Kennisgeving. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. De oorlog in Oost-Azië. Ü6 Japanners bij Tieling teruggeslagen. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester En Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits de firma J. J, Melckers Wz. haar aanhangig verzoek om vergunning tot oprichting' van een glasfabriek, op het perceel weiland in den Nteuwlandschen polder, kadaster sectie H no. 261, achter de perceelen Noordvestsingel Nrs. 53 tot en met 63 en plaatsing van een stoomwerktuig van 10 paardenkracht en een ketel met een ver warmingsoppervlak van 20 M2, heeft ingetrokken, hun College beslist heeft, dat verzoek buiten verdere behandeling te laten. Schiedam, den 16den Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. dagen, van een der keizerlijke pages te Tsarskoje Selo wordt in weerwil van alle ambtelijke tegen spraak in verband gebracht met een revolutio naire samenzwering. Grootvorst Kous tan tij n leidt, als hoofd van de instelling der keizerlijke pages, persoonlijk het onderzoekom de zeer hoogge plaatste ouders van den jongen man te ontzien wordt deze echter voor niet wel bij 't hoofd uit gegeven. Juist omdat deze pages allen tot de aanzienlijkste geslachten behooren, die de dynastie trouw aanhangen, wordt hun sedert lang de be waking van de vertrekken der keizerlijke familie opgedragen, en des te meer opzien wekte de ont dekking dat zelfs onder deze jongelui zich een revolutionair bevond. Nu wordt het ook begrij pelijk hoe dreigbrieven van de omwentelings- gezinden zich zelf op de schrijftafel van den Tsaar kunnen bevinden. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Theod. C. Melchers, nrma J. J. Melchers Wz. om vergunning tot oprichting van een glasfabriek op het perceel weiland in den Nieuw landschen polder, kadaster sectie H no. 221achter de perceelen Noordvest singel Nrs. 77 tot en met 97, en plaatsing van een stoomwerktuig van 15 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 30 M2. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat 0p Donderdag den 30sten Maart a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 16 Maart. Koeropatkin is, zooals gemeld, met een groot deel van zijn verslagen en gedemoraliseerd leger te Tieling aangekomen. Tieling was aan alle korpsen aangegeven als de plaats, waar men zich weder zou reorganiseeren. De Kussen sch\jnen dan ook geen oogenblik met hun reorganisatie te hebben gedraald. Zij leveren althans nu het bewijs, dat, in strijd met de Japansche berichten die het willen doen voorkomen alsof Koeropatkin's leger in wilde vlucht in verschillende richtingen een goed heen komen zoekt, steeds gevolgd en van alle zijden bestookt door de Japanners hun macht nog sterk genoeg is om met succes een krachtige ver dedigende houding te blijven aannemen. Koeropatkin meldt dan d.d. 14 Maart, dat hy een bloedigen aanval derJapanners aan de Fan-he heeft afgeslagen; meer dan duizend lijken lagen voor de Russ ische stellingen. Dit bericht wordt ook van andere zgde beves tigd. De Londensche bladen hadden gister-avond een telegram uit Tieling, meldende, »dat de Ja panners de stellingen buiten Tieling aangevallen hebben, zjj werden echter teruggeslagen, naar men verneemt, met zware verliezen." De Fan-ho, waarvan in deze telegrammen mel ding wordt gemaakt, is een kleine zijrivier van de Liao-ho, ze nadert Tieling tot op minder dan 10 K.M. in het zuiden. Zijn Russische stellingen ten noorden van die rivier bedoeld, dan liggen ze vlak bij lieling, aan den zuidelijken ingang van de bier zeer nauwe vlakte een bergspleet kan men het niet noemen - tusschen het Mongoolsche hoogland en het Mantsjoersche. De Japanners zouden feitelijk de stelling van Tieling reeds aangevallen hebben. DUITSCHLAND. In den Rijksdag was gister aan de orde een motie, om Elzas-Lotharingen als lid van het