Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Sail eëri milliard Eeroovèn en dë Kerk wapeTieti. Die goederen moet aan de natie terug komen, welke ze in de kas voor de arbeiders-pensioenen zal doen vloeien. Hij wraagt verder dat na de gedwongen huur der gebouwen en kerken deze niet meer voor den eeredienst beschikbaar zullen zijn. De vrij denkers zullen er zich van bedienen om er fees ten in te geven. Van nationale federatie wil hij niets hoeren en de politieke manifestation der geestelijkheid moeten met de grootste gestrengheid gestraft worden. Men moet het werk door de Convention begonnen, voltooien door Frankrijk de ontchris- tenen. Zijn verdere gemeene en laaghartige aan vallen tegen den godsdienst en zijne dienaren moest de Kamer aanhooren, doch wij zullen ze natuurlijk als modder van ons afwerpen en on vermeld laten. De venerabel ,der loges, de lugubere Henri Brisson, vraagt hierna, teneinde geen tijd nut teloos verloren te doen gaan, het ontwerp waar over men het in de Commissie en de regee ring eens is te stemmen, hoewel hij den moed had hierbij te voegen, dat hij het met den heer Allard over veel zijner ideeën au, fond eens is. Wat ook de anarchist Vaillant komt verklaren. De heer Lasies spijt het, dat Allard niet ge ëerbiedigd heeft wat altijd eerbiedwaardig is, de godsdienst der eenvoudigen, doch sedert achttien eeuwen heeft de katholieke godsdienst de aan vallen teruggeslagen, en zal dit nog langer doen. i De heer Géraujt-Richard spreekt in denzelfden geest als Brisson. De rapporteur Briand vraagt de verwerping van het tegenontwerp Allard, dat een ontwerp van opheffing der Kerken door den Staat is. De vrijheid van geweten is onafscheidbaar van het recht voor de geloovigen om hunne eeredienst uit te oefenen. De Commissie heeft een tijdperk van overgang willen verzekeren. De heer Allard roept de hulp van den Staat in om de Kerken door de vrijdenkers te doen on derdrukken. Men moet den tegenstanders der Republiek geen wapenen en pretexten in de han den geven, zij moeten niet kunnen zeggen, dat zij vervolgd worden. Het is dus om een reden van beginsel dat de Commissie dit ontwerp af wijst. De progressist Jules Auffray is met zijn vrien den bereid het ontwerp der Commissie te be spreken, doch in een oprecht liberalen geest. Doch hoe kan men vergeten wat er met de wet op de vereenigingen is voorgevallen. De heeren Brisson (en Géraujt-Richard zeiden zoo juist nog, (dat voor alles het ontwerp der Com missie moet worden gesteund, omdat zij hopen, eens thjet beginsel aangenomen zijnde, later de wet in hun geest te doen wijzigen. Na een paar woorden van den minister Bien- venu Martin, werd het tegenontwerp-Allard met 495 tegen 68 stemmen verworpen. De hper Archdeacon stelt voor de vereeni gingen van eeredienst aan het gewone recht te onderwerpen, wet met 427 tegen 2 stemmen werd agfestemd. Wij zijn nu aan het tegen-ontwerp van den ex-dominé Réveilland gekomen, die weer even als alle sectarissen zich een liberaal waant. „Wij behoeven de schisma's niet te bevorderen, noch tegen te gaan. Er dreigen schisma's in de Ka tholieke Kerk, welke beloften van vooruitgang voor de Fransche Republiek zijn." (Protesten rechts.) Deze spreker is zoo lang van stof, zoo verward en .treedt steeds in herhalingen, dat niemand meer naar hem luistert en hij zelf ver moeid de tribune verlaat om zijn rede den llden dezer met nieuwen moed weder te hervatten. Tot vreugde der geheele Kamer, trok hij den volgenden dag zijn tegenontwerp op raad zijner vrienden, zooals ihiji zeide, in. De heer Julien Gouson herhaalt wat reeds meermalen over de begrooting van eeredienst gezegd werd. De godsdienst zal door die op heffing worden ondermijnd en hij kan het