Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. uit Berlijn, het departement van Oorlog bezocht en een memorie aan Taft overhandigd, behel zende dat Duitschland partij koos ten gunste van de open deur in Marokko gelijk in het Ver re Oosten, ten gunste van het behoud van den status quo en ten gunste van de bescherming van de handelsbetrekkingen niet alleen van Duitschland, maar van alle' handeldrijvende na ties der wereld. Taft bedankte den gezant, zonder de regeering te binden. Hij zond de memorie onverwijld naar Roosevelt. Duitschland doelt in het stuk niet op Frank rijk en -vraagt de Vereenigde Staten ook niet om hun meening. CHINA. Uit Peking wordt het overlijden gemeld van den apostolischen vicaris van Noord-Osjili, Mgr. Alfonse Farier, titulair-bisschop van Pentacomia, in den ouderdom van 67 jaren. Mgr. Favier be hoorde tot een Fransche missie-congregatie en was sinds 1899 apostolisch vicaris. Vooral sinds de Boksersopstand toen hij met zijn Christenen zooveel angstige dagen beleefde en zijn kathedraal werd verwoest, was zijn naam ook buiten China bekend geworden. De afgevaardigde kondigt aan, een stel amen dementen te zullen indienen, waarbij de naleving van het leerplan ook op de openbare school, wordt verzekerd. De heer R o e s s i n g h is bereid, tot nader onderzoek zijn kwalificatie van laster, ten nadeele van een gereformeerd predikant gebruikt, in te trekken. De heer Schaper repliceert uitvoerig. Hij verdedigt daarbij de socialistische schoolpolitiek, ook tegenover de liberale, die z.i. zeer zwak was. Om ongeveer half vijf wordt de vergadering op herhaald verzoek van den redenaar verdaagd tot heden (Donderdag), als wanneer eerst de inter pellatieHeemskerk aan de orde is. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 5 April. De Onderwjjsnovelle. De minister van Binnenl. Zaken, thans aan het woord komende, zegt, dat hij dé détailkwesties bij de artikelen zal behandelen en de groote redevoeringen van de heeren Roessingh en Treub ter zijde laten, omdat de eerste een modern theologisch betoog was, de laatste eigen lek bjj de algemeene begrootingsdebatten thuis hoorde. De berekeningen in het ontwerp zijn geheel in overeenstemming met die van den betreurden overleden ambtenaar wijlen den heer van Kempen. De minister ontkent, dat er principieel verschil is tusschen het nu voorgestelde subsidie en de reeds toegestaneal is de invloed op de openbare school, uugeoelend door de subsidiën aan de bij zondere school, verschillend, daardoor ontstaat nog geen pnneipieel ondeischeid. tiet zou kunnen zqn, dat niemand meer gebruik maakte van ue openoare school, strijd met de Grondwet zou er uan nog niet zijn de overheid heet. sleenis te zorgen voor onderwijs van hen die niet met een bijzondere school genoegen kun nen nemen. Tegen de openbare school heeft spreker nooit iets gezegd (gelach) men heeft ook de uitspraak van den neer de Wilde aangehaald, die de open bare scnool in den Haag goed noemde. Ook de minister doet dattegen de inrichting van de openoare sctiool uier of elders heeft hij niets, maar liet is slechts de richting, die hjj, als ge woon evangelie-belijder, afkeurt. Hij wenscht voor zijn «.moeien ue pénétration pacifique van de goasiiien.-iige begrippen in de opvoeding. Dat kan de op» i,naie r-chool niet geven. Wat de s> waai borgen" aangaat, spr. heeft nooit ontkend, dat de Staat het recht heeft, zelf te zorgen det het geld, dat hij geelt, goed wordt be>ieed. Maar in 1901 zijn door den heer Goeman Boige.