Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. banken van leening argwaan hebben gekregen en dit te meer daar steeds door de politie nauwkeu rig wordt opgegeven, wanneer er iets vermist wordt. Talrijk zijn de voorwerpen waarvan de herkomst nog niet is vastgesteld. De politie is echter zoover dat behalve van de inbraak bij den goudsmid Noach ook is vastgesteld, dat zij de daders heeft van de inbraken bij de firma A. Elsenburg en den heer L. J. Wijzenbeek, grossier in manufacturen aan het Singel. Deze goederen dan ziende liggen, kwam het ons voor, dat ze voor het meerendeel afkomstig zijn van straatroof. En wanneer dat zoo is, dan rijst het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een wijdvertakte bende, waarvan de Driehoekstraat de stapelplaats is geweest. Het is toch niet aan te nemen, dat dezelfde mannen, die een inbraak als die bij den heer Noach met succes uitvoerden, zich aan ontdekking zullen blootstellen door het wegnemen bijvoorbeeld van een baaien rok of een rol tapijtgoed. En het komt ons ook voor dat de vrouwen dit evenmin hebben kunnen doen, daar, wanneer zij gesnapt werden, het gevaar voor ontdekking van de geheime bergplaats al even groot zou geweest zijn. De kunst is nu maar om de overige vrienden te pakken te krijgen. In ieder geval hebben ook deze door de razzia in genoemde straat een gevoeligen slag gekregen, wijl de politie op een hoeveelheid goederen van aanzienlijke waarde de hand heeft gelegd. Ongelukken. Een werkman te Arnhem, die bij het laden van turfstrooisel aan de Rijnkade, aldaar, de lier tegen zijn borst kreeg, is aan de gevolgen daar van overleden. Te Renkum is een 2|-jarig meisje achtero ver in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. Gezondheidscommissie. IV. Hoofdstuk VI. Scholen, fabrieken en werkplaatsen. A. Scholen. Onder datum 24 Mei werden, door Burge meester en Wethouders, ons toegezonden, om advies, eenige wijzigingen in diverse verordenin gen, regelende de betrekking der in December be noemde schoolartsen. Onder datum 25 Juni heb ben wij onze opmerkingen daarop aan Burge meester en Wethouders medegedeeld. Onder datum 8 September ontvingen wij een afdruk van de wijzigingen in de verschillende verordeningen, welke wij als Bijlage I aan dit verslag hebben toegevoegd. Ook de lijdelijke sluiting van openbare en bij zondere scholen, tijdens het voorkomen van ziek ten in de Wet van 4 December 1872 niet ge noemd, waarvan wij in ons vorig verslag melding maakte, als zullende door Burgemeester en Wet houders met de schoolartsen worden besproken, is nu geregeld. Van het stelselmatig onderzoek van alle scholen, door eene sub-commissie, kwam het rapport dit jaar in. Het bevatte eene korte beschrijving van alle scholen met opmerkingen. Doordat de Ge meente zich thans verheugt in het instituut van schoolartsen is het stelselmatig onderzoek niet voorgezet. Wel blijft de commissie niettegen staande de creatie van de betrekking van school artsen, het onderzoek van schoolgebouwen en den algemeenen hygiënischen toestand in de scholen als een belangrijk deel van hare taak beschouwen en zal zij zeker niet nalaten hare opmerkingen ter zake te maken, wanneer haar dit nuttig en noodig voorkomt, doch voorloopig meent zij zich te moe ten bepalen tot een meer globaal toezicht. Zij aarzelde dan ook niet, toen haar een klacht bereikte van een der schoolartsen, over een stank- verspreidende put voor een luchtrooster, terstond een onderzoek in te stellen en daarover aan Burgemeester en Weth. te rapporteeren. Het bleek toch dat met groote waarschijnlijkheid er een de fect bestond in het rioolstelsel. Zoo heeft de Commissie ook in dato 28 Juli Burgemeester en Wethouders geadviseerd een proef te nemen tot het meer stofvrij maken van schoollokalen door olieën. Wjj ontvingen echter onder datum 10 October bericht