Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. klaarde Lansdowne, het at te keuren, dat de pu blieke meening zich er mede bemoeide; wel wilde hij mededeelen welk gevoelen de Britsche regee ring was toegedaan betreffende den toestand. Geen voorstellen zijn als voldoende te beschou wen, die niet een werkelijke decentralisatie van het financieele systeem in Macedonië ver zekeren. De begrooting moet berekend zijn voor het ad ministratieve benoodigde van Macedonië, waar mede de inkomsten het eerst -belast dienen te worden. De financiën van Macedonië moeten di rect of indirect onder een internationale con trole worden gebracht en waarborgen moeten er staan, dat de inkomsten, voor bijzondere doel einden in Macedonië bestemd, niet gebruikt wor den vo.or een ander doel. Joseph Walton diende een motie in, waarin Balfour's fiscae politiek veroordeeld wordt. In overeenstemming met Balfour's besluit van 22 Maart, was er geen enkel lid van de regeering tegenwoordig en slechts een gering aantal minis- terieelen woonden de zitting bij of namen deel aan het debat. De sprekers der oppositie stelden de houding van de regeering in een belachelijk daglicht. Ten slotte werd de motie met algemeene stemmen aangenomen onder luide toejuichingen van de oppositie. FRANKRIJK. De Croix behelst een langen brief van de Fransche kardinalen aan president Loubet tegen de scheiding van Kerk en Staat. Zij zetten uit een welke moeilijkheden het wetsontwerp heeft gewekt. Zij verzekeren den president van hun eerbied en ontkennen alle gevoel van vijandig heid. De scheiding zal, zeggen zij, noodwendig tot godsdienst-vervolging leiden. Zij is niet de uitdrukking van den wil van het volk. Frank rijk wil politieke, noch godsdienst-vervolgingen. PORTUGAL. De keizer, koning Carlos en de minister van Oorlog brachten gister-morgen in Lissabon een bezoek aan de cavalerie-kazerne en woonden een oefening bij. Vervolgens bezocht de keizer het Belemklooster en het Pantheon. Na de lunch ging hij met koning Carlos, koningin Amalia en de ministers naar het Koloniaal Museum en de Geografische vereeniging. ITALIë. He t nieuwe Italiaansche Kabinet. Het ministerie legde den eed af. Het is samenge steld als voigtFortis, minister-president en Binnenlandsche ZakenTittoni, Buitenlandsche Zaken; Aprili, Justitie; Majorano, Financiën Car- cano, Staatsdomeinen Pedotte, OorlogMirabello, Marine Bianchi, Openbaar Onderwijs Ferraris, Openbare Werken; Rava, Landbouw Gualtarotti, Post en Telegrafie. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 28 Maart. Op het uur, waarop de vergadering moest wor den geopend, bleek het daartoe vereischte aantal leden niet aanwezig te zijn, waarom de bijeen komst werd opgeheven en de vergadering tot 12 uur uitgesteld. Toen zij op dat oogenblik werd geopend, vroeg en verkreeg de heer Heemskerk verlof voor een interpellatie omtrent het geval, dat de bevordering van een officier afhankelijk zou worden gesteld van het al dan niet doopen van zjjn kinderen. De voorzitter wilde daartoe gelegenheid geven na afloop van de interpellatie-Marchant, doch de heer Roodhuyzen verklaarde dat de zaak hem zij delings betreft, en dat hij nóch Woensdag, nóch Donderdag in de Kamer kan zijn. De heer Heemskerk is er niet tegen, maar garandeert niet, dat hij alle dagen van de volgen de week zal kunnen. De interpellatie-dag zal dus nader worden bepaald. Voortgezet wordt vervolgens de beraadslaging over het ontwerp Lager Onderwijs, waarbij de heer Ter Laan zijn Vrijdag-middag afgebroken red# voortzet met een aantal citaten uit leerboekjes, gebruikt op de bijzondere school, ten betooge dat het vrjjwel onmogelijk is, dat deze school de verdraagzaamheid in het oog zal hou den. Zelfs worden de kinderen niet buiten de hedendaagsche politiek gehouden. De openbare onderwijzers denken er echter niet aan, propa ganda voor hun politieke meeningen