rijk zelfstandig te doen vertegenwoordigen in den Bondsraad. De rijkskanselier verklaarde dat het in de motie neergelegde streven het bewijs leverde, hoezeer het bewustzijn van voorgoed tot het rijk te behooren, wortel geschoten had onder de bevolking van het rijksland. Degenen die in dezen te beslissen hebben, moeten zich echter het recht voorbehouden, om zelf het tijdstip te bepalen waarop zulk een verandering haar beslag kan krijgen. Na een rede van Völlmar, die zeide dat Rusland's aanzien nu vernietigd was, maakte de Rijkskanselier de opmerking dat menschen met een ruimen blik, ook in andere landen, van oor deel waren dat Rusland's positie als groote mo gendheid evenmin door de wisselende krijgskans als door de binnenlandsche onlusten aangetast zal worden. Er is, zoo ging de Rijkskanselier voort, voor ons geen aanleiding om Rusland onaange naamheden te bezorgen. Dat aan Russische han delshuizen Duitsche schepen verkocht zijn is in overeenstemming met het volkenrecht; aan par ticulieren blijft zoo iets geoorloofd. Onze houd ing in zake den verkoop van schepen vloeit voort uit de volkomen correcte gedragslijn, die wij tegen over de oorlogvoerende partijen hebben aangeno men. Beide regeeringen weten precies wat zij aan ons hebbende Japansche regeering weet, dat zij evenals de Russische kan rekenen op onze nauwgezette en oprechte onzijdigheidde Russi sche regeering weet, dat wij geen gebruik zullen maken van tijdelijke moeilijkheden waarin zij verkeert, om haar onaangenaamheden te berok kenen. Wij zullen op dien weg voortgaan, zonder ons tegen Rusland in 't harnas te laten jagen, zoolang dit in 't belang van ons eigen land is. (Toejuichingen). Duitschland kan al dadelijk pleizier hebben van zijn welwillendheid jegens Japan. Prins Arisoe- gawa gaat, volgens een telegram uit Tokio, naar Berlijn om de bruiloft van den Duitschen kroon prins meê te vieren. ENGELAND. Percy zeide, in antwoord op een vraag die gis ter in het Lagerhuis tot hem gericht werd, dat de onkosten van Engeland's vertegenwoordiging in de Doggersbank-commissie gedragen zullen wor den door de Engelsche regeering. De onkosten, door de commissie zelf gemaakt, worden gelijkelijk over Engeland en Rusland verdeeld. Er worden thans geen onderhandelingen gevoerd over de zaak. Herbert bamuel vroeg of men dit zoo te ver staan had, dat de regeering het Doggersbank- incident als volkomen geëindigd beschouwde met de betaling der schadeloosstelling. Percy antwoord de Ja, voor zooveel ik kan nagaan. CHINA. De Morning Post verneemt uit Sjanghai, dat de Chineesche regeering voornemens is, haar vloot te versterken. Daartoe zullen allereerst de verschil lende provineiale marinebesturen saamgesmolten worden. In de laatste dagen zijn verscheidene berichten verspreid, die allen grond missen. Het officieuse Russische Telegraaf Agentschap te Petersburg, spreekt o.m. beslist het bericht uit Tokio tegen, afkomstig van de Daily Telegraph en Central News, over de gevangenneming van het geheele 16e legerkorps, en in 't algemeen de berichten over massa's krijgsgevangenen, die zich zouden overgegeven hebben, evenzoo de vernieti ging van den Russischen rechtervleugel en het centrum, ook dat het geheele verlies 300.000 man bedragen zou. Zulke berichten zijn blijkbaar ver zinsels, zegt het Agentschap. Naar uit Tientsin wordt geseind, zal lieden de dienst op den spoorweg Kao-pan-tse—Hsin-ming- ting Jinkou worden hervat. De Japanners schijnen genoegen te hebben genomen met de voorschriften, door de Chineesche overheid uitgevaardigd- RUSLAND. De binnenlandsche toestand in het Tsarenrijk is nog onveranderd. Zelfs aan het hof schijnt het niet pluis te zijn. De inhechtenisneming, dezer TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 15 Maart. Pensioenwetten. De minister van Binnen). Zaken neemt het woord tot bespreking van de