Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De moord te Azewijn. J De H. Vader heeft de deugden van de Eer biedwaardige Ma gd el en a Sophia Barat, stichteres van de Congregatie der Zusters van het Allerh. Hart heldhaftig verklaard. Mère Barat werd te Joigny den 12 Dec. 1769 gehoren en stierf den 25 Mei 1865. Hare zaak werd den 18 Juli 1879 hij de H. Congregatie der Riten aanhangig ge maakt. Z. H. de Paus heeft aan den koning der Belgen een brief geschreven waarin Zijne Hei ligheid zijne vreugde te kennen geeft in Afrika eene missie aan de paters van Mill-Hill te kunnen toevertrouwen. Wij kunnen hier bijvoegen dat de katholieke godsdienst groote vorderingen maakt in den Con go; er zijn reeds Vele kerken en kapellen ge bouwd en zeer spoedig zal te Boma een prach tige kathedraal gebouwd worden. Rijksverzekeringsbank Door B. en W. van Delft is aan den minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden een terrein op het oude exercitieveld, ten einde daar het gebouw der Rijksverzekeringsbank te plaatsen. Door den Gemeenteraad werd aan dit aanbad adhaesie betuigd, terwijl ook de Kamer van Koop handel van instemming deed blijken. De Delftsche handelsvereeniging, de verfraaiings vereeniging «Delfiaen de patroonsvereeniging richtten een adres aan den minister, waarin zij er op wijzen, dat Delft uitnemend geschikt is tot plaatsing van bedoeld gebouw. Ook de steun Yan het Kamerlid voor Delft is gevraagd. Postpakketten. In verband met den wensch, onlangs door de Kamers van Koophandel uitgedrukt, om het ge wicht der postpakketten van 5 kilogr. te brengen op 10 kilogr., bestaat bij den directeur-generaal der posterijen het plan, om, bij wijze van proef, den dienst op het platteland te laten doen met hondenbespanningen. Ie dien einde wendde de directeur-generaal zich tot den Bond tot bescherming van den trek hond in Nederland, om inlichtingen betreffende het soort honden, dat voor dezen dienst zou kun nen in aanmerking komen, wat daarvan de prijs zou zijn, hoe zy moeten worden behandeld, ge voed., enz welke karren daarvoor het doelmatigst zijn, enz. Door het bestuur van den Bond werd een me morie opgesteld, waarin de verschillende door den directeur-generaal gestelde vragen werden beant woord, welke memorie vergezeld gaat van een aantal afbeeldingen, zoowel van Belgische als Hoilandsche trekhonden en karretjes. (Ned. Sp.) 1 De telefoon. Men tracht eene afdeeling Nederland te vormen van The international telephone Union, die ten doel heeft hare leden, die telefonisch aangesloten moeten zijn, in de gelegenheid te stellen in elk gedeelte van de stad kosteloos te telefoneeren. Men moet daarvoor gewoon lid of buitengewoon lid worden. De contributie der buitengewone leden is hooger dan die der gewone. De gewone leden stellen hun telefoon ter beschikking van de leden, de buitengewone niet. De gewone leden krijgen een deurplaatje aan hun woning. De houder van een bewijs van lidmaatschap heeft het recht van de telefoon van elk der gewone leden der Veree niging gebruik te maken. De lidmaatschapskaart is ook geldig in geheel Nederland en in alle landen, waar de Vereeniging gevestigd is. Een en ander ontleenen wij aan het eerste nummer van een blaadje De Telephoon, dat ook vermeldt als directie voor NederlandS. Meijers te Utrecht. U.; i i. i Visschers. Er worden pogingen aangewend tot het stichten van een pensioenfonds voor de nagelaten betrek kingen van Zeeuwsche visschers en schippers men zal trachten samenwerking te krijgen met al de besturen der visscherij-vereenigingen in de provincie Zeelander bestaan zulke vereeni- gingen te Bruinisse, Tholen, Ierseke, Philippine, Arnemuiden en Clinge. Deelnemers kunnen ook worden alle visschers buiten de provincie, die geacht kunnen worden het bedrijf op de Zeeuwsche stroomen uit te oefenen, o. a. visschers van Bergen op Zoom, Herkingen, Nieuwe Tonge, Nieuw-Vossemeer enz. R. K. Volksbond. Uit 's-Gravenhage wordt ons gemeld Als bestuursleden van onzen N. R. K. V. wer