te maken onder kinderen. Ook de socialistische onderwijzers doen dat niet. De strijd tegen de openbare school is het felst in streken, waar eigenlijk geen neu trale school is, in Brabant en Limburg. Het eenige, wat men in deze maatschappij voor het kind van den arbeider kan doen, is, het een goede school- opvoeding gevenen deze geeft het aanhangig ontwerp niet. De heer Nolens wil een verzoenende, pacifi- ceerende houding aannemen, maar men moet be ginnen met de erkenning dat hel even onmogelijk is, eenheid te brengen in het onderwijs, als dat men het heele volk van denzeltden eeredienst kan laten gebruik maken. Wanneer dit is toegegeven, moet men vanzelf aannemen, dat openbaar en bij/.ouder onderwijs als de twee takken van het volksonderwijs recht hebben op dezelfde bescher ming van hun bestaansvoorwaarden. Daarom steunt dit wetsontwerp op recht en billijkheid. Tegen de beschuldiging van onverdraagzaamheid neemt spr. de bijzondere school in bescherming: de leerlin gen van deze school zijn niet minder verdraag zaam dan die van de openbare. Alle voorschriften, die voor openbare scholen gelden, mag men niet voor bijzondere scholen eischen, ook omdat niet al die voorschriften gegeven zijn als waarborgen voor goed onderwijs, doch bloot voor de unifor miteit. Maar wanneer van links voorstellen komen tot vermeerdering der waarborgen, zal spreker niet reeds vooraf verklaren er tegen te zullen zijn, mits dan ook aan de overzijde verklaard wordt, dat men op voorwaarde van meerdere waarborgen meegaat met het ontwerp. De heer Goeman Borgesius zegt, dat men in 1889 niet had kunnen vermoeden, dat men zoo spoedig de pacificatie zou omver stooten. Spr. hoopt, dat, wanneer men bij de artikelen is, de rechterzijde zal meewerken tot het verhoogen van de waarborgen voor deugdelijk onderwijs. De rede van den heer Borgesius wordt door dezen afgebroken, daar hij verzoekt deze later te te mogen voortzetten, omdat zijn krachten wegens een ongesteldheid, beperkt zijn. De beraadslaging wordt daarop verdaagd tot na den afloop van de discussiën over de interpellatiën, welke morgen ochtend om 10 uur aan de orde zijn. Tevens wordt in weerwil van een protest van den heer Schaper - besloten, ook Donderdag en Vrijdag om 10 uur te vergaderen, opdat de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp nog deze week kan afloopen. Ter zake van een adres van beklag van een Amsterdamschen brievensteller, werd besloten, eerst inlichtingen op een analoog adres in te wachten. Offieiëele berichten. Bij Koninkl. besl. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, dr. J. A. Peters, geneesheer-directeur van de krank zinnigen-kolonie te Gheel (België) tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de op zijn verzoek eervol ontslagen chef der 2e afd. bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java- I. Bauwens. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisternamiddag op het vastgestelde tijdstip, onge veer 6 uur, uit Rotterdam in de Residentie te ruggekeerd. Hare Majesteit droeg vele bloemstukken. Van het station, waar velen ter begroeting aan wezig waren, werd weder langs Wagenstraat, Veenestraat, Hoogstraat en Noordeinde naar het Paleis gereden. Oud-minister van Lynden. De afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Baron Melvil van Lynden, is gistermiddag naar Genua vetrokken. Schout-bij-nacht Kouwenberg. Onder blijken van ,veel belangstelling is gis teren-middag de schout-bij-nacht Kouwenberg per Holl. Spoor van 3 u, 4 min. van 's-Gravenhage vertrokken ten einde zich naar Ned. Indië te he geven ter aanvaarding der betrekking van com mandant der Indische zeemacht en chef van het marine-departement daar te lande. Een zeer groot aantal marine-, leger- en bur gerlijke autoriteiten, zoomede vele actief dienende en gepensioneerde vlag-, hoofd- en verdere offi cieren der zeemacht .bevonden zich aan het station, wisselden afscheidsgroeten met den nieuwbenoem- den commandant en deden hem tot aan den trein uitgeleide. Onder deze talrijke schare merkte men op in deeerste plaats vice-admiraal Ellis, minister van marine,verge zeld van zijn adjudant luit. ter zee le kl. Bron; verder de oud-ministers van marine den heer J. C. Jansen en vice-admiraal jhr. Röell den chef van den generalen staf, luit.