Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. van 4 dezer (6 uur 's ochtends) openbaar. Giste ren hebben de Japanners de bestorming van onze stellingen ten westen van Moekden voortgezet. In het centrum werd tot den avond slechts een ar tilleriegevecht geleverd. Daarna bestormden de Ja panners Sachepoe, en kwamen tot aan de draad versperringen, waar werden teruggeslagen. De Japansche garde heeft onzen linkervleugel bij Kandalisan bestormd. Vanochtend om vier uur is hun tiende stormloop afgeslagen. Aan den Kao- toelinpas zijn alle aanvallen van de Japanners tot gister-avond afgeslagen. De Japanners leden overal zware verliezen. Vandaag woedt het artilleriege vecht op den rechtervleugel. PETERSBURG, 5 Maart. Het telegraafagent- schap verneemt verderDes ochtends om 7 uur is het gevecht bij Moekden tegen Nogi's divisie hervat. Onze artilleriesalvo's waren veel sterker dan gisteren. Aan de stellingen bij de Sja-ho is niets veranderd. Aan den linkervleugel hebben de Japanners overdag geen aanval gedaan. Hun laatste aanval op den Kaotoelinpas, de dertiende, werd om 8 uur 's ochtends afgeslagen. De Poeti- lofberg is den ganschen dag met belegeringsge schut beschoten. Rechts van den spoorweg heb ben de Japanners Gantsjaopoe aangevallen, dat onze voorposten na een hardnekkig gevecht ver lieten. PETERSBURG, 5 Maart. Koeropatkin seinde den 4en Aan het front ten westen van Moekden is de nacht kalm voorbijgegaan. Gisteren ont moette een Russische afdeeling op den grooten weg van Moekden naar Heimintoen (Hsinmintin?), 5 werst ten noordwesten van Tatsjitsjao een uit het westen oprukkende vijandelijke afdeeling. Onze afdeeling raakte in een gevecht met den vijand. Van de rechterflank van onze legers zijn geen berichten ontvangen. Sedert vanochtend is kanon vuur in de richting van Soechoesiapoe te hooren. Voor ons centrum is het rustig. De Japanners hebben alleen tegen de bij Sachepoe staande af- deelinh 's avonds een aanval ondernomen, waarbij zij tot aan de draadversperringen van onze ver sterkingen kropen en handgranaten wierpen. Zij werden spoedig door ons geschutvuur terugge slagen, zonder dat het hun gelukte de draadver sperringen te beschadigen. Aan onze rechtervleu gel heeft de Japansche garde gisteravond en van nacht den hevigen aanval tegen de stelling bij Kandalitsjao voortgezet. De laatste aanval, de tiende, is vanochtend om vier uur afgeslagen. In onze schansen liggen de lijken van Japanners opgehoopt. Gisteren-middag heeft de vijand zijne aanvallen op den Kaotoelinpas gestaakt. Tegen vanavond ver wacht men echter nieuwe aanvallen. Bij de de tachementen op de linkerflank van het Russische leger is het gevecht gister-avond geëindigd, waar bij tegeneis er de stellingen van Kostiatsoe het terugtrekken van Japansche troepen werd waar genomen. Under de verwonden van gisteren zijn generaal-majoor Tsjatilof en de eerste luitenant Goerko. V andaag is de voorhoede van den vijand, die onze rechterflank omtrekt, tusschen Hein- mintojn (Hsinmintin en de Hoenho ongeveer 8 werst van het station Moekden waargenomen. Bij het aanbreken van den dag van heden hebben de Japanners Soechoetsi-afsoe ingenomen. Zij rukten niet verder. Na een hevig gevecht namen de Japanners Lintsipoe. Hun oprukken tegen onze stelling bij Sacliepoe, dat 's ochtends om 5 uur begon, is gestuit. De vijand werd door de salvo's der voorhoede teruggeworpen. Gister-avond om 11 uur en vannacht om 1 uur hebben de Japan ners den Poetilofberg aangevallen, maar zijn beide malen teruggeslagen. In het district Kandalisan heeft de vijand den aanval tot tegen den ochtend herhaald. Om 8 uur 's ochtends was de vijand met groote verliezen teruggeslagen. Zijn laatste aanval was de dertiende. Over dag zijn de aan vallen opgehouden. Vannacht om '2 uur heeft de vijand twee aanvallen op den Kaotoelinpas onder nomen, die beide werden afgeslagen. Op onze