den gisteren herkozen de heeren H. Eijckelhof, C. J. I. Hofman en Th. Lazarom en gekozen de heeren S. Beersma en H. van Calsteren. Scheld woordenboek. Hel Volk van 19 Febr. 1.1. bevat net navolgend bericht »By den uitgever De Boer verschynt binnenkort een nieuw anarchistisch scheldwoordenboek met het oog op de vriendelijke gedachtenwisseling over «Federatie," die thans den «kameraden" bezig houdt. Samensteller is de heer P. C. Bos." Dit bericht is onvolledig. Üns kwam ter oore, dat de heeren Tak, Loopuit, en Van der Goes den uitgever een proces zullen aandoen wegens schending van hun auteursrecht. De medeplichtige aan den moord, op den 22- jarigen W., te Azewijn, gepleegd, die uit de ge vangenis te 's-ITeerenberg vluchtte, is te Emmerik gearresteerd. De moord bij den Duivelsberg. In het Clever Kreisblatt looft de Erste Staats- anwalt te Kleef 500 mark belooning uit voor het opsporen van den persoon, die verdacht wordt het meisje, welks lijk bij den Duivelsberg in een waterplas gevonden werd vermoord te hebben. Van dien persoon wordt het volgend signalement opgeven oud ongeveer 25 a 30 jaar, klein van ge stalte (1.65 M.), tamelijk krachtig, korte, dikke nek, donker kneveltje, gekleed, met stijven, ron den vilten hoed en een lange, over de knie vallen de overjas spreekt gebroken Duitsch met buiten- landsch, waarschijnlijk Vlaamsch accent. Ongelukken. Zaterdag-middag viel een bejaarde schilder te Zutphen bij het schilderen van een perceel aan den Coehoornsingel van de ladder. Hij bleef op de plaats dood. Zaterdag-avond, tusschen zes en zeven uur, zijn bij de Boschbrug te 's-Gravenhage een man en een vrouw aangereden door een stoomtram van de Staatsspoor, komende uit Scheveningen. Beide personen kwamen uit de richting van het Bosch, toen twee stoomtrams aan de halte aldaar passeerden. Toen zij een dier trams, ko mende uit Den Haag, de halte zagen verlaten, meenden zij dat de weg veilig was en wilden zij over de rails gaan, doch werden door de andere, uit Scheveningen komend een door hen niet op gemerkte tram, gegrepen. De man bekwam eene lichte ontvelling aan den neus, maar de vrouw werd aan het onderlijf en beenen verwond. Na voorloopig aan het politie-posthuis aan de Bosch- brug verbonden te zijn, werd zij per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Te Hagenstein (Z.-H.) geraakte Zaterdag-middag een 5-jarig meisje al spelende onder den mestwagen van haar vader met het treurig gevolg, dat het kind eenigen tijd daarna overleden is. Vrijdag-middag geraakte te Bergeijk een werk man zekere Th. S., met makkers bezig zijnde met het vellen van boomen, onder een zwaren kana- daboom en werd letterlijk verpletterd. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Gister middag om 12 Vs uur werd in «Musis Sacrum" de gewone maandelijksche vergadering gehouden van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Nadat de Voorzitter, de heer Th. J. Mou- wens, de vergadering had geopend, werd door hem medegedeeld, dat sedert de vorige vergadering 19 nieuwe leden tot de afdeeling zijn toegetreden en het aantal donateurs met eén is vermeerderd. De volgende maand zijn de bestuursleden, de heeren Mouwens, Marrevée, Voorwald en Hicken- dorf aan de beurt van aftreding en zal dienten gevolge in de eerstvolgende vergadering hiervoor een verkiezing plaats hebben. De voordracht van candidaten voor deze bestuurs verkiezing kan tot 13 Maart worden ingediend. Alsnu werd door den Secretaris, den heer Marrevée, voorlezing gedaan der notulen van de vorige vergadering, die na eenige wijzigingen wer den goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het voorstel van den heer Hilkhuijzen om een beslissing te nemen inzake toetreding tot de «Kath. Sociale Actie." De Voorzitter zegt, dat van het Stichtings comité in het Bisdom Haarlem bericht is ontvan gen, dat Maandag-avond in de «Soc. Harmonie" een vergadering zal worden gehouden, teneinde tot oprichting van een afdeeling hier ter stede over te