verschil lende amandementen, in de vorige zitting door de resp. voorstellers verdedigd. Allereerst het opnemen van instituteurs in de pensioenregeling. Dit is onmogelijk zij hebben geen jaarwedde, zij hebben geen benoeming, zij zijn niet in dienstverband. Voor de bepaling van de grootte van hun pensioen zou men met aller lei ficties te doen krijgen, waarmee de Regeering zich r.iet mag ophouden. Het andere amendement-Ter Laan, nopens het vragen van 20 uren per week les in alle vakken van het uitgebreid lager onderwijs, zou door zijn redactie ten gevolge hebben, dat alle scholen van gewoon lager onderwijs buiten de pensioenregeling zouden vallen: de heer Ter Laan had beter ge" daan dit amendement niet in te dienen. Pj0 ^eer van Wsinga, die eerst verklaarde, bij de algemeene beschouwingen niet te zullen lepliceeren, doch nu, naar aanleiding van zijn amendementen, een zeer uitvoerige repliek gaf, voegt de minister toe, dat dit voor de Regeering geen reden kan zijn, harerzijds nog weer alles te herhalen wat bij de algemeene beschouwingen is gezegd. Evenwel merkt hij op, dat de beweeg reden voor de indiening van deze ontwerpen geen andere is geweest dan de verheffing van het"on derwas. Den heer Van der Vlugt, die geen bezwaar zag in het opheffen van een verplichting, wan neer er toch geen poenale sanctie van bestaat, vraagt hij, of de afgevaardigde geen bezwaar zou zien, in het opheffen van de verplichting van trouw, hulp en bijstand, aan echtgenooten.opgelegd, alleen omdat geen poenale sanctie van dezen plicht be staat en hij dan ook inderdaad vaak wordt ver waarloosd. Wanneer de Kamer de amendementen Van Idsin- ga zou aannemen, zou de minister schorsing vra gen van de beraadslaging. De heer Van Idsinga heeft slechts de hulde van de oud-liberalen ver worven, zoowel in de Kamer als in de pers, maai de krachtige bestrijding van eigen geestverwanten- De heer Van Idsinga licht in zijn ant woord zijn standpunt nader toe, en komt op tegen de wijze, waarop de heer Heemskerk en de mi nister hem tegengetreden zijn. Op deze wijze wordt de vrijheid van het woord aangetast. Trouwens vele anti-revolutionnaire organen en bekende man- nen^ van de partij (prof. Fabius bv.) staan aan spr.'s zijde. In de praktijk zou spr.'s stelsel niet veel verschil maken met het door de Regeering gewilde. Tegen den onwil van de schoolbesturen worden de onderwijzers ook door spr. beschermd. De heer Van der Vlugt zegt, dat het voor beeld van de verplichting der echtgenooten slecht gekozen is, omdat juist bepalingen als deze in de eerste plaats in aanmerking komen om te verdwij nen bij de eerste de beste herziening van het Burgerlijk Wetboek. Het gebeurde tusschen den minister en den heer Van Idsinga overtuigde hem nog eens te meer van de noodzakelijkheid van een deugdelijke hergroepeering van de staatkun dige partijen. De Regeering is op den verkeerden weg met telkens godsdienst en staatkunde door eenmengen. De heer Staalman houdt vol, dat een anti- revolutionnair beginsel geschonden wordt door dit wetsontwerp. Men gaat zóó naar het Staatssocia lisme de vrijzinnig-demokraten zijn tevreden. Spr. verheugt zich, dat nu ook een ander van de rechterzijde zich beklaagt over de slechte methode van den minister, om de menschen persoonlijk aan te vallen wegens hun van de zijne afwijkende meeningen. Spr. zal stemmen vóór de amendemen ten-Van Idsinga. De heer Heemskerk bestrijdt, dat zijnerzijds personalia in het debat zijn gebracht. Ook de heer Schokking geeft de voorkeur aan het stelsel-Van Idsinga boven dat van de Re geering. De heer Borgesius is vóór de amendemen ten-Van Idsinga, en vraagt, waarom toch de eischen voor de opneming aan de niet-gesubsidieerde scholen zoo laag zijn gesteld. De heer Lotman verklaart voor het Regee rings-ontwerp te zullen stemmen, niet op grond van een of andere theorie, maar op