Dagblad mor Schiedam en 28ste Jaargang Woensdag 1 Maart 1905. No. 8143. feuilleton. AVONTUREN. Officieele Berichten. Kennisgeving. beW^rü d«X".aM«gin&8eSChied' h" Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Mei de feiohta m Chitieesche bl moet men dezer dagen hijzonder voorzichtig zijn Men zal goed doen, voorshands niet vast te gelooven aan de aanwezigheid van 40,000 Japanners ten noordwesten van Tiëling, te Fakoe-mun, gelijk berichtgevers uit Hsin-ming-ting melden. Het lijkt onaannemelijk, dat een zoo groote macht zonder lastig gevallen, en zelfs zonder opgemerkt te zijn, tot. ver achter de Russische stellingen zou kun nen doordringen, ook al neemt men aan, dat de Japanners er niet tegen opzien, een omweg te maken tot ver over de Mongoolsche grens. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f±- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. straat''so' en'd'nIl o°i'VVC'a§6dS aanoen°men aan ons Bureau: Boter- -oe handelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauR0TERSTRAAT50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Doen te weten Dat de raad der gemeente in ziine oDenbnre vastgleteldSdVean 2°Sten DeC6mber 1904 heeft VERORDENING regelende het heffen van vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhan del m sterken drank, in de ui <JCmee»te Schiedam. D.; Vn dezelfde openbare vergadering door den Raad der gemeente is vastgesteld de VERORDENING op de invordering van het vergunningsrecht voor de uitoefening van den klein handel in sterken drank, in de l'emeente Schiedam. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris V. S1CKENGA. 1 Maart. v Uit Mantsjoerije. gisteren middas grammen, sedert amste is dat de nadere aanvallen der Japan 3jlng-P^sen, ten zuidoosten van Moekden, Voorloopig mislukt schijnen te zun - wat nog niet zeggen wil, dat de Japanners hun pogingen om Koeropatkin's ooslelijken vleugel te verbreken, zullen opgeven. De jongste Bas ische telegrammen zijn weer vol onvindbare plaatsnamen; het is niet uit te maken, om wel- e passen op 't oogenblik gevochten wordt, maar i is zeker, dat het gevechtsterrein zich uit strekt van Pansjoeï'poetsi (Beniapoetsi) tot Tsin- hotsjung, een afstand van 60 K.M. ongeveer Van Russische zijde protesteert men daar tegen: Japan zou de onzijdigheid van China ge schonden hebben, of liever de afspraak, waar- Pij het oorlogsterrein beperkt werd in het wes ten tot aan den spoorweg van Kao-pan-tse naar Hsin-ming-ting. Misschien beroepen de Japan ners zich op de omstandigheid, dat de Russen :elf dat zoogenaamd onzijdige gebied al lang Een Oost-Aziatisclie vertelling. 48) Mijne zenuwachtige opgewektheid hield mij gaande tot de dag voorbij was en de tijd had mij slechts eenige minuten toegeschenen. Maar ik was zoo vermoeid, alsof ik uren op jacht was geweest en voor de eerste maal kreeg ik een idee, hoe een mensch geheel kan opgaan in het werken voor den machtiger dollar. Silias K. Hemster was een geheel- ander man geworden. De oogen die gewoonlijk waren neer geslagen en zonder uitdrukking glinsterden on der de opwinding Van den strijd. Zijn gelaat stond strak en onbewogen. Ik zag, dat hij een vijand w-as, die geen kwartier gaf en het van een ander ook niet vtervvachtte. Zijne bevelen aan mij waren kort en duidelijk en ik voerde ze uit, zonder het te wagen er eenige uitleg ging van te verzoeken. Hij was een vorst, die, voor een tijd lang verbannen, wederom op zijn troon is geko men. Voor de eerste maal in onze korte bekend- schap had ik Hemster gezien, gelijk hij inder- door hun verkenners laten doorkruisen, waar waarschijnlijker is het, dat zij de moeite niet nemen, zich met de kwestie bezig te houden. Zulke afbakening heeft alleen waarde, zoolang de onzijdige staat hij machte is, de troepen die zijn grens overtreden, onmiddellijk