Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. aan de Kamer gericht adres van den Neder- landschen Journalistenkring. Dat door het wetsvoorstel inbreuk zou worden 'gemaakt op de door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van drukpers, kon door enkele leden niet worden toegegeven. trij algemeen waren ook zij, die zich met het beginsel van het wetsontwerp konden vereeni gen, van oordeel, dat het personeel der poste rijen, aan welke eischen het ook overigens moge voldoen, niet de noodige waarborgen aan biedt, voor een juiste en billijke toepassing van cle voorgestelde censuur. Sommigen zochten een correctief in het toe kennen aan den afzender van een bv. binnen 3 dagen na de terugzending uit te oefenen recht van beroep op een hoogere autoriteit. Weer anderen achten het beter het oordeel ge heel aan de rechterlijke macht over te laten. Van de zijde der principieele tegenstanders meende men dat de Regeering beter zou doen met de zaak te laten zooals zij is, iets waartoe zij te eerder zou kunnen besluiten, omdat hare ongetwijfeld voortreffelijke bedoelingen, voor zoo ver'het beschermen der goede zeden betreft, toch niet voor verwezenlijking vatbaar is. 3. Zulke bouwvereenigingen behooren niet te worden gedwongen hare woningen te verhuren tot de huurprijzen, die daarvoor te bedingen zijn. Zeeuwscho anti-rev. partijdag. Op Dinsdag 25 April zal te Zierikzee de jaar vergadering van het Prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Zeeland gehouden worden. De vergadering, die des morgens te 11 uren wordt geopend, draagt een huishoudelijk karakter. De middag-vergadering vangt te 2i/2 uur aan en daarin zal de heer AS. Talrna als spreker op treden. De vergadering zal toegankelijk zijn voor alle tot de tegenwoordige regeerings-meerderheid behoorende partijen. Des avonds zal er eene voor ieder toegankelijke vergadering worden gehouden met gelegenheid tot debat. De Asserkwestie. »X" schrijft in de N. R. CtAls gevolg van het in bijna alle dagbladen voorkomende, bericht be treffende het verbieden van de Handelingen der Staten-Generaal in de cantine van het le reg. infanterie te Assen, werden alle ondergeteekenaren van het verzoek om de Handelingen te behouden, Zondag-middag te 12 uren ontboden bij den voor zitter der cantine-commissle, vergezeld van den ka pitein hiermede belast. Z. H. E. G. merkte den onderoffficieren op, dat het bericht aangaande het verbieden dier Hande lingen, om plaats te maken voor den Stanaaard niet juist was, daar reeds begin Januari door de cantine-commissie besloten was, om met 1 April het abonnement op te zeggen. Het niet ter lezing leggen der Handelingen, vermeldende de interpellatie van den heer Mar- chant, betreffende den luitenant Reitsma, keurde Z. H. E. G. zeer goed. Nu evenwel gebleken was, dat daarin geen be- leedigende uitdrukkingen voorkomen aan het adres van militaire autoriteiten, konden deze afleverin gen alsnog ter lezing worden gelegd. Tevens werd mededeeling gedaan, dat door den regimentscommandant was bepaald, nu bleek, dat het verlangen tot het lezen dier Handelingen zoo groot was, deze weer geregeld zullen verschijnen. Daarna konden bovengenoemde onderofficieren vertrekken. Dat de genomen beslissing ten zeerste wordt toe gejuicht, laat zich begrijpen. Bali. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gisteren Het Lid van den Raad van Nederlandsch-Indië Liefrinck gaat in commissie naar Bali in verband met de vijandige houding der rijkjes Badoeng en Tabanan. Examen Klerk posterijen. Naar gemeld wordt, zou de zaak van het radee ren van cijfers in de staten der adspiranten voor het examen van klerk voor de posterijen op het volgende neerkomen In tegenstelling van vroeger had men thans niet ronde cqfers bij het examen toegekend, maar bij die cijfers ook decimalen. Bij de vaststelling der rangorde hadden deze decimalen ten volle ge golden. Aanvankelijk had men nu ook op de lijsten der candidaten deze decimalen ingevuld. Maar omdat tot kenschetsing van de bekwaamheid de decimaal niet en het hoofdgetal voor den candidaat wel den doorslag geeft, werden aan de candidaten slechts de ronde cijfers opgegeven. De ambtenaar ter secretarie van het hoofdbe stuur heeft nu gemeend, in stede van de lijsten te doen overschrijven, spoedshalve daarom te kun nen doen radeeren. Zoodra dit achterna bleek, is dit afgkeurd en aan iederen candidaat een nieuwe lijst gezonden, waarin nu voor de duidelijkheid enkel zijn opgenomen de qualificaties, niet de cijfers. Telegraafdienst. Op den dag der stemming en der herstem ming voor leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal zullen de telegraafkantoren der Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen en der Ned. Centraalspoorweg Maatschappij geo pend blijven, tot des avonds 10 uur (Greenwich- tijd). Debat-avond. Op een te Utrecht in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen gehouden debat-avond, verdedigde de heer J. M. A. Zoetmulder, inspec teur der Volksgezondheid, deze drie stellingen, waarvan de twee eerste met algemeene en de derde met bqna algemeene stemmen werden aangenomen. 1. Onbewoonbaarverklaring is af te keuren, in dien niet de zekerheid bestaat, dat er voor de onthuisden behoorlijken woongelegenheid beschik baar is. 2. Krachtige steun aan bouwvereenigingen, die als zoodanig krachtens de Woningwet zijn toe gelaten, behoort tot de plicht der Gemeente. De nieuwe Bouwverordening. Art. 121 handelende over behoorlijke bewoning, verbiedt het hoofd van het gezin, of heeft men te doen met een alleenwonend persoon, dezen, of heeft men te doen met meer personen, die men niet als een gezin kan beschouwen, den hoofdbe woner, de woning te bewonen, indien met be trekking tot deze niet is voldaan aan de voor schriften nopens behoorlijke bewoning, die be trekking hebben op de slaapplaatsen privaten en gootsteenen en de vervuiling en besmetting met ongedierte. Gelijk verbod geldt voor den eigenaaar om haar te laten bewonen. Een en ander geldt, echter eerst na waarschuwing. Bij de strafbedreigingen is als belangrijk funda ment gedacht de bepaling van art. 172. Deze con strueert als zelfstandig strafbaar feit, het telkens laten voorbij gaan van een dag, zonder dat aan de voorschriften wordt voldaan, of zonder dat een verboden toestand wordt ongedaan gemaakt of verboden handelingen of werken worden gestaakt, echter niet dan nadat de aansprakelijke persoon drie maai door Burgemeester en Wethouders is gewaarschuwd. De boete kan gering zijn en is gesteld op hoog stens f l.Deze bepaling volgt de Woningwet, die, ingeval van verboden toestanden voor ophef- fiing vatbaar, een boete per dag voorschrijft van f5.— en f3.— artt. 40, 41 en 43. Liep thans een overtreding met een enkele, dikwijls nog onbelangrijke boete af, werd daar door het prestige van het wettelijke voorschrift hoogst ernstig verzwakt, thans zal de verordening de effectieve kracht verkrijgen die haar toekomt, door de aanwinst van deze doeltreffende strafbe dreiging naar het model van de Woningwet Opgemerkt moet nog worden, dat de algemeene gebods- en verbodsbepalingen van de artt. 6, 7. 