ont werp der Commissie dus niet als basis der dis cussie aannemen. lu ue Fransche Kamer werd gister een inter pellatie behandeld, naar aanleiding van te Limo ges onlangs voorgekomen ongeregeldheden. Etienne, minister van Binnenlandsche Zaken, zegt in zijn antwoord, dat hij betreurt wat er gebeurd is. Er zijn twee betoogers gedood, maar 60 soluaten en 8 officieren zjjn er gewond. HJj uoet een beroep op de eendracht en belooft flink op te treden. Rouvier, de minister-president, zegt, dat de ge heele regeering de verantwoordelijkheid voor het gebeurde aanvaardt. Het leger, vervolgt hjj, is in dienst van niemand het bizonder, maar van de openbare orde. Eerst toen de gevangenis ge vaar liep, heeft men de troepen tusschenbeide laten komen. De soldaten hebben geschoten voor er bevel toe gegeven was, maar eerst nadat zij uren lang met allerlei werptuig bestookt waren. Na stuiting van de beraadslaging berusten er bij den voorzitter drie moties van orde. Rouvier vereenigt zich slecht met die van Codet, waarin Kamer en regeering deelneming uitspreken met al de slachtoffers zonder onderscheid. Een voorstel, waarin om een onderzoek wordt gevraagd, wordt met 369 tegen 173 stemmen verworpen. Het voor stel om een motie van afkeuring den voorrang te geven wordt eveneens verworpen, en wel met 444 tegen 70 stemmen. Het voorstel van Codet wtrdt tenslotte met 422 tegen 58 stemmen aangenomen. ITALI8. Sedert gisteren-ochtend is de dienst op de spoorwegen vermeerderd. Er zijn maatregelen getroffen voor de geregelde aankomst van de Indische brievenmalen. Offtciëele berichten. Bij Kon. besl. is agreatie verleendlo. aan de de onderlinge opklimming van de commandeurs der ridderlijke Duitsche orde Balije van Utrecht, E. E. K. A. B. P. landgraaf van Hessen Philippsthal, W. C. Ph. O. graaf van Bentinck en Waldeck Limpurg, A. graaf von Alvensleden Schönborn en A. P. A. graaf von Bernstorff2e aan de opklim ming van den eersten kapittel-ridder E. J. G. P. baron von Nagell Gartrop tot jongsten comman deur; 3o. aan de opklimming van den tweeden kapittel-ridder, J. D. baron van Wassenaer tot eer sten kapittel-ridder, en 4o. aan de admissie van den oudsten edel-expectant, den ridder-expectant A. W. J. J. baron van Nagall als tweeden-kapittel ridder. Van de Koninklijke familie. Zeer waarschijnlijk zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de onthulling bijwo nen van het monument, dat te Breda in Mei wordt opgericht ter eere van Jan van Breda, den eersten baron van Breda, van wien de Koningin de laatste afstammeling is en dus ook de laatste barones van Breda, H. M. de Koningin-Moeder is gister-middag ten 5 u. 50 m. stadstijd met den gewonen Staats- spoortrein, waarin het salonrijtuig der Ned. Cen- traal-Spoorwegmaatschappij was gehaakt, van Den Haag naar het Loo vertrokken, om daar heden te zijn op den verjaardag van Z. K. H. den Prins. Hare Majesteit was vergezeld van de hofdame, freule Van de Poll en den kamerheer graaf Schim- melpenninck, en werd uitgeleid door den groot meester, jhr. De Ranitz. H. M. wordt Donderdag-middag ten half vijf ure in de residentie terugverwacht. Uit Apeldoorn wordt gemeld H. M. de Koningin-Moeder arriveerde te halt negen met den gewonen trein, waarin een salon rijtuig was gehaakt. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was ter be groeting aan het station aanwezig. In een rijtuig la daumont bespannen werd onder de toejuichingen van het publiek naar het Loo gereden. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gister op haar rijtoer de Scheveningsche haven. Het rijtuig brachl H. M. tot het verhoogde punt, bestemd tot plaatsing der semaphore, van waar men een ruimen blik heeft over de buiten-, voor- en binnenhaven en op zee. H. M. begaf zich op den waarnemingspost en zag juist een bomschuit uit zeilen en den stoomhopper aan 't werk. Even te voren waren twee loggers binnengesleept. Na een poosje daar vertoefd te hebben, keerde H. M. naar de stad terug. Audiënties. De gewone audiënties van den minister van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Za ken a.i., zullen deze week niet plaats hebben. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken. De nieuwbenoemde minister van Buitenlandsche Zaken zal Zaterdag 22 dezer te portefeuille van den minister ad interim overnemen Briefkaarten voor stadsverkeer. Naar wjj vernemen is een wetsontwerp in voor bereiding om briefkaarten in te voeren voor het stadsverkeer. Als prijs der stadskaarten wordt voorgesteld 1£ cent (1V4 ct. postzegel en V4ct. voor de kaart. Directeur-Generaal van Staatsspoorwegen. Er bestaat gegronde reden om te veronderstel len, dat de heer C. Lely, gouverneur van Suri name, bestemd is om den heer Sprenger van Eyck op te volgen als directeur-generaal van Staats spoorwegen. (VaoJ.) Misstanden in de Lampongs. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gister De officier van justitie mr. Rhemrev gaat he den als regeeringscommissaris naar de Lampong- sche districten, waar ernstige misstanden aan den landvoogd zjjn gerapporteerd. Nederlanders te Rome. Zaterdag ontving de H. Vader in particuliere audiëntië den heer mr. C. A, Pijnacker Hordijk, oud-gouverneur van Ned.-Indië en oud-minister van Justitie, met diens echtgenoote, alsook den heer en mevrouw Koedjjk, uit Amsterdam. Onze landgenooten werden aan Z.H. voorgesteld door Dom Willibrord van Heteren, O. S. B. Vermindering van 't gebruik Van gedistil leerd. Naar de Volksbond verneemt, heeft het ver bruik van veraccijnsd gedistilleerd per hoofd der bevolking over 1904 in ons land bedragen 7.65 liter a 53 pst., een cijfer zóó Uig als sedirt 1870 niet is voorgekomen. Sinds 1877, toen het 9.98 liter bedroeg, is het verbruik per jaar geleidelijk bijna 2£ liter verminderd. In het 2e kwartaal van dit jaar heeft de accijns weder ruim f 250.000 minder opgeleverd dan in 't le kwartaal 1904. Manoeuvres iu de stelling Amsterdam. Men meldt idat de minister van Oorlog, met het oog op den gezondheidstoestand van den tcgenwoordigen commandant van de stelling van Amsterdam, heeft pfgezien van het dezen zomer houden van zeer uitgebreide oefeningen in deze stelling. Voor het volgend jaar zullen daarvoor wel gelden pp 'de porlogsbegrooting worden uit getrokken. Dit jaar zaj men zich tevreden stellen met eene kader-manoeuyïe, te houden van 29 Juli, onder de Jeiding Van den op te treden com mandant. Ongelukken. Maandag-avond kwam de spoorboot, die te half zeven van Hellevoetsluis naar Vlaardingen vertrekt, bij de vlotbrug in aanvaring met een jol der Ma rine, waarmede een paar matrozen aan het zeilen waren. Niettegenstaande de kapitein der spoorboot door een paar stooten op de stoomfluit hen had gewaarschuwd, wilden de matrozen toch voor de boot heen het Voornsche kanaal oversteken, wat het ongeval tengevolge had. De jol, welke juist in haar midden getroffen werd, is erg beschadigd De matrozen echter kwamen er met den schrik af, daar zij nog tijdig den wal konden bereiken. Te Bennekom wilde gister-ochtend vrouw S., schoonmaakster uit Wageningen, van de tram, die 7,35 naar Ede vertrekt, springen vóórdat deze geheel stilstond. Zij werd 25 meter meegesleurd en kreeg toen een rijtuig van de tram over haar heen, waardoor zij onmiddellijk dood was. De 33- jarige was sedert kort gehuwd en moeder van één kind. De 20-jarige D., zoon van den stationschef te Langeweg, werkzaam op het atelier der Staats spoor, te Tilburg, is gister-avond bij het omhoog- draaien van een locomotief door een der stangen, die de machine in beweging brengen, gegrepen en geheel verpletterd. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 19 April. 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers;. Meubelmakers (haltwas.; Verver. Stoker. Stoffeerder. Kellner. Tuinmansknecht. Kuiper. Vuurwerkers, (gewoon bij stoom- kamer te werken.) Metaaldraaiers. Wagen makers, (bekwame vaklieden.) Lompensorteer der. Dienstmeisjes, (16 a 18 jaar.) Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Sla gersknecht. Drukkers. Kistenmakers. Kistenmakersjongen.Winkelbediende. Kan toorbediende.Jongens voor kantoor Reiziger. Depótbouder. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongens. Tuinmansknecht.Tuinmans jongen.Smidsknechts.Smidsjongen. Kui per. Portier Stokers. Machinist-bank - werker-stoker. Machinist-bankwerker. Mouter.Brandersknecht. Gistzifter. Gist- bewerker. Pakhuisknechts. Distillateurs knechts. Loodgieter. Stucadoor. Met selaar. Schoenmaker. Barbiersleerling. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. tim mervak.mandenmakerij. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Baker. Ter gelegenheid van den 28-sten verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik wapperde heden van alle openbare gebouwen de vaderland- sche driekleur. Naar wij vernemen, is onze burge meester, de heer H. J. Versteeg, toen hjj op zijn buitenlansche reis te Rome vertoefde, door Z. H. den Paus iu audiëntie ontvangen. II Bij beschikking van den minister van Marine is de heer dr. W. Bouwman, leeraar aan de H. B. S. alhier, benoemd tot lid der com missie, belast met het afnemen van het toelatings examen voor het Koninklijk Instituut der Marine te Willemsoord. Een 20 22-jarig jongmenscli heef t van het magazijn ïSport" alhier, een fiets ge huurd, doch is daarmede tot heden nog niet teruggekeerd, zoodat hier aan verduistering moet worden gedacht. Gister-middag werd de 55-j a r i g e vrouw A. M. W., wonende te Utrecht, aangehou den, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van worst uit den winkel van F. W. B., in de Kreupelstraat. Voorts bleek, dat genoemde vrouw in het Alge meen Politieblad, wegens verduistering, gesigna leerd stond voor 3 maanden gevangenisstraf en voor twee boeten, resp. van f5 en f3, subs, drie en twee dagen hechtenis. Gister-avond is zij naar de strafgevangen is aan de Bergstraat te Rotterdam overgebracht. Twee inbrekers. Bij een vleeschhouwer in de Zoutmanstraat te 's-Gravenhage hebben twee inbrekers een brutale inbraak gepleegd' Door de activiteit van den rechercheur van der Meulen is het der politie gelukt een der daders in handen te krijgen Van der Meulen had n.l. Zon dag-avond zijn vrijen dienstavond en liep metzijn 13-jarig zoontje te wandelen, toen hij zag dat in de Zoutmanstraat twee verdachte personen zich heen en weder bewogen, hoofdzakelijk vóór het perceel van bedoelden vleeschhouwer. Hij stelde zich op het Hendrikplein op, terwijl zijn zoontje de handelingen van het verdachte tweetal bleef gadeslaan en al spoedig zijnen vader kwam mede- deelen, dat die personen aan de deur van vermelde woning morelden. Later ging een van die per* sonen naar binnen, bleef daar enkele minuten vertoeven, waarna hij weder naar buiten kwam en zjjn kameraad wenkte, waarop zjj te zamen het huis binnengingen. De rechercheur verzocht toen den op het Prins Hendrikplein geposteerden agent mede te gaan, na hem van de insluiping in kennis te hebben gesteld» terwijl hjj zijn zoontje voor het perceel in de Zoutmanstraat op post liet. Hij begaf zich daarna in de woning van een wijnhandelaar, wiens huis aan dat van den vleeschhouwer grenst en stelde