Binnenland. ötadsr oil (jüwestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lang heeft de bende met steenen naar de poli tie gegooid. De politie vUurde niet. Er is nie mand ernstig gekwetst, behalve een Chinees, die zijn been gebroken heeft. De kaffers van de mijnen George en Gogh hielpen de politie. Er zijn 28 Chineezen in hechtenis genomen. Van de Koninklijke familie. Naar men verneemt, hebben H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins het voornemen, in de maand April nu en dan voor enkele dagen naar de residentie terug te keeren. Postzegels. Het nieuwe in het Kon. besluit van 22 Maart, waarbij een wijziging in de bestaande regeling wordt gebracht, bestaat hierin dat voortaan ook postzegels van f10 in gebruik worden gesteld. Legercommandant in Indië. Bij Kon. Besl. is benoemd tot luit.-generaal, commandant van het leger in Nederlandsch-Indië, en chef van het departement van Oorlog aldaar, de generaal-majoor der infanterie van het voor melde leger, jhr. J. C. van der Wijck, en zulk* met ingang op den dag waarop hij dat ambt aanvaardt. Ontslag aanvraag. Generaal-majoor Kraayenhoff van de Leur, com mandant van de stelling van Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. De Asser-kwestie. Zooals men weet, heeft de vroegere debating club van de officieren te Assen de laatste voor stellen van den regiments-commandant met alge- meene (27) stemmen verworpen. Than* zijn de namen, zegt de Ass. Ct., der tegen-stemmers vanwege den regiments-comman dant opgevraagd. De kolonel, commandant van het 1ste regiment infanterie, A. G. van Tricht, te Assen, wordt naar het Vaderl. verneemt eerstdaags be noemd tot plaatselijk commandant van Amster dam. Men zal zich herinneren, dat in de zaak-Reitsma kolonel Van Tricht geen aanleiding vond tot straf optreuen. D. Laan f. ïJe heer D. Laan, sind* 1867 lid der Eerste Kauier, is op 62-jarigen leeftijd te Wormerveer, waai- 11 y woonde, overleden. De overledene was riuuer oer orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur der Oranje-Nassau-orde. Post- en teiegraafdirecteuren. Men schrijft aan De Tijd: In den laatsten tijd komt het meermalen voor dat directeuren van post- en telegraafkantoren (van kleine plaatsen) belast worden met het be heer van een bijkantoor in een groote stad. In veie gevallen is dat voor die titularissen eene positie-verbetering, vooral als ze kinderen heb ben. Ze vinden nl. in die groote stad beter onderwijs en meer gelegenheid om hun kin deren eene positie te verschaffen. Geen won der dus dat menig directeur reikhalzend naar het beheer van zoo'n bijkantoor uitziet, maar op welke wijze is die gewenschte betrekking te hereiken? Ziedaar de vraag, waarop men het antwoord niet kent. Vacatures van bijkantoren worden niet aangekondigd. En mocht men het toevallig kunnen vermoeden, doordat men de ver plaatsing van een beheerder vernomen heeft, dan weet men nog niet op welke voorwaarden men kan aangesteld worden. Het is niet bekend aan welke eischen enz. men moet voldoen om tot beheerder benoemd te worden. Deze staat van zaken heeft al veel meer on tevredenheid verwekt dan wel uitgesproken wordt, mij dunkt, dat men zich met recht on gerust maakt over het willekeurige en autocra tische bij deze benoemingen, zoodat, indien er gens, hier zeker gevraagd mag worden: „waar gaan we heen?" De minister (h eeft wel gezegd, dat hij bij de verdeeling der bijkantoren niet de methode kan volgen van het verdeelen der vereenigde directies, doch heeft vergeten te zeggen welke methode hierbij dan wel hare toepassing vindt. JVaarom toch die geheimzinnigheid? Derde herhalingsoefening:. De Volksbanier van den R. K. Volksbond meldt «Van alle zijden