billijkheids- gronden. Want de regeering moet zorgen voor het bijzonder onderwijs, zoo goed als voor het openbaar. De heer B ij 1 e v e hl verdedigt het amende ment van de commissie van rapporteurs en zeg-., dat de houding, door den heer Staalman aange nomen, bewijst, dat hij de regeering weer een ha; wilde zetten. De heer De Stuers denkt er sterk over, te stemmen voor het amendementVan Idsinga. De heer Ter Laan verklaart zich tegen de amendementen Van Idsinga en klaagt, dat de minister zich aardigheden heeft veroorloofd met spr.'s amendement. De toelichting van den mi nister maakt het amendement evenwel overbodig en daarom trekt hij liet in. Het andere amen dement (instituteurs) handhaaft hij. De heer De Waal Male fijt vertolkt het oordeel van de commissie van rapporteurs over de amendementen. De minister van Binnenl. Zaken wijst er op, dat, wanneer dit ontwerp ten gevolge van een eventueele aanneming van het amende mentVan Idsinga wordt ingetrokken, honderden weduwen en weezen van onderwijzers nog een jaar langer van pensioenen zouden verstoken blyven. Het gewijzigd amendement van de commissie van rapporteurs neemt de Regeering over. De heer Staalman noemt de bewering van den heer Bij leveld, als zou hij, spr., de Regeering slechts een hak hebben willen zetten, een laffe en onwaardige verdachtmaking. De minister verklaart, dat de voortzetting der beraadslaging in geval van aanneming van het amendementVan Idsinga, geheel onmogelijk zou zyn. In stemming gebracht, wordt het eerste amen dement verworpén met 64 tegen 24 stemmen. Het amendementTer Taan wordt verworpen met 52 tegen 27 stemmen. Artikel I van het wetsontwerp wordt aange nomen. Heden (Donderdag) voortzetting. Hoofdofficier voor het reservekader. De minister van Oorlog heeft na rijp over leg niet kunnen besluiten om terug te komen op de opheffing van de betrekking van ^Hoofd officier voor het reservekader". Geiijk bekend is, werd op het weder instellen van die betrekking zoowel van de z(jde der Tweede Kamer als van een groot gedeelte van het leger in den laatsten tijd sterk aangedrongen. De moord te Amsterdam. Het onderzoek der politie en Justitie naar den dader ol de daders van den moord op de wed. Cerlijn in de Driekoningenstraat heeft in zoo- verretot een gelukkig resultaat geleid, dat er drie individuen, die waarschijnlijk heel wat op hun kerfstok hebben, in verzekerde bewaring zijn gesteld. Het zijn twee mannen, genaamd De Haan, en een man VVagenaar geheeten, bewo ners van perceel in de Driehoekstraat no. 18 1 en 2 hoog. Gister-middag om één uur is een der verdachten door de politie aangehouden en een half uur later de twee anderen. Om zes uur werd hun geheele woning onder leiding van den officier van Justitie, mr. von Baumhauer, onderzocht, niets werd er onaangeroerd gelaten. De vloeren werden zelfs opgebroken en het behang van de muren gehaald. Dank zij dit grondig onderzoek ontdekte men een welverborgen schat van inbrekerswerk tuigen, als brandkastboor, loopers en breekijzers mede werden echter in beslag genomen een som geld, een aantal nieuwe gouden ringen, gouden horloges en tal van lombardbriefjes. Al die voor werpen waren op verschillende plaatsen verbor gen. De samenstelling van dezen voorraad goe~ deren wijst er op, dat men hier de daders of medeplichtigen in handen heeft van drie groote diefstallen met braak, welke den laatsten tijd daar ter stede voorkwamen, maar waarvan de bedrijvers nog steeds onbekend waren. In hoeverre de aangehoudenen ook schuldig zijn aan den moord in de Driekoningenstraat is nog niet vast gesteld. Wel zijn er verscheidene voorwerpen in beslag genomen, die afkomstig kunnen zijn van de wed. Cerlijn. De drie verdachten zijn in voorloopige hechte nis gesteld. Naar nader gemeld wordt, staan twee der drie mannen, aangehouden in verband met den moord op de weduwe