uiterste linkerflank zijn de nacht en daaropge- volgde dag betrekkelijk rustig voorgegaan. Bij Katiatzoe hebben de troepen een gedeeltelijken opmarsch uitgevoerd. PETERSBURG, 5 Maart. Het telegraafagent schap verneemt van heden uit Moekden Sedert den vroegen ochtend duurt het artilleriegevecht ten westen van Moekden voort. De linie der Ja pansche voorposten strekt zich uit tot op 9 K.M. van Moekden, evenwijdig met den spoorweg. De Japansche projectielen ontploffen ongeveer 4 K.M. van de keizerlijke graven, allermeest worden de uitgestrekte Chineesche dorpen beschoten, welke bijna het eenige steunpunt vormen in de vlakte zonder dekking. Den ganschen dag wedijveren onze veld batterijen om het hardst met de Japan sche. Aan weerszijden overstelpt men elkander met granaatkartetsen, af en toe is de geheele ge zichteinder ten gevolge van het springen der pro jectielen met rookwolken bedekt. Het weder is helder. RUSLAND. Het openbaar gemaakt rescript van den Tsaar aan den minister van Binnenlandsche Zaken luidt woordelijk aldus: „Getrouw aan het oud-Russisch volksgebruik om in dagen van vreugde en rouw des vader lands den troon zijn gevoelens uit te drukken, hebben mij vergaderingen van den adel en zem- s two's, van de kooplieden en de boerengemeen- ten uit alle deelen van Rusland naar aanleiding der geboorte van den troonopvolger talrijke ge- lukwenschen gebracht met de verzekering hun ger bereidwilligheid opa voor de succesvolle be ëindiging van den oorlog huh vermogen op te offeren en mij al hun kraphten te wijden tot volmaking der staatsorde. In mijn naam en in dien van Hare Majesteit draag ik u op hun onzen hairtelijken dank over te brengen voor de betui ging van loyale gevoelens, die in den tegenwoor- digen moeilijken tijd des te heugelijker wa,ren, daar de uitgesproken bereidwilligheid, om op mijn uitnoodiging mede te werken aan Volkomen ver wezenlijking der door mij aangekondigde hervor mingen, ten volle beantwoordt aan den wensch mijns harten. Mijn wensch bestaat hierin, in ge- meenSchappelijken arbeid der regeering en van daartoe rijpe krachten der maatschappij de berei king mijner op het welzijn des Volks gerichte bedoelingen te bereiken. Het werk mijner gekroon de Voorvaderen voortzettend, om het Russisch ge bied ongeschonden in stand te houden en de orde te handhaven, heb ik besloten van nu af aan met Gods hulp de waardigste, het Vertrouwen des Volks genietende en door de bevolking gekozen mannen te doen deelnemen aan de uitwerking en behandeling van wetsontwerpen. Met het oog op de bizondere Verhoudingen des vaderlands, de groote Verscheidenheid der nationaliteiten en de in enkele deelen des rijks zwakke ontwikke ling der burgerij, hebben Russische heerschers in hun wijsheid het land telkens hervormingen ge schonken naar zich de behoefte deed gevoelen, maar slechts in de juiste Volgorde. Daarbij1 hebben zij ook de continuïteit van den onveranderlij- ken historischen band in 't oog gehouden, die zich aan het verleden hecht en die het onderpand biedt voor de duurzaamheid en stevigheid in de toekomst. Indien ik thans deze hervorming onderneem, ben ik overtuigd, dat de kennis der plaatselijke behoeften, de levenservaring en het weloverwogen, eerlijke woord der gekozen man nen de vruchtbaarheid van den wetgevenden ar beid Verzekeren tot het ware heil des volks; ik Voorzie echter tegelijkertijd de gansche in gewikkeldheid en moeilijkheid Van de verwezen lijking der hervorming onder onvoorwaardelijke instandhouding van de grondstellingen des rijks. Ik heb derhalve, omdat ik u,we langjarige admi nistratieve ondervinding ken en uwe kalme ze kerheid waardeer, goed gevonden onder uw voor zitterschap oen bizondere conferentie in 't leven te roepen ter bera,adslaging over de voor de ten uitvoerlegging van dezen mijnen wil te volgen wegen. God zégene mijn goed initiatief! Moge God u helpen, dit tot