dat na ingewonnen informatiën het Bur gemeester en Wethouders op meerdere gronden niet wenschelijk voorkwam een proef te nemen. In onze vergadering van 28 December konden echter twee leden mededeelingen doen van goed succes behaald respectief in het speellokaal van do Alidabewaarschool en in de groote zaal van het Volkshuis. De Commissie wenschte hierop echter nog niet in te gaan en verzocht die leden daar nog eens later over te rapporteeren. Het kwam haar voor dat de tijd van toepassing nog wat kort was en het jaargetijde misschien wat gunstiger dan een meer warm jaargetijde. b. fabrieken en Werkplaatsen. Een stelselmatig onderzoek van fabrieken en werkplaatsen heeft nog niet plaats, omdat, in ver band met de vele werkzaamheden van anderen aard en met het oog op het voortdurend toezicht der arbeidsinspectie, wij dit onderzoek vooralsnog niet urgent achten. In het laatst van het verslagjaar ontvingen wjj de mededeeling dat uw advies was gevraagd over de keuze van plaats van oprichting van een even- i tueel alhier te bouwen gemeentelijk slachthuis met verzoek U onze meening mede te deelen over de vraag of de uitdampingen der Kaarsenfabriek »Apollo" nadeelig zouden kunnen zijn. Aangezien alle leden der Commissie zich hier voor incompetent moesten verklaren, werd beslo ten informatiën ter zake bij meer bevoegden in te winnen. Uit den aard der zaak zijn deze in het verslag jaar niet meer ingekomen. Een sub-commissie werd ingesteld om een onder zoek in te stellen in een fabriek voor houtbewer king. Het was ons ter oore gekomen dat deze fabriek zoo slecht was ingericht dat bij brand het zeker niet mogelijk zoude zijn voor alle werklieden, tijdig te vluchten. Het resultaat kan echter slechts in het volgend verslag worden medegedeeld. Hoofdstuk VII. Ziekten. a. Ziekten genoemd in de Wet van 4 December 1872 (S. 134). Evenals vorige jaren ontvingen wij weder gere geld van het gemeentebestuur van elk geval van besmettelijke zieke, dat ter Secretarie werd aan gegeven. Wij stellen dit op hoogen prijs. Gevallen van Cholera en Typhus werden dit jaar niet aangegeven. Van Febris Typhoïdea heeft echter onze gemeen te dit jaar veel te lijden gehad. Verslag epidemie van Febris Typhoïdea. In de tweede helft van Januari deed de Direc teur der Waterleiding eene mededeeling aan den Voorzitter van onze Commissie die ons terstond in actie deed treden. In de eerste plaats bevestigde hij n.l. de geruchten, die hier liepen, dat in Rot terdam de Febris Typhoïdea in vrij hevige mate zoude heerschen, en in de tweede plaats maakte hjj rapport dat een filter aan de waterleiding, blijkens onderzoek van 2 Januari, niet te best had gefunctioneerd, doch dat het onderzoek van 9 Januari reeds veel beter resultaten had gegeven- In eene conferentie van onzen Voorziter met den Wethouder, Voorzitter van de Commissie uit den Raad voor de Gasfabriek en Waterleiding, den Directeur en den Bacterioloog der Waterlei ding, werd besloten dat onmiddellijk verdubbelde zorgen aan de filtratie zou worden besteed en dat dubbele filtratie weder in alle opzichten zoude worden uitgevoerd. Bovendien werd bepaald dat elke week het water bacteriologisch zou worden onderzocht, niet zoozeer met het doel om eventueele typhuskiemen te vinden, hoewel daarop ook zou worden onderzocht, dan wel em een nauwlettende contöle over het filtreeringsvermogen der filters te houden. De bacterioloog gaf overigens geruststellende berichten over het bedrijf der waterleiding. Van het recht, hun verleend in Art. 11 van het reglement van orde, besloten de Voorzitter en Secretaris gebruik te maken en plaatsten 16 Januari eene waarschuwing, van den volgenden inhoud, in de twee hier ter stede verschijnende bladen Het doel was daarbij reeds van te voren klach ten over te weinig druk in de leiding, die door de dubbele filtratie