bereiken ons in deze dagen brieven in verband met de oproeping voor de derde herhalingsoefening. «Inderdaad deze oefeuing legt een zware last op aan hen, die voor deze oefening in aanmerking komen". In verband hiermede wordt een bespreking in den Ceiuraieu Raad van den R. K. Volksbond in uiizicnt gesteld. I»e nieuwe Bouwverordening. Iemand bijv. heeft terrein aan een geprojec teerde straat, en wenscht daaraan te bouwen, doch heelt niet den eigendom van die straat, de eige naar van die straat wenscht aan zijn terrein nog niet te bouwen, of heeft misschien geen eigendom aan de straatin elk geval wil hij niet op rede lijke voorwaarden meewerken. Nu helpt de Ge meente dengene die wil bouwen door de straat te onteigenen. Ten aanzien van haar eigen bouwterrein zal de Gemeente voortgaan, gelijk thans geschiedt, zich tot straataanleg enz. te verbinden bij uitgifte van grond. Deze gevallen vallen onder art. 20. Werd een belasting geheven voor den aanbouw volgens art. 340j, der Gemeentewet, dan werden de kosten van straten op die wyze verhaald, zoo dat de bovenbedoelde regelen niet meer op hun plaats zouden zijn. Verlangt men de verhouding vast te stellen tus- schen de voorschriften der verordening betreffende plaatsing van gebouwen ten opzichte van den openbaren weg en van elkander en de artt. 27 en 28 der Woningwet, dan valt het volgende op te merken. De bepalingen der verordening en art. 28 der Woningwet vormen één geheel. Art. 28 der Woningwet schrijft het opmaken van een uitbreidingsplan voor. Dat plan heeft tot doel leiddraad voor het Gemeentebestuur te zijn bij het doen der bepalingen volgen* art. 31 der verordening, de bepaling nl. van plaats, breedte, richting en rooilijnen en peil der straten en be treffende verharding en kunstwerken daarin, het geen zal geschieden als men wenscht te bouwen. Was die leidraad er niet dan zou men licht een verwarde en niet goed samenhangende toestand verkregen, zou de eene bepaling de eene bepaling de andere in den weg staan, en konden de alge- meene belangen niet voldoende tot hun recht komen. Boven werd reeds nader toegelicht het voor schrift dat een gebouw moet liggen aan een be hoorlijke straat, waaruit volgt dat niet gebouwd mag worden, zoolang die niet aanwezig is, waarin weder ligt opgesloten dat de reeds bovengenoemde bepalingen van art 31 betreffende plaats, breed te, richting en rooilijnen en peil der straten en verharding en kunstwerken daarin moeten hebben plaats gehad. Art. 28 der Woningwet en de bepalingen der verordening vormen zoo een volledige regeling. Nu geeft art. 27 der Woningwet aan de Ge meentebesturen de bevoegdheid aan het uitbrei dingsplan een bouwverbod te verbinden. Het uit breidingsplan bleef dan niet meer leiddraad voor het Gemeentebestuur, doch zou dwingende kracht erlangen. Gelijk uit het bovenaangevoerde voortvloeit is dit niet noodig, zoodat het niet gewenscht is van deze bevoegdheid, die bovendien veel omslag met zich mede brengt, gebruik te maken. De Woningwet eischt in art. 3, dat ook eischen gesteld worden aanzien van bestaande gebouwen op eenige daargenoemde punten. Deze zijn opge nomen in Hoofdstuk III, gelijk die voor na de inwerkingtreding der verordening nieuw op te richten te vernieuwen gebouwen zij opgenomen in Hoofdstuk II. Onder bestaande gebouwen zijn te verstaan «bij het inwerkingtreden der verordening bestaande gebouwen", dit is in de verordening overal uit drukkelijk geconstateerd. Wordt een by het in werkingtreden der veror dening bestaand gebouw daarna vernieuwd, dan valt het in Hoofdstuk II, dat geldt voor nieuw op te richten of te vernieuwen gebouwen. Natuurlijk kan men ten aanzien van bestaande gebouwen niet