De oorlog in Oost-Azië. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 200 neemt dit niet weg dat dia wensch nooit een vasten vorm heelt aangenomen en nooit tot een bepaald voorstel heeft geleid. Trouwens waarover zou Frankrijk met Duitschland kunnen spreken. Over de kolonies Maar in dit opzicht is de vriendschap van Engeland voor Frankrijk van grooter waarde, een vriendschap die misschien schA kan lijden als er ook vriendschap met Duitschland gesloten werd. En in Europa zou Duitschland Frankrijk slechts op een enkel ge bied van dienst kunnen zijn en dit zegt Duitsch land niet te kunnen. Wat voor nut hebben dus pourparlers, waar men elkaar niets te zeggen heeft, en daarom heeft de Fransche regeering het voor het beste gehouden om tegenover Duitsch land niets anders als uiterst correct te zijn. Meer niet. Of Frankrijk een andere houding kan aannemen, is het vraagstuk dat nu juist door dit Afrikaan- sche incident is opgeworpen. Want men ziet in Parijs er geen bezwaar in, al wil men ook oude herinneringen niet begra ven, met Duitschland over koloniale kwestie te spreken, waarbij men wat Marokko betreft, tot alle inlichtingen bereid is, mits de wensch daar toe van Duitschland uitga. Men meent dat de eerste stappen door den Keizer gedaan moeten worden, omdat de Fransche regeering zich niet bewust is iemands rechten gekrenkt ot verkregen rechten niet geëerbiedigd te hebben. Vreest Duitschland dat zyn belangen by den toestand gevaar loopen, dan kan het om waarborgen vra gen en daarover onderhandelen. Maar dat Frank rijk, dat niets verkeerd gedaan heeft, beginnen zou om naar Duitschland's wenschen te vragen, gaat niet aan. Want dit zou dan veel op een ver ontschuldiging gaan lyken. Rozjestwenski's vloot. Een correspondent van de Daily Expres schrijft dat admiraal Rozjestwenski wonderen gedaan heeft met zyn eskader. De schepen die, toen zy uit de Europeesche wateren vertrokken er vuil uitzagen, zijn nu zindelijk en alles is er in de beste orde. De gezondheidstoestand der bemanning, is tydens het verblijf in de wateren van Madagaskar, zeer goed geweest, hoewel het buitengewoon warm was. De krijgstucht liet niets te wenschen over de admiraal liet ook voor de minste vergrijpen de mannen zwaar straffen. Terwjjl het eskader zoo langen tijd in de Fransche wateren vertoefde, wer den voortdurend oefeningen gehoudea. Aan alle kanten waren onderzeesche booten bezig. Telkens weer werden schietoeteningen gehouden met de zware kanonnen en de bemanning geoefend in.het uitbrengen van de torpedonetten en in het pa trouilleeren met booten. De admiraal zelf scheen onvermoeibaar. Van dronkenschap was op de vloot geen sprake meer. Alle officieren met wie de de correspondent sprak schenen strijdlustig. Het zou natuurlyk dwaasheid zyn, zoo schrijft de be richtgever, deze vloot te willen vergelijken met de Engelsche of de Duitsche, maar de bemanning maakt toch een zeer geschikten indruk. Admiraal Rozjestwenski is bezig hen tot zeelieden te vor men, en zij zyn, als alle Russen, dapper en sterk. Volgens Central News" is er te Londen be richt ontvangen om weer een aantal kolenbooten, die uit Engelsche haven zullen vertrekken om zich bij de Russische Oostzeevloot te voegen, te ver zekeren. De verzekering werd er by gegeven, dat de kolenbooten niet oostelyker dan Batavia hoef den te gaan, aangezien de vloot, zoo heet het, de kolen noodig heeft op haar weg naar een Russi- sGravin, ge schynt me toe, de goede engel te zijn van dit paleis, en ik hoop, dat ge in vrede moogt terugkeeren naar uwe villa van de Milli- oenen Bloesems". Ze reikte me hare hand toe bij het afscheid- nemen en ik drukte er een eerbiedige kus op, waarom xe alweer lachte, daar zulks niet tot de gebuiken van haar land behoorde. Ik ging dadelyk mynheer Hemster opzoeken. Hy stapte op en neer in zyne kamer, zoo diep