zouden kunnen ontstaan, te voorkomen De Directeur der waterleiding plaatste een paar dagen later eveneens eene bekendmaking dat de toevoer van water, door vermeerderde zorg voor de filtratie, geringer zoude zjjn. Twee gevallen van Febris Typhoïdea waren intusschen hier ter stede aangegeven. Een geval, onder datum 30 December, werd in het Ziekenhuis opgenomen en was met groote waarschijnlijkheid in Botterdam geacquireerd. Een ander geval, onder datum 20 Januari, be trof eene dienstbode in Rotterdam ziek geworden en naar het ouderlijk huis teruggekeerd. Intusschen waren hier ook geruchten vernomen dat de Rotterdamsche Waterleiding geïnfecteerd zoude zijn met typhuskiemen, welke later beves tigd zjjn, zoodat de voorzorgsmaatregelen niet te onpas zijn genomen. Aan den Voorzitter van de Gezondheidscom missie voor Zoetermeer c.a. werd nog vertrouwe lijk mededeeling gedaan van de loopende geruch ten en de genomen maatregelen, met verzoek c.q. zooveel mogelijk eene lijn te spannen. In eene buitengewone vergadering van onze Comissie op 22 Januari werd door den Voorzitter van dit alles mededeeling gedaan en mocht het bureau de goedkeuring van de Commissie daarop verwerven. Onder datum 27 Januari werd het eerste geval hier aangeven en ontvingen wij, dank zij de goede zorgen van het Gemeente-bestuur, daarvan on middellijk bericht. Op 28 Januari kwam de Voorzitter terug van de vergadering van Voorzitters en werd verrast door de mededeeling dat één medicus reeds 18 gevallen onder behandeling zoude hebben. Het gerucht bleek later gelukkig erger dan de waarheid, doch in verband met het feit dat één filter op de waterleiding begin Januari slecht had gefunctioneerd en de mededeeling, in de vergade ring door Prof. Wijsman gedaan, dat juist 21 dagen na algeheele ontsmetting der melkwinkels in Leiden geen gevallen meer waren aangegeven, maakte het gerucht niet geheel onwaarschijnlijk. Aan den Voorzitter waren toen echter reeds 6 gevallen bekend gemaakt, waarvan 4 in de stad en 2 in het Ziekenhuis opgenomen. Na een conferentie met den Secretaris nam deze, als medisch lid van de Commissie, op zich terstond de noodige informaties naar de gevallen iu te winnen. Hierbij bleek dat 4 van de gevallen toevallig betrof fen jongelieden van ongeveer denzelfden leefiijd en stand, zoodat het niet geheel onwaarschijnlijk was dat zij, b.v. op een uitstapje naar Rotterdam, daar waren geïnfecteerd. Bij nadere navraag bleek dit echter niet geval te zijn. Wel bleek dat van de 6 eerst bekende geval len 5 melk hadden gedronken van denzelfden melkleverancier. Het was echter niet met zeker heid uit te maken of de melk in gekookten of ongekookten staat was gebruikt. Soms werd het royaal toegegeven maar dikwijls was er aarzeling te bespeuren, waarschijnlijk ook verband houdend met de reeds bekende waarschu wing van de Commissie. Ingevolge dezelfde machtiging werd door den Voorzitter en Secretaris aan de Hoofden der scho len den wensch te kennen gegeven, dat aan de onderwijzers zou worden verzocht met de kin deren eenige oogenblikken te wijden aan het nul van het koken van melk en drinkwater in tijden als deze. Wij waren daarbij gedachtig aan het „Geef mij het kind en ik heb de maatschappij." Op 29 Januari waren 15 gevallen door ons medisch lid nagegaan. Hiervan waren'4 in hel Zie kenhuis opgenomen, terwijl in één gezin 3 lijders waren. Het aantal ter secretarie aangegeven besmette panden bedroeg toen 6. Van een drietal gevallen was het ons medisch lid reeds bekend dat aangifte zou geschieden. Het onderzoek naar de melkleveranciers bracht aan het licht dan in 12 van de 15 gevallen melk van één leverancier was gedronken. Dit gaf aanleiding dat door het bureau besloten werd, maatregelen te nemen, die vermoedelijke bron te stoppen. Aangezien dezelfde leverancier gepasteuriseerde melk verkocht, werden twee leden der Commis sie, de H.H. Beukers en Kramers, aangewezen om te onderzoeken hoe deze pasteurisatie ge schiedde en of zij een zoodanigen indruk kon den krijgen, dat die pasteurisatie voldoende was. Intusschen zond het medisch lid in overleg met den Voorzitter een monster van de afge leverde melk aan Dr. v. 