-ius ge, n waarborgen gevraagd voor het door hem verhoogde subsidie; nü komt een ker kelijke regeering zelf met het aanbod van kolos sale waarborgen in plaats dat men nu zegt, «dat is royaal vraagt men méér waarborgen, goed keuring van het leerplan o. a.hiertegen is spr. niet, wanneer men maar twee afzonderlijke school inspecties zou hebben voor het openbaar en voor het bijzonder onderwijs. Een «aanslag op het openbaar onderwijs is dit ontwerp genoemd, maar waar is het gevaar als toch b\jna niemand de bijzondere school zal ver kiezen boveo.de openbare? En dit zal toch het geval zijn, wanneer, zooals oók is gezegd, de natie in haar groote meerderheid nog zoo gehecht is aan de openbare school. Tegen materieeie pres sie moet natuurlijk gewaakt, en deze minister zal dat dan ook doen. Kosteloos onderwijs wordt bijna niet gegeven van kerkelijke zjjde, zoodat ook dit de aantrekkelijkheid niet kan vormen. Even als dit, wordt ook met statistieken toegelicht, dat de neiging tot bouw van zeer kleine schooltjes niet bestaat aan kerkelijke zijde. Maar die kleine schooltjes zijn nog niet eens zoo slecht. In Duitschland, waar het onderwijs toch het hoogst staat, ook in de oogen der linkerzijde, zijn van de 36.7UO scholen 21.400 met slechts één onder wijzer; het maximum kinderen, dat op zulk een scuuoi mag zijn, is 80 leerlingenEn toch is hei aantal analiabeten daar veel minder per 1000 inwoners dan hier. In het kanton Zurich, dat als mouel werd genoemd op schoolgebied, zijn van de 359 schuten niet minder dan 246 met één onder w ijzer. Wat ue Regeering nu met dit ontwerp beoogt, het is in plaats van schijnvrijheid de ware vrij- heiü van geweten stellen. Thau.> is de schoolstrijd weer ontbrand door schuin van de linkerzijde, de stembus van 1901 zag den schoolstrijd metde oppositie van nu doet den Siriju iel ontbranden. Wat de eenheid der natie betreft, die door het tdjzonuer onuervvzou worden geschaad; van meet al hebben Ue Joden hun aparte scholen gehad, is daarom de Judenhetze hier erger dan eiders? Toen de liberalen de macht hadden was de haat tusschen Rome en Dordt het felst. De minister van Financiën, de finan- cieele gevolgen van het wetsontwerp besprekende, ontkent, dat het ontwerp niet had mogen worden ingediend vóór de totstand-koming van de Tarief wet. Immers eerst voor de begrooting van 1907 zal het meerdere geld wel noodig zijn, en men mag verwachten dat de larielwet er dan is, ten minste als deze coalitie het vertrouwen van de natie blijft genieten. Rij de replieken wordt door den heer Bos ge protesteerd tegen de veronderstelling van den heer Talma, dat de krachtige oppositie tegen dit ont werp zou worden gevoerd om stembusoverwe gingen; hij komt op tegen de wijze, waarop de heer Lohman de Grondwet wil lezen alsof zij reeds geheel «blanco" ware. Offlciëele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het in Zuid-Afrika geldende materieeie en formeele privaatrecht in verband met de beginselen van het Engelsche recht, en het in Zuid-Afrika geldende materieeie en formeele strafrecht, in verband met de beginselen van het Engelsche recht, en in de Engelsche bewijsleer, M. de Villiers, te Kaapstad. Monument Karei v. d. Heiden. De Arnh. Ct. verneemt, dat het monument voor generaal Karei van der Heiden op den Berken heuvel te Arnhem nagenoeg voltooid is. Het me daillon met de »buste en relief" van den veld overste is onlangs aangebracht; alleen de wapen schilden zijn nog niet geheel gereed. Men hoopt dat deze week de werkzaamheden zullen zijn afge- loopen. Met gelijkmaken van het terrein is men ook reeds bezig. De commissie belast met het ontwerpen der strafverordeningen zegt hierin Art. 1 der Woningwet heeft de Gemeentebe sturen de verplichting opgelegd een bouwverorde- Kleine Schooltjes. «Frontmakers" en andere tegenstanders van de door dit ministerie ingediende onderwijswetten welke de vrijheid van onderwijs beoogen, komen gewoonlijk aandragen met het bezwaar der kleine schooltjes. Stel je voor, die minister Kuyper wil subsidie geven aan scholen met 25 kinderen. Wat komt er dan van goed onderwijs terecht roepen ze uit. Opmerkelijk echter is het, dat men van vrij zinnige zjjde nooit geklaagd heeft over «de kleine schooltjes" bij het openbaar onderwijs. Dat die er zijn, blijkt o.m. uit de Bruinisser Courant. Die vermeldt, op school D te Zierikzee