in gedachten verzonken, dat hy nauwelyks myn binnentreden bemerkte. »Ge hebt het gehoord vroeg ik. »Ja. Ze is daar juist heengegaan", antwoordde hy, zonder het hoofd op te heffen, of zijne wan deling te staken. Zult ge den losprjjs betalen, mynheer Hem ster «Ja, dat is het voornaamste. Ik ben alleen maar een geldmachine, een menschelyke munt. Daar ben ik nog goed voor en aan die Mongolen of wat zjjn het voor lui? moeten we laten weten, dat er nog meer is, waar dit van daan komt. Laat my alleen Fremorne. Ik wil van avond alleen zyn en een weinig nadenken als ik ten minste nog hersens heb. Goeden nacht. Neem het my niet kwalijk, dat ik zoo' tot u spreek. Ik ken mezelf niet meer en dat is een feit." Ik nam afscheid van hem en liet hem over aan zyn gepeins. Den volgenden dag vond men mijnheer Hem ster tengevolge van een beroerte dood op zyn bed. Ik heb toen een groote som geld genomen en aan den keizer aangeboden, die daarna de on middellijke invrijheidstelling van Gertrud ge lastte. Gertrud was zeer onder den indruk van het gebeurde en trok zich hetgeen in den laatsten tijd was voorgevallen zóó aan, dat zij ernstig ziek werd. Juffrouw Stretton en ik pasten haar geruimen tijd op. Na haar herstel werd het huwelijk tusschen my en Hilda gesloten. Gertrud kwam bij ons inwonen en leidde met ons verder een genoeg lijk leven. sche haven ('tvgeen echter ook Wladiwostok zou kunnen wezen). Ook zouden een half dozijn kolen booten, die op weg naar Wladiwostok zijn, in da eerste haven die zij aandoen, last krijgen zich bij de Oostzeevloot te voegen. Een dier booten is reeds te Colombo, de andere te Singapore aangekomen. BELGIë. Naar 't in Belgische bladen heet zou koning Leo pold tijdens zijn verblijf aan de Riviera, waarheen hij eergisteren op reis is gegaan, zich met zijn doch ters Louise en Clémentine verzoenen. Officiëele berichten. By Kon- Besl. is aan J. van Maanen, ambte naar ter secretarie der gemeente Wageningen, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, toegekend. Bij Kon. Besl. is de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan H. H. Alting, werkzaam bij de firma I. J. Froger en Zoon, hoeden en pettenfabriekanten te Amsterdam. Bij Kon. Besl. is aan J. Schumer, amanuensis van het burgerlijk ambesluur te Gouda, de eere medaille der van Oranje-Nassau, in goud, toegekend. De Koningin naar het Loo. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn Zaterdagnamiddag te half twee uur naar het Loo vertrokken. Koningin en Prins gebruikten vóór het vertrek het tweede ontbijt bij H. M. de Koningin-Moeder en begaven zich van het Paleis in het Voorhout, door de Koningin-Moeder uitgeleid, in een geslo ten gala-rijtuig naar het Staatsspoorstation, in de Rijnstraat begroet door een vrij talrijke menigte, die zich in de nabijheid van het station, van 't welk de Nederlandsche vlag wapperde, had opge steld. Vooral stonden velen onder het overkapte gedeelte, waarlangs de Koninklijke trein, in lang- zamen gang nog, tot buiten het station reed. De Vorstelijke personen onderhielden zich in het Koninklijke wachtsalon alvorens den trein te bestygen nog eenige oogenblikken met den burge meester der Residentie, baron Sweerts de Landas Wyborgh, en den gouverneur der residentie, luit.-generaal Van Ermel Scherer, de eenige auto riteiten, die het vertrekkende Koninklijk Echtpaar uitgeleide deden. Vóór de trein wegreed sprak H. M., die met den Prins op het balcon van het salonrijtuig had plaats genomen, nog eenigen tijd met den burge meester. H. M. droeg een donkergrijs wandelcos- tuumde Prins was in burgerkleeding. Ook op het perron zelf waren vele belangstel lenden getuigen van het vertrek. De Vorstelijke personen betrekken voor het vaste jaarlyksche verblyf het Paleis op het Loo, zoodat, behoudens de gewone uitstapjes naar buitenland of elders, de Koninklijke familie tegen het laatst dezes jaars naar de residentie terug keert. Behalve het reeds vroeger vermelde gevolg zijn met het Hof naar het Loo vertrokken de opper hofmaarschalk, baron Cliffordde opperstalmeester, baron Bentinck en Hr. Ms. particulier secretaris en adjudant luit. t/z. Ie klasse jhr. Van Geen. Daar de adjudant, kolonel baron Van Tuyll van Serooskerken, aanvankelijk mede aangewezen voor den dienst op het Loo, niet medeging zal jhr. Van Geen gedurende de eerste maand van Harer Majestpits verblyf aldaar ook dienst doen als ad judant. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag 6 dezer, en die van den minister van Buitenlandsche Zaken, ad interim, zal Vrijdag 7 dezer niet plaats hebben. Spoorwegcongres Washington. De Ingenieur meldt Tot afgevaardigden der Nederlandsche regeering op het Spoorwegcongres te Washington zijn be noemd de heeren E. H. Stieltjes, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en J. Schroe- der van der Kolk, Rijksingenieur voor de spoor wegen, die den 22en April per Holland-Amerika lijn zullen vertrekken. Margarine. Naar wordt medegedeeld moet de aanleiding tot aan het leger gaan verstrekken van margarine in plaats natuurboter, daarin gezocht worden, dat het legerbestuur zich niet of althans hoogst moeilijk verzekerd kon houden, dat werkelijk natuurboter werd geleverd. De veel te lage inschrijvingsprijzen voor zuivere natuurboter hebben de aandacht op deze aangele genheid gevestigd. Verboden. Naar de Asser Ct. verneemt, zijn de Handelin gen der Staten-Generaal in de onderofficiers- cantines van het garnizoen te Assen van 24 Maart 1.1. af verboden. In de plaats daarvan moet de Standaard zijn gekomen. Onrust in de S. D. A. P. Het Volk heeft met veel vertoon van veront waardiging tegengesproken wat door ons was ver meld omtrent den toestand in de Utrechtsche af- deelingen zijner partij. Van die tegenspraak komt het echter gaandeweg terug, en het ziet zich nu genoopt te zeggen, dat de afgescheiden afdeeling Utrecht II inderdaad geweigerd heeft, de boeken en bescheiden aan het centraal bestuur af te geven. Een deel der tegenspraak luidde verder »Het boosaardigste en gemeenste verzinsel van alle is dat omtrent de drukkersschuld. De Stem des Volk is niet alleen het orgaan en het eigen dom van de afd. Utrecht II, maar van alle partij- afdeelingen en bestuurdersbonden uit de provincie Utrecht en van eenige daarbuiten. Ofschoon het er weinig toe doet, of de Stem de Volks betaald is of niet, maken wij van deze tegenspraak melding. Echter schrijft onze bericht gever uit Utrecht Ik wil te dezer gelegenheid het blad nog op een onnauwkeurigheid wijzen. De Stem des Volks is niet het eigendom van Utrecht II, maar van Utrecht I, in welke afdeeling het uitgegeven wordt door den klerk der S. S., P. de Haan. Nu zou het handjevol socialisten te Amersfoort en te Culemburg (anders zijn er geen in de provincie Utrecht), wel het medebezit van dat eigendom willen hebben, als zij daardoor iets anders bezaten dan schuld. Voeg hierbij dat Utrecht I aan dezelfde insu bordinatie lijdt als Utrecht II. De motie van vertrouwen in Oudegeest kon maar met alle macht en geweld 12 stemmen vóór, halen. Elf stemmen had Oudegeest tegen drie waren blanco. Binnen kort verwacht men ook daar scheuring en dus ook schorsing van uit Amsterdam. Wie zal dan aangesproken worden voor de schuld van het orgaan Noch Utrecht II, noch I bezit rechtsper soonlijkheid. Dus zal de heer De Haan verant woordelijk worden gesteld. Als deze dit niet uit eigen middelen zal kunnen bestrijden, dan wordt de drukker kind van de rekening. Overigens gaat de ruzie met Oudegeest, dien het partijbestuur als candidaat voor de Juni-ver- kiezing handhaaft, steeds voort, ondanks de stoute ontkenningen van Het Volk. Het bestuur van het socialistische fonds Ziekenzorg, bestaande