'tHoff, ter bacteriologisch onderzoek. i In een onderhoud van den Voorzitter en den Secretaris met den melkleverancier werd beslo ten dat, met zijn toestemming en op zijn kos ten, de inrichting zou worden ontsmet, onder toe zicht der Commissie. Het bureau meende dit, om de belangen van den leverancier zoo weinig mogelijk te schaden, geheel officieus te moeten doen. Aangezien het echter duidelijk was dat de melk leverancier zelf geïnfecteerde melk had ontvan gen en de bron daarvan nog verder moest wor den nagegaan, werd hem verzocht de melk voor loopig gekookt af te leveren, waarbij wij er hem nog op wezen dat hij, met eenige handigheid, dit nog wel best als een reclamcmiddel zoude kunnen gebruiken. Ook dit werd door hem beloofd en heeft hij ook getrouw een tijd lang gedaan. Hiervan werd weder mededeeling gedaan aan de Commissie in de Vergadering van 30 Januari. De sub-commissie voor het onderzoek naar de wijze van pasteuriseeren rapporteerde in die ver gadering dat zij de inrichting had bezocht en dat de leverancier haar zijne methode van pas teuriseeren omstandig had medegedeeld. Deze methode kwam haar wel voldoende voor, zij had den niets waargenomen dat in strijd was met de medegedeelde bewerkingen. De Voorzitter had reeds 's morgens vóór de vergadering den Burgemeester gewaarschuwd dat er maatregelen dienden te worden genomen om verdere besmetting, van de patiënten uitgaande, te voorkomen en in de vergadering werd beslo ten een schrijven aan Burgemeester en Wethou ders te richten. Wordt vervolgd). De kiezerslijst. De heden door heeren Burgemeester en Wet houders vastgestelde Kiezerslijst bevat de namen van 3626 kiezers. De vorige kiezerslijst telde 2963 kiezers. Gisteren-avond ongeveer 11 uren werd in de Warande een man gevonden, die ge heel nat en bewusteloos was. Blijkbaar had hjj in het water gelegen. Na in de branderij van den heer Nolet, aan de Nieuwe Haven, gebracht te zijn, kwam hij kort daarna bjj en is toen vervoerd naar het politie-bureau. Hier werden zijn kleeren gedroogd, en is hij heden-morgen huis waarts gekeerd. Hij bleek te zijn de 28-jarige D. H. wonende te Vlaardingen. H e d e n-m iddag, ongeveer half drie uur, ontstond, in de arbeiders coöperatieve bak kerij «Voorwaarts" aan het Oude Kerkhof, een begin van brand, doordat krullen in den onderoven door een onbekende oorzaak in brand geraakten. De brand werd het eerst ontdekt door de gewezen winkeljuffrouw. Inmiddels was een der bestuurs leden van bovengenoemde vereeniging gewaar schuwd, die met eenige burgers het vuur met water bluschte. Schade is er in 't geheel niet aangericht. Tragische dood. De Italiaansche bariton zanger, de heer Bellagamba, eerst sedert eenige dagen in Den Haag aangekomen ,in verband met zijn engagement bij de Italiaansche opera, is gis' tor-ochtend op zijn kamer in ëen klein hotel aan hot Spui aldaar, dood op zijn bed gevonden, teh' gevolge van inademing van gas. Ilij woonde daar met eenige andere artisteft der opera, en een hunner, de tenor Isalberfc, vond gister-ochtend omstreeks 10 uur, toen bij Bellagamba wilde wekken, dezen zonder eon'? teek-en van leven liggen, terwijl het kleine ver trekje met gas gevuld was. Het bleek dan ook dat het kraantje van de gaslamp openstond, het welk de zanger klaarblijkelijk vergeten had I0 sluiten. In allerijl ontboden genees heeren konden slechts den dood constateeren. Bellagamba, die in Italië een grooten naam had, laat daar eene vrouw en een groot gezift achter. Gisteren-avond zou hij in Amsterdam