te ontwape nen. En de subtiele onderscheiding tusschen eigenlijk China en oneigenlijk China is eigenlijk op zichzelf al een dwaasheid. Reuter's correspondent in Koeroki's kamp seint dat het front der Japansche stelling zich nu uitstrekt van Eurom, niet ver van de Hoen-ho gelegen, tot op een punt, verscheiden mijlen ten oosten van de Tai-tse. Russische en Japansche verliezen. Het Japansch-e gezantschap te Londen maakt bekendDe Japanners hebben den 24en Tsin-ho- tsjung vermeesterd. De Russen verloren 150 man aan dooden, drie machine-kanonnen, een aantal geweren en munitie. Volgens een bericht uit Tokio hebben de Japanners de Russen bij Tsin-ho-tsjung aange vallen en verslagen. De aanval begon den 23en. De sterkte der Russen wordt op 17.000 geschat Zij verloren 2000 man; d-e verliezen der Japan ners zijn gering. Reuter's correspondent in Koeroki's leger seint: Na het gevecht bij Tsiti-ho-tsjung hebben de Russen 203 dooden op het slagveld gelaten. Al hun verliezen worden op ruim 2000 geschat. Zij verloren ook verscheiden machine-kanonnen. Vrijdag-nacht hebben de Japanners den Tekitki ge nomen. Die berg ligt ten Z. van de Sjaho, op korten afstand ten Z.W. van Witosjan. Generaal Gripenberg. Men zegt. da,t generaal Gripenberg tot aan zijn terugkeer naar het oorlogsterrein vestingarrest hoeft gekregen. Het vierde Russische eskader. „Central News" meldt uit Kroonstad, dat het vierde smaldeel der Oostz-eevloot een aanvang maakt met het aan boord nomen van zijn geschut. Het smaldeel bestaat uit twee slagschepen, zes kruisers, vier torpedojagers en twee transport schepen. RUSLAND. Betreffende de Russische Keizerlijke familie zijn enkele belangrijke bijzonderheden te berich ten. Volgens de Weensche bladen heeft de Tsa- ritza geen rust, dag noc-h nacht. In de eerste plaats is zij zeer ongerust voor het leven en de gezondheid van haar gemaal en kinderen. Zij is in haar optreden als de vrouw in een ge woon gezin; was dit niet het geval wie zou dan kunnen zeggen of de Tsaar niet eens eerder ge staan zou hebben aan het einde van zijn macht en Volharding. Het grootste gedeelte van haar tijd brengt zij door met het troosten van haar gemaal en met hem moed in te spreken. Bovendien moet zij zich onledig houden met allerlei kleinigheden. Zij maakt zelf het voedsel voor den Tsaar ge- daad was, en voor d-e eerste maal gevoelde ik des Vj>9° "di" «gen tekortkomingen in den strijd 30c:!,1 'eiljdelijk de dag voorbij was, ontplooide i'i ir-S| n?e fdo°ien trekken van zijn ge- aa Hij leunde achterover in zijn rieten stoel en zag mij aan met oogen, waarin al zijne vroegere vriendelijkheid was te lezen Hij scheen eerder opgewekt dan uitgeput door zijne in spanning, alsof hij een teug had genomen van het levenselixer. ,,W el, beste jongen z-eide hij, „ge zijt dood moe. Het is alsof g-e aan een wedloop had deelgenomen." „Dat heb ik ook, mijnheer." Hij lachte hartelijk. „Laat, ik eens zien," hernam hij als in ge dachten. Hebben we van middag gegeten." „Gij hebt -een broodje met vleesch gebruikt, dat ik op uw lessenaar gelegd heb en ik heb er ook een gegeten, terwijl ik op weg was naar onze sloep." Weer lachte hij. „Ik heb er heele-maal niet aan gedacht, zcide hij. Maar nu zullen we des te meer smaak hebben in ons diner. Zeg het eens rechtuit, ge zijt uitgeput, van vermoeienis." „Wel, mijnbeer, ik voel mij niet zoo goed meer als van morgen." De oude heer schudde het hoofd met iets als medelijden in zijn blik. „Gij Engelschen hebt geen aanleg voor za- recd, die steeds in angst verkeert, da,t hij ver giftigd zal worden. Zij- helpt den Tsaar aan zijn toilet. En alsof zij de Hollandsch-e vrouw was van een kleinen burger, h-oudt. zij toezicht sedert de Tsaar elke handeling van zijn helpers wantrouwt op den kleermaker, de waschvrouw en den barbier. Daarenboven