Cerlijn, speciaal de oudste, De Haan, zeer ongunstig bij de justitie hekend. Beiden heb ben reeds een veroordeeling wegens diefstal achter den rug. Geen van hen werkte geregeld en toch gingen ze als heeren gekleed. Ze schijnen van roof geleefd te hebben. De politie heeft vastgesteld, dat een beitel, ge vonden bij den voorraad inbrekers werktuigen der ;isteren in de Driehoekstraat gearresteerden, past in de moeten in de kast, die in de woning der weduwe Cerlijn, geopend is, zoodat de meening veld wint, dat zij tevens de daders van dezen moord in handen heeft. Ook zijn een paar met bloed be vlekte sporthemden der verdachten in beslag ge nomen. Zij zullen microscopisch onderzocht worden. Gister-avond werd nog de volgende bekendma king in de verschillende sigarenwinkels aange plakt »De officier van justitie looft f 500 uit voor hem of haar, of meerdere personen, die aanwij - zingen kunnen doen welke kunnen leiden tot de aanhouding van den dader of de daders van de nmoord in de Driekoningenstraat. De moord bij den Duivelsberg. Uit goede bron kan worden medegedeeld, dat Jules Chepron, te Luik, in verband met den moord bij den Duivelsberg wel degelijk is aangehouden en dat de vermoedens tegen hem hoogst ernstig zijn en dat zelfs de getuigen reeds naar Luik zijn ontboden ter confrontatie. Tan de Koninklyke familie. De Oprechte Haarlemmer meldt Z- K. H. der Nederlanden bracht gisteren een bezoek aan de Cruquius-boerderij, van den heer A. H. van Wickevoort Crommelin, in den Haarlemmer meer. Z. K. H. kwam te 10 u. 15 met den ge wonen trein aan het station Vogelensang aan, in gezelschap van zijn adjudant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare en mr. R. baron van Zuylen van Nyevelt en werd door den heer Van Wickevoort Crommelin per rijtuig afgehaald. Om ongeveer 1 uur had een lunch plaats op den huize Berkenrode, te Heemstede, waarna te ongeveer 3 uur de terugreis per automobiel werd aanvaard. Minister Kuyper. Men schrijft uit den Haag aan de Zwolsche Ct. t Verhaal gaat hier, dat het leegstaand oud- rrjksarchief zal worden bestemd voor den nieuwen titularis van Buitenlandsche Zaken, 't Is een mooi gebouw, met hooge en ruime zalen. De erfprins later Koning Willem III) heeft er indertijd ge woond. In dit mooie gebouw zal dan komen te wonen de tegenwoordige premier minister Kuyper, die zijn portefeuille van Binnenlandsche Zaken voor die van buitenlandsche aangelegenhe den zou verwisselen. De L. K. verneemt daarentegen uit Luik, dat Jules Cherpion, die zich zelf bij het gerecht wa3 komen aanmelden en aldaar voorloopig in hech tenis is gehouden, zeer waarschijnlijk gisteren nog op vrije voeten zou gesteld worden, daar hq, na zich mr. Detry als verdediger gekozen te hebben, een dusdanig alibi heeft kunnen bijbrengen, dat men aan heeft moeten nemen, dat hij werkelijk geheel vreemd is aan het drama van den Duivels berg. Verdere mededeeling door hem aan de justitie gedaan zouden deze op een zeer ernstig spoor ge bracht hebben. Ongelukken. Gisteren is in het gemeente-ziekenhuis te s-Gravenhage overleden een driejarig knaapje, dat Maandag j.l. in een emmer met kokend water was gevallen. Met zeer ernstige brandwonden was het ventje naar het ziekenhuis overgebracht. In een gister-avond alhier gehou den vergadering van Ambtenaren ter Secretarie van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is be sloten tot oprichting van een onderafdeeling van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambte naren, die den naam werd gegeven van »de Maasstreek". Het voorloopig bestuur, dat tevens gekozen werd, bestaat uit de heeren: G. Mon tfoort, Schie dam, le Voorzitter; N. T. Habraken, Vlaardingen 2e id. il. de Vringer, Schiedam, le Secretaris G. J. Hardick, Vlaardingen, 2e id.P. v. d. Beid, Maassluis, Penningmeester.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2