morgens en 's avonds, uit de verschillende en niet het minst uit de Telegraafverneem van de plan nen welke de Minister van Oorlog heeft ten aan' zien van het op pensioen stellen van spper- en hoofdofficieren, dan slaat mij de schrik om het hart. Ik gevoel mij dan ook gedrongen de aandacht te vestigen op het feit, dat de pensioenen der landmacht reeds ƒ2,730.000 per jaar beloopen en den generaal Bergansius in overweging te geven zij het dan ook ten overvloede om bij deze zijne plannen ook om de reeds zoo zwaar gedrukte belastingschuldigen te denken. (Tel.) Vertegenwoordiger. De gep. Kol. G. van Zuijlen te 's-Gravenhage is opgetreden, als vertegenwoordiger in Nederland van het Comité van Organisatie voor het van 26 Juni tot 4 Juli, te Luik te houden petroleum- congres. Tegelijker tijd zal te Luik gehouden wor den het congres betreffende de mijnen, metaal kunde, werktuigkunde en toegepaste aardkunde. Het tweede Oudersiiuramer. Bij referendum zal aan de leden van Sectie B. der Diocessaan-vereeniging van R. K. Bijz. Onder wijzers door het Bestuur goedkeuring worden gevraagd een Tweede Oudersnummcr van Do Katholieke onderwijzer" te verspreiden en de oplage te bepalen op minstens een half millioen exem plaren. Diejen, Spinhuispad 24een kinderrokje, H. Free- ling, Nieuwstichtmidden 4. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 25 Februari 4905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (halfwas.) - Jongen bekend met kleedennaaien. Leerling-tuiniersvak. Kaecht voor ijzerwinkel. - Mandenmaker. - Loopjon gen voor een winkel. Behanger (halfwas.) Leerling-behanger. Schoenmaker (halfwas.) -- Loopknecht voor een winkel. Dienstmeisje Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht. Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende. Kantoorbe dienden. Reiziger. Depóthouder. Houtkoo- persknecht. Bakker. Boerenknechts. Boe renjongens. Koetsiers. Vrachtrijder. Smids knechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stokers. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-bankwerker. Mouter. Branders knecht. Distillateursknechts. Gistbewerker. Pakhuisknecht. Loodgieter, (halfwas). Ververs. Stucadoor. Metselaars. Tuin mansknechts. Schoenmaker. Boekbinders- werk aan huis gevraagd. - Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manufacturen vak. Schoonmaakster. Was- schen aan huis gevraagd. Ongelukken. In de gasfabriek der firma De Sphinx te Maastricht is een werkman door het inademen van gas gestikt. v. P. N. Bij het Bestuur der afdeeling Schiedam en Omstreken der V. P. N. is bericht ingekomen van den heer L. Mazel, (Burgemeester van Ket- hel) dat door hem de herbenoeming van bestuurs lid dezer afdeeling met genoegen wordt aange nomen en dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen. Tevens wordt door het bestuur ter kennisge- bracht, dat de reuzenrammelaar van af 28 Fe bruari a.s. beschikbaar wordt gesteld. Gister-avond vergaderde alhier de Christelijke Historische Kiesvereeniging «Een dracht. Na gehouden bespreking werd met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor a,s. verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten- generaal het aftredend lid, de heer W. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum. In het huis van bewaring te Rot terdam heeft zich gisternacht opgehangen de tim merman Dirk van Ast, die Vrijdag 11. in de Oudaenstraat een moordaanslag pleeegde op zijne vrouw. ZUID-AFRIKA. De Boeren verzetten zich thans formeel tegen het sluiten ©ener leening ten laste van Transvaal gioot 30.000.000 ter betaling eener oorlogs chatting, op grond dat voor zulk eene heffing geen voorziening is gemaakt bij het Tractaat van Vereeniging en dat zij dus met dat Verdrag in Audiëntie. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal Dinsdag 28 dezer niet plaats hebben. Dienst voorwaarden Spoorwegpersoneel. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen de dienstvoorwaarden van het spoorweg-personeel binnenkort in de Staatscourant verschijnen. Onderl. Schied. Spaarkas-vereeniging. Men meldt ons Donderdag-avond werd in de Sociteit «Harmonie alhier eene vergadering gehouden door de «On derl. Schied. Spaarkas-Vereeniging", waarbij op 2 na, alle leden aanwezig waren. De V o o r z i 11 e r, de heer Joh. Brounts, opende de vergadering en zette in het kort het succes uiteen dat de vereeniging op hare eerste schreden mocht ondervinden, De notulen der vorige vergadering werden daar na voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Besloten werd op voorstel v/h bestuur eventueele in te dienen voorstellen schriftelijk aan den voor zitter te doen toekomen. Op voorstel van den heer P 1 u ij m werd beslo ten eene boete van 25 cents te heffen bij afwe zigheid der leden ter vergadering, uitgezonderd bij Kennisgeving van ernstige redenen. Een| voorstel van den heer Kamp, strekkende om, teneinde fraude te weeren aangesloten winke liers te verplichten de zegels bij inkoop der inleg gers persoonlijk uit de boekjes te doen scheuren, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Brinkman stelde voor een borg te stellen voor de gestorte gelden. De Voorzitter deelt mede, dat volgens re glement iedere aangesloten winkelier borg blijft voor de inlagen De heer Brinkma n trekt hierna zijn voor stel in. Op voorstel van den heer Teunissen werd besloten spaarboekjes en zegels in verschillende winkels verkrijgbaar te stellen. Voorts werd een ander voorstel van den heer 1 heunissen, strekkende om de vereeniging meer algemeen te maken, door ook winkeliers buiten de vereeniging zegels in betaling te doen nemen, door het bestuur in overweging genomen, met de belofte dit binnen niet te langen tijd in het vooruitzicht te stellen. Ten slotte besloot de vergadering het aantal boden uit te breiden, waarin de vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst door den oorzitter werd gesloten. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Riel den zeereerw. zeergel. heer dr. A. Couwenbergh, tot kapelaan der St. Jans- kerk te Roosendaal den weleerw. heer J. Stoffelen, tot kapelaan te Gilze den weleerw. heer Jos. Dierick, tot kapelaan te Stoppeldijk den weleerw. heer A. Francois. De toestand van den hoogw. heer mgr. G. Van Spaandonk, pastoor de St. Antoniusparochie te Breda, die reeds geruimen tijd lijdende was, in zoozeer verergerd, dat Z. H. eerw. van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Perosi's Oratorium. De repetitiën voer het Oratorium 11 Guidizio Universale zijn gisteren onder persoonlijke leiding van Don Lorenzo Perosi aangevangen. Gisterochtend leidde de componist de eerste repetitie van het orkest, dat gevormd wordt door het op dubbele sterkte gebracht orkest van de Italiaansche Opera. Het ensemble maakte een grootschen indruk. Gistermiddag en -avond leidde Don Perosi zelf de repetitiën van het gemengde koor, dat, zooals men weet, uit circa 3000 Haagsche zangeressen en zangers bestaat. De Kath. Pers. De Gelderlander zal voortaan in vergroot for maat verschijnen. Aan de redactie zijn als nieuwe krachten ver bonden de heeren Jac. van Term en Max van Poll. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie sleutels, een gedeelte van een spuitje. Terug te bekomen aan de volgende adressen een zakdoek (gemerkt), wed. v. d. Berg, Kreup el- straat 24; een gouden ring met initialen, A. Soe- ters, Baan 44een zwarje zak, waarin portemon - naie meteenig geld, J. H. W. Mulder, Warande 29 een R. K. kerkboekje, L. Heggelman, Verbrande Erven 7; een potlood, C. J. Kreuger, Raam 5; een portemonnaie met geld en een portret, L. Vervoort, Hoogstraat 45een damesparapluie, T. J- Kleijheeg, Schie 84; een rozenkrans P. v. d. Marei, Broersvest 459; een geldstuk, A. C. Markx, Heerenstraat 8; een servet, A. v. Leeuwen, Ov er- schieschestraat 84een geel hondje (reu), we d. v. De heer Thorn. Denys, die te Schiedam meer malen is opgetreden, is uitgenoodigd de Jezus- partij in de Matthaeus-Passion van Schütz te zingen in een uitvoering te München-Gladbach. Vrijdag, 24 Februari. Ch. L. Wandhoff, wed. H. J. Hören, zonder beroep, Proveniers-singel 85, aldaar. Curator: mr. A. Slob. F. Klaassens, schilder, Zijdewinden straat 49 aldaar. Curator: mr. M. E. Havelaar. Rechter commissaris in beide: mr. L. Offerhaus Jzn. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Groningen, 24 februari. P. Gransbergen, boek en papierdrukker, aldaar, firma Krook en Co. mr. F. G. Kool, rechter-commissaris, curatormr. E. D. H. Schutter. Utrecht, 22 Februari. W. Endendijk, winkelier en horlogemaker, te Amersfoort. Mr. W. M. H. Boers, rechter-commissaris, curator jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarn. Roermond, 23 Februari. J. J. Geul, glas-in -lood- zetter, te Venlo. Mr- E. Gompertz, rechter-com- missaris, curatormr. (j. J. van den JDungcn. Amsterdam, 23 Februari. Wed H. van Adels- bergen, geb. S. van Leeuwen, winkelierster in kruideniers- en grutterswaren, aldaar. Mr. F. N. L. Aberson, rechter-commissaris, curator mr. A. Grünebaum.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2