uit Harms en eenige Oudegeest-vrienden, is 30 Maart in een heftige vergadering, die tot twaalf uur duurde, geheel omgezet in socialistische tegen standers van Oudegeest. In de socialistische zang- vereeniging ging het er gister-avond ook heet naarj toe. Allen, die nog langer aan den leiband van Oudegeest willen loopen, moesten het afleggen. Tot zoover onze berichtgever. Laat nu Het Volk maar doorgaan zich bespottelijk te maken door zijn lezers te willen doen gelooven dat de berich ten over den totalen déb&cle zijner partij te Utrecht niet waar zijn. Met die ontkenningen is niets meer te redden en stelt het blad zich aan de kaak. Zijn partij- genooten vechten te Utrecht met elkaar op den vollen dag op de openbare straat. Om dat te ont kennen is er een bijzonder soort moed noodig. (Tijd.) Ongelukken. Vrijdag-morgen reed de voerman II. S. van Leeuwarden naar St. Jacobi-Parochie. Een jonge dame uit Menaldum fietste naar Leeuwarden en toen zij op de Marssumerstraatweg paard en wagen van bovengenoemde voerman ontmoette, werd het paard schichtig, sprong ter zijde en kwam met den wagen in een breede sloot terecht. De fietser, die niet meer had kunnen inhouden, geraakte door de botsing met het paard ook in de sloot, waarna de wagen op haar te recht kwam. Het meisje zou ontegenzeggelijk verdronken zijn indien niet de miliciens F. Bosma en F. Koop- mans van het le bataljon 4e Cie. infanterie, die op den weg aan de velddienst-oefeningen deelnamen, zich terstond te water hadden begeven, den wagen gedeeltelijk lichtten en het meisje uit haar benar den toestand redden. LCt.) Bij de Groenesteeg, onder Oegstgeest, had Zater dag voormiddag een droevig ongeluk plaats. Een man, die in de verkeerde tram was gestapt, zou, terwijl deze in beweging was, eruit gaan, kwam te vallen en geraakte onder de tram, met het on gelukkig gevolg, dat zijn hoofd en de beenen letterlijk verbrijzeld werden. Zijn lijk werd naar het raadhuis te Oegstgeest gebracht. De man, die zeker voor zaken uit was, had ruim f 160 bij zich. Op het lijk werd een brief gevonden, waaruit bleek dat hij zou zijn P. J. van Hooidonk, be hanger en stoffeerder, te Leiden. Dit bleek inder daad zoo te zijn. De man was 31 jaar en laat een talrijk gezin na. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie rijwiel nommer (Antwerpen), eenige centen. Terug te bekomen aan de volgende adressen een geuden oorknopje, W. Feelders, Verbrande Erven 18; een Kinder portemonnaie met eenig geld, H. v. Trirum, Hoofdstraat 47'een kinder das, G. Hoogland, Overschiescheweg 200 een jon gensjas, F. M. Schoof, Boterstraat 11 een Stalen ketting met sleuteltje, A. Achterberg, Lange Kerkstraat 466een zilveren armband, H. Etman, Oostsingel 59een duif, W. Tak, Lange Kerk straat 70een gouden kruisje, B. Overzier, Dam 29; een portemonnaie met eenig geld J. B. A. M. Beukers, Singel 151een wit Kinderschort, Jv. Wagtendonk, Broersveld 908een Vaarboom, H. Landsbergen, Oostsingel 130een gouden broche, A. Bouman, Broersveld 55. Toen gisteren-avond de heer P. v. d. Broek, schoenmaker, wonende Boterstraat 81, zijn woning wilde binnengaan, was hij niet wei nig ontsteld de gang en den vloer van zijn wo ning vol water te zien staan. I^Voor de heer P. v. d. Broek was uitgegaan had hij vergeten de waterkraan dicht te doen. Tijdens zijn afwezigheid is de hoofdkraan, welke wegens reparatie der hoofdbuis was gesloten geweest, ge opend. Er is nogal belangrijke waterschade veroorzaakt- Bij de Rijksdirecte belastingen zijn verplaatst met ingang van 1 Mei: de kommiesle klasse, C. J. de Brijne van Schiedam naar Rotter dam, de kommiezen 2de klasse J. Marijnissen van Leerdam naar Schiedam D. van Boschove, van Bodegraven naar Schiedam. Giste r-m iddag had op het Maas* hofje een vechtpartij plaats, waarbij een vrouw en een man verwond werden, tevens werden eenige