dezelfde eischen stellen als ten aanzien van nieuwe. Yooreerst zijn zij wellicht zonder strijd met eenige verordening zoo opge richt, dat zij niet voldoen aan de nieuwe eischen, dan zou elke eisch van de gebouwen, die daaraan niet voldoen een verandering meebrengen die min of meer ingrijpend kan zijn. Met deze beide oogpunten is bij de regeling voor deze gebouwen rekening gehouden. Doch uit het bovenstaande vloeit voort, dat men onderscheid behoort te maken tusschen be staande en bestaande woningen en dat men hoo- gere eischen kan stellen aan woningen, opgericht onder een behoorlijke bouwverordening dan aan andere. Nu bestaat sinds 1881 een verordening, die tot grondslag heeft gediend voor de volgende van 1894 en 1898. Het kwam voor, dat het niet aan gaat voor deze gebouwen niet meer te eischen dan voor de oudste bestaande gebouwen, welke eischen dus uitteraard minimaal moeten zijn, doch dat men de eischen voor deze gebouwen kan aan sluiten bij die, welke golden, toen die gebouwen werden opgericht. Zoo zyn ten opzichte van de gebouwen opge richt na het inwerkingtreden der bouwverordening van 1881 op 24 Augustus van dat jaar eenige speciale voorschriften opgenomen betref fende brandgevaar, vochtigheid en licht en lucht. Die voorschriften behelzen in hoofdzaak, wat daar over in de verordening van 1881 was bepaald. Intusschen gelden deze voorschriften niet uit zich zeil, doch Burgemeester en Wethouders kunnen die of ook wildere tot eisch stellen. Is éénmaal een behoorlijke bouwtoezicht geor ganiseerd, hetgeen bij goede toepassing van de Woningwet niet kan uitblijven, dan zullen deze artikelen een steun kunnen geven bij het verkrij gen van verbeteringen, die het Bouwtoezicht noo dig mochten blijken. Overigens kunnen belanghebbenden ingevolge art. 157 van de besluiten van Burgemees ter en Wethouders, waarbij deze bovenbedoelde eischen stellen, in beroep komen hij den Gemeenteraad. Trekt het opmerkzaamheid dat in art. 107 reeds bepaald wordt dat eischen ten aanzien van voch tigheid kunnen worden gesteld, dan moet er op worden gewezen, dat men huiverig zal zijn, deze bepaling, om haar groote rekbaarheid, en omdat zij geen richting geeft, te gebruiken. Ingrijpend is de bepaling van art. 101, die voor bestaande gebouwen van toepassing verklaart de bepaling van art. 16, die eischt, dat een gebouw ligt aan een door de Gemeente aangelegde Ge meentestraat. Echter wordt een termijn van drie jaren geven. De zeer ongelukkige toestand ten aanzien van particuliere straten maakt dezen maatregel nood zakelijk. De eigenaars der gebouwen kunnen daaraan vol doe» door de straat voor hun gebouw kosteloos en vry over te dragen aan de Gemeente, met verschaffing van de noodige gelden voor het in orde brengen. Zij zullen daarvan de vruchten plukken, ook in den vorm van een vermeerderde waarde hunner eigendommen. Het onmogelijke wordt niet geëischt. Is de eigendom van de straat in andere handen en too- nen de eigenaars der gebouwen aan, die op rede lijke voorwaarden niet voor zich of de.Gemeente te kunnen verkrijgen, dan blijft de bepaling zoo lang opgeschorst. (Slot volgt) Kiezerslijsten. Tot nut en, gemak kan het mogelijk strekken, als wij hier enkele belangrijke termijnen der Kies wet in herinnering brengen. Tot en met 15 April kan een ieder schriftelijk, zegel vrij, maar met de noodige bewijsstukken bij het Gemeentebestuur de verbetering van de kiezerslijst vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de jwet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Is de verzoeker niet de belanghebbende, dan ontvangt deze binnen 24 uren een burge- meesterlijke en schriftelijke kennisgeving van die vraag om verbetering. Tot en