neemt zij alle zor gen op zich voor haren zoon, die zij zelf op voedt. Vröeg-er liet zij slechts weinig over aan de kinderjuffrouwen. Thans geeft zij nauwelijks toestemming dat de mannelijke bedienden den wieg van d-e Tsarewitsj naderen. J)e Tsaar heeft meer angst voor zijn zoon dan voor zich zelf. Hij heeft -een idéé fixe, dat het leven van zijn zoon in gevaar is. Hij vreest, dat. het verlies van zij-u zoon, op wiens geboorte hij zoo lang gehoopt had, het uitbreken van de revolutie iu elk deel van het keizerrijk ten ge volge zou hebben, zelfs onder de conservatie ven- En daarom wordt iedereen, die maar even verwant is aan de keizerlijke familie, bewaakt door een kring van spionnen, die op hun beurt bewaakt worden door een tweede reeks. In Marjina Slodobka, een voorstad van Mos kou, is een geheime bergplaats van revolvers, bommen en dynamiet ontdekt. De moordenaar van grootvorst Sergius is, naar het heet, indertijd uit Parijs hier gekomen. Het schijnt een technicus te zijn. Zijn geslachts naam is niet hekend. De staking van 2000 mijnwerkers te Loe- goensk is geëindigd. Het mrjnbestuur heeft 22 van de 26 -eisc-hen der arbeiders ingewilligd. De •vier andere, die van algemeenen aard waren, heeft het aan de overheid ter beslissing voor gelegd. Naar het Telegraafagentschap verneemt, is Maxim Gorki tegen een borgstelling van 10.000 roebel in vrijheid gesteld. De borgtocht werd verstrekt door een Moskouschen fabrikant Sawwa Morossof. Riga is Gorki als verblijfplaats aan gewezen. D-e Petersburgsche correspondent van de Stan dard geeft bijzonderheden over Gorki's invrijheid stelling. Gorki's gezin wachtte met spanning op zijn thuiskomst, en was bitter teleurgesteld toen de correspondent des avonds kwam zeggen dat hij wel is waar was vrijgelaten uit de Peter-en-Paul vesting, maar terstond weer in hechtenis was ge nomen op bevel van Trepof, die Gorki in elk geval buiten Petersburg wilde hebben. Daarom w-erd de schrijver, zonder zijn vrouw gezien te hebben, de stad uitgezet. Zijn vrouw wist te mid dernacht nog niet, waarheen haar man verbannen was; achteraf blijkt dat hij om half elf op den trein naar Riga was gezet. De afgevaardigden uit het bestuur van de Weichselspoorw-egen besloten in een zitting, die tot vier uur 's ochtends duurde, het meerendeel van de eisch-en der arbeiders van de werkplaat sen en locomotiefloodsen in te willigen, om een einde te maken aan de staking. Gister werd het verkeer hervat. ZWEDEN en NOORWEGEN. Michelsen, minister van Financiën, en Schoe- ning, lid van de Noorsche afdeeling van den raad van state te Stockholm, hebben gisteren hun ontslag ingediend. ken. Het is een bewijs van den achteruitgang van Europa, dat Engeland zoo lang in d-e eer ste rij heeft gestaan." „Het zou ine spijten, mijnheer, indien gij naar mij de andere Engelschen wildet beoor- de-elen. Ik ben geen man van zaken. Daar js mijne opvoeding niet naar geweest. Toch wordt algemeen verondersteld, dat er op ons eiland, nog wel mannen zijn, die mee mogen tellen," „Verondersteld, dat is het juist. En die ver- onderstellingfen houden juist zoo lang steek, tot de feiten ze tegenspreken. Om -eens iets te noemen. Indien gij te Chicago waart en met blij wildet samendoen in de eene of andere zaak, terwijl ik kruiste op de kust van Ja pan. Hoe zoudt ge te werk gaan?" „Ik zou u een brief schrijven en u het ge- heele plan bloot leggen." „Juist, Ge zoudt de kosten niet maken om alles aan mij te telegrafeeren is wel." „Indien het de moeite waard was, zou ik daartoe zeker wel besluiten." De oude heer had in zijne hand twee of drie kabelberichten, welke ik nog niet gezien had, benevens een paar brieven." „Hier is een man," zoo ging hij voort, „die op een plan is gekomen waar ik zelf dikwijls over heb nagedacht. Hij heeft zegt hij, eene