ruiten bij een der buren vernield. Door de politie werd een pook in beslag genomen, waarmede de wonden zijn toegebracht. Heden-nacht geraakte zekere D-> wonende aan de Damlaan aan den Noordvestsin- gel te water. Hij werd door zekeren P. v. d. Harg zonder letsel te hebben bekomen, weder op het drog® gebracht. UIT VLAARDINGEN. Bij de Rijks directe belastingen zijn verplaatst met ingang van 1 Meide kom miezen 2e klasse W. Busscher, van Vlaardin- gen naar RotterdamK. Roest, van Pernis naar Vlaardingen G. Molenaar, van Vlaardingen (tijde lijk) naar VlaardingenA. W. Treurniet, van Nieuwesluis naar Vlaardingen (tijdelijk); G. van Hoffe van Vlaardingen naar Rotterdam. Zaterdag herdacht de heer A- Riedijk Wz- den dag waarop hij nu 25 jaar gele den, als kantoorbediende in dienst trad bij de firma Betz van Heijst, alhier. De jaarlyksche tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Burge ravond- school zal plaats hebben op den 8 en 10 April a. s. in 't schoolgebouw. UIT OVERSCHIE. De heer W. Smit, te Overschi®» staat No. 3 op de voordracht, voor onderwijzer aan een school voor g. 1. o. 3e klasse te Rotter dam. Een „wandelaar." De politie te Delft beeft gisteren bezoek gehad van een eigenaardig wandelaar, een soort looper op langen afstand, een stayer dus. De man kwam laatstelijk van Antwerpen, waar hij met veel belangstelling had kennis genomen van de havendrukte aan de boor den van de Schelde. Na dwars door Brabant gestapt en den Moerdijk overgestoken te zijn, is hij met niet minder bewondering voor het mach tig handelsverkeer in de Rottestad, ook daar een paar dagen neergestreken. En de hemel weet waar de trippelaar nog beland zou zijn want iemands voeten kunnen 'm 'n eind brengen als niet in Delft de lust tot trotten hem ver gaan was. Vandaar dat hij onze politie verzocht hem maar weer naarVeenhuizen terug te vervoeren, uit welk etablissement hij voor drie maanden eclipseerde. Er is met de noodige zorg aan 's mans verzoek voldaan. Onderscheiding. Gelijk Zaterdag vermeld werd, heeft H. M. de Koningin aan den briga dier-rechercheur van politie Ph. C. van der Drift, te 's-Gravenhage, de zilveren medaille der Oranje- Nassauorde toegekend, terwijl hem reeds vroe ger de bronzen medaille dier orde verleend was. Naar men verneemt houdt deze nieuwe konink lijke onderscheiding verband met het beleid en de groote activiteit door dezen politiebeambte aan den dag gelegd, zoowel in het binnen- als in het buitenland, in zake den bekenden interna tionalen effectendiefstal, waarvan de verdachten dezer dagen voor de rechtbank te 's-Gravenhage zullen moeten terechtstaan. Buitendien heeft Van der Drift van wege het departement van Justitie de mededeeling ont vangen, dat hem een flinke gratificatie naar aan leiding van zijn optreden in deze is' toebedacht. 1 April op de Groote Markt.Wij lezen in de Opr. Haarl. Ct.Zooals men kon verwach ten, was er veel belangstelling op de Grootd Markt te Haarlem, naar aanleiding van ons be richt, dat het Mandoline-Gezelschap, bestaande uit Gymnasium- en H. B. S. scholieren, aldaar zou verschijnen, voorafgegaan door den heer Car- tioni, professeur de mandoline, uit Amsterdam- De menschen stonden in breede rijen te wach ten, waaronder wijl eenige autoriteiten meenen te hebben opgemerkt. De commissaris van po litie had maatregelen genomen, om wanorde lijkheden te voorkomen. Het politie-personeel opj de Groote Markt was versterkt. De directeur van een onzer bekendste zangvereenigingen stond reeds om 12 uur op zijn post en wachtte op het oogenblik, dat de heerlijke mandoline-tonen over de keien van de Groote Markt zouden klin ken. Zelfs een photograaf was aanwezig om den stoet te photographeeren. Men verkeerde in groote spanning en de aan wezigen stootten elkander herhaaldelijk aan mat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2