-generaal Kool, met zijn adjudant; den burgemeester baron Sweerts; de meeste chefs der militaire afdeelingen aan het ministerie van Marine de officieren van den marinestaf, waarvan schout-bij nacht Kouwenburg laatstelijk de chef was den gepens. generaal-majoor Panthaleon baron van Eek; de kolonels Schouten, chef van het militair hospitaal alhier; Cool, directeur der Krijgsschoolden luit.-kolonel van den gene ralen staf Van den Brandeierden directeur van het kabinet der Koningin, jhr. Vegelin, en nog vele anderen, vrienden of kennissen van den vlag officier, wien bij het afscheid de beste wenschen werden toegevoegd bij de gewichtige taak, die hem in Indië wacht. Spoorwegpersoneel. Door de directie der Staatsspoorwegen is aan het geheele personeel een aanschrijving in her innering gebracht, waarbij hun met nadruk wordt gewezen op het misbruik van sterken drank. Met oneervol ontslag uit den dienst der maat schappij zullen gestraft worden, zij, die zich in dienst zelfs voor den eersten keer hieraan zullen hebben schuldig gemaakt. Eveneens zal ontslag worden toegepast tegen over hen, die zich buiten dienst voor den tweeden keer aan dronkenschap schuldig maken, terwijl zij, die een betrekking bekleeden waaraan bezigheden voor het veilig verkeer verbonden zijn, wissel wachters, seinhuiswachters, locomotief- en trein personeel enz., voor een zekeren tijd van hun betrekking worden ontheven, wanneer zij zich zelfs buiten dienst voor den eersten keer aan het misbruik van sterken drank schuldig maken. Dronkenschap zelfs in den lichtsten graad zal onverbiddelijk worden gestraft. Ongelukken. Gister-middag werd door den trein die te '1.24 van Heerlen naar Sittard vertrekt, eene vrouw, de wed. J., bij het overgaan van den spoorweg nabij Hoensbroek gegrepenhet hoofd werd van het lichaam gescheiden. Onder Putte werd door eenige rijksambte naren het lijk van een werkman gevonden, met eenige wonden aan hoofd en borst. Naast het lij k lag eene verbrijzelde fiets, zoodat hier aan een ongeluk gedacht moet worden. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 29 Maart 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (halfwas.) Jongen bekend met kleedennaaien. Verver. Stoffeerder Kuipers. Tuinmansknecht. Jongens voor Sigarenfabriek, Jongens voor winkel en pak- huiswerk. Jongens voor Suiker en Chocolade fabriek. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht. Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende. Kantoor bediende. Jongens voor kantoor Reiziger. De pöthouder. Bakker. Boerenknechts. Boe renjongens. Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stokers. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist bankwerker. Mouter. Brandersknecht. Gistzifter. Gistbewerker. Distillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metselaars. Schoenmaker. r- Be hanger-stoffeerder. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor loopwerk. id. schrijfwerk. Gele genheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manufacturenvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Baker. Van gemeentewege is men nu be zig vooraan in de Villastraat een brandspuithuis te bouwen, waarin ook brandladders en een has pelwagen kunnen geplaatst worden. Zoodat het Singelkwartier thans ook goed wordt bedeeld met brandbluschmiddelen. UIT VLAARDINGEN. De weleer w. heer Th. J. C. Engering, kapelaan, alhier, is benoemd tot pastoor te Middel- harnis. Velen zullen dezen ijverigen