welzijn vhn het mij door God toevertrouwde volk met succes te vol tooien. Nieolaas." Rij keizerlijk rescript is aan generaal Tsjert- kof wegens zwaargeschokte gezondheid het ge vraagde ontslag verleend van den post van gou- Vemeur-generaal en commandant van het mili taire district Warschau,. Uit erkentelijkheid Voor zijn opofferende diensten, gedurende meer dan 50 jaren bewezen, wordt Tsjertkof aan den per soon des Keizers toegevoegd. Tot zijn opvolger is benoemd Maximowitsj, hetman Van de Don- sche kozakken. Over de onlusten in de fabriek van Pos- nansly te Lodz Worden de Volgende bijzonderheden vermeld: De voor kozakken vluchtende arbei ders vielen in een vijver, waarhij 24 vrouwen Verdronken; 4 arbeiders zijn gedood, 's Middags ontplofte in een bierhuis dat bij1 het fabrieks- kantoor is gelegen, een dynamietbom. De eige naar kwam om en de herberg werd vernield. Drie speuragenten zijn vermoord. Tegen heden wordt een algemeene staking Verwacht. ENGELAND. Officieel wordt bericht dat graaf Cawdor Sel- borne opvolgt als eerste lord van de admiraliteit. BELGIë. Naar men verneemt, zal de internationale tentoonstelling te Luik Zaterdag 22 April a. s. geopend worden. FRANKRIJK. Sedert Donderdag i,s er gisting te Toulon. De overheid heeft reeds maatregelen beraamd om nieuwe ordeverstoringen, als die mochten plaats hebben, te keer te gaan. Bij de opstootjes zijn eenige soldaten van de koloniale infanterie gekwetst. Een gedeelte der troepen is in de ka zerne geconsigneerd. Te Brest hebben een vijftigtal werkstakers, met stokken gewapend, een wandeling gedaan naar het 12 K.M. verwijderde Trezhir, waar zij een tachtigtal werklieden in de bouwvakken tot sta king overhaalden. Op een enkel opstootje na, is het overigens in de stad rustig. OOSTENRIJK-HONGAKIJE. Keizer Frans Joseph geeft voortdurend audiëntie aan Hongaarsche staatslieden, om te spreken over de ministerieele crisis en te trachten een oplossing te vinden. Deze steeds herhaalde onderhandelin gen nu maken een ongunstigen indruk op de op positie-partijen, daar zij de oplossing op de lange baan schuiven. In de oppositiekringen is men van meening dat de vorst nu toch wel alle inlichtin gen gekregen zal hebben over de stemming in Hongarije. Zelfs de politici, die nu ter audiëntie ontboden zijn, hebben verklaard dat zij den Ko ning niets kunnen zeggen, omdat hij reeds alles weet uit het door Kossuth en Andrassy medege deelde. Het blad der onafhankelijksparlij in Boedapest verklaart, onomwonden, dat de politieke omkeer, die men aan het Hof wil doorvoeren, niets anders bedoelt dan de crisis te verslappen. De afgevaardigde Barabas heeft meegedeeld dat hij in het Huis van Afgevaardigden een voorstel zal doen, strekkende tot het weigeren van het onder de wapenen roepen van het Hongaarsche contingent voor het gemeenschappelijke leger, tot het weigeren van de gelden voor de gemeenschap pelijke diplomatie en de civiele lijst, opdat de Kroon zelf zal inzien dat spoedig een eind dient te komen aan de crisis. ITALIë. In de Kamer deelde de minister van Justitie mede, dat de voorzitter van den ministerraad om gezondheidsredenen zijn ontslag had ingediend. Alle andere ministers leverden eveneens hun ont slag in. De zitting der Kamer is verdaagd. Het comité, dat de beweging der spoorweg ambtenaren leidt, besloot, wegens het ontslag van Gioliti, de obstruktie te staken. ZUID-AFRIKA. De Band Mail bericht, dat het charter, waarbij een grondwet zal worden afgekondigd, half Maart zal worden openbaar gemaakt. Het charter zal invoeren; het stelsel van one vote one value, automatische redistributie en kiesdistricten met één afgevaardigde elk. Een kiesrecht op bree- den grondslag zal verleend worden, zoodat de vertegenwoordiging waarschijnlijk zal komen te bestaan uit 18 leden van de vereeniging „Het Volk" en achttien anti-VoIk-leden. De kiesdis tricten zullen omschreven worden