volgens de laatste officieele opgave 12 (zegge twaalf leer lingen) gaan. Die school met 12 leerlingen kost de stad on geveer f3000. Wat zal dat slecht onderwijs zijn. Een school met 12 leerlingen Stel je voor dat dr. Kuyper eens voorstelde een bijzondere school met 12 leerlingen recht op sub sidie te geven. Wat zouden de paedagogen van de openbare school een kabaal maken. Een openbare school met 12 leerlingen. Die jaarljjks aan de stad f3000 kost. Waar hoogstens f 40 per jaar schoolgeld voor betaald wordt. Zoodat ieder kind (het zijn er uit den deftigen gegoeden stand) f 200 aan de gemeente-kas kost. Plus de subsidie die het Rijk geeft. Hoe zit het? Zijn de kleine schooltjes goed of slecht Zjjn ze goed, dan den mond gehouden over 't voorstel van minister Kuyper. Maar zijn ze waarlijk slecht, dan ook mordicus bestreden de geldweggooierij door 'liberale ge meenteraden ten koste der belastingbetalers. Die bovendien hunne groote en kleine bizondere scholen nog te bekostigen hebben. Walchersche Courant.) De Asserkwestie. Uit Assen wordt gemeld Naar wij vernemen, is eerst deze week in de onderoflicierscantine te Assen de Standaard ter lezing neergelegd en is dit geschied op verzoek van eenige christelijke onderofficieren, die van oordeel waren, dat het vrijgekomen geld van de Hande lingen best op die wijze kon worden besteed. Uit Amsterdam. In het Gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, werd gister avond, onder voorzitterschap van mr. E. van den Bogaert, een vergadering gehouden, uitge schreven door het centraal bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Amsterdam. Deze bijeenkomst was een algemeene verga dering van alle afdeelingen samen. De heer B. R. F. van Vlijmen, lid der Twee de Kamer, voerde het woord over het onder werp: „Onze strijd." De nieuwe Bouwverordening. Heden is in druk verschenen het ontwerp-Bouw- verordening der gemeente Schiedam. De nieuwe bouwverordening is verdeeld in 11 hoofdstukken, die wederom geplitst zijn in afdee lingen. In het geheel zijn er niet minder dan 174 artikelen. Aan het lijvige stuk gaat een memorie van toe lichting vooraf. ning te hebben. Uit art. 8 der wet vloeit voort dat ook in die Gemeenten waar een verordening geldt, een nieuwe met inachtneming der wettelijke bepalingen moet zijn tot stand gekomen vóór 1 Augustus 1905. Volgens art. 51 vervalt de bestaande verorde ning, zoo zij met eerder is herzien, met 1 Augus tus 1906. Art. 1 der wet verlangt voorschriften voor nieuwe en vernieuwde woningen, voor bestaande woningen en nopens behoorlijke bewoning. Art. 3 geeft aan, welke punten in elk geval in de verordening moeten geregeld zijn. De Ge meentebesturen zijn volkomen vrij de regelinD zoover uit te strekken als zij geschikt oordeelen ook over niet genoemde punten. Het ontwerp houdt zelfs verscheidene bepa lingen in, die met het door de Woningwet met de bouwverordening beoogde doel weinig of niets te maken hebben, zooals die van Hooofdstuk V en VIII. Ingevolge art. 6 der Gezondheidswet moet de Gezondheidscommissie in dezen worden gehoord De verordening behoeft de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, die den Inspecteur der Volksgezondheid, belast met het woningtoe zicht, hooren art. 7 Natuurlijk is het bij de verordening te doen om de technische bepalingen, waaraan gebouwen moeten voldoen. Doch noodzakelijk niettemin zijn bepalingen van algemeenen, administratieven en strafrechtelijken aard Wij stellen ons voor deze in de toelichting te behandelen. Bepalingen van algemeenen aard vindt men hoofdzakelijk in het le Hoofdstuk, Algemeene be palingen verzameld, doch ook wel verspreid b.v in de artt. 14, '15, 29, 39 en 100. Die van admi nistratieven aard in Hoofdstuk IX en art. 42, handelende over vergunningen door Burgemeester en Wethouders te verleenen en Hoofdstuk X over beroep van beschikkingen van het Bouwtoezicht op Burgemeester en Wethouders en van beschik kingen