combinatie gevormd, welke al reeds zeer sterk is, doch o-m ze onaantastbaar te maken, heeft hij mijne medewerking noo-dig. Hij telegrafeert ITALIë. De taktiek der spoorwegmenschen is nu eens de obstructie en zij beoefenen die met een virtu ositeit of zij bij de Tsjechen of de Hongaarsche onafhankelijken in de leer zijn geweest. Over 't algemeen doen zij niets onwettigs, maar zij belemmeren den geregelden gang zooveel zij kunnen, door haarkloverijen in de toepassing der reglementen, enz. Ook de treinen ophouden met kunst- en vliegwerk is een truc. Zoo is het personeel er in geslaagd een trein tusschen Rome en Frascati zeven uur te laien doen over een afstand van 20 kilometer. Te Rome staat een groote menigte den geheelen dag belangstellend het spelletje aan hel station gade te slaan. De bladen keuren de houding der ferrovieri bijna eenparig af. De Secoio verwijt hen in de kaart der reactionairen te spelen. De I'atria zegt, dat de regeering de brutale dwarsdrijverij nog een paar dagen zal aanzien en dan krachtige maat regelen moet en zal nemen. De Tribuna spreekt ook haar onverholen afkeuring uit, maar hoopt dat de regeering koelbloedig zai blijven. Intusschen raadt de pers aan, dat aan de stationschefs volmacht wordt gegeven om in de reglementen alle wijzigingen aan te brengen, die zij noodig oordeelen om de dwarsdrijver onmo gelijk te maken. Er hebben een aantal ongelukken plaats gehad door de taktiek der spoorwegmen schen, maar tot dusver zijn slechts dezen zelf er de dupe van geworden. TURKIJë. Tusschen den' minister van Financiën en den directeur-generaal der Ottomansche bank is over eenstemming bereikt met betrekking tot het ont werp, dat strekt om een geregelden financiëelen dienst voor Macedonië te verzekeren. Op last van den Sultan zullen dertig ka- nonneerbooten besteld worden op verschillende Europeesche werven. AMERIKA. De Amerikaansche ingenieurs hebben aan de Panama-commissie hun definitieve plannen voor gelegd, strekkende tot aanleg van een sluizen- kanaal, binnen tien of twaalf jaren. Het kanaal zou 100 voet breed en ten minste 35 voet diep worden, de kosten worden op 225 millioen dollar geraamd. Naar de Daily Mail uit Washington ver neemt, is Andrada, gewezen opper-rechter in Ve nezuela, thans leider der revolutionaire partij, aldaar aangekomen om de zaak van den opstand tegen Castro te bepleiten. Andrada verzekert dat de beweging binnenkort slagen zal, en Castro zeker afgezet zal worden, maar hij verlangt geen medewerking van de Vereenigde Staten; die zou, de zaak maar kwaad doen. de bijzonderheden beknopt en duidelijk, doch dat bericht, hoeveel geld het ook moge ge kost hebben, is slechts een voorbode van zijn eigen komst. Zijn do-el is mij te Yokohama te doen blij ven, tot hij er zijn kan. Hij gaat over het vasteland naar Sail Francisco- en neemt de eer ste boot naar Japan. Tk heb dit telegram te Yokolfama ontvan gen, doch niet op hem gewacht. Ik heb ech ter een paar woorden geseind, naar Chicago welke ik thans heb ontvangen. Juist voor wo naar Korea vertrokken, ontving ik weer een telegram van hem uit Yokohama, mij \erzou- kende te Nagasaki op hem te wachten, lk deed het niet, omdat ik hem in de waan wilde brengen, niet erg met zijn voorstel ingenomen te zijn, en ook,- dewijl ik wist, dat hij na het geen hij reeds gedaan heeft, niet zal heen gaan zonder mij gesproken te hebben. Midde lerwijl wenschte ik te weten, of zijne com binatie zoo sterk is, als hij het voorstelt en de narichten daarover zijn in mijn bezit. Gok wilde ik op mijne eigen rekening eene andere combinatie stichten, welke zoo machtig was, dat alleen mijn toetreden tot de eene of an dere de schaal moest do-en overhellen. Dat "is me gelukt en ik heb dus het lot van beiden in handen, (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1