door een Ko ninklijke commissie. AMERIKA. Roosevelt is met de gebruikelijke plechtigheid opnieuw als President geïnstalleerd. Nadat Fair banks als vice-president geinstalleerd was, begaf de geheele Senaat zich naar de groote estrade buiten het Kapitool, waar Roosevelt den eed aflegde in tegenwoordigheid van eene massa volks. Daarop hield Roosevelt zijn toespraak. Er heerschte groote geestdrift. Van de Koninklijke familie. H.M. de Koningin vertrekt 8 dezer met den gewonen trein ten 9.40 's ochtends van s'Graven- hage over Utrecht-Amersfoort naar Appeldoorn. Aankomst aldaar om 12.17. H.M. keert den vol genden dag weder met den gewonen trein van 5.02 n. m. van Apeldoorn naar de residentie terug. Aankomst aldaar 7. 27. (De uren zijn gesteld in Greenwichtijd.) Consuls. Bij Koninkljjk besluit zijn de heeren W. Hild en J. Plate, respectievelijk vice-consul der Neder landen te Dortmund en te Duisburg, bevorderd tot consul der Nederlanden aldaar, en is de heer B. Drerup benoemd tot consul der Nederlanden te Münster i Westfalen. Genoemde heeren, aan wie in de Nederlandsche taal kan worden geschreven, zijn in hunne nieuwe hoedanigheid door de Duitsche Regeering erkend. Ontbonden. Ontbonden is de commissie, benoemd bij Konink lijk besluit van 28 Februari 1903, tot het onder zoeken of behoud van de bezettingen van Surina me en Curafao, op den bestaanden voet, dan wel hare reorganisatie ol anders hare vervanging door gewapende politiekorpsen aanbeveling verdient. Tweede Kamer. Als nu de Kamer, de Tweede wel te verstaan, maar niet te veel en te lang praat, zegt de Haag- sche briefschrijver van De Standaard, kan er nog vóór de Juni-stembus heel wat afgedaan worden. In elk gevalde onderwijzerspensionneering, het arbeidscontract en de Lager-Onderwijswet. Mis schien ook wel de Middelbaar-Onderwijswet en waarom nog niet meer. dat gereed ligt, b. v. de Landbouwraden? Julia Culp. Een medewerker van de P. Gron. Ct. schrijft Ik heb het genoegen gehad een praatje te mogen maken met onze beroemde stadgenoote, ten huize van haar ouders. Ik heb haar geluk gewenscht met het groote succes, deze week te Amsterdam behaald. Wat was mej. Culp in haar schik met de prachtige recensies der Amsterdamsche muziek critici! Het gesprek kwam natuurlijk ook op het concert ten hove. Aan het Duitsche hof heeft zij al een paar keer eerder gezongen, aan ons hof was dit de eerste maal. Mej. Culp was opgetogen over de ontvangst. Het concert had zoo'n huise lijk karakter gehad. Om 1 uur 's middags was er repetitie. Mej. Culp was van Amsterdam ge komen en wist niet, dat de Koningin en de Prins daarbij zouden zijn. Ze kwam eerst om kwart na een en hoorde van den hofmaarschalk dat de koninklijke hoogheden reeds wachtten. Na den zang kwam de Prins naar mej. Culp toe om op den meest ongedwongen allerprettigsten toon met haar te praten. Z. K. H.'s attentie werd getroffen door de mooie broche, die mej. Culp droeg, en vernam op zijn vraag, dat de broche een geschenk is van H. M. de Keizerin van Duitschland. De Prins vertelde o.m. dat hij mej. Culp op de Groningsche tentoonstelling dadelijk herkend had, hoewel hij haar slechts één keer in Schwerin gezien had. Ook aan H. M. de Koningin werd mej. Culp na de repetitie voorgesteld. Koningin Wilhelmina was zeer voldaan over den zang. Na het vertrek van de Koningin en den Prins deed de hofmaar schalk de zangeres uitgeleide. Een hofrijtuig bracht haar naar haar hotel terug. Des avonds, met een hofrijtuig van het hotel gehaald, werd mej. Culp in het paleis ontvangen door baron van Zuylen, kamerheer van H. M., en naar de antichambre geleid. Uit naam van H. M. bood baron van Zuylen mej. Culp een prachtig bouquet van rose rozen aan, eene heel lieve at tentie, die mej Culp aan het Duitsche hof heeft gemist. Om 9 uur precies kondigde de hofmaar schalk de komst aan van H. M. de Koningin, gevolgd door de Koningin-Moeder