in Pagli' acci debuteeren. Opzienbarende arrestatie. Maandag middag is te Utrecht door den commissaris van politie, den heer Dammers, en een paar recher cheurs nabij zijne woning te dezer stede gearres teerd baron van U., essayeur aan 's rijks Munt- als verdacht van diefstal van afgesleten, door de betaalmeesters en de agenten van de Nederi- Bank ingeleverde pasmunt. In zijn bureau >s voor eene som van f575 aan afgesleten kwar tjes in beslag genomen. Vermist wordt aan af gesleten geld voor een som tusschen de f500 en f1000. Van U. was belast met het toezicht op het Verifieeren van die gelden. Naar men verder verneemt, wordt de verdachte heden ter beschikking van de justitie gesteld. Heteerste kievitsei. Maandag werd door den poelier Duinker te Tessel het eerste kievitsei verzonden aan jhr. Boreel van Hogelande, bur gemeester Van Haarlem. Een vinger afgehakt. Te Meeden (Gr.) heeft zich een milicien, gehuwd en vader reeds, een stukje van een vinger afgehakt, om zoodoende vrij van dienst te komen. Stroopers. Van de twee stroopers, die in Verband met het schieten op de marechaussee te Arnhem waren aangehouden, is Hendricks weer op vrije voeten gesteld. De ander, die gescho ten heeft en die aanvankelijk een volledige be kentenis aflegde, heeft deze in zooverre terug genomen, dat hij nu verklaart gevallen te zijn, hij welke gelegenheid het geweer afging. Uit een onderzoek ter plaatse is evenwel gebleken dat geschoten is scherp in de richting der marechaus sees. Hagelkorrels zitten in de boomstammen, waarbij zij stonden. Berlijn induisternis. Eergisteren-middag om 1 uur heeft een dikke mist in de hoogere luchtlagen de geheele stad Berlijn in duisternis gehuld. Het verschijnsel duurde bijna een uur. Treurig. De krijgsraad van de 17de divisie te Kiel heeft den onderofficier Kleist veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf en de gradatie. Kleist had een recruut door zijne voort durende mishandelingen tot zelfverminking ge dreven. De recruut hield in zijn wanhoop een geladen geweer tegen een van zijn vingers en schoot het af. Toen moest hij Voor den dienst afgekeurd worden en was hij van zijn kwelgeest verlost. Brand in de Dunlop-fabrieken. Een Verwoestende brand, waarbij groote schade is aangericht, doch gelukkig geen persoonlijke onge vallen zich voordeden, heeft te Aston Cross, nabij Birmingham, gewoed, waar de fabrieken der wel bekende „Dunlop tyre-works" gedeeltelijk in asch zijn gelegd. Aan het gebouw, waarin deze fa brieken gevestigd waren, zijn historische herin neringen verbonden. Eens werden daarin ge weren Voor den Krimoorlog vervaardigd. Later was het de fabriek der bekende leveranciers van wapentuig en ammunitie Kynoch, en eerst voor enkele jaren werden er artikelen van meer vreed- zamen aard in vervaardigd. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Woensdag 22 Maart 1905, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter: de heer Mr. W. H. Jansen, waar nemend Burgemeester. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren v. d. Velden en Loopuyt. Het vaststellen der notulen van de vorige vergadering van 7 Maart jl. wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. De Voorzitter zegt, dat alvorens verder te gaan hij voorstelt over te gaan in vergadering met gesloten deuren. De Raad gaat daarop over in een geheime zit ting. Om 3 uur 25 wordt de openbare vergadering heropend. Ingekomen stukken. Idem. Missive, houdende voorstel tot oninbaar verklaring van een bedrag van f50.wegens vergoeding voor het gebruik van de Gymnastiek- school, verschuldigd door de vereeniging «Palaestra- Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Idem. Missive, houdende hun advies op he* verzoek van J. Groeneveld om nog een jaar in dienst der gemeente te mrgen blijven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2