gaan. De Bondsafd. is, evenals andere kath. corporaties, uitgenoodigd 2 bestuursleden voor deze bijeenkomst aftevaardigen. Een beslissing over de al dan niet toetreding is dus thans te meer noodig. De heer- .J. H. F r e d e r i k s gelooft, dat bij de leden geen oogenblik twijfel zal bestaan om met algemeene stemmen tot toetreding te besluiten, waar de «Kath. Soc. Actie" onder hooge bescher ming en goedkeuring staat van het Doorl. Epis copaat. De «Kath. Soc. Actie" beschikt over een flink kapitaal, teneinde zoo krachtig mogelijk te werken. Voor de Bondsafd., die niet over zulke ruime middelen beschikt, biedt de toetreding groote voordeelen. In het belang van een flinke Kath. Soc. Actie dringt hij er dan ook op aan, dat de Bondsafd. zich zoo krachtig mogelijk in deze zal uitspreken. De heer Hilkhuyzen sluit zich aan bij het door den heer Frederiks gesprokene en hoopt, dat het voorstel tot toetreding met algemeene stemmen zal worden aangenomen. De Voorzitter zegt, teneinde misverstand te voorkomen, dat het comité zich niet inlaat met de huishoudelijke aangelegenheden der aangesloten afdeelingen. Op een vraag van den heer E 1 g e r s deelt de Voorzitter mede, dat reeds vroeger is mede gedeeld, dat de financieele zijde de eenigste moeilijkheid was, die in het begin ten opzichte der toetreding was gerezen. Hierna werd bij acclamatie besloten tot toetre ding en den afgevaardigden, den heeren Van Hees en Mouwens, een volledig mandaat gegeven. In de volgende vergadering zal worden uitge maakt of de contributie al dan niet uit de kas der afdeeling zal worden betaald. De Voorzitter herinnert er voorts aan, dat des avonds in de S. O. V. een Soirée Amusante zal plaats hebben, te geven door de zangvereeniging »St. Cecilia". Vervolgens wordt door hem medegedeeld, dat het voornemen bestaat in een Woensdag in Constantia te houden vergadering het steun-comité voor de stakenden in de glasindustrie te ontbinden. Spr. heeft met den heer Stegman de rekening van den penningmeester nagezien en accoord bevonden. Totaal was er ingekomen f 2023.97hierbij is niet gerekend hetgeen aan den penningmeester der Bondsafdeeling is gezonden. Door den heer Oorschot wordt voorlezing gedaan van een schrijven, dat door hem van de typografen-vereeniging «Nut en Genoegen" te Utrecht, is ontvangen en waarin werd medege deeld, dat zij f 14 voor de uitgestotenen of nood lijdenden in de glasindustrie had bijeengebracht. In verband hiermede en met het oog op de groote werkeloosheid zou hij gaarne zien, dat dit comité blijft bestaan. De Voorzitter zegt den heer Oorschot toe in de vergadering van Woensdag de aandacht hierop te vestigen. Door eenige leden van de dilettantenclub «Alber- dink Thijm" worden alsnu eenige voordrachten ten beste gegeven. Allereerst werd voorgedragen liet meisje met de zwavelstokken, daarna De arme grootvader en ten slotte De Redding. Deze drie nummers hadden veel succes en ontlokten een daverend applaus. Toen de Voorzitter hun dank had gebracht, zeide hij, dat twee voorstellen in zake reglements wijziging bij het bestuur zijn ingekomen. Aangezien het bestuur heeft gemeend de regle mentsherziening eerst te behandelen na de be stuursverkiezing, kunnen door de leden nog voor stellen worden ingezonden. Voor den administratie-curcus heeft zich nog geen voldoend aantal personen aangemeld en ver zoekt hij den leden, die hieraan wenschen deel te nemen, alsnog zich bij het bestuur aan te melden. Ten slotte wees hij op het succes van een dezer dagen plaats gehad hebbende vergadering van het Houtbewerkersgilde en sprak den wensch uit, dat ook de brandersknechts en metaalbewerkers een poging zullen aanwenden om hun afd. tot meer deren bloei te brengen. De heer Hilkhuijzen betoogt nog de nood zakelijkheid van organisatie der bakkersknechts en meent, dat hier ter stede zeer goed een afdeeling is tot stand te brengen. De heer Van Hees dringt daarna krachtig aan op vakorganisatie. Op een vraag van den heer Hilkhuijzen ant woordt