36 en 97 de voldoening eischen aan ieder der in die artikelen genoemde voorschriften, en dat vol gens de strafbepalingen van de artt. 168 en 171 de overtreding van ieder dier voorschriften een afzonderlijk strafbaar geval oplevert. Overigens levert ook volgens de artt. 169, 170 en 172 de overtreding van ieder voorschrift, eisch beschikking, voorwaarde een afzonderlijk strafbaar geval op. In de algemeene gebods- en verbodsbepalingen van de artt. 8 en '10 en in de strafbepalingen van de artt. 168 en 169, wordt een voorbehoud gemaakt met het oog op de Woningwet. Art. 5 der Woningwet geeft een zelfstandige rechtstreeksche verbodsbepaling sub aom te bouwen zonder vergunning, sub b, betreffende het in gebruik geven of nemen van gebouwen. De bepaling van art. 5 sub a kan samenloopen met die van art. 8 der verordening, die van art. 5 sub b met die van art. 11. In beide gevallen geeft de bepaling van de ver ordening dan plaats aan die van de Woningwet. Het is verder de vraag welke uitlegging de jurisprudentie aan art. 37 der Woningwet zal geven in hoeverre zij bepalingen in dit ontwerp voorkomende zal beschouwen als behoorende tot een verordening krachtens art. 1 der Woningwet vastgesteld, in hoeverre dus ook de straffen, bij art. 37 der Woningwet ter beschikking van de Gemeente gesteld, konden worden bedreigd. Gelijk vroeger reeds werd aangestipt, is het toch een feit, dat in de verordening voorschriften voorkomen, die met het door de Woningwet be oogde doel weinig of niets te maken hebben, of die tot gebouwen in geen of slechts een verwij derde betrekking staan. Als beginsel is aangenomen, waar mogelijk, als maximum te stellen de straffen in art. 37 der Woningwet ter beschikking gesteld. Deze gevallen zijn verzameld in de artt. 168 en 169. Een voorbehoud is daar nu gemaakt voor de gevallen, waarin de rechter de straf bij art. 37 der Woningwet bedoeld, niet van toepassing acht. Alsdan geldt de straf die de Gemeente vol gens haar algemeene bevoegdheid krachtens art. 161 der Gemeentewet kan stellen. In de artt. 170. 171 en 172 zijn dan bijeen verzameld de gevallen, waarin de ontwerper zich bewust was, dat van art. 37 der Woningwet in geen geval gebruik kon worden gemaakt. In de 2e Afdeeling van het 2e Hoofdstuk wor den aangetroffen bepalingen ten aanzien van de plaatsing van nieuw op te richten of te vernieu wen gebouwen ten opzichte van den openbaren weg en van elkander. Aan een goede regeling van deze stof is bizon- dere zorg besteed. Als eerste eisch, waaraan een gebouw moet voldoen, is gesteld, dat het ligt aan een behoor lijke straat Hierbij wordt herinnerd aan de vroeger ver melde beteekenis, die deze verordening aan het begrip straat hecht art. 1, nl. van ruimte bestemd tot het daarlangs plaatsen van gebou wen, onverschillig of zij al of niet tot verkeers weg dient. Het komt ons voor dat het hier en elders over tuigend is gebleken, dat geen behoorlijke toe stand verzekerd is, dan wanneer de straat eigen dom van de Gemeente is. De droevige toestand van de particuliere straten in deze Gemeente is al te bekend. Doch het komt ons ook voor dat een behoor lijke aanleg niet verzekerd is, wanneer zy door particulieren zelf geschiedten dat deze voor hunne rekening door de Gemeente moet schieden. Indien voor iets, dan is de Gemeente voor den aanleg van openbare werken het aangewezen lichaam. Alles toch geschiedt uit éene hand, zij kan zorgen voor de noodige uniformiteit, zij kan het doen in het groot. De eisch dat een nieuw opgericht of vernieuwd gebouw moet liggen aan een door de Gemeente aangelegde Gemeentestraat is een eisch gelijk alle andere eischen, waaraan een gebouw moet vol doen. Zij is gesteld in art. 16. Waar deze eisch in de verordening werd ge steld, werd gemeend, dat ook in deze verordening de voorwaarden moesten worden geregeld, waarop belanghebbenden kunnen gedaan krijgen, dat de vereischte toestand wordt geboren, hoezeer deze bepalingen van administratieven aard zijn. Deze regeling is gegeven in de artt. 17, 18 en 19. Belanghebbenden hebben den grond kosteloos