priester met leedwezen van hier zien vertrekken. Door den reeder G. Van Leeuwen, te Scheveningen, is ondershands aangekocht de logger SC11 367 Hoop en Verwachting van den reeder M. J. Tuyt, met inventaris en vleet, geheel toegerust voor de haringvisscherij. De aanvaring op de Maas. Op de gister tengevolge van de aanvaring te Rotterdam gezonken stoomboot Maaswerkenbe vond zich ook nog de stoker J. A. van Usch, een broeder van den verdronken machinist G. van Osch. Toen hij de aanvaring zag aankomen, waar schuwde hij zijn zich in de machinekamer bevin denden broeder, zag dat deze zijn handen boven die kamer uitstak en op het punt was aan dek te komen, toen de aanvaring eensklaps plaats greep en zijn broeder waarschijnlijk door den schok achterover in de machinekamer is terugge stort. Met behulp van een duiker woidt getracht het lijk boven water te brengen wordt het ge vonden, dan zal net naar het Ziekenhuis worden vervoerd ter gerechtelijke schouwing. De Maas werken is in ongeveer 9 meters diep water ge zonken. Uit het ingestelde onderzoek is nog gebleken, dat zoowel de stroom-op varende Maaswerken als de stroom-af stoomende Stlvain, de noorderwal hielden. Op eenigen afstand van de stoomtrawler gekomen, gaf kapitein Smeders van de Maaswer ken twee stooten met de stoomfluit en liet een blauwe vlag wapperen, ten teeken dat zijn schip aan stuurboordzijde moest gepasseerd worden. Daar er niet terug geseind werd van boord van de trawler, er een sterken vloed ging en men inmiddels elkaar tot op ongeveer 40 meters ge naderd was besloot kapitein Smeders stuurboord uit te halen. Op dat oogenblik week de trawler toch bakboord uit, en zóó werd de aanvaring on vermijdelijk. Verstikking door gas. Te Amsterdam heeft zich, volgens de Tel., weder een geval van verstikking door gas voorgedaan. B. van Dantzig, oud 30 jaar, woonde aldaar met zijne zuster in de Czaar Peterstraat en dreef er een kleinen sigaren- handel i n het sigarenmagazijn Padang. De zuster had zich Zaterdag-avond vroeg ter ruste begeven, en 's ochtends opstaande, verwonderde het haar zeer haar broeder niet te zien. Zij ging daarop naar den winkel om te onderzoeken of haar broe der daar misschien reeds was. Naar beneden gaande, kwam haar een sterke gaslucht tegemoet, en toen zij in den winkel kwam, zag zij haar broer beweegloos op een stoel zitten. Zich niet lang bedenkende, opende zij de deur en holde direct naar het politie-posthuis aan den overkant, waar zij het geval mededeelde. Eenige agenten gingen met haar mee naar bin nen, spoedig gevolgd door een dokter, die deod door gasverstikking constateerde. Bij nader onder zoek bleek de gaskroon in het vertrek open te staan. Waaraan dat te wijten was, is nog niet uitgemaakt. Geheimzinnig. In aansluiting op het bericht van gister-avond omtrent het vinden van een even boven den enkel afgesneden naakten voet onderaan een der waggons van den Duitschen trein, dien men te Hilversum deed stoppen, kun nen wij nog mededeelen, dat de bewuste voet, die reeds begraven was, door de politie dadelijk we der is opgegraven. Nadat zij telegraphisch bericht ontvangen had, dat te Holten een man door den trein overreden was, is de voet opgezonden. Naar uit Holten aan de Zw. Ct. geschreven wordt, werd daar gister-morgen in de buurt op den spoorweg een deerlijk verminkt onkenbaar lijk gevonden. Tuberculose. De medici te Deventer heb- het plan opgevat een plaatselijke vereeniging op te richten tot bestrijding der tuberculose. Het doel van deze vereeniging zal ongeveer gelijk zijn aan dat van de te Rotterdam reeds gevestigde vereeniging. Vad Oplichting. Door den brigadier Baarts, bri gade-commandant, en brigadier Driessen te Ambij is te Meerssen aangehouden en overgebracht naar Maasstricht en ter beschikking gesteld van de justitie, zekere H. B., zonder beroep, wonende te Meerssen, als zijnde verdacht van poging tot op