en den Prins. De vor stelijke personen bogen bij hun binnenkomen, welke groet door de gasten, ongeveer 250 personen, onmiddellijk werd beantwoord. In de pauze hield de Koningin cercle in eene der zijzalen. Opnieuw kwam de prins met mej. Culp praten. Hij zei, dat het zeer mooi geklon-' ken had en vroeg de zangeres, of zij ook zenuw achtig was geweest. Daarop werd mej. Culp bij de Koningin ontboden, die zich langen tijd harte lijk met haar onderhield en o.m. vertelde dat Zij en Haar gemaal ook nog zanglessen namen, maar zoo weinig tijd hadden om te studeeren. H. M. was zeer voldaan over het concert, evenals de Koningin-Moeder, aan wie mej. Culp eveneens werd voorgesteld. Koningin Emma vertelde, dat zij de loopbaan van mej. Culp steeds met belangstelling heeft gevolgd. Om kwart na elf was het concert gëindigd. Een hofrijtuig bracht de zangeres naar het hotel terug. Naar Zuid-Afrika. Voor de Boeren (uitgegeven te Amsterdam) meldt Van de heeren ds. van Heerden en generaal Kritzinger kwam bericht bij ons in dat zij den I3den Maart hier ter stede zullen aankomen, om vervolgens den 18den Maart via Southampton de terugreis naar Zuid-Afrika te aanvaarden. Van hun voorgenomen reis naar Amerika hebben de heeren afgezien. De collectereis door Zwitserland bezorgde hun pl.m. f4500 voor het Chr. Nat. Onderwijs in Transoranje, terwijl hun tocht door Duitschland, welke daarop volgde, weinig succes opleverde. De kiezerslijst. Naar men verneemt, zouden ter secretarie van de gemeente Zwollerkerspel eenige onregelma tigheden ontdekt zijn bij de jongste kiezersaan gifte. Met name moeten al te ijverige „agenten" hun eigen handteekeningen geplaatst hebben op> de aangiftepapieren, zonder dat de betrokkenen van een en ander op de hoogte waren. Het moet in het voornemen liggen, deze feiten ter kennis van de justitie te brengen. Waarschuwing. Uit goede bron vernemen wij dat de gouver neur der academie te Breda zich genoodzaakt heeft gezien een order aan de cadetten uit te geven, waarin hij hen ernstig waarschuwt tegen het maken van schulden bij leveranciers, maar vooral ook tegen de practijken van die leveran ciers, welke den cadetten geld leenen en daar voor goederen op de rekening schrijven, terwijl inderdaad geen levering is geschied. BC Ongelukken. De werkman B. Guys uit Sliedrecht, die onlangs te Hamburg een plank op het hoofd had gekre gen, is aan de gevolgen overleden. Zaterdag-ochtend omstreeks 9 uren is in het Oegstgeester kanaal bij Rijnsburg van een schuit geslagen de 22-jarige v. d. K., van Rijnsburg. In weerwil van alle pogingen, mocht het niet geluk ken het leven bij de drenkeling weer op te wek ken. De huzaar Van Gaaien, wonende Heerenstraat te Schiedam, heeft te Bergen-op-Zoom een trap van een paard gekregen en is aan de gevolgen overleden. Gisteren-ochtend wilde de voerman Van Woer- kum te Oosterhout z(jn paard uit den stal halen. Hij kreeg echter zulk een hevigen slag van het beest, dat hij aan de bekomen kneuzingen is overleden. Te Landsmeer is gister de timmerman II. A. uit zijn vaartuig in De Breek geslagen en ver dronken. Hij laat een vrouw en 2 kinderen na. Schietvereeniging „Eet Vaandel". Nadat gister-morgen was gekampt om den ro- zenprijs, die behaald werd dooor H. Albers van hier met 53 punten, en den consolatieprijs van het huishoudelijk concours, behaald door A. H. v. d. Most met 31 punten werd gister-avond door de Schietvereeniging »Het Vaandel" een feest-avond gegeven, die zeer druk was bezocht. Voordat de uitvoering een aanvang nam, werden door den voorzitter, den heer Groeneweg, na eenige toepasselijke woorden te hebben gesproken, de prijzen uitgereikt. De opvoering van een tweetal tooneelstukjes en komische voordrachten had veel succes, terwijl het geanimeerde bal, dat den gezelligen feestavond besloot, zeer in den smaak viel. 5 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2