met dien bewoner in diens tuin een onderzoek io, terwijl h(j den agent van politie voor de deur van den wijnhandelaar liet post vatten, met opdracht de personen, die uit de vleeschouwerij mochten komen, te arresteeren. De rechercheur nam inmiddels in den tuin waar, dat zich twee personen in den uitbouw van de woning van den vleeschhouwer bevonden. H\) hoorde hen breken, terwijl telkens door hen licht werd ontstoken. Nu, werden met den ,agent buiten maatrege len beraamd pm te trachten de inbrekers in to rekenen. De rechercheur ging de voordeur vai> (then slager binnen en, tegelijkertijd zou de agent pver (de schutting klimmen van den tuin, van |den buurman, den wijnhandelaar, om zo0 in |den tuin te komen van het perceel waar was ingebroken. Terwijl (de rechercheur naar binnen ging, hoor de hij 4e inbrekers: vluchten, waarop hij in de vleeschhouwerij pen revolverschot loste, om hen vrees pan ,te jagen. In den tuin gekomen, ,zag hij een persoon vluchten, die trachtte ovèr de schutting te .klimmen; hij loste andermaal een; revolverschot, waarin (de inbreker zich echter weinig stoorde ien bleef klauteren, waarop hot den rechercheur gelukte hem te grijpen en te boeien, en piet behulp van zijn zoontje over te brengen naar het commissariaat van politie aan het Alexanderveld. De meergemelde agent van politie stelde daarna met behulp van den rechercheur Heyligers, die er later bijkwam, een verder onderzoek in, waarby bleek dat, gelijk reeds gemeld, de tweede inbreker ontvlucht was door den tuin van een perceel in de Hugo de Grootstraat, daar de tuin- en keuken deuren verbrekend en zich heel kalm door dat perceel verwijderd. De aangeoliuden inbreker was gewapend met een geladen revolver en een scherp dolkmes, terwijl hij nog bij zich had verschillende inbrekerswerswerktuigen en valsche sleutels. De politie hoopt dat zij, in den aangehouden inbreker, een der daders heeft te zien van de in den plaatsten tijd herhaaldelijk daar ter stede plaats gehad hebbenden diefstallen door middel van insluiping in huizen, die gedurende eenige uren door alle bewoners verlaten waren, en van welke insluipingen een te Amsterdam zetelende bende verdacht wordt. De gearresteerde inbreker weigert halstarrig zijn eigen naam en dien van zijn metgezel aan de politie op te geven. Er is door de recherche een fotografie van hem gemaakt. Oplichters. Men meldt uit Haarlem Voor den rechter-commissaris bij de rechtbank is gister de instructie aangevangen tegen de twee dames die hier eenige weken geleden tal van oplichtin gen hebben gepleegd. Zij logeerden in een hotel eerste klasse, kochten hoeden, mantels en andere voorwerpeh, doch toen het op betalen aankwam, hadden zij geen cent bij zich. Ook in andere plaatsen hadden zij hetzelfde ge daan. De jongste, die nog minderjarig is, werd naar haren toezienden voogd teruggezonden. De oudste is preventief aangehouden. Petroleum. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij besloten voor hare geheele behoefte aan petroleum uitsluitend te betrekken de prima Ame- rikaansche van de American Petroleum Company- Proeven, genomen mat de olie der Petroleum Handels-Maatschappij (Hoijdonk) en met galicische (Oostenryksche) olie moeten geen bevredigende resultaten gegeven hebben. Ook de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen moet, naar wij vernemen, uitsluitend de bovenbedoelde, Am«" rikaansche petroleum gebruiken. Kievitseieren. Gisteren zyn er te Sneek aangevoerd ruim 7000 kievitseieren, die verhan deld werden voor 16 tot 18 ct. per stuk. Bonte eieren waren er weinig, trouwens 't veld is ook schaars voorzien van ander gevogelte dan kievieten, t" 1 -J? J ZrLJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2