lichting ten nadeele van de postadministratie voor 10.000 francs. B. reisde op 16 Maart jl. van Meerssen naar Brussel, verzond aldaar aan zijn adres te Meerssen een aangeteekenden brief, inhoudende bovenge noemd bedrag en reisde dienzelfden dag naar Meerssen terug. Den 17den Maart werd B. kennis gegeven van de aankomst van den aangeteekenden brief en op het postkantoor te Meerssen gekomen, verklaarde B. onmiddellijk, dat de brief geschonden en open gemaakt was, waarom hij weigerde dien te ont vangen Bij de opening bleek, dat de inhoud uit waar deloos papier bestond, terwijl B. er al heel gauw bij was om van den Staat de 10.0J0 francs terug te eischen. De wijze van handelingen van B. liepen zoodanig uit elkander dat B. door de brigadiers Baarts en Driessen, die hiervan een reukje gekregen hadden al spoedig werd aangehouden en overgebracht naar de kazerne te Ambij. Dat het niet zuiver met B. gesteld is, bleek op 25 Maart, toen hij zwaar geboeid onder sterk ge leide van de marechaussee van uit de gevangenis te Maastricht overgebracht werd naar Meerssen, om tegenwoordig te zijn bij de huiszoeking te zij nen woonhuize, die door dejustitie, bij gestaan door brigadier Baarts en de marechaussees Willems en Kneep kens werd verricht. Lang duurde die huiszoeking en de bevinding werd geheim gehouden. Na afloop werd B. onder geleide van de mare- chausees onder honderden toeschouwers overge bracht naar Maastricht. Ontsnapte Russen. Een der laatste dagen van de vorige week werden door de Bel gische gendarmen te Smeermaes-Oud-Vroenho ven als zonder middelen van bestaan over de grenzen des rijks naar ons land uitgeleid en om dezelfde reden door onze politie over de Duitsche grenzen gezet twee Russen, gedeserteerd uit het leger in Mantsjoerije. De reis van daar naar België hebben ze volgens hunne verklaring te voet afgelegd in een tijds verloop van ruim drie en halve maand. Te hopen is het voor deze mannen, dat de Duitsche wetgeving niet dezelfde maatregelen als de Belgische en Nederlandsche op hen toepast, nl- om hen de Russische grens over te zetten; aan gezien hun in het vaderland de dood door den kogel wacht, wat zeker geen aangenaam resultaat zou zijn op de onderneming en volvoering van zoo een groote reis vol ontberingen. In de keuken van den Tsaar. De keu- ken van het Russische hof is op Fransche wijze ingericht. Een restaurateur uit Parijs, de beroemde Cubat, is als lijfkok van den Tsaar naar Petersburg ge roepen. Cubat is een voornaam persoon in het rijk der gastromonie. Ook het elegantste, geheel op Parijsche manier ingericht restaurant van Petersburg draagt dien naam. De hofkeuken staat onder het opperbevel van den hofmaarschalk. Maar haaf eigenlijke lei ding is in handen van den zoogenaamden fou- rier. Deze is een gewichtig persoontje, hij heeft den rang van kapitein, draagt een uniform, een steek en een degen, zijne borst is bedekt met sterren en kruisen. Vroeger moest hij nog een bijzonderen eed van trouw afleggen. Hij heeft te beschikken over groote macht. Daar over het Tsarenhof altijd de vrees voor aanslagen hangt, is den »fourier" een bijna onbeperkte macht ver leend over het onder hem geplaatste personeel. Dit personeel bestaat allereerst uit de „kan selarij", waartoe 12 secretarissen behooren, 4 vice-fouriers, 24 eerste lakeien, 34 lakeien, 18 onder-lakeien en 54 assistent-lakeien. In de keu ken zelf staan 2 chefs, beiden Franschen, hun salarissen staan gelijk met dat van een minis ter. Zij worden geholpen door 4 onder-chefs, 38 koks, 20 leerling-koks en 32 koksjongens. Er is een afzonderlijke afdeeling voor de pastei bakkerij, de chef daarvan is ook een Parijze- naar. Twee „opper-bakkers", 2 „opper-confiseurs" en 20 assistenten vormen zijn staf. Het vakblad Küche und Keilerwaaraan wij «lit ontleenden, vermeldt er nog bij, da,t Tsaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2