en vrij over te dragen en de kosten van aanleg van verharding en de noodige kunstwerken, als rioleering en openbare verlichting of in orde brengen van reeds aangelegde straten te vergoeden. Dit wordt nader op onbekrompen wijze in art. 18 geregeld. Heeft de Gemeente grond, waarop straten zijn geprojecteerd, of bestaande straten, aangekocht of onteigend evenwel na het inwerkingtreden der verordening dan moeten mede de kosten die daaraan verbonden waren, worden vergoed. De Gemeente toch erkent geen verplichting die geprojecteerde of bestaande straten aan te leggen, of in orde te brengen, of ze in onderhoud en be heer als openbaren weg te nemen of ze voor het verkeer open te stellen of ook opengesteld te hou den, voordat de kosten van aanleg of in orde brengen en van verkrijging zijn vergoed (art. 17). De billijkheid hiervan springt in het oog daar de aankoop of onteigening geschiedt om, waar con flicten zijn, de belanghebbenden te hulp te komen om een goede staat te verkrijgen, waarvoor zij moeten zorgen. Wordt vervolgd). eindexamen op die school plaats hebben op Woens dag 12 April a.s., des avonds 6£ uren en dat de tentoonstelling van teekeningen zal plaats hebben op Maandag 17 en Dinsdag 18 April. d. a. v. 's avonds 7 uur. Ter gelegenheid van den verjaar- dag van koning Christiaan van Denemarken, wap perde heden van het consulaat alhier de Deensche vlag. Bij deRijks directe belastingen is, met ingang van 1 Mei tot deurwaarder benoemd te Schiedam, M. Jansen thans te Zutphen. Verplaatst, met ingang van 15 April, A. H. Teunissen, rijksklerk, 3e klasse, van kantoor Weert naar Insp. Schiedam. Bevorderd is, met ingang van 1 Mei, tot rijks klerk 2e klasse den rijksklerk 3e klasse A. H. Teunissen, ter inspectie Schiedam. Eervol ontslagen, met ingang van 1 Mei, A. Drie- meijer, kommies le klasse te Schiedam. De Directeur van «Schiedam Voor- ui' deelt ons mede, dat de heer W. van Spronsen, steenfabr:kant en bouwondernemer te's-Hage, een perceel grond kocht, gelegen naast de R. K. kerk aan den Singel, met het plan daarop een 40-tal boven- en benedenhuizen te bouwen en daarmede tevens een begin te maken aan een later door te trekken Stationsweg. Een kortere, goed bebouwde verbinding van het station met het centrum van de stad zal een groote verbetering zijn en ongetwij feld een voordeelige zaak voor bouwondernemers. UIT VLAARDINGEN. Gevonden voorwerpen. H. Bot, Krugerstr. 5, een huissleutel. A. Lie- brech, Dwarssteeg 3, een hondje. P. Hazejager, Koningstr. 37, een kerkboekje. Ph. Hartman, Bureau van politie, een sleutel. Door het Bestuur van «Nederland en Oranje" is aan de Besturen van de Kiesveree- niging «Volksbelang" en der Afdeeling Vlaardingen van de S. D. A. P. bericht gezonden, dat geen gevolg zal worden gegeven, aan hun verzoek, om voor een debatter te zorgen, «ook hierom niet, wijl de heer Van Leeuwen ruimschoots gelegen - heid heeft gehad, zoó zelfs dat hij een woord van ihulde" dienaangaande niet achterwege hield". Voor de betrekking van omroeper aan de Vischafslag hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 8 April. 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Jongen bekend met kleedennaaien. Verver. Tuinmansknecht Kuipers. Jongen voor sigarenfabriek. Stoker. Vuurwerkers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Wagenmakers (bekwame vaklieden). Metaaldraaiers. - -Lompensorteerder. Dienst boden. Moutersjongen. Aangeboden Arbeidskrachten Timmerman. Timmermansjongen. Sla gersknecht. - Drukkers. Barbiersleerling. Kistenmakers. Kistenmakersjongen.Win kelbediende. Kantoorbediende. Jongens voor kantoor - Reiziger. Depóthouder. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongens. Tuin mansknecht. Tuinmansjongen. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stokers Machinist-bankwerker-stoker. Machinist bankwerker. Mouter. Brandersknecht. Gistzifter. Gistbewerker. Distillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metselaars. Schoenmaker. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voorlichte werkzaamheden. id. voor loopwerk. id. schrijfwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. tim mervak. manufacturenvak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Baker. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een portemonnaie, een zakmesje, een kinderpaar- den tuigje. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een nikkelen horloge met ketting, C. Nederpelt, Broersvest 9een rozenkrans in étui, C. Klein, Groenelaan 7een riem met gesp, F. Verboom, Broersveld i46; een damesbontje, C. F. Reineveen, Broersveld 85; een overschoen, bij G. A. Vogele zang, Hoofdstraat 115een schroevendraaie, W. van Schie, Overschieschestraat 54; een dames das, A. Bijloo, Oosterstraat 58 een wit kinder- schort, A. Boele, Ploegstraat 37 een springtouw, H. Nauman, Nieuwehaven 23. UIT ROTTERDAM. Gister-middag was kapitein H. M. Smedes van de te Rotterdam door aanvaring ge zonken stoomboot van den havendienst Maaswer ken getuige van de pogingen om deze gedeeltelijk boven water gebrachte stoomboot te verhalen. Hq stond op een van de lichters, die daarvoor gebe zigd worden. Op dat oogenblik kreeg die lichter een schok tengevolge waarvan Smedes in het ruim van dit vaartuig viel en zoo ernstig inwendig ge kwetst werd, dat zijn overbrenging naar het sa natorium op den Westersingel noodzakelijk was. Hoewel men reeds een week met het lichten van de Maaswerken bezig is, is men daarin nog niet geslaagd. Ook is het lijk van den bij de aan varing verdronken machinist nog niet boven water gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Stadgenootenl Het moet U bij de groote schoonmaak Uwer boekenkast wel treffen, hoeveel boeken en tijd schriften daar van jaar tot jaar ongebruikt staan, nadat ze U eenmaal van dienst zijn geweest. Toch konden ze nog zooveel nut stichten. Uit het buitenland voornamelijk uit Zuid-Afrika richt men n. 1. tot de Boekencommissie van het Algemeen Nederlandsch Verbond een steeds toe nemende aanvraag om toezending van Nederland- sche geschriften. Wij wenden ons daarom tot U met het vriendelijk verzoek ons Uwe gebruikte boeken en tijdschriften af te staan. We zenden ze dan naar de Boekencommissie, die nauwkeurig weet, waar de behoefte het grootst is. Elk der bestuursleden zal ze gaarne in ontvangst nemen. Geschriften van allerlei aard en voor eiken leeftijd geschikt, zqn ons welkom. Hel Bestuur der Afd. Schiedam van het Alg. Ned. Verb. Dr. C. J. VINKESTEIJN, Voorz. H. H. VAN KATWIJK, Secr. 25 cent per regel. Burgeravondschool. Aan de leden van den Gemeenteraad wordt kennis gegeven, dat blijkens ingekomen schrqven van den Directeur der Burgeravondschool, het WANNEER GIJ NAAR ROTTERDAM GAAT. Wanneer gij naar Rotterdam gaat, bezoek dan de hieronder vermelde persoon, en verzoek haar U het volgende te bevestigen. Mejuffrouw L. Wesselman, wonende Tweeleeu- wensteeg 5 te Rotterdam, deelt ons mede: Nu ik volkomen genezen ben, door het gebruik Uwer Foster's Rugpijn Nieren Pillen, van een ellen dige nierziekte, waarmede ik reeds zes jaren gesukkeld heb, kan ik niet nalaten U mijn op rechten dak te betuigen. Ik heb hier jaren mede gedokterd, zonder dat ik een merkbare verbe tering kon waarnemen. Steeds had ik zware pijn in den rug en in de zijden, ik sukkelde aan hoofdpijn, duizelingen en was altijd aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoel, vooral *8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2