met 23 April kan een, ieder tegenspraak inbrengen tegen die verzoeken om verbetering, welke dadelijk (d. h. nadat ze zijn ingekomen tusschen 23 Maart en 15 April) tot en met 21 April op de secretarie •ter inzage gelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Na 23 April doch vóór 12 Mei beslist het Gemeentebestuur over de verzoeken om verbetering en worden de bij die beslissingen bevolen wijzigingen in de kiezerslijst aangebracht, welke lijst dan van. 15 Mei tot 15 Mei van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens daarin te brengen wijzigingen door latere rechterlijke uitspraken. gadering van aandeelhouders worden voorgesteld het dividend over 1904 te bepalen op 16%. Electro-technische tentoonstelling. Voor de uitvoering van hel plan tot het hou den eener tentoonstelling van nationale electro- technische industrie in het gebouw voor toege paste Natuurkunde en Electro-techniek te Delft; heeft zich een regelingscommissie gevormd, waar van professor J. A. Snijders wel het eere-voor- zitterschap heeft willen aanvaarden. In afwijking van het oorspronkelijke plan is besloten de tentoonstelling te doen plaats heb ben bij gelegenheid van eene vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in het laatst van September a. s. Met uitzondering van onbeduidende onderdee- len zal uitsluitend Nederlandsch fa* b r i k a a t worden toegelaten. Electrische stroomingen met spanningen tot 220 volt zullen, voor zoover de bestaande in richtingen het toelaten, gratis verkrijgbaar zijn- De commissie hoopt, dat deze tentoonstelling de volle sympathie van H.H. fabrikanten mag verwerven en dezen door hunne inzendingen zoo veel mogelijk zuilen bijdragen tot het bevorde ren van de belangen der nationale industrie en het electro-technisch onderwijs. De regelingscommissie bestaat uit de heeren L. H. N. Dufour te Utrecht, voorzitter, G. van Swaay te Delft, ,C. L. van der Bilt te Den Haag en J. M. G. Scheffer, secretaris, te Hof van Delft. Geen ramp. Zaterdag-middag kwamen met het hoog water van de kustvisschery in de Scheveningsche haven binnen drie bommen, drie trawlloggers en een der schokkers, schipper C. Vrolijk, die gedurende den stormnacht in zee geweest waren. Laatstgenoemde bracht de tijding mee dat de ontbrekende schokker, schipper C. Hus, veilig op stroom had gelegen nabij Maassluis, zoodat de redenen van ongerustheid voor de familiebetrekkingen deropvarenden opgeheven zijn- De vergiftigingszaak. De zaak tegen H. van der Kaay, beschuldigd van poging tot moord op den boekhouder zyner voormalige firmaj zal 4 Mei voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam behandeld worden. Er zijn 26 getui gen en deskundigen gedagvaard. Er zullen eenige dagen met de behandeling gemoeid zijn Bij Kon. Besluit is benoemd totont- vanger der invoerrechten te Schiedam, de heerG. C. Droogleever Fortuyn, ontvanger der zelfde mid delen te Dordrecht. Gister-avond heeft een zekere L. op den Rotterdamschedijk eenige personen mis handeld zonder dat daartoe aanleiding bestond. De politie, die hem wilde arresteeren, werd door hem beleed igd, waarna hij op de vlucht ging. H e d e n-m orgen werd in dewinkel- ruit van den winkel van den heer Hosman, aan de Lange Haven no. 1, een gaatje ontdekt. Vermoedelijk is een kogel uit een flobert-geweer door de ruit gegaan. Een onderzoek wordt ingesteld. UIT VLAARDINGEN. Dij den Raad dezer gemeente zijn ingekomen Voorstel van Burg. en Wethom te voldoen een som van f899,83 zijnde het bedrag, waarme de is overschreden het toegestane crediet van f9000, voor het stichten van een woning voor den Directeur der Gasfabriek voorstel om aan L. P. Gaillard op zijn verzoek vergunning te