van Burgemeester en Wethouders op den Raad. Die van specifiek strafrechtelijken aard in de le Afd. van hoofdstuk II, Algemeene gebods- en verbodsbepalingen, in de artt. 34, 35, 36 en 37 en 9799, 121 en 122, eveneens met Alge meene gebods- en verbodsbepalingen, en in Hoofd stuk XI, Afdeeling I, Strafbare personen, Afd. 11, Strafbedreiging en Afd. III, Politiebepalmg Het kwam wenschelijk voor deze bepalingen gelijk aangegeven te splitsen en bijeen te voegen In de inhouds-opgave zijn alle bepalingen der verordening in vogelvlucht beschouwd. Het spreekt van zelf dat deze zich tot de meest kenschetsende aanduiding moest beperken en uat daarop, gelijk de waarschuwing aangeeft, niet vertrouwd kan worden, doch dat men de artikelen zelf zal moe ten lezen. een vernieuwing van geringe beteekenis is. Doch hem hangt boven het hoofd, wanneer hij geen vergunning heeft gevraagd, dat Burgemeester en Wethouders een ander oordeel hebben. Dit zal dus tengevolge hebben, dat men in twijfelachtige gevallen, om gedekt te zijn, vooraf het oordeel van Burgemeester en Wethouders zal inwinnen, hetzij dat men dit bij het Bouwtoezicht zal vra gen, hetzij dat men voor alle zekerheid «en ver gunning vraagt. Is dan naar het oordeel van Bur gemeester en Wethouders geen vergunning ver- eischt, dan wordt dit den aanvrager te kennen gegeven. Praktisch zal op deze wijs de zaak zich ;oed oplossen. In art. 2, Ie lid worden bij de bepaling van hetgeen onder oprichten, bouwen en vernieuwen is begrepen een aantal min of meer synoniene uit drukkingen gebezigd, opdat zoo mogelijk geen ge vallen zullen ontsnappen. Deze methode beveelt zich hier vooral aan, waar het onmogelijk is zich vooraf alle gevallen voor te stellen, en te bepalen hoe veel het eene van het andere verschilt. Art. 2, 3e lid aangevende, hoever de toepassing der voorschriften reikt bij vernieuwingen, sluit aan bij art. 3, 2e lid der Woningwet. Art. 3 geeft antwoord op de vraag, wanneer een gebouw als bij het inwerkingtreden der ver ordening bestaande moet worden aangemerkt. De bouw moet krachtens schriftelijke vergunning zijn aangevangen. Op te merken valt, dat de verordening voor schriften geeft voor gebouwen, met bepaling, dat de voorschriften uitsluitend betrekking hebbende op woningen of woonvertrekken, slechs van toe passing zijn, wanneer het gebouw tot bewoning bestemd is of gebezigd wordt. Wordt vervolgd). Aanbesteding. Door den architect J. Vormer alhier werd he denmiddag ten 3 ure voor de Schiedamsche werk- liedenvereeniging «Door Eendracht grooter" aan besteed het afbreken van het pand aan het Heerenpad no. 19 en het bouwen van een verga derlokaal met bovenwoning. Ingekomen waren 8 biljetten. J. Bijl alhier, f2774.— C. van Tilburg, Vlaar- dingen, f2925.N. v. d. Velden alhier, f2958. St. P. Verburgh Vlaardingen, f 2975. - L. van Etjk alhier, f3151.- J. Pinster alhier f3210.— B. Maarleveld Vlaardingen, f3300.— A. Wensfoort alhier, f3592.50. De gunning werd aangehouden. Algemeene bepalingen. Art. 1 houdt definities in. Definities werden ook in de vorige bouwverordeningen opgenomen. Zij kunnen niet worden gemist. Dikwijls is de term van het dagelijksch leven niet scherp begrensd of staat de beteekenis niet zuiver vast, dikwijls ook wil de verordening aan de beteekenis van een woord een uitbreiding geven. De verordening behoort zich zuiver rekenschap te geven van de termen die fundamenteel zijn, telkens voorkomen en tot verschillende uitlegging aanleiding geven, en daarvan de grenzen te be palen. Dit alles geschiedt het best in een defi nitie. Natuurlijk is de verordening geheel vrij in hare definities. De definitie toch geeft aan, wat de verordening bedoelt met door haar gebezigde uitdrukkingen. Al gebruikt de verordening een woord in een andere beteekenis dan het spraak gebruik, mits zij de door haar daaraan gehechte beteekenis maar goed omschrijft, het staat haar vrij. Zoo heeft bijv. deze verordening