de Voorzitter, dat bij het bestuur het plan bestaat bij de aanstaande bestuursverkiezing de stemming te doen plaats hebben, zooals dit bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer plaats heeft. Hierna werd de vergadering weder met gebed gesloten. Soirée aininusante. Gister-avond vierde de zangvereeniging «St. Cecilia", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond Schiedam, haar 12^ jarig bestaan in de groote zaal der Officieren-vereeniging. Vóór het tooneel prijkte het vaandel der ver eeniging, en waren eenige fraaie planten smaak vol gerangschikt. De feestelijkheid werd door het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" geopend met den bekenden Blaze-Away marsch. Daarna werd door de zang vereeniging de feestzang met koperbegeleiding uitgevoerd, onder haar directeur, den heer A. M. den Draak. Door dit nummer gaf de vereeniging blijk, wat met goeden wil en een bekwaam direc teur kan worden tot stand gebracht. De heer Th. J. H. M ouweas, voorzitter van de Bondsafdeeling en lid der zangvereeniging, voerde hierna het woord. Hij bracht uit naam van allen een woord van dank aan hun hoogge- achten directeur, den heer A. Den Draak, die, zooals hij zeide, vóór 12j jaar als veldheer den staf opnam van een leger, dat niet bestond Gedurende het 12j jarig bestaan der zangver eeniging heeft hij broederlijk lief en leed met hen gedeeld, en spr. geloofde dan ook den heer Den Draak niet aangenamer te kunnen verrassen dan door hem een fotographie aan te bieden, waarop al de leden stonden. In toepasselijke en hartelijke woorden betuigde de heer Den Draak zijn dank. Verder werd door den heer M. den Hertog, namens de schermvereeniging «Sint Michael", als blijk van sympathie, een medaille aan het vaandel gehecht, en den directeur een geschrift overhandigd met de namen der gevers. Hij zeide o.a. dat Richard Hol zelfs met lof van deze zangvereeniging gewaagd had. De avond ging verder in opgewekte stemming voorbij met het voordragen van tal van komieke voordrachten en stukjes, waarvan de een al aar diger was dan de ander. No. 11 werd, wegens ziekte van een der uitvoerders, niet gegeven. Vooral het laatste stuk, De Rooverhoofdman, op zang gebracht door den heer |J. M. V., een lid van de Bondiatdeeling, wekte in hooge mate de hilariteit der aanwezigen op. Wij sluiten ons volgaarne aan met hetgeen de heer Den Draak gezegd heeft, dat het de ver eeniging gegeven moge zijn, na 12£ jaar haar zilveren feest te vieren I' 1 Door het comité dat alhier een fancy-fair organiseert ten bate van de Schied. Gezondheids-kolonies, is thans bepaald, dat deze zal gehouden worden in de groote zaal der S.O.V. De telegrambesteller G. van Ger- ven alhier is met ingang van 1 Maart over ge plaatst geworden naar het telegraafkantoor te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, is mej. F. J. Swindells, leerares in de Engelsche taal aan het Gymnasium en H. B. S, alhier, ernstig ongesteld en worden de lessen aan het Gymnasium thans gegeven door mej. Nath. Deurvorst uit Terborg en aan de H. B. S. door mej. Prins uit 's-Gra venhage. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examens nuttige handwerken slaagden o.m. de dames J. P. Scheffers en A. Wettsteijn, alhier. S^I n 410 fabrieken of werkplaatsen werd gedurende 1904 door personen beneden de 16 jaar of door vrouwen arbeid verricht, terwijl 1087 arbeidskaarten werden uitgereikt. Het aantal geldige kaarten bedroeg aan het einde van dat jaar voor jongens 656 en voor meisjes 303, allen tusschen den leeftijd van 1216 jaar. Het grootste aantal vrouwen boven de 16 jaar, dat in den loop van 1904 in een der fabriek ot werkplaatsen aan wezig was, bedroeg 457. Er werden 34 processen verbaal wegens over treding van de Arbeidswet opgemaakt en een geregelde inspectie van de zijde der politie had hier ter stede plaats. Men meldt ons Gister-avond hield de afd. Rotter dam van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel eene openbare Vergadering in de zaal der Kath. Leesvereeniging te Rotter dam. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt de eerw. pater Ermans, de eerw. heer Duive- steijn, geest, adv., de centraal-president, de heer Van Hal, uit 's-IIertogenbosch, de heeren Van Dam uit Leiden en Van Rijswijk, voorzitter van de afd. Rotterdam van den Ned, R. K. Volksbond en eenige donateurs. De Voorzitter, de heer de Jong, opende op ge bruikelijke wijze de vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bizonder den eerw. Spr. van dien avond, kap. Van den Berg uit Schie dam, die, ondanks zijn zware dagtaak, niet geaar zeld heeft in deze afd. van R. K. Spoorwegman nen als spreker te willen optreden. Na resumtie der notulen en voorlezing van eenige ingekomen stukken, was kap. Van den Berg aan 't woord. Spr. begon een eeresaluut te brengen aan den heer Van Hal en de mannen, die in de dagen van misdadige woelingen eer, plicht en ge weten boven alles stelden en waar zij tot devies kozen voor God, Oranje en Vaderland, daar nam Spr. die leuze tot onderwerp zijner lezing op dezen avond. In eene vurige, welsprekende rede, met gezonden humor gekruid, wist de gewijde rede naar zijn hoorders te boeien en te bezielen, waar na de geest, ad., kap. Duyvestein, namens allen een hartelijk woord van dank bracht voor de keurige, leerzame rede, daarbij wijzend op het Evangelie van dien dag, opdat het zaad moge vallen op vruchtbaren grond en honderdvoudige vruchten voortbrengen. Nadat de heer Van Hal in recht hartelijke be woordingen de wording en ontwikkeling van het Secretariaat had geschetst in er eenige in behan deling zijnde onderwerpen van advies had gediend sloot de Voorzitter, na afdoening van nog eenige huishoudelijke zaken, deze vergadering. Gistermorgen vroeg zijn door de politie aangehouden C. N. en C. v. S., verdacht van diefstal van sterken drank uit een branderij alhier. Zaterdagavond is S. v. d. T. in bew a- ring gesteld, die in staat van dronkenschap ver- keerende,een ruit van een tapperij aan de Hoogstraat had stukgeslagen. s.s. Heidelberg. Uit Maassluis meldt men ons Het stoomschip Heidelberg is Zaterdag naar Rotterdam opgestoomd. Gedurende de afgeloopen week zija den Nieuwen Waterweg ingekomen 122 sche pen, waarvan 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 110, voor Schiedam 2, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 9. In hetzelfde tijdperk van 1904 kwamen binnen 151 schepen, "waarvan 4 zeilschepen en 2 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 148 en voor Hoek van Holland 3. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 1252 schepen, metende 1,152,886 netto reg. ton, tegen 984 schepen, met. 956,019 netto reg. ton in 1904. Alzoo een vermeerdering van 268 schepen en 196,867 netto reg. ton. Een spookhuis te Amsterdam. Het spookt al ettelijke dagen op de Elandsgracht te Amsterdam en wel op de eerste verdieping van perceel 182, waaronder een vischwinkel is geves tigd. Bij tusschenpoozen wordt door de bewoners een kleermaker en zijn gezin, een doffe slag ge hoord, overdag zoowel als 's nachts, maar 's avonds na 10 uur natuurlijk het meest. Eerst kwam het geluid van twee-hoog, welke verdieping onbe woond is, later van drie-hoog, waar eene alleen wonende juffrouw bivakkeert, en eindelijk werd één-hoog uitverkoren. De kleermaker en zijne vrouw sloegen er aan vankelijk geen acht op, maar toen het aanhield vonden zij het raadzaam, om, telkens zoodra het geluid vernomen werd, als één man, vader, moe der en kinderen, de trap af te stormen en ieder buiten te vertellen, dat het boven spookte. De juffrouw uit het vischhuis hoorde op zekeren nacht ook al een verdacht geklop en de juffrouw er naast ook. Het werd nu een geschiedenis. De buren deden geen oog toe, maar gaven er natuurlijk de voor keur aan, om buiten voor het spookhuis de zaak te bespreken. Had niet juffrouw Kaatje eene zuster gehad, die door den duivel was bezeten, die eerst goed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2