verleenen om den Woensdagna middag het gymnastieklokaal aan de Markt te gebruiken voorstel tot het verleenen van remissie op de pacht van landerijen voorstel em aan J. Zonneveld op zyn verzoek vergunning te verleenen om de perceelen Binnen singel nrs. 100 102 tot een woonhuis in te rich ten voorstel om aan A. Maarleveld op zijn verzoek vergunning te verleenen tot het bouwen van een houten schuurtje voorstel om aan P. de Bruin op zijn verzoek vergunning te verleenen om den termyn binnen welken een perceel erfpachtsgrond moet bebouwd zijn te verlengen met een jaar. voorstel van Burg. en Weth. om den grond waarop het tolhuis staat aan de Vijfsluizen, wel ken grond aan Delfland behoort, in erfpacht te nemen van dat bestuur, tegen f 7,08 per jaar. J. van den Berg te Vlaardingen heeft te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het eindexamen van den Provincialen Hoefsmid-cursus afgelegd. Afschuwelijke moord. Een moord, zoo onmenschelijk, zoo afschuwelijk als voor een paar dagen in de gemeente Pfalzdorf aan de Duitsche grenzen tusschen Goch en Kleef plaats vond, zal wel zelden voorkomen. Zekere S. ontmoette op een beugelbaan een ingezetene, kleermaker van beroep, die vroeger als getuige tegen hem was opgetreden, waardoor hij tot eene vrij hooge geldboete veroordeeld werd. S. nu zocht twist met den niets vermoe denden man en haalde zijn beide kameraden onder dreigementen over gemeene zaak met hem te maken en 't optreden van vroeger betaald te zetten. Eerst werden 't slachtoffer de kleeren tot op 't hemd van 't lichaam gescheurd en gesneden, waarna dit met messen bewerkt werd en wel in die mate, dat het been aan de dij letterlijk van het lichaam werd gesneden en de darmen uit het lichaam puilden. Het gezicht was door talrijke messteken misvormd, neus en ooren afgesneden, zoodat het lijk nauwelijks herkenbaar was en de met de schouwing belaste doctoren verklaarden zooiets afschuwelijks nimmer gezien te hebben- Twee uren na dien had de moordenaar nog den treurigen moed zich te gaan overtuigen of de levensgeesten wel geweken waren. Kort daarop werd het monster met zyn beide kornuiten gearresteerd en achter slot en grendel gebracht. Men kan er zeker van zijn, dat de justitie niet zoetsappig met den ellendeling zal omspringen. LK.) Een jongenstuin. Uit Hengelo meldt menDe firma Gebr. Stork en Co. neemt dit jaar een proef met een jongenstuin. Naast de gieterij der fabriek is een stuk land omgezet, bemest en verdeeld in 40 tuintjes van 10£ bij 4£ M. Voor- loopig is aan 20 jongens elk zoo'n tuintje in bewerking gegeven, die het moeten bezaaien, beplanten en bewerken, terwijl de opbrengst voor hen is. Voor netheid, ijver an gedrag zullen eenige prijzen worden gegeven. De firma zorgt voor de zaden, werktuigen en het noodige onder richt, terwijl het geheel geplaatst is onder leiding van een hoofd eener school aldaar. UIT DELFT. Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Naar wij vernemen zal aan de algemeene ver- Schade door do vorst. De dag van Vrij dag moet wel enorme schade hebben aangericht in de Betuwe, schrijft de Tielsche Ct. Uren aan een viel de sneeuw in dichte vlokken, alles met een dikke laag bedekkend, gevolgd des avonds door een voor den tijd van het jaar zeer strenge vorst. Aan den oogst van abrikozen en perziken die zich zoo goed liet aanzien, zal, zoo niet een totale vernieling, dan toch zeker een groote schade zijn toegebracht. Verschillende correspondenten schreven ons reeds in dien geest en sommigen voegen erby, dat het vee, reeds in de weide gebracht, weer naar den stal moest gehaald worden, wat mede voor velen een schadepost is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2