aan het begrip «straat" een bizondere beteekenis gehecht. Gemeenlijk wordt daaronder de geplaveide ver keersweg verstaan. De verordening beschouwt haar als ruimte om aan te bouwen, onverschillig of zij tot verkeersweg dient of niet. Natuurlijk is die beteekenis de geheele verordening door vol gehouden. Niet alle definities werden in een be paling bij een gebracht. Sommige komen voor bij de regeling van het speciale onderwerp waarvoor ze gelden, ook om die regeling niet uiteen te rukken. Zie bijv. art. 39. Uit den aard der zaak zijn begrippen, aan ap preciatie onderhevig niet voor definieering vatbaar. Deze begrippen als bijv.voldoende, gering, be- langrijk, werden gewoonlijk ter beoordeeling ge steld van Burgemeester en Wethouders, een en kele maal van het Bouwtoezicht, waarvan men trouwens krachtens art. 157, altijd bij Burge meester en Wethouders in beroep kan komen. Natuurlijk zullen Burgemeester en Wethouders zich bij de beoordeeling in elk geval door het deskundig Bouwtoezicht doen voorlichten. Met betrekking tot het tweede lid van art. 2, waar ook iets van het oordeel van Burgemeester en Wet houders wordt afhankelijk gesteld, zal wellicht de vraag rijzen, hoe belanghebbenden dat oordeel kennen. Dit tweede lid geeft te kennen dat de vergun ning, bedoeld in art. 8, niet vereischt is voor het vernieuwen van onderdeelen van, naar he t oordeel van Burgemeester en Wethouders, geringe betee kenis. Ieder zal voor zich zelf moeten uitmaken of Inbraak. Heden-morgen bleek inbraak te zijn gepleegd in het kantoor achter de branderij van de firma v, d. Pant, aan de Hoofdstraat. De kantoordeur was geforceerd en de lessenaars opengebroken. Alles was doorsnuffeld, doch niets bleek bij onder zoek te zijn onvreemd. Ook hebben de inbrekers etracht de brandkast te forceeren, maar dit is mislukt. Door de politie die, onmiddellijk na de ontdekking dezer inbraak, met het gebeurde in kennis werd gesteld, heeft heden een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zaterdag 15 April van 7—9 uu r e n Zondag 16 April van 12—3 en 7—9 uur zal in het gebouw der afd. Schiedam van den Ned. II. K. Volksbond de tentoonstelling plaats hebben van het werk der leerlingen van de Teeken- en Vakschool »St. Joseph". UIT VLAARDINGEN. Bij den r ij wiel handelaar VanRoon aan den Bovendaijer alhier vervoegde zich 11. Zaterdagnam. een als heer gekleed persoon, naar gissing 28 jaar. Hij vroeg een rijwiel te huur en gaf als naam op Hartman, wonende in de Vossen- straat. Tot heden is het rijwiel niet terug en de opgegeven naam is in genoemde straat niet be kend. Naar alle waarschijnlijkheid is de rijwiel- verkooper de dupe geworden van oplichterij. UIT MAASLAND. Gister had te Maasland plaats de verkiezing van een hoofdingeland en van een plaatsvervan ger-hoofdingeland van Delfland. Er werden uitge bracht 501 stemmen. Tot hoofdingeland werd gekozen de heer J. M. van der Schalk, te Schiedam met 459 stem men en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer R. Buynink, te Maasland met 438 stemmen. De Utrechtsche Dom en de Delft- sche toren. Men schrijft aan het U. D. In het vorige jaar zag ik ergens eene afbeelding van den toren der Nieuwe Kerk te Delft; een inder daad indrukwekkend monument. Uiteen bijschrift bleek dat de inwoners van Delft met die van Amersfoort en Rhenen strijden om de eer wie van hen nu wel den hoogsten toren in hun mid den hebben. Doch nu is mij gebleken dat ook de Utrechtenaren mede moeten strijden en dat van het Quartet aan de spits voert Delft. Wat toch staat te lezen in de «Geschiedenis van de bouwstijlen in de hoofdtijdperken der architectuur door Eugen Guel, hoogleeraar voor de bouwkunst aan de Polytechnische School te Delft, derde, door den schrijver geheel herziene en bijgewerkte druk", uitgever P. Gouda Quint, Arnhem, 1903, op blz